Politie kent verdachten bomaanslag Addis Abeba voorpost voor topgesprek Nigeria-Biafra Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! I )ere|Uci OJOEKWOE: „CONFLICT IS NUTTELOOS Oliegeul van Rotterdam al klaar Niet overdrijven met het liften Thieu tevreden met troepenterugtrekking ei v WORLD PRESS PHOTO Zwart Gordijn5 in Chicago CHEFS MARINE EN LUCHTMACHT: LEIDER GROEP ANARCHISTEN PLEEGT ZELFMOORD Senator Goodell: V.S. PROBEERDEN GRIEKENLAND IN RAAD VAN EUROPA TE HOUDEN WIJZIGING VAN HUURVERHOGING AANGENOMEN NEVENFUNCTIES RAAD VAN STATE OPENBAAR? J EXCUSES VAN BOERENPARTIJ Woensdag 17 december 1969 DE VRIJE ZEEUW (Van onze redactie buitenland) ROME/MILAAN Een van de gearresteerde verdachten na de bom aanslagen in Milaan, waarbij veer tien mensen *>m het leven kwamen, heeft zelfmoord gepleegd. Giuseppe Pinelli ,de leider van een kleine groep anarchisten, had zich uit het raam gestort van de vierde etage van het politiebureau in Milaan. Pinelli werd beschouwd als een van de voornaamste verdachten. Zijn olibi voor de tijd van de bomaansla gen bleek volkomen onwaar te zijn. De zelfmoord heeft zich voltrokken op een moment dat enkele officie ren Pinelli a£*i het ondervragen wa ren. De kamer, waarin de ondervra- tging werd gehouden, was door het vele roken vol met sigaretterook kamen te hangen. Een van de offi cieren" liet toen het raam openzetten. „Pinelli, die tot op dat moment de vragen rustig had beantwoord, sprong plotseling op en dook door het raam naar buiten", aldus een woordvoer, der van de politie. Het persbureau „Italia" berichtte gisteravond dat de Milanese politie de verantwoordelijke mensen voor de bomaanslagen heeft geïdentifi ceerd. Het persbureau citeert een politie-officier in Rome, volgens wie nog slechts enkele kleine details moe ten worden opgehelderd alvorens de vermoedelijke daders in staat van be schuldiging zullen worden gesteld. De politie zou negen mensen in ar rest hebben, die verantwoordelijk zouden zijn voor de bomaanslag in Rome en Milaan van vrijdag. Het hoofdkwartier van de achter de groep staande organisatie zou in Rome zijn gevestigd. De Italiaanse politie heeft inmid dels een jonge Milanese anarchist beschuldigd van medeplichtigheid aan de bomaanslag. „Italia" maakte ook melding van ccn uiterst nerveuze activiteit tussen de politiebureaus van Rome en Mi laan. Een Milanese taxichauffeur, die vrijdag iemand met een klein koffer tje naar de Nationale Landbouwbank had gebracht. werd naar Rqme over gebracht voor confrontatie met een verdachte. Tot de negen verdachten zouden ook enkele bekenden van de politie behoren. De organisatie zou enkele anderen pas kort geleden hebben gerecruteerd. Mariano Rumor, de christen-demo cratische premier van Italië, heeft in middels een onderhoud gehad met de secretarissen-generaal van vier partijen in verband met de bomaan slagen. De Italiaanse regering acht de democratie in Italië bedreigd en wil de contacten met de andere par tijen versterken. Rumor had een coa litie-regering voorgesteld van vier partijen; hetgeen een regering van centrum-links op zou leveren. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Amerikaanse senator Charles Goodell (Republi. kein) heeft het ministerie van buiten landse zaken ervan beschuldigd ach ter de schermen druk te hebben uit geoefend op Europese collega-minis teries om hen te bewegen Grieken land binnen de Raad van Europa te houden. Senator Goodell deed hierover gis teren zijn beklag. „Het lijkt wel" zei hij, „dat Amerika bezorgder is over zijn bases in Griekenland dan over wat er gebeurt met de rechten van de mens in dat land". LONDEN De Britse regering heeft zich gisteren officieel uitgespro ken tegen uitstoting van Grieken, land uit de NAVO. (Van onze redactie buitenland) ADDIS