ALLE OGEN NU GERICHT OP CONCILIE Bisschoppen wachten met beslissing celibaat Maan zou ouder dan aarde zijn Uw toeverlaat bij GRIEP De Block: bekwaam, maar "11 slecht spreker Brand in Rotterdam SCHRIJVERS CONTRA UITGEVERS PTT: in 20 dagen 250 miljoen poststukken „MORGEN BEN IR VAN JOU" BURGEMEESTER HAD SPIJT VAN BELEDIGING PERS Bruid nam liever gif dan bruidegom ALLEEN EINDHOVEN BETAALT NIETS AAN STADSVERVOER Nog twee branden PAULUS VI VANDAAG ONVOLDOENDE CONCLUSIE CONFERENTIE HOUSTON Verdeeld Goud en zilver A ÉlËf 1 IpsEi iedereen weet-Aspirine helpt! Woensdag 7 januari 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze speciale verslaggever) NOORDWIJKERHOUT In de tuin voor het gebouw in Noordwijkerhout waar het Ne derlandse pastoraal concilie wordt gehouden, hebben jonge theologiestudenten en religieu zen nog vóór de behandeling van de zo ernstige celibaatskwestie voor een vrolijke noot gezorgd. Zij bouwden een grote sneeuw pop, waarvoor zij een bord plaatsten met de woorden „mor gen ben ik voor jou". ALFRINK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Eindelijk zijn dan de steeds weerkerende geruchten waarheid geworden: De Block is als minister van economische zaken af getreden. Eigenlijk toch op een mo ment dat het gerucht met grote vraag tekens werd omkleed. Het minister schap is voor de grijze mr. Leo de Block onverwacht gekomen. Bij ge brek aan een ander heeft de KVP hem in het voorjaar van 1967 als mi nister naar voren geschoven. De slechte presentatie van zijn be leid in de „leeuwekuil" van de Twee de Kamer verdoezelde dikwijls zijn bekwaamheden. In de vinnige woor denstrijd met vinnige opposanten als zijn voorganger Den XJyl en de gebek te Gerda Brautigam, was hij nergens: zijn vele Engelse woorden, zijn ge zoek naar goede Nederlandse woor den, zijn aarzelend, hakkelend en soms verkeerd formuleren maakten hem tot de slechtst sprekende minis ter. Voordat De Block minister werd, had hij zich op moeizame wijze een ambtelijke topcarrière bevochten. Als zoon van een generaal werd hij op 14 augustus 1904 in Den Haag gebo ren. Na het gymnasium was hij tot na de tweede wereldoorlog bij een bank werkzaam. In 1946 werd hij directeur van de In- cassobank in Den Haag. Door avond studie was hij in 1940 meester in de rechten geworden. In 1947 werd hij topambtenaar bij het ministerie van financiën, in 1958 directeur-generaal industrialisatie en energievoorziening bü het ministerie van economische zaken. Op 1 augus tus 1960 volgde zijn benoeming tot directeur van de KLM. Van 3 septem ber 1963 af is hij tot hij minister werd onder minister Luns staats secretaris van buitenlandse zaken ge weest. In die functie was hij een onopval lende, kleurloze figuur, die zich tij dens onderhandelingen in Brussel meer en beter liet horen dan in de verdediging van het Europese be leid voor de Tweede Kamer. Politieke vriend en vijand vonden De Block een „aardige, eerlijke man". Een bekwaam onderhandelaar, ver trouwd en zeker in het internationale politieke spel. Zolang het zich maar binnenskamers afspeelde. Maar in het openbaar slaagde de bescheiden, soms schuwe en schich tige „topambtenaar" er moeilijk in zijn beleid geloofwaardig te maken. Vooral toen begin 1969 een zee van prijsstijgingen hem omspoelde, beuk ten tevens de golven van de oppositie op de weerloze drenkeling in. De PvdA eiste enkele keren zijn heen gaan, Den Uyl noemde hem een „stoethaspel". Als een eerlijke, harde zwoeger verdwijnt De Block met respectabele argumenten van het politieke toneel. De politici zullen niet meer gniffe len om zijn versprekingen en om het woord-geschutter van deze gene raalszoon. Premier