Radioseinen uit Axel beveiligen Wester schelde Paul Permeke galerie van UI exposeert Gent VEEL WAARDERING VOOR VOORMAN P. VERCAUTEREN Burgemeesters van Reimerswaal en Nieuw-Kapelle Vorst P.A.K. MIDDELBURG GING NIET DOOR Vermiste jongen bleek verdronken Met kerstmis achter tralies wegens inbraak Sas weer grote zaak rijker Inzameling van Oostpriesterliulp in W.-Z.-Vlaanderen BIJ VYNCKE VAN EYCK TOT 23 DECEMBER Prof. dr. R. de Moor voorzitter van spreidingscommissie? AFSCHEIDSRECEPTIE VAN AGRARISCH PROMOTOR Pijl Hogeweg en Van Suylekom Zuiddorpse meisjes met kerstliedjes op radio Terneuzen Vrijdag 19 december 1969 DE VRIJE ZEEUW Voor elke reuzentanker onzichtbaar staat deze zendmast verdwaald in het open weiland. Toch is het een baken dat voor de scheepvaart van onschatbaar belang zal worden. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Tijdens de PvdA- ledenvergadering, afdeling Middel burg ging voorzitter H. Gillissen uit voerig in op het mislukken van het progressief akkoord Middelburg. De besprekingen werden aan het begin van dit jaar op initiatief van de PvdA in Middelburg begonnen met D '66 en de PSP, de PPR had in Middelburg geen vertegenwoor digers. D'66 liet, zonder zijn officiële redenen mede te delen verstek gaan en ook de PSP liet 't korte tijd daar na ook afweten. Hierdoor mislukte het PAK te Middelburg. Voorzitter Gillissen ging nog in op de rede van mr. Van Mierlo uitge sproken tijdens het congres van D '66. Volgens de heer Gillissen was D '66 lang niet links genoeg. Bij enkele kandidaatsstelling wer den gekozen als voorzitter: H. Gil lissen, secretaresse mevrouw M. Geerse van Egdom en penningmees ter A. de Masier. Er werden twaalf afdelingsbe stuurders gekozen namelijk: Mevr. L. Pfann-Rooseboom, mevr. E. H. Steyn-Verhoeff, de heren: J. v. d. Berge, W. Goethart, M. Hubrechtse, T. Klaver, H. de Ru, G. Schoenma kers, K. Seybel, J. Verduyn, C. v. d. Weel en R. Zijlstra. De heren J. Mol en A. J. Berenpas keerden niet meer terug in het af delingsbestuur. SAS VAN GENT De Schoenen zaak van de firma Gelderland - Ver meulen, Kleine Markt 5 te Sas var. Gent, is officieel geopend. Sas heeft daarmee binnen drie maanden er drie grote moderne zaken bijgekre- gén. De firma Gelderland, die sinds 1964 al pogingen ondernam om een nieuw pand te betrekken, omdat de zaak aan de Kloosterlaan veel te klein werd, heeft nu dan toch een ruim pand. Behalve schoenen heeft men tevens een leuke collectie leder waren. De architectuur is van L.A. Adam uit Sas van Gent. Vooruitzichten voor zaterdag V en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om vl 18.00 uur: 'üK ÜII Aanhoudende -=-WIUW vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor za terdag: aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: 4 of meer graden onder nor maal, max. temp.: 6 tot 12 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent, kans op een geheel droog et maal 80 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: 4 of meer graden onder normaal, max. temp.: 6 tot 12 graden onder normaal. Kans op een droge periode vgn minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Volgend jaar zal de ra diozender op de Axelse Vlakte, die daar nu ruim een jaar staat opge steld, officieel operationeel worden. De zender maakt deel uit van een nieuw, elektronisch plaatsbepalings systeem voor onder meer de naviga tie van reuzentankers. Ook in Heiloo en Gilze-Rijen is voor dit doel radio apparatuur opgesteld. In de loop van volgend jaar zullen nabij de Axelse Sassing in de omgeving van de be- tonfabriek een definitief gebouw voor de zender, en een andere zendmast worden opgetrokken. Rijkswaterstaat, dia opdracht heeft gegeven voor dit Engelse Decca-sys- L'-n, heeft de gegevens afgelopen week bekend gemaakt. Officieel ver keert het plaatsbepalingssysteem nog in een proeftijd. Tot nog toe heeft het de toets van de kritiek goed kunnen doorstaan. Regelmatig worden er al grote olie tankers mee Nederlands wateren binnengeloodst. Het Deccasysteem is