ABEBA De Biafraanse delegatie die met Nigeriaanse afge vaardigden over vrede gaat praten, is gisteren in Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië, aangekomen. De delegatie staat onder leiding van dr. Pius Akigbo, economisch adviseur van generaal Ojoekwoe, het Biafraanse staatshoofd. De ontmoeting tussen de beide afgevaar digden staat onder auspiciën van keizer Haile Selassi. Okigbo verklaarde maatdag in Libreville, dat men in Addis Abeba over eenstemming hoopt te bereiken over een topconferentie tussen de staatshoof den van Nigeria en Biafra. Generaal Ojoekwoe heeft gisteren een radiotoespraak gehouden ter ge legenheid van de vredesbesprekin gen. „Wij hebben het conflict altijd als nutteloos gezien," zei hij. „Daar om hopen wij dat de besprekingen zullen slagen." De Biafraanse leider legde er nog' eens de nadruk op dat beide partijen geen voorwaarden vooraf moeten stellen en dat de organisatie voor Afrikaanse eenheid zich er buiten moet houden. Op initiatief van het Biafra-comitê Leiden hebben ongeveer twintig hoogleraren en 130 stafleden van de rijksuniversiteit te Leiden zich in een gezamenlijk schrijven gericht tot de voorzitter van het Britse Lagerhuis. Hierin wordt deze verzocht bij zijn regering aan te dringen met de mees te spoed de wapenleveranties aan Ni geria stop te zetten en politieke druk uit te oefenen om te komen tot een wapenstilstand en het organiseren van een luchtbrug naar Biafra voor voedseitransport. Premier P. de Jong heeft, als mi nister van Buitenlandse Zaken ad in terim gisteren in antwoord op vragen van de KVP-Tweede-Ka-merleden Westerterp, Boot en Mommersteeg, verklaard dat de regering geen enkel resultaat verwacht van een her nieuwd overleg om te komen tot stop zetting of onderbreking van de wa penleveranties aan de strijdende par tijen in Nigeria. Volgens de premier hebben alle pogingen van Nederland se zijde niets opgeleverd. Tijdens net protest-congres dat gis teravond in Den Haag is gehouden en waaraan o.m. een aantal volksverte genwoordigers deelnamen is men tot de conclusie gekomen, dat er zowel door Nederland als door andere lan- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met 44 tegen 22 stem men heeft de Eerste Kamer de wijzi ging van de wet jaarlijkse huurver hoging en van de huurwet aangeno men. Tegen stemden de PvdA, met uitzondering van Visser, Versloot en Thomassen, de Boerenpartij, PSP, IJmkers (CPN) en Tonnaert (PPR). De wijziging betreft het uitstel van de jaarlijkse huurverhoging in 1970 met een half jaar. Waardoor deze huurverhoging van 6 percent op 1 juli ingaat. Op 1 april 1971 zal de huurverhoging 7 percent bedragen en per 1 april van de jaren daarna weer 6 percent. Aanvankelijk had minister Schut (Volkshuisvesting) de huren in de jaren 1971, 1972 en 1973 op 1 juni met zeven percent omhoog willen laten gaan, maar de Tweede Kamer had hiertegen bezwaren. De Twee de Kamer vond namelijk dat een huurverhoging van zeven percent in drie jaar een te grote compensatie was voor het uitstel van de huur verhoging en met een half jaar in 1970. den druk dient te worden uitgeoefend op Nigeria, zodat de onderhandelin gen tussen dit land en Biafra op basis van gelijkheid kunnen worden gehou den. Geen overeenstemming was er op het congres of het uitgangspunt op basis van gelijkheid moest leiden tot volkenrechtelijke erkenning van Bia fra en zo dit het geval zou zijn, wan neer die erkenning een feit zou moe ten worden. Tweede-Kamerlid H. Wierenga (Pv dA) merkte, over de wapenleveranties op dat er nog wel kansen liggen voor de Nederlandse regering om een in ternationaal wapenembargo op de agenda van de Verenigde Naties te krijgen. Nederland heeft volgens hem voorts de plicht, om als dit niet lukt, bij de Engelse regering te protesteren