TACTISCHE MANOEUVRE VAN NIGERIAANSE TROEPEN Biafra in drieën AGNEW REIST VERDER Negers gestikt in Parijse krotten INBREKER LOSTE DRIE SCHOTEN M.-Oosten Riet H. (46) woensdag voor de rechtbank Zes jaar geëist BEKENTENIS VAN TWEE GIFMOORDEN Man zwaar gewond door schot in borst Centra LENIN IN HET GROOT Meer c.a.o. s Actie in gebouw burgerlijke stand A Overval mislukt in Bunnik Rectificatie Zaterdag 3 januari 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze redactie buitenland) LAGOS/OWERRI In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos is vernomen dat Nigeriaanse troepen zich twee wegen hebben gebaand door Biafra, waardoor de afgescheiden provincie in drieën is gedeeld. Een strate gische manoeuvre in de zuidoostelijke gevechtssector bracht troepen van de eerste en derde divisie samen op de 50 kilometer lange weg van Oemoeahia naar Ikot Ekpene. Biafra heeft het bericht uit Lagos inmiddels reeds tegengesproken. „De Nigeriaanse troepen hebben geen vorderingen gemaakt." Integendeel, zo meldde hei in Ge- nève gevestigde voorlichtingsbureau dat voor Biafra werkt, er zijn enige honderden Nigeriaanse soldaten ge dood en bijna 300 gewond. Door „wil lekeurige beschietingen" van Bia- fraanse dorpen was wel het aantal slachtoffers onder de burgerbevol king in Biafra dagelijks gestegen. De weg, die de Nigerianen zouden hebben veroverd, vormt de enige ver binding van Biafra met een gebied, waar veel voedsel aanwezig is. Orloe en Owerri zijn thans de enige grote steden die nog in Biafraanse han den zijn. Owerri, het voornaamste administratieve centrum van Biafra, zou de afgelopen weken onder zware druk hebben gestaan, in het bijzonder vanuit het zuidwesten. Hoewel de Nigeriaanse regerings leider generaal-majoor Gowon enige dagen geleden vei wees naar zijn po litiek van „opzettelijk stilzwijgen" aangaande berichten over militaire vorderingen, heeft hij ook gezegd dat het jongste nieuws van het front zeer bemoedigend was. Nigeriaanse woordvoerders hebben gezegd dat de hulpverlening aan de bevolking nu veel gemakkelijker kon verlopen. Volgens een Biafraan, die veel erva ring heeft met de hulpverlening, zul len de meeste Biafraanse burgers in de veroverde gebieden „gewoon ver dwijnen. Of zij later nog terug zullen komen is een moeilijke vraag." Vtggi, Molleiup, de secretaris-gene raal van de organisatie Joint Chureii Aid, die kortgeleden is teruggekeerd uit Biafra, verklaarde dat de voed selsituatie erger is dan ooit. Hij zei dat er nog ongeveer 5,5 miljoen mensen in Biafraans gebied zijn. Na de jongste Nigeriaanse ver overingen. „Maar tegelijkertijd is Biafra de verbinding met een voedselrijk ge bied kwijtgeraakt, en zijn ongeveer 200.000 mensen vluchteling gewor den", aldus Mollerup. „Het is voor deze mensen vooral moeilijk, omdat zij reeds tweemaal voor de Nigeri aanse troepen zijn gevlucht". De aanvallen betekenen ook vol gens ïlollerup, dat een Amerikaans plan om voedsel en medicamenten via een rivier te vervoeren nu geen doorgang zal kunnen vinden. Dit zou betekenen dat de enige hulpverle ning aan Biafra nog kan geschieden vanaf het eiland Sao Tomé naar het vliegveld Oeli. (Copyright De Stem/Het Parool) (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Het drama van de huisvesting der negerbevolking in en om Parijs staat voor de zoveelste maal midden in de belang stelling van de openbare mening in Frankrijk. Vrijdagmorgen tegen acht uur heeft men in een woningcentrum in de Parijse voorstad Aubervilliers de lijken gevonden van vjjf negers die door verstikking om het leven waren gekomen. Twee andere slachtoffers liggen in het ziekenhuis. Voorlopig is uit een onderzoek bekend geworden, dat de directeur van het centrum* en twee beheerders aan wie een eerste verhoor is afgenomen een maand geleden niet de rekening voor gas en elektriciteit hebhen betaald. Het gas- en elektriciteitsbedrijf dreigde met afsluiting en toen de be taling niet volgde werden inderdaad stroom en gas afgesloten. De negers zaten in de kou. Om zich te verwar men maakten