Binnen vier jaar sloten 50 baksteenfabrieken IELTUM Konijnen Hoü&e Kalkoen Kalboenrollade Knikenrollade 55 DIVIDEND C.S.M. HOGER Hoogovens-staking had geen invloed op beurs Jonge, tamme 98 HeleAsperges Garnalen Fruitsalade Kerststol ■osei Perlé ■nsnirs ■ontilla Ho. 7 Roséd'Anjon Meer produktie door sanering ...per500 gram per 500 gram 700 gram Réserve du Palais Gallien Aardbeien, Bramen, Ananas of Rode Bessen f ÏO Frambozen, kersen of Fruitcocktail 9 «Sr 150 8?5 Hogere eisen Personeelstekort Ontslag 75 man in herenkleding V erzelceringsmij's 5 pet meer FLESSENHUIS IN MELBOURNE ato DINGEMANSE L. P. WIJFFELS 1000-1600gram 2500-4000 gram Fri-Ki Fri-Ki Oh Tissue Servetten Toasty Crackers Donker Volkoren Roggebrood 2™'g 25 Ctl Cream Crackers pak(± 22 stuks) 170 gram 55 Ch Toostovaal of vierkant pak 80 gram 39 Ch Koffiemelk 1/1 fles (1000 gram) Braadboter (boterconcentraat)pakje 69 Slagroom Bear Brandblikje 170 gram 98 Zalm Fancy Pink - Soera 1/2 blik Tonijn in olie chunkstyle, blik 184 gram 96 Schelvislever Necoblikje 125 gram 62 Ch Slasausreuzefles 0.75 liter Ch Tomatenketchup fles 340 gram 99 Ch Zilveruitjes zoetzuur1/3 pot 67 Ch Worteltjes-extra fijn 1/2 blik 70 Ch Appelmoes goudreinetten1/1 blik 95 V^ChKippe- of Vleesbouillon 6 tabletten 75 doos 4 fles doos 4 fles doos 6 ties 17?® doos 4 flesjyb" Vruchten op sap HetVolkomen Vleesboek alleen bij (waar anders?!) Song o ud o Woensdag 17 december 1969 DE VRIJE ZEEUW (Van onze financiële redactie) ARNHEM In vier jaar tijds werden in de baksteenindustrie meer dan 50 ondernemingen gesloten, waarvan ongeveer 30 in het raam van de georganiseerde sanering. De overige vielen vóór en ten dele ook nog na deze sanering. Op het ogenblik zijn er nog ruim 160 ondernemingen in bedrijf, die binnen één of twee jaar méér kunnen produceren dan de 210 ondernemingen in 1966. Door de saneringsregeling werd de produktievrijheid voor de doorwerkende fabrieken niet aangetast, zodat de natuurlijke ont wikkeling kon doorgaan. De uitgekochte 215 miljoen produktie-capaciteit werd ten dele aangevuld ln de doorwerkende sector. Een aanvulling, die bij de huidige marktver houding welkom en zelfs noodzakelijk is. De tendens van de ontwikkeling is duidelijk: een verkleining van het aantal produktie-eenheden en een ver groting van hun omvang. De gemiddelde omvang van de ondernemingen nam ln de laatste vier jaar met 25 procent toe. Dit heeft de voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bak steenindustrie", de heer L. E. Ariens, gistermiddag in Arnhem ge zegd in zijn jaarrede op de „Bak steendag 1969" van de vereniging „De Nederlandse Baksteenindus trie" en de stichting Sociaal Fede ratief Verbond voor de Baksteenin dustrie. Hij zei geen momentopname van deze industrie te willen geven, maar wel een beeld van de huidige ontwikkelingen, die nog maar ten dele aan het licht treden. De orga nisatie van de baksteenindustrie is in de loop der jaren een ingewik keld bouwwerk geworden waar men van buitenaf met enige verbazing naar kijkt De heer Ariens betoogde dat dat het resultaat is van een groei proces: „De baksteenindustrie be raadt zich op de mogelijkheden om als georganiseerde bedrijfstak slag vaardiger te kunnen optreden". „Een probleem van de laatste tijd", aldus de heer Ariens, „vormt de arbeidsonrust op de bedrijven in Noord-Nederland, voortvloeiend uit acties buiten de erkende vakorgani saties om". De heer Ariens ver zocht de georganiseerde baksteenin dustrie dringend aan deze ongewens