tegen de levering van wapens aan Ni geria. Nigeria zal, naar aanleiding van tie uitspraak van Ojoekwoe dat de on derhandelingen niet gehouden zullen ^worden onder auspiciën van de orga nisatie voor de eenheid van Afrika, proberen opheldering te krijgen van Ethiopië. Zoals bekend heeft Nigeria er altijd op gestaan dat eventuele vredesbesprekingen met Biafra ge houden zullen worden onder auspi ciën van deze organisatie. ROTTERDAM (ANP) Zelfs en kele maanden vroeger dan werd ver wacht, is rijkswaterstaat klaar geko men met het graven van de vaar geul in de Noordzee voor Hoek van Holland, die de Rotterdamse petro leumhaven bereikbaar moet maken voor supertankers van om en nabij de 250.000 ton. Het karwei, dat moest worden uitgevoerd om de Rotterdam se haven een steviger concurrentiepo sitie te verschaffen, heeft ongeveer drie jaar geduurd en een bedrag van ongeveer 90 miljoen 15 miljoen meer dan aanvankelijk was begroot gekost. Het geulproject, dat werd uitgevoerd met behulp van het allermodernste baggermaterieel, bestond uit het ge bied van de reeds bestaande vaar route, zodat tankers met een diep gang van 62 voet Rotterdam nog kunnen binnenlopen. Donderdag of vrijdag zal de Britse Shelltanker Mi- lo ven 210.000 tón, geheel beladen, via de geul de Rotterdamse haven binnenstomen. Gedurende de afgelopen drie jaren rebben de sleepzuigers van de aan nemerscombinatie „Hoek van Hol land" ongeveer 80 miljoen kubieke meter zand uit de l^dem van de Noordzee gezogen. Het zand werd, uitgezonderd een miljoen kubieke meter dat in het verlengde van de Nnorderpier bij Hoek van Holland werd gestort, elders in de Noordzee geloosd. De jury van World Press Photo is gisteren weer begonnen aa'n haar zware taak een aantal winnaars uit te zoeken. De juryleden zijn afkomstig uit Rusland, de Verenigde Staten, Nederland, Engeland en Frankrijk CHICAGO (RTR) Negerleiders, razend over het doodschieten door de politie van de leiders van de „Zwarte panters" Fred Hampton en Mark „Clarck, hebben in de neger- wijken van Chicago een „uitgaans verbod" afgekondigd. Men wil op deze wijze tussen 18.00 's avonds en 06.00 's morgens de blanken buiten deze buurten houden. Dit is meegedeeld door dominee C. T. Vivian, die zei namens hon derd negerorganisaties in de stad te spreken. „Aan geen blanke zal wor den toegestaan om welke reden dan ook in deze tijd de negergemeen schap binnen tegaan" aldus dominee Vivian, die deze wijken wil bescher men door een „zwart gordijn". De ze maatregel volgde enige uren nadat zich bij zes scholen in de stad ongeregeldhedenhad den voorgedaan. Het hevigst in de westelijke voorstad Maywood, waar Hampton is geboren. Hier verlieten ongeveer honderd ne gerleerlingen de school en richtten op een parkeerterrein in de nabijheid vernielingen aan door met flessen en stenen te gooien. Een kleine honderd politiemannen moest eraan te pas ko men om de rust te herstellen. Drie leerlingen werden gearresteerd en de school gesloten. Vijf andere scholen liepen ongeveer 54.000 gulden brand schade op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De be velhebbers van de marine en van de luchtstrijdkrach ten hebben hun legeron derdelen laten weten, dat de intrekking van het lift- verbod voor militairen door de minister van De fensie niet moet beteke nen, dat nu iedereen maar weer langs de weg moet gaan staan om vrij ver voer te krijgen. Zij wijzen erop, dat in het algemeen het openbaar vervoer goe de reismogelijkheden biedt en dat het gebruik maken van dit openbare vervoer als de normale reismethode dient te worde^ be schouwd. Slechts als er zich bijzondere omstandig heden voordoen zou vol gens deze bevelhebbers via liften een beroep mo gen worden gedaan op de welwillendheid van auto mobilisten. Vice-admiraal