voornamelijk bedoeld voor de Nieuwe Waterweg. Maasvlakte en een groot deel van de Noordzee. De radiogolven delen het betreffen de gebied in in onzichtbare sectoren. Het merendeel der schepen kan met do huidige apparatuur aan boord reeds profiteren van het nieuwe plaatsbepalingssysteem. Behalve voor de navigatie van tan kers wordt- de Navigation Chaine door rijkswaterstaat onder meer ge bruikt voor grote baggerwerken, olie- exploratie en oliebestrijding. De post in het Axelse weiland wordt bij toerbeurt door totaal drie techni ci bemand. Ze houden de apparatuur dag en nacht in het oog. Begin dit jaar were op het weiland de semi- permanente apparatuur geïnstalleerd Medio afgelopen jaar kwam de in stallatie. samen met de zenders in Heiloo én Gilze-Rijen, in gebruik. In Gilze-Rijen is het hoofdstation geves tigd. De eenzame vooruitgeschoven (Van onze correspondent) WESTKAPELLE Donderdagmid dag om twaalf uur is de rijkspolitie te water, met medewerking van de brandweer te Vlissingen, erin ge slaagd de veertienjarige debiele jon gen Kokkie Sprengers op te sporen. Hij bleek verdronken te zijn in een watergang aan de Koudekerkseweg nabij Koudekerke. Vanaf woensdag was Kokkie met kameraden uit het tehuis voor debie le kinderen Vijvervreugd te Middel burg vermist. Zijn drie kameraadjes werden na een speurtocht terugge. vonden in West-Kapelle. Aangezien de kinderen zich moei lijk konden uitdrukken, was het geen eenvoudige zaak, te achterhalen waar Kokkie gebleven was, tot een der jongens het over water had. De po litie is toen met deze jongen naar de watergang, die van Middelburg tot een km voor de bebouwde kom van Koudekerke loopt, gaan kijken. Daar trof men inderdaad ter hoog te van de duiker die onder door de Koudekerkseweg gaat, een schoen aan, die bij nader onderzoek van de vermiste jongen afkomstig bleek te zijn. Direct is men gaan dreggen, doch "tot donderdagmiddag 12 uur zonder resultaat. Dit wordt toegeschoven aan het feit dat de jongen verdron ken is vlak tegen de kant van de wa> gang en de duiker aan. Bij het dreggen moet de dreg telkens over deze plaats heengeslipt zijn. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In het zwart geblakerde gebouw van de rechtbank te Middelburg, diende één zaak voor de politierechter. Het was de Am sterdammer J. H., die samen met een vriend driemaal ingebroken had in leegstaande panden te Terneuzen. Tijdens het verhoor ontsnapte de vriend uit het politiebureau en werd tot nog toe nog steeds niet gegrepen. H. stond op twtintig november al eerder terecht, maar zijn zaak moest destijds worden aangehouden, om de reclassering tijd te geven een pas sende oplossing voor hem te vinden. Dit rapport wees op het gunstige ver leden van de verdachte, ook was hem nu reeds werk toegezegd. Toch acht te de officier van justitie mr. J. L. Andreae het noodzakelijk, H. nog tij dens de Kerstdagen binnen de ge vangenismuren te houden. Zijn ver dediger mr. J. L. van Nievelt, be pleitte vrijspraak voor de kerstda gen. Hij wees op het feit, dat zijn cliënt zelf ook weer dolgraag aan het werk wilde. Politierechter mr. P van Empel, voelde ook meer voor Kerstmis ach ter gesloten deuren voor deze ver dachte. ..Wat kan er allemaal niet gebeuren tijdens deze dagen?", zo vroeg hij zich af. Hij gaf hem wel de kans om oudjaar met zijn eigen vrienden te vieren. Mr. Van Empel vonniste conform de eis, n.l. vier maanden gevangenis, waarvan twee maanden voorwaardelijk, waarvan hij dan de tijd mocht aftrekken die verdachte in voorarrest had gezeten, onder die voorwaarde, dat hij kon- takt hield met het Nederlandse Ge nootschap, zolang de reclassering dit nodig acht, en een proeftijd van twee jaar. post in het Axelse weiland wordt nu nog bemand. Als de post volgend jaar volgens plan is ingericht zal dat niet meer nodig zijn. Dan wordt dit alles vanuit het centrale punt in Gil ze-Rijen automatisch bestuurd. Voorlopig is de krachtige Axelse zender nog ondergebracht in een gerieflijke caravan achter de boer derij van de heer A. Dekker. De 45 meter hoge zendmast, die zijn signa len als een veilig baken voor de scheepvaart over de Noordzee stuurt, is even verderop opgericht. Het rood witte obstakel wordt omgeven door «01 afrastering met waarschuwingen voor hoogspanningen. Ze laten aan duidelijkheid weinig te wensen over. Als overtuigend bewijs van die „hoog- sDanning" is aan de omheining een T.L.