Jeugd- en muziekavond in Middelburg afgelast „Hoer" waar je warm noch koud van wordt LUCT0R „KVP-topman belastert ex-partijgenoot op ordinaire wijze" Sneeuw PREMIERE NIEUW STUK VAN CLAUS Je merkt niet zo heel veel van de muur... nstuif zeeland NA INSPRAAK-RELIN SCHOUWBURG GESCHENKEN INSCHRIJVINGEN IN HANDELSREGISTER Geen breuk PPR IN OPEN BRIEF: REEKS INBRAKEN IN KAPELLE Kees Courtin bezocht West- en Oost-Berlijn VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Botsingen in Terneuzen Vooral uw autobanden Zaterdag 3 januari 1970 DE VRIJE zeeuw (ADVERTENTIE) KORTE NIEUWSTRAAT 21 Hulst, tel. 2478-3558, b.g.g. 2209 TERNEUZEN In het handels register van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen werden de volgepde on dernemingen ingeschreven10266 Veehandel A. A. Geénsen-van Gassen, Vylainlaan 12, St.-Jansteen (Handel in en import en export van paarden, hoornvee, varkens en schapen). 10267: Loonwerkbedrijf „Maatschap Buijze", Krabbendijk 2, Groede. (Loonwerkbedrijf in de landbouw, landbouwbedrijf, handel in stro) Venn. M. I. en A. Buijze. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vernielin gen, die op de avond van 29 de cember in de schouwburg te Mid delburg werden aangericht door jeugdige personen, zijn er de oor zaak van geweest, dat een door de stichting Jeugd en Muziek georga niseerde filmvoorstelling gister avond niet is doorgegaan. Het bestuur van de stichting „De Middelburgse Schouwburg", dat dit besluit heeft genomen, wil eerst af doende garanties, dat rellen, zoals die van de 29e. zich niet meer kun nen voordoen. „Jeugd en Muziek", dat op de bewuste dag de schouw burg gebruikte voor een muziek- en popfestival, zal waarschijnlijk maan dag a.s. met het bestuur van de stich ting „De Middelburgse Schouwburg" over deze kwestie spreken. De verantwoordelijkheid van „Jeugd «n Muziek" voor de gang van zaken in de schouwburg, is eer der formeel dan feitelijk. Het waren leden van de Socialistische Jeugd, de BBK, en de jeugdsoos „Prova- dya?", die door het verstoren van de normaal aanwezige prettige sfeer hun opvattingen omtrent vernieuwing van het schouwburgbeleid onder de aandacht van de aanwezigen wilden brengen. Daarbij sneuvelde er een ruit ter waarde van f 870,-. Een hon derd jaar oud servies, uit het parti culier bezit van mevrouw Radema ker, echtgenote van de pachter van de schouwburg, werd vernield, waar na de stukken in een der toiletten werden gegooid zestig glazen sneu velden en doo.r het afsteken van rot jes ontstonden er hrandgaten in het vaste tapijt op de vloer. Het bestuur van de stichting „De Middelburgse Schouwburg" wil geen breuk met „Jeugd en Muziek". Se cretaris C. B. Bisschop van het stichtingsbestuur is er vrijwel zeker van, dat er tussen het schouwburg bestuur en „Jeugd en Muziek" over eenstemming zal worden bereikt, om dat van beide kanten de goede wii daartoe stellig aanwezig is. „Jeugd en Muziek" heeft van haar kant inmiddels verontschuldigingen over het gebeurde aangeboden. Hoe wel deze organisatie met haar 900 le den tegen de bestaande normen van beheer van de schouwburg ook be zwaren koestert, vindt zij de emotio nele en gewelddadige aanpak van 29 december laakbaar en schadelijk voor het zakelijk denken, dat geboden is op het gebied van „multi purpose" ge bruik van de schouwburg. Wat dit laatste betreft, zijn er na mens de „activisten" eisen aan b. e nw. van Middelburg en aan het schouwburgbestuur gesteld. Deze ei sen die volgen uit het beraad, dat na de rumoerige popvoorstelling van maandag 29 december Is gehouden en waaraan honderd personen hebben deelgenomen, luiden: 1. Uit alle organisaties die van de schouwburg gebruik maken of ge bruik willen maken, wordt een nieuw democratisch bestuur gekozen. 