DIRECTEUR-GENERAAL LANDBOUW IR. WELLEN: Verdere maatregelen fruitteelt pas in 1972 Arts 40 jaar honkvast Actie „Werken in Zeeland" slaat aan I Het Nederlands Instituut voor spreekvaardigheid DOKTER M. ELENBAAS IN ZAAMSLAG STERRENWACHT: van Armenweeshuis naar „peperbus" nstuif zeeland Veilingfusie noodzakelijk Terneuzense scholieren in actie voor Biafra Werkloosheid Zeeland daalde in 1969 De Meulder bedankt als KYP-lid C.B.T.B, -voorzitter: Rege n AXEL HULST TERNEUZEN NIEUWE KAPELAAN M. Deurloo voorzitter Groene Kruis Zeeland Een molen VAN MENSEN DINGEN EN DADEN wankel Géén nachtwerk Domper Zaterdag 10 [anuari 1970 DE VRIJE ZEEUW GOES „De rijksoverheid Iaat de agrariërs niet in de steek. Als de maatregelen voor de fruitteelt onvoldoende blijken te zijn, dan pas komt doch slechts in EEG-verband het idee van een toeslag per hectare of een rentesuhsidieregeling. Dat zal echter niet eerder aan de orde kunnen zijn dan in 1972", aldus ir. J. Wellen, directeur-generaal van de landbouw gis teren op de wintervergadering van de CBTB-west Nederland. Volgens ir. Wellens is ook de rijksoverheid van mening dat voor de fruitteelt het om moeilijke jaren gaat, waarin er een evenwicht moet worden geschapen tussen vraag en aanbod van fruit. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Gezien de steeds klei ner wordende winstmarge tussen kosten en opbrengsten van land- bouwprodukten, zullen wij als ge zamenlijke ondernemers een veel grotere invloed moeten verwer ven op de gehele marktsituatie". De heer G. J. de Jager, voorzitter van de sectie zuid van de CBTB West- Nederland, die dit gisteren in Goes constateerde, stelde vast dat verder gaande concentratie en specialisatie van de commerciële organisaties in de land- en tuinbouw geboden is. Hij vond het jammer dat met name in de fruitteelt de zo gewenste vei lingconcentratie in Zeeland zo moei lijk van de grond blijkt te komen. „Een fusie tussen de Zeeuwse vei lingen zou van grote betekenis zijn en ik hoop dat zakelijke inzichten hier zullen prevaleren boven op zichzelf begrijpelijke andere argu menten", aldus de heer de Jager. Sprekend over de industriële lucht verontreiniging in Zeeland zei de heer de Jager dat de overheid alles in het werk zal moeten stellen om de lucht verontreiniging tot het uiterste mini mum te beperken. „Eventuele schade voor de land bouw welke een gevolg zou zijn van de nog resterende luchtverontreini ging, dient onder alle omstandigheden integraal te worden vergoed", aldus de CBTB-voorzitter. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Scholieren van de openbare mavo De Branding in Ter- neuzen hebben het initiatief genomen voor het organiseren van verschil lende festiviteiten, waarvan de op brengsten ten goede zullen komen aan de noodlijdende bevolking van Biafra. De plannen omvatten een drietal programma's, die bestemd zijn voor alle lagen van de1 bevolking. Aan alle scholen van voortgezet onderwijs is een schrijven gericht met het verzoek aan de actie mee te werken. Een van de initiatiefnemers van de Biafra- actie, Peter van Berkel (16), zegt: „We zijn van plan om de hele bevol king van Terneuzen in de actie te betrekken. De kinderen, de tieners, maar ook de ouderen. We hopen na tuurlijk dat er veel geld binnenkomt, maar daarnaast willen we de mensen toch ook wat amusement brengen. Voor de jongeren zullen we de Maagdenhuisfilm vertonen. Verder hebben we de medewerking gevraagd van enkele bekende Zeeuwse pop groepen. Ook is contact opgenomen met Veronica's discjockey Lex Har ding." De festiviteiten zullen of in het Zuidlandtheater of in het patronaats gebouw zijn. Voor de kinderen van 5 tot 12 jaar wordt een kinderkermis en een filmvoorstelling georganiseerd. De problemen van de fruitteelt waren slechts één facet in een uit stekend betoog van ir. Wellen over de landbouwproblematiek in haar geheel en over de vraag wat de agra riër van de overheid kan en mag verwachten. Hierover zei hij o.m.: „De rijks overheid heeft tot taak de omstan digheden voor de ondernemer zo gunstig mogelijk te maken". In Europa is de produktie per ar beider in de landbouw in de laatste decennia vertwintigvoudigd, als ge volg van de mechanisatie, terwijl de produktie per ha landbouwgrond eveneens enkele malen is gestegen door intensievere teelt. In de ko- mendee tien jaar zal niet alleen de helft van de tien miljoen werkers in het agrarisch bedrijf in de E.E.G.