nieuw Op initiatief gevraagd aan regering inzake Biafra Schip muurvast op pier SEX HOUDT GEMOEDEREN STEEDS MEER BEZIG KRITISCHE OPEN BRIEF AAN REGERING EN KAMER Successie rechten 100 pCt. omhoog Parlement van DDR wil normalisatie verhouding met Bonn Binnenkort standpunt regering persfusies JONGEN VERMIST Luchtrace uitgesteld Erkenning Y.S.-leger staakt proeven met zenuwgassen mêëèBÊÊÊEBÊÊÊÊÊÊM INITIATIEF VAN P.v.d.A. SOLLICITATIES BURGEMEESTERS GOES EN B0RSELE WAARSCHIJNLIJK OPENGESTELD Verpleegsters Gesprek Paus Royal Navy schaft dagelijks oorlam af Biafra wil geen garanties van Nigeria Minister schiet rechter in been Interpellatie over wapenfabriek r DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (011501—2073 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: f 8,per kwartaal: per maand t 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 18 DECEMBER 1969 25e Jaargang No. 6137 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.l.w. Rubriek Kleine Advertenties" (geen bandels- advertenties) 5 regels f 1.15 Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermeiding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. .van de Sande, Terneuzen PROF. TINBERGEN MGR. BLUYSSEN MERTENS (NKV) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Opnieuw is een beroep op de regering gedaan om initiatieven te ontwikkelen met betrekking tot het conflict tussen Nigeria en Biafra. Deze keer is de oproep afkomstig van leidende figuren uit de kerken, vakbonden en universiteiten. Onder hen bevinden zich de Nobelprijswinnaar prof. dr. Jan Tinber gen, bisschop J. W. M. Bluyssen en NKV-voor^itter Jan Mertens. Zoals bekend heeft de minister van buitenlandse zaken nog deze week de Tweede Kamer schriftelijk laten wé ten dat de regering geen kans ziet iets te doen aan het conflict. De argumen ten van de minister hebben de onder tekenaars van de open brief aan de regering niet kunnen overtuigen. Zij wijzen in hun brief op de be lofte uit de troonrede dat de rege ring „alles zal doen wat in haar ver mogen ligt om het menselijk leed te verzachten en een vreedzame oplos sing' te bereiken". De ondertekenaars van de brief, ook gericht aan de Tweede-Kamer leden, die volgende week de begro ting van buitenlandse zaken bespre ken, menen dat de Nederlandse rege ring „zeer duidelijk steun verleent aan het Nigeriaans-Brits-Russisch standpunt". Dat blijkt volgens hen uit de woor den van minister Luns in de Verenig de Naties. Daarin stelde hij „de plaat selijke autoriteiten in het oosten van Nigeria" (Biafra) verantwoordelijk voor het niet hervatten van de voed- selvluchten van het Rode Kruis. Een ander symptoom van de Neder landse steun aall dit standpunt vin den ze de bewering van mr. Luns dat het conflict alleen in Afrikaanse kring op te lossen is, zijn weigering het in de Ver. Naties aanhangig te maken en zijn weigering om aan te dringen op een staakt het vuren, dat partij kiezen zou betekenen. De zorg van de regering voor de nood in het omsingelde gebied, gaat de brief verder, loopt gevaar lippen dienst te worden, nu ze in het laat ste halfjaar geen enkele financiële hulp geboden heeft aan de luchtbrug van de gezamenlijke kerken (afge zien van de recente l',2 miljoen) en haar hoop blijft vestigen op het Rode Kruis, dat al sinds vele maanden haar voedselhulp gestaakt heeft. Het enige middel, zegt de brief, om de impasse te doorbreken zou wel eens volkenrechtelijke erkening van Biafra kunnen zijn, of t.m. erkenning in zoverre Biafra dit van Nigeria eist. Zo'n Nederlandse stap kan een do mino-effect hebben en andere landen tot het zelfde brengen, „waardoor het voor Engeland, Rusland en Nigeria moeilijk zou kunnen worden hun be leid van „quick kill" voort te zetten en het conflict ook meer kans zou ma ken door de V.N. besproken te wor den". Een ander