Tliant doet beroep op Biafra POTVIS AAN ZEEUWSE KUST Kardinaal Alfrink pleit voor geduldige dialoog Schrijven via giro kost niet meer dan dubbeltje Franse generaal vreest mini-H-bom ADTorama Auto rijdt in op lijkstoet: vijf doden NINTHS DITMAAL MET OP PAST. CONCILIE Minister praat vandaag met groot-metaal GEEN KANS GHANA Britse schrijver is enig Miljoenen jonge Chinezen naar platteland VENTILATIE IN BADKAMER ONVOLDOENDE: MAN (74) DOOD Autorama Supermarket N.V een voorspoedig 1970 ,De bisschoppen willen het conflict niet uit de iveg gaan „Eenheid met Rome" in de lucht Hondse onderduiker Direkteur P. J. van tie Sande Telefoon (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: - f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG/DINSDAG 5-6 JANUARI 1970 25e Jaargang No. 6147 Advertentieprijs: per mm 16 cent; mimmum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre3 bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen (Van onze redactie buitenland) DAKAR De secretaris generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft gisteren een beroep gedaan op generaal Ojoekwoe, de Biafraanse lei der, „genoeg edelmoedigheid te tonen om zich te schikken" naar de resolutie die in Addis Abeba is aangenomen door de staatshoofden van de organi satie voor Afrikaanse eenheid. Hierin werd beide partijen ge vraagd het vraagstuk van de „burgeroorlog in Nigeria" op te lossen. Inmiddels hebben Nigeriaanse troe pen Biafraanse dorpen in het gebied van Okigwi-Oemoeahia aan een „on gekend hevig artilleriebombarde ment" onderworpen. Dit maakte het Biafraanse publiciteitsbureau Mark- press in Genève bekend. In hetzelfde gebied hadden federale en Biafraanse infanterie-eenheden verbitterde strijd geleverd, waarbij aan beide kanten zware verliezen werden geleden. Ook elders duurde de Nigeriaanse druk op de Biafraanse stellingen voort. In de meeste gebieden waren ook onder de burgerbevolking veel slachtoffers ge vallen. Vanuit Lagos wordt gemeld, dat de Nigeriaanse federale troepen in hun. offensief nog maar 8 tot 10 kilometer van Owerri, de laatste grote stad in Biafra zijn verwijderd en dat zij deze kunnen bezetten, wanneer zij maar willen Dit zei een officiële Nigeri aanse defensiewoordvoerder. Volgens hem wordt de stad al twee weken beschoten. „Wij hadden haar al voor Kerstmis in kunnen nemen, maar dat past niet in onze tactiek" zo zei hij. Eerst moet volgens hem een strategische verbinding tussen verschillende militaire eenheden tot stand komen. De Nigeriaanse derde divisie zou ongeveer 13 kilometer ten oosten van Owerri de rivier de Imo zijn overge stoken. Andere eenheden zouden van uit het zuiden en westen naar Ower ri, oprukken. Het nieuwe federale Nigeriaanse of fensief betekent, volgens politieke waarnemers, dat ieder diplomatiek initiatief dat er op gericht is om een wapenstilstandsconferentie tot stand te brengen, tot mislukken gedoemd is. De premier van Sierra Leone, dr. Siaka Stevens die voor een tiendaags bezoek in Londen is, is persoonlijk betrokken bij het zoeken naar een vreedzame oplossing in het Nigeri aanse conflict Hij was degene, die tijdens de vredespogingen voor Kerst mis de boodschappen van Haile Se lassie aar Ojoekwce overbracht Men neemt aan. dat hii gedurende zijn hui dige buitenlandse reis de vertegen woordigers van zowel de Biafraanse e nr regimes zal ont moeten Hii is een van de weinige Afrikaanse leiders die het vertrou wen van beide partven geniet. Men moet niet teveel verwachten van de conferentie van kerkelijke leiders die binnen een paar dagen m Ghana plaats zal vinden De Angli- kaanse bisschop van Owerri die een var de leidende Afrikaanse afge vaardigden or de conferentie zal zijn zei, dat de politieke discussies uit gesloten zuilen zijn Dus ook stappen naai wapenstilstandsbesprekingen D» kerkelijke leiders zullen anglikanen, rooms-katholieken en een aantal an dere godsdienstige groeperingen in Nigeria vertegenwoordigen. manuscript LONDEN (Reuter) De Britse schrijver John Summers heeft het enige manuscript verloren van zijn roman, waaraan hij veertien jaar ge werkt heeft. De roman gaat over de auteur Dylan Thomas. Summers heeft een beroep gedaan op de man, die zijn tas met het ma nuscript heeft gepakt toen de beide mannen samen in de trein zaten. De roman van Summers zou in juni van dit jaar moeten uitkomen. