m Hef Nederlands Instituut voor spreekvaardigheid Verzorgd W eilinaclit soratorium van Bach in St.-Jansteen TS-directeur A. Vermeulen jaar bij het onderwijs Jonge Limburger - voor redding in Walsoorden- kreeg Carnegie-medaille Jubilarissen meelfabriek Walzenmolen gehuldigd „Partience" omhoog gevaren en geplooid longen onder trein gedood Geld gestolen uit woning Britten eersten in luchtrace LAATSTE EER VOOR NEGERSOLDAAT OP „BLANK" KERKHOF MAAGKLACHTEN? Twee inbraken in Goes Dit is het recept: Kaasfondue van Nederiandsekaas. 1 Oproep tot boycot sigarenfabriek Goede vooruitzichten te Sas van Gent GEWONDE BIJ AANRIJDING Gewonde bij slippartij Finalisten voor ereklasse 472 VANDAAG Tentoonstellingen e 5 januari en dinsdag 6 januari 1970 DE VRIJE ZEEUW (ADVERTENTIE) (Van or i i-espondente) SAS VAN GENT In de nacht van vrijdag op zaterdag is bij J. A. van B. te Sas van Gent een flinke som geld gestolen. Het geldkistje stond in de woonkamer boven. Er zijn geen aanwijzingen hoe de da ders te werk zijn gegaan. Men tast zelfs in het duister hoe de dader (s) binnengekomen is (zijn). SYDNEY (Reuter) Een Britse boramenwerperpiloot uit de tweede wereldoorlog heeft de luchtrace van Louder naar Sydney over 19.300 km gewonnen. De tweede plaats ging naar een Australisch vliegtuig en de derde weer naar een Britse inschrij ving Het winnende vliegtuig een Brit ten-Norman luchttaxi, werd gevlogen door de 46-jarige kapitein Bill Bright uit Ascot en de 45-jarige kapitein Frank Buxton uit Bournemouth, bei den in Zuid-Engeland. De enige vrouw in de race, de Brit se pilote Sheila Scott, die de gehele route solo heeft gevlogen, landde als veertiende. TUSSEN 30 DECEMBER en 2 januari hebben in Denemarken 28 Tsjecho- slowaakse toeristen asiel gevraagd. Zij behoorden tot een reisgezelschap van ongeveer 80 leden. DE TANKER „Almandin" uit Bazel is gisteren ter hoogte van Keulen en Mühlheim in dichte mist op de tan ker „Lippia" uit Rotterdam gelopen. Volgens de politie konden beide schepen, in weerwil van de opgelopen schade,, aan een kade meren. DE PROGRESSIEVE Combinatie in de gemeentepolitiek van Driebergen heeft zaterdagmiddag gestalte gekre gen door de oficiële oprichting van de nieuwe partij, genaamd Progressieve Hergroepering '70 (PH '70). IN DE CANADESE plaats St. Roeh de L'Achigan, 50 km ten noorden van Montreal, heeft een brand in een boerderij aan minstens tien mensen het leven gekost. EEN AUTOBUS met vliegtuigpassa giers is zaterdag in de buurt van Oporto in aanrijding gekomen met een vrachtwagen. Er werden onge veer 20 mensen gewond, onder wie de Nederlandse toeriste Dorothea Ada Brouwers (53). DE AMERIKAANSE marine heeft het verzoek gekregen, het munitie- schip „Badger State" tot zinken 'e brengen. Het drijft brandend op 1.500 mijl van Hawaii Het was met een la ding raketten en bommen op weg naar Vietnam. Van de 39 opvarenden zijn er 14 gered. UIT EEN Dordtse juwelierszaak is voor bijna 20.000 aan gouden ringen gestolen De twee daders lieten geen spoor na, maar de Dordtse politie kon hen toch. arresteren. (Van onze correspondent) TERNEUZEN „Toen ik moest meebeslissen in uw benoeming tot eerste directeur van de toenmalige Temeuzense U.T.S., heb ik van deze keuze nog niet een dag spijt gehad", aldus de voorzitter van het schoolbe stuur van de M.T.S. te Terneuzen. ir. V. Gena, directeur van de Ne derlandse Stikstof Mij NV te Sluis kil. De heer Gena sprak zaterdagna middag namens het schoolbestuur in de met vele bloemstukken versierde kantine van de school aan de Indus trieweg, ter gelegenheid van het feit dat de heer A. J. M. Vermeulen, de dag herdacht, waarop hij een kwart eeuw geleden bij het onderwijs kwam. (In december herdacht hij in alle stilte zijn koperen jubileum als M.T.S.