Belg won „Grote Prijs Stan Ockers achter dernies GEDEUKT PRESTIGE Loevesijn inspireerde de oranje-omniumploeg Odulphus verloor kansen op de titel Mann en Grundig gaan door ZENITH HEESTERS luxe inpakpapier HORLOGES „FONDUE-EN" met de kerst SEGERS- JONKERS GEDIRIGEERD BUIGEN Bij de Tijd"se horloges Grote mannen Afgang Uitslag Maartdag 22 en dinsdag 23 december 1969 DE VRIJE XEEUW VERSCHUEREN IMPONEERDE (ADVERTENTIE) vlemmix-etalage teteringenstraat 22, breda OFF. DEALER HAAGDIJK 184 TEL. 33744 - BREDA RIDDERSTRAAT 12 (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Gerard Koel, Leijn Loevesijn, Gerben Karstens en Jacques Frijters, hebben zaterdag avond in het Antwerpse sportpaleis weinig heel gelaten van de reputa tie van de Belgen Valeer van Swee- velt, Daniel van Rijckeghem, André Poppe en Gust van Roosbroeck. In het omnium België-Nederland ze gevierden zij op de drie onderdelen, klassementswedstrijd, afvalkoers en ploegachtervolging, zodat de Bel gen kansloos met 5-3 verloren. Vooral het rijden van de pas naar de profs overgestapte Amsterdam mer Leijn Loevesijn was opvallend goed. De nog met volkomen ama teur-principes koersende Loevesijn wist zijn ploeggenoten te inspireren, zodat de Belgische formatie geen schijn van kans had. De Amsterdam mer moet er ook wel hard voor fiet sen, want hij heeft nog steeds geen sportieve groepering gevonden, die hem de zekerheid van een contract kan geven. Loevesijn: „Ik rijd op het ogen- De winnende Nederlandse ploeg in het omnium tegen de Belgen, vl.n.r. Leijn Loevesijn, Jacques Frijters, Gerard Koel en Gerben Karstens. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN De paleisrevolutie tegen de heerschappij op de winterbanen van keizer Peter Post heeft zich zaterdagavond op de openingsavond van het Antwerpse sportpaleis doorgezet. Theo Ver schueren, de in het Zeeuwsch-Vlaamse St. Jansteen wonende Belgi sche kampioen, daverde in drie reeksen de onaantastbaarheid var de Willem-II-coureur achter de veredelde bromfietsen aan flarden De stevig gebouwde Verschueren zegevierde met verrassend gema' in de „Grote Prijs Stan Ockers" achter dernyinotoren, het grote klap stuk van de seizoenopening in Antwerpen. Het was de derde achtereenvolgende maal, dat Theo Verschueren de prjjs ter nagedachtenis van een van Belgisch grootste wielerzonen veroverde. De voorgaande twee keer was Peter Post niet van de partij. Eerst moest de Amstelvener ver stek laten gaan, doordat hij in de Amsterdamse zesdaagse uitviel en in het ziekenhuis werd opgenomen en de tweede keer velde Hongkong- griep Post op het laatste moment. Maar zaterdagavond was de nu licht geblesseerde Post aanwezig om zijn in het Antwerpse sportpaleis zwaar gedeukte prestige op te vijzelen. De „Grote Prijs Stan Ockers" werd in drie reeksen van 20 kilometer ver reden. Daar Posts vaste gangmaker Maurice de Boevere nog immer ziek is, kroop de Nederlander achter de derny van De Wachter. Theo Ver schueren, die dit seizoen een con tract heeft met Noppie Koch voor dernywedstrijden Proost heeft Koch voor de wedstrijden achter de grote motoren was daardoor in het voordeel. Post: „De laatste tien jaar heb ik nog nooit met een andere gangmaker hoeven te rijden. Steeds was De Boevere mijn maat, maar nu in Amsterdam en hier moest ik wel een andere nemen. Dat is voor mij nadelig, maar ook voor de gangma ker. Ik wist niet wat ik aan De Wachter had en hij had helemaal geen ervaring met mij". De drie reeksen werden uiteraard gedirigeerd door Theo Verschueren en Peter Post, de twee superspecia listen. Van de rest van het veld kon