N' IWEIDS WITBROOD dwarsgebakken van STRIEM s Sande Boekhandel Van d polymeerfabrieken breda nv door uitbreidingen met nieuwe fabrieken VIERKLEUREN BALPEN Boekhandel VAN DE SANDE MARIO PUZO fjtü* Het ideale weekendbrood Van de SanJe hebben wij gelegenheid tot plaatsing van enige ELEKTRICIENS die in staat zijn reparaties en wijzigingen aan de elektrische installaties uit te voeren. Voor huisvesting in Breda verlenen wij onze bemiddeling. Schriftelijke sollicitaties onder vermelding van leeftijd, opleiding en ervaring aan de per soneelsdienst. Telefonische inlichtingen 01600 - 25955. Boekhandel Van de 5ande gesprek met staatssecretaris kruisinga sterftecijfers ictiviteiten geen recept Een praktisch St. Nicolaasgeschenk heeft ze in alle prijzen! Zo juist verscnenen: Noordstraat 79 - Terneuzen Telefoon 3819 Vrijdag 2 januari 1970 DE VRIJE ZEEUW de mensen moeten minder lui zijn Drukkerij Noordstraal 55 Terneuzen Uw a <1 es voor GEBOORTE- KAAR IJfcS HUWELUKS- K AART EN ROUW- CIRCULAIRES ENVELOPPEN NAAM KAARTJES Industrieterrein „De Krogten", Lijndonk 25, Postbus 355 te Breda. De onderneming maakt onder Nederlandse directie deel uit van het wereld omvattende concern FARBWERKE HOECHST A.G. met ruim 91.000 perse neelsleden, een omzet van 8 miljard DM in 1968 en een arbeidsterren omvattende anorganische en organische chemicaliën: kunstmeststoffen, kleui stoffen, oplosmiddelen, bestrijdingsmiddelen, kunststoffen en pharmaceutisch artikelen. In Breda worden grondstoffen (polystyreen) vervaardigd voor de piastir verwerkende industrie, welke produkten over de gehele wereld worden vei kocht onder de handelsnaam HOSTYREN.® VERL.VAN STEENBERGENLAAN 5 JERNEUZEN TEL. 2971 Doctor Roelof J. H. Kruisinga, 46 jaar is sinds april 1967 staatssecreta ris van sociale zaken en volksge zondheid. Hij is van huis uit me disch specialist, oefende een aantal jaren praktijk uit in Leeuwarden en was volgens geneeskundig inspec teur van het staatstoezicht op de volksgezondheid in Friesland, direc teur wetenschappelijk onderzoek, plaatsvervangend directeur-generaal van de volksgezondheid en tenslotte directeur-generaal. De provincie Friesland zou hem gaarne terugheb ben als commissaris van de konin gin. •ederland toont het beeld zoals ook veel andere landen van een hoge frequentie van hart- en vaatziekten. Het is momenteel zelfs de belang rijkste sterfte-oorzaak. We zien bovendien nog een toename in de frequentie van de hart- en vaat ziekten." Een deel van die oorza ken van die stijging van hart- en vaatziekten ligt in ons leefpa troon. De voedingsgewoonten, de rookgewoonten en het gebrek aan beweging. Bij het opvoeren van de materiële welvaart hebben wij onvoldoende stil gestaan bij de consequenties die dat heeft voor de lichamelijke gesteldheid van het volk. Wij beseffen feitelijk niet de negatieve invloed van de welvaart", aldus dr. R.J.H. Krui singa, staatssecretaris van volks gezondheid, tijdens een onderhoud dat hij dezer dagen toestond over de meest ernstige volksziekte waarvoor men zich niet alleen in Nederland, maar in de gehele "ontwikkelde" wereld voor ge plaatst ziet. De leeftijd van de Nederlandse man loopt sinds 1967 terug; de levenskan sen van een 40-jarige man zijn mo menteel nauwelijks gunstiger- dan in 1900. Bijna de helft van alle sterfgevallen in Nederland zijn het gevolg van hart- en vaatziekten Di recteur P. J. H. Kierkels van de Ne derlandse Hartstichting noemt -deze volksziekte „een middeleeuwse plaag in de moderne tijd" De Harl stichting voert samen met de Neder landse Sport Federatie (actie trim men) en de bond van leraren in de lichamelijke opvoeding acties om de mensen nteer te doen bewegen en minder te doen eten en roken. Dr. Kruisinga: ,,ln 1967 stierven in Nederland ruim 24 000 mensen aan ischaemische hartziekte Onder hen bevonden zich 15 000 mannen en 9.000 vrouwen. Voor mannen van 3F tot 44 jaar is de sterfte aan ischae mische hartziekte vergeleken me' 1950 verdrievoudigd; voor manner van 45 jaar tot 59 jaar is dat cijfc verdubbeld. Hoe dat komt? Zodra de welvaart toeneemt, krijgt men te maken met de