ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING RITNA TWAALF PCT. DUURDER Bredase cellenliuis plotseling te klein Herengracht wacht op vorst Vanaf 1 januari Miljoenen sigaretten in Duitse bier-auto weer baas in Panama Onbekende probeerde vliegtuig te stelen Zes doden bij cricket Supertanker zinkt Geen debat buitenland in de kamer Veerboten nemen geen paketten meer mee Sovjet-Unie: meer geld voor defensie SADIO DE K0CK Op Rotterdamse luchthaven: VETTE VANGST: Mist Reddingswezen: REDDINGSDIENST ZEEUWSE WATEREN NODIG OS UUNS ZIEK POLITIE ZOEKT ONDERDAK VOOR ARRESTANTEN NA SUCCES-ACTIES Horloges Bier DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 17 DECEMBER 1969 25e Jaargang No. 6136 Advertentieprijsper mm 16 cent; roimmt"? per advertentie 2,40. exclusief 4 ö.i« Rubriek Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15 Iedere regel 23 cent. Kleine advertenties bii vooruitbetaling- Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur* Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen (Van onze financiële redactie) BREDA/TERNEUZEN Alle ziekenfondsen in Zeeland en Noord-Brabant zullen met ingang van 1 januari hun pre mies voor de vrijwillig verzekerden verhogen. (Van onze correspondent) DRIEBERGEN „Je reinste gan- sterfilm", zo typeerde gistermorgen een rijkspolitieman het gebeuren maandagavond op de rijksweg Arn hemDen Haag, waarbij vier witte Porsches een Duitse vrachtwagen met vier miljoen smokkelsigaretten tot staan wisten te brengen. De kostbare lading was als bier or delijk ingeklaard in 's-Heerenberg. Alles leek dus voor de enige inzit tende, de chauffeur, goed te gaan. Hij rekende echter buiten de waard in casu de douanerecherche, die een tip had gekregen dat dit bier niet. schuimde maar daarentegen in rook kon opgaan. De rechercheurs waren paraat. De bierwagen was de grens nog niet over of onopvallend volgden zij in een auto in de hoop de Nederlandse be trokkenen te kunnen arresteren. De mist speelde hun echter parten en zij raakten het spoor bijster. De snelle rijkspolitie-Porches wer den ingeschakeld. In minder dan geen tijd hadden die de vrachtwagen om singeld en tot stoppen gedwongen. De man werd verhoord, de vrachtauto met „bier" staat nu bij de rijkspolitie in Driebergen te wachten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG HOEK VAN HOLLAND De Koninklijke Zuid- liollandse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen heeft de Com missaris van de Koningin in Zeeland, mi. J. van Aartsen, in een memo randum op de noodzaak, dat er op korte termijn een reddingsdienst voor de watersport op de Zeeuwse stromen wordt opgericht. Dit werd ons gisteren meegedeeld door de secretaris van de reddings maatschappij, de heer C. <^uint in Hoek van Holland. „Onze ervaringen" aldus de heer Quint, „op de Zeeuwse wateren, heb ben geieerd dat er iets moet gebeuren op dit terrein. Het is uiteraard niet aan ons om een dergelijke reddingsdienst op te zetten. Dat is de taak in eerste in stantie van het provinciaal bestuur Zeeland. Wij hebben de commissaris van de Koningin in Zeeland geschre ven dat wij graag bereid zijn de no dige adviezen te verstrekken". HET SCHILDERIJ „Mariska" van mevrouw M. Hofman-Gaspar heeft de meeste voorkeurstemmen gekre gen op de tentoonstelling. „Amster dam koopt kunst". De schilderes zal de publiekprijs van 1500 gulden krij gen. In Brabant stijgen de premies van 36,90 tot f 41,40 per maand per be talende verzekerde. In Zeeuwsch- Vlaanderen bedraagt de verhoging 5,10 per maand. In plaats van 34,50 gaat de vrijwillig verzekerde 39,60 betalen. Op de gedetailleerde bedragen voor speciale groepen verzekerden, zoals bejaarden, komen wij in een volgend nummer terug. Negentig van de 114 Nederlandse ziekenfondsen en afdelingen van zie kenfondsen hebben tot een dergelijke premieverhoging besloten. Van de overige vierentwintig zal een deel waarschijnlijk in de loop van het vol gend jaar alsnog tot verhoging be sluiten. De gemiddelde verhoging voor de per 1 januari ingaande pre mie-aanpassing bedraagt 11,7%, voor alle ziekenfondsen gezamenlijk (dus ook de vierentwintig die niet verho gen) 7,8%. Daardoor zal de gemid delde premie per week stijgen van 8,13 in januari 1989 tot 8,76 in januari 1970 en de gemiddelde pre mie per maand van 35,33 tot 38,07. De