J. Maas (Riarine) en luitenant-ge neraal B. Wolff (Lucht macht) hebben aldus een eigen interpretatie toege voegd aan de formele op heffing van het Heftver- bod. Minister Den Toom heeft dit verbod opgehe ven, omdat hij vindt dat dit verbod uit de tijd is en omdat naleving van het verbod niet meer te con troleren is nu de militai ren is toegestaan buiten diensttijd in burger ge kleed te gaan. De heren Maas en Wolff menen echter, dat er nu geen liftrage moet ontstaan en hebben van deze opvatting in een legerorder kennis gegeven. Vooraf hebben zij deze opvatting bekendgemaakt in het comité van de ver enigde chefs van staven. Hun collega luitenant-ge neraal W. van Rijn, be velhebber van de land strijdkrachten, bleek aan deze interpretatieve toe voeging „"en behoefte te hebben en heeft de ophef fing van het liftverbod dan ook zonder commentaar bekendgemaakt. Minister Den Toom heeft de toe voegingen van de bevel hebbers van marine en luchtmacht goedgekeurd, zo deelde een woordvoer der van het ministerie van defensie med» DE ACTEUR Jules Croiset zal de rol van Leo Beyers, die zaterdag bij de ontruiming van de Brusselse Beurs schouwburg gewond raakte, overne men in de voorstellingen van „Troi- lus en Cressida". (Van onze correspondent) SAIGON De aankondiging van president Nixon, dat er voor 16 april wéér 50.000 militairen Vietnam zul len verlaten, is in Vietnam met ge lijkmoedigheid ontvangen, omdat men dit verwacht had. President Thieu gaf van zijn openbare goedkeuring blijk en hij zei dat dit laatste voorstel evenals bij de twee vorige Amerikaanse troe penverminderingen, in de Zuidviet- namese politiek van het geleidelijk overnemen van de verantwoording paste. Vóór april zullen de Vietcong en het Noordvietnamese leger, aldus is de verwachting, trachten om het de Amerikanen moeilijk te maken waarschijnlijk door de Zuidvietna- mezen aan te vallen. Maar militaire waarnemers geloven dat Nixons voorstel tamelijk veilig is. Zij zeg gen dat de meest kritieke periode voor vijandelijke offensieven dan waarschijnlijk voorbij is. De regenperiode in het zuiden is dan op handen. Maar na april kunnen de moeilijk heden pas goed komen. Ongeveer 115.000 Amerikanen hebben dan Vietnam verlaten en de overblijven- den zijn wijd verspreid. Troepente rugtrekkingen zullen daarna steeds hachelijker worden. De Vietnamise- ring zal helpen, maar als er een zwaar offensief komt, dan zijn wei nig Amerikaanse commandanten er zeker van dat de Zuidvietnamezen de kloof op kunnen vullen. Tot nu toe is het vermogen van de Zuidvietnamese eenheden om de Amerikanen te vervangen nog niet op de proef gesteld. Er zijn verliezen geweest maar ook successen. Maar met het vertrek van reeds 65.000 Amerikanen zijn er zekere gapingen opgetreden, in het bijzonder ten zui den van de gedemilitariseerde zone. (Copyright De Stem/The Guardian) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG D '66 overweegt in de Tweede Kamer een motie in te dienen waarin wordit aangedrongen op de publikatie van nevenfuncties vain de leden van de Raad van State (die van de voorzitter de koningin uitgezonderd). Dit bleek gisteren bij de begrotings behandeling van binnenlandse za ken. Waar mej. Goudsmit er voorts o.m. aandrong om behalve de rijks voorlichtingsdienst ook het kabinet van de koningin onder de minister van algemene zaken (de minister president) te laten ressorteren. Thans valt het kabinet onder de verant woordelijkheid van de minister van binnenlandse zaken. PROVINCIALE Staten van Friesland hebben gisteren een motie verworpen om 'n enquête onder de Friese be volking te houden met het oog op de benoeming van een nieuwe com missaris van de koningin als opvol ger van mr. H. P. Linthorst Homan, die 1 juni 1970 met pensioen gaat. (ADVERTENTIE) „OStSPA