„Praagse lente"- geluiden in T s jechoslowakije Septuagint wacht met actie inzake celibaat ma aJBHI 1HRI wiIhm iHI! K0iflpp IIM- w wÈÊf1 I )e^e|yd KOSYGIN ROEPT ARABIEREN OP TOT EENHEID P.v.cLA. ACADEMIESTAKING IN DEVENTER OPGEHEVEN „VRDHEIDSRESOLUTIES" VAN JANUARI '68 DOOR CP GEPUBLICEERD Internationale hulpverlening Franse kaper stuurt Boeing naar Beiroet om gijzelaars Meer winst bij DAF SCHOLIEREN ETEN GRATIS IN HAAGS RESTAURANT Per arrestee anno 1970 P.y.d.A.-burgemeesters tegen gekozen burgemeester Twee fusies van vier uitgeverijen Stookolieprijs omhoog .jm. Kans op vrijheid voor DebrayP JÊ „Wordt het eens, 't geeft niet waarover55 Tanks Zaterdag 10 januari 1970 DE VRIJE ZEEUW DUBCEK (Van onze redactie buitenland) WENEN Tot grote verrassing van vele waarnemers heeft het Tsjechoslowaakse blad „Pravda", het orgaan van de communistische partij van Slowakije, gisteren integraal de tekst gepubliceerd van de resoluties en richtlijnen die in januari 1968 werden aangenomen door het toenmalige centrale comité van de communistische partij in Tsjechoslowaklje. Zoals bekend werd tijdens de historische zitting van het centrale comité toen in feite de „Praagse lente" ingeluid, onder meer door de vervanging van de stalinist Antonin Novotny als partijleider door Alexander Dubcek. PARIJS/ROME/BEIROET De gewapende Fransman Christian Bal lon heeft gisteren een Boeing 707 van de TWA na in Parijs te zijn opge stegen, gedwongen naar Beiroet te vliegen. De kaper is daar inmiddels overgebracht naar het paleis van justitie. Van de 20 mensen (11 bemannings leden en 9 passagiers) werd niemand gewond. Tweemaal vuurde Christian Ballon: de eerste keer boven de Mid dellandse Zee na de tussenlanding in Rome. De kogel boorde zich in het toilet. De tweede maal schoot hij enkele kogels door het instrumenten- paneel, na de landing in Beiroet. Ballon verklaarde, dat zijn bedoe ling was ide passagiers van het ge kaapte vliegtuig uit te wisselen tegen 19 gijzelaars, die Israëli's 2 januari in Zuidlibanese grensplaatsen maak ten. „Ik sta achter El-Fatah," zei hij. „Het is alleen maar een spectacu laire manier van Ballon om in de belangstelling te komen," vertelde de voorzitter van zijn judoclub in Parijs. DEVENTER/LOCHEM Twee fusies in de wereld der uitgeverijen: samen gaan de maatschappijen van n.v. A. E. Kluwer te Deventer en n.v. A. Oosthoek, en ook fuseren van Lo- chem Druk en J. B. van de Brink te Zutphen. De boekhandel Kemink en Zoon te Utrecht was reeds opgenomen in de n.v. Oosthoek. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Vandaag zullen de prijzen van zware stookolie wor den verhoogd met 1,90 Bij de publikatie van de docu menten schrijft de „Pravda" nu, dat „deze voor de lezers van groot belang zijn, omdat de leiding van de Slowaakse communistische par tij ze nooit openbaar heeft ge maakt". Volgens genoemde waar. nemers is deze opmerking kenne lijk gericht tegen de zich onvoor waardelijk pro-Moskou opstellende persoon van Vasil Bilak, die eerste secretaris van de Slowaakse CP werd als opvolger van Dubcek, toen deze tot partijleider werd be noemd. Bilak, die nu een van de voor naamste leden is van het secretari aat en het presidium van de Tsje choslowaakse CP, werd later als secretaris van Slowakije weer opge volgd door Gustav Husak, de man die in april 1969 de algehele partij leiding overnam van Alexander Dubcek. Het secretariaat van Slo wakije werd toen overgedragen aan Stefan Sadovsky, die deze functie ook nu nog bekleedt. Welnu, het feit dat Husak en Sa dovsky beiden Slowaken zijn en dat Sadovsky het blad „Pravdia" con. troleert, is voor enkele politieke waarnemers in Wenen aanleiding te geloven dat de publikatie van de resoluties van januari 1968 bedoeld is om het beleid van Husak te steunen en tevens om in bepaalde mate de ideeën van de „Praagse lente" te rehabiliteren. Deze laatste gedachte wordt vol gens de waarnemers nog versterkt