-directeur). In zijn verdere toespraak herinnerde ir. Gena aan de moeilijke beginperiode in hetzelf de gebouw, dat als industriehal is bedoeld en nu is gehuurd van de ge meente Terneuzen. Voorts wees de schoolbestuurvoorzitter op de voor uitstrevendheid van de heer Vermeu len en dankte ook mevrouw Ver meulen voor de steun die zij haar man gedurende al die jaren gegeven heeft. Namens het schoolbestuur bood de heer Gena de jubilerende directeur een geschenk onder couvert aan en mevrouw Vermeulen bloemen. De heer H. Veraart, bood met zijn hartelijkste gelukwensen, die even eens van grote waardering en erken telijkheid getuigden, de heer Vermeu len een projectietafel en -scherm aan. Namens de leerlingen bood Al- phons Tjallfnks, de heer Vermeulen symbolisch twee boxen voor zijn ste reoinstallatie aan: Het gemeentebestuur, afgevaar digden van andere scholen, een groot aantal bedrijven, leerlingen en hun ouders en oud-leerlingen maak ten van de gelegenheid gebruik om de heer Vermeulen, zijn echtgenote, en hun kinderen hun gelukwensen aan te bieden. In 1957 begon de heer Vermeulen op „zijn" school aan de Industrie weg ongeveer 30 leerlingen te onder wijzen in de vakken werktuigkunde en elektrotechniek. Thans telt de school rond 200 leerlingen en onge veer 60, die hun praktijkjaar voltooi en. In 1963 werd begonnen met de leergang bouwkunde en in 1969 met procestechniek. Ondertussen werd de school uitgebreid met zes theorie lokalen en een praktijklokaal. Thans volgen twee meisjes de cursus pro cestechniek. Een meisje voltooide aan de (sinds 1988) M.T.S. haar bouwkundestudies en bezoekt nu de St. Joostacademie te Breda. De plannen voor de bouw van een nieuwe school in het plan „zuid" zijn reeds ver gevorderd. Het school- UTRECHT (ANP) De 17-jarige Gerrit Willems uit Rijssen is zater dagavond bij Wierden onder de snel trein naar Enschede terecht geko men en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde omstreeks elf uur op een dienstoverweg bij het station in Wierden. (ADVERTENTIE) BIRMINGHAM (A.F.P.) In het plaatsje Elmwood (Alabama) is za terdag eindelijk overeenkomstig zijn laatste wens een 20-jarige ne ger-soldaat die op 3 juli van het vo rige jaar in Vietnam sneuvelde, be graven op het tegenover zijn ouder lijk huis gelegen kerkhofje voor blanken. De plaatselijke autoriteiten hadden zich steeds hardnekkig tegen de be grafenis van de militair op die plaats verzet, maar moesten wijken voor de rechter. Dan bent u alleen gebaat met een waardevol middel dat goed helpt. SUC-MAC stilt niet alleen het zuur- branden, het heft ook de pijn op. En dat is natuurlijk ook belangrijk! Ver krijgbaar bij uw apotheek en drogist. bestuur ontving reeds de goedkeu ring van het ministerie van O. en W. en moet thans beginnen met de on derhandelingen met het gemeentebe stuur van Terneuzen voor de aan koop van de grond. (Van onze correspondent) GOES Zaterdagavond werd bij de Goese politie door J.J.W. te Wil- helminadorp gemeld, dat in zijn wo ning aan de Brugstraat was ingebro ken. Onbekenden hadden zich door het opschuiven van een raam aan de achterzijde van de woning toegang tot dit pand verschaft. De gehele wo ning is door de daders doorzocht. Di verse portemonnees met een totaal inhoud van f 600 werden onvreemd. Zondagnacht werd een inbraak ge meld aan de 's-Heer Hendrikskinde- rendijk te Goes bij de heer A.P. A.P. Hier had men het slot van de deur geforceerd. Ook binnen werden de sloten van woonkamer en keuken verbroken. Het gehele huis werd doorzocht. Er werd hier f 200 ver mist. In beide gevallen wordt door de recherche van de gemeentepolitie te Goes een onderzoek ingesteld. (ADVERTENTIE) Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. vangt weer aan met de cursussen „Spreken in het openbaar", waar o.m. behandeld zal worden, het overwinnen van spreek angst, vergadertechnieken, gedachtenwisseling en debat, het hou den van lezingen, gelegenheidstoespraken, enz. De