- landen moeten afvloeien, doch daar naast zal sneller dan tot nu toe ge schiedt, naar bedrijfsvergroting moe ten worden gestreefd, waarbij een goede bedrijfsbeëindigingsregeling voor de kleine bedrijven gelden voor de gehele E.E.G., maar van land tot land verschillend noodzakelijk is. Ir. Wellen toonde aan de hand van cijfers aan dat het aantal zeer klei ne en kleine landbouwbedrijven re latief te langzaam daalt, terwijl an derzijds de toename van het aantal bedrijven groter dan 30 tot 50 ha te langzaam verloopt. Ir. Wellen meende verder dat de genen, die pleiten voor oprichting van een grondbank, de problemen die in de praktijk van het werk van een dergelijke bank zullen rijzen, te simpel zien. Het bestuur van de bank zal een structuurbeleid moeten voeren. De voorzitter van de sectie „zuid" van de C.B.T.B. West-Nederland, de heer G. J. de Jager, was in zijn ope ningsrede uitvoerig ingegaan op de conclusies van een rapport over een onderzoek betreffende 189 willekeu rig gekozen bedrijven, die een door sneebeeld geven van de Zeeuwse landbouw. Eén der conclusies was dat tachtig procent van de C.B.T.B.- leden belang heeft bij een goede pachtregeling. Een andere belang wekkende conclusie was, dat tot 1985 voor de helft van de in Zeeland vrij komende landbouwbedrijven geen opvolger zal zijn. De heer De Jager schetste ook in welke mate de landbouw getroffen wordt door de inflatie, die voor een belangrijk deel oorzaak is van de huidige rentevoet Inzake de land bouwoverschotten, zei de heer De Jager, dat deze een schrikbeeld in het leven hebben geroepen, dat de Europese commissie ertoe bracht om met prijsvoorstellen te komen, waar in het belang van de lasten voor de Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.M.I.: Plaatselijk regen en overwegend dooi. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pet.; kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. gemeenschap prevaleert boven de andere doelstelling van het land bouwbeleid, een redelijk inkomen voor de werkers in land- en tuin bouw. „Onaanvaardbaar", zei de heer De Jager tegen de bewuste voorstellen „wegens hun negatieve invloed op het boereninkomen". In zijn uitvoerig betoog wees hij ook op de noodzaak van een betere fiscale positie van de landbouwon dernemer. Het is noodzakelijk dat van het in kom envan een zelfstandige onderne mer een deel onbelast gereserveerd moet kunnen worden. De waarde ring van het grondbezit voor de ver mogensbelasting is ook een kwestie, welke de agrariërs hoog zit. Hoewel van achter de regeringstafel is mee gedeeld dat grond voor vermogens belasting op de z.g. agrarische waar de gewaardeerd zou kunnen worden, is er bij sommige belastinginspecties toch neiging om de grond hoger te waarderen, zelfs tot tienduizend gul den per ha. (ADVERTENTIE) vangt weer aan met de cursussen „Spreken in het openbaar", waar o.m. behandeld zal worden, het overwinnen van spreek angst, vergadertechnieken, gedachtenwisseling en debat, het hou den van lezingen, gelegenheidstoespraken, enz. De cursussen worden gegeven in de volgende plaatsen: elke donderdag vanaf-15 januari te 20.00 uur in het Cultureel Centrum „De Halle" elke maandag vanaf 12 januari te 20.00 uur in Hotel „De Graanbeurs" elke dinsdag vanaf 13 januari te 20.00 uur in Hotel „Rotterdam" De eerste les kan vrijblijvend worden bezocht. Voor verdere inlichtingen: N.I.S., van Middelhovenstraat 85, te Axel. i (Van onze correspondent) MIDDELBURG De werkloos heid over het gehele jaar is in 1969 in Zeeland ten opzichte van het jaar daarvoor gedaald. Gemiddeld bedroeg het aantal werkloze mannen vorig jaar 1.392 te gen 1.602 in 1968. Vorig jaar ston den er gemiddeld 248 werkloze vrou wen ingeschreven, hetgeen eveneens een daling betekent ten opzichte van 1968, toen er gemiddeld 252 werk loze vrouwen werden geregistreerd, Ook de vraag naar arbeidskrachten nam in 1969 toe. Er werd een gemid delde vraag naar 1.376 mannelijke arbeidskrachten geregistreerd tegen over 890 in het voorgaande jaar. Voor de vrouwen waren er vorig jaar ge middeld 1.005 open arbeidsplaatsen tegen 831 in 1968. Dit blijkt uit de eerste cijfers, die gisteren door het Districtsbureau voor de Arbeids voorziening in de provincie Zeeland zijn vrijgegeven. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG „Ik heb nooit anders dan een plattelandsdokter willen zijn. Veertig jaar geleden niet en nu in nog mindere mate. Als ik denk aan het parkeerprobleem en het trappenlopen in de grote stad, dan is het hier in Zaamslag toch wel heel wat rustiger". Dat zegt dokter M. Elenbaas, huisarts en gemeentearts in Zaamslag, die op 17 januari in zijn woonplaats wordt gehuldigd omdat hij 40 jaar huis arts en gemeentearts is geweest. IN al die veertig jaar is dokter Elen baas nooit uit Zaamslag weg ge weest. „Ik heb er nooit de behoef te toe gevoeld. Ik heb het hier al tijd erg naar de zin gehad. Zaam slag is een mooi dorp met gemoe delijke, vriendelijke mensen. Die Vlaamse inslag mag ik wel. Neen, ik heb er nooit serieus aan gedacht om naar een andere praktijk uit te zien". DOKTER Elenbaas zal toch vrij spoedig Zaamslag, dat hem bijna een mensen-leeftijd lief is gewor den, verlaten. Hij wacht tot het huis, dat hij in Domburg laat bou wen, gereed is. Dan keert hij terug naar zijn geboortegrond, want zijn wieg stond 66 jaar geleden in Ga- pinge op Walcheren. Zijn vader was daar Nederlands-hervormd predikant. Na het stedelijk gymna sium in Middelburg doorlopen te hebben, studeerde hij geneeskun de aan de rijksuniversiteit in Utrecht. In juni 1929 behaalde hij het artsdiploma. In september van dat jaar volgde hij dokter Buwal- da in Zaamslag op als huisarts en in november 1929 volgde zijn aan stelling als gemeentearts. „ZAAMSLAG had toentertijd 3600 inwoners. Je was als arts veel meer op jezelf aangewezen dan tegen woordig. Een specialist was er niet De mensen werden ook vroeger veel meer thuis verpleegd. Bij hoge uitzondem-gi werden ze in een zie kenhuis opgenomen. Vandaag de dag worden de patiënten veel gau wer in een ziekenhuis verpleegd". DOKTER Elenbaas zegt dat de socia le omstandigheden aanzienlijk zijn verbeterd in vergelijking met voor de oorlog. „In de dertiger jaren was een armenpraktijk heel ge woon. Wie de dokter niet kon be talen deed een beroep op het bur ger armbestuur. Ziekenfondsen had je nog niet en van een dag loon van twee gulden kon een handarbeider moeilijk doktershulp betalen". DOKTER Elenbaas weet zich nog goed te herinneren dat hij bij het begin van zijn artsenpraktijk in Zaamslag de trotse bezitter was van een „Minerva", een zware automobiel van Belgische makelij. „Het was geen al te beste wagen. Als ik van Zaamslag naar Bosch- kapelle reed schudde hij hevig heen en weer". WAT zijn woning betreft toonde dok ter Elenbaas zich eveneens veertig jaar lang honkvast. Hij trok veer tig jaar geleden in een boerenhuis aan het pledn in Zaamslag. Hij woont er nog, al werd het huis grondig verbouwd. Een van de vier zoons van dokter Elenbaas is even eens arts. OP 17 januari zal de bevolking van Zaamslag er zonder twijfel voor uit willen komen hoe zeer zij dok ter Elenbaas waardeert. Dokter M. Elenbaas te Zaamslag, veertig jaar huisarts en gemeentearts. (Van onze correspondent) HULST Maandag a.s. zal de nieu we kapelaan Adrie Verheijden zijn werk in de parochie Hulst aanvangen. Kapelaan Jo van der Heijden neemt het werk over van kapelaan F. Buys- se en kapelaan Adrie Verheijden het werk van kapelaan J. Aarts, die ver- trokke'n is naar Goes. (Van een onzer verslaggevers) GOES De heer M. C. Deurloo uit Goes is per 1 januari benoemd tot directeur va® de Zeeuwse ver eniging Het Groene Kruis. De heer Deurloo was voordien administra teur i van de vereniging. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De heer J. J. de Meulder, bestuurslid van de afde ling Vlissingen van de Katholieke Volkspartij en propagandaleider van die partij in Vlissingen, heeft zich solidair verklaard met het Vlis- singse raadslid, de heer P. H. van de Ven, die enkele weken geleden zijn lidmaatschap van de KVP heeft opgezegd en als onafhankelijk raadslid optreedt. Ook de heer De Meulder heeft zijn lidmaatschap van de KVP beëindigd en is lid gewor den van de PPR. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Er blijkt in ons land interesse te bestaan om in Zee land te komen werken. Dat heeft het Districtsbureau voor de Arbeidsvoor ziening in de provincie Zeeland kun nen constateren na een bescheiden wervingscampagne, die door middel van advertenties in een viertal lan delijke dagbladen door het districts bureau is gevoerd. Op de oproep van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening om in Zeeland te komen werken re ageerden 320 personen met een ver zoek om toezending van een inlich tingenmap. Deze verzoeken om in lichtingen resulteerden in 67 solli citaties, die bij het districtsbureau binnenkwamen. De sollicitanten kwa men vooral uit de provincie Zuid- Holland maar daarnaast ook uit Dren te en Noord-Brabant. Er werd gesol liciteerd naar functies als metselaar, timmerman of operator. Voorts bleek er belangstelling te bestaan voor spe ciale functies bij nieuwe industrieën in het Sloegebeid en bij het grafisch bedrijf. Het idee voor de campagne ontstond by de heer F. A. Minderhoud van het districtsbureau, toen bleek, dat het bureau niet kon voldoen aan de vraag naar arbeidskrachten, die van uit het bedrüfsleven gesteld werd. Ieder, die op de advertenties rea geerde, kreeg een informatiemap met gegevens over de personeelsvraag per bedryf, een korte algemene oriënta tie over de werkgelegenheid in Zee land, enige brochures over leven, wonen en recreëren in Zeeland en een sollicitatieformulier. De hoofdinspecteur-directeur van het DBA, mr. J. S. P. Rietema, is zeer ingenomen met het resultaat van de ze kleine actie, die tevens kan die nen als test-case voor de te ver wachten grote stijging van de vraag naar arbeidskrachten voor de ko mende jaren, als gevolg van vesti- dlng van de industrieën in het Sloe- gebied. „Dit is hét moment om de mensen buiten Zeeland te attenderen op de stygende werkgelegenheid hier. Er is nu speciale vraag naar specifieke ar beidskrachten van de nieuwe indus triële vestigingen. Deze vraag kon tot nu toe nog wel met Zeeuwen worden voldaan, maar dat is binnenkort niet meer mogelijk. Daarom zijn we biy, dat er zo goed is gereageerd", aldus mr. Rietema. Na de nodige informatie over de sollicitanten te hebben in gewonnen zal het DBA zyn bemid deling verlenen by de plaatsing van de sollicitanten. Het DBA overweegt om de campagne, waarop nog steeds reacties binnenkomen, binnenkort weer uit te bTeiden. Creativiteit verloochent zichzelf nooit. Zelfs een verhuiskaart, zo ongeveer de nuchterste manier waarop mensen correspondentie kunnen voeren, biedt mogeiykheden tot het uiten van scheppings- d*De hierby afgebeelde prent maakt duideiyk, dat de heer J. P. C. Roelants, directeur van het centraal bouw- en woningtoezicht en de dienst van gemeentewerken in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, van adres is veranderd. De heer Roelands verhuist van Zuidsingel 46 in Axel naar Zuid- singel 44, eveneens in Axel. Zo'n verhuizing naar het huurhuis is bepaald geen emigratie, maar wij zeiden het al: de creatieve geest verloochent zich nooit. Die is in staat om de vlucht van een mus van de straat naar de dakgoot, even groots en indrukwekkend te achten als een maanreis van de mensen. MIDDELBURG De Middel burgse Volksterrenwacht huist momenteel in de aftandse gebou wen van de voormalige Christe- lyke Kweekschool aan de Heere gracht. Tussen 1781 en 1784 werd het Armenziekenhuis gebouwd naast het nu nog bestaande oudeman nenhuis. Tussen 1858 en 1859 werd aan de zyde van de Heere gracht het nieuwe Armenwees huis aangebouwd. Dr. S. Sr. Co ronet, stadsgeneesheer uit die tyd, schreef hierover in 1859 in zijn boek „Middelburg voorneen en thans", dat er hoognodig een bak kerij by dit gesticht moest wor den gebouwd, „omdat het brood, dige medewerkers geen nacht werk verlangen. Daarom houden we ons nu hoofdzakelijk met dag programma's bezig". De toestand in de oude ster renwacht werd zelfs zo erg, dat wethouder mr. J. J. van der Weel van culturele zaken bij ce opening van de laatste tentoon stelling sprak over een onhoud bare toestand, dit ook in verband met diefstal. „Wij zorgen voor een nieuwe behuizing", beloofde de gemeente, „en jullie voor de een ten voor de verbouwing. We heb ben een oude. molen aan de Vo gelstraat, een zogenaamde peper- dat deze bloedjes van kinderen te eten kregen zo slecht was, dat zelfs by het zien van dit brood, de lust tot eten je al verging". 