VOORZITTER VAN DE CENTRALE RAAD VOLKSGEZONDHEID: „Grotere eenheid zeker nodig Israël Voorzitter Jac. Stienen: JONGEREN IN KVP WORDEN STEEDS LASTIGER Bekroonde foto's in technische school DR. FESTEN OVER DE TOEKOMST Scherper zien onderweg door melk onderweg Vorst Steenkamp en de zijnen „ingetreden PARTIJ VAN SATO STERKER Panorama rectificeert Rayon Zeeland en West-Brabant BNAFU Rijdt veilig met melk Nieuw hart en twee nieuwe longen Weggestreept Doopplechtigheid op 21 februari in Utrecht KVPJG-congres MOTIE-MOLEN DRAAIDE OP VOLLETOEREN VOOR HET KERNPROGRAMMA VAN DE KVP Eenheid Gevoelig verlies fapanse socialisten Voorlichting Gesol met kinderen in Z.■Vlaanderen" Auto tegen gevel in Terneuzen Voorstellen in Sasse raad Laatste raadsbesluit van Wemeldinge is „lichtend" Raad Zuiddorpe stelt begroting 1970 vast A^jgndag 26 qn dSnactag 23 dfecemfaer T969 DE VRIJE ZEEUW De 43-jarige Edward Falk in een ziekenhuisbed in New York. Hij is de eerste man die tijdens een operatie een nieuw hart en twee nieuwe longen ontving. De operatie werd uitgevoerd door een medisch team van veertien artsen onder leiding van dr. C. Walton Lillehei. De toestand van Falk wordt als bevredigend om schreven. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Pompidou die het embargo yan zijn voorganger De Gaulle heeft overge nomen, zal iets moeten doen wil hij zich niet in de ogen van zijn eigén openbare mening, belachelijk maken. Op Panama heeft hij geen enkel ver haal. Maar heeft hij het wel op Israël? Eventueel het internationaal ge rechtshof in Den Haag zal moeten uitmaken of de vijf snelboten zoals zij in Cherbourg lagen, oorlogssche pen waren of civiele schepen. En als de schepen inderdaad legaal aan de wel of niet bestaande Noorse maat schappij zijn verkocht, zoals de Franse douane volhoudt, waren zij Noors (of Panamees) eigendom ge worden en vielen derhalve niet meer onder het Franse embargo. Zondagmiddag waren de vijf sche pen ter hoogte van de Straat van Messina. Vandaar naar Haifa, de voornaamste Israëlische oorlogsha ven is het nog een afstand van 2.000 km. In het centrale deel van de Mid dellandse Zee was het de gehele zondag bijzonder slecht weer met zware stormen, zodat de snelheid van de vijf schepen niet hoger kon zijn dan 50 km per uur. In plaats van een topsnelheid van 70 km. Het zal derhalve nodig zijn de schepen onderweg van nieuwe brandstof te voorzien, wat gezien het slechte weer een hachelijke maar niet onmogelijke onderneming is volgens de deskun digen. Daarna komen de schepen in rustiger water, want zondag was het langs de kusten van Turkije, Sy rië, de Libanon, Israël en Egypte bij zonder mooi weer met veel zon. Van zelfsprekend volgt men in alle Ara bische landen met de grootst moge lijke belangstelling de tocht van de vijf schepen die niet eerder dan maandagavond of dinsdagmorgen in Haifa kunnen worden verwacht. Reeds kruisen Arabische vliegtuigen boven het oostelijk bekken van de Middellandse Zee om de vijf sche pen of op te brengen naar een Ara bische haven of ze te vernietigen. Aan de andere kant kan men ervan op aan, dat ook de Israëlische lucht vloot zich aan bescherming en ver dediging niet onbetuigd zal laten. Maandag of dinsdag kan er der halve aan luchtgevechten boven dit deel van de Middellandse Zee van al les gebeuren. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I. Aanhoudende vorst en weinig of geen neerslag. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: 4 of meer graden onder normaal; max.-temp.: 6 of meer graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor woensdag: aantal uren zon; 1 tot 4; min.-temp.: 3 of meer graden onder normaal; max.