vraagt Regering advies over kiesdrempel POPFESTIVAL DE MIST IN heeriijkeERA op het brood- gezonder voor uw lijn! Dromend rijk met kettingbrieven DUIZENDEN BELGEN AZEN OP FORTUINTJE Actie oiiï volk bij politiek te betrekken Advies over stakingsrecht ambtenaren Grootste Nederlandse schip Bevolking moet burgemeester kiezen Commentaar Welvaart Warwinkel Bankoverval in Vaals Bartex, is de fijnste'v snelscheèrcrême die. ik ken. En nog de vóórdeligste ook! Wagons P.v.d.A.-BESTUUR: Wetsontwerp INITIATIEF D'66 Commissie bekijkt strafmaat zedendelicten i Donderdag 18 december 1969 DE VRIJE ZEEUW WERKSPOOR bij Kamer op matje Nederland zal, samen met Italië, in de komende vijftien jaren van twaalf Europese landen de sterkste economische groei te zien geven. Aldus een voorspelling van een Zwitsers economisch instituut, dat verder na een tweejarige studie tot de conclusie is gekomen dat het Verenigd Koninkrijk onder aan de ladder blijft staan, terwijl West- Duifsland zijn voorsprong zal ver groten. Het hoopvolle vooruitzicht voor Nederland en Italië wordt door de onderzoekers toegeschreven aan de moderne structuren van hun indu strieën en aan de grote plaats welke de chemie en met name de petro chemie daarin beslaat. Deze gunstige perspectieven kunnen natuurlijk slechts worden waargemaakt indien de Nederlan ders bereid zijn dezelfde krachtsin spanning als nu te leveren. Dat hangt samen met het plezier dat ze in hun dagelijks werk, maar ook in hun dagelijkse vrije tijd zullen vin den. De samenhang van welvaart en welzijn is daarmee duidelijk gesteld. De voorwaarden voor de welvaart zijn volop aanwezig. Het gaat er nu maar om dat onze maatschappij-or dening met al haar vertakkingen op het gebied van planologie en stede- bouw, cultuur, recreatie en sociale voorzieningen, gelijke tred houdt met de ontwikkeling van onze eco nomie. Het betekent ook dat de politieke stuurkunst slechts door de zeer be gaafden zal kunnen worden bedre ven. Begaafd door intelligentie, maar ook door karakter om het hoofd te bieden aan loze kreten, vage denkbeelden en inhoudsloze uitgangspunten. Blauwdrukken al leen zijn in de nabije toekomst on toereikend. "lyfegentig van de 114 ziekenfond- J- sen en afdelingen van zieken fondsen zullen de premies voor de vrijwillig verzekerden per 1 januari verhogen. Van de overige vieren twintig zal een deel waarschijnlijk in de loop van volgend jaar alsnog tot premieverhoging besluiten. En om de warwinkel nog groter te maken: Het percentage van de premiestijgingen is nagenoeg per ziekenfonds en per afdeling van zie kenfonds verschillend. Kan dit allemaal zo maar? Als immers panty's enkele centen duur der worden slingert de minister er een prijsstop tegenaan. Wat doet hij nu, nu het om guldens gaat? VAALS (ANP) Een Duits spre kende man heeft een overval gedaan op het bijkantoor van de gemeente lijke spaarbank van Maastricht in Vaals. Zijn buit bedraagt twee- tot drieduizend gulden, De man eiste onder bedreiging met een revolver geld van de kassier. Toen deze hem een bedrag van twee- tot drieduizend gulden had gegeven, kwam er ie mand het bankgebouw binnen, waar op de overvaller zich uit de voeten maakte. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Verenigde Machinefabriek (VMF) te Utrecht wil een credietfaciliteit van de Nationale Investerings bank tot een bedrag van 35 miljoen gulden. Dit is meegedeeld in een (vertrouwelijk) overleg tussen de raad van bestuur van de VMF met de commissies voor Sociale Zaken en Economi sche Zaken uit de Tweede Kamer. De beide Kamercommissie:, overlegden ook met de directie van de Ned. Spoorwegen. Van die zijde wed in dit overleg gewezen op de dringende noodzaak om te komen tot grotere eenheden via een zekere concentra tie van fabrieken van rollend materieel. De Ned. Spoorwegen stellen zich op het standpunt, dat er eigenlijk te veel kleine fabrieken zijn. Een concentratie zou kunnen lei den tot lagere kostprijzen voor de produkten. Van de zijde van deraad van bestuur van de VMF is meege