Vandaag kans op lucht slag om vijf snelboten OLGA Verdachte aanrijding politieman gepakt Spaarcent (twee ton) gestolen Man dood na drie messteken Jongeren in KYP willen hand reiken aan PvdA Vuurzee in Utrecht: schade half miljoen Sierre Leone wil Biafra erkennen electra WIE IS ER MET EEN HUIS Meer promotiekansen voor machinisten VANDOOR? Griep in Zweden, Denemarken en Engeland nog in opmars KLOPJACHT IN MIDDEN-BRABANT Wedloop Bonn en Polen gaan in januari praten Munitieschip ontploft: geen hoop meer voor 20 vermisten (Van onze Parijse correspondent) PARIJS - De Franse regering is in grote verlegenheid gebracht doordat m de kerstnacht vijf snelboten die onder het wapenembargo naar Israël vielen, de haven van Cherbourg zijn uitgevaren met bestemming Israël. WEIGERINGEN ZONDER VLAG VERBAZING OPROEP TOT REBELLIE IN AMERIKA Brand in oude woning te Terneuzen Laatste vergadering raad Kruiningen Middelburgers gearresteerd V DirekteurP. J. van do Sande Telefoon: (01150)—2071 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: f 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG/DINSDAG 29—30 DECEMBER 1969 25e Jaargang No. 6143 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen ISRAEL FRANSEN TE GLAD AF Een enorme brand heeft gister avond een gebouw van Stichtse Olie en Lijnkoekenfabriek in Utrecht geheel vernield. De scha de wordt geschat op een half miljoen. Vermoedelijke oorzaak graanbroei. (Van onze correspondent) TILBURG Wie is er met een huis vandoor, vraagt de po litie zich af, nadat daarvan za terdag een aangifte van vermis sing was binnengekomen. Het betreft een houten woning, met een bovenverdieping, waarop enige slaapkamers en een waar de van enige duizenden guldens. Het was overigens voor sloop bestemd. Toen echter de sloper zaterdag het perceel grond, ge legen langs de Bredaseweg, be trad, vond hij daar geen houten woning meer. Wel de kale ste nen fundamenten, maar verder totaal niets. (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN/LONDEN In Scandinavië is de griep nog steeds in opmars. Alleen in de Zuidzweedse stad Malmö hebben zich in de afge lopen dagen 3000 mensen ziek ge meld. 25 personen moesten met zwa re Hongkong-griep in ziekenhuizen worden opgenomen. De Denen zullen zich ook de griep- Kerstmis van 1969 blijven herinne ren. Alle artsen waren in ploegen dienst dag en nacht in touw om de zieken te bezoeken. Desondanks moesten de patiënten dikwijls lange wachttijden op de koop toe nemen Vier léden van het kabinet liggen met griep te bed. Zweden wordt door de griep getroffen op een ogenblik dat de artsen van de staatszieken- huizen met een staking dreigen. De griep woedt nog steeds in alle hevigheid in Engeland Met name in Londen, waar de ziekenhuizen alleen nog in noodgevallen nieuwe patiën ten opnemen. Er liggen in de Lon- dense ziekenhuizen op het ogenblik meer dan 1800 grieppatiënten. De vo rige week zijn in Engeland 294 men sen aan de griep overleden In Lon den kostte de ziekte tijdens de kerst dagen aan zes mensen het leven. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Na een uitge breide klopjacht, waaraan prak tisch alle groepen van de rijkspo litie in Midden-Brabant en een afdeling rijksspeurhondengelei- ders hebben deelgenomen, is za> terdagmiddag omstreeks vier uur in Hapert de automobilist gepakt die ervan wordt verdacht op tweede kerstdag in Middelbeers de wachtmeester der rijkspolitie H. Steekstra van de weg te heb ben gereden. De verdachte is de dertigjarige los- arbeider F. S. uit Tilburg, die zich ongeveer twee maanden op vrije voe ten bevindt na het uitzitten van een wegens inbraken en diefstallen op gelegde straf. Onmiddellijk nadat wachtmeester Streekstra, die in Middelbeers een routine-controle uitvoerde, door de bestuurder van een in slechte