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Bij Breskens is zaterdagmiddag een levende man netjes-potvis van 17 meter lengte en een gewicht van ongeveer 30 tor aangespoeld. In de loop van de dag stierf het dier op de Hoge Springer Zandplaat. Toen het ka daver bi-' vloed van de plaat spoel de, hebben vissers het naar de wal gesleept en het daar op de slikken gezet. De vinder, schipper J. van der Velde van de Breskens 23, heeft het dode dier op handslag verkocht aan prof. dr. L. D. Brongersma, di recteur van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden. Voor welke prijs, wilden beide partijen geheim houden. De vis zal voorlopig nog twee da-- gen ter plaatse bezichtigd kunnen worden. Daarna wordt het dier in Breskens ontleed en het geraamte naar Leiden getransporteerd. Voor het spek van de gestrande potvis wordt nog een afnemer gezocht. Visser Van de Velde merkte in zijn schuit de „Breskens 23" het spartelend gevaarte als eerste op. „Aanvankelijk kon ik die vorme loze massa niet goed „thuisbren gen"," vertelt hij, „maar toen ik met mijn boot poolshoogte ging ne men, kon ik m'n ogen niet geloven. Even later kwam ook de Java Zee, waarvan kapitein W. van den Broecke ue ongewone, j^ebcugstel- iing voor de zandplaat Tiattopgfe- merkt. Het dier leefde toen nog. Toen het zijn strijd 's avonds op gaf, sleepte men het met een 200 meter lange tros naar rustig water. Dit moest tegen de stroom in ge beuren, zodat de reddingsboot voor enkele tientallen meters sleepwerk ruim een uur nodig had. Twintig man sjorden de potvis vervolgens op het droge. In zijn doodstrijd maakte hij met zijn vinnen een die pe kuil in de zandplaat. Gistermor gen was er door de vloed niet méér te zien dan een deel van z'n zijkant en één der vinnen. Na de kijkdagen zullen vijf me- dev erkers van het Natuurhistorisch De aangespoelde potvis. Het team dat nauw bij de „ber ging" van de potvis was be trokken. V.l.n.r.: K. Queke berghe, machinist van de Java Zee, prof. Brongersma, W. van den Broecke, kapitein van de Java Zee, vinder J. van de Velde en diens vader. Museum het kadaver komen slopen, zoiiat het skelet overblijft. Dit kar wei zal ongeveer tien dagen in be slag nemen. Men hoopt de enorme hoeveelheid spek en vlees te kun nen verkopen. Volgens prof. Brongersma is het best mogelijk, er in huisvlijt mar garine en traan van te maken. Het geraamte zal in het museum te Lei den worden tentoongesteld. Waar schijnlijk wordt het voor het ver voer gedemonteerd, maar daarover zal men nog beslissen. Voor prof. Brongersma is dit de derde keer in zijn loopbaan, dat hij een walvis of potvis krijgt te „ver werken". Het is volgens hem 33 jaar geleden, dat zo'n enorm dier in de Nederlandse wateren strandde. (Van onze redactie buitenland) HONGKONG Miljoenen jonge Chinese intellectuelen hebben zich het afgelopen jaar of .al eerder ge vestigd op het platteland en in grens gebieden van China. Dit heeft het persbureau Nieuw-China bekendge maakt. De jongens zijn uit de steden wegge gaan na het appel op de jongeren van Mao Tse Toeng. om zich door de plat telandsbevolking opnieuw te laten opvoeden. Op deze wijze, aldus het oersbureau, hebben zij een belang rijke bijdrage geleverd aan de ver sterking van de dictatuur van het proletariaat in de landelijke gebie den. BLERlCK In