zij een houtvuur aan, maar vergaten te zorgen voor venti latie. Met als resultaat: vijf doden en twee bewustelozen. Met de huisvesting van de negers, speciaal in de streek van Parijs, is het treurig gesteld. Vele werkgevers zitten om werkkrachten verlegen, ne men voor ongeschoolde beroepen ne gers in dienst, maar bekommeren zich niet verder om de huisvesting van deze arbeiders en betalen er geen cent voor. Al deze lieden zijn dus overgeleverd aan wat de staat, de gemeente, of particuliere organi saties voor hen doen. En voor de rest vallen zij in handen van gewe tenloze uitbuiters, soms zelf negers, soms Fransen. Om een voorbeeld te noemen. In de Parijse voorstad Ivry had een exploi tant de hand weten te leggen op een leegstaande fabriek, waarin hij 500 negers had ondergebracht. De negers sliepen in hokken met 16 bedden, naast en boven elkaar. De meeste hokken hadden geen ramen voor ver se lucht, er waren slechts twee kra nen en vijf toiletten. Van januari 1965 tot augustus 1969 streek deze exploitant, die zich „mil jardair" liet noemen, een huur op van 913.000 frame per vierkante me ter, een hogere opbrengst dan wat dezelfde vierkante meter oplevert in deftige wijken van Parijs. Politie of justitie grepen niet in. (Van onze redactie binnenland) HEERLEN Op het streekwoon- wagenkamp in Heerlen is de 27-jarige B. K. vader van vier kinderen zwaar gewond door een kogel uit een Flobertgeweer, die hem in de borsi trof. Als vermoedelijke dader heeft de politie een 20-jarige woonwagenbe woner aangehouden, die volgens de politie reeds enkele malen ruzie had met het slachtoffer. De vermoedelijke dader heeft het slachtoffer zelf uit diens woonwagen gedragen en in zijn eigen auto naar het ziekenhuis in Heerlen willen brengen Onderweg echter slipte hii en botste tegen een lantaarnpaal. Het slachtoffer moest direct geopereerd worden De 20-jari- ge iongeman heeft wel toegegeven met B. K. te hebben gevochten, maar hij ontkent met een geweer te heb ben geschoten. DE WESTDUITSE kanselier Willy Brandt heeft een uitnodiging aan vaard. om begin maart een officieel bezoek van twee of drie dagen aan Engeland te brengen. Van zulke clandestiene centra we melt het in Parijs. Eigenaars van lu gubere hotels verhuren kamers aan negers die blij mogen zijn ais zij niet mee*- behoeven te betalen dan 70 of 80 franc per maand en per persoon. Maar zij moeten hun kamer delen met vele anderen. Het zou niet juist zijn te zeggen, dat er van overheidswege helemaal niets voor deze lieden wordt gedaan. Er bestaat een fonds, het zogenaam de FAS (Fonds d'Action Sociale) dat geld beschikbaar stelt voor het in richten van centra. De meeste ver. trekken zijn ingericht voor 16 perso nen, zodat met een gemakkelijk re kensommetje valt te becijferen, dat ieder vertrek per maand 1120 franc opbrengst (16 maal 70). Toch komt er bij deze lieden die menigmaal in onverwarmde kelders of zolders verkleumen van kou zij komen uit landen met een warm klimaat een begin van verzet, dat zich bijvoorbeeld uit in het collectief weigeren om huur te betalen, als de toch al zo hoge huur wordt verhoogd. Als zij wat Frans hebben geleerd kunnen zij kranten lezen, naar de televisie kijken, brieven naar huis schrijven, door een stad als Parijs lo pen, waar zij de weelde voor zich uitgestald zien. De vakbonden begin nen zich hun lot aan te trekken. On der druk van de vakbonden zijn hier en daar centra opgericht met een con versatiezaal of met ondergrondse werkplaatsen. Maar zulke centra behoren tot de uitzonderingen. Het gros leeft in krot ten. die een nette boer zou afkeuren voor ziir varkens. De bekende Bulgaarse beeldhou wer Sekoul Kroumov is bezig aan een zeer groot beeld van Lenin, dat ter gelegenheid van de herdenking van zijn 100e geboortedag in de stad Sliven geplaatst zal worden. UTRECHT (ANP) De christelij ke metaalbedrijfsbond noemt in zijn blad al achttien ondernemingen in de metaalnijverheid die akkoord zijn gegaan met het pakket voorstellen zoals de metaalbonden dat aanvan kelijk bij het c.a.o.