deeld dat de noodzaak van fusie „in zekere zin wordt beaamd". Er zijn besprekingen gaande en er bestaat enige vorm van samenwerking, maar deze wordt tegengehouden op grond van het feit dat de buitenlandse in dustrieën dikwijls een geheel ander produktieprogramma hebben. De raad van bestuur van VMF wijdt de ontstane moeilijkheden voor namelijk aan de moeilijke concurren tiepositie in het buitenland. Buiten landse fabrieken zouden zich schul dig maken aan „dumping-praktij ken". Van de zijde van de N.S. heeft men evenwel onder meer gesteld, dat de directie geen aanwijzingen heeft dat in het buitenland tegen dumping prijzen wordt geleverd. Veeleer is het, naar de mening van de N.S.- directie zo, dat de buitenlandse fa brieken een grotere markt bestrij ken, waardoor de algemene kosten over mce-i afnemers kunnen worden omgeslagen. ruststelling te hebben ervaren, dat nieuwe sluitingen of inkrimpingen bij de VMF, voorzover thans is te overzien, niet in het voornemen lig gen (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De Belgische jus titie verzamelt op dit ogenblik de namen van enkele tienduizen den burgers die graag vlug rjjk willen worden via een Nederlands spel met kettingbrieven. Op de postkantoren van een aantal grote Belgische steden worden de na men van alle deelnemers geno teerd. Het gaat om twee soortepi ketting brieven die door België en ook door ons land circuleren. De ene soort heet „Lucratif" en heeft als adres een Amsterdamse postbus. De twee de heet „Amerikaans roulette" met als adres een postbus ln het Duitse Emmerich. De enige voorwaarde om aam het speil mee te kunnen doen is een (kleine) hoeveelheid geld. Van een speler, gewoonlijk een vriend, krijgt die nieuwe deelnemer een formulier en een lijst van zes namen en adres sen van medespelers. Voor dit papier betaalt hij 155 frank, terwijl hij te vens direct 206 frank moet betalen aan de speler dae als eerste op de lijst staat. Aan de organisators van het spel moet hij 100 frank admini stratiekosten betalen. Als de nieuwe ling dus in totaal 461 frank heeft be taald komt zijn naam als zevende op de lijst te staan en krijgt hij drie nieuwe brieven die hij op z'n beurt moet doorverkopen. Heeft hij die eenmaal verkocht dan heeft de speler al geen verlies meer. Zijn naam en adres schuiven omhoog op andere brieven zodat hij uiteinde lijk als eerste op de 629 lijsten kom te staan en, mits iedere speler be taalt, een aardig sommetje var 150.174 frank ontvangt. Het inrichten van dergelijk sneeuwbalspelen is in België ver boden. Alleen met medewerking va-i de PTT is het mogelijk tegen de deel nemers op te treden. Hoeveel Belgen met dit sipel a 150.000 frank (ruim 10.000 gulden' hebben verdiend is niet bekend. (ADVERTENTIE) Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. Van de zijde van VMF is gevraagd om gedurende vijf jaren 70 wagons te mogen leveren aan de Ned. Spoorwegen en zulks op basis van een „open begroting". Tegen deze laatste suggestie heeft de N.S. zich gekeerd, omdat aldus het N.S.- standpunt bij een „open begroting" veel aan de waarneming ontsnapt. De beide Kamercommissies hebben ook gesprekken gevoerd met verte genwoordigers van de werknemers organisaties. Van die zijde is daarbij aangedrongen om, alles in het werk te stellen om de werkgelegenheid in Utrecht te behouden. Naar de mening van de vakbe weging zal een eventuele sluiting van de wagonfabriek van Werkspoor „een groot protest met zich meebren gen". De raad van bestuur van VMF heeft echter meegedeeld dat de voor genomen reorganisatie nu tot een afsluiting is gekomen. Drs. G. M. Nederhorst, voorzitter van de Kamercommissie voor Eco nomische Zaken, zei het als een ge- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De provinciale en gemeentelijke bevolking moeten in de toekomst de commissaris van de koningin en de burgemeester kiezen. In afwachting van de daarvoor no dige grondwetswijziging moet de be noeming van deze functionarissen plaatsvinden op aanbeveling van de Provinciale Staten en de gemeente raden. Dit geldt ook voor de herbe noemingen, aldus het partijbestuur van de P.v.d.A. Het preadvies van het P.v.d.A.