2. De heer Rademaker (pachter van het gebouw) zal zich, wat zijn be heerstaken betreft, moeten beperken tot het café-restaurantbedrijf. 3. De prijzen van de consumpties dienen te worden verlaagd. 4. Er moet een artistiek directeur komen. 5. De drempelvrees, die bij veel men sen nog ten aanzien van de schouw burg bestaat, moet worden weggeno- mep door in de schouwburg manifes taties van verschillende culturele strekking te doen plaatsvinden. Het geheel van eisen is er op ge richt de schouwburg tot een cultureel ontmoetingsceintrum voor jong en oud te maken. In het vorleg, dat waarschijnlijk 5 januari tussen het schouwburgbe stuur en „Jeugd en Muziek" zal plaatsvinden, zal het er in de eerste plaats om gaan, een manier te vin den voor een ongestoord verloop van :eugdvoorstellingen in de schouw burg. Het is evenwel mogelijk, dat ook het vraagstuk van een nieuwe heersvorm voor de schouwburg aan de orde komt. De bijeenkomst is be sloten. (Van een onzer verslaggevers) GOES Naar aanleiding van de reactie, die de kringvoorzitter van de Zeeuwse K.V.P., drs. W. Lockefeer, onlangs gaf in een interview met De Stem op het vertrek van het KVP- statenlid J. v.d. Voorde, die nu lid is van de P.P.R. en lijstaanvoerder voor de komende Provinciale Staten verkiezing voor deze partij stelt het bestuur van de P.P.R. in Zeeland in een open brief het volgende: „Met verbazing heeft het P.P.R.- bestuur kennis genomen van de scheldtirade van de K.V.P.-kring- voorzitter drs. Lockefeer. In verband met de overgang van de heer J. v. d. Voorde, ex-KVP-statenlid, naar de P.P.R. gebruikte de heer Lockefeer scheldwoorden als verraad, rugge- graatloos, vaandelvlucht en zelfs ju daskus". „Onze verbazing spreken wij uit, omdat hier door een KVP-topman op ordinaire wijze een persoon wordt belasterd, die op bewonderenswaar dige wijze zijn hele werkkracht in dienst van de gemeenschap heeft ge steld. Een man ook, die bereid -is de minst draagkrachtigen van onze sa menleving behulpzaam te zijn. Een zeer gewaardeerd N.K.V.-bestuur- der' „De scheldtirade", zo luidt de brief verder „van de heer Lockefeer is dan ook alleen maar te verklaren, wan neer men bedenkt, welk een verlies zo'n man voor de KVP betekent Dit rechtvaardigt de negatieve interpre tatie echter geenszins" „Nu de heer Lockefeer op een der gelijke wijze pretendeert de K V P - kiezers te kunnen vertegenwoordi gen, moet dit voor vele potentiële KVP-kiezers aanleiding zijn zich nog Vooruitzichten Jl voor zondag en maandag, Knke,e sneeuw- om het vriespunt tot lichte vorst. In het bin nenland plaatselijk matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon 1 tot 4: min.-temp. van ongeveer nor maal tot 5 graden onder normaal; max.-temp. 0 tot 6 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent; kans op een geheel droog etmaal 30 procent. Voor maandag: aantal uren zon 0 tot 4: min.-temp van 0 tot 6 graden onder normaal; max.