te ontwikkeling een halt toe te roe pen. Uit het optimistische slotwoord bleek, dat de baksteenorganisatie groeiende is door het toetreden van nieuwe leden. Het percentage geor ganiseerde produktie is tot meer dan 90 pet. opgelopen. Hij signaleerde de tendens tot ver groting der metselsteenproduktie welke in 1970 zal leiden tot hogere eisen aan het produktiepotentieel om aan de behoefte te voldoen. In deze wees hij op verschillende onderzoe kingen, o.a. op het gebied van de normalisatie van de kwaliteitseisen, de ontwikkeling van nieuwe produk- ten, baksteenpanelen, stapel- en sorteermachines: „Onze research blijft er op gericht, de industriële verwerking van het keramische pro- dukt te laten beantwoorden aan economische en esthetische voor waarden van het moderne bouwen. Dit kan leiden tot nieuwe produkten en nieuwe transport- en verwer kingsmethoden van het kleine bouw element, de metselbaksteen en de straatklinker. Nederlandse geprefa briceerde baksteenpanelen worden thans in binnen en buitenland ver werkt". Wat de rentabiliteit van de bak steenindustrie betreft, moet worden gesteld, dat deze in het algemeen nog steeds verre van gunstig is. De jaren 1966-1968 hebben de financiële positie sterk aangetast. Wel is mede door de sanering een begin ge maakt met het herstel van een ver antwoord prijsniveau, maar dit wordt belet door de prijsmaatrege len van de overheid in dit jaar. De personeelsvoorziening baart de voorzitter nog steeds zorgen. Met name de ondernemingen in het grensgebied kampen met een ern stig personeelstekort. Ook de bak steenindustrie is in belangrijke mate aangewezen op tewerkstelling van buitenlandse arbeidskrachten. Het ligt in de bedoeling om binnenkort nader hierover te spreken met de vakorganisaties. ALMELO (ANP) De n.v. Leeu warder Textielmaatschappij te Al melo heeft moeten besluiten 75 per soneelsleden verdeeld over alle vier bedrijven te ontslaan. Het bedrijf heeft vestigingen in Almelo, Hardenberg, Apeldoorn en Nieuw Amsterdam. Deze herenbo- venkleding-industrie heeft sedert 1966 met conjuncturele en deels structurele problemen te kampen. Daarnaast heeft de arbeidsmarkt met betrekking tot het vrouwelijke produktiepersoneel zich ongunstig ontwikkeld. Vanaf 1966 is de produk- tiecapaciteit van het bedrijf geleide lijk teruggelopen door vertrek van personeel hoofdzakelijk in de di rect produktieve sector. DEN HAAG De salarisonder handelingen tussen het levensverze keringsbedrijf en de samenwerkende werknemersorganisaties hebben tot een akkoord geleid. Overeenstemming is bereikt over een reële verhoging van 3 procent gedurende het gehele jaar 1970. De salarissen zullen daartoe per 1 ja nuari 1970 met 5 procent worden ver hoogd (waarin begrepen twee pro cent voor prijsstijging) en per 1 juli 1970 eenmalig nader worden bijge stuurd aan de hand van de prijsont wikkeling. Voorts is overeenstemming bereikt over een verbetering van de vakan tieregeling en andere secundaire ar beidsvoorwaarden. MELBOURNE (ANP) De uit Nederland afkomstige 52-jarige Joseph Eykenboom heeft teza men met zijn 24-jarige zoon Jan van 13.569 lege bier-, brande wijn-, whisky- en andere flessen een huis gebouwd in de Parkland Road nabij het Kinglake Natio nal Park in Melbourne. Eykenboom las over een soort gelijk huis dat in Denemarken gebouwd is en het idee boeide hem zo, dat hij flessen begon te verzamelen. Het kosttte hem on geveer acht maanden om deze bijeen te garen en drie maanden om het huis te bouwen, dat in totaal 