alleen Patrick Sercu in de buurt blijven van het voortrazende twee tal. Leo Proost, Jaap Oudkerk, Julien Stevens, Piet de Wit, Romain Deloof en Eddy Reyniers werden zonder moeite op vele ronden gereden. Voor Rini Wagtmans was het bijzonder zwaar. Hij verscheen dan ook in de laatste reeks niet meer aan de start. Wagtmans: „Ik kan geen kracht zet ten met mijn rechter hand. Die duim, die geblesseerd raakte in de zes daagse van Amsterdam, doet nog bij zonder veel pijn. Ik had liever in het omnium gestart. Dat was ook de af spraak, maar dan kon Gerben Kar stens naar huis zonder een cent ver diend te hebben. Doordat René Pij nen wegviel uit het deelnemersveld van de „Grote Stan Ockers" ben ik verzocht om achter de derny's te starten. Dan zou Karstens in het om nium mogen uitkomen. Om Gerben te helpen heb ik dat gedaan. Maar plezierig vond ik het niet. Ik reed voor clown. Terwijl iedereen tegen zijn gangmaker riep: harder, harder, moest ik constant: ho, ho roepen". De eerste twee reeksen werden door de twee „groten" netjes ver deeld. Theo Verschueren won eerst met een banddikte en de tweede rit was voor Peter Post, die de Belg op zijn beurt met miniem verschil op de meet klopte. De derde race zou dus de beslissing moeten brengen. Post en Verschueren sloten de rij bij de start en dat betekende dat zij in de eerste ronden langs het hele peloton moesten komen. Verschueren met Post in zijn wiel versierde dat bin nen vier ronden en ging genadeloos door. De troef van Willem II kon zijn rivaal volgen tot het moment, dat aansluiting was verkregen met de staart van het naar lucht happende groepje, dat deze strijd als figuran ten omlijstte. Post bleef hangen, maar Theo Verschueren zette door. Theo Verschueren: „In de eerste twee reeksen heb ik een beetje spel gespeeld. Ik deed net of ik slecht reed. Maar in de laatste ben ik er hard tegenaan gegaan. Al toen ik eenmaal een ronde voorsprong had op Post drong ik niet verder aan. Tenslotte is Post een grote en kan je niet met hem spotten". De Belg was uiterst tevreden over het aandeel van Noppie Koch in zijn overwinning. „Als ik volgend jaar augustus naar de wereldkampioen schappen in Engeland ga, dan wil ik alleen starten als dat achter Koch kan. Anders doe ik het beslist niet. Dan deel ik mijn seizoen anders in en ga Bordeaux-Parijs rijden". Koch die in een moeilijk parket verkeert, omdat hij contractueel vast zit aan Leo Proost: „Misschien is het te re gelen, maar voorlopig zie ik slechts kans om met Theo Verschueren in dernywedstrijden te rijden. De grote motoren doe ik met Leo Proost". Theo Verschueren, heftig: „Als ik Koch niet kan krijgen, dan ga ik niet naar de Wereldkampioenschap pen. En daarmee uit". Patrick Sercu, nummer één van België op de winterbanen, had ver wacht, dat Theo Verschueren de „Grote Prijs Stan Ockers" zou win nen. Sercu: „Voor Post wordt het elk jaar zwaarder. Peter heeft daar naast nog een veel drukker program ma dan Verschueren, maar Theo heeft het voordeel, dat het voor hem elk jaar beter wordt. Hij krijgt meer routine en gaat steeds sneller. Ik heb hem aan het werk gezien in de zes daagse van Charleroi. Achter de der ny's was hij niet te kloppen. Ook door Eddy Merckx niet". Piet de Wit, die woensdag in Wor- mer trouwt, had het zaterdag ook niet bepaald gemakkelijk. „In Am sterdam zat ik achter Chris Smits en nu reed ik met Harm Smits. Die overgang kwam te vlug. Ik was net helemaal aan Chris gewend en nu moest ik weer omschakelen". De Wit, de man van de zware motoren, vindt het werk met de derny's wel plezie rig. „Maar het is belangrijk