door het feit dat de „Pravda" de tekst vergezeld doet gaan van een commentaar, waarin wordt gesteld dat het mislukken van de „Praag se lente" niet de fout is van de initiatiefnemers maar van de onbe kwaamheid en de aarzelingen van Alexander Dubcek. „Sommigen zijn van mening", al' dus het blad, „dat de zitting van januari 1968 zich beperkt heeft tot het aanbrengen van enkele per- soons- en structuurwijzigingen. Het is echter duidelijk zo, dat ofschoon de besluitvorming van januari 1968 een niet geheel juist program heeft ver tegenwoordigd, ze in ieder geval wel tot een beleid kon leiden dat overliep van opwekkende nieuwe principes. De regering van na janu ari 1968, aan het hoofd waarvan partijleider Alexander Dubcek stond, heeft dus niet zonder man daat en zonder richtlijn de macht in handen genomen, juist de reso luties die unaniem door het centra le comité waren aangenomen, ver tegenwoordigden het mandaat en de richtlijnen. Er is daarom geen sprekender illustratie te vinden voor het feit dat de „Dubcekisten" van na januari zich niet geheel aan hun eigen program hebben gehou den". BEVERWIJK (KNP) De stuurgroep van de Septuagint-beweging heeft besloten het voorgenomen actieplan uit te steUen tot de bisschoppen hun beleid inzake de ontkoppeling van ambt en celibaat bekendgemaakt zullen hebben. Septuagintleider Jan Ruiter heeft hierover een verklaring nitgegeven, waarin hij o.m. zegt: „Ik stel nadrukkelijk dat Huub Oosterhuis en ik op de persconferentie niet alleen onze eigen mening hebben weergegeven, maar de opinie van het Septuagintberaad van woensdagmiddag 7 januari in Noord- wijkerhout hebben vertolkt". „Gehuwde priesters die hun ambt weer will enuitoefenen en anderen die zullen trouwen en willen blijven functioneren en leken, al of niet gehuwd, die zich beschikbaar willen stellen, nu er eindelijk een stukje vrijheid daag de, zullen we nu opnieuw verliezen als we'niet zeer snel tot een gerichte actie overgaan. Nu mij gebleken is dat ook enige leden van de Septuagint- groep, die het beraad van woensdagmiddag niet meemaakten, zich met kun nen verenigen met de stellingname die op de persconferentie werd bekend gemaakt, lijkt het mij juister aan onze oorspronkelijke plannen komende weken geen uitvoering te geven. Daarom heb ik als woordvoerder van de Septuagintgroep aan de leden van de stuurgroep voorgesteld van iedere verdere actie af te zien, totdat de bisschoppen hun beleidsbeslissing hebben meegedeeld. Daarna zullen we ons opnieuw beraden. Jan Ruiter". Inmiddels heeft bet Michaellegioen paus Paulus telegrafisch laten weten dat het van mening is dat de Nedelrandse bisschoppen in hoogste instantie verantwoordelijk zijn voor de uitspraak van het pastoraal concilie te Noord- wijkerhout inzake ontkoppeling van ambt en celibaat en geleidelijke invoe ringen van de gehuwde priester. Wel acht het Michaellegioen het mogelijk dat de bisschoppen misschien andere beleidsbeslissingen zullen nemen. In de KRO-uitzending Kruispunt zal zondagavond over het pastoraal concilie van Noordwijkerhout worden doorgepraat over de consequenties van de celibaatsbeslissing. DE BIAFRAANSE neurochirurg dr. Moses Ilo hoopt over enkele maan den in Biafra hersenoperaties te kun nen verrichten. Hij heeft daarvoor nu al de medewerking gekregen van het Nederlandse en het Engelse Rode Kruis. EEN FELLE BRAND heeft gister nacht een deel van het Openlucht museum van Arnhem in de as ge legd. In de „Zaanse buurt" van het museum brandden het schoenma- kershuisje (waarin boekbinderij), de tabakswinkel, de schilderswerkplaats en een tentoonstellingscomplex ge heel af. Men schat de schade op ruim f 1 miljoen. TWEE AMERIKAANSE militairen, die als nieuwslezer in dienst waren van de V.S.