Voor winkeliers een gouden tijd Potvis onder het mes Hef Nederlands Instituut veer spreekvaardigheid Aangepaste Oom Wanja in Zuidland theater mm December is cadeau-maand Foto'sC. J. DE BOER Tekst: W. van Dam Kerstdiners BRANDWEER ONTEVREDEN MET KERSTVUUR TONEELSTUK TSJECHOW IN TERNEUZEN Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Verkoudheid Zware schade bij botsing in Axel Woensdag 7 januari 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Hier en daar zijn de kerstklokken en kerstballen, de glinsterende slingers en papieren sneeuwranden nog niet uit de etalages verdwenen. Het lijkt er op of men nog even krampachtig iets van de feestelijke sfeer wil vasthouden die zo kenmerkend is voor de maand december. Meer voortvarende winkeliers zijn intussen al druk bezig met het op maken van hun jaarbalans. Bord jes met „wegens balansen geslo ten" wijzen op deze traditionele ac tiviteiten. Door de bank genomen heeft de neringdoende middenstand geen klagen over de omzet in de afgelopen feestmaand. Een drankslijter drukte zijn tevre denheid aldus uit: „Gelet op het aantal geschenkpakketten dat ik in december heb verkocht mag ik ge rust stellen dat de mensen dit jaar veel liever voor elkaar zijn geweest dan in voorgaande jaren. Men kocht ook meer verschillende soorten drank. Het bleef niet bij een jonge of oude klare, maar de klanten zochten het meer in de variatie". Wie ook bepaald niet moppert over de inhoud van de kassa zijn de restauranthouders. „Hoewel de maand december doorgaans voor ons een dure maand mag werden genoemd omdat er veel geld wordt omgezet in ge schenken, zijn we dit keer goed aan onze trekken gekomen", zei een Terneuzense restaurateur. „In vergelijking met twee, drie jaar geleden hebben we in decem ber veel meer tafels volgeboekt. Er komen vooral veel gasten uit de streek naar de stad om zich aan een goed diner te goed te doen". Ook het uitzenden van maaltijden tijdens de feestdagen neemt steeds meer toe. „Moeder de vrouw wil er met zulke dagen kennelijk haar gemak van nemen". Een steekproef onder speelgoed winkels, banketzaken en winkels in de geschenkenbranche wijst even eens uit dat de Zeeuwen ook daar hun kooplust en vrijgevigheid flink hebben botgevierd. Er is een kleine accentverschui ving merkbaar van Sint Nicqlaas paar de kerstman wat het geven van cadeaus betreft. „Ik heb naar verhouding met de kerst meer om gezet dar. vorig jaar met Sinter klaas. Het elkaar met een cadeau tje bij de kerstboom verrassen is een geste die hand over hand toe neemt", vertelde een winkelier in luxe artikelen. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Voor de kerstboomverbranding in Sas van Gent bij de splitsing De Botha- laan Kennedystraat had zich een menigte mensen verzameld om getuige te zijn van het vuur feest. De grote stapel kerstbomen wilde echter niet branden. De brandweer die voor alle zeker heid met twee brandweerauto's aanwezig was om een oogje in het zeil te houden, ging daarom benzine halen. Door steeds ben zine bij te gieten kon men daar na de vlam erin houden. TERNEUZEN Op het land waar het leven goed schijnt te zijn, heeft de Russische toneel schrijver Anton Tsjechow zijn tweede grote drama Oom Wanja gesitueerd. De Eindhovense to neelgroep Globe voerde dit stuk maandagavond voor een bijna uit verkocht Zuidlandtheater op. Be halve bij Globe stond dit spel al eerder bij de Nederlandse Come- die en het Nieuw Rotterdams To neel op het programma. Alleen met dit verschil: bij Globe voerde Ton Lutz de regie, en bij beide andere gezelschappen de Tsje- chow-kenner en pas overleden re gisseur Pete rSjaroff. Films ANTWERPEN Rex Als het nacht wordt op de Reeperbahn Metro Bambi Odeon Noem mij Mathilde Ambassade The lost man Rubens Krakatoa Astrid Heintje met een hart op reis Pathe In geheime dienst van Hare Majesteit Vendome Aprilfools GENT Capitole Bambi Majes'ic De slag van El Alamein Century De hand der verschrik king Metro Recht op leven Rex Het beest moet sterven Select De Kattendoos Savoy Chamade aT.