11 ii Na vele jaren raakten arme weeskinderen echter uit de mo de. Het bestuur der Godshuizen bood het gebouw te koop aan. De school kocht dit voormalige wees huis voor het zachte prijsje van dertienduizend gulden. De archi tect raamde de verbouwingskos- ten op zevenduizend gulden. Dat was wel wat al te optimistisch ge schat, toch was de kweekschool gelukkig met deze nieuwe ruime behuizing. Op dertig januari 1911 werd de school in gebruik geno men. Na vele jaren begon het duiveltje van ontevredenheid ook hier de kop op tê steken. Het ge bouw werd omschreven als zijnde „een stelletje wankele gangen en lokaliteiten, die alleen door geluk kige omstandigheden nog met in elkaar waren gestort" In april 1963 kwam het gebouw dan ook weer leeg te staan en diende nog als reserveschool. Hoe oud en ver vallen het ook was, het was nog goed genoeg voor de pas opge richte Volkssterrenwacht Middel burg. Ook deze sterrenwacht tegen klein, met weinig instrumenten en nog minder leden. Dank zij de enorme vlucht, die de ru mtevaart in zo korte tijd heeft genomen, nam ook de belangstelling vo i de sterrenwacht toe Er kwamen schenkingen uit binnen- c-n bui tenland. Met trots kan directeur Jacques Sohier nu zeggen, dat Middelburg een van de best ge outilleerde sterrenwachten uit heel Nederland heeft. Maar de behuizing is bar slecht. Beneden in het gebouw oefent een muziekvereniging. Heel lofwaardig, maar voor waarnemingen en studie is wel rust gewenst. De sprookjesachti ge verlichting van de oude bin nenstad is er de oorzaak van, dat er nooit eerder waarnemin gen kunnen worden verricht, dan tegen middernacht. „U kunt be grijpen", aldus de heer Sohier, „dat we heel wat opdrachten op deze manier moeten afslaan. Je kunt van onze voornamelijk jeug- bus, een molen zonder wieken". Dat was een geweldig aanbod. Een vier verdiepingen tellende to ren plus de bijgebouwen gelegen in een matig verlichte buurt. In een visioen zag de Volkssterren- wacht zich al in een oude mo len, met daarboven op een draai bare koepel. Een permanente op- stellirig van de instrumenten, 'n vaste exposititeruimte, een don kere kamer en beneden onder in de toren een fijne ruimte, clie als studiezaal ingericht zoa kunnen worden. Wat was het een domper op de feestvreugde, toen de binnenkant van de molen werd geïnspec teerd; ook hier had de tand des tijds zijn vernielend werk ver richt. De vloeren waren gammel, de leidingen slecht. De molen werd al gebouwd in 1853 dank zij molenaar De Troye. Het ging blijkbaar niet zo best met de zaak, want toen de molen in lichterlaaie stond, werd op de Lange .Vielesingel gefluisterd: „Daar heeft hij een mooi fikje van gemaakt". In 1870 werd de molen herbouwd. Het wiekenbe- stel vroeg zoveel onderhoud, dat in 1908 de toenmalige eigenaar M. J. Schrier, de wieken er af liet slopen en er een zuiggasmo tor voor in de plaats liet zetten, tn 1923 kwam hij in het bezit van de heer C. A. Kammeraad van de Kamer van Koophandel. Na de inundatie van Walcheren was hij de eerste molenaar, die met een geleende elektromotor van de stad Amsterdam weer graan ging malen. In 1964 verkocht de heer Kam meraad zijn molen bij opbod aan de gemeente Middelburg. Tot 1967 werd er nog mee gewerkt door een molenaar, wiens molen was verbrand. Nu gaat de Middelburgse Volkssterrenwacnt een grote ac tie ondernemen om aan geld te komen voor de verbouwing. Via brieven aan bedrijven en hope lijk ook via schenkingen van par ticuliere belangstellenden. Als iedere Zeeuw twee cent zou ge ven, dan was er al zo'n zestigdui zend gulden. Daarmee zou de ster renwacht, met veel doe-het-zelf- werk, al een aardig eind op streek zijn.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3