-omroep in Vietnam zijn gisteren naar andere onderdelen in Saigon overgeplaatst. Ze hadden voor de radio verklaard, dat het nieuws onder censuur stond. DE 21 MILJOEN INWONERS van Noord-Vietnam die al bijna 30 jaar oorlog voeren, hebben van hun be kendste militaire leider te horen ge kregen, dat de overwinning nog steeds ver weg is, en dat de oorlog voor onbepaalde tijd nog zal voortduren. DE AMSTERDAMSE POLITIE is op het spoor van de vermoedelijke roof overvallers, die, op 12 juni vorig jaar in Amsterdam-Noord een auto met geldtransport klem reden én voor f 160.000 aan lonen stalen. Het zijn 2 Grieken van 25 en 27 jaar en een Fransman van 20. RUIM 400 KILOMETER ten wes ten van Los Angeles is de Ameri kaanse tanker Connecticut, met 41 man en een lading brandstof voor straalvliegtuigen aan boord, in zin kende toestand. DE PROSTITUéES in Izmir eisen 100 procent meer loon, in verband met de gestegen prijzen van onder meeT drank. Zij hebben een officiële com missie verzocht met deze eis akkoord tè gaan. Het huidige tarief in de on der staatstoezicht staande bordelen is thans tien Turkse ponden (onge veer f 3,60). mum- nu mi -- 1 nn Hfi'p i *•>•**- A A (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De directie van het Haagse quick-service restau rant „De Apendans" gaat de nog steeds bestaande drempelvrees voor het horecabedrijf aanpakken en bestrijden. Eén jaar lang zullen op iedere tweede woensdagmiddag van de maand steeds 20 leerlingen van de Haagse lagere en Mavo Prof. Gunningschooi worden uitgeno digd, om gratis aan te zitten. De directie grijpt deze gelegen heid aan om de scholieren de ele mentaire beginselen van een ho- 'reca-bczoek bij te brengen. Aanleiding is geweest de slui ting van steeds meer horeca-be- drljven. LA PAZ (AFP) De kansen op vrijlating voor de in Bolivia gevan gen gehouden Franse schrijver Regis Debray en de Argentijnse schilder Ciro Bustos lijken, volgens waarne mers, iets te zijn gestegen nu de Bo liviaanse president, Alfredo Ovando, woensdag heeft toegegeven dat er in zijn land politieke gevangenen zijn. De Boliviaanse regering had zich nl. eind verleden jaar er op beroepen „dat er in Bolivia geen politieke ge vangenen bestaan" bjj haar weigering met Kerstmis een amnestie voor po litieke gevangenen af te kondigen. Regis Debray en Ciro Bustos zijn door officiële woordvoerders steeds beti teld als „misdadigers volgens het nor maal geldende recht". Deze arresleden waren gisterochtend te zien In spiegelglad Utrecht op weg naar het nieuwe veemarktcomplex voor de officiële opening. ."an onze redactie buitenland) CAIRO/LONDEN De premier van de Sovjet-Unie, Alexei Kosygin, blijkt verlegen te zijn met de Arabische politiek in het Midden-Oosten en heeft de Arabische leiders in krachtige bewoordingen aangespoord „het ergens over eens te worden". Dit heeft Mohammed Heykai, hoofdredacteur van de ge- zegbebbende Egyptische krant Al Achram, gisteren in dit blad bekend ge maakt. Volgens Heykai heeft Kosygin in gesprekken met de Iraakse minister varn binnenlandse zaken, generaal Saleh Madi Ammash, gezegd: „U brengt ons i-n verlegenheid, Arabische vrienden. In het belang van uzelf en in dat van uw vrienden dringen we er op aan het ergens over eens te wor den. Over het minimum of het maximum het geeft niet waarover, maar wondt het in hemelsnaam ergens over eens". Heykai beschreef Kosygins geprik keldheid in een ongewoon open-har tige analyse van het 'falen van de recente Arabische topconferentie, die volgens hem onvoldoende was voor bereid. Het zal nog lang duren voor dat iemand in de Arabische wereld nog eens om een topconferentie durft vragen, aldus de hoofdredacteur. in Groot-Brittannië hebben func tionarissen van het ministerie van defensie ontkend, dat het land een nieuwe geheime overeenkomst met (Van onze pari. red.) UTRECHT De overgrote meer derheid van de 140 socialistische burgemeesters die ons land kent, is tegen de rechtstreekse verkiezing van deze functionaris. Burgemees ter W. Thomassen van Rotterdam noemde het voorstel van het partij bestuur hierover dat op het socia listische