premies lopen enkele bijzon dere gevallen buiten beschouwing ge laten uiteen van 6,44 (per maand 28,tot 9,90 (per maand 43, De gemiddelde premiestijging van 7,8 pet. blijft beneden de stijging in januari 1968 en in januari 1969 (in beide jaren 16,6 pet.). Zelfs ais men in aanmerking neemt, dat een aantal fondsen de premie in de loop van 1970 alsnog zal verhogen, kan, althans naar het oordeel van de ziekenfond sen, van een matige premiestijging worden gesproken, vergeleken met de stijging in de voorafgaande jaren. Daarvoor kunnen de volgende twee oorzaken genoemd worden: Bij een aantal fondsen hebben de premies, die in de afgelopen jaren werden ge heven, geleid tot overschotten, welke thans worden ingeteerd en de aan staande overgang van bejaarden van de vrijwillige verzekering naar de bejaardenverzekering, als gevolg van de overheidsmaatregelen ten behoeve van minder draagkrachtigen, zal er toe leiden dat de kosten per vrijwil lig verzekerde in 1970 minder zullen stijgen dan anders het geval zou 2ljn geweest. DAKAR De laatste ogenblik ken dat de „Marpessa" nog boven water te zien was. De tanker zonk maandag voor de kust bij Dakar, Een luchtopname geeft een duidelijk beeld van de ramp. PANAMA-STAD (Reuter/AFP) Brigade-generaal Omar Torrijos, hoofd van de Panamese militaire junta, heeft gisteren de macht in Panama weer in handen genomen en een maandag ondernomen poging van hoge officieren van de nationale garde om hem uit het zadel te lichten terwijl hij buitenslands vertoefde, verijdeld. Generaal Torrijos keerde gisteren haar Panama terug, waar hij met steun van officieren van de nationale garde het hoofdkwartier van de gar de in handen kreeg en de leider van de staatsgreep van maandag, kolonel Ramiro Silvera, zijn naaste medewer ker, gevangen zette. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Een man van ongeveer 35 jaar heeft gisteravond op de luchthaven Rotterdam getracht een sportvliegtuig te stelen. Hjj kreeg geen kans het luchtruim te kiezen: de havendienst, ge- attendeert door de verkeersleiders, belemmerden de man, die al op de startbaan was om op te stijgen. In verband met de aankomst van een Brits vrachtvliegtuig maakte de havendienst de baan onmiddellijk vrij. Intussen kon de man rustig het luchthaventerrein verlaten. Om zes uur zagen de verkeerslei ders een niet aangekondigd sport vliegtuig, een Cessna van General Aviation, naar een startbaan taxiën. Zij waarschuwden de havendienst. Het Britse vrachtvliegtuig, dat al boven het vliegveld was, kreeg op dracht de landing uit te stellen. Men besefte niet dat de vreemde vlieger een onrechtmatige vlucht wilde maken. Toen hij weigerde even mee te lopen naar het bureau van de havendienst, dacht men de man wel te kunnen identificeren via een contact met de eigenaar, General Aviation, die het toestel af en toe wel verhuurt. Pas toen bleek dat men een com plete vliegtuigroof had verijdeld, maar de dader had laten vertrekken. De politie beschikt over een vrij com pleet signalement. Kort na de gebeurtenissen heeft men op het vliegveld een blauwe perso nenauto (type Renault Dauphine) zien wegrijden met een man in ge zelschap van een vrouw. De kans ïestaat dat deze man de vliegtuig rover was. Diverse politie-instanties zijn nu op zoek naar de joy-vlieger. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De begrotingsbe handeling van Buitenlandse Zaken kan morgen in de Tweede Kamer nog niet beginnen. Minister Luns ligt met een zware griep ziek in Parijs en mag pas morgen naar Nederland te rugreizen. Volgende week hoopt mi nister Luns zodanig hersteld te zijn, dat hij wel in de Kamer kan ver- mhiinen. De bedoeling is dan om maandag en dinsdag uitsluitend de regerings nota inzake de E.E.G.