-temp van 0 tot 6 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent; kans flp een geheel droog etmaal 30 procent. eens te bezinnen op hun politieke keuze". „De Zeeuwse bevolking verdient in onze ogen een waardiger vertegen woordiger in de Provinciale Staten. De enige verdienste van deze scheld tirade schuilt o.i. dan ook hierin, dat steeds meer mensen tot een PPR toe treden. Een verdienste, die voor het KVP-bestuur echter aanleiding moet zijn tot een ongeschiktheddsverklaring van drs. Lockefeer." „De cumulatie van de functies van de KVP-kringvoorzitter en kandidaat G.S. zullen er echter wel borg voor staan, dat zoiets niet gebeurt" Over het vertrek van de heer v. d. Voorde schrijft het PPR-bestuur het volgende: „Het is een democratisch recht van een ieder om van politieke partij te mogen veranderen. Wanneer drs. Lockefeer de ledenliist en de laatste stemuitslagen nog eens overziet, dan zal hij tot de conclusie komen, dat reeds zeer velen de KVP verlaten hebben. Dit minder omdat al deze mensen van politiek inzicht veran derd zijn dan wel omdat de KVP zelf is veranderd". „Als voorbeelden van deze gewij zigde KVP-koers willen wij noemen; Het stemmen van de KVP tegen on derwijs aan werkende jongeren, de loonwet, de kwestie van inspraak en structuurwijziging, de woningbouw, die voor de gewone man niet meer betaalbaar is en als klapstuk de b.e- lastingvers-huiving, hetgeen groten deels ten koste gaat van de minst- draagkrachtigen" Voor de hand liggend is do vraag of met de vele kiezers nok de heer V.d. Voorde om deze reden de KVP verlaten heeft Het besluit van de heer V. d Voorde zou dan wei eens kunnen betekenen, dat hij zijn kie zers trouw is gebleven Zijn besluit lükt ons er derhalve een van for maat", aldus de PPR-brief, die gete kend is door de heer J. de Koster, te H"lnkenszand namens het Zeeuwse P.P R -bestuur. (Van onze correspondent) KAPELLE Inbrekers hebben de afgelopen dagen hun slag geslagen in Kapelle. Onder meer werd door het opschuiven van een raam ingebroken bij de fruitteler L. Dekker aan de Postweg. Alle kasten werden nage keken en een bedrag van 500, werd vermist. Bij de bloemist Hermes werd ook in gebroken maar hier werd enkel een spaarpot van de kinderen met plm. 25,vermist. Verder werd uit de schuur van de heer C. Wisse aan de Goessestraat een slachtrijp varken gestolen Ken nelijk is dit varken ter plaatse dood gestoken en toen vervoerd. De politie heeft deze inbraken in on derzoek. (Van onze kunstredactie) EINDHOVEN „Ik ben goed ge voed en toch. niet voldaan", zegt de Romeo (Calisto) in „De Spaanse Hoer" van Hugo Claus, waarvan op Nieuwjaarsdag in Eindhoven de pre mière ging. Goed gevoed en toch niet voldaan. Met dit overigens zeer menselijk gevoel werden we door Claus weer dit „wereld-bordeel" in gestuurd om verder te hoereren aan onze dagelijkse bezigheden en hebbe lijkheden. Goed gevoed door de rijke taalstroom van Claus en het goede spel van Globe, maar niet voldaan door de totaliteit, die als een prak van vermtellectualiseerde en vermo- raliseerde Boeren-Breugel-wijsheid nogal zwaar op je maag komt te lig gen De bron voor dit spel was het boek La Celestina van De Rojas, die daar in jonge en onervaren minnaars wil waarschuwen voor allerlei gevaren. Verwijzend naar deze bron (die doorwerkte op de literatuur van de 15e en 16t eeuw), heeft de Spaanse Brabander Claus er De Spaanse Hoer van gemaakt, gepersonifieerd in C.elestina Een spel over liefde tot elke prijs, gevat in een aantal waarschijnlijke en onwaarschijnlijke scenes en gevoed met elementen uit het klassieke, Shakespeariaanse en commedia del