De Jong is be droefd. De KVP ook. Want waar ha len zij, ruim een jaar voor de ver kiezingen. een opvolger vandaan? De Jong: ,.De Block heeft op vele gebieden een goed beleid gevoerd (werkgelegenheid, industrialisatie, ul tra-centrifuge-project) Ik heb veel waardering voor hem". En KVP-fractieleider Schmelzer gaf de scheidende minister als troost: „Hij heeft in de afgelopen jaren zeer belangrijk werk verricht, met name voor de werkgelegenheid en de in dustrialisatie, niet in het minst in Limburg. Ik betreur zijn beslissing". De Block zal voortaan tijdens zijn sportieve wandelingen alleen maar even aardige mensen ontmoeten als hij zelf is en zal tot zijn geruststel ling in een Wassenaarse duinpan niet „voor de leeuwen" worden gewor pen. (Vervolg van pag. 1) De schatting van de schade kon tot gisteravond slechts bij ruwe benade ring geschieden omdat eerst als het gebouw afgekoeld is, te zien zal zijn hoe betonfunderingen, vloeren, ko lommen en steunbalken, een hitte van meer dan 24 uur hebben doorstaan. De vrees, dat het beton verpulverd zou worden en in kleine brokken uit een zou vallen onder de druk van de staalbewapening in het betonwerk, leek bewaarheid te worden toen de vloeren boven de brandende etages gingen scheuren. Sedert gistermorgen werden twee ploegen van het aannemingsbedrijf Roodzand Van de Vlist en Struijk n.v. gereed gehouden om, zodra de brand „meester" gemeld zou worden, uit te rukken en in het getroffen deel van het gebouw stutten aan te bren gen om instortingen te voorkomen. Terwijl de brand nog in volle hevig heid woedde, werden al plannen be raamd met de architect van het ge bouw en voorts de aannemers, die tot nu toe alle werk in het gebouw heb ben uitgevoerd, hoe het herstel zou moeten aangepakt worden. Het Groot handelsgebouw heeft indertijd ruim 25 miljoen gulden gekost, het is nu los van inventaris en voorraden voor de gebruikers voor zestig mil joen verzekerd. Het gemeenteraadslid W. Bagger man van de WD-fractie zal in het vragenhalfuur van de gemeenteraad donderdagmiddag vragen stellen over de situatie bij de Rotterdamse brand weer na de door wethouder J. Worst doorgevoerde reorganisatie waarbij 600 van het 700 man tellende vrij willigerskorps aan de dijk is gezet. Aanleiding tot de vragen was het aantal vage fouten dat van brand weerzijde de laatste maand bij vier grote branden gemaakt zou zijn. Gebleken is dat, toen de brandweer bij het Groothandelsgebouw was aan gekomen, niemand tekeningen van het interieur bij zich had en niemand er de weg wist. Ook het terugtrekken van een groot deel van het brandweerkorps op een moment dat eigenlijk nog niet zeker was wat er nu precies aan de hand was in het Groothandelsgebouw, zou aan de orde komen. Ook zal de heer Baggerman vragen stellen over het optreden van het korps bij andere branden. Bij twee andere branden in ons land, resp. in Delden en Wolvega, werd te zamen voor ongeveer 4,5 miljoen schade aangericht. In Delden brak brand uit in een meubelfabriek; in Wolvega in een fabriek van elek trische apparaten. (Van onze speciale verslaggever) NOORDWIJKERHOUT De bisschoppelijke beleidslijnen inzake het celibaatsvraagstuk zullen niet op 13 januari, direct na de bisschop penconferentie worden bekendgemaakt, zoals aanvankelijk in de be doeling lag, maar later. Kardinaal Alfrink heeft dat gistermiddag tijdens zijn inleiding op de debatten over aanbeveling van het ont- werp-rapport over de priester (de celibaatskwestie), in het pastoraal concilie te Noordwijkerhout laten weten. Hij wees erop dat, na het concilieberaad, er ook nog overleg zal zijn met de provinciaals van orden en congregaties die gezamenlijk 