-topconferentie en Biafra te behandelen. Morgen vergadert de Kamer dan niet. (Van een onzer verslaggevers) PERKPOLDER/AXEL De Pro vinciale Stoombootdienst in Zeeland neeft tot nader order het vervoer van kleine goederzendingen per veerboot over de Schelde stilgelegd. Pakketten, die met de boot naar Zeeuwsch-Vlaan. deren overgebracht moeten worden en voor verder vervoer op de ZVTM aangewezen zijn, worden sinds gis teren niet meer geaccepteerd. Aan leiding tot deze beslissing is een „con flict", dat tussen de Stoombootdiensf en de directie van ZVTM is gerezen, De bootdienst eist, dat buschauffeurs voor ontvangst van door haar perso neel overgedragen goederen tekent. Het merendeel der chauffeurs wei gert dit. Volgens een woordvoerder van de stoombootdiensten in Zeeland zijn de moeilijkheden maandag ontstaan. De aanleiding is niet bekend. In ant woord op het weigeren van de chauf feurs voor ontvangst te tekenen heb ben de Stoombootdiensten zowel dé diensten Breskens Vlissingen als Perkpolder Kruiningen verboden nog goederen te accepteren- Er is in middels tussen beide partijen overleg gepleegd om zo snel mogelijk een op lossing voor het probleem te vinden. Tot nog toe heeft dat geen resultaat gehad. De maatschappijen verwijten elkaar over en weer het ontstaan vau de moeilijkheden. Volgens een woordvoerder van de ZVTM zijn de chauffeurs van deze busonderneming niet verplicht te te kenen voor ontvangst van hun aart- geboden goederen. Het zijn voornamelijk enkele vis handelaren, bloemisten en enige an dere bedrijven, die regelmatig goede ren met de boot en de bus meesturen Zij zijn nu de dupe van deze ver- zendstop, die op indicatie van de ^toombootmij is ingesteld. „Het heeft geen nut om nog goederen te accep- 'eren". was dinsdag het commentaar van het hoofdkantoor vtm de boot- dienst, „want als we ze niet met dc bus kunnen meegeven, moeten ze te rug naar de afzender." Om deze romp slomp te voorkomen is ïiiar de agent, schappen van de boot gisteren het Rdvies gegaan niets meer te accepV»- ren. Daarin zal geen verandering ko men, voordat beide ondernemi ngen tot een akkoord zijn gekomen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA In het cellenhuis van het Bredase politiebureau is het in jaren niet zo druk geweest als gisteren. Alle veertien be schikbare plaatsen waren bezet en liefst vijf arrestanten moesten worden ondergebracht bij de gemeentelijke politiekorpsen van Roosendaal en Oosterhout. Gisteravond was de Bredase politie in onderhandelingi met die van Tilburg om eventuele nieuwe arres tanten daar tijdelijk geplaatst te kunnen krijgen. De oorzaak van deze plotselinge overbevolking is de oplossing van in totaal vier inbraken waarvoor tien verdachten werden aangehouden en in gesloten. De Bredase politie heeft het met deze zaken in een keer razend druk gekregen. Alle verdachten moeten nj. vrijdag voor de officier van justitie worden geleid en dat vergt een uitgebreide administratieve en onderzoeksbegeleiding. Maandag avond kwamen de meeste verdach ten binnen. Dat waren er in totaal zes, die allen iets te maken hebben gehad met twee inbraken dit week einde bij V en D en een inbraak bij Peek en Kloppenburg. Bij V en D werden ruim 500 dames en heren horloges, draagbare rfcdio's, foto apparatuur en geld gestolen en wer den klokken, een sigarettenauto maat en stereo-installaties erinstig beschadigd. De buit had een waarde van rond de 27.000 gulden, de scha de bedroeg zo'n 3000 gulden. Bij Peek en Kloppenburg werden wat kleren weggehaald. Maandag werd aangifte gedaan van diefstal in beide zaken. Bij on derzoek bleek, dat de daders nogal wat sporen hadden nagelaten en dat beide inbraken door dezelfde man nen waren gepleegd. Bij V en D werd n.l. een riem gevonden die bij P en K was gestolen. IJet spoor leidde naar de 19-jarige bijrijder P. H. Deze werd maandagmiddag aan gehouden op zijn werk. 's Avonds werd de 17-jarige elektriciën W. F. thuis aangehouden. Bij V en D kwam de politie tot de gedachte, dat er mogelijk wel eens twee maal in een weekeinde inge broken zou kunnen zijn, gezien de grootte van de buit. Deze zou door twee man nooit meegenomen kun nen zijn, oordeelde men. Beide ar restanten werden nader aan de tand gevoeld. W. F. sloeg door. Dezelfde avond nog konden vier vrienden worden aangehouden: de 16-jarige ijzervlechter W. S., de 19-jarige montagebouwer P. v. S., de 18-ja- rige spuiter A. W. en de 17-jarige betontimmerman J. F., die toegaven zondagnacht met W. F. meegegaan te zijn Dinsdagmiddag werd in St. Wil- lebrord de 46-jarige aannemer J. W. aangehouden op verdenking van heling. Hij ontkent, maar bij hem thuis werden 206 horloges gevon den, "erstf^ '-V jn de balken van een plafond. Hij zou dit deel van de buit hebben gekocht in een café in zijn woonplaats. Ook werd nog aangehouden de 22-jarige onder aannemer F. S, uit dezelfde plaats. Na