verlangen van de onder tekenaars is grootscheepse regerings hulp voor de luchtbrug van de ker ken, nu het Rode Kruis opgehouden heeft te functioneren, en indien men nog niet overtuigd is, met spoed een parlementaire missie. De briefschrijvers zeggen tot hun beroep op de regering en Kamer te zijn overgegaan om te voorkomen dat het tweede of derde miljoen Bia- fraanse slachtoffers gevallen is voor dat de diplomatie uitgemaakt heeft in hoeven e Biafra zelf de schuld hiervan draagt. Ondertekenaars van de Brief zijn: prof. mr. A. D. Belinfante, prof. dr. H. Berkhof, mgr. J. W. M. Bluyssen, dr. F. Boerwinkel, prof. dr. K. Breur, prof. dr. J. J. de Brujjne, prof, dr. A. de Froe, prof. dr. J. de Graaf, prof. dr. G. C. Heringa, F. Kloos, prof.-dr. A. J. F. Kobben prof, dr. H. M. Kud- tert, drs. F. H. Landsman. J. Lanser, G. M. A. Lekkerkerker, prof. dr. G. A. Lindeboom, A. F. Luijendijk, prof. dr. C. van der Meer, P. J. J. Mertens, H, Middelkoop, arts, prof. dr. Gesina H. J. van der Molen, prof. dr. P. Mun tendam, mevrouw M. van Nispen tot Sevenaer-Ruys de Beerenbrouck, K. Reijnierse, arts, prof. dr. E. L. Smelik, prof. dr. Jan Tinbergen, G. J. van Vlijmen en Th. de Vries. WASHINGTON (Reuter/D.P.A.) Het Amerikaanse leger heeft de proefnemingen met zenuwgas en an dere dodelijke chemicaliën op het proefterrein van Dugway in de staat Utah gestaakt. In de buurt van Dugway stierven vorig jaar maart 6000 schapen. Het leger heeft laiter toegegeven, dat een ventiel tijdens een proef in de open lucht te lang was opengebleven. Vo rige week donderdag ontsnapte door een lekkage ook zenuwgas. Hierbij werd niemand gewond. NEW VORK De Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft met 80 tegen 3 stemmen bij 35 onthoudingen een resolutie tegen de chemische en biologische oorlogvoe ring goedgekeurd. Tegenstemden de Verenigde Staten, Australië en Por tugal. Op voorstel van Zweden werd be sloten, dat ook traangas en ontbla- deringsmiiddelen oner de Conventie van Genève van 1925 inzake de gas- oorlog vallen. DE ZWEEDSE coaster „Atlantis" is gistermiddag in de Eems bij dichte mist overvaren door een nog onbe kend schip en kort daarna gezon ken. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. f x~- «1 v A» 1 11 i .Je. *L! 1 a 1 MWHBHB-1 lÊÉfl|p|j 1 Mili 1 s lil i - (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer fractie van de P.v.d.A. komt met een initiatief-wetsvoorstel ter verdubbe ling van de successierechten. Als ge volg hiervan zou de schatkist 230 miljoen gulden mper ontvangen. Dr. A. Vondeling, met fractievoorzitter drs, J. den Ilyl ondertekenaar van het initiatief-ontwerp verwacht, dat een groot deel van de Tweede Kamer er gunstig op zal reageren. Of de regering dit ook zal doen, is nog onbekend. Minister Witteveen van financiën, zal het in ieder geval wel afwijzen, aldus drs. J. den Uyl gisteravond in een toelichting op het ontwerp. De socialistiscne kamerfractie gaat er bij het initiatief van uit dat de belastingdruk in verhouding tot de successierechten te zwaar weegt op de inkomens uit arbeid en op het be drijfsleven. Deze druk ligt op 28 i 29 procent. Bij de successierechten i; dit 10,2 procent. Volgens het socia listisch initiatief-voorstel zou het 20,4 procent moeten worden, nog steeds 8 a 9 procent lager dan bij de inkomens uit arbeid en voor het be drijfsleven. Naast de verhogingen zijn ook ver zachtingen voorgesteld. De volgende verzachtingen zijn voorgesteld: een gedrag van 2.000 gulden is in alle gevallen vrij van recht pleegkinderen worden gelijkge steld met kinderen het recht bij overlijden van een van samenwonende broers zusters wordt verlaagd ■- de Vijiste^-'-w'-onr kinderen die voor nün oSJei rióud afhankelijk zijn van de ouders wordt vergroot geen recht is meer verschuldigd over verkrijging door instellingen die een