Beste Zeeuwse duiven koeren in „De Zwaan" KAMPIOENENDAG IN AARDENBURG Raadhuis Terneuzen 400 jaar „cleyn gerieff' Dierendag voor Sasse jeugd Ir. Hylkema spreekt over akkerbouw in EEG Wat en waar B&O-voor hen l\die kwaliteit Sen stijl stellen /boven de prijs BEOMASTER 3000 Een complete HiFi-installatie Tentoonstellingen Vogelvrienden 15 jaar „Oom Wanja" vrijdag in Ledeltlieater Groep 1850 treedt op in Oostburg Tentoonstelling Vogelvrienden Sas van Gent Bevolking Zaamslag met dertien gestegen Vrijdag 9 januari 1970 QB VRUe ZEWW Bang oiuisen Nederland - Postbus 8 -> 's Gravelartd. Boven: Waar eens de stadsgevangc- nis was is nu de binnenplaats van het gemeentehuis. Op de hoek de pomp, vroeger tót ieders gerief. Afdeling financiën, een plaats om de nek te breken. -p i ri IJ Onder: Het plafond van de uitgang- fOlö $1 LOT uê naar de markt is wel schilderachtig, maar niet representatief. De Beomaster 3000 betekent een revolutionaire ontwikkeling op het gebied van geluidsweergave. De BeomasterSOOO is een complete, compacts en volmaakte HIFl-installatle, die internationale bewondering en erkenning heeft gewekt. Ge avanceerde techniek gecombineerd met zuivere, strakke vormgeving. Opgebouwd uit een HiFi- stereoversterker van 2x30 Watt (muziekuitgangs- vermogen 2x60Watt!) en een hoogselecueve FM-stereo tuner die tot nu toe ongekende ont vangstkwaliteiten garandeert. Prijs f 1255,-. Laat een B&O-dealer u adviseren of vraag B&O- kleurenkatalogus M19 aan. U ontvangt dan tevens een lijst van B&O-dealers in uw omgeving. Films GOES Grand 20 uur De blanke slavin, 18 j. MIDDELBURG City 20 uur Shalako 14 jaar VLISSINGEN Alhambra 20 uur Smokkelaars van Oram 14 jaar Toneel - Muziek - Dans OOSTBURG Ledel-theater 20 uur Concert door de vereniging voor instrumentale muziek. Dirigent: Al fred Salt en; solist: Henry Black- mon ROTTERDAM De Doelen 20.15 uur Rott. Ph. Orkest o.l.v. Lorin Maa- zel. Soliste: Israela Margalit, piano ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur De Griekse passie Schietingen CLINGE f J. de Vilder 19.30 uur St. Cecilia Diversen GOES Café Baarends-Voorstad 20 uur Feesta .ond Robur Café Flora 2, uur Jaarvergadering Excelsior Prins van Oranje 19.30 uur Alg. jaarvergadering afd. Zeeland van de Ver. tot Bevordering der Home opathie. 20.30 uur Lezing over „Homeopa thie en de levenstijdperken van de vrouw", door de hom.arts C. Een hoorn te Bloemendaal IJZENDIJKE Provoost 18.30 uur Sportfilm ZIERIKZEE Concertzaal 20 uur Lezing door pa ter T. van dar Stap over het on derwerp: „Hoe denkt in onze tijd de jeugd?" Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in. Middelburg. MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 31 jan.) Stadhuis (Vleeshal) Kerst-expositie van de Zeeuwse Kunstkring (t.m. 9 jan.) Open 14-17 uur ma, tan. zond. be halve 1-1. VLISSINGEN Stadhuis: Tentoonstelling „25 Jaar Zeeland" (t.m. 20 jan.) WESTDORPE Galerie Troutzaerte Schilderijen en tekeningen van Nico Molenkamp (t.m. 19 jan.) Ma. t.m. zat. van 9—18 uur. Zon. van 14—18 uur.- (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Dit jaar viert de Sasse vereniging van Vogelvrien den haar vijftienjarig jubileum. In dit kader organiseert men zaterdag tien januari een dierendag voor de Sasse schooljeugd. De vereniging heeft op alle scholen in Sas van Gent en de Zandstraat gestencilde briefjes uitgereikt. De kinderen mo~ gen zaterdag vanaf tien uur in zaal Flora in Sas van Gent met hun huisdier verschijnen. Wat voor soort het ook mag zijn, het is alle maal welkom. Een jury, bestaande uit het gehe le bestuur van de vogelvereniging, zal deze beesten kwalitief beoorde len, o.a. grootte, gezondheid, kleur en algemene indruk. Om zeven uur 's avonds zal in zaal Flora de prijs uitreiking plaatsvinden. De kampi oen komt in aanmerking voor een beker. Verder heeft mem voor veer tig dieren die aan de bepaalde eisen voldoen een boekenbon klaar liggen ter waarde van f 2,50. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Vrijdagavond 13 fe bruari zal het Zuidelijk Toneel Glo be het toneelstuk „Oom Wanja" van de Russische auteur Anton Tsjechov voor het voetlicht van het Oostburgse Ledeltheater brengen. Aanvang van de voorstelling is om acht uur. (Van onze correspondent) OOSTBURG Ir. J. K. Hylkema, hoofdredacteur van „De Boerderij", zal op de algemene vergadering van de ZLM in hotel Du Commerce in Oostburg op donderdag 15 januari een inleiding houden over de Nederlandse akkerbouw in het licht van de EEG. De aanvang van de vergadering is om twee uur. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De Haagse under ground formatie Groep 1850, die in een populariteitspoll van een lande lijk muziektijdschrift tot een van de beste underground-groepen van Ne derland werd uitgeroepen treedt za terdagavond 17 januari in hotel Vic tory in Oostburg op. De aanvang van dit popgebeuren is om half acht. (ADVERTENTIE) De heer G. L. van Belleghem uit Eede met zijn kampioensduif. (Van een onzer verslaggevers) EEDE Zondag 11 januari is het kampioenendag voor de duivenver- eniging „De Grensvliegers" in Eede. In café „De Zwaan" te Aardenburg worden dan dc beste vogels van de kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren, maar ook van andere de len van Zeeland, tentoongesteld. Ver der worden inzendingen uit het bui tenland verwacht. Onder de inzenders naar de kam pioenendag bevinden zich ook de heer G. L. van Belleghem, kampioen jonge duiven en de heer W. Standaert, kampioen oude duiven en generaal- kampioen, van „De Grensvliegers". „De concurrentie is heel groot, om dat de kwaliteit van de vogels wei nig verschilt", zegt de heer Van Bel leghem, die al van zijn 14de jaar in de duivensport zit. Hij bezit zestig tot zeventig vogels die hij onder scheidt met „den blaauwen, den don keren of den rossen". Het „spelen" met duiven waarmee het deelnemen aan wedstrijden wordt bedoeld, is in Zeeuwsch-Vlaanderen bijzonder po pulair. Wat de hoogten van de inzet ten betreft spannen de Belgen echter verreweg de kroon. „Het is geen uitzondering als een Belg voor zo'n duizend gulden speelt. Kijk, daaraan hoeft de doorsnee dui- venliefhebber bij ons niet te begin nen. Het moet een beetje sport blij ven", zegt de hear Van Belleghem. Een jonge duif is volgens hem op zijn best als hij vier a vijf maanden oud is. Een oude duif is in zijn vierde levensjaar in topconditie. Lichaams bouw, gezondheid en kleur van een duif, zijn maatgevend voor een kam pioenschap. Qp de kampioenendag van a.s. zondag zal blijken wie de kampioen zal zijn. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Aanstaande zaterdag en zondag organiseert de Sasse verengiing van vogelvrienden een vogelten toonstelling in zaal Flo ra te Sas van Gent. Op deze ten toonstelling, die geopend is op za terdag van 14 tot 22 uur, en zondag van 10 tot 20 uur, heeft men de ge legenheid een 250-tal vogels te be wonderen. Op woensdag zeven janu ari zijn deze vogels gekeurd door keurmeester De Heer uit Middel burg, die de tropische vogels en parkieten voor zijn rekening nam, en de kanaries door keurmeester Van Geel uit Roosendaal en de heer Suikerbuik uit Wouw. De Sasse vereniging heeft tevens voor een grote loterij gezorgd, waaruit 2500 loten getrokken kunnen worden, en op zondag elf januari om acht uur direct na sluiting van de tentoon stelling zullen de prijzen bekend worden gemaakt. De gelukkige win naar van de eerste prijs zal een pick-up met versterker krijgen, en als tweede prijs heeft men een hob by-set (electrische boormachine). De derde prijs is een droogkap. Te vens zullen er nog vele andere prij zen worden uitgereikt. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Het zielental van de gemeente Zaamslag nam in het afgelopen jaar tee met 13. Op 31 de cember 1968 bedroeg het aantal in gezetenen 30^9 (1607 mannen en 1472 vrouwen). Dit aantal vermeer derde door geboorte met 51 (24 man nen en 27 vrouwen) en door vesti ging met 130 (69 mannen 61 vrouwen) Het verminderde door overlijden met 29 (17 mannen en 12 vrouwen) en door vertrek met 139 (69 mannen en 70 vrouwen). Op 31 december 1969 bedroeg het inwoner tal dus 3092 (1614 mannen en 1478 vrouwen). Er werden 33 huwelijken voltrokken en er werden geen echt scheidingen ingeschreven. TERNEUZEN De gemeentesecre tarie van Terneuzen geniet de twijfelachtige eer te kunnen bogen op een van de oudste Nederlandse raadhuizen, maar tevens in een van de krapste behuizingen te zijn ondergebracht. Het gebouw tussen Noordstraat en Markt dateert al uit de zestiende eeuw en hoewel er sindsdien verscheidene verbouwin gen hebben plaats gehad is het een gemeentehuis gebleven met „Cleyn Gerieff", zoals het raad huis in oude annalen wordt geken merkt. En wat wil je van een verbouwd woonhuis met een torentje verlan gen? Desalniettemin bood het raad huis in zijn kelder plaats aan een „crymeneel en een cyvyl ghevan- genhuys". Die sombere voorge schiedenis is heden ten dage nog zichtbaar- in het duistere binnen plaatsje dat als voorportaal dienst doet van het tehuis der vroede va deren. De achteringang van het stadhuis van een gemeente van per 1 april 1970 ruim 30.000 zielen is al evenmin erg representatief. Voor de secretarieambtenaren is he* al jaar en dag passen en me ten om de beschikbare ruimte op timaal te benutten. Om de afde ling financiën binnen te kunnen komen moet men het risico van een buiteling op de koop toe ne men. Overigens zou het niet de eerste keer zijn dat een gemeente B !ii^ï|i m in0T ill Ïtl0jjffl 111 fjijin I*'!'? i7|mifiTiTiTiTi |JO U» C* TC nwhieum ttnutt ionen*-* trutao lko«oii wc on oer immi nt ana r ue 33flfliiaaHIIB8BBBBaBBlll EES i IgHf&i over zijn financiële toestand strui kelt. Argeloze bezoekers zien het Terneu- zense raadhuis in negen van de tien gevallen aan voor een kerk. Die gelijkenis is voornamelijk te wijten aan de toren en de gothische lijn boven de hoofdingang. In 1863 kreeg de stadhuistoren een klok van 250 pond waarvoor 500.- was neergeteld. In de bezettingsjaren eigenden de Duitsers zich de bron zen klok wederrechtelijk toe. Geen nood dachten vindingrijke Terneu- zenaren en ze hingen een lege zuurstoffles in de toren Op de hoek van de Noordstraat en Kersstraat prijkt een rustieke ijzeren pomp. Om het al of niet handhaven van de oorspronkelijke pomp is in de gemeenteraad heel wat geredekaveld. Uiteindelijk werd de twistappel van de hand gedaan en werd besloten voor 300.- een kleiner exemplaar er voor in de plaats te stellen. Vroe ger maakten omwonenden een druk gebruik van de waterput bij de pomp Die put had echter het euvel dat hij gauw leeg liep. Daar om mocht er alleen vrijdags wa ter worden geput. Een andere bezienswaardigheid is het vreemd aandoende schilderij dat een groot deel van een der mu ren van de raadszaal in beslag neemt. Romeinse gladiators delen de straat in een exotische stad met wandelaars van de moderne tijd. Kastelen staan er naast de Sint Pieter in Rome. Het tableau heet Roma-Kampen en de maker heeft er het verleden en heden in willen samenbrengen. Het schilde rij kreeg de gemeente in 1962 ten geschenke van de familie Huine- man, waarvan een lid rijksdeur waarder in Terneuzen is geweest. Pittoresk mag het Terneuzense raad huis misschien wel zijn, zonder enige twijfel zullen noch burge meester en wethouders noch het secretariepersoneel een traan la ten wanneer zij straks dit aftandse gebouw zullen verlaten om hun in trek te nemen in het nu in aan bouw zijnde stadhuis met „groot gerief''.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2