onderzoek bleek, dat hij enkele verdachten had rondgereden langs adressen waar de buit mogelijk ver kocht zou kunnen worden. Voor de moeite kreeg hij twee horloges. Hij is weer op vrije voeten gesteld. Een inbraak In een magazijn van Samen Sterk vorige week maandag nacht met een geschatte buit van 6000 gulden aan kleding heeft tot nu toe twee arrestanten opgeleverd. Een derde man is voortvluchtig. Za terdag werd bekend, dat een café houder had geleurd met enkele truitjes die tot de buit behoorden. Hij werd aangehouden. Gisteren werd de 35-jarige grondwerker J. v. H. ingesloten. Zijn mede-inbre ker vluchtte enkele minuten voor de recherche hem thuis wilde aan houden. Een inbraak met maar geringe buit leverde toch drie arrestanten op. Gisternacht brak de 41-jarige W. v. R. in bij een VéGè-winkel aan het Mgr. Nolensplein. Zijn zoons J„ 20 jaar en O., 16 jaar, hielden buiten de wacht. Met vier kratten bier en tien pakjes sigaretten keer de het trio huiswaarts, waar de buit grotendeels werd opgesoupeerd. Va der en zoons hebben al eens eerder vastgezeten voor dergelijke vergrij pen, de vader zelfs al vaak. Hij maakt er de laatste tijd een ge woonte van om in te breken in club huizen met een bar en drinkt zich daar half bewusteloos. Zijn roes slaapt hij ter plaatse uit. |v LADISLAV Mnacko, één van Tsje choslo-waakse bekendste schrijvers "is uit de Slowaakse schrijversbond gestoten omdat zijn activiteiten in het buitenland in strijd zouden zijn met de reglementen van de bond en de eer van een Slowaaks schrijver, aldus heeft het persbureau CTK be kendgemaakt. DE NIEUWE voorzitter van de Pers- raad, drs. H. A. Korthals, is gister morgen in Den Haag geïnstalleerd door de minister van CRM, dr. M. A. M. Klompé. Dr. Korthals volgt in deze functie prof. mr. A. J. P. Tam- mes op. CALCUTTA (ANP) Zes mensen vonden de dood en minstens vijftig mensen raakten gewond toen een massa van 20.000 cricketfans gister morgen in Calcutta, waar de vierde testwedstrijd IndiaAustralië werd gehouden, de kaartjesloketten be stormde. Gedurende de nachtelijke uren, voorafgaande aan de wedstrijd, had zich een nog groeiende menigte ge vormd in de omtrek van het speel veld op „Eden Gardens". De politie moest traangas en slagwapens gebrui ken om de krijsende horde uiteen te slaan en de mensen, die bewusteloos waren geraakt te hulp te komen. Voor zes mensen was geen redding meer mo-gelük. Later probeerde men het hotel waar de ndiase en Australische spelers verbleven, binnen te dringen. Toen hun de toegang werd geweigerd wer den de glazen deuren vernield. De run op de kaartjes bereikte een hoogtepunt omdat India de derde testwedstrijd in winst had omgezet en nu moest proberen ook in de vier de ontmoeting de Australiërs van zich af te houden. Dit is overigens niet gelukt. MOSKOU (AFP/Reuter) De Russische defensiebegroting voor het jaar 1970 is 200 miljoen roebel hoger dan de begroting van het lopende jaar. Naar minister van financiën Va- sili Gargoezov gisteren in de Opper ste Sovjet meedeelde zal de defensie begroting voor het komende jaar 17,9 miljard roebel bedragen. In verhouding tot de totale begro ting krijgt die van defensie voor 1970 echter het geringste deel in zeker tien jaar. De nationale begroting voor '70 beloopt 144,5 milj. roebel. Hiervan is 12,4 procent voor defensie (vorig jaar 13,2 procent). WASHINGTON (Reuter) Een laatste poging in de Amerikaanse se naat om president Nixons anti-raket systeem te torpederen mislukte gis teren toen een amendement tot dras tische verlaging van de beoogde fond sen voor het systeem, met 49 tegen 36 stemmen werd verworpen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Herengracht in Terneuzen lange tijd een onaan zienlijke zandvlakte is weer met water gevuld. Aan weerszijden zijn nieuwe parkeerruimte gecreëerd en in het voorjaar zullen de taluds van een passende begroeiing worden voorzien. De schaatsliefhebbers wach ten nu maar op enkele dagen flinke vorst om de vernieuwde Herengracht als schaatsvijver in gebruik te kun nen nemen. DE AMERIKAANSE minister van defensie, Meivin Laind, gaat in fe bruari naar Vietnam om op verzoek van president Nixon het peil van de gevechtsactiviteit van de tegenstan der te onderzoeken. (ADVERTENTIE) -idstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1