zogenaamde welvaartsziekten. De hart- en vaat ziekten zijn daar een typisch voor beeld van. Hand in hand met de verstedelijking en met de verande ring van levenswijze van plattelands naar mode stadspatroon is de sterf te van kransslagaderziekte bv. reeds geruime tijd gestegen. Tenminste: van de mannelijke bevolking. Pas se dert begin van de jaren '60 zijn wij ons van deze toestand bewust ge worden. De afgelopen jaren heeft bo vendien aan het licht gebracht dat deze ziekte ook in opmerkelijke ma te voorkomt onder de mannelijke zowel als de vrouwelijke ambtena ren. Nederland is overigens geen uit zondering: in Finland en Schotland liggen de sterftecijfers als gevolg van hart- en vaatziekten nog hoger; in Joegoslavië en Frankrijk zijn de cijfers weer iets gunstiger". TE OVERVLOEDIG Wat kunnen we eraan doen om die stijgende curve van hart- en vaat ziekten een halt toe te roepen én ze doen verminderen? Dr. Kruisinga: „De overheid stimu leert het wetenschappelijk onder zoek sterk en helpt bij het tot stand brengen van nieuwe eenheden voor het herstel van patiënten die een hartziekte hebben gehad. Verder ge ven wij ook subsidies aan cardiologi sche afdelingen. Als medicus zou ik daar echter aan toe willen voegen, dat ook de mensen zelf er veel aan kunnen doen. Het lijdt geen twijfel, dat het gebrek aan lichaamsbeweging, het overvloe dige en te vette eten en het roken van sigaretten hoge risicofactoren zijn De nauwkeurige waarden van deze factoren kennen wij echter niet, met name niet met betrekking tot de bloeddruk, de vetzucht en de cholesterol-lipide en glucosespiegels. De gemiddelde voedselconsumptie om daar mee te beginnen is aan zienlijk gestegen tot bijna 3.000 calo rieën per dag. Wij eten te veel en wij eten te vet. Wij moeten dus wa ken voor overvoeding. Wij moeten echter tegelijkertijd zorgen voor een regelmatige lichaamsbeweging; bo vendien heft voldoende lichaamsbe weging een anders teveel aan calo rieën tot zich genomen voedsel enigszins op. Daarnaast zullen de rookgewoonten beperkt moeten wor den tot b.v. een enkele sigaret pet dag indien je er tenminste niet bui ten kunt. De sigarettenconsumptu steeg van 913 in 1952 tot 1321 in 1967 per hoofd van de bevolking per iaar Sinds 1967 is dat cijfer nage- aoeg constant gebleven, mogelijk ook mede een gevolg'van de anti rookacties". Loopt Nederland niet achte bij het wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van de hart- en vaatziek ten en is men bij de bestrijding vooral op het gebied van de hart transplantaties in het buitenland niet verder? Dr. Kruisinga: „Toen jaren geleden bleek, dat de stijging van de hart en vaatziekten min of meer parallel liep met de stijging van het natio naal inkomen, was dat voor Neder land reden om samen met de delega ties van Polen, Tsjechoslowakije en de Sowjet-Unie bij dé Wereld Ge zondheidsorganisatie aan te dringen op intensivering van onderzoekingen op het gebied van de hart- en vaat ziekten. Het gevolg is inmiddels ge weest, dat in verschillende landen thans vergelijkende proefobjecten zijn ingesteld. Een voorbeeld daar van is het Nijmeegse project: in een gebied van 200.000 inwoners worden alle gevallen van coronaire hartziek ten geregistreerd. Wat die bestrijding van hart- en vaatziekten betreft zou ik eerder willen stellen dat Nederland een eervolle plaats inneemt. Alleen wat de revalidatie van hartpatiënten be treft heeft men in Schotland en Fin land meer vooruitgang gemaakt. Ik mag er verder op wijzen dat hier niet eens zover vandaan in Lei den, de elektrocardiograaf is uitge vonden welke een omwenteling te weeg heeft gebracht bij de bestude ring van hartziekten. De namen van Nederlandse medische wetenschaps mensen als Einthoven en Wencke bach zijn onverbrekelijk verbonden aan de moderne studie van de hart ziekten. Wij staan in Nederland al leen misschien wat aarzelender tege nover de in het buitenland toegepas te harttransplantaties. Terughouden wil ik niet zeggen, dat is een tt groot woord. Als ik denk aan eer ander type transplantatie, de nier transplantatie, daar zijn wij ook la ter mee begonnen