Overkoepelend orgaan in Clinge? Eerste poging slaagde niet Zwaar duel voor EMM in Eindhoven ACCOMMODATIE IS NIET VOLDOENDE Laatst zei iemand dat Je voor Royal Ciub Tonic veel meer betaalt dan voor gewone tonic Rfyal Club INTERESSE WAS NIET ERG GROOT WINSTKANS VOOR SSC BYC favoriet tegen Terneuzense Boys Te weinig gymlokalen in Zeeland Huldiging voor Dumez Hendriks niet herkiesbaar OGMA I won toernooi volleybal STRIJD OM EERSTE PLAATS Laatste kans voor Philippine Kerst-cyclo-cross „Theo Middelkamp'' SUBSIDIE Voetbal CONCURRENTIE VOETBAL Handbal PROVISORISCH ONGUNSTIG V oorwedstrij den extra klas libre in Hoek ALS BESTUURSLID THEO MIDDELKAMP Handicapwedstrijd van St. Aloysius 1 Indian Tonic 1 f Quinine - Begrijpelijk. Royal Club Tonic is ook zo goed. En toch is de prijs maar 75 cent voor een grote fles. Donderdag 18 december 1969 DÊ VRIJ£ zeeuw HULST „Het is in Clinge voorgekomen dat nota bene op dezelfde dag een wandelmars, een viswedstrijd en een jeugdvoetbaltoernooi werden gehóuden, terwijl het ook al enkele keren is gebeurd, dat ver enigingen rond hetzelfde tijdstip een grote verlotingsactie op touw zetten. Wat betreft het houden van sportevenementen op dezelfde dag wil ik opmerken dat er verschillende jeugdige personen zijn die graag voetballen, vissen en wandelen. Twee van de drie evenementen moet men op zo'n drukke dag dus afzeggen, waardoor zowel de persoon in kwestie als tevens de organiserende vereniging die immers meer deelnemers zou kunnen hebben gehad, op zo'n drukke sportdag waarschijnlijk onbewust zijn gedupeerd. En dat vind ik in een kleine dorpsgemeenschap als Clinge, waar doorgaans toch al weinig te doen is, bijzonder jammer." Aan het woord is de voorzitter van de jeugdcommissie van de voet balvereniging Clinge, de heer P. Bas een man die in Clinge de laatste twintig jaar bij diverse verenigingen in dit grensdorp nauw is betrokken geweest. Samen met de secretaris van de jeugdcommissie, gemeenteambte naar Etienne de Deckere, zijn rech terhand zoals hij hem noemt, heeft hij het plan opgevat om dergelijke dingen voortaan te voorkomen. Ver der ligt het ook in de bedoeling dat in de toekomst de grote belangen va>n de diverse verenigingen, die in Clinge iets met sport of cultuur heb ben te maken, zoals o,a. de subsidie aanvragen, door een te vormen over koepelend orgaan worden behartigd. Beide initiatiefnemers van deze plannen, Piet Bas en Etienne de Deckere, die aan 32 bij sport of cul tuur betrokken verenigingen in Clin ge een uitnodiging hadden gezonden om verleden week donderdag aanwe zig te zijn voor een bijeenkomst, waarop bovengemelde punten zouden worden besproken, verklaarden voorlopig ontevreden te zijn over het behaalde resultaat. Het lag namelijk in de bedoeling dat de aangeschreven verenigingen ieder een bestuursdeputatie naar de ze bijeenkomst zouden afvaardigen. Uit de aanwezige personen zou dan een bestuur worden gevormd, be staande uit drie of vijf mensen die het op te richten overkoepelend or gaan zouden moeten gaan vormen en dus voortaan tevens de belangen vam de diverse verenigingen beharti gen. Van de 33 aangeschreven vereni gingen hadden zestien verenigingen (Van een onzer voetbal- medewerkers) BREDA Na drie weken gedwon gen rust blijft het een vraag of za terdag de bal weer zal rollen in de zaterdagcompetitie. Het is in ieder geval de laatste wedstrijddag van 1969, want competitieleider Van der Meijden heeft er een streep