zijn woning in Ble rick is zondagmiddag tijdens het douchen de 74-jarige H Roddeman om het teven gekomen. Toen de huisgenoten ongerust Wer- ton over het lange wegblijven van de nan forceerden zij de deur van de radkamer en troffen het slachtoffer aewusteloos aan. Pogingen om de levensgeesten van de man weer op te wekken bleken vergeefs. Bij onderzoek is gebleken, iat de ventilatie m de door een elek trische kachel verwarmde badkamer onvoldoende was, waardoor gebrek aan zuurstof was o-ntstaan. (ADVERTENTIE) Directie en personeel van wensen u Maandag 5 januari zal Autor ma wegens balansopmaak de g hele dag gesloten zijn. Maar van af dinsdag wordt het nieuwe b spaar-jaar bij Autorama onve minderd voortgezet. l'ramsingei 74 (hoek Lunetstraa Breda, Tel 01600-25800. VERCELLI (Reuter) Vijf men sen zijn gisteren om het leven geko men en ongeveer twintig werden gewond, toen een auto op een begra fenisstoet in de Italiaanse plaats Ver- celli inreed. De omgekomenen zijn een priester, twee misdienaars, een koster en een vrouw. Haar zoon was een van de brandweerlieden, die te hulp werd geroepen om de gewonden te hel pen. Zij stierf toen hii haar naar het ziekenhuis vergezelde. Volgens de politie is de bestuurder van de auto. die probeerde te stop pen.' geslipt en in de stoet terecht gekomen. Hii raakte eerst de pries ter. vervolgens de misdienaars en daarna ongeveer 30 anderen. Toen de versufte bestuurder uit zijn auto stapte., werd hij door de men sen van de stoet fe] aangevallen, ge schopt. gestompt en gekrabt. Hij slaagde er evenwel in te ont snappen en werd later eveneens naar een ziekenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Twee studenten, beiden verwoede schaakliefheb bers, beiden studerend in een an dere Universiteitsstad, hebben het gepresteerd de PCGD (Postcheque en Girodienst) als goedkope post bode te gebruiken. Zij hadden er een gewoonte van gemaakt schrif telijk te schaken: om beurten schreven ze elkaar wat de volgen de zet in hun schaakpartij zou zijn. Door hun geringe financiële arm slag werd het schaken op deze wij ze wel een dure liefhebberij en ze gingen zoeken naar een goed kopere wijze van schriftelijk scha ken. Die ontdekten ze inderdaad en sindsdien kost hun schaakpartij slechts een dubbeltje Student A. maakte namelijk naar de girorekening van student B. een dubbeltje over en schreef op de achterzijde van zijn giro oversehrijvingskaart welke zet hij wenste te doen. Een aantal dagen later kwam de girokaart via het PCGD-apparaat bij student B„ die vervolgens eveneens een dubbeltje terugstortte op de girorekening van student A. en op de achter zijde van zijn girokaart vermeld de welke zet hij in zijn gedachten had. Enz., enz., enz. De studenten zijn nu intens gelukkig want ze kunnen eindeloos schaken voor dat ene dubbeltje, dat alsmaar via de PCGD heen en weer gaat. Wal je noemt een stuk goedkoper dan de PTT, die voor het bezorgen van een briefkaart toch nog 20 centen vraagt. Het duurt alleen wat langer. In de toekomst, als de automa tisering bij de PCGD nog verder is voortgeschreden en er nauwe lijks meer een mensenhand (pons typiste) gemoeid is bij het voede ren van de computer, dan zullen dergelijke grapjes nog gemakke lijker kunnen worden uitgehaald. Wellicht wordt de PCGD nog wel eens een 'geduchte concurrent van de PTT, of er zal zeer intensief gestudeerd moeten worden om een systeem te vinden dat het ge bruiken van de PCGD voor doel einden, waarvoor deze instelling niet is ingesteld, moet voorkomen. (Van onze speciale verslaggever) NOORDWIJKERHOUT Opnieuw heeft kardinaal Alfrink er voor gepleit, ie spanningen, die^-kunnen ontstaan tussen het legitieme verlange». naar de eigen aard van de plaatselijke kerk en de even legitieme wil om de eenheid van de wereldkerk te beveiligen, te ver werken in een geduldige