9.287 priesters tellen (tegen over 4.101 diocesane priesters). Daarna zullen de bisschoppen onder ling hun beleid bepalen en bekendmaken. Alle ogen van de wereld zijn nu op Nederland gericht :tijdens de plenaire vergadering van het pastoraal concilie is daar gistermiddag een begin ge maakt met de afronding van de discussie en het beraad over het celibaats vraagstuk. De hele woensdag (vandaag) wordt daaraan verder besteed in de aula van college Leeuwenhorst. In tegenstelling tot de verdere debatten be treffende het ontwerp-rapport over de priesters, zullen de bisschoppen aan deze besprekingen niet actief deelnemen. Kardinaal Alfrink: „Wij willen ons mede met het oog op de wereldopinie, nog niet laten vastleggen". Hoewel de verwachtingen van ve len zeer duide-lijk uitgingen naar de bespreking van het celibaatsvraag stuk, met als voorstel :het principe besluit tot ontkoppeling van ambt en celibaat, werd zij in aangegeven volg orde van de behandeling geplaatst. De bisschoppen vonden het belang rijk ,er, bij -monde van kardinaal Al frink, op te wijzen dat het priester- vraagstuk, i-ncdusief de celibaats kwestie, ook buiten Nederland druk besproken wordt: in de internationale theo-logencomgsi, bij de congregatie voor de geestelijkheid te Rome, en in andere kerkprovincies. Ondanks herhaalde uitspraken van paus Paulus VI over een stringent handhaven van het priesterlijk celi baat, is het, aldus kardinaal Alfrink, opvallend, dat de paus juist in zijn laatste toespraak over deze kwestie (15 december 1969) opmerkte, dat de vragen ronde de problematiek van de priesterlijke existentie in studie zijn". Kardinaal Alfrink toonde zich op recht verheugd over het feit, dat de delegaties hebben voorgesteld, het celibaatsvraagstuk ook in positieve zin te benaderen, door over de cha rismatische waarde ervan te spreken. „Spreken over het celibaat is spre ken over een stuk kerkelijke traditie waarover men niet te licht moet den ken", aldus kardinaal Alfrink. Behalve de principe-uitspraak over de vraag: „Zijn wij als geloofsge meenschap voor ontkoppeling van ambt en celibaat?", zullen vandaag ook discussies en stemmingen wor den gehouden over de vnaag hoe deze ontkoppeling concrete vorm kan krijgen. Daarbij is aan de orde de stelling dat aan de toekomstige pries ters het celibaat niet meer als voor waarde gesteld zal worden, en dat aan priesters die willen huwen of reeds gehuwd zijn, de mogelijkheid geboden wordt om hun ambtsbedie ning voort te zetten of daartoe te worden toegelaten. Een volgend punt van bespreking is de mogelijkheid om gehuwden tot het ambt toe te laten. De delegatie had zich unaniem voor de ontkoppe ling uitgesproken. De bezwaren die bisdom Roermond aanvankelijk nog maakte, zijn inmiddels weggenomen. De delegaties vragen hun bisschop pen zich in hun beleid niet te beper ken tot de toelating van gehuwden tot het ambt - iets wat het meest haalbaar is, zoals o.m. reeds door de Belgische kardinaal Suenens in Chur betoogd is. De delegaties hebben uitdrukkelijk HELLENDOORN „Alleen als een vuiligheid in zit, wordt dit door de kranten breed ten to nele gevoerd", voer gistermor gen burgemeester mr. F. R. Crommelin tijdens de Hellen- doornse begrotingsvergadering uit tegende regionale pers. Na deze aanval verlieten de journalisten van het Twentse Volksblad, Tubantia, Twentsche Courant en het Dagblad van het Oosten demonstratief de verga derzaal en lieten 20 minuten ver stek gaan De raadsvergadering is daarop enige tijd geschorst. De burge meester zei later het te betreu ren dat hij de gehele pers over één kam had geschoren. naar voren gebracht dat zij zich in de publieke behandeling van