cursussen worden gegeven in de volgende plaatsen: AXEL elke donderdag vanaf 8 januari te 20.00 uur in het Cultureel Centrum „De Halle" HULST elke maandag vanaf 12 januari te 20.00 uur in Hotel „De Graanbeurs" TERNEUZEN elke dinsdag vanaf 13 januari te 20.00 uur in Hotel „Rotterdam" De eerste les kan vrijblijvend worden bezocht. Voor verdere inlichtingen: N.I.S., van Middelhovenstraat 85, te Axel. (Van onze correspondent) HORST De 18-jarige P. Vermee- ren uit Horst in Limburg, die afge-1 lopen zomervakantie in Walsoorden een 42-jarige Belg van de verdrin kingsdood redde, is daarvoor zondag in zijn woonplaats onderscheiden. Uit handen van loco-burgemeester Claessens van het Limburgse plaats je kreeg de jongeman een oorkonde van het internationale Carnegie Fonds. De redding gebeurde op 16 juli van het vorige jaar. De heer Ver- meeren zag toen kans om de Belg, die al op grote afstand van de vaste wal lag, weer op het droge te krij gen. Toen dat gebeurd was, paste hij geruime tijd kunstmatige ademha ling toe, tot dat de man weer teke nen van leven begon te geven. De naam van de Belg is nooit bekend gemaakt. Achteraf bleek het een uit de Oekraine gevluchte Rus te zijn, die voordat hij zich in België vestig de, geruime tijd in verschillende an dere landen heeft gewoond. De man heeft later we] persoonlijk zijn dank betuigd voor deze redding, waar voor in heel Walsoorden algemene bewondering bestond. Een van de inwoners van Walsoor den heeft de jonge vakantieganger bij de gemeente Horst voorgedragen OUDE PEKELA (ANP) De sa menwerkende actiecomité's in oost- Groningen hebben opgeroepen tot een boycot van de sigarenfabriek Champ Clark in Nieuwe-Pekela, waar onlangs 30 vrouwelijke perso neelsleden zijn ontslagen, omdat zij in staking waren gegaan. De directie van Champ Clark heeft een advertentie geplaatst, waarin 40 vrouwelijke werknemers worden gevraagd. Op voorstel van stakingsleider Fré Meis zullen de stakende meisjes en leden van de actiecomité's posten bij de fabrieks- poort om te verhinderen dat ande ren het werk van het ontslagen personeel overnemen. Bovendien zal een tegenadvertentie worden ge plaatst, waarin de sigarenfabriek „besmet" ."iordt verklaard. f In september hebben de 15 man nelijke werknemers van de fabriek een loonsverhoging van tien gulden gekregen door bemiddeling van de fabriekscommissie, waarin geen en kele vrouw zitting had. De meisjes ontvingen ook na herhaalde eisen, geen toeslag en gingen toen in sta king. Volgens stakingsleider Meis doen de meisjes de beslissende werkzaamheden in het produktie- proces. Hij heeft aangekondigd net zolang vol te houden tot de directie overstag gaat. Zaterdag hebben de 30 meisjes opnieuw een uitkering uit hun stakingskas gekregen. PRESIDENT TITO van Zuid-Slavië zal 25 januari vertrekken voor een bezoek aan Ethiopië, Zambia, Oegan da. Kenia, Soedan, Egypte en Libië (Van onze correspondent) BOEKHOUTE (B) Ten huize van drs. H. J. P. Verschaffel te Boekhoute (België), directeur van de meelfa briek „Walzenmolen" Sas van Gent, vond een bijeenkomst van het bijna voltallig personeel plaats. De heer Verschaffel was verheugd dat er ver beteringen zijn waar te nemen op so ciaal gebied. Hij gaf te kennen dat er diverse nieuwe machines geplaatst dienen te worden en tevens zullen op ver schillende afdelingen technische wij zigingen toegepast dienen te worden. Voor het komende jaar verwachtte hü een aanzienlijk grotere export als voedselhulp, zowel op communautaire als op nationale basis, waarvoor de overheid steeds meer begrip gaat to nen. In de eerste helft van '69 onder vond het bedrijf veel hinder vén de havenstaking in de Verenigde Sta ten. De afzet van bloem en meel in het binnenland was in '69 iets lager dan in het voorgaande jaar. Ondanks dit kon men de afzet in de sector bakkerij en bloemverwerkende in