-overleg op lan delijk niveau hadden ingediend. Zo als bekend zijn deze onderhandelin gen afgesprongen op de eis van de bonden, dat de werkgevers een tien tje zouden storten in het fonds me taalvakbonden als een bijdrage in de financiering van extra-voordelen voor georganiseerde werknemers. AMSTERDAM (ANP) Een groepje van ongeveer dertig jongens en meis jes van het ANJV heeft zich toegang verschaft tot het gebouw van de bur gerlijke stand aan de Herengracht in Amsterdam. Ze gingen naar da afdeling militaire zaken op de eerste verdieping waar ze op de gang gingen zitten. Ze deel den daarbij pamfletjes uit en plak ten deze ook op de verschillende lo ketten. De jonge,lui wilden met deze actie dwang uitoefenen op de bur gemeester opdat deze zijn medewer king opzegt aan de rechtse regering. „Geen geld voor Amsterdam, dan ook geen amsterdamse recruten voor De Jong" is hun leuze. Ze werden na een kwartier onder verzet uit het gebouw verwijderd. Waarna ze zich neg enige tijd op de gracht ophiel den. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM „Ik was de beste schutter van het gehele peloton". Met deze woorden wilde de 22-jarige chauffeur J. N. de Amsterdamse rechtbank aantonen dat hij in de nacht van 18 op 19 augustus bepaald niet in paniek had gehandeld en drie schoten gericht had afgevuurd. Het eerste was volgens hem een schot in de lucht geweest om de politie af te schrikken. Het tweede en derde wa ren bedoeld om een ruit kapot te schieten, waardoor hij aan zijn ach tervolgers kon ontkomen. Een van de achtervolgers, een Wa- geningse hoofdagent, die als getuige optrad, had echter de overtuiging dat het tweede schot voor hem bedoeld was. Het bleef een kwestie van ja en neen en ook de officier van justitie werd het niet duidelijk of er wel of niet in de richting van de agent was geschoten. Niettemin vond hij het ge bruik van een wapen in dit geval zo ernstig dat hij mede op grond van de grote reeks diefstallen door verdachte gepleegd, een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest eiste. N. voerde in het afgelopen jaar een reeks diefstallen uit, waarvan hem vier ten laste werden gelegd. De meest spectaculaire inbraak pleegde hij op 10 juli vorig jaar. In Amster dam haalde hij een iuwelierszaak volledig leeg. De eigenaar miste de volgende dag een hoeveelheid juwe len met een waarde van 150.000 gul den. Bij een inbraak in een sigarenwin kel in Wageningen werden de Am sterdamse chauffeur, die de diefstal len niet voor zich zelf maar op bestel ling pleegde en daarvoor werd be taald, en zijn metgezellen op heter daad betrapt. Om zijn collega's de kans te geven weg te komen en de aandacht van de politie op zichzelf te richten, zo verklaarde N., schoot hij een keer in de lucht en nam daar op de benen. Achtervolgd door de hoofdagent rende hij de tuin van een huis in, schoot door de kamerruit, dook naar binnen en schoot ook een tweede ruit aan de andere kant van de doorlopende kamer kapot. Hier door ontkwam hij aan zijn achter volger. Later werd hij in Amsterdam gearresteerd. De president vroeg zich nog af hoe iemand door twee ruiten kan duiken zonder daarbij verwondingen op te lopen. De zes m.m. pistoolkogels kon den volgens hem slechts een klein gaatje in de ruiten hebben veroor zaakt. „Als ik vrijspraak krijg wil ik het een keer voordoen", was het eni ge antwoord van de verdachte. VERVOLG VAN PAGINA 1 Het Egyptische blad Al Ahram schrijft dat de tegen twee Franse generaals genomen maatregel een les is voor hun soortgenoten, niet al leen in hoge Franse kringen, maar ook in andere landen. Het bewijs is geleverd, aldus het blad, van het bestaan van Israëlische spionagenet- ten. De Israëlische diplomatieke ver tegenwoordigingen waren „spionage- nesten". De maatregelen van de Franse overheid toonden de grote objectiviteit van dat land en zijn voornemen niet toe te geven aan „de Amerikaans-Zionistische druk". Het invloedrijke Israëlische blad Haaretz vindt dat er een Franse di plomaat uit Israël moet verdwijnen als Parijs blijft bij zijn verzoek admi raal