-temp.: 6 of meer graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent: kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Voorzitter ir. Jac. Stienen van de KVPJG had het punt van de sa menwerking trouwens al aangeroerd in zijn openingsrede van het congres. Hij wees daarbij terug naar de tien eisen die de jongeren op de jongste partijraad in Tilburg geformuleerd hebben en waarin o.a. stond, dat de drie christelijke partijen niet de keus op de VVD moeten laten vallen indien door programmavergelijking voor P.v.d.A. en/of D'66 zou moeten Avdrden gekozen en die samenwerking zouden wei- gerei».y.-u--;- ;!r - Jac Stienen preciseerde dat nu als volgt nader „Primair moet de keuze volgen uit de programmavergelijking. Daarbij is niet uitgesloten dat dan de keuze op de VVD valt, ofschoon wij die kans zeer klein achten. Spe ciaal waar het gaat om de sociaal- economische politiek zouden er wel eens onoverkomelijke verschillen kunnen zijn. Als dat zo is, dan moe ten we niet met het argument van de regeerbaarheid van Nederland de WD kiezen. Ik geloof dat we dan ongebonden de verkiezingen in moe ten gaan, waarbij we duidelijk de P.v.d.A. aan de kaak moeten stellen als de partij die de regeerbaarheid van het land in gevaar brengt. Mocht dan na de verkiezingen geen rege ring te vormen zijn, dan zouden op nieuw verkiezingen uitgeschreven moeten worden, waarbij de KVP, dan pas, het argument van de regeer baarheid een hogere prioriteit mag geven bij het kiezen van de part- ner(s).'1 Volgens de aanvankelijke bedoe ling van Jac. Stienen zou de onvrede met het huidige regeringsbeleid ook nog op andere wijze in zijn rede tot uitdrukking zijn gekomen dan door deze, op de toekomst gebaseerde pas sage. Hij had n.l. in zijn tekst, die tevoren verspreid was, een stuk forse kritiek op de huidige regering inge bouwd, waarin hij o.a. signaleerde, „dat bepaalde personen in het kabi net, afgezien van hun politieke in houd, totaal incapabel zijn". Voorts had hij willen wijzen op de belofte van premier De Jong aan het begin van deze zittingsperiode om minis ters die niet zouden voldoen indien nodig te vervangen. „Dat is niet na gekomen", stond er in de oorspron kelijke rede. Blijkbaar onder druk van sommi gen in het bestuur van de KVP heeft hij deze malse kluif in het politieke diepvriesvak gelegd en de kritiek niet uitgesproken. Dit dan weer tot ongenoegen van een deel van de KVP-jongeren, die met de senioren- druk niet zo bijster ingenomen wa ren. Overigens zou de nu onuitgespro ken kritiek van Jac. Stienen wei dia metraal gestaan hebben tegenover de verdediging van het kabinet, even later, door minister G. H. Veringa. Die had zich bereid verklaard een algemene inleiding te houden over het thema van dit congres, democra tie. Daarbij stelde hij o.a., dat het aanvaarden van tempoverschil als onderlinge tolerantie in de democra tie moet zijn ingebouwd. „We kun nen wel veei in Nederland", zei hij, „maar niet alles in korte tijd. Daar om mag één minister niet het tempo bepalen van de hele regering. Voor het beleid is het kabinet als zodanig verantwoordelijk." Kritiek die Jac. Stienen wél uit sprak was gericht op het hoofdbe stuur van de partij, dat volgens zijn huidige samenstelling de partij niet kan laten fungeren als tegenwicht voor fractie en regering. Doordat bij de huidige samenstelling van het be stuur meer gelet wordt op organisa torische kwaliteiten dan op politieke inhoud voldoet dat bestuur niet aan de maatstaven die men aan het be stuur van de grootste politieke partij mag stellen. „Het partijbestuur, dat geen enkele oud-minister of hoogleraar bevat", aldus Jac. Stienen, „blijft als geheel onder de maat". Zij remedie: het par tijbestuur moet opereren als een par lement waarvan de leden alleen om hun politieke inhoud lid zijn. Het da gelijks bestuur, waarin een duidelij ke taakverdeling nodig is, zal als een soort kabinet zijn