onder gezet. Veel zal er zaterdag afhangen hoe de clubs de rustperiode zijn doorgekomen. In de hoogste klas A kan Sprang zijn positie mogelijk weer verbeteren nu Spijkiensse op bezoek komt. Op eigen veld zijn de pupillen van De Boorder niet kans loos. Men heeft door middel van oefenwedstrijden zoveel mogelijk het ritme erin proberen te houden. Dat heeft ook SCO gedaan, dat in 's-Gravenzande een zware wedstrijd tegemoet gaat. Sinds het thuis van die club verloor, is SSC een stuk sterker geworden. Om de aansluiting niet te verliezen dient SSC beide punten mee te brengen. Daar concur rent Bijnsburgse Boys naar leider DOTO moet, bestaat de kans om nog voor de rustperiode boven de streep tekotmen die recht geeft op het eer- ste-klasserschap. In de derde klas moet BVC in staat worden geacht de leiding te behou den nu Terneuzense Boys naar Oos terhout komt. Op eigen veld verlo ren de Oosterhouters dit seizoen nog niet. Mede-gegadigde voor de titel. Woudrichem, krijgt het moeilijker bij Boda Boys, dat ook nog niet uit geschakeld is. Dat geldt ook voor Good Luck, dat Dinteloord thuis ontvangt. In vier A rijst de vraag of Seolto zijn overwinningsreeks bij streekge noot Zwaluwse Boys voort kan zet ten. De eerste ontmoeting eindigde in een zege voor de Zwaluwen. Wit Zwart vecht voor ziin laatste kans tegen SDO. De Capellenaren mogen geen punten meer verspelen willen ze serieus kandidaat blijven. Het ver schil met Altena wordt bij verlies te groot, al krijgt Altena bij Beatrix in Den Bosch ook geen gemakkeliike opgave. De Bosschenaren verloren op eigen veld in deze competitie nog niet. In vier B vindt de topmatch tussen WHS en leider Smerdiek plaats. De eerste wedstrijd won WHS. De ver wachting is dat de St.-Annalanders ook op eigen veld beide punten zul len veroveren. Hoek moet in staat worden geacht Wissenkerke van het lijf te houden, evenals Chrisiandia te Heiningen dat zal doen met Kapelle. bestuursdeputaties afgevaardigd. Voorlopig is men het over een aan tal punten, waarbij vooral het punt van de subsidieaanvraag een belang rijke rol speelde, niet eens kunnen worden. Getracht zal worden op donderdag avond 8 januari een nieuwe bijeen komst te beleggen om dan alsnog te komen tot de vorming van een over koepelend orgaan waarbij alle Clin- ges-e sport- en cuLtuurvereniginigen zullen zijn betrokken. Piet Bas liet zich over het niet sla gen van deze eerste bijeenkomst als volgt uit: „Voor mij en De Deckere betekent de mislukte poging tot het vormen van een overkoepelend or gaan een voorlopige flop. Dat we niet in onze pogingen geslaagd zijn is volgens mij te wijten aan het feit dat versthillende verenigingen in Clinge bang zijn, dat straks het bestuur, dat het overkoepelend orgaan zal gaan vertegenwoordigen en waar schijnlijk hooguit een vijftal personen zal bevatten, niet zal samengesteld uit personen die deel uitmaken van hun vereniging. Er schijnen nu een maal verenigingen in ons dorp te zijn, die om het nu maar eens po pulair uit te drukken geen potten kijkers nodig hebben. Ik vind dat wanneer alles safe zit in een vereniging men te allen tij de met de boeken op tafel kan en mag komen. Hopelijk zijn veel vere nigingen 8 januari door het pas be gonnen nieuwe jaar dermate geïnspi reerd geworden dat we alsnog dat gene kunnen verwezenlijken wat we ons tot doel hebben gesteld, namelijk in Clinge een overkoepelend or gaan te vormen dat naast de beharti ging van de