algemeen maatschappelijk belang beogen, zoals liefdadige en wetenschappelijke instellingen, kerken, politieke partijen en musea. OOST-BERLIJN (Reuter) Het Oostduitse parlement heeft giste ren de Oostduitse staatsraad en ministerraad gemachtigd maatre gelen te nemen om de betrekkin gen met West-Duitsland te nor maliseren. In de resolutie, waarin de machti ging wordt verstrekt, zegt het parle ment in Oost-Berlijn dat de Oost duitse democratische republiek be trekkingen mét de Westduitse fede rale republiek wil aanknopen op ba sis van vreedzame coëxistentie en dat die betrekkingen gewaarborgd moe ten worden door internationale over eenkomsten. Inmiddels heeft de regeringswoord voerder in Bonn. Conrad Ahlers, ver klaard dat West-Duitsland t.z.t. zal antwoorden op de voorstellen van de Oostduitse communistënleider Walter Ulbricht over de betrekkingen tus sen beide delen van Duitsland. Maar, aldus Ahlers, de Westduitse regering ziet geen reden voor een polemiek met het Oostduitse bewind. De onjuiste beweringen van Ulbricht en andere. Oostdüits'e politici over de toestand in West-Duitsland en de po litiek van de Bondsrepubliek behoe ven niet opnieuw weerlegd te worden. Zoals bekend heeft Ulbricht zater dag de Westduitse regering voorge steld onderhandelingen met Oost- Duitsland te beginnen. Hij hield daar bij echter vast aan enkele voorwaar den, waaronder de volledige diplo matieke erkenning van Oost-Duits- land en erkenning van de na-oorlogse grenzen. MIDDELBURG Uit het tehuis voor debiele kinderen namelijk Vij vervreugd geheten te Middelburg wordt de 14-jarige L. J. Sprengers, roepnaam Cocki, vermist. De jongen die met drie andere kameraadjes op verkenningstocht was uitgegaan is niet teruggevonden. Zijn drie kame raadjes werden na een speurtocht in Westkapelle gevonden. Een van de kinderen kon enigszins uitleggen dat Cocki in een watergang die van Middelburg tot één kilometer voor de bebouwde kom van Koudekerke loopt, gevallen was. Er werd inder daad een schoen van de jongen ge vonden in het water. De brandweer van Middelburg is vanmiddag direct met groot materieel uitgerukt en gaan .dreggen in de watergang. HOEK VAN HOLLAND De Duitse ertscarrier Tete Oldendorf die dinsdagavond omstreeks negen uur op de Noorderpier van Hoek van Holland is gelopen, zit nog al tijd onwrikbaar vast, zoals deze luchtopname aantoont. (Van een onzer verslaggevers» GOES/DEN HAAG Zeer waar schijnlljk zal de sollicitatie naar het burgemeestersambt in de twee nien we Zuidbevelandse gemeenten Goes en Borsele worden opengesteld. De ze verwachting heeft men bij de af deling voorlichting van het ministe rie van Binnenlandse Zaken In Den Haag. Op het ogenblik wordt nog over leg gepleegd tussen de minister en de commissaris van de koningin in Zeeland. Zodra een beslissing is ge nomen, zal deze worden gepubliceerd tn de Staatscourant. Voor de burgemeesterspost in de gemeenten Reimerswaal en Kapelle zullen in eerste instantie r kandidaten worden gezocht onder die burgemees ters van de huidige gémeenten. Vol gens binnenlandse zaken zullen de benoemingen spoedig bekend wor den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Eind december zal de interdepartementale commissie persconcentraties haar rapport aan minister Klompé (Cultuur) uitbren gen. Het kabinet zal spoedig zijn standpunt over dit rapport bepalen, Dat deelde minister Klompé gister middag in de Tweede Kamer mee in antwoord op vragen van de liberalen Joekes en Vonhoff over de reorgani saties bij Het Vrije Volk en het ont slag van 250 werknemers als gevolg daarvan. De minister was het niet met de vragenstellers eens dat overheidssub sidie aan een pers- of omroeporgaan in elk geval ongewenst is. Niet iedere vorm van steun behoeft categorisch te worden afgewezen, aldus mej Klompé. Zij verklaarde in antwoord op een vraag van De Goede (D'66) dat de regering ook zal bekijken of het hui dige nul-tarief van de B.T.W. voor dag- en nieuwsbladen, dat tijdelijk is bedoeld, definitief kan worden ge maakt of in ieder geval kan worden verlengd. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Sex houdt de gemoederen in toenemende mate bezig. Dat mag blijken uit een bloemlezing vin berich ten die wij in de afgelopen 12 uur van de telex plukten. Uit Rome, Brussel, New York en Utrecht. BRUSSEL (ANP) De Belgische minister van justitie, Vranckx, heeft zich gisteren in de senaat in Brussel fel gekeerd tegen wat hij noemde „sex-zwendelaars. De ware vijanden van de jeugd zijn zowel de puriteinen, die elke evolutie op het gebied van de zeden willen remmen, als de zogeheten sex-revo- lutionairen, zo zei hij. De minster noemde exploitatie van obscene gevoelens enkel en alleen uit commerciële overwegingen een plaag die vooral de jeugd bedreigt. Het gróte bedrog was voorts volgens hem, dat pornografie werd gebgruikt als inzet in de strijd voor de geestelijke vrijheid. Minister Vranckx legde deze ver klaring af bij een interpellatie van een socialistische senator, Calewaert, over het feit dat onlangs door'de po litie een boek in beslag was genomen dat kort tevoren was bekroond met de officiële staatsprijs. t.w. Gangreen I van Geeraerts. De minister zette uiteen, dat het boek, samen met andere werken, niet in beslag was genomen ,doch alleen voor onderzoek meegenomen en later aan de desbetreffende boekhandelaar teruggeven. NEW YORK, (Reuter) Kinder arts dr. Benjamin Spock, bekend om zijn vooruitstrevende denkbeelden op het gebied van kinderopvoeding en politieke kwesties, is van mening dat er nieuwe wetten moeten komen te gen al te stuitende obsceniteit in films, literatuur en kunst. „Tientallen jaren lang heb ik aan gedrongen op meer vrijheid en heb ik de huichelachtigheid gehekeld die ge woonlijk besloten ligt in voorschrif ten tegen obsceniteit", zegt hij in een uittreksel van een juist verschenen boek van zijn hand, „maar de schok kende ontuchtigheid van de laatste tijd en het feit dat de rechters het toelaten, hebben mij van standpunt doen veranderen, vooral met het oog op andere beestachtige neigingen". Spocks boek is getiteld „behoorlijk en onbehoorlijk: ons persoonlijk en politiek gedrag". Ik geef toe, zegt hij, dat alle censors en onheilsvoorspel lers altijd net zo hebben geredeneerd als ik nu, maar het is. een feit dat volken en beschavingen uiteenvallen als het geloof in zichzelf en bepaalde normen verdwijnen. UTRECHT (ANP) Het stich tingsbestuur van de jongerensociëteit Kasieno en Raadskelder in Utrecht heeft het bestuur en de directie van het Utrechtse Diakonessenziekenhuis beschuldigd van intolerantie dn be krompenheid omdat het blijkens een publikatie op mededelingenbo I en in de zustérhuizen aan verpleegsters en leerlingverpleegsters op straffe van ontslag sterk wordt ontraden bepaal de gelegenheden in Utrecht te be zoeken. Op de „zwarte lijst" staan beatkel- ders, cafés als Paradiso, De Trechter, Dikke Dries en het Kasieno. „Uw maatregelen zijn anno 1969 zo absurd en lachwekkend dat ze bijna amusant zijn. Ons is bekend dat som mige leden van uw personeel in hun vrije tijd best eens een van deze ge legenheden zouden willen bezoeken. Het gemak waarmee u mensen die vrijwillig in uw ziekenhuis werken uw wil oplegt, gekoppeld aan de be dreiging tot ontslag vinden wij zeker in deze tijd beangstigend, aldus het stichtingsbestuur, in een open brief aan de ziekenhuisdireetie. ln de brief verzoekt hét bestuur van de stichting tevens om e'en on derhoud met de directie en het be stuur van het Diakonessenziekenhuis. „Wij zijn zeker bereid om aan den dergelijk gesprek deel te nemen en rustig eikaars standpunten uit te wis selen". Zo werd vanochtend van dl rectiezijde van