Decern berbrood en melkpudding lekker uitblAzen Nieuwe regels tegen uitbuiting meisjes van werkende in buitenland iiffil Een (geaccepteerde) vorm van verslaving S KI PS~.«. J bijverschijnselen slootwater „Duivelsbiefstuk" zelf in kuitlange jassen dat ging eigenlijk pas vetter, hoofd van de afdeling klederdrachten van OCHTEND ZONDER KOFFIE»..?! Ook prins Claus Iaat zich een kop koffie best smaken „En nog bedankt voor de koffie, me vrouw I" Vaak wordt na een visie op deze manier afscheid genomen van de gastvrouw. Een grote zonde tegen de algemeen geldende beleefdheidsre- gels alsof het al niet de moeite waard was om in haar huis en haar nabijheid te vertoeven maar type rend voor het belang van een goede kop koffie bij een visite. Koffie, gezelligheidsdrank bij uit stek, niet alleen om de smaak, ook om de geur. Wat is sfeervoller dan te ruiken dat je vrouw koffie aan het zetten is En wat is fijner om te drinken als je een glaasje te veel op hebt Koffie, een lekker, onschuldig drankje voor de gezellig heid. Maar is dat wel zo In vroeger eeuwen, toen de koffie in ons land een nieuwtje was, schreef een dokter over een koffiedrinker, dat hij vreemde bijverschijnselen ging ver tonen na gebruik van het vocht, dat zijn handen gingen bibberen, dat hij glazige, staardige ogen kreeg, en dat hij bij veelvuldig gebruik neiging tot flauwvallen vertoonde. Verschijnse len die men nu constateert bij men sen die geregeld drugs gebruiken Velen voelen zich 's morgens pas lekker en kunnen echt gaan werken, als ze hun eerste kop koffie hebben gehad. „Daarvoor ben ik niets waard zeggen ze dan. Toch wel een merkwaardige drank dus, die koffie. Maar natuurlijk kan het ver beelding zijn. In dit verband is het wel leuk te wijzen op een onderzoek in Ameri ka. Men heeft daar proeven genomen met een groot aantal huisvrouwen, koffiedrdnksters en niet-koffiedrink- sters. Er werd een speciale instant- koffie klaargemaakt, zonder cofeï ne. Maar kleur en smaak waren niet te onderscheiden van echte koffie. De koffiedrinksters waren na dit ex perimentele kopje koffie minder alert, minder actief en prikkelbaar der dan de niet-koffiedrinksters. Twee uur na dit kopje was dat nog zo. Pas nadait ze koffie met coffeïne hadden gedronken waren ze in staat Boek over mooie en malle mode „Moet je nou eens kijken! Geen gezicht l" Twee wat oudere dames lopen langs een etalage, waarin een pop met zwarte maxi-jas staat uitgesteld. „Die korte rokjes zijn toch veel leuker", vinden ze allebei. Nog niet zo heel lang geleden liepen deze dames jeugd hebben zjj ongetwijfeld een aantal van deze enkellange maxi-jassen bezeten. Al was het toen dan geen maxi, maar normaal. Zo vlug veranderen mode en fatsoensnormen. Daarvan geeft het boekje „Mal en mooi in de mode" een aardig beeld. Het is geschreven door Jan Duy- goed veranderen in de jaren zestig en in hun het Openluchtmuseum in Arnhem. Het wordt zo langzamerhand tijd eens aan kerst te gaan denken. Van daar ditmaal een recept voor „De cember brood" Het moet klaargemaakt worden in een ingevette cakevorm of wonder- pan van 1,5 liter inhoud. U hebt nodig: 150 gram kwark 6 eetlepels melk 6 eetlepels olie 75 gram suiker 1 zakje vanillesuiker 300 gram bloem zout 250 gram gewelde, gedroogde en in stukjes geknipte vijgen, abri kozen en dadels 50 gram gepelde en grof gehakte amandelen geraspte schil van een citroen wat melk, poedersuiker. bereidingswijze De kwark met melk, olie, suiker en vanillesuiker in een grote kom doen en glad kloppen. De bloem vermen gen met zout en bakpoeder, bij ge deelten op de kwark zeven en er door roeren. Als alle bloem is opge nomen, het deeg even doorkneden en uitrollen tot een rechthoekige lap die de lengte heeft van de vorm. De lap bestrijken met iets melk, de vruchten, amandelen en citroenschil door elkaar roeren en midden op de deeglap leggen. Deze losjes oprollen en in de vorm doen. De bovenzijde van het deeg met een schaar om de 2 cm ongeveer cm diep inknippen. De vorm in de 10 minuten voorverwarmde oven zetten bij 180200 gr. C. is thermostaat 34, of op het wonderpanrooster op de laaggedraaide gasvlam en in 45- 50 minuten gaar en goudgeel laten worden. Het brood uit de vorm nemen en met poedersuiker bestuiven, nog warm op de dag van het bakken met boter besmeerd serveren. Melkpudding is heel lekker, maar vaak wat erg zwaar. Een frisse af wisseling yoghurtpudding. U hebt nodig: 1 liter yoghurt 150 gram suiker 15 gram gelatine 150 gram gehakte amandelen 100 gram blauwe rozijnen sap van halve citroen Smelt de suiker in een beetje water en voeg er de geweekte gelatine aan toe. Roer citroensap, gehakte aman delen, rozijnen en suiker met gelati ne door de yoghurt. Roer af en toe tot de yoghurt lobbig (stijf) wordt. Giet dan de yoghurt in een met wa ter omgespoelde vorm en laat het op een koele plaats stijf worden. Even voor het opdoen de pudding