verenigingsbelangen, er ook voor zal zorgen dat de onderlin ge concurrentie tussen de diverse dorpsverenigingen de kop zal worden ingedrukt. Dit laatste zou bijvoor beeld mogelijk kunnen worden door een public relations man aan te stellen, die de belangen van alle aangesloten verenigingen zou moe ten behartigen en nauw samen zou moeten werken met de pers. De heren Ras (links) en De Deckere, die een over toepelend orgaan willen vormen, dat de belangen van alle Clingese culturele en sportverenigingen moet behartigen. (Van onze medewerker) TERNEUZEN In de eerste klas van de zondagcompetitie in de KNVB afdeling Zeeland krijgt Le- wedorpse Boys bezoek van Hulster- loo. De thuisclub verblijft nog steeds In de gevarenzone, want de voor sprong op hckkesluiter Robur be draagt maar twee punten, zij het dan met een wedstrijd minder ge speeld. Als het duel tegen Hulsterloo in volle winst wordt omgezet, gaat het er heel wat rooskleuriger voor de Boys uitzien. Hulsterloo zal dan ook op hevige tegenstand moeten rekenen, ondanks de versterking van de verdediging, doordat keeper Wer- rens Weer tussen de palen staat, heel moeilijk een nederlaag kunnen ontlo pen. DFS zal er in de thuiswedstrijd tegen Luctor zeker voor zorgen bei de punten te behalen. Leider Zee- landia gaat bij hekkesluiter Robur op bezoek. De groen-zwarten moeten twee punten rijker kunnen worden al zal Robur zich fel verzetten. De achterstand van Philippine is zeker nog niet van die aard dat van definitieve uitschakeling mag worden gesproken. Als echter de thuiswed strijd tegen Hootdplaat verloren gaat, dan is de laatste kans op in menging in de strijd om de leiding verkeken. Een reden te meer voor Hoofdplaat om op zware tegenstand en waarschijnlijk ook een nederlaag te rekenen. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Niet minder dan 27.000 Zeeuwen kunnen niet over een gymnastieklokaal beschikken. Dat blijkt uit het vorige week uitge komen rapport van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland. Er zijn namelijk in Zeeland 15 ge meenten en 9 kernen met meer dan 600 inwoners, die accomodatie voor het geven van lessen in lichamelijke opvoeding bezitten. Het is een van de conclusies van het rapport over de zalenaceommoda- tie in Zeeland. Verder werd er ge noteerd: Zeeland heeft totaal 143 gymnas tieklokalen (exclusief 28 lokalen, die kleiner zijn dan 98 vierkante meter); dat betekent 2087 inwoners per zaal: het landelijk gemiddelde was per 1 september 1967 3156 inwoners per zaal; sinds 1962 zijn er in Zeeland 43 gymnastieklokalen bijgekomen; Zeelands positie wat het aantal zalen betreft is bepaald niet slecht (derde provincie in Nederland); ech ter indien de g r o ot t e van de za len in beschouwing wordt genomen, verslechtert de situatie aanzienlijk; Goes heeft een zeer gunstige, Vlissingen een zeer ongunstige zalen- dichtheid als men er vanuit gaat dat de „gebruikers" van de zalen gezocht moeten worden bij de negen- tot ne gen en dertig-jarigen. Oostelijk Zuid- Beveland en Midden-Zeeuwsch-Vlaan- deren hebben het grootste gebrek aan zaalaccommodatie volgend jaar zal Zeeland na Gro ningen en Drente relatief het groot ste aantal sporthallen hebben in Ne derland. Het rapport geeft ook een onderver deling van de overdekte sportaccom modaties in Zeeland: drie sporthallen (het worden er binnen afzienbare tijd zeven) 108 als zodanig gebouwde gymnastieklokalen, 23 als sportzaal dienst doende dorpshuizen