wat voor een gangmaker je hebt. Met een goede is het leuk om achter de der ny's te fietsen; met een mindere zie 1 je verschrikkelijk af. Vooral in dit soort koersen waar twee mannen fel vechten om de macht". Peter Post, getekend door die felle strijd om de hegemonie op de winter banen achter de derny's: „Theo was vanavond beslist sterker dan ik. Ik wil geen excuses zoeken, maar ik had bijzonder veel last van die schouder- blessure, opgelopen in de zesdaagse van Amsterdam. Vanaf woensdagavond heb ik in mijn bed gelegen. Vanochtend ben ik er uit gekomen om hier te kunnen koer sen. Het is trouwens de eerste maal, dat Verschueren mij in Antwerpen verslaat. In Gent was het niet echt. Daar gebeurden zoveel dingen tegen de reglementen, dat ik die nederlaag maar niet meetel. Maar Theo hoeft niet te denken, dat ik mij er zo maar bij neerleg. Ik zal terugvechten ROB VAN BEURSEN Eerste manche: 1 Verschueren (B.) de 20 km in 19.04,6, 2 Post (N.) op twee ronden: 3 Sercu (B), 4 Rey niers (B), op vier ronden: 6 Oudkerk (N), 9 de Wit (N), op zeven ronden: 10 Wagtmans (N). Tweede manche: 1 Post dé 20 km in 19.32.0, 2 Verschueren, 3 Sercu, 4 Proost (B), 5 Reyniers, 6 de Wit, op twee ronden: 9 Oudkerk, op vijf ron den: 10 Wagtmans. Derde manche: 1 Verschueren de 20 km 19.04.6, op een ronde: 2 Post, op drie ronden: 3 Sercu, 4 Stevens, 5 Reyniers, 6 Proost, 7 De Wit op vier ronden: 9 Oudkerk. Weer nestelde hij zich op kop om nu jacht te maken op Patrick Sercu achter Chris Smits, die een halve ronde had verloren op het „dolle" tweetal. Maar ook Sercu moest bui gen voor het op volle toeren draaien de geweld van Verschueren. Rustig de zaak controlerend, wachtend op de overigens uitblijvende aanval van Post, reed de Belg het hele veld op een ronde en naar zijn derde zege in de „Grote Prijs Stan Ockers". En ook naar zijn tweede overwinning op Post achter de derny's in dit sei zoen. Immers, enkele weken geleden moest de Amstelvener op de Gentse piste ook buigen voor Verschuren in de strijd om de „Grote Prijs Tommy Simpson". OMEGA TISSOT PONTIAC Theo Verschuren tijdens zijn ereronde in het Antwerpse sportpaleis voor zijn zege in de Grote Prijs Stan Ockers met gangmaker Noppie Koch. (ADVERTENTIE) blik met de bedoeling om zo snel mo gelijk onder dak te komen bij een sponsor". De rankgebouwde Loeve sijn heeft er, ondanks de kritiek die hij te verwerken kreeg, totaal geen spijt van dat hij zo plotseling is uit geweken naar de gelederen van de „betaalden". Loevesijn: „Wat had ik nog langer bij de amateurs te winnen. Kampioen van Nederland was ik al en toen ik die aanbiedingen kreeg om op .de winterbanen bij de profs te komen fietsen, heb ik het snel gedaan. Ook omdat de wielrennerij mij de laatste tijd teveel geld ging kosten. Nu kom ik ook overal en het levert me nog centen op". Loevesijn, die er serieus over ge dacht heeft om te stoppen met fiet sen, is blij dat hij zo goed kan mee komen en dat ondanks het feit dat zijn benen nu al de tekenen vertonen van zware valpartijen op de banen. „In de zesdaagsen heb ik tot nog toe niet veel geluk gehad. In Gent moest ik stoppen door een val en in Zürich en in Amsterdam kletterde ik ook al een paar maal tegen de baan. Daar leer je van". „Ik moet zeggen dat het steeds beter gaat". Jan Derksen, in de tijd dat hij nog KNWU-baancoach was, de ontdekker van het talent Loevesijn, docerend: „Leijn Loevesijn koerst nog teveel als amateur. Hij wil alles winnen, maar dat gaat niet. Dat nemen de grote mannen niet". Loevesijn: „Jan Derksen heeft gelijk. In dit soort wedstrijden moet je voor de helft