staat verkerende auto was aangereden, werd in geheel Midden-Brabant scherp uitgekeken naar mogelijke ver dachten. Reeds dezelfde middag werd de oude auto in Hoogeloon gesigna leerd. waar 's avonds uit een woning negen kanaries werden ontvreemd. Zaterdag werden de staatsbossen rond Hapert afgestroopt en daar werd de verdachte samen met een prostituée in een auto aangetroffen. De gezochte wist echter te ontkomen in de rich ting van Hapert. De politie wist dat hij in dat dorp over een contactadres beschikte. Zij trof de man daar inderdaad aan. Op nieuw nam hij de benen. Deze keer won de politie de wedloop, waarna de verdachte werd overgeleverd aan de groepscommandant te Hilvaren- beek Hii ontkent evenwel iets te maken te hebben met het aanrijden var wachtmeester Streekstra, die met een gebroken rechterarm en kneu zingen in een Eindhovens zieken huis wordt verpleegd Wel gaf hij toe in een bungalow bij Hoogeloon te hebben willen inbreken. Daar het huis tegen zijn verwachting in be woond bleek, nam hij maar genoegen met de kanaries uit een nabijgelegen pand. BONN (RTR) Volgens de West- duitse bondskanselier Willy Brandt heeft Polen voorgesteld dat de be sprekingen tnssen West-Duitsland en Polen in de tweede helft van januari zullen beginnen. Zes dagen geleden heeft het mini sterie van Buitenlandse Zaken in Bonn een nota van de Poolse rege ring ontvangen, waarin Polen zegt toe te stemmen in het Westduitse aanbod om besprekingen te beginnen. Er zijn echter geen bijzonderheden bekendgemaakt over wanneer, waar en op welk niveau de besprekingen gevoerd zullen worden. Bondskanselier Willy Brandt maakte dit zondagavond bekend tijdens een vraaggesprek voor de Westduitse ra dio. (Van onze redactie buitenland) HONOLOELOE Men heeft vrijwel geen hoop meer de 20 vermiste opva renden van het Amerikaanse mu nitieschip „Badger State", dat vrijdag in de Stille Oceaan is ontploft, levend aan te treffen. In de zeer woelige zee heeft men een vijftal lijken zien drijven, waar van er een is opgepikt. Veertien op varenden hebben zich kunnen red den. Het schip dat geladen met ra ketten en bommen op weg was naar Vietnam, brandt nog. De schepen waren door Israël gekocht en betaald, maar omdat zij door Frankrijk werden vastgehouden, had de scheepswerf in Cherbourg hen van de Israëlische re gering teruggekocht en hen verkocht aan een Noorse oliemaatschappij. Volgens het Noorse ministerie van binnenlandse zaken, die van zijn kant het incident als gesloten beschouwt omdat er geen Noorse belangen mee zijn gemoeid, is de oliemaatschappij in het geheel geen Noorse onderneming, maar een firma die haar zetel heeft in Panama en alleen maar over een postbus in Oslo beschikt. De Franse douane in Cherbourg stelt zich op het standpunt, dat aan alle formaliteiten is voldaan, dat haar niet de minste schuld treft en dat zij zich niet te bemoeien heeft met de koers die schepen volgen nadat zij de haven van Cherbourg hebben verlaten. De Franse regering redt zich voorlopig uit do verlegenheid door te zeggen, dat een officieel onderzoek gaande is waarvan men de resultaten moet af wachten. De Russische regering is van mening, dat de geheime dienst van Israël de Franse regering een lelijke poets heeft gebakken. De Israëlische re gering neemt het standpunt in, dat het geen gewoonte is het buitenland in te lichten over de aankoop van wapens. De regeringen van Egypte en Jordanië eisen van de Franse vloot, dat deze met alle middelen de vijf schepen zal aanhouden. Nasser heeft de ambassadeurs van Noorwegen en Frankrijk in Cairo bij zich doen ontbieden en om ophelde ring gevraagd. Inmiddels zijn de vijf snelboten zonder vlag aan de mast zaterdagmiddag de Straat van Gi braltar gepasseerd. Zondagmorgen waren zij voor dy- igeriinse kust en zondagmiddag tér- hoogte