of vereni gingsgebouwen, vier oude leslokalen en 5 lokalen, die provisorisch dienst doen als gymlokaal. Een nadeel in Zeeland is dat er te veel kleine zaaltjes zijn. Drei en der tig procent van de bij het' onderzoek betrokken zalen waren niet groter dan 160 vierkante meter. Slechts acht tien zalen hadden een grotere opper vlakte dan 252 vierkante meter. Verder is het plafond van 42 zalen te laag, zodat er bijna geen balspelen in bedreven kunnen worden. Negen en veertig accommodaties hebben een ob stakel vrije hoogte van vijf tot vijf en een halve meter, hetgeen de eis is voor goed schoolonderricht. Kleine zaalsporten kunnen in vijf en veertig zalen beoefend worden. Zij hebben een obstakelvrije hoogte van (Van onze sportmedewerker) HULST Wilfried Dumez zal zondag om 15 uur in zijn woonplaats Graauw worden gehuldigd in ver band met het tafeltenniskampioen schap van Nederland bij de pupil len, dat hij zondag in Zwolle be haalde. De huldiging zal plaatsvin den in het parochiehuis. Na de hul diging vindt een receptie plaats, waarbij o a. worden verwacht de voorzitter van de Zeeuwse tafelten- nisbond, de heer Mes uit Middel burg, alsmede enkele gedelegeerden van het afdelingsbestuur van de af deling Zeeland. Na de receptie zal Wilfried Dumez een tafeltennisde- monstratie geven, waarbij hij tevens in het kort zijn trainingsschema zal afwerken zoals hij dat in de afge lopen maanden heeft gedaan. Volleybal behoort tot de middelgrote en grote zaalsporten, waar slechts vijf accommodaties in Zeeland geschikt voor zijn. viif en een halve meter tot zeven me ter. Vijf accommodaties in Zeeland zijn geschikt voor het beoefenen van middelgrote en grote zaalsport. Met kleine zaalsport wordt boksen, tafeltennis, judo en gymnastiek be doeld. Onder middelgrote zaalsport verstaat men volleybal, basketbal en badminton. De benodigde ruimte voor deze takken van zaalsport is minimaal 252 vierkante meter. De rapporteur heeft onder de grote zaalsport ver staan zaalhandbal, zaalvoetbal, mi crokorfbal, zaaltennis en zaalhockey. Deze sporten kunnen alleen in een sporthal beoefend worden. Het rapport gaat net als bij de veldensituatie dieper in op de toe stand van de zalen in de verschil lende regio's. Zo heeft volgens het rapport de Zak van Zuid-Beveland vergeleken met de algemene Zeeuw se gemiddelden een voldoende aantal lokalen. Daarentegen is in Ooste lijk Zuid-Beveland het grootste te kort aan gymnastieklokalen in de provincie. Een nadeel van de loka len in de Zak van Zuid-Beveland is echter dat zeven van de elf niet vol doen aan de algemene eisen. In mid den en noordelijk Zuid-Beveland zijn er achttien zalen waarvan er elf in Goes zijn. De Goese veilinghal, die overigens zelden wordt gebruikt, is totaal onvoldoende. Zoals bekend wordt de sporthal in Goes binnenkort geopend, hetgeen de situatie sterk zal verbeteren. Vooral ook omdat Goes een streek' functie heeft. De accommodaties in Zeeuwsch- Vlaanderen van Cadzand, Oostburg (Schoolstraat) en Terneuzen (School- laan) zijn totaal onvoldoende. Onvol doende doch met bescheiden midde len te verbeteren zijn de zalen Re- tranchement. beide zalen in Sas van Gent en de zaal aan de Jac. Cats straat in Terneuzen. Mi dden-Zeeuwsch-Vlaanderen komt wel gunstig uit de bus als het om de grootte van de zalen gaat. In deze regio bevinden zich 3 accommoda ties, die een grotere vloeroppervlak te dan 252 „vierkante meter bezitten. Hier tegenover