coureur en voor de helft artiest zijn. Ik zou wat meer spek takel in mijn manier van koersen moeten brengen". De Amsterdammer bewees zijn sprintcapaciteiten in de klassements wedstrijd. Van de vier klassementen won hij er drie en werd een keer tweede achter Nederlands kampioen Gerard Koel. De afvalrace was ge- ADVERTENTIE) hrtel een Nederlandse aangelegen heid. Slechts Valeer van Sweevelt kon zich bij de laatste vier handha ven, maar werd door Loevesijn, Koel en Karstens zodanig in het „pak" ge nomen dat hij om in de baan te blijven buiten de beruchte lijn moest gaan spurten, hetgeen hem diskwalificatie opleverde. Loevesijn, ongetwijfeld de beste sprin ter van het achttal, kwam door het vele werk dat hij verricht had (Derk sen: „Hij moet die andere mannen ook eens op kop laten komen") niet verder dan een derde plaats. Ger ben Karstens werd tweede en Koel won. Het onderdeel ploegachtervolging eindigde in een volkomen afgang van de vier Belgen. Een paar ronden voor het einde kwam de Nederlandse for matie zo dichtbij, dat van Rijcke ghem, Poppe en Van Roosbroeck, ten einde de vernedering te voorkomen om ingehaald te worden, stopten. Slechts Valeer van Sweevelt ging door en die wist nog terrein terug te winnen, zodat de Belgen met het ge ringe verschil van achttiende seconde verloren. Karstens, wiens schorsing de dertiende van deze maand afliep: „Wij wisten dat we veel sterker wa ren. Daarom hebben we de Belgen eerst rustig laten uitrazen". Dat klopte, want in het begin van de race over vijf kilometer liepen de Belgische profs snel in op het Neder landse viertal. Karstens: „In de laatste fase zijn wii pas voluit gaan fietsen. Dat is leuker voor het publiek. We konden natuurlijk van meet af aan alles ge ven, maar dan hadden we de Bel gen al halfkoers ingehaald. Nu gin gen we pas in de laatste ronden wat harder fietsen om het spannender te maken". Eindklassement: 1. Nederland 3 punt, 2. België 6 punt. Puntenwedstrijd: 1. Loevesijn (N) 15 pnt, 2. Koel (N) 9 pnt, 3. Poppe (B) 6 pnt, 4. Van Sweevelt (B) 5 pnt, 5. Karstens (N) 2 pnt, 6. Van Rijcke ghem (B) 1 pnt, 7. Frijters (N) 0 pnt, 8. Van Roosbroeck (B) 0 pnt. Afvalkoers: 1. Koel, 2. Karstens, 3. Loevesijn, 4. Van Sweevelt, 5. Van Rijckegem, 6. Frijters. 7. Van Roos broeck, 8. Poppe. Ploegachtervolging: 1. Nederland 5 km in 5.58, 2. België 5.58,8. (Van onze sportredactie) (Van onze volleybalmedewerker) BREDA In de eredivisie heren is Libanon volledig van slag. Na een goed begin zijn de Rotterdammers steeds verder afgezakt en verloren zaterdag zelfs met 31 van HML. Voor de Hagenaars twee kostbare punten, waardoor zij afstand nemen van de bedreigde plaatsen. DOS sluit nu de eerste competitiehelft at op de onderste plaats. Libanon, Hevok en Cito dringen op de voorlaatste plaats - die ook degradatie tot gevolg heeft. Hevok had geen schiin van kans bij Blokkeer, dat steeds beter in vorm komt. Uitstekend volleybal werd gespeeld door Tornado en SFC in Tilburg. Een geïnspireerd Tornado won dit due) met 31. Bij de dames won Boeme rang van Isala in een tamme wed strijd. Bekkerveld had aanvankelijk nog moeite met Valbovol, maar toon de zijn kracht in de vierde en laatste set. Rapid won in Amsterdam met 30 van Armada, dat nu wel duide lijk verloren is. De hoofdklasse dames bracht' een duidelijke winst van DOS op VCT, Theresia had meer moeite met St. Paul, dat twee sets in de macht wist te slepen. Een verrassing was wel de 30 zege van PSV bij Bekkerveld 2. Jong Pendrecht verspeelde tegen Swift een 21 voorsprong en de kans om de voorlaatste plaats te ver laten. Het