- bestuur wordt voorgelegd aan het partijcongres, dat op 16 en 17 ja nuari in Groningen het provinciaal en gemeentelijk basisprogramma moet samenstellen. Het voorstel ver langt tevens een grote openbaarheid in het provinciaal en gemeentelijk bestuur. Dit houdt tevens in dat ook de commissievergaderingen als regel openbaar moeten zijn. De discussies over deze kwesties zijn ook in de P.v.d.A. nog niet ten einde. Het partijbestuur zelf denkt er nog genuanceerd over. Hetzelfde wordt ook op het partijcongres ver wacht. Het congres moet ook beslissen over het minimumloon. Volgens het voorstel van het partijbestuur moet dit ingaan op 21-jarige leeftijd. Ver schillende afdelingen willen het ook voor achttienjarigen ingevoerd zien, zoals de werkende jongeren al eer der geëist hebben. Het partijbestuur wijst dit vooralsnog af. Zaterdag zal van de werf van Verolme op Rozenburg de „Esso Nederland' te water worden gelaten. Het is het grootste Nederlandse schip met zijn 255.000 ton. Het schip is bijna 350 meter lang. De inhoud van zijn tanks is voldoende om het gehele Nederlandse wagenpark een maand te laten rijden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij de kiesraad alsnog om een advies zal vragen over de eventuele instelling van een kiesdrempel, waardoor (zeer) kleine politieke partijtjes uit het parlement zouden kunnen wor den geweerd. Uitdrukkelijk stelde de minister dat het kabinet hierover echter bepaald nog geen standpunt heeft ingenomen, maar alleen uit is op het verkrijgen van „een zo breed mogelijk inzicht" van deze komende kieswetswijzigingen. Met deze mededeling kwam de mi nister tegemoet aan de verlangens van de kamerleden Fievez (KVP) en mej. Haars (CHU). Mr. Beernink deelde in antwoord op vragen over zijn begroting voorts het volgende mee: het kabinet heeft in principe besloten over te gaan tot subsidiëring van de wetenschappelijke instituten van de diverse politieke partijen en wel per 1 januari 1970. Er wordt hier voor momenteel een regeling uitge werkt. Een nieuwe regeling terzake de filmkeuring blijkt ook na het advies van de commissie-Witte toch nog een complexe zaak te zijn. Daarom zal een nieuwe commissie de regering eerst nog moeten rapporteren over de consequenties voor de bestaande wetgeving (bioscoopwet, gemeente wet artikel 221 en wetboek van straf recht artikel 240), indien de regering definitief tot afschaffing van de film- AMSTERDAM (ANP) Het op treden van een groot aantal buiten landse popgroepen zondag a.s. in de RAI in Amsterdam, dat door de or ganisatie „De Rode Olifant" als een gigantisch popfestival was aangekon digd, gaat thans officieel niet door. De organisators Max Leser en Mar- tijn Hasebos, die samen de pas op gerichte Harewood-Leser Productie n.v. vormen, zien er geen heil meer in nu de Engelse „Fiery Creations' die dit jaar het festival op het eiland Wight financieel dekte, zich niet meer garant stelt voor het popfeest in Amsterdam. Reden hiervan is, zo deelden de heren Leser en Hasebos gistermiddag mee, de negatieve publikatie in het dagblad De Telegraaf eind vorige week. De krant beweerde, dat het merendeel van de door de „Rode Oli fant" aangekondigde overeenkom sten met de diverse artiesten en pop groepen in feite niet juist waren en dat enkele wegen andere contractu ele verplichtingen eenvoudig niet naar Amsterdam kunnen komen. Deze bewering is volgens de organi sators volkomen uit de lucht gegre pen. De publikatie in De Telegraaf heeft, zo zeggen de compagnons, de voorverkoop van de kaarten a 25 gulden per stuk, waarvan er op dat moment 3500 waren verkocht, volle dig lamgelegd.' Toen de sponsors ln Engeland, met wie slechts een mon delinge overeenkomst was gesloten, dit vernamen, trokken zij zich terug. Ondanks vele pogingen daartoe heeft Harewood-Leser op korte termijn niemand anders kunnen vinden die zich garant wil stellen voor het