-NIKi_.AAS Century De ploerten Eden Zelfmoordcommando Renova De slavenhandelaar Select Easy rider Scala Het bal der schurken Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 31 jan.) Stadhuis (Vleeshal) Kerst-expositie van de Zeeuwse Kunstkring (t.m. 9 jan.) Open 14-17 uur ma. t.m. zond. be halve 1-1. VLISSINGEN Stadhuis: Tentoonstelling „25 Jaar Zeeland" (t.m. 20 jan.) WESTDORPE Galerie Troutzaerte Schilderijen en tekeningen van Nico Molenkamp (t.m. 19 jan.) Ma. t.m. zat. van 918 uur. Zon. van 1418 uur. Het spreekt vanzelf dat er tussen de opvattingen van L\P> ep, Sjaroff grote verschillen zijn. Sjaroff gaf het altijd in stemming, met een psy chologisch realisme van het Rus land van de eeuwwisseling: ver vlochten met een zeker heimwee naar het voorbije en een kleine hoop op de toekomst. Zonder al te veel kunstgrepen bracht Lutz dit stuk veel dichter bij de tijd. De decors van een Russisch landhuis, uitgewerkt tot in de laat ste puntjes bij Sjaroff, ontbraken bij de uitvoering van Globe. Een bijna kaal toneel met zwarte achtergrond, en alleen een grote facade gaven duidelijk de plaats van handeling aan. Tsjechow schetst geen groteske handelingen met hoogtepunten. Toch weet de schrijver, met eenvoudige middelen, in Oom Wanja een bijna alles omvattend beeld te geven van onbeantwoorde passie en illusies zon der hoop. Het verhaal is simpel. Een verwende egocentrische oud professor vestigt zich met zijn mooie jonge vrouw op het landgoed van zijn dochter, dat al jarenlang door Wanja wordt bestuurd. De invloed van de jonge vrouw op de ingeslapen provinciaalse land heren is groot en roept allerlei ac ties en reacties op. Na de ontlading van dat onweer eaat alle3 weer zijn oude gangetje. Alsof er niets is ge beurd en er geen professor en jonge vrouw zijn geweest. Petra Laseur had als Sonja de boerendochter en freule, die een niet beantwoorde liefde koestert voor de huisvriend dokter Astrow (André van den Heuvel), voor al in het begin van de voorstelling last van een verkoudheid. In deze enscenering van Globe lijkt het er op dat de speeltijd in vergelijking met vroegere uitvoeringen veel kor ter was. Het lukte de spelers (Ann Hasekamp als de jonge vrouw van de professor en Lo van Hensbergen als professor en Magda Janssens als de oude Nanja) de vaart er in te houden. Op 13 februari speelt Globe Oom Wanja in het Ledelthea- ter in Oostburg. ALEX SCHELL (Van onze correspondent) AXEL Dinsdagmorgen reed J. L. O. uit Ovezande in Axel met een vrachtauto vanaf de Mecklenburg- straat de kruising met de Bylocus- straat op. Hierbij verleende hij geen voorrang aan een personenauto, be stuurd door J. P. uit Axel. Bij de botsing die hierdoor ontstond werd de personenauto zeer zwaar be schadigd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS „Hij heeft zeker pas nog zuurkool gegeten", merkte een van de medewer kers van het rijksmuseum voor natuurlijke historie afdeling zo- ologie uit Leiden dinsdagmid dag op, terwijl hij met beide handen in de ingewanden van de zaterdag bij Breskens aange spoelde potvis wroette. Nauwe lijks een kwartier nadat er met de ontleding van dit zestien me ter lange en dertig ton wegende dier een begin gemaakt was, zag het zeewater roodgekleurd van het bloed en op het strand lagen meterslange darmen, grote lap pen trillend spek en vlees en ettelijke kilo's ingewanden ver spreid. ONDANKS deze weinig smakelij ke aanblik en de doordringende stank hadden velen het buiten kansje om de potvis niet alleen van buiten, maar ook eens aan de binnenkant te bekijken, aan gegrepen Naar men verwacht zal het geraamte gedemonteerd worden om naar het Leidse mu seum te worden vervoerd, waar het weer in elkaar zal worden gezet. IN de loop van deze week zullen er nog enkele preparateurs uit Leiden naar Breskens komen om hun collega's, thans zes man sterk, te assisteren. Het is overi gens niet de eerste reuzenklus, die deze taxidermisten onder nemen. Zij hebben op dit gebied al enige ervaring opgedaan door het ontleden van dolfijnen. INMIDDELS heeft zich ook reeds een firma uit Scheveningen, die het spek en vlees van de potvis wil kopen, gemeld. Het bedrag dat voor de tonnen spek betaald moet worden wil men echter niet bekendmaken. IN de vier dagen, dat het reusach tige dier aan het Breskensc strand ligt heeft het zich tot eer toeristische attractie ontwik keld. Honderden trokken naa: Breskens om dit zeemonster tc bekijken, zodat de omliggende restaurants en cafés een extra toeristenseizoen beleven. (ADVERTENTIE) vangt weer aan met de cursussen „Spreken in het openbaar", waar o.m. behandeld zal worden, het overwinnen van spreek angst, vergadertechnieken, gedachtenwisseling en debat, het hou den van lezingen, gelegenheidstoespraken, enz. De cursussen worden gegeven in de volgende plaatsen: AXEL elke donderdag vanaf 8 januari te 20.00 uur in het Cultureel Centrum „De Halle" HULST elke maandag vanaf 12 januari te 20.00 uur in Hotel „De Graanbeurs" TERNEUZEN elke dinsdag vanaf 13 januari te 20.00 uur in Hotel „Rotterdam" De eerste les kan vrijblijvend worden bezocht. Voor verdere inlichtingen: N.I.S., van Middelhovenstraat 85, te Axel.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2