beleid moeten ver dedigen. „Tenslotte", aldus voorzitter Stie nen, „zal het partijbestuur de kamer leden ter verantwoording moeten roepen indien dezen afwijken van de essentiële politieke lijnen die door de partij zijn uitgestippeld. Het tegen spel van de fractie zal in een derge lijke organisatie wei degelijk tot zijn recht komen. Geen enkel fractielid zal het dan in zijn hoofd halen zich niets aan te trekken van de wensen van de partij." In zijn bespiegeling over democra tie besteedde minister Veringa uiter aard nogal wat aandacht aan de de mocratisering bij het hoger onderwijs Hij sprak als zijn verwachting uit, dat in februari een wetsontwerp be treffende de bestuurshervorming aan de universiteiten aan de Tweede Ka mer zal worden voorgelegd. DEN HAAG (ANP) Het is de bedoeling dat prins Constanüjn en de pas geboren prins op zaterdag 21 fe bruari a.s. in de Domkerk m Utrecht ten doop worden gehouden. Ds. H. J. Kater, Nederlands hervormd predi kant in Amsterdam, en prof. dr H. Berkhof, hoogleraar vanwege de Ne derlandse hervormde kerk bjj de rijksuniversiteit in Leiden, zijn aan gezocht om de doopdienst te leiden. (Yan een onzer verslaggevers) TILBURG „Ieder die iets met de zorg voor de volks gezondheid in Brabant te maken heeft, weet dat voor de ze provincie de hoogte van het verkeersongevallencijfer en de sterfte door verkeersongevallen een brandend pro bleem is. Dat cijfer is het hoogste in ons land. Neen, ik kan niet zeg gen waardoor dat komt. Mogelijk is het wegennet in Brabant onvoldoende. Maar ik kan u verzekeren dat in de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid dit menigmaal besproken is." Dat zegt dr. H. Festen, tot eind van dit jaar voorzitter van die (Brabantse) Raad. Een functie die hij tien jaar heeft vervuld. Hij stapt eruit, omdat hij is benoemd tot voorzitter van de Centrale dus landelijke Raad voor de Volksgezondheid. Het is een van de vele functies die hij in de bre de sector van volksgezondheids organisaties heeft. Dr. Festen, een rustige, magere man, wiens ogen bezoekers onopval lend maar scherp opnemen, een man die graag problemen van alle kanten bekijkt, is danbaar voor die tien jaar Brabantse Provinciale Raad. „Ik heb ervaren dat door het werk van die Raad er een groeiend begrip is ont staan tussen particuliere en over heidsorganen die zich met de volks gezondheid bemoeien. De afbakening van taken is gemakkelijker gewor den en de samenwerking ook". „U moet weten dat die Raad geen uitvoerend orgaan is. Het is een soort forum van organisaties. Het is tevens het adviesorgaan voor volksgezond heidszaken van het provinciaal be stuur. De gemeenten zijn verplicht alle regelingen die zij treffen voor de volksgezondheid aan het provin ciaal bestuur voor te leggen." Dr. Festen meent dat de betekenis van de Provinciale Raden groeit. „Ze zullen, bijvoorbeeld, in het kader van de noodzakelijke regionalisatie in de sector volksgezondheid uitste kend werk gaan doen. En wat zou u zeggen van het zo langzamerhand toch wel merkwaardige feit dat wij over de toekomstige behoeften van ons volk op dit gebied eigenlijk nau welijks iets weten. Iedereen die er mee te maken .__-eft ervaart dat die behoeften bepaald moeten worden om te kunnen werken naar die toe komst. Mooie taak ook voor de pro vinciale raden." Hij wijst er op dat (Van een onzer verslaggevers) BREDA In de drie uur durende slotvergadering van het KVPJG-con gres dat het afgelopen weekend in Breda gehouden werd zijn 21 moties in stemming gebracht. Achttien hier van waren voortgekomen uit de sec tievergaderingen die respectievelijk de democratisering in het bedrijfs leven, het onderwijs en het leger be handelden. Alle achttien moties wer den door het congres aangenomen. De vakbonden zijn volgens de KVP-jongeren bij de