-buis bevestigd. Zonder dat die met het elektrische net verbonden is, brandt deze. De kostbare, en vooral ook gecom pliceerde apparatuur, staat opge steld in een klein compartiment van de behaaglijke caravan, waarin ook plaats is gemaakt voor een klein huishoudelijk gedeelte. Een nabij ge legen garage verbergt een noodag- gregaat. Deze gaat werken zodra in Axe] de stroom zou uitvallen. Uiter aard kan niets aan het toeval overge laten worden. Een kleine onvolko menheid kan tenslotte in de ongun stigste omstandigheden een ramp tot gevolg hebben. Ook onderling staan de drie navigatiestations met elkaar in verbinding. Daartoe staan op de caravan nog enkele zend- on ontvang- antennes. Axel, Heiloo en Gilze-Rijen zijn als plaats van definitieve vesti ging gekozen na een reeks van proe ven met mobiele apparatuur. In het interieur van de caravan is ook plaats voor een doodgewone te- Wisie en radio. Belachelijk eenvou dige toestelletjes vergeleken met de knotsen die voor de signalen moeten zorgen. Cok de t.v.-antenne in de buitenlucht misstaat naast de impo sante zendmast. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Van 16 tot en met 20 februari wordt in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een groot scheepse kledinginzamelingsactie gehouden ten bate van de Oost- priesterhulp. In Breskens, Biervliet, Eede, Sluis, Groede, Hoofdplaat, IJzendijke, Schoondijke en Oostburg verschijnt in bovengenoemde perio de de grote bus van de organisatie, die behalve kleding ook graag houd bare levensmiddelen en geneesmid delen in ontvangst wil nemen. De pastoors in het Öekenaat Aar denburg hebben hun medewerking aan het welslagen van deze actie toegezegd via een boodschap vanaf de kansel en mededelingen in het parochieblad. Verder wordt getracht medewerking te verkrijgen van de hoofden der lagere scholen om de kinderen folders te geven, waarin het doel van de Oositpriesterhulp nadar in wordt uiteengezet. Voor de grote kapelwagen een dorp binnen trekt, zal een geluidswagen rond gaan om de eventuele goede gevers op de komst van de vrachtauto at tent te maken. In november 1968 werd de actie in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen een groot succes. (Van onze kunstmedewerker) GENT -Paul Permeke, duidt de fasen aan waarin het land op zijn schilderij wegwijkt naar de verte en tenslotte in de hemel overgaat. „Je ziet dat iedere dag om je heen en dan die gewel dige luchten hier, die zijn van een ongekende pracht!" Het is heel natuurlijk dat Paul Permeke dat zegt want hij woont in Westka- pelle bij Sluis temidden van het Vlaamse polderland. Hij ziet de schoonheid ervan op al le tijden van de dag in alle seizoe nen en daafom bestaat het grootste deel van de tentoonstelling die hij thans houdt bij galerie Vyncke Van Eyk aan het Neder kouter te Gent uit Landschappen. Landschappen, waarin de wijdheid, gestremd door hier en daar een boerenhoeve, voortsnellend naar de einder en waarboven het licht gloriërend en soms dramatisch door de wolken breekt. Er is één groot monumentaal doek dat de ach terwand van de zaal geheel in be slag neemt, de andere schilderijen zijn van middelgroot tot klein for maat ook onder die kleine bevinden zich juwelen van stemming en pictu rale poëzie met een bewogen en be heerste streek gedaan. Paul Permeke is een zoon van de grote over de hele wereld bekend geworden Constant Permeke, een der krachtigste vertegenwoordigers van het Vlaamse expressionisme. Het is niet gemakkelijk de zoon van een groot vader te zijn yooral als men ook nog diens zelfde beroep uitoe fent. De zucht tot vergelijking dringt zich altijd op. Ongetwijfeld