van de Straat van Messina, met volle kracht onderweg naar Israël, waar zij in de loop van maandag kunnen arrive ren. Het wemelt in de Middellandse Zee van Russische, Amerikaanse en Egyptische oorlogsschepen, maar tot dusver greep de vloot van Algerije noch die van Frankrijk in Toulon in De feiten, afgezien van tal van hy pothesen, zijn de volgende: Israël heeft in 1965 bij een werf in Cherbourg twaalf snelboten besteld. De Franse werf maakt alleen de romp en voorziet de schepen van die selmotoren, die een energie van 14.000 pk kunnen ontwikkelen en de schepen over een afstand van 3.500 km een snelheid geven van 70 km per uur. Iedere snelboot kost een mil joen Franse frank. Van deze twaalf werden er zeven geleverd. Op weg naar Israël krijgen zij in een Itali aanse haven Italiaanse kanonnen en in Israël zelf zgn. Gabriel-raketten. De overige vijf schepen, ofschoon door de Israëlische regering betaald, bleven door het Franse embargo in de haven van Cherbourg liggen, waar zij onderhouden werden door een Is raëlische bemanning, per schip on geveer 35 koppen. Met inbegrip van de technici hadden ongeveer 200 Is raëliërs tijdelijk hun tenten in de haven van Cherbourg opgeslagen. Meer dan eens heeft Israël er bij Frankrijk op aangedrongen de vijf schepen vrij te geven, maar telkens stuitte men op een weigering. Een Noorse oliemaatschappij nam con tact op met de Franse werf en liet weten, dat zij voor de vijf schepen grote belangstelling had en ze wil de kopen om Noorse schepen die op volle zee naar olie boren, te provian deren. De werf kocht de vijf sche pen van Israël terug, restitueerde Israël de 50 miljoen en verkocht de schepen aan de Noorse oliemaat schappij. Deze aanvaardde in het koopcontract de schriftelijke ver plichting de schepen niet te verko pen aan Israël, aangezien dit in strijd zou zijr, met het embargo. Na de on dertekening van het contract, gaf de Franse douane in overleg met Parijs de nodige formulieren voor export. De vijf schepen, die het eigendom geworden waren van een Noorse maatschappij, konden derhalve vol komen legaal de haven van Cher bourg verlaten. lJat gebeurde in de kerstnacht. Precies om twaalf uur hadden alle schepen in de haven de sirenes laten loeien ten teken dat de kerstnacht was begonnen Drie uur later licht ten de vijf snelboten het anker en stoomden op volle kracht de haven uit zonder vlag aan de achtermast. De UTRECHT (A.N.P.) Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op za terdag uit het huis van de familie M. v. d. Werken, langs de Waal in Wijk bij Duurstede, een brandkast met ƒ150.000 a ƒ200.000 gestolen De familie, be staande uit vader (die werkzaam is bij de fruit veiling), moeder en twee volwassen zoons, was 's avonds op visite ge weest. In die tijd hebben de in brekers een ruit van het keukenraam geforceerd, waardoor ze de sluiting konden openen. Ze haal den de brandkast 200 kilo zwaar uit de ach terkamer en verdwenen ermee via de voordeur. Het gestolen bedrag, re sultaat van jaren zuinig sparen, bevond zich in kistjes en een plastie zak in de brandkast. Het be staat uit twee bankbiljet ten van duizend gulden en verder briefjes van 100, 25 en 10. De brandkast be. vatte ook twee trouwrin gen, een aansteker en en kele papieren. De heer Van de Werken was niet tegen diefstal verzekerd. Het onderzoek was tot gisteravond zonder resul taat. Franse douane zag hen vertrekken, maar aangezien alle formulieren voor export in orde waren, deden de douaneambtenaren niets. Pas ander halve dag na het vertrek begon men in Parijs te vermoeden dat de vijf schepen weieens onderweg zouden kunnen zijn niet naar Alaska, zoals zaterdagavond de „Paris Presse" 'toet zware koppen schreef, maar naar Israël. Bij onderzoek bleek, dat ieder schip bemand was met een Israëli sche