democratisering van het bedrijfsleven tekort gescho ten. „Met de nieuwe wet op de on dernemingsraden alleen is de werk nemer niet geholpen. Democratise ring dient ook en voornamelijk te ge schieden vanaf de voet van de onder neming. Daartoe zullen er mogelijk heden geschapen moeten worden voor werkoverleg op de „werkplek". Een minderheid van de sectie be drijfsleven pleitte voor de instelling van een ministerie van technologie. Het congres nam een motie aan volgens welke militaire parades in het algemeen achterwege gelaten moeten worden, en de gemeenteraad voor dergelijke manifestaties toe stemming moet verlenen. In andere moties werd medezeggenschap voor de dienstplichtige militair, herziening van het militaire straf- en tuchtrecht en afschaffing van het predikaat „de militair is 24 uur per dag in dienst" bepleit. Bij de hervorming van het onder wijs heeft volgens de KVP-jongeren het systeem van opbouw in geledin gen de voorkeur boven het one-man- one-vote-principe. Het congres sprak zich uit voor verkorting vaii de stu dieduur, door minder lange vakanties en afschaffing van de numerus clau- sus. In een met algemene stemmen aan genomen motie werd gesteld dat li beralisme en socialisme achterhaalde zaken zijn en dat de KVP een poli tiek moet voeren die direct op de mens gericht is. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het congres van de K.V.P.-jongeren op Bouvigne heeft zaterdag de hartelijke groeten laten doen aan professor P Steen kamp en '.ijn gezel len, die op een „geheime plaats" in een klooster in Heeze zitten te werken aan het kernprogramma voor de K.V.P. „Hij is verhinderd voor dit congres", zei voorzitter Jac. Stienen, „maar daar zijn wij zelf schuldig aan" Tijdens de jongste partij raadsvergadering van de K.V.P. in Tilburg hebben de jongeren namelijk ge- eist dat nog voor de voor jaarsvergadering van de partijraad in maart het eerder beloofde, maar niet gerealiseerde kernpro gramma gereed zou zijn. Steenkamp en zijn gezel len zitten daar nu van zaterdag tot woensdag aan te werken. Jac. Stie nen die vandaag de „ge heime plaats" bezoekt zal de moties en aanbevelin gen die het K.V.F.-jonge- rencongres heeft aangeno men ter verwerking in het kernprogramma aanbie den. het eerste begin van die behoeftebe paling er is. Op het gebied van de ziekenhuizen. „Welnu, de provincia le raad heeft voor dat doel, het pei len van de Brabantse ziekenhuisbe hoeften, een vaste commissie ge vormd." Op het ogenblik liggen twee vraag, stukken levensgroot op de tafel van „de volksgezondheid" in ons land. De hele zorg voor de geestelijke volksgezondheid worstelt in toene mende mate met het probleem van de verscheidenheid. „Ik meen dat er nodig grotere eenheid moet komen. Dat geldt, onder andere, voor de so ciaal-psychiatrische en de sociaal-pe dagogische diensten, voor de bestrij ding van het alkoholisme, voor het werk van de huwelijks- en gezins bureaus. De verzuiling is er groot. Daarom kost het allemaal veel en veel meer geld dan nodig is. Boven dien zou grotere eenheid kunnen lei den tot het inschakelen van meer deskundigheid." Dr. Festen gelooft dat die eenheid ook wordt tegengewerkt door de ri valiteit op dit terrein die bestaat tus sen de ministeries van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk en van Volksgezondheid. „De sector maatschappelijk werk voelt hele maal niet voor die grotere eenheid. Toch zal er snel op dit terrein iets moeten gebeuren. Zoals de zaken nu staan, zijn er geen deskundigen voor allerlei taken te krijgen. Die mensen voelen er niets voor in een chaos te recht te komen, waarin ze elke dag struikelen over competentiekwesties. Wij weten dat door die versnippering het werk in hoge mate wordt ge schaad." Een andere zaak die uitermate be langrijk is geworden