het ce libaatsvraagstuk niet wensen te dis tantiëren van de wereldkerk. Zij vra gen de bischoppen Rome en de om liggende kerkprovincies duidelijk te informeren en er op aan te dringen dat de kerk zich ook universeel met dit vraagstuk zal bezig houden. Bisschop Moeller van Groningen legde gistermorgen namens alle bis schoppen een verklaring af, waarin nog eens uitdrukkelijk werd uitge sproken, dat het ambtsrapport nog slechts een ontwerp rapport is, De bisschoppen zagen in het rapport de geldende geloofsvisie onvoldoende ter sprake komen en constateerden, dat er aan het rapport een welbepaalde theologische visie ten grondslag ligt. De bisschoppen vroegen zich echter af of deze visie voldoende instem ming krijgt van het geheel der kerk en in de pas loopt van de besluiten van het tweede Vatikaans concilie. De bisschoppen betwijfelen met name of de vrouw volledig tot het ambt toegelaten kan worden. Prof. dr. E. Schillebeeckx o.p. was het met deze bisschoppelijke verkla ring geheel oneens. Hij beval de bis schoppen aan om het decreet van het tweede Vatikaanse concilie over het priesterschap maar eens goed te gaan lezen. Hij vond de bijbelse en theolo gische fundatie van het ontwerp- rapport voldoende. De „Actiegroep Wereldkerk" heeft gisteren op de vergadering van het pastoraal concilie het discussiemate riaal. nog vermeerderd met een ver klaring, waarin de groep, naar zij zegt mede namens 1500 priesters, stelling neemt ten aanzien van het priestervraagstuk, waarbij aandacht gevraagd wordt voor de waarde van het sacrament van het priesterschap, van het celibaat, van de band met de wereldkerk. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Na fle beeldende kunstenaars zijn nu ook de schrijvers in opstand gekomen. Zij gooien niet met pennevruchten, noch bezetten zij bibliotheken, maar zü zijn druk bezig de poten weg te zagen onder een van Nederlands eerbiedwaardigste culturele instituten: de boekenweek. Bij de bond van uitgevers ligt een ultimatum op tafel. Ofwel onmiddel lijk praten, stellen de auteurs daar in, ofwel we verlenen geen mede werking aan de boekenweek, die van 4 tot 11 april wordt gehouden. Dit laatste betekent, dat het evenement geen doorgang zal kunnen vinden. Waar gaat het om? Een delegatie van de vereniging voor letterkundi gen heeft een jaar lang onderhan deld met een delegatie van uitge vers. Men wilde komen tot behoorlij ke standaard-contracten met schrij vers en vertalers, tot minimum roy alties en tot een regeling van de BTW-affaire, die inhoudt, dat de uit gevers hun royalties zullen baseren op de winkelprijs van het boek zon der aftrek van de omzetbelasting. De Belgische schrijvers is ver zocht solidair te zijn met de Neder landse kunstbroeders. EEN WILDE staking die maandag in de kolenmijn van winterslag in Belgisch Limburg uitbrak, heeft zich dinsdag uitgebreid tot de mijnen van Beringen, Zolder en Waterschei. Bij de actie, die is ingezet ter ondersteu ning van looneisen, zijn reeds meer dan 15.006 man betrokken. DEN HAAG (ANP) „De posterijen hebben in de pe riode van 9 december tot en met 3 januari bijna 250 mil joen poststukken verzonden tegen circa 220 miljoen stuks in dezelfde periode van 1968- 1969. Ondanks het feit dat de posterijen in december geen campagne voerden om voor een bepaalde datum de kerst- en nieuwjaarskaarten op de bus te doen, kon de topdrukte toch vrij goed worden opgevangen. Toch veroorzaakten ijzel, glad heid en mist flinke vertra gingen, die echter weer voor een deel konden worden in gelopen. Over het algemeen genomen ben ik niet onte vreden over de bereikte re sultaten". Dit zei desgevraagd giste ren in Den Haag de heer