congres van 16 en 17 janu ari gehouden wordt, ondoordacht, onbeheerst en onbekookt, dus voor barig. „Het partijbestuur moet dit voor stel daarom maar terug nemen", zei hij gisteren in Utrecht op een bij eenkomst van Partij van dê Arbeid- burgemeesters. Dit gebeurde echter niet. Het partijbestuur stelt het volgende week aan de orde om een principe beslissing over de verdere democra tisering van het gemeentelijk beleid te kunnen doorvoeren, aldus partij voorzitter dr. A. Vondeling in ant woord op de opmerkingen van bur gemeester Thomassen. Deze en vele van zijn collega's voelen wel veel voor een grotere in spraak van de gemeenteraad bij de benoeming. Israël zou hebben gesloten over wa penleveranties. De Centurion tanks die aan Israël geleverd zullen worden, vallen vol gens de minister van defensie, Denis Healy, onder een ander verdrag dat reeds voor de zesdaagse oorlog werd gesloten. Sinds de oorlog in juni 1967, heeft Groot-Brittannië meer dan 150 Cen- turion-tanks aan Israël geleverd. (VERVOLG VAN PAG. 1) ook met anderen, de P.v.d.A. willen dwingen in een extreem-linkse rich ting. Zij schuwen hierbij geen enkele doordrukmethode en maken handig gebruik van de veelal vage verlan gens tot vernieuwing. Wij zijn ge kozen op een program dat we naar beste vermogen trachten te realise ren. En op naam van een partij die ten tijde van de vorige gemeente raadsverkiezingen een duidelijk ka rakter had. Wij zijn er van overtuigd dat onze kiezers met ons dat demo- cratisch-socialisme nog' steeds onder schrijven. Het is ons bekend" dat per sonen die wegens de recente ontwik kelingen voor de P.v.d.A. bedankten, een initiatief voorbereiden om tot een democratisch-socialistische groe pering te komen, die aan de verkie zing zal gaan deelnemen. Door onze taak nu in de gemeenteraad te blij ven vervullen bereiken wij een on onderbroken democratisch-socialisti sche afvaardiging in de Eindhovense raad". Later verklaarde partijvoorzitter Vondeling in het totaalprogramma van de VPRO-radio, dat hij in hoge mate verbaasd, bedroefd en teleur gesteld was over het bericht dat de afgescheiden raadsleden hun zetel zouden willen behouden. „Het gaat hier om een niet-programmatische zaak. Deze leden behoren hun zetel ter beschikking te stellen, als ze voor een partij zouden hebben bedankt omdat ze het niet meer eens waren met het partijprogram en als ze in dat geval hun zetel zouden willen behouden, dan was het iets anders geweest", aldus dr. Vondeling. Hij wist nog niet wat het partijbestuur zal doen of zou kunnen doen om de afgescheidenen hun zetels te doen vrijgeven. De leden van de Partij van de Ar beid in Gorinchem hebben in grote meerderheid verklaard de drie nog zittende raadsleden van deze part! niet meer als haar afgevaardigden te beschouwen. Er zijn van die dagen, waarop ik me maar nauwelijks op de been kam houden. Gisteren en dan voorna melijk in de ochtenduren was het ook weer zover. Met een zwaar ge voel stond ik al op. Buiten was het uitkijken geblazen en binnen te warm. De dag begon niet zo geluk kig, begrijpt u weL En hier, op mijn arbeidsterreinheb ik me enigszins opgewonden over de verwijten die naar het hoofd van het zoutbedrijf in Hengelo zijn ge slingerd. Dat bedrijf, een stro halm in gladde uren, zou het zout niet tijdig genoeg afsturen. En het zout hebben we dringend nodig deze tijd. Vooral de gemeentelijke ver voerbedrijven, vanwege hun dienende taak (enz.). Weken tevoren, zo las ik ergens, was het zout al aangevraagd. En nu is het er nóg niet. Tut, tut, nou, nou. En als het zout nu eens maanden te voren wordt aangevraagd? Het is zo maar een suggestie voor volgend jaar van een enigszins gekreukelde en van enige blauwe plekken voor ziene Nederlandse staatsburger, die ook zijn belasting betaalt Maar zo simpel zuiden de zaken ook wel niet liggen. Een mededeling: è.e meest succes volle stier van Gilze-Rijen heet Pie- ter! „Ik heb geen