equipage en dat de scheepswerf in Cherbourg daar geen enkel be zwaar tegen had gemaakt De nieuwe Noorse eigenaar zou tot de Israëliërs hebben gezegd: Jullie kennen de schepen, jullie weten er mee om te gaan, dus help ons de schepen naar de bestemming te bren gen die wij hebben uitgekozen. Op hun beurt waren de Israëliërs op dat voorstel maar al te graag ingegaan. In Parijs verkeerde men 36 uur na het vertrek nog steeds in de mening, dat de vijf schepen Noors eigendom waren en koers zetten naar Alaska. Als een donderslag uit heldere hemel kwam zaterdagmiddag tegen vijf uur het bericht, dat een vertegenwoordi ger van Lloyd's op de Rots van Gi braltar de vijf schepen de Straat van Gibraltar had zien passeren met koers naar het oostelijk bekken van de Middellandse Zee. Met andere woorden naar Israël. Nog groter werd de verbazing toen het ministe rie van buitenlandse zaken in Oslo liet weten, dat de zgn. Noorse olie maatschappij in het geheel niet be stond en op geen enkel Noors han delsregister stond ingeschreven. Vrij duidelijk ligt de veronderstel ling voor de hand dat Israël er mees terlijk in geslaagd is al of niet In sa menwerking met pro-Israëlische Fransen zelf, de Franse regering een rad voor de ogen te draaien. Aange zien de Noorse regering heeft ver klaard dat voor haar het incident ge sloten en geklasseerd is, dat de vijf schepen de haven van Cherbourg niet hebben verlaten onder Noorse vlag en dat geen Noorse staatsbur gers zich aan boord bevinden, is de zaak verder een conflict geworden tussen Frankrijk en Israël, dat niet zonder ernstige gevolgen kan blijven voor de toch al zo moeilijke verhou ding tussen beide landen. (VERVOLG OP PAG. 2) FLINT (Reuter) Een groep militante studenten die gisteren in de Amerikaanse stad Flint (Michi gan), een vijfdaagse bijeenkomst is begonnen, heeft bij de opening op geroepen tot uitbreiding van het ge weid en het toepassen van revolutio naire praktijken om zodoende in 1970 de Amerikaanse machtsstructuur in een te doen storten. De 22-jarige voorzitter van de militante studen- tengroep (ook wel „Weathermen- groep" genoemd), Mark Rudd. voor spelde tijdens zijn toespraak „dat er op zodanige schaal gevechten zullen uitbreken tussen militante groepen en varkens (politie) dat alles wat tot nu toe in de jaren zestig is gebeurd meer weg zal hebben van een pick nick op een zondagsschool". SNEEK (A.N.P.) De 25-jarige ongehuwde loswerkman Bartele de Jong is in de nacht van zaterdag op zondag op het Martiniplein in zijn woonplaats Sneek door drie messte ken in de borst ernstig gewond en kort daarna in het Sint-Antoniuszie- kenhuis aldaar overleden. De politie beeft als de dader de 28-jarige los werkman Itft'A (ongehouden, die in de woonschepenhaven in Sneek woont. T. heeft een bekentenis afge legd en Is ingesloten. De dader en het slachtoffer had den zaterdagavond beiden een aantal cafés in Sneek bezocht. Omstreeks kwart over één zaterdagnacht kort na sluitingstijd van de cafés, kwam het tot een vechtpartij tussen de twee mannen. Volgens de politie zou de aanleiding tot de vechtpartij zijn geweest dat R. T. op de vuist was ge gaan met een zwager van Bartele de Jong. Toen De Jong zich hiermee be moeide, zou T. een zakmes hebben getrokken en De Jong daarmee drie maal in de borst hebben gestoken. Het slachtoffer werd direct naar het Sint-Antoniusziekenhuis in Sneek gebracht, waar hij echter kort na aankomst overleed. R. T., die zich inmiddels uit de voeten had gemaakt, en nog een aan tal bewoners van de woonschepen haven werden zaterdagnacht door de politie van Sneek van hun bed ge licht en voor verhoor naar het poli tiebureau gebracht. Na een urenlang verhoor legde T. een bekentenis af. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De KVP-jongeren zijn in meerderheid van mening, dat er een gesprek moet komen tussen de KVP en de PvdA om voorwaarden te scheppen voor een reële politieke keus bij de komende Tweede-Kamerverkie zingen. Zij hebben dat uitgedrukt in een motie, die op de tweede dag van hun tweedaags congres op Bouvigne in Breda is aangenomen. Een motie die tot hevige discussies leidde. In eerste lezing riep de motie, die was ingediend door hoofdbestuurslid Koen Winters, oppositie op doordat men er een knieval voor de PvdA in zag. Toen in tweede lezing de- PvdA duidelijk werd aangewezen als de partij die „volhardt in een starre af wijzing" was er enkel nog verzet van een groepje, dat weigerde „onze iden titeit te veranderen ten gunste van linkse elementen" en dat voorkeur gaf aan samenwerking met de VVD. Deze beide verlangens waren op hun beurt neergelegd in moties, waarvan de eerste verworpen en de tweede ingetrokken werd. (VERVOLG OP PAG. 2) (Van onze correspondent) LONDEN In diplomatieke krin gen In Londen en Lagos heerst be zorgdheid over de mogelijkheid, dat een vijfde Afrikaanse staat Biafra vroeg in het komende jaar zal gaan erkennen. Het land in kwestie is het West-Afrikaanse Sierra Leone. wiens premier Siaka Stevens onder zware druk van zijn eigen parlement staat om die stap te nemen. De andere Afrikaanse landen, die het regime van generaal Ojoekwoe erkenden, zijn Tanzania, Zambia en de Frans sprekende landen Gabon en de Ivoorkust. (Van onze correspondent; TERNEUZEN In de nacht van zaterdag op zondag om even na twaalf uur brak te Terneuzen brand uit in een onbewoonbaar verklaarde woning, die voor opslagplaats ge bruikt wordt, achter ijzerhandel Ta- zelaar. De brandweer die in drie kwartier het vuur meester was kon niet verhinderen dat de brand uitsloeg. Het aanwezige oude mate riaal ging geheel verloren. Over de oorzaak ia (nog) niets bekend. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN Vanmiddag (maandag) om drie uur zal de raad van de gemeente Kruiningen voor het laatst bijeenkomen. Per 1 janua ri zal Kruiningen worden toegevoegd aan de nieuwe gemeente Reimers- waal. De agenda voor deze laatste, bui tengewone vergadering is uitermate kort. Er staat slechts één voorstel op de agenda: de aankoop van een perceel in de Nijverheidsstraat, dat in het saneringsplan Nieuwstraat 1967 is gelegen. Daarna zal afscheid worde® genomen van de gemeente raad, de voorzitter, secretaris, ont vanger en de directeur van de vlees keuringsdienst. UTRECHT (ANP) Naar aanlei ding van de resultaten van het „ma chinisten-onderzoek" bij de Neder landse Spoorwegen is besloten tot een nieuwe taakgroepindeling, die voor 1170 van de 2500 machinisten promotie mogelijk maakt. Het onderzoek naar de medische en psychologische aspecten van het ma- chinistenberoep heeft uitgewezen, dat de zwaarte van het rijden op zichzelf volkomen aanvaardbaar is, zowel qua continu- als qua piekbe- lasting. Klachten over het materieel zullen leiden tot een steviger aanpak van de i-oehtbestrijding. Half januari krij gen de machinisten bovendien een privétochtwering bestaande uit een acryl vest, een wollen sjaal en wol len kniekousen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Middelburg se politie heeft in de nacht van zater dag op zondag de 20-jarige P. A. de B. uit Middelburg gearresteerd. Hij wordt verdacht van de (mislukte) overval op de 73-jarige weduwe Leijnse in Middelburg op vrijdag avond Daarbij zou hij, volgens de politie de weduwe bedreigd en mis handeld hebben. Ook de 33-jarige W. O. en de 20-jarige J. G. uit Middel burg, die verdacht worden van mede plichtigheid aan de overval, werden aangehouden De B. werd ook ge zocht door de Tilburgse politie in verband met verduistering. (ADVERTENTIE) DE ZOMER IN UW SLAAPKAMFR

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1