fes tival. De gehele schuld van het mislukte festival, waarin de organisators tot nu toe 50.000 gulden uit eigen zak beweren zij hebben gestoken, wordt op rekening van De Telegraaf geschoven. Daarom zal er een civiele procedure tegen dit blad worden aan gespannen waarbij een eis tot schade vergoeding van een miljoen gulden wordt gesteld. De opbrengst van het festival zon volgens de organisators, die 30.000 kaarten dachten te verkopen, drie kwart miljoen gulden hebben bedra gen. Aan televisierechten zouden zij zeker twee ton hebben ontvangen. Samen met het tot nu toe geïnves teerde bedrag komt men tot een der ving van een miljoen gulden. keuring voor volwassenen (boven de 18 jaar) zal overgaan. Minister Beer nink blijkt er naar streven nog dijt parlementaire jaar deze zaak te rege len. „De nieuwe commissie moet daarom snel werken en is zeker niet als kapstok bedoeld om de zaken aan op te hangen", atldus de minister. De minister had bezwaren tegen de motie Leban (PvdA), waarin met telijke maatregelen gevraagd worden om de belemmeringen voor particu liere werknemers bij de uitoefening van het passief kiesrecht en het lid maatschap van vertegenwoordigende lichamen tegen te gaan. Aan de commissarissen der konin gin is een opgave gevraagd van de door burgemeesters en leden van Ge deputeerde Staten uitgeoefende be zoldigde nevenfuncties. Over de ver antwoordingsplicht van de commis sarissen der koningin aan Gedepu teerde Staten, hoopt de minister nog dit zittingsjaar een wetsontwerp bjj de kamer in te dienen. Tijdens de replieken deelde de li beraal Wiegel een motie in, waarin hij de regering vraagt om de nieuw in te stellen adviescommissie inzake afschaffing van de filmkeuring voor volwassenen aan een zodanige ter mijn te binden, dat de regering nog dit zittingsjaar met een wetsontwerp bij het parlement kan komen. Mej. Goudsmit (D'66) en de heer Laban (PvdA) lieten weten totaal geen be hoefte aan een nieuwe adviescom missie te hebben. Minister Beernink herhaalde dat ook de regering grote spoed gewenst acht. Hij zal de commisie daarom met klem vragen uiterlijk in juli volgend jaar haar advies uit te brengen. Ver wacht mag worden dat de heer Wie gel na deze ministeriële toezegging volgende week zjjn motie za] in trekken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meeste politieke partijen in ons land gaan zich geza menlijk beraden over acties om de bevolking meer bij het politieke ge beuren te betrekken. Binnenkort komt een werkgroep uit de partijbe sturen bijeen om zich over de ac tiviteiten te beraden en de verspreid levende ideeën hierover te inventa riseren. Het initiatief voor deze acties is genomen door D '66. Partijvoorzitter Beekman-s heeft enkele m-aa-nden ge leden een brief geschreven naar de partijvoorzitters, waarin hij zijn be zorgdheid uitsprak oveT de te gerin ge betrokkenheid van de bevolking bij de politiek en waarin hij voor stelde om een gezamenlijke, van alle partijpolitiek vrije actie te houden. Op deze brief zijn positieve reacties gekomen van VVD, PvdA, KVP, ARP, CHU, PPR en GPV. Van de overige partijen is nog geen reactie bannen. De heer Beekimams heeft opzettelijk zijn voorstel buiten d-e openbaarheid gehouden om bij de andere partijen niet de schijn te kunn-en wekken dat het een publiciteitsstunt van D '66 betrof. Om dezelfde reden betreurt hij dat het plan nu toch nog voor tijdig is bekend geworden. De or ganisatie van het verdere overleg tussen de partijen heeft hij overge dragen aan het Centrum Vorming Democratisch Burgerschap in Haar lem. De heer Beekmans zou alle or ganisaties die zich in enige vorm be zighouden met politieke vorming, in de komende actie willen betrekken. (ADVERTENTIE) Wastafel verstopt? Fifax lost op. Haal het even bij de drogist. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Polak heeft bij de behandeling van de be groting van Justitie in de Eerste Ka mer meegedeeld dat een commissie zal worden ingesteld die de minister zal adviseren over de strafbepaling bij zedendelicten. De minister bestreed dat de justitie iin zaken als die van de Damslapers en de Maagdenhuisbezetters forma listisch was opgetreden. Met betrek king tot de zaak-Weinreb verwees hij naar de vragen van het Tweede Ka merlid Diepenhorst. Deze zaak eist een grondige studie en daarom kon de minister er nog niet nader op ingaan. Opmerkingen als zouden niet-Euro- peanen bij berechting onbillijk wor den behandeld en bevoorrechte per sonen een betere rechtsbehandeling krijgen, misten naar het oordeel van de minister grondslag voor een al gemeen oordeel. Minister Polak deel de mee dat nog geen beslissing is ge nomen over vestiging van een recht bank in Eindhoven. De totale kosten van zo'n vestiging belopen een be drag van 30 miljoen gulden waarhij de kosten van de vestiging van in stellingen op het gebied van de kin derbescherming enz. zijn meegere kend. (ADVERTENTIE) En, mensen van goede wil (nor maal zeg je „beste mensen", maar nu wordt u geacht van goede wil te zijn), hebt u uw kerstboodschappen al in huis? Ik ken enkele mensen die nu hun vredesboodschappen nog moe ten doen. Laat hoor, na bijna 2000 jaar! Ik denk dat ik dit jaar van mijn vredeswensen een Post-pakket je maak. Nagekomen: Dat noem ik nog eens iemand de ambassadeur uitwerken. (Dubcek) Ambassadisme Kunt u zich overigens voorstellen dat er een tijd komt, waarin de rij ken armer en de armen rijker wor den? Nauwelijks, hè? Gehoord van een vredelievende Feijenoorder: Nouikgunhundelol. Maar nu in alle ernst. Is het de dames lezeressen ook al opgevallen dat de „tune", oftewel de herken ningsmelodie van ons, althans uw aller Peyton Place elke aflevering valser en onaangenamer in de oren klinkt? Ik vraag me af of de ge luidsband niet aan het verslijten is. Of de serie Tussen haakjes: wat werd opge schrikt door een afschuwelijk drama? Het anders zo rustige dorp. Bericht aan de consumptiemaat schappij: pas op, de ster is alleen nog maar een reclameboodschap. De Hoogovens zijn u pas goed op kookpunt gekomen. (staker) De directie en de raad van bestuur ook. (tweede staker) Maar je bent zo gauw afgebrand, (derde en tevens laatste staker) Rijkspolitie: Bierrrr, die sigaretten! Och, en van het een kom je zo op hei ander. Minister Beernink kreeg in de Tweede Kamer te horen dat hij eigenlijk maar een „law-and-order- mentaliteit" heeft. Een vrij ingewik keld begrip, dat in het Duits te om schrijven zou zijn met: Ordnung muss sein! In Amerika is vice-president Spiro Agnew „law and order" in eigen persoon aan het worden. Maar Spiro Beernink, dat klinkt wat te uitheems. Bromsnor Beernink, da's beter. Dan weegt de hele Kamer wel op te gen één Swieb Ons kabinet is nog het kwaadste niet. Minister Polak bijvoorbeeld is best bereid om voor de variatie eens wat door de vingers te zie- Ik ben er ingeluisd (arrestant in het Bredase Huis van Bewaring). Als u graag gezond en slank blijft, eet dan niet te veel en niet te vet. Met Era op het brood in plaats van boter of margarine, bespaart u elke dag ±120 calorieën. De moeite waard! En bovendien eet u lekker. ^A.iOS.ZK.iU. Politiebureau reau. Breda: uitzendbu- Kerstboom, kerststal, kerstkalkoen, kerstster, kerstfeest, kerstaap, kerst stol, kerstengel, kerstkind, kerstmis, kerstman, kerstwind, kersttak, kerst krib, kerstbrood, kersttafel, kerst- stoel, kerstklok, kerstnacht. Kerstdag MERIJI- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat er een brede commissie van deskun digen van hoog wetenschappelijk ni veau zaï worden ingesteld om de re gering te adviseren over een sta kingsrecht voor ambtenaren. De bedoeling is de hiermee verband houdende vraagstukken aan een fun damentele beschouwing te onderwer pen. Minister Beernink beklemtoon de, dat voor de regering op dit mo ment de kwestie van het stakings recht nog een geheel open zaak is Minister Beernink kondigde voort' aan, dat de mogelijkheid tot het ver lenen van ontslag aan de huwende ambtenares ongedaan zal worden ge maakt.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5