voor de volks gezondheid is de gezondheidsvoor lichting en opvoeding. Dr. Festen stelt dat daarvoor een georganiseer de aktiviteit moet komen. Een pro gramma op dat terrein, en geld. voor al gericht op de regionale en provin ciale behoeften is een dwingende eis geworden. „We sterven in de welvaart, licha melijk én geestelijk. Ons leefpatroon wordt steeds ongezonder. Het publiek moet daarover permanent worden voorgelicht. Het moet weten wat het wel en niet moet doen". Dr. Festen stelt dat het de hoogste tijd is om de totale organisatie van onze volksgezondheidszorg via taak verdelingen tot coördinatie te bren gen. „Nu is. in dat totaal, de samen werking van dé ziekenhuizen aan de orde. Dat alleen reeds is een uiterst moeilijk probleem." In dit verband noemt hij eveneens het feit dat de status van de specia list in ons land op de helling moet. Die moet anders worden. „Voor mij is de specialist duidelijk de man die, als deel van een team, in het zieken huis diensten verricht. Dat hele vraagstuk houdt verder ook verband met de ziekenhuisruimte. En als we dat erkennen, worden we het ook wel eens over de honorering van de specialisten." Zo begroette de Japanse premier Sato de overwinning van zijn partij. TOKIO (AFP) De regerende partij van premier Sato in Japan, de liberaal-democratische, heeft voor de derde achtereenvolgende keer een overwinning behaald. De socia listen, voorstanders van afschaffing van de militaire samenwerking met Amerika, leden een gevoelig verlies. De boeddhistische partij Nichiren- Komeito heeft haar zeteltal bijna verdubbeld. De enige linkse partij die winst boekte is de communisti sche, die haar zeteltal meer dan ver drievoudigde. De opkomst was 68,51 procent. De liberaal-democratische partij van premier Sato heeft de steun van in dustrie, kapitaal en gegoede burge rij. Zij is voor de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in het land. De onafhankelijken, die ook winst boekten, steunen de regering door gaans. (Van een onzer verslaggevers) HULST-AXEL De redactie van het weekblad Panorama heeft in de jongste editie van het blad een rec tificatie geplaatst met betrekking tot de reportage „gesol met kinderen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen", die en kele weken geleden nogal wat stof heeft doen opwaaien in Zeeuwsch- Vlaanderen. Zoals gemeld, wekte het weekblad in het gewraakte artikel de indruk, dat Zeeuwsch-Vlaamse koppelbazen zouden doen aan ronselarij van jonge arbeidskrachten. De koppelbedrijven. die in de re portage met name werden genoemd, hebben de rectificatie van Panorama geëist Onder het kopje „Eerherstel uitleenbedrijven" schrijft de redactie van het blad onder meer: „Wij wen sen uitdrukkelijk te verklaren dat de genoemde bedrijven ten onrechte zijn beticht en dat ons van hen geen en kele onregelmatigheid bekend is". En verder over de beschuldiging van duistere praktijken op het gebied van de arbeidsmarkt: „Nader aan de tand gevoeld gaf onze zegsvrouwe, mej A Puyn, leidster van de Katho lieke Werkende Jongeren te Vlissin- gen, ons te verstaan dat ze over geen enkel tastbaar bewijs beschikt". Deze opmerkingen worden in het artikeltje gevolgd door het aanbie den van de verontschuldigingen aan de betreffende bedrijven. (Van onze correspondent) TERNEUZEN P. N. G. uit Den Haag reed '3 nachts met zijn auto tegen de gevel van de woning var: D. O. in de Smidswal. Auto en huis werden zwaar beschadigd. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In verband met de verkoop van het industrieterrein aan de nv Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent die begin januari 1970 zal plaatshebben, stellen b. en w. in de raadsvergadering van a.s. dinsdag voor een nieuwe lening van f 500 000 te sluiten, zodat men aan de verplichtingen kan voldoen, die uit de transactie voortvloeien. De n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag is bereid deze kasgeld lening te verstrekken per een januari 1970, met als aflossingsdatum dertig juni 1970. rente negen en een kwart procent per jaar. Tevens wordt voorgesteld de stich ting M.A -scholen voornamelijk voor Zeeuwsch-Vlaanderen 't eertijds toe gekende subsidiebedrag van f 18 per uit Sas van Gent afkomstige leerling te verhogen. (Van een onzer verslaggevers) WEMELDINGE Het laatste raadsbesluit, dat de gemeenteraad van Wemeldinge morgenavond (dins dag) zal nemen, zal als een „lich tend voorbeeld" de geschiedenis in gaan. Alvorens Wemeldinge opgaat in Nieuw- Kapelle, zal er nog een be drag van f 25.000,. gevoteerd worden voor verbetering van de straatverlich ting in de Dorpsstraat. De bedoeling is, dat er 38 lantaarns komen, voor zien van zeshoekige armaturen. De raad zal verder een voorstel behandelen tot bestemming van ge meente-eigendommen, in verband met de opheffing van de gemeente. Tevens zal een overzicht van zaken, die de raad van de nieuwe gemeente Kapelle onmiddellijk moet kennen, worden vastgesteld. Daarna worden de werkzaamheden van de raad afgesloten. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA In de katholieke techni sche school te Breda is een tentoon stelling geopend van bekroonde foto's uit het rayon West-Brabant en Zee- luand van de Bond voor Nederlandse Amateurfotografenverenigingen. Na mens het bestuur van de BNAFV ver richtte de heer Huub Hamacher uit Helmond de officiële opening. „Het gaat er niet om of een foto technisch goed is", zei hij, „maar of hij men selijk verstaanbaar is. Het is moeilijk om verstaanbare taal te spreken. Daarvoor moet je een gave hebben". De heer Hamacher zei ook getroffen te zijn door de resultaten, de perfecte organisatie en de teamgeest van de fotoclubs in Brabant en Zeeland. Aan (Van onze correspondent) ZUIDDORPE In de vanavond maandag om zeven uur te hou den raadsvergadering van Zuiddor pe worden de volgende onderwerpen behandeld vaststelling van de be groting 1970, vaststelling van een nieuwe regeling rioolbelasting, vast stelling van diverse rechtspositiere gelingen voor het personeel in dienst van de gemeente, en verkoop van een perceel bouwgrond aan H, de MuL vertegenwoordigers van de prijswin nende clubs overhandigde hij bonds- medailles. Deze prijswinnaars waren de AFV Breda (eerste prijs), De Be- velanden uit Goes en TAFV uit Til burg (2e prijs). Ook feliciteerde hij de overige prijswinnende clubs: Foto club Veere (3e prijs), AFV Dongen (4e prijs) en De Ontspanner uit Oos terhout (5e prijs). Een en ander ge beurde in aanwezigheid van de jury en de fotografen van wie de laatste voor een veelheid van interessant werk hebben gezorgd. Hieronder zo wel landschappelijk als abstract schoon als portretten en registratie van menselijke handelingen en ge voelsuitingen. Een boeiende expositie, die toont dat amateurs vaak wat be treft visie en technische beheersing uiet onder doen voor groten uit het vak als Ed van der Elsken en Joan van der Keuken. Het bewijst ook dat amateurs, die misschien technisch minder onderlegd zijn meer „zien" dan menige vakfotograaf, die zich uitsluitend ophoudt met het maken van bruidsreportages en pasfotootjes. Uit de 352 foto's die werden ingezon den. heeft de jury er 89 gekozen. Deze bestond uit K. Coppenrath, Th. Kuipers en J. Verheij Pols. De expo sitie is aangevuld met gastinzendin- gen van hoge kwaliteit van de drie juryleden, A. Ising en Leen Manneke. Zij hebben voor gedurfd, modern werk gezorgd, dat de expositie in zijn totaliteit boeiender maakt. Deze is geopend tot en met 3 ianuari. Woens dag en donderdag is hij gesloten. i

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2