arte theater. Een to neelmatig allegaartje, waarvan het tragische niet tragisch genoeg, het dramatische niet dramatisch genoeg, de komedie niet komedie-achtig ge noeg is om blijvend te kunnen boei en. Moeilijk verteerbaar. Een stuk om vaax je ogen bij te sluiten om al leen maar te luisteren naar de taal virtuoos, die Claus is. Claus heeft het thema, dat zo oud als de wereld heet te zijn, willen herschrijven in de taal van nu. Wil len want het nu, dat hij ons op dist is nauwelijks actueel. Natuurlijk is de liefde met alles erom en eraan „eeuwig actueel", maar de wijze van benadering klinkt vaak te veel na^r een kreterige zelfbevrijding uit een frusterend verleden. („Dacht je dat Goj ons het vlees niet gegeven had om te feesten?Meisjes moe ten niet £uis zijn; dat is een last".). Het thema van. de Oer-Moeder is een bekend, gegeven (ja, ook doorgetrok ken tot in de maagd Maria), maar te pathetisch gehouden om nog erg boeiend te kunnen zijn. en de badi nerende behandeling van actuele thema's als kerk, gezag, corruptie, religie, vrouw, is te doorzichtig naïef om actueel te kunnen zijn, on danks het welwillende gelach bij te begrijpelijke mopjes. Laten we zeg gen, dat de benaderingswijze van Claus een wat ouder wordend pu bliek in grote lijnen nog wel zal aan spreken. maar jongeren hebben daar geen boodschap aan. „Woorden zijn wind" klinkt het. Zeg dat wel! Maar zo js er geen hoer aan. Claus is ondanks zichzelf, nog teveel een oude pastoor, die een goedlach se moraliserende preek afsteekt. Maar houdt hem in de gaten Globe is er met overgave tegen aan gaan ^taan. Het kreeg van Claus een heel wat moeilijker op dracht mee dan de Nedèrlandse Co- medie met Vrijdag (als je het dan toch over volkstoneel hebt). Tegen de wijde eindte van een tijdloos dé cor rond de huiszetel van ons aller Oer-Moeder werd 'niet alleen behen dig met bedden op en af geschoven, maar werd nog beter gespeeld, met als ongetwijfelde hoogtepunten Ank van der Moer als Celestina en Jeroen Krabbé als de jongeman Calisti. Ce lestina was niet alleen geweldig om te zien als creatie van een echt stuk ouderwets goed toneel, maar even zeer om te horen als de geslepen in carnatie van menselijke oerdriften. Vooral na de pauze werd er rondom haar en met haar, wat je noemt, theater gemaakt. Te bedenken, dat zij daags voor de première van de trap viel en met injecties weer op de been werd. gebracht, maakte zij van deze rol een stuk toneel van de eerste orde. Jex-otn Krabbé gaf aan zijn teksten (soms met „Hoogiied-achtige allu res') dikwijls juist die gechargeerde draai mee waardoor de „tragiek" en Je .dramatiek" in die overtrok ken toestand terecht kwam, waar door het allemaal wel acceptabel werd. Toen Ton Lutz en Claus sa- Ank van der Moer als Celestina. men met de repetities bezig waren zei Claus tegen ons: „Lutz remt mijn barokke instelling gelukkig wat af; hij is seccer". Ik geloof, dat dit jammer is geweest, want juist op de momenten dat het stuk in de over trokken drakerig-barokke toestand terecht kwam won het aan geloof waardigheid. De tekst van Claus vraagt daarom. Als je daar als nuch tere Hollander tegenaan staat te hik ken, ontneem je er een magisch-rea- lisme aan Er zou dan waarschijnlijk ook minder aanleiding zijn om te zeggen, dat de persiflerende opmer kingen van Claus op het „nu" geen hout meer snijden. De lach in de za3l was nu ook te onderdrukt. En ik geloof, dat Claus met dit