beperkte programma bij de heren bracht twee uitslagen, die wel eens beslissend kunnen blijken voor het kampioenschap. Odulphus verloor haar afgebroken wedstrijd in Maastricht van Rapid met 15-12 en 16-14, na respectievelijk met 2-10 en 0-6 te hebben voorgestaan. In de laatste set verspeelde Odulphus zelfs 3 matchpoints. De druk van de nood zaak om te winnen om in de running te blijven bleek voor de Tilburgers deze keer funest Ook Petrus en Pau- lus, dat de derde plaats bezet, ver loor. Bekkerveld won de streekder- by met 31. De inhaalwedstrijden van de overgangsklasse verliepen volgens de verwachtingen. Bij de da mes won AMVJ 2 bij Sarto 2. Bij de heren bleef Flits met 32 de baas over het nog puntloze Juliana 2. (ADVERTENTIE) ANTWERPEN De Belgische sportieve groepering Mann-Grundig blijft op de wielersportmarkt. Er was aan het eind van het afgelopen weg- seizoen sprake van dlat Grundig zou stoppen. De reden was dait de Belgi sche afdeling van het Duitse concern, de kosten van de wielerploeg, waar van Herman van Springel kopman is, alleen moest dtragen. Grumdig- België meende dat alle afdelingen in Europa van het Duitse bedrijf een deel van de kosten zouden moeten dragen. Afgelopen yrijdaig is men intern bij de radio- en televisiefa- briek tot een alkkoord gekomen, zo dat het voortbestaan van de groepe ring Mann-Grundiig zeker is. De 54e editie van de Ronde van België voor profs, die van 7 t/m 10 april wordt verreden, zal volgend, jaar niet in Brussel van start gaan. Spa is gekozen alls startplaats, ter wijl de ronde zal eindigen in Sint Lamhrechts. Het is voor de eerste maal dat Brussel gepasseerd wordt als startplaats. Een primeur wordt ook een korte tijdrit die op maandag 6 april in Spa wordt gereden. De vier ritten van de Ronde van België zijn de volgende: dinsdag 7 april Spa-Virton; woensdag 8 april Virtan-Jambes; donderdag 9 aprtl J.ambes-Heist aaln Zee; vrijdag 10 april: Heist aan Zee-Sint LarnJbnechts Woluwe. Huuib Harings werd gisteren vier de bij een internationale wdelercross in de Westduitee plaats Westerburg. Winnaar werd de Belgische wereld kampioen Eric de Vlaeminck, die de 19,5 kilometer aflegde in 45 main. 57 seconden. Zijn broer Roger legde be slag op de tweede plaats, voor de Westduiteer Rolf Wolfshohl. Het parcours was door sneeuwval zeer zwaar. De uitslag is: 1 Eric de Vlae minck (Belg.) 45.57; 2 Roger de Vlaeminek (Belg) 46.15; 3 Rx>lf Wolfshohl (W.-Dld.) 46.35; 4 Huub Harings (Ned.) 47.15; 5 Weiss (W.- Dld.) 48.06. By de eerste cyclocross van dit seizoen in West-Duditsland heeft Huub Harings alleen oud-wereld kampioen Rolf Wolfshohl moeten la ten voorgaan. Wolfshohl legde de 12 ronden van 2 km op een parcours bij Keulen af in 1 uur en 2 minuten en had al op de helft vain het traject een onaantastbare voorsprong geno men. De uitslag: 1 Wolfshohl (W.- Dld.), 24 km in 1 uur en 2 minuten; op 37 seconden: 2 Huub Harings (Ned.); op 1 minuut 50 seconden: 3 Renner (W.-Dld.); tevens de eerste amateur en winnaar van de amateur- wedstrijd op 2.40: 4 Byim (Belg.). De Deense hoofdstad Kopenha gen zal ook deze winter geen wieler wedstrijden zien. Vrijdagavond maak ten de organisators, die na een pe riode van negen jaar weer wieler wedstrijden op een winterbaam wil den houden bekend, dat zij van die plannen toch maar liever afzagen. Men kampt met een tekort van bijna vier ton. De wedstrijden van tweede kerstdag gaan niet door en ook de Kopenhaagse zesdaagse die van 7 tot 13 januari gehouden zou worden, is afgevoerd van het programma.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 8