moment getwijfeld". (ex-minister De Block) Overigens, er zijn ook autoriteiten die voor het heil van hun nazaten iets anders uitproberen dan het aantrek ken van milieu-verpestende fabrie ken, die hun giftige gassen en ver ontreinigende wateren nog vrij vrije lijk kunnen spuien. De burgemeester van de Japanse plaats Hatsjiodji heeft onlangs 100 gulden op de bank gezet tegen 5,5 procent rente. Hij wil dat het geld duizend jaar uitstaat. Voor zijn na zaten. Over duizend jaar zal het uit te keren bedrag de somma van 17.793.219.690.000.000.000.000.000 gul den hebben bereikt Ook de bankdirectie vindt het een fantastisch idee. Nou ja, deze hoeft dat geld over duizend jaar ook niet uit te betalen. Kampioen doordraven deze week De Block. Heeft nóg te lang gewacht! Een tweede mededeling: drs. B. M. Leito is eervol ontheven uit zijn functie van waarnemend gezaghebber van Curagao. De heer Anno Eligio Kibbelaar is aangewezen als zijn op volger. Zo'n naam lijkt een geruststellende gedachte voor de onruststokers! Schoolbestuur: de (Bever)wijk nog niet nemen. Dat is het nu eenmaal mensen. Zo begint er een nieuwe week en zo is-ie weer afgelopen. Ook voor mij. En u. En iedereen. En daarom de groeten. Het beste voor altijd. Dag meneer De Block. Tot ziens, zullen we maar zeggen. Dag meneer Witteveen, blij dat u weer terug bent. Dag lieve lezers en aanverwanten. MERIJN EINDHOVEN (ANP) In 1969 zijn de omzetten in alle bedrijfssecto ren van het DAF-eoncern toegeno men. Volgens de thans bekende ge gevens zal de omzet ongeveer f650 min. bedragen. Vergeleken met de omzet van f 575 min. in 1968, bete kent dit een stijging van 13 a 14 pet. De resultaten zullen, naar wordt ver wacht, ongeveer gelijke tred houden met de omzetstijging. De afleveringen van bedrijfsauto's in Nederland lagen 22 pet. hoger dan in 1968. Het marktaandeel in de klas se van de DAF-wagens nam toe van 39,4 tot 41,4 pet. In totaal werden 669.000 personenauto's afgeleverd. Het aantal medewerkers bij DAF nam in 1969 toe van 8800 tot ca. 10.000. (Van onze verslaggevers en correspondenten) DEVENTER TILBURG BE VERWIJK Een gistermiddag in de Deventer schouwburg gehouden interne bijeenkomst van leerlingen en docenten aan de pedagogische academie te Deventer, heeft geleid tot de opheffing van de donderdag afgekondigde staking. Er werden zowel voor de pedagogische acade mie als voor de afdeling havo een studiecommissie gevormd, beide be staande uit vier docenten en zes leerlingen. Deze commissies zullen zoveel mogelijk de leerlingen be trekken bij hnn onderzoekingen en vernieuwingsvoorstellen. De studenten van de Tüburgse pedagogische academie St.-Stanis- laus hebben vrijdag de gehele dag van gedachten gewisseld oiver de problemen, die betrekking hebben op de rechtspos tie van de studen ten van die academies in ons land. Voordat de bespreking begon het gehele bestuur en alle docenten woonden de bijeenkomst bij spraken de ongeveer 144 studen ten uit, dat ze zich distantieerden van de gebeurtenissen en ontwik kelingen aan de katholieke peda gogische academie in Beverwijk. De Stanislaus-studenten kwamen o.a. tot de conclusie, dat op hun academie de democratisering reeds ver gevorderd is. Aan de pedagogi sche academie Mater Misericordiae is gisteren de gehele dag gediscus sieerd. Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk is gisteren naar de katholieke hogere pedagogische school gegaan Om de bezetters me de te delen dat het bestuur van de katholieke hogere pedagogische school hem had verzocht de gebou wen desnoods met behulp van de wet te ontruimen. De burgemees ter spoorde de bezetters aan vrij- williig daartoe over te gaan en de gebouwen te verlaten. In het an dere geval zou hij moeten overwe gen het verzoek van het bestuur in te willigen. De bezetters besloten echter geen gevolg te geven aan het verzoek van de burgemeester.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5