dan in het buiten land, maar onze resultaten met de niertransplantatie zijn thans bijzon der goed. Ook op het gebied van de techniek van de transplantaties ne men wij een bijzondere plaats in Denk alleen maar aan het testen var goede vaccins tegen de afstotingsre acties bij transplantaties". itaatssecretaris Kruisinga pakt et /oor hem liggend lijstje van vei schillende activiteiten op het gebiei van de hart- en vaatziekten waaraai dit jaar is begonnen: Landelijke registratie van hart patiënten om zo een inzicht te kun nen krijgen in de spreiding en hei voorkomen van de ziekte. Het proefobject rond Nijmegen dat vanwege de goede samenwerkin tussen de twee ziekenhuizen en de „hart-renwagen", een speciaal inge richte ambulance waarin snel hulp geboden kan worden aan hartin farctpatiënten, gekozen werd om op internationaal niveau vergelijkbare resultaten te krijgen. Een onderzoek van prof. dr. C. J. F. Bottcher naar de veranderingen in het menselijk organisme ten ge volge van aderverkalking. Een TNO-onderzoek naar de uit werking van technieken en hulp technieken bij harttransplantaties b dieren. Een onderzoek in Zutphen, reeds in 1960 begonnen, naar het verband tussen voeding en aderverkalking bij mannen. Een 3-jerig onderzoek, deze maand een jaar geleden begonnen onder leiding van prof. Snellen, op het verkrijgen van zuiverder indica ties voor de anti-stollingstherapie. Een onderzoek in Groningen naar de mogelijkheden van revalida tie van hartpatiënten. Een onderzoek van prof. dr. D. Darrer in Amsterdam naar het ef fect van de lichamelijke activiteit voor revalidatie van hartpatiënten. Dit wordt gecombineerd met een on derzoek naar de sociale aspecten van dr. Romme in het Instituut voor Sociale geneeskunde. De oprichting van een revalida- tie-inrichting in het Enschedese zie kenhuis „Ziekenzorg", en een in Maastricht. Een onderzoek naar de belast baarheid van het hart tussen specia listen van het St. Antonius Zieken huis in Utrecht en het Fysiologisch 'aboratorium van de rijksuniversiteit aldaar. Wetenschappelijke onderzoekin gen gedurende drie jaar naar de spe cifieke arbeidstraining in een cen trum in Katwijk, verricht door de Nederlandse Hartstichting samen met het zeehospitium Rotterdam. Dr. Kruisinga: „Onze cardiologen stellen veel belang in de revalidatie en in verschillende ziekenhuizen worden afdelingen gebouwd voor kransslagadergevallen. Het voorko men van nieuwe infarcten door de anti-stollingsbehandeling is in Ne derland snel gemeengoed gewoden De Hartstichting heeft in de korte tijd van haar bestaan een aantal za ken ter hand genomen inzake de be strijding van hart- en vaatziekten iie van de grootste betekenis zijn. Een belangrijke factor bij de bestrij iing is de tijd die verstrijkt tussen het ontstaan van het infarct en de opname. Snel en deskundig vervoer (de zgn. hart-renwagen! en de vor ming van specifieke „Eenheden van Intensieve Behandeling" zgn. EIB's, in de ziekenhuizen (afdelingen, die ingericht zijn voor intensieve bewa king van patiënten, verdacht van of hebbende een acuut hartinfarct, met de bedoeling de complicaties van het hartinfarct die de dood tot gevolg kunnen hebben, zoveel mogelijk te beperken) zijn actueel. De instelling van zo'n EIB kan een beperking van 20 tot 30 procent van de sterftege- vallen inhouden. Van belang is daarnaast ook een ge- standariseerd landelijk systeem voor het bijeenbrengen van de gegevens die betrekking hebben op hartaan- doeningen, waardoor tevens een voortdurende toetsing omtrent de goede werking van het systeem van behandeling kan worden bereikt". De maatregelen die op het medisch vlak genomen worden om iemand die een hartaanval gekregen heeft, te redden wanneer dat mogelijk is, zijn uiteraard prachtig. Een andere vraag is: kunnen er geen maatrege len genomen worden om het aantal hartinfarcten te doen voorkomen? Een van die maatregelen zou zijn het stimuleren van de lichamelijke opvoeding op de scholen, met name op de lagere scholen wat dringend verbetering behoeft. Staatssecretaris Kruisinga: „U komt daarbij op een terrein dat niet het