heeft de zoon in zijn werk veel van de vader weg maar hij is minder hard en ge welddadig dain deze: zijn vertekenin gen krijgen niets caricaturaals. Als Paul Permeke een naakt schildert zoals er hier enkele op klein formaat aanwezig zijn. spreekt er pure ont roering om de schoonheid van het li chaam uit.PaulPermeke laat ook het wezen van de dingen onaange tast. Hij schildert een paar stil staande zigeunerwagens of een kleine Vlaamse kermis met een draaimolen en wat tenten en hij geeft die weer met dat mengsel van blijheid en me lancholie dat eromheen hangt. Hij heeft geen behoefte aan commen taar en ook niet de drang om ofwel de melancholie of wel de vreugde rond die kermistenten te overdrij ven. Zijn werk ademt een zuivere lyriek in zuivere mooie kleuren zon der zware problematiek. Zo werkt een tentoonstelling van dit niveau als een verademing. Te bezichtigen tot 23 december a.s. WILLEM ENZINCK P. Vercauteren tijdens zijn afscheidsspeech. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Binnenkort is de benoeming te verwachten van prof. dr. R. A. de Moor uit Tilburg tot voorzitter van de Rijkscommissie die de Minister van Onderwijs en We tenschappen gaat adviseren over de spreiding over ons land en uitbreiding van het universitaire onderwijs, de zogenaamde spreidingscommissie. Prof De M.oor is verbonden aan de Katholieke Hogeschool. Hij doceert theorie en geschiedenis van de alge mene sociologie (Van een onzer verslaggevers) HULST Met een drukbezoch te receptie heeft de waarnemend burgemeester van Clinge en voor man van de Zeeuwse landbouw- wereld, de heer P. Vercauteren, een punt gezet achter zijn activi teiten binnen een aantal land bouworganisaties. De landhouwwereld in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen ziet daar mee een bijzonder verdienstelijk promotor vertrekken. Dat voor de activiteiten van de voorvechter een buitengewoon grote waardering bestaat, bleek tijdens de afscheidsbijeenkomst in De Koning van Engeland in Hulst. De nu 70-jarige waarnemend-bur gemeester heeft zich 32 jaar ingespan nen voor de Oost-Zeeuwse boeren. De heer Vercauteren is al vele jaren ac tief als vice-voorzitter van de N.C.B., voorzitter van het N.C.B.-rayon Zee land, voorzitter van de N.C.B. kring Hulst, voorzitter van de raad van be stuur' van het C.H.V.-boekhoudbureau en als bestuurslid van de K.N.B.T.B. en als hoofdingeland van het water schap Hulster Ambacht. Hij begon als pionier in een tijd dat het leven op het Zeeuwse land nog lang niet zo goed was. Mede dankzi) zijn ijveren is er in de afgelopen de cennia een ontwikkeling geweest waardoor de agrarische sector aan merkelijk gunstiger uit de bus kwam. HoeweJ cit situatie nog lang niet ideaal genoemd kan worden, is er bijzonder veel ten gunste veranderd. Aileszins ieden tot tevredenheid, die overigens op de receptie gisteren dui delijk tot uitdrukking is gekomen. G. H. E. Waes, vice-voorzitter van de landbouworganisatie, was de eerste die de scheidende promotor in de bloemetjes zette. Hij memoreerde hoe nauw de heer Vercauteren zich be trokken voelt bij dë streek. Hij ver telde eveneens, dat vooral het wel bekende Land van Saeftinge de heer Vercauteren steeds na aan het hart heeft gelegen. Steeds heeft hij be langstelling gehad voor de mogelijk heden van dit gebied en deze interes se zal hij ook na zijn verenigingspe riode ongetwijfeld blijven houden. De heer Van Waes sprak vooral zijn waardering uit voor de kritische in stelling van de 70-jarige voorman en zijn aanpassingsvermogen in veran derende omstandigheden. G. Volle man, die als nieuwe kringvoorzitter van de N.C.B. in de voetsporen gaat treden van de Clingese wnd. bur gemeester, sprak eveneens lovende woorden aan diens adres. Tot slot van zijn Detoog overnan digde hij de 70-jarige heer Vercau teren een cadeau onder couvert (een oijdrage in de aanschaf van een kieu ren t.v.) aldus de heer Volleman. De voorzitter van de Z.L.M., de neer Prins, prees in de heer Vercau teren de vooruitziende blik om steeds de