Limon terug te roepen. Volgens de Pravda blijkt uit het incident met de kanonneerboten van Cherbourg dat Israël de bewapenings wedloop opvoert om een politieke regeling in het Midden-Oosten te dwarsbomen. „Prawda" schrijft dat de wereld deze „ontvoering door agenten v.m Tel Aviv" scherp veroordeelt en dat zij de betrekkingen tussen Frankrijk en Israël heeft verslechterd. Israëlische piloten die tpt dusver 50 door Israël bestelde Mirages op Franse vliegvelden hebben helpen onderhouden, hebben Frankrijk naar verluidt enkele dagen voor de spec taculaire Cherbourg-affaire verlaten. Evenals de kanonneerboten vielen ook de jachtbommenwerpers onder het Franse wapenembargo tegen Is raël. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Twee mannen heb ben een mislukte overval gepleegd op een benzinestation bij Bunnik. Getracht werd de 58-jarige pomp bediende te overmeesteren, toen de ze het station sloot. De geldopbrengst van de dag (enkele duizenden gul dens) had hij tevoren in zijn wagen gelegd. De pompbediende wist zich los te rukken en de aandacht van passerende automobilisten te trek ken. De overvallers verdwenen toen zonder buit. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Woensdag 7 janu ari begint voor de rechtbank in Den Bosch het proces tegen de 46-jarige Riet H. uit Schijndel, algemeen be kend onder de naam „De Schijndelse gifmengster", als zodanig nog niet veroordeeld. Voor deze lugubere re putatie heeft zij zelf gezorgd door te bekennen, dat zij haar eerste man (35) en haar vader (82) door vergif toe te dienen om het leven heeft ge bracht en gepoogd haar tweede man en de vrouw van een van haar min naars hetzelfde lot te laten delen. Deze laatste bekentenissen heeft zij later ingetrokken. Het proces zal, naar verwacht wordt, zes dagen du ren, Maria Henriëtte H. werd op 18 juli 1923 in de Gelderse gemeente Beusi- ehem geboren en inadat. haar vader in 1936 weduwnaar geworden was, vestigde het gezin zich in Schijndel Riet, zoals haar roepnaam was, ging na de lagere school werken in een kousenfabriek en tijdens een kermis ln Schijndel leerde zij de bouwvak ker Jo van Eijndhoven uit Vught kennen. In mei 1949 trouwden zij, maar al spoedig bleek, dat Riet het niet zo nauw nam met de huwelijks trouw. Zij had verschillende min naars en daarom wildé Jo van Eijnd hoven uit Schijndel weg. In augus tus 1950 nam hij werk aan op de mijn Maurits en vestigde zich in Gutteco- ven. Na de geboorte van vier kinde ren verhuisde het echtpaar naar Ei- nighausen en vervolgens naar Lin- denheuvel. Ook hier kreeg zij al heel gauw een huisvriend in de persoon van de mijn werker Gerrit V. Zij wilde met hem trouwen, doch dan moesten eerst haar eigen man en de vrouw van Gerrit V. „verdwijnen". Bij de vrouw van Gerrit V. bleef het bij enkele mislukte pogingen tot vergiftiging. Zij werd ernstig ziek, doch overleef de de moordpoging. Riet H.'s man Jo van Eijndhoven, kwam er slechter van af. Zijn vrouw deed, aldus de aanklacht, DDT in zijn koffie en smeerde rattenvergif op zijn boterhammen. Hij overleed aan de gevolgen van deze vergiftiging. Haar eigen vader, Piet Hendriks, on derging hetzelfde lot, en de tweede man, met wie zij in november 1963 in het huwelijk was getreden, zou waarschijnlijk ook door vergif om het leven gekomen zijn, wanneer hij geen argwaan had gekoesterd tegen zijn vrouw. Hij ontdekte al tijdig, dat er een rare smaak aan de koffie zat of dat er met het boterhammenbeleg iets niet in orde was. Tot zeven maal toe ontsnapte deze Frans Sleutjes, (zo luidt de aanklacht), die nu 64 jaar oud is, aan de dood. Jarenlang is de activiteit van Riet H. verborgen gebleven. Wel werd er steeds gefluisterd, dat zij haar eerste man en haar vader vergiftigd had. Tenslotte werden deze geruchten zo sterk, dat de justitie in november 1968 opdracht gaf de stoffelijke res ten van Jo van Eijndhoven en Piet Hendriks, die op het St.