mijne is. Ik ben niet de aangewezene iets over die lichamelijke opvoeding op de scholen te zeggen. Ook niet wat de sport aangaat. Een recept ge ven om een hartinfarct te kunnen voorkomen, kan ik niet. Zo eenvou dig is het niet. Er is echt geen sim pel briefje op te maken van wat men wel en niet mag doen om een hartziekte te voorkomen. Er zijn wel adviezen: voldoende beweging, zo mogelijk sport; juiste voeding en natuurlijk minder sigaretten roken. Ik ben een groot voorstander van sport ik tennis als het kan iedere zaterdag mijn vrouw tennist graag en dus.... en ik fiets dan wel wat, maar dat is alles bij elkaar nog te weinig. Kijk, wij moeten beseffen, dat bewe ging gezondheid is. Vooral voor de groep tussen de 35 en 65 jaar: fiets wanneer het kan, neem de trap en laat de lift voor wat hij is. Lopen, fietsen, sporten moeten een gezonde gewoonte zijn. Dat moet ook de kin deren reeds jong bijgebracht worden vooral ook door de ouders. Ais je vroeg leert dat beweging gezondheid betekent, ga je er op latere leeftijd wel mee door. De mensen moeten zichzelf opvoeden; de mensen moe ten lichamelijk wat minder lui zijn Daar komt het eigenlijk op neer". NOORDSTRAAT 55 - TERNEUZEN Heden overleed in de hope des eeuwige le vens onze gedief.de man, vader en grootvader MIC HIEL DEES echtgenoot van S. Hamelink eerder weduwnaar van F. van Vessem in de ouderdom van ruim 75 jaar. Zaamslag: S. Dees-Hamelink Goes: C. A. A. Dees J. M. Dees-Dieleman Frangoise Zaamslag, 31 dec. 1969. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op zater dag 3 januari 1970 te Zaamslag. Des namid dags om 15.00 uur. DE PEETVADER Publiek èn gangsterwereld ontsteld Sensationeel en actueel zonder weerga Eindelijk de sluiers opgelicht! I) hebt al vele malen gelezen en.... op de TV gezien, hoe in bet machtige Amerika gangsterbenden vrij spel schijnen te hebben en op .erst ge raffineerde en meedogenloze wijze hun misdaden volvoeren. U hebt zich ongetwijfeld óók wel eens afgevraagd, hoe de misdaden mogelijk zijn met zo'n uitgebreid politie-apparaat en of men nu wer kelijk geer. paal en perk kan stellen aan al die wandaden. Hebt u wel eens gelezen over de Maffia in Italië en haar terreurdaden en moorden? Welnu, ook in Amerika bestaat zo'n Maffia-organisatie en zij heerst daar oppermachtig. In de opzienbarende roman „De Peetvader" van MARIO PUZO, die J?!"®?' is verschenen, leest U niet alleen alles over die Amerikaanse Maffia, maar in een ademloze spanning als in de beste misdaadroman, wordt u betrokken in de activiteiten van die machtige en perfect ge organiseerde misdadigersbenden, die te zamen de Maffia vormen en die een net over de Verenigde Staten zijn verspreid. U maakt kennis met Don Vito Corleone, die gevlucht voor de bloedwraak op Sicilië, als „de peetvader" onbeperkt heerst over de vijf families (oftewel benden), die de Maffia-misdaden in Amerika leiden. Don Corleone is mateloos rijk en zijn machtige invloed reikt tot in de kringen van rege- ging en politici, rechtspraak, vakbondtn, politie en zelfs tot in Hollywood, waar bekende acteurs in de greep van Maffia zijn geraak*. Don Corleone heeft zijn rijk met bloed en een onstellende wreedheid gesticht en hij is erin geslaagd misdaad in „recht" te doen veranderen. Naast een dringend beeld van de Peetvader, een voorname, indruk wekkende figuur, die door zijn optreden en bijzondere kwaliteiten sterk uw aandacht zal trekken, maakt u ook kennis met de vele an dere leiders, hun families, de lijfwachten en de „killers", kortom, met het hele, ingewikkelde apparaat van de Amerikaanse onderwereld, de Cosa Nostra. U zult, geachte lezer, dit boek gewoon niet meer uit de hand kunnen leggen, zodra u eraan bent begonnen, want een ge heel onbekende, satanische wereld gaat voor u open Vanzelfsprekend eiste deze unieke feitenroman in de hede wereld voor zich op en hij werd in Amerika een bestseller van de eerste orde. Noordstraat Terneuzen Hierlangs afknippen Hierbij bestel ik: ex. MARIO PUZO „De Peetvader" a 18,90 NAAM: ADRES: PLAATS: Handtekening:

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 4