dustrie handhaven. De bloemexport was in '69 lager dan in het voor gaande jaar. De bijprodukten werden wederom gedeeltelijk afgezet in Bel gië en- Frankrijk. Het verbruik van mengvoeder neemt nog steeds toe, maar er ontstaat meer vraag naar betere kwaliteiten. Dientengevolge gaat men zich toeleggen op de ver vaardiging van hoogwaardiger bij produkten. De heer Verschaffel wil in de nabije toekomst overgaan tot het z.g.pelleteren van deze produkten. Tengevolge van de prijzenbeschik- king werden de bloemprijzen geblok keerd op het niveau van 14 maart Hopelijk wordt voor dit zeer ernstige probleem op korte termijn een op lossing gevonden. Na dit jaaroverzicht werden de ju bilarissen en de pensioengerechtig den gehuldigd, waarbij hun een en veloppe met inhoud werd overhan digd. Dit waren o.a. R. de Meijer (30- jarig jubileum), uit Sas van Gent, R. David uit Sas van Gent, M. Caelens uit Sas van Gent. F. de Jaeger uit Westdorpe, P. de Causemaecker uit Westdorpe en A. de Caluwe uit West dorpe, die hun 25-jarig jubileum mochten vieren. Op kortetermijn gaan met pensioen: C. Soethart uit Westdorpe. M. Caelens uit Sas van Gent en C. v. d. Veire uit Assenede (België). De bijeenkomst had een gezellig verloop en werd besloten met een koffiemaaltijd. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Zaterdagmid dag omstreeks half vier reed een personenauto de afrit Oostpoortweg- Westsluis te Sas van Gent af- waar bij de bestuurder F. v.d. A., afkom stig uit Westdorpe, geen voorrang verleende aan een op de rijksweg rij dende personenauto, die bestuurd werd door C.D. van D„ afkomstig uit Terneuzen. De mede-inzittende van bestuurder C. van D. werd licht gewond, doch kon na doktersbehan deling huiswaarts keren. Er was zware materiële schade. ST.-JAN STEEN Voor de tweede keer gaf het koor Sint Caecilia in samenwerking met het Oosterhouts kamerkoor een uitvoering van de drie laatste cantates uit Bachs Wei- nachtsoratorium, ditmaal in de pa rochiekerk in St.-Jansteen. Het in strumentale koor bestond uit Breda's Kamerorkest, met enkele vakmusi ci versterkt. Solisten waren de so praan Joke Bongaarts, de alt Mia Greeve, tenor Nico Boer en de has Meinard Kraak. De dirigent was ook deze keer Wim Bartz. De uitvoering vond plaats in de pa rochiekerk van St.-Jansteen, een pri ma klinkend gebouw in tegenstelling tot de kerk van Heikant (waar vorig jaar werd geconcerteerd) die een al lerberoerdste akoustiek heeft, een soort doofpot. De uitvoering werd gekenmerkt door enthousiasme en optimisme. Het koor is beweeglijk, zingt zuiver, heeft een goede verhouding, enfin heeft vele kwaliteiten. Toch mist het ensemble iets: het klinkt te zwart wit, mist het begrip dolce enerzijds, heeft anderzijds niet voldoende grandeur. Een grote forte-klank is niet syno niem met hard zingen zonder meer, iets waaraan de tenoren met name zich herhaaldelijk schuldig maakten. Het grote openingskoer van de vijfde cantate „Ehre sei der Gott" bleef, ondanks alle geestdrift door dit te kort aan adel te dicht bij de grond. De koralen werden doorgaans mooi gezongen. Bartz nam levendige tem pi, soms zo levendig dat het koor niet juist reageerde en slordigheden ontstonden. (Dein Vlanz als Finster- nis verzehnt). Fraai was het vooraf gaande koor: „Wir hafoen seinen Stem gesehen". Dirigent Bartz vertrouwt soms al te veel op zijn instrumentalisten en sommige inz<etten waren daardoor voor de onderscheiding. Zondagmid dag was het zo ver. De oorkonde werd uitgereikt in aanwezigheid van verschillende officiële personen. (Van onze correspondent) HANSWEERT Zaterdagmorgen om tien uur is het 350 ton metende Nederlandse motorschip Patience op de Westerschelde in de overloop van Hansweert omhooggevaren. Het schip was onderweg van Terneuzen naar Utrecht en is geladen met 280 ton cokes. Daar het schip is gestrand bij vloed, is