staat, dat er in Zecuwsch-Vlaanderen geen enkele zaal is die een obstakel vrije hoog te heeft van meer dan zeven meter. Het aantal zalen, dat niet door sport verenigingen wordt gebruikt, doch uitsluitend door scholen is in West- Zeeuwsch-Vlaanderen vrij hoog (vijf van de dertien); in midden Zeeuwsch- Vlaande-ren zijn dit er twee van de achttien en in Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren Oost twee van de twaalf. In geheel Zeeuwsch-Vlaanderen maken de sportverenigingen weinig intensief gebruik van de gymnastiek lokalen. In Midden-Zeeuwsch-Vlaan- deren zijn er slechts twee zalen over bezet door verenigingen, namelijk de zaal aan de Be-llamystraat in Ter neuzen en de zaal van Westdorpe. De situatie in Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen is bijzonder ongunstig. De cijfers van West en Oost-Zeeuwsch Vlaanderen liggen ten opzichte van de algemene Zeeuwse gemiddelden een stuk beter. Voor midden Zeeuwsch-VIaanderen is Axel de „boosdoener". Deze ge meente beschikt slechts over twee zalen op een inwonersaantal van 8452. Het gemiddelde van West-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt ongunstig beïn vloed door Aardenburg, dat met 3787 inwoners slechts een gymnastiekzaal heeft. Clinge en Vogelwaarde zijn in Oost-Zeeuwsch-VIaanderen de ge meenten met de slechtste cijfers: na melijk respectievelijk 1 zaal op 3698 inwoners en 1 zaal op 3371 inwoners. (Van onze medewerker) BREDA Zondag moeten de he ren van het Middelburgse EMM in de overgangsklas zaalhandbal aantre den tegen hun grootste rivaal voor de bovenste plaats, P.S.V. (Eindho ven). De heren van EMM hebben maar twee punten voorsprong op de Eindhovenaren en het zal dan ook een zware strijd worden om te win nen in Eindhoven. Ook de dames van EMM moeten in de districtsklas de bovenste plaats verdedigen. Tegenstander is Volt in Tilburg, dat bij de onderste drie op de ranglijst staat, zodat het voor de Middelburgse dames niet zo moeilijk (Van onze biljartmedewerker) HOEK Op vrijdag 19, zaterdag 20 en zaterdag 27 december worden in Cafetaria „De Instuif" aan de Lan- gestraat te Hoek de nationale voor wedstrijden extra klas libre district Zeeuwsch-VIaanderen der KNBB ge speeld. Aan deze voorwedstrijden, die worden georganiseerd door de Bil jartvereniging Door Oefening Sterk te Hoek, nemen deel M. J. Verlinde uit Zaamslag (ABC Axel); A. van Eenennaam uit Terneuzen (ABC Axel); R. Claeijssens uit Sas van Gent (KOT) en J. Blommaert uit Hulst (HBC). Om voor plaatsing in de nationale finale in aanmerking te komen moeten de deelnemers elk zes partijen in de voorronde hebben ge speeld. Bij een inschrijving van vier deelnemers betekent dit, dat een dubbel rooster zal moeten worden afgewerkt. De partijlengte bedraagt 350 caramboles. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN De leden van de Zeeuwse wielervereniging „Theo Middelkamp" zullen zondag op de jaarvergadering in Heinkenszamd een nieuw bestuurslid moeten kie zen. Wim Hendriks, die binnenkort van Middelburg naar Hulst verhuist, stelt zich namelijk niet herkies baar. Ko van de Velde en voorzit ter Jan van Stee, die ook periodiek aftredend zijn, willen wel in aan merking komen voor een nieuwe „ambtstermijn". (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Tweede kerstdag organiseert „Theo Middelkamp" weer de traditionele kerst-cyclo cross. De sportcommissie van de Zeeuwse club is er voor dit jaar in geslaagd een