22.000 gulden heeft gekost. De Eykenbooms zijn echter niet van plan om in het 9V£ bij 6 me ter grote „House of Bottles" te trekken want zij hebben een ge riefelijker woning in Bundoora. Het zal echter als toeristenattrac tie geëxploiteerd worden. AMSTERDAM (ANP) De internationale waarden op Beursplein 5 heb ben zich gisteren goed gehouden. De stemming voor deze fondsen was bij de opening goed prijshoudend. De berichten over staking bij de Hoogovens hadden geen enkele invloed op de koers van de aandelen. Hoogovens opende een halve gulden hoger op 103.80. De directie van dit concern verwacht, dat de winst over het lopende boekjaar 10 pet. boven die van het vorig jaar zal uitkomen. Later echter viel de koers toch iets terug tot 103.30. AKZO zette 10 cent lager in op 105.60, doch herstelde zich later tot 105.90. Unilever was goed prijshoudend op 112.90. Kon. Olie liep uit tot 143.30. Philips lag goed in de markt op 63.60 en krijgt er een belang bij van 35 procent in het West- duitse electrotechnische bedrijf Feiten en Guilleaume. De betaling vindt plaats in contanten. Daarvoor wordt een onderhandse aandelenemissie aan gegaan groot 1,8 miljoen aandelen van nominaal 10. Van de Cultures was Amsterdam Rubber zeer flauw met een koersverlies van drie punten tot 40.2. HVA gaf 1% punt prijs op 56. De scheepvaartsector was licht verdeeld met weinig zaken. De Staatsfondsenmarkt kon zich ver beteren. Er was een forse koersstijging van de aandelen Centrale Suiker Maatschap pij, op geruchten over een belangrijk tussentijds bericht. Desgevraagd deelde de maatschappij mee, dat dit binnenkort inderdaad is te verwachten, maar dat het in geen enkel verband staat met de forse koersstijging van maandag. De gang van zaken bij C.S.M. wordt goed genoemd. De bietencampagne is gunstig geweest, waarbij het weer meewerkte. De winst zal niet veel af wijken van die van het vorig jaar. De aandelen C.S.M. werden wat lager geadviseerd. Voor Kon. Olie bleef de lokale belangstelling aanhouden waardoor dit fonds met 143.70 op vrijwel het hoogste punt van de dag de markt verliet. Hetzelfde deed AKZO op 107.10. Hoogovens kwam op 103.70, Philips 63.80 en Unilever 112.90. AMSTERDAM (ANP) Commis sarissen en directie der n.v. Centrale Suiker Maatschappij maken bekend dat de bedrijfsresultaten over het op 30 september j.l. afgesloten boekjaar 1968/69 een stijging vertonen ten op zichte van het voorafgaande. Er zal daarom een voorstel worden gedaan om het dividend te verhogen en vast te stellen op 22 procent. (1967/68: 20 procent in contanten). De activiteiten van de n.v. Chemie Combinatie Amsterdam C.C.A ver lopen bevredigend. Tot de winst van de C S.M. over 1968/69 heeft de C.C. A nóg geen bijdrage geleverd. Sedert 1 januari 1969 komen er echter geen kosten van de sucrochemische re search en ontwikkeling meer ten laste van de exploitatierekening van de CSM Medio 1970 zal een nieuwe melkzuurfabriek te Gorinchem in be drijf komen. Tevens is besloten de duktiecapaciteit van de Sorbitolfa- briek te vergroten. De campagne 1969 waarvan de resultaten pas in 1969/70 tot uitdrukking zullen komen, heeft een voorspoedig verloop gehad. Het ligt in het voornemen om de nominale waarde der aandelen en niet-royeerbare certificaten te wijzi gen en van f 300.- op f 100.