stuk de mensen vooral wil laten lachen om zichzelf er het „verleden"ook al zegt Claus dat 't stuk de toeschou wers anders moet stimuleren dan door de herinnering aan hun „gewo ne" of „echte" leven. Ook gedroom de toestanden zijn „echt". De sereen dromerige toestand van de Julia-Melibea (Pleuni Touw) was echt of bijna echt (afhankelijk van de kijxer). de schimmige hoer Clau- dinia (Mart Gevers) was echt als het geweten, dat als een fantoom rond waart. Om dan verder nog maar te zwijgen var> de lijfelijke hoe ren door Kitty Janssen en Femke Bfessma Eric Schuttelaar en Jero me Reehuis vervulden de rol van meerzinnige knechten en Henk Mo lenberg var, de dubbelzinnige politie commissaris. Een première met gemengde ge voelens Mooie taal van Claus, uit stekend spel van Globe. Maar samen nog geen toneel. Wat is toneel? Daar zijn nu zeker, vele meningen over Bij een stuk traditioneel thea ter in ieder geval toch wel iets, dat over het voetlicht komt. Ondanks het voortreffelijke spel van Ank van der Moer (en de anderen) een hoer, waar je warm noch koud van werd. Dat is dan te duur betaald. HENK EGBERS. (Van een onzer redacteur) YERSEKE De 21-jarige Kees Courtin uit het Zuidbevelandse Yerseke is vierdejaars student aan de Bredase sociale academie Markendaal". Onlangs maakte hij met studiegenoten een reis naar Berlijn. Vijf dagen lang propte hij zich vol met indrukken zowel uit het westelijk als ooste lijk deel van de stad. Kees be schouwt zijn omzwervingen in de ze door de veelbesproken en be ruchte muur gespleten wereld, ais zeer belangrijk voor zijn maat schappij-visie. Hij zou willen dat meer Nederlandse scholieren en studenten de kans kregen om van nabij- het verschil tussen oost en west te proeven. „Ik had er tevoren een eenzij dig oordeel en een eenzijdige kijk op", vertelt hij. „Nu sta ik er he lemaal anders tegenover. De op zet van de reis was ons 'n inzicht te verschaffen in de problematiek rond Oost- en West-Berlijn. De eerste dag kregen we een lezing te horen in het Informationszen- trum van West-Berlijn. Het be toog werd gehouden door een Westberlijner. Ik vond het heel goed. Je verwacht in eerste in stantie een stuk propaganda, maar dat was helemaal niet zo. Wat hij zei was erg genuanceerd. Hij beschreef de ontwikkeling van West-Berlijn in de laatste de cennia. We kregen volop gelegen heid om vragen te stellen. Eén van de problemen, due hij aan sneed, was de sterke vergrijzing van het stadsdeel. Men probeert zoveel mogelijk jonge mensen aan te trekken om wat nieuw bloed te krijgen. Voornaamste trekpleister is de industrie. Hij zei echter dat het erg moeilijk is jonge Westduitsers naar Weet- B er lijn te krijgen". voor het westen, maar daar heb Ik niets van gemerkt". „Toen ik bij de muur stond vroeg ik me af: wat is dit voor een politieke beslissing geweest. Je vraagt het aan de mensen, maar aan hen merk je al gauw dat ze erin berusten". Twee keer is Kees in Oost-Ber lijn geweest. Bij Charley-check point ging hij de grens over. Een Oostduitse gids begeleidde hem. „Toen we er eenmaal waren", zegt hij, „dachten we meteen: nu krijgen we het. De propaganda zal wel losbarsten. Hieruit bleek maar eens te over, hoeveel voor oordelen wij hadden. Ik heb er niets van gemerkt. De eerste keer kregen we niet de kans om met Oostberlijners te praten, maar de tweede keer wel. We gingen toen met een clubje van vijf. Het was ons er om begonnen om de con trole