samenwerking met een aantal landbouworganisaties op bestuurlijk niveau te stimuleren. Van hem kreeg de heer eVrcauteren een Zeeuwse mes, een traditioneel cadeau in deze streek. Akkerbouwconsulent de heer De Wit memoreerde wat dg heer Ver cauteren had gedaan bij de voorbe reiding en uitvoering van ruilverka veling. De heer Van Dongen maakte oelfs gewag van een Vercauteren-tijd- perk, dat thans naar zijn mening af gesloten was. Over drie maanden, als de gemeen telijke herindeling een feit Is gewor den, breekt voor de heer Vercauteren ook als burgemeester, een rustige tijd san. Hij heeft inmiddels duidelijk la ten weten zich dan definitief te zul ten terugtrekken. Er is dan wat meer tijd voor andere bezigheden zoals ja gen, een bezigheid die een hoge plaats inneemt op het lijstje van liefhebbe rijen waarvan de heer Vercauteren er als inventief Zeeuw veel heeft. (ADVERTENTIE) MR. C. PIJL HOGEWEG enorm mooie post (Van een onzer verslaggevers) GOES Mr. C. Pijl Hogeweg, burgemeester van Yerseke, is met ingang van 1 januari a.&. benoemd tot burgemeester van de nieuwe gemeente Reimerswaal. De heer H. G. van Suylekom, thans burge meester van Kapelle, wordt met ingang van dezelfde datum bur gemeester van Nieuw-Kapelle. De heer Van Suylekom is 55 jaar oud en sinds september 1946 burge meester van Kapelle. Hij is Neder lands Hervormd en lid van de CHU. De heer Pijl Hogeweg zei„Voor mij was het geen totale verrassing, hoe wel er uiteraard wel een element van verrassing was. Ik had er eerlijk ge zegd op gehoopt, dat ik benoemd zou worden. Dit is een enorm mooie post, hoewel ik er me wel van bewust ben, dat het een moeilijke baan wprdt. Ik zie het ais-een uitdaging die ik graag wil aangrijpen. Het kost me mis schien een paar jaar van mijn leven, maar dat geeft niet. Het lijkt, me de moeite waard. Ik krijg er een hoop werk bij, maar ik ben wel gewend om verschillende dingen tegelijk te doen" zegt hij. Op de vraag of het gevaar niet aanwezig is, dat de problemen rond de mossel- en oestercultuur van Yer seke door de nieuwe opzet wat op de achtergrond zullen geraken, ant woordde hij: „Het een hoeft hét an der niet uit te sluiten. Ik krijg te maken met een nieuwe problematiek, die van de fruitteelt. Geen gering probleem, maar ik geloof niet dat de problemen waarmee ik tot nog toe geconfronteerd ben, daardoor op de achtergrond zullen komen." Als reactie op zijn benoeming hin gen in de kortste keren in Yerseke de vlaggen uit. Velen kwamen de burgemeester ten gemeentehuize fe- fioiteren. De heer Van Suylekom gaf als zijn reactie: „Ik ben erg blij met mijn benoeming, hoewel de blijdschap (Van onze correspondent) ZUIDDORPE Vrijdag 19 decem ber om 19.50 uur zullen de Zuid- dorpse meisjes kerstliederen zingen, opgenomen in de kerk van Zuiddorpe metorgelbegeleiding van Carlos Moerdijk, in het programma „Zin gen met Cecilia'. Schaakclub De uitslagen van de Terneuzense schaakclub zijnG. W. de Ridder - W. G. de Ridder Vz-Vi, P. Smolders - J. E. Hubbeling 0—1, G. W. de Ridder - A. W. Stadhouders 10, C. van Cadsand - P. de Ruijter 10, C. H. Provoost - E. Elbertse 10. P. Neve - A. P. Beijshuizen 01. H. G. VAN SUYLEKOM niet lokaal, maar regionaal enigszins wordt overschaduwd door de droefheid om degenen die deze functie ook graag hadden gewild. Persoonlijk ben ik erg blij dat ik in Kapelle kan blijven. Het is voor mij de enige plaats waar ik burge meester wil zijn en blijven". Als hij een voorzichtige blik in de toekomst werpt, dan ziet de heer Van Suyle kom toch een oplossing voor de hui dige fruitcrisis, die in zijn gemeente zeer aanspreekt. Daarnaast ziet hij sterke ontwikkelingen in de gemeen te Kapelle op het gebied van de wo ningbouw en de recreatie (Wemel- dinge). „Het zal nodig zijn" zo zei hü „om niet langer lokaal maar vooral regio naal te denken." Gisteravond is er in de raadzaal van het gemeentehuis in Kapelle een open receptie geweest ter felicitatie van de burgemeester met zijn be noeming. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3