- te brengen. Een desbetreffend voorstel tot statutenwijziging kan in 19"0 te gemoet worden gezien. Couvert Hollands Glad PI Couvert Jeunesse P17 De funktionele schoonheid van het moderne couvert Jeunesse-of de rustieke rijkdom van 18e eeuwse zilverkunst in Hollands Glad. Twee uitersten van de Koninklijke van Kempen en Begeer. Twee Keltumcouverts. Stijlvol en tijdloos mooi van vorm. Juwelierspleet allebei. Couverts vanaf f 35,- - Cassettes vanaf f 484,-. Deze - en andere Keltum-cassettes ontmoet u bij: JUWELIERS HORLOGERS Axelsestraat 46 TERNEUZEN Telefoon 01150-3373 Noordstraat 103 TERNEUZEN Telefoon 01150-3284 pak 50 stuks Boerenkaas per 500 gram 3.^® Ch Tomatensap fles 0.72 mar 95 Ch Hazelnootrepen per st. 100 g 80 Ragoutbakjes doos 16 stuks 1.®® Tuc Parein dubbelpak 105 gram 59 Ch Hele Champignons 1/4 buk I.35 Tonijn gesneden, gerookt 1/2 blik U® Saté3 stokjes 1.2® Saks. Leverworst per stuk 250 g 99 Berliner vacuum verpakt per 100 g 59 SllijWOrSt vacuum verpakt peMOOg 68 Rarnn zonder zwoerd, ifi oauül1 vacuum verpakt per 100 grant Casselerrib Theeworstje150 gram 79 ChCocktailworstjesbiiki9stuks 89 20 vruchtenhalve abrikozen, irnffia Perlade Gnatemala U I AUlIlt/nuin500g pak 3.7T gevuld met spijs en zuidvruchten, bereid met roomboter 1000 gram 1 blik440gram 125 PATRIA pak 100 gramelders 60 bij AH 155 159 Öffi Rood: een eerlijke, volle Bordeaux. Wit: demi-sec, dus niet te droog. 7.80 Een charmante, mousserende wijn uit Luxemburg. W Een zachte amontiilado, medium dry. 15?° :en ideale kerstwijn, omdat hij ziel >ij alle gerechten thuis voelt. keuze nk* m? keuze At Onvoorwaardelijke Kwaliteitsgarantie Wanneer u enig bij AH gekocht artikel niet elke cent waard acht die u er voor hebt betaald, dan geeft AH u het volle be drag terug. Promjjt zomder enige bedenking! -iUniehi rNedêdandl— door Wina Born Geeft volledige informatie over goede vleesbereiding. 240 pag. waarvan 48 kleuren foto's. Honderden recepten, van de allereenvoudigste tot de meest exquise. Exclusief bij Albert Heijn Ch Ch Sinas vruchtenlimonade. fles 1 liter 74 ChNeCtarXbr?knodzrk:PerflesPÓ,72!iteeïH9 ChJusd'Orange«e. «.es m.r I1.9 Oh Pils in portable bierbox 12 halve Iiters5?^ Pale Sherry 887 defies 0.75 nter37.5 Fiddly 0 Port rood of witfles 0.75 Iiter4?** V.':. DANKBETUIGING Mede namens onze kinde ren en kleinkinderen zeg gen wij U hartelijk dank voor Uw blijk van belang stelling bij ons 45-jarig huwelijk ondervonden. A. de Bruyn V. E. de Bruyn-de Jong Terneuzen, dec. 1969. Blokken 20. Hei goede boek voor en vindt U in Boekhandel Van de Sande Heden werd door een noodlottig ongeval in Frankrijk van ons weggenomen ons inniggeliefd zoontje, broertje, kleinzoontje en neefje HENDRIK BOONSTRA op de leeftijd van ruim 4 jaar. m.s. Henk: K. Boonstra L. P. Boonstra-Riemens Jacqueline Amsterdam: H. Boonstra S. Boonstra-Wijnand Terneuzen: C. P. Riemens J. Riemens-van Hermon Terneuzen, 13 december 1969. Oostkolkstraat 5. De teraardebestelling zal plaats hebben heden, woensdag 17 december des n.m. 2.30 uur na voor afgaande rouwdienst in de aula van de algemene begraafplaats, aanvang 2 uur. Condoleantie-adres: Oostkolkstraat 5. Heden overleed vrij onverwacht onze lieve moe der, groot- en overgrootmoeder, zuster, behuwd zuster en tante WILHELMINA DE FEIJTER weduwe van Gelein Durink, in de ouderdom van 79 jaar. C. E. van Zuuren-Durink L. van Zuuren klein- en achterkleinkinderen. Familie de Feijter Familie Durink. Terneuzen, 16 december 1969. Kastanjelaan 7. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. vrij dag 19 december des n.m. 2.45 uur na voor afgaande rouwdienst in de Goede Herderkerk, aanvang 2 uur.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 6