B. T. Harmsen, hoofdinspecteur van de posterijen, die ver wacht dat de PTT het ook eind van dit jaar zonder spe ciale campagnes zal doen. Wel blijven de individuele reclames op bijvoorbeeld de postauto's gehandhaafd. In de twaalf grootste dis trictskantoren van de PTT (w.o. Middelburg) passeer den in die bewuste periode bijna 41 miljoen poststuk ken. Topdagen waren 21 en 22 december. Bij deze 41 mil joen stuks brievenbuscorres pondentie dienen dan nog eens 40 miljoen stuks te worden bijgeteld, afkomstig uit de vele andere, kleinere postdistricten. Het overgrote deel van alle post zoals de periodieken en de postpak ketten kreeg de PTT ech ter via de balie aangeboden: bijna 170 miljoen stuks. Een vergroting van 6600 maal van een „glazen sneeuwbal", een van de maanstenen die door de Apollo-11 naar de aarde is ge bracht. Het oppervlak van de steen toont aan dat deze afkomstig is van een smelt- en stollingsproces, naar alle waarschijnlijkheid ten gevolge van de inslag van een meteoriet op de maan. De steen wordt getoond tijdens het congres dat op het ogenblik in Houston wordt gehouden. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON Het maanstof dat de ruimtevaarders van de „Apol lo-11" in juli vorig jaar hadden meegenomen, is minstens 4,6 mil jard jaar oud, ouder dan de oud ste gesteenten die op aarde ge vonden zijn. Dat is een van de eerste conclusies die op de inter nationale wetenschappelijke con ferentie over de maan zijn mee gedeeld. Deze conferentie is maan dag in Houston begonnen. Er ne men 142 geleerden uit negen lan den aan deel. De conferentie is geheel gewijd aan de resultaten van het onderzoek van de 8 kilo en 160 gram stenen en stof die Neil Armstrong en Edwin Aldrin van de maan hebben meegenomen. Deelnemers aan het grote collo quium over de maan zijn onder meer de V.S., Canada, Groot-Brit- tannië, Japan en West-Duitsland. De geleerden bleken onderling nogal verdeeld in hun opvattin gen. Schattingen omtrent de ou derdom van de maan liepen uit een van 3,7 miljard tot 5 miljard jaar. De meesten zijn het er ech ter wel over eens dat de maan ouder moet zijn dan de aarde. Ondier de rapporten die deze week worden besproken is er een die de resultaten van het onder zoek in het maanlaboratorium in Houston bevat. De voornaamste conclusies van de rapporten die voor de conferentie zijn opgesteld, sijn er is geen leven op de maan en het is er waarschijnlijk ook nooit geweest; er is geen water en ook dat is er waarschijnlijk nooit ge weest; de maan is aan straling bloot gesteld geweest zoals die op aarde niet gevonden wordt, en die straling heeft vreemde dingen gedaan met bepaalde stenen die uit de Zee der Stilte zijn meegenomen; de Nasa schijnt erin geslaagd te zijn, de monsters van vreemde smetten vrij te hou den. In het door de bemanning van de Apollo-11 meegebrachte maan- gesteente zijn door twee Ameri kaanse geleerden sporen van goud en zilver en ook een robijn ge vonden. Volgens dr. Edward Anders van de universiteit van Chicago kon den deze sporen slechts met be hulp van zeer gevoelige instru menten ontdekt worden en naar zijn mening kunnen zij slechts af komstig zijn van meteorieten, die op de maan zijn ingeslagen. De andere Amerikaanse geleer de, dr. R. M. Walker, van de Washington-universiteit te St.