bij de muur aan den lijve te ondervinden. En gecontroleerd wordt er Op paspoorten, geld, visum, fototoestellen enz. Je mag op de terugweg geen Oostduits geld meenemen. Wat je over hebt aan Oostduits wisselgeld kun je in een bus stoppen voor het Rode Kruis". „Toch voel je in Oost-Berlijn de communistische indoctrinatie. Er hangt overal een aparte sfeer. We waren in een warenhuis. Het was daar heel anders dan bij ons. Erg kaal allemaal. Alles is er wel, maar erg duur. De dingen die je nodig hebt om te leven zijn niet veel duurder dan bij ons, maar wel de luxe artikelen. Je ziet er veel minder Vopo's en heel veel communistische teksten en leu. zen. Je kunt overal kosteloos pro' pagandamateriaal krijgen, geen westerse literatuur". „We hebben ook een rondrit door West-Berlijn gemaakt. Op vallend was uiteraard de muur. Daar werd ook echt het accent op gelegd. De volgende dag zijn we een kijkje gaan nemen in Oost- Berlijn. Het gekke was, dat we van de hele muur niets merkten, in West-Berlijn noemt men de muur „Schandmauer", terwijl de Oostberlijners de muur zuiver zien als de Staatsgrenze. Toen ik de muur zag, bekroop me wel een beklemmend gevoel. Dat beklem mende heb ik ook om me heen bespeurd". „Ik heb een gesprek gehad mei een gevluchte Vopo. Ook heb ik gesproken met jonge mensen. Ze zeiden dat de emotionele geladen heid in de toekomst wel zou ver vagen". „Wat me in Oost-Berlijn opviel was de afwezigheid van materiële zorgen. Ik had dat echt niet ver wacht. Het schijnt het Walhallab te'zijn van het Oostblok. Oost- Berlijn is economisch erg sterk. Je zou er propaganda verwachten „Ik vond de sfeer overal be klemmend. Erg gedisciplineerd. Je hoort niet lachen. In een waren huis werden we aangesproken door een jonge vent. We maakten een afspraak met heim in een reS' taurant. Hij wilde per se met ons praten. We hoorden van hem dat het verboden was om discussie bijeenkomsten te beleggen. Als er een bijeenkomst is, dan gaat dat onder supervisie van een partij leider. Je moet dan precies pra ten zoals zij dat willen. De jonge ren discussiëren niet meer. Het heeft ook geen zin meer, want als ze praten, moet dat gebeuren vol gens de doctrine, zoals die door de party wordt ingegeven". De conclusie van Kees Courtin uit alles, wat hij in Berlijn ge hoord en gezien heeft is, dat het volgens hem zo niet lang meer kan duren. In de studentenwereld Is volgens hem een duidelijke nei ging aanwezig om meer democra tisering te krijgen. „Volgens mij", zegt hij, „gaat net op zijn minst toe naar een vriendelijker communisme". JOHAN ROBESIN (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op een kruispunt nabij de Westsluis te Terneuzen had een aanrijding plaats tussen een per sonenauto, bestuurd door M. A. de R. uit Terneuzen, die, volgens de poli tie, geen voorrang verleende aan de Z.V.T.M.-bus. bestuurd door J. B. uit Axel. De R. liep een lichte hersen schudding op en aan de voertuigen ontstond enige schade. Voorts verleende A. Z. als auto bestuurder op de Schuttershofweg geen voorrang aan de vanaf de Axel- sedam naderende fietser, M. J., even eens uit Terneuzen afkomstig. De rij wielbestuurder kwam te vallen en liep verwondingen aan het gezicht op. Na in het Julianaziekenhuis te zijn behandeld, kon hij naar huis terugkeren. (ADVERTENTIE) TIVOLIWEG 63 HULST Telefoon 01140 - 2461 Wij leveren ook particulier

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3