-Servatius kerkhof te Schijndel ter aarde waren besteld, op te graven. Een door de anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust, verrichte sectie bracht aan het licht, dat vergiftiging de doodsoorzaak was. Riet H. werd daarop gearresteerd en bekende al gauw haar eerste man en haar vader te hebben vergiftigd. Voor gezamenlijke poging tot gif moord stond op 3 maart van het af gelopen jaar Gerrit V. voor de Maas trichtse rechtbank terecht. Hij gaf aanvankelijk toe te zamen met Riet H. getracht te hebben zijn vroegere vrouw in Geleen te hebben willen vermoorden. Tijdens de rechtszitting trok hij deze bekentenis in en Riet H., die eveneens eerst bekend had. deed hetzelfde. De officier van justi tie bij de Maastrichtse rechtbank, mr W. Moors, achtte deze moordpoging echter bewezen en eiste tegen Gerrit V. drie jaar gevangenisstraf. De ver dediger van de verdachte, mr. Mos- cowicz, vroeg ontslag van rechtsver volging, omdat volgens hem DDT geen deugdelijk middel zou zijn om iemand te vergiftigen. De rechtbank te Maastricht velde veertien dagen later een tussenvon nis en bepaalde, dat een onderzoek moest worden ingesteld naar de vraag of DDT een deugdelijk middel is om Iemand te doden. Gerrit V. is uitein delijk tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. We krijgen het niet cadeau, het nieuwe jaar, vindt u ook niet. Op de eerste de beste werkdag van 19/U hebben velen uwer ongetwijfeld er varen hoe je reeds door simpelweg ter arbeid te reizen je zelf op glad ijs waagt. Helaas is dat nog maar al te vaak het geval, ook als het niet vriest. Als doorsnee werknemer spring je elke morgen immers weer in een maal stroom van economische verhoudin gen. En, hoe knap ook georganiseerd, als ergens de verhoudingen scheef getrokken zijn, dan wel in de econo- micazoals die in onze wereld mo menteel gepraktiseerd wordt. Wat dat betreft heeft paus Paulus (zie de krant van gisteren) groot ge lijk. Franse generaals: Pompi-douw. „Aan minister De Block. Excellen tie, dit was Uw laatste kerstmis als minister. En dat is maar goed ook, want als U nog langer aanbleef, wer den ook de kerstbomen onbetaalbaar om van de kalkoenen nog maar te zwijgen. Overigens hebben we wel gelachen met U. Het beste hoor, de groeten aan Verolme." (Uit een serie kerst- en nieuw jaarswensen vam Fr. v. d. Poel). Is uw kerstboom al verbrand Vooral voor nieuwe wijken is het belang van collectieve kerstboomver brandingen niet te onderschatten. Het heeft eigenlijk dezelfde functie als het in de oudejaarsnacht gezamen lijk vuurwerk maken, of het zater dags met z'n allen de auto wassen voor de deur. Dat soort dingen schept een band-nieuwe-stijl. Dat is belang rijk, als je je realiseert dat je in zo'n nieuwbouwstijl allemaal met niets gemeenschappelijks en helemaal al leen begint. Bandeloos, zogezegd. Daarom zouden de kerstboomver brandingen eigenlijk een groot feest moeten zijn: het Grote Naaldbomen- vurenfeest bijvoorbeeld. Mosje Dayan' (Israëls minister van defensie): „Ik geloof wel dat ik een goeie jood ben.'" Zouden er dan ook slechte joden bestaan Oecumenische eucharistieviering compro-mis. Bericht aan de consumptiemaat schappij: smakelijk 1970. En denk, behalve aan de rekening van de ban ketbakker en de slager, ook aan de premie voor uw ziektekostenverzeke ring. Het kon eens nodig wezen, niet waar? Biafra, ja, wat kun je daar aan doen? We willen eigenlijk wel, maar wat je allemaal samen wilt, kan toch alleen maar in een democratie. En dat zijn wij niet. Wij zijn een olie- garchie. Persoonlijk ben ik, ontdekte ik gis teren, glad vergeten om goeie voor nemens te maken voor 1970. Ik laat het nu maar zo. Mijn vroegere voor nemens zijn nog goed genoeg. Ais u in de buitenlucht bent, rus tig en diep ademhalen. Da's tegen de griep MERIJN Op onze voorpagina van gisteren werd per abuis een verkeerde foto geplaatst bij het artikel „Koeznetsov weer naar Peking". Het was een ar chieffoto van de schrijver Anatol Koeznetsov, maar het had het portret van Vasily Koeznetsov moeten zijn. (foto) Hij is de Russische ondermi nister van buitenlandse zaken, die de China-reis gaat maken.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5