- Louis, heeft met behulp van een zeer sterke microscoop een uiterst klein robijntje in een maanmon- ster kunnen ontdekken. De meeste veronderstellingen echter die op deze conferentie ge daan worden, klinken weinig we tenschappelijk en altijd zijn er wel door andere geleerde argu menten tegen aan te voeren. Tot dusver is er nog weinig gezegd, wat niet weerlegd zou kunnen worden. Het begint er dan ook op te lijken, dat deze conferentie gewoonweg vast zal lopen in eindeloze voor- en tegenargumen ten. Toch merkwaardig hoor, de manier waarop zo'n regering het nieuwe jaar weer is begonnen. Schoppen daar ogenblikkelijk een enorme herrie, maken van nieuw overeengekomen cao's een ravage, tonen zich zeer autoritair en raken (waarschijnlijk omdat hij niet voldoende gesteund is in de ploeg zelf) ook nog eens een minister kwijt. We schrijven vaindaag 7 januari en met de feest- en zondagen meegere kend hebben we toch niet meer dan drie werkdagen achter de rug (de dag van vandaag er nog af natuur lijk). Zo zie je maar weer, als die ministers zich werkelijk inspannen kunnen ze heel wat klaar maken. Alleen geloof iik dat ze zich te dik wijls voor de verkeerde zaken in spannen! Misschien kan Schmelzer zijn droom, om nog eens minister te wor dennu al waar maken door eens naar De Block te gaan.... Maar laten we niet op de zaken vooruitlopen, mensen. Het jaar is nog lang en hoe komen we dat in he melsnaam weer door, hoorde ik fluis teren. Frisch und fröhlich zou het volgens de Duitse generaal Schnez moeten. Die vindt trouwens de Duitse jeugd te slap voor het leger en daar zou wat aan gedaan moeten worden, want al die laksheid, simulanten en prin cipiële dienstweigeraars is maar niets. Hitier (plm. 1940): Disziplin muss sein. Schnez (anno 1970); Ddszipldn muss sein. Ik heb wel eens gehoord dat als je één Block wegneemt het hele Blockenhuis in elkaar stortl Regering: met de Blocken zitten. Maar van die cao-grootmetaal blij ven ze af. Dat is in ieder geval ge wonnen! Even een ander bericht. De tradi tionele Engelse kop thee moet steeds meer terrein prijs geven aan de kof fie. Het theeverbruik is gedaald van 9,9 Engelse pond per persoon in 1958 tot 8,8 pond in 1968. In dezelfde pe riode steeg het koföeverbruik van 1,7 tot 3,1 pond per persoon. Van Son-de! De Block: Al is de inflatie nog zo snel, de waarheid achterhaalt hem wel. Zo ziet u maar weer hoeveel ver rassends zo'n jong jaar in petto kan hebben. Dat belooft wat! Voorlopig vrij veel nattigheid! De groeten. MERIJN KARATSJI (Reuter) Een 14-jarig bruidje in de Pakistaanse plaats Pa- tuakhali heeft vergif ingenomen, om dat zij gedwongen werd te trouwen en daardoor de jongen van wie zij hield kwijtraakte. Het meisje is overleden. De van smart verscheurde bruidegom nam ook vergif tot zich, maar hij herstel de in het ziekenhuis. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) HAARLEM Het ziet er naar uit dat de gemeenten Haarlem en Lei den nog dit jaar, maar in elk geval in 1971, zullen overgaan tot het ver lenen van een bijdrage aan het lokale openbare vervoer. Dan zal Eindho ven de laatste grote Nederlandse ge meente zün, welke geen kosten maakt voor het stadsvervoer. Haarlem is overstag gegaan, nadat de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat het gemeentebestuur had duidelijk gemaakt dat de gemeente zelf verantwoordelijk is voor het goed functioneren van het openbare ver voer. De NZH, de streekvervoeron- derneming welke zowel in Haarlem als in Leiden tevens het lokale bus vervoer verzorgt, had namelijk ingrij pende beperkingen in haar lijnen- net en frequenties aangekondigd als de gemeentebesturen bleven weige ren de tekorten bü te passen. Voor het Haarlemse stadsnet gaat het daarbij om een tekort van ten minste een half miljoen per jaar, in Leiden om twee ton. Omgerekend per inwoner zijn beide gemeenten dan nog veel goedkoper dan de ste den welke het plaatselijk vervoer door een gemeentelijk vervoerbedrijf laten verrichten.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5