volkomen nieuw par koers uit te stippelen. De cyclo cross, die wordt gehouden nabij uit spanning Duinlust op Kamperland, wordt in principe georganiseerd voor de leden van „Theo Middel kamp" zelf. Maar renners, die lid zijn van andere verenigingen, mo gen, zo heeft het bestuur besloten, ook deelnemen. zal zijn zich op de bovenste piaate te handhaven. De dames van SOA kunnen mis schien zondag de eerste punten bin nenhalen. De dames van Boemerang (Tilburg) komen naar Breda en neb ben slechts twee punten voorsprong op de Bredase dames. Het voordeel van eigen publiek, kan wel eens doorslag geven. ,,„i Bij de heren in de districtsklas zat Walcheren de onderste plaats traen ten over te geven aan het Tilburgse Volt dat slechts één punt meer heelt. Wanneer de ploeg uit Vlissingen zich voor honderd procent inzet, zal oat vermoedelijk ook lukken. Dongen-Fortuna (Bergen op Zoom) is een wedstrijd tussen twee teams uit de middenmoot, waarbij een ge lijk spel het meest voor de hand ligt. De heren van het Goese G.S.C. hebben in de districtsklas de leiding met vier punten voorsprong op num mer twee. Zondag gaat debutant In ternos uit Etten de strijd aanbinden met GSC. Het lijkt niet waarschijn lijk dat Internos voor een verrassing zal zorgen. (Van onze sportmedewerker) OSSENDRECHT Als laatste sport gebeuren van het jaar hield het bu reau LO en Sport van het garnizoen Bergen op Zoom in de sportzalen van de legerplaats Osscndrccht het jaar lijkse Kerst-volleybaltoernooi. In to taal namen aan dit toernooi deel tien teams van militairen afkomstig uit de garnizoenen Bergen op Zoom, Middelburg en Roosendaal. Gezien de speelsterkte waren de teams verdeeld over een A- en B-poule. In heide pou les werd een halve competitie ge speeld van twee sets per wedstrijd. Was het vorig jaar het team van de Cort Heyligerskazerne winnaar van het toernooi, ditmaal kwamen de mannen van de He Instructie Afde ling niét aan bod. In poule A werd het team van het Opleidings Centrum Militaire Administratie (Middelburg) ongeslagen eindwinnaar. Opvallend was de tweede plaats van de verte genwoordigers van de Koninklijke Marechaussee, die in hun laatste wed strijd het team van het Korps Com mando Troepen (Roosendaal) duide lijk terugwezen naar de derde plaats. In poule B behaalde het team van de Vliegbasis Woensdrecht zondei een enkel verliespunt de eindover winning. De Gemengde Intendance Depot Cie (Kamp Rucphen) werd eervol tweede. Legerplaats-comman dant luitenant-kolonel H. Huismans reikte na afloop met woorden van waardering aan de deelnemers en dank aan de organisatoren de prijzen uit. De einduitslag was Poule A: 1. OCMA 1 Middelburg 10 p. 2. KMar Brabant/Zeeland 3. KCT Roosendaal 4. OCMA II Middleburg 5. CHK Bergen op Zoom 6. Wilhelminakaz. Bergen op Z. Poule B 1. Vliegbasis Woensdrecht 2. GIDC Rucphen 3. KA Bergen op Zoom 4. Lpl Ossendrecht 8 p. 5 p. 4 P- 3 p. 0 p. 6 p. 3 p. 2 p. 1 P- (Van onze sportmedewerker) HULST De tafeltennisclub St.- Aloysius uit Graauw zal zaterdag om 19 uur een handicapwedstrijd spelen in de sporthal Den Dullaert te Hulst, die zoals bekend vrijdag 19 december officieel zal worden ge opend. Van de partij zullen o.a. zijn Dumez, Matthijssen, Waterschoot, Bouwgarte, De Kort, Vernimmen, Bogaert, De Maat, De Bakker en Thieleman. Verder zal de pupillen- kampioen van Nederland. Wilfried Dumez een demonstratiewedstrijd spelen. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7