bij het vallen van het wa ter het vaartuig geplooid. De ber- gingsvaartuïgen en sleepboten Zee land, Coby M en Anjo van het ber gingsbedrijf Muller uit Terneuzen waren ter assistentie bij de Patience aanwezig. Ai pompende werd een noodreparatie aangebracht. In de loop van zondagavond arri veerde de sleepbooj; Betsy met enke le overslagbakjes bij het schip. Een gedeelte van de lading cokes is overgeslagen. Rond middernacht zou men proberen de Patience vlot te trekken en naar Hansweert te sle pen. Verdere definitieve reparatie zal eerst dan plaatsvinden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdagmiddag om ongeveer half zes slipte de auto, bestuurd door A.V. 't W. uit Terneu zen, toen hij vanaf de Mr. F.J. Haarmanweg naar de Dokweg reed. De auto botste tegen een lichtmast. De echtgenote van V. 't W. liep een hersenschudding op. De auto werd zwaar en de lichtmast licht bescha digd. AMSTERDAM (ANP) De fina listen voor het kampioenschap van Nederland biljarten anker kader 47/2, dat van 22 t.e.m. 25 januari ir. Val kenburg (Limburg) wordt gehouden, zijn: Hans Vuitink (Groenlo), Henk Scholte (Eindhoven), Joop Kooden- burg (Voorhout). Lambert van Leur fOss), Jean Bessems (Kadier en Keer), Hans Sundquest (Schiedam), Janus Jacobs en Jan Haans (Valken burg) Titelhouder Tini Wijnen heeft niet voor dit toernooi ingeschreven. onzeker, tempi schommelden doordat men niet wist waarom het ging. Bij de solisten was een opmerkelijk niveauverschil te hespeuren. De bas Meinhard Kraak staat technischiboven de materie, put uit een reservoir en overtuigt volledig, meer zelfs, ontroert met zijn siterke reproduktie. Tenor Nico Boer, niet zo goed gedisponeerd vanwege een griepje, heeft een fraaie lichte stem; moest helaas teveel riskeren, maar leverde fraaie bijdragen. De alt Mia Greeve kon ons niet zeer boeien. De klank is groot maar te zwaar en niet instrumentaal ge noeg voor deze muziek. Ook de so praan Joke Bongaerts stelde soms teleur. Irritant is het constant voor de tel zingen. Op zich een acceptabe le stem die overigens te weinig re- sonneert en nog te weinig allure heeft. Het Breda's Kamerorkest was ken nelijk goed geïnstrueerd en voldeed redelijk. Speciaal de trampettisten dienden met name genoem<j te wor den voor hun virtuoze aandeel. Het Continuo was in goede handen bij de organist Huub Bartz. Een verheugen de zaak was het grote aantal „jeug dige" bezoekers. DAAN MANNEKE. Films GOES Grand 20 uur: Dokter Zjivago 14 j. HULST Bioscoopgebouw 20 uur: Hoe versier ik zo'n meisje MIDDELBURG City 20 uur: Die Fledermaus TERNEUZEN Luxor 20 uur: Wie is de dader, wie is de vader? a.l. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Dokter Zjivago 14 j. ANTWERPEN Rex Als het nacht wordt op de Reeperbahn Metro Bambi Odeon Noem mij Mathilde Ambassade The lost man Rubens Krakatoa Astrid Heintje met een hart op reis Pathe In geheime dienst van Hare Majesteit Vendome Aprilfools GENT Capitole Bambi Majestic De slag van El Alamein Century De hand der verschrik king Metro Recht op leven Rex Het beest moet sterven Select De Kattendoos Savoy Chamade ST.-NIKu.AAS Century De ploerten Eden Zelfmoordcommando Renova De slavenhandelaar Select Easy rider Scala Het bal der schurken Toneel Muziek Dans TERNEUZEN Zuidlandtheater 20 uur „Oom Wanja" door Zuidelijk To neel Globe ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 20 uur: „Het logboek" door Jean Claude Carriere Schietingen HULST S. Blommaert 15 uur Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" \(t.m. 31 jan.) Stadhuis (Vleeshal) Kerst-expositie van de Zeeuwse Kunstkring (t.m. 9 jan.) Open 14-17 uur ma. t.m. zond. be halve 1-1. WESTDORPE Galerie Troutzaerte Schilderijen en tekeningen van Nico Molenkamp (t.m. 19 jan.) Ma. t.m. zat. van 918 uur. Zon. van 14—18 uur.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2