het Diakonessenzie kenhuis verklaard. „Deze maatregel is by ons al enige jaren geldig omdat wij het ongewenst achten dat de meisjes die zo vaak zo uit de beschutte milieus op Jet platteland bij ons komen werken, dergeiyke gelegenheden bezoeken. Aldus de directie. VATICAANSTAD, (AP» Paus Paulus VI heeft op zijn wekelijkse audiëntie een beroep gedaan op de Jeugd, zich te onthouden van seksuele betrekkingen voor het huwelijk. Hy sprak de hoop uit dat „de jon geren onberoerd blijven en dat de vooravond van hun huwelijk niet ver woest wordt door onzuivere gedach ten en onjuiste gewoonten". (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Britse Royal Navy (marine) schaft het dage lijkse oorlam af. Voor de marine man betekent dat zoiets als het kleden van de Horse Guards in een grijs confectiepak. Het da gelijkse maatje rum dat Britse matrozen genieten behoort tot de oudste tradities van de marine. De gewoonte dateert van 1740. Dat het ministerie van defen sie de ernst van de beslissing ter dege beseft moge blijken uit het feit dat de afschaffing van de ge woonte, officieel in het Lagerhuis is aangekondigd. De rum, ook wel „bloed van Nelson" ge naamd, werd door officieren in één slok en onverdund achter overgeslagen. Zo wilde het de traditie. Lagergeplaatsten moch ten er wel water bij doen en ze mochten ook hun portie in slok jes verdelen. Slokjes bewaren voor een andere keer echter, mocht niet. De rum van de Royal Navy werd speciaal aangemaakt en het was krachtig spul. Het da gelijkse oorlam kostte de schat kist ongeveer acht ton per jaar. Dit bedrag stak de driftige be zuinigers in de ogen. Overigens (ook in Engeland is de tijd van de ijzeren mannen op de houten schepen voorgoed voorbij) wa ren er de laatste jaren steeds meer (jonge) matrozen die in plaats van hun neutje de drie pennies die het (belastingvrij) kostte vroegen. Onder de nieuwe regeling blijft het mogelijk aan boord van ko ningin Elizabeths schepen per dag één glaasje te kopen. GENèVE (A.P.) Biafra heeft gisteren verklaard dat liet „absurd" zou zijn te veronderstellen dat de op standige provincie Nigeriaanse ga ranties zal aanvaarden ten opzichte van het eventuele hervatten van voedselvluchten door het Rode Kruis. De verklaring, die is gedaan door een zegsman voor Biafra, vormt de reactie op een uitspraak van Marcel Naville, de voorzitter van het Inter nationale oRde Kruis, die verklaar- nationale Rode Kruis, die verklaar- spoedig konden worden hervat, daar generaal Gowon (van Nigeria) de verzekering had gegeven hiertoe be reid te zijn. (Van onze correspondent) BRUSSEL Tydens een jachtpar tij in het domein van Bokrijk, nabij Hasselt, heeft de Belgische minister van verkeer, Alfred Bertrand, de voorzitter van de eerste kamer van de correctionele rechtbank van Ton geren, Ludovic Driessen, per onge luk in het been geschoten. De rech ter moest naar een ziekenhuis in Tongeren worden overgebracht, waar meerdere loodfcorrels uit zijn been werden verwijderd. DEN HAAG (A.N.P.) Het Tweede-Kamerlid dr. B. van der Lek zal de ministers van Economi sche Zaken en Buitenlandse Zaken op een later te bepalen tijdstip in terpelleren over de vestiging van een wapenfabriek van -het Deense con cern Joergen-Hoyer bij het Lim burgse plaatsje Ubach over Worms. Van diverse zijden is meermalen betoogd dat dit bedrijf onderdelen voor granaten vervaardigt die door de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam worden gebruikt. LONDEN (Reuter) De luchtrace Londen-Sydney is gisteren kort voor de voorgenomen start om 09.30 uur (Ned. tijd) voor vierentwintig uur uitgesteld in verband met slecht weer. Een woordvoerder van de organi satie noemde het weer in Engeland en Frankrijk „vreselijk, in het by- zonder voor deze kleine vliegtuigen". (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1