SPAARBANK! seme-cn voter 999-123 Uw ipumkcmnc b httovl on op CformoUonvOOTinkten trtevnr. önnun* Ccnmb A til ftijkepoitipiwfeink mmn. Ne^nkmfétmt/krmhmMj. In deze sombere dagen voor Kerst mis, nietwaar, zo zeg je dat toch, is het niet zo verwonderlijk dat een minister Luns een brief schrijft waarin hij zegt dat Neder land machteloos is (zie het openings verhaal over Biafra gisteren in deze krant). De minister is bovendien ziek en dan zeg je wel meer sombere dingen. Ik zie het overigens niet zo somber in: niet Nederland, maar alleen mi nister Luns is machteloos. En dat scheelt nogal wat. Nederland blijft zelfs stoer over eind in de strijd tegen de griep- bacil, die allerwegen in Europa zijn slag slaat. Eens te meer blijkt het buitenleven toch minder ideaal dan men veelal doet voorkomen, want in het grote dierenbos 's avonds om tien voor zeven is het al hoesten en ziek- wezen, wat de Mok slaat. Zelfs mijnheer de Uil moest het even laten afweten, ugh, ugh. Jaja. Maar de Nederlander is niet machteloos: Biafra gironummer 400 Utrecht. Gehoord vrijdag in de Brabantse Staten: De rijken worden steeds rij ker en de armen steeds armer. Zaterdag op een P.P.R.-conigres: In ons economisch bestel worden de rijken steeds rijker en de armen steeds armer. Zondag op de preekstoel: Wij le ven nog altijd zo dat de rijken steeds rijker en de armen steeds armer worden. Maandag, dinsdag, woensdag, don derdag, enz. enz. enz.: We DOEN er nog steeds niets aan. - In een gedicht in het Russische jeugdblad Komsomolskaja Pravda heeft de Russische dichter Jevtoe- sjenko geschreven dat het Ameri kaanse vrijheidsbeeld „grijze haren van schaamte" zou moeten krijgen vanwege de massamoord op Zuidviet namese burgers in My Lal. Als het daarom gaat zou bet-over grootvader Karl Marx op al zijn standbeelden wel spierwitte haren moeten hebben, zult u misschien wil len terugkaatsen. Maar dat hebben we allemaal al zo vaak gezegd. Nu is gewoon de beurt aan uncle Sam. „In tegenstelling met onze stam landen (Nederland, België, Duitsland en Groot-Brittannië) hebben wij in Zuid-Afrika geen witte Kerst." (Uit het kerstnummer van „Nieuws uit Zuid-Afrika".) Natuurlijk niet, je kunt met die zwarten toch geen witte kerst vie ren? Het volgende sterk verhaal komt uit India, en werd gemeld door de „Assam Tribune". In een dorp in de Indische staat Assam heeft een vrouw zonder pijn een kind ter we reld kunnen brengen dank zij de te genwoordigheid van geest van een aap, die zij als huisdier hield. Door een raam zag de aap dat de vrouw hevige pijn leed ondanks de pogingen van de dokter om hierin verlichting te brengen. De aap rende daarop de rimboe in, daarvoor hoefde hij maar even het dorp uit, en kwam terug met een kruid dat hij eigenhandig aan de vrouw gaf. Zij at dit op en baarde kort daarna zonder pijn een flinke zoon. Dan sta je als mens toch maar even voor aap! Aan ieder die zoiets als griep voelt aankomen, wens ik toe: sta pal. Wij zijn niet machteloos! •k MERIJN. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Ka merleden Koekoek en Nuyens (Boe renpartij) hebben op hun manier excuses aangeboden voor de manier waarop zij vorige week bij de begro tingsbehandeling van CRM hebben gesproken. Zoals bekend toonde met name minister Kiompé zich toen ge raakt door de opmerking van de heer Nuyens dat zij door een tole rant beleid t.a.v. tal van maatschap pelijke verschijnselen haar eed op de grondwet niet na zou komen. De beide kamerleden zeggen enigs zins cryptisch thans „niet de bedoe ling te hebben gehad iemand te wil len beledigen, noch te hebben bele digd". Voorzitter Van Thiel zei dat deze excuses in de Handelingen (het woordelijk verslag van de vergade ringen) zal worden opgenomeiL

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5