dialoog". Hij deed dit zondagavond hij de opening van de vijfde voltallige zitting van het pastoraal concilie te Noordwijkcrhout. Deze vergadering is niet alleen in Nederland maar ook elders in de wereld met veel spanning en gemengde gevoelens tegemoet gezien, omdat zij handelt over de problema tiek van priesters en religieuzen, twee kerngroepen in de kerk. Een van de meest in het oog springende onderdelen van deze problematiek vormt het celibaatsvraagstuk: zal de Nederlandse kerkprovincie dezer dagen de weg vrij maken voor de gehuwde priester? De vertegenwoordiger van Rome in Nederland mgr. Fetici zal deze zitting van het pastoraal concilie niet bij wonen, ondanks herhaalde verzoeken in deze richting door kardinaal Al frink aan de nuntius zelf en aan Rome gericht. „Ik kan u verzekeren," aldus kardinaal Alfrink tot de con cilie-deelnemers „dat ik de laatste dagen alle pogingen heb gedaan om de nog resterende misverstanden rond ons pastoraal concilie uit de weg te ruimen." Paus Paulus persoonlijk heeft za terdag aan de kardinaal laten weten, dat hij het beraad intens volgt. Voor de steliingname van de bis schoppen aan het begin van deze vijf de zitting, verwees kardinaal Alfrink naar de bisschoppelijke brief, die zondagmorgen in de kerken is voor gelezen. Daarin schTeven de bisschop pen, dat zij, na het beraad in Noord- wijkerhout, de maatregelen zullen nemen, die nodig blijken om „de ambtsbediening en het religieuze le ven in de kerk echt te laten func tioneren." Deze maatregelen kunnen tot span ningen leiden met de wereldkerk en met haar centrum in Rome. „Wij zul len deze spanning, die zulk een ver scheidenheid van kerk-zijn teweeg kan brengen ten opzichte van de door Christus gewilde eenheid aan moeten en er mee moetpn leven, juist om deze eenheid echt en levend te houden," aldus kardinaal Alfrink. En hij vervolgde: „Wij geloven allemaal en ik bedoel: wij geloven dat de verbondenheid met de we reldkerk behoort tot de volle werke lijkheid van het christen-zijn. Die verbondenheid ligt enerzijds in de solidariteit met alle medechristenen, anderzijds ook in de organisatorische verbondenheid met het wereldepisco paat en met het hoofd er van, de paus". Het gaat bij het pastoraal concilie om de toepassing van de beginselen van het tweede Vaticaans Concilie en van de twee bisschoppensynodes. Enerzijds betekent dit, „dat wij dit steeds willen doen in collegialiteit met de wereldkerk, anderzijds zijn de bisschoppen," aldus de kardinaal, zich voortdurend bewust, „dat zij krachtens hetzelfde Vaticaans Con cilie een eigen verantwoordelijkheid hebben voor de kerk in Nederland." De bisschoppen zullen alles doen om de dialoog open te houden, maar te vens niet aflaten begrip te vragen voor de eigen situatie van de kerk in Nederland. Zij willen het conflict niet uit de weg gaan omdat het een positieve uitwerking kan hebben op de ontwikkeling en rijping van de gemeenschap. „Maar wij weten ook," aldus kardinaal Alfrink. „dat een conflict alleen vruchtbaar kan zijn als het die gemeenschap en die ver bondenheid niet verbreekt men mag geen conflict riskeren, tenzij men bij de wederpartij en vooral ook in het eigen hart zulk een sterke verbondenheid erkent, dat de ge meenschap er door niet vernield maar gelouterd wordt." (Vervolg op pag. 3) NOORDWIJKERHOUT (A.N. P.) Kardinaal Alfrink heeft bij de opening van het pastoraal concilie meegedeeld dat gister middag boven het bisschoppelijk paleis in Utrecht een reclame vliegtuigje heeft rondgecirkeld met de volgende woorden op de sleep: „Eenheid met Rome". De kardinaal zei onder gelach van de aanwezigen dat men kennelijk zijn aartsbisschop na al die jaren nog niet kent. Hij voegde eraan toe dat het geld voor de rondvlucht, wat hem be trof, beter aan de kinderen in Biafra geschonken had kunnen worden. „Maar", aldus de kardi naal, „misschien was deze slag zin bedoeld voor de Raad van Kerken, die enkele huizen van mijn paleis zetelt". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister B. Rool- vink (Sociale Zaken) zal vanmiddag reeds een gesprek hebben met de vertegenwoordigers van partijen bij de eind vorig jaar voor 1970 en 1971 afgesloten c.a.o. voor de groot-me- taal. De ministerraad heeft het initia tief tot deze bespreking genomen na dat hij zich vorige week over deze c.a.o. had beraden. Het kabinet was een aantal punten niet helemaal dui delijk en wilde hierover opheldering voordat het zijn standpunt over de toelaatbaarheid wenste ,te bepalen. De beslissing moet uitenijk over een week worden genomen. Het grote probleem bij deze me- taal-c a.o. is de z.g. indexeringsclau sule. die erop neerkomt dat de loons verhoging regelmatig zal worden aangepast aan de verhoging van de kosten van levensonderhoud. Het ka binet zou hieraan wellicht niet zo zwaar tillen als deze procedure tot één jaar werd beperkt Maar in het contract is deze regeling voor twee 'aar voorzien. En de vrees leeft dat de periodieke aanpassing ook daarna systeem -zal worden De z.g glijdende loonsverhoging houdt de mogelijk heid van inflatiebevordering in. Ook 'nrtw de wijze van indexering een probleem Toepassing van de be staande C B S -prijsindexering houdt in dat ook belastingverzwaring tot looncompensatie zou leiden, terwijl eventuele belastingverzwaring juist dienst om een deel van het particu liere inkomen over te dragen naar het collectieve inkomen, t.w. naar het inkomen van de staat. HAMBURG (DPA) - Een kleine zwarte poedel heeft een uur lang het schema van de treinen der onder grondse in Hamburg in de war ge gooid het dier was in de nacht van zaterdag op zondag aan zijn baas ont snapt en rende over de sporen heen en weer. De bestuurders van de trei nen hadden opdracht langzaam te rij den en naai de vluchteling uit te kij ken, die, na een uur volkomen uitge put, zich eindelijk liet vangen. ELF MENSEN kwamen gistermorgen om het leven en 15 werden gewond bij een spoorwegongeluk in Bulgarije De expressetrein uit Sofia botste in dichte mist op een goederentrein. PARIJS (Reuter) Ge neraal Fernand Gambiez, een vooraanstaand militair deskundige heeft in 't tijd schrift voor nationale de fensie, een uitgave van het Franse ministerie van de fensie. met nadruk gewaar schuwd voor de mogelijke ontwikkeling van een nieu we waterstofbom. De kosten daarvan zullen zo laag zijn dat vele lan den haar zullen kunnen maken waardoor de kans op een kernoorlog sterk zal toenemen. Generaal Gambiez zegt dat de bom, die een bijna on beperkte vernietigende kracht kan hebben, tot ont ploffing zal wordei. ge bracht met behulp van een laserstraal, een lichtstraal van enorme concentratie. De omslachtige en kost bare manier om uranium 235 de brandstof voor kernbommen te produ ceren zal dan niet meer nodig zijn. Het materiaal om krach tige laserstralen te produ ceren is nu nog te log en ingewikkeld om- deel uit te maken van de waterstof bom Maar. aldus de gene raal. de langs chemische weg geproduceerde laser straal. waar nu nog aan ge werkt wordt, kan de op 'ossing brengen. Krijgt men dit onder de knie. dan komt de ver vaardiging van de water stofbom binnen het finan- "iële bereik van eik land dat bekwame technici beschikt. Dan zal ook het op angst en wederzijdse afschrik king gebaseerde machts evenwicht van de grote kernwapens bezittende mo gendheden verstoord wor den. De mini-H-bom zal van een onderzeeboot of treiler gelanceerd kunnen worden voor de kust van een land en een catastro fale vloedgolf kunnen ver oorzaken. Op die manier zal elk klein land, zelfs een onderontwikkeld, een kernoorlog kunnen ontke tenen, aldus generaal Gam biez.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1