storten en eventueel opspuiten met slagroom en versieren met Franse vruchtjes. Mode is lang niet alleen een kwestie van sexualiteit, zo blijkt daaruit, het zijn meer ijdelheid, stand, fatsoen, godsdienst en zucht tot verandering die er een rol bij spelen. Het boekje bevat vele malle en mooie foto's en tekeningen van toen en nu. Zoals Miss 1924, een tot net boven de enkels geklede dame, met veel bont om de hals en langs de mouwen, en een potlood op haar ogen gedrukt. In haar vormeloze ja pon zijn haar maten zou het 94- 64-94 zijn niet te controleren. Verwijfdheid iets wat jongens v-an nu weieens verweten wordt is niets nieuws onder de zon. De meer dan enorme pruiken uit de 18e eeuw, de tasjes voor mannen uit 1450, waarvoor elke vrouw van nu een moord zou do-en de antieke waar de daargelaten - de kleding van nu is daarbij vergeleken eigenlijk niets. En dan de make-up. Dat de dames vroeger bleek behoorden te zijn is bekend. Maar Jat ze zich ervoor lie ten aderlatenIn de 17e eeuw schijnt men kapitalen te hebben uit gegeven aan middelen ter verfraai ing van het uiterlijk, aan zalfjes, lo tions, watertjes en pommades. Vrou wen even goed als mannen. Schoenen, gelegenheidskleding, kou sen, modegrapjes zoals mouches en liefdeslokken in de 17e eeuw kapsels, parfums, kinderkleding, kortom alle facetten van de mode door de eeuwen heen (vanaf begin 1400) komen in het boekje naar vo ren. Ook aan ondergoed wordt een heel hoofdstuk gewijd, hoewel het door zijn onzichtbaarheid met een mode beeld niet zoveel te maken lijkt te hebben. Het is in ieder geval interes sant te weten, dat er tijden zijn ge weest, waarin ook mannen corsetten droegen, om extra breedgeschouderd te lijken. 'Het is al met al een boekje waar mee men zich zeker zal amuseren. Niet alleen om mooie, maar vaak ook komische foto's en tekeningen, men zal het ook met plezier lezen. De tekeningen zijn van Jan Duyvet- ter zelf. („Mal en mooi in de mode" van J-an Duyvetter; uitgave Van Dis- hoeck, Bussum; 126 blz.). Aan dit risico wordt een einde ge maakt doo-r een Au-pair verdrag, dat gesloten is door de lidstaten van de Raad van Europa. Alle rechten en plichten van het meisje en de ont vangende familie zijn daarin nauw keurig geregeld. sloof Voordat het meisje geplaatst wordt, moet er een contract zijn opgesteld, waarin staat aangegeven wat ze voor werk moet doen. De werk zaamheden moeten tot de normale taken van de gezinsleden behoren en niet gewoonlijk door personeel wor den gedaan. Het meisje laten vloeren schrobben wanneer de familie een dagje uit is, mag niet meer. Ze is geen sloof Het meisje moet onder de sociale verzekeringen van het land vallen. Wanneer deze geen geneeskundige verzorging waarborgen, moet ze particulier verzekerd worden door de ontvangende familie. Zelf moet ze een medische keuringsbewijs overleggen. vijf uur Ze mag niet meer dan vijf uur per dag werken, moet een dag per week vrij hebben, waarvan eens in de maand een zondag. Verder moet ze vrij krijgen om naar de kerk en taal- of andere ontwikkelingscursus sen te gaan. Ze moet een eigen kamer hebben. Zakgeld en betaaldagen moeten in het contract zijn opgenomen. Deze au-pair-regeUngen mogen al leen worden afgesloten voor meisjes tussen 17 en 30 jaar. Ze zijn niet langer geldig d-an één ja-ar met als grootste verlenging nog eens één jaar. Het contract tussen meisje en werkgever moet worden gedepo neerd bij de bemiddelende instantie. belangstelling Om even een idee te geven van de belangstelling voor au pair werken in het buitenland: in 1969 werden vi- a de MAI-bureaus ongeveer duizend plaatsingen verzorgd, waarvan ruim tweehonderd in Frankrijk en bijna vierhonderd in Engeland. De regeling is nu nog niet van kracht. Men hoopt, dat dit voorjaar 1970 het geval zal zijn. In die tijd worden nl. weer nieuwe contacten gelegd voor „een jaartje buitenland" normaal te werken en te reageren. De niet-koffiedrinksters daarentegen voelden zich prettig bij koffeïnevrije koffie. Van normale koffie kregen ze buikpijn en werden ze abnormaal nerveus. Koffiedrinksters lijden aan een (ge accepteerde) vorm van verslaving, luidde de conclusie van de onder zoekers. Dus toch niet zo onschul dig, die koffie Een arts zegt hiervan „Coffeïne is een soort pepmiddel. Het activeert de werking van de hersencellen, het versterkt de hartslag. Ik vind het nogal overdreven om van verslaving te sprekenvoor gezonde mensen is koffie drinken niet gevaarlijk. Je kunt hoogstens zeggen, dat men er niet buiten kan als men het gewend is, omdat het je humeur beïnvloedt. Iemand die gezond is kan gerust een kop of tien per dag drinken 1" Goed nieuws voor degenen die den ken dat ze hun gezondheid geweld aan doen met de hoeveelheid koffie die ze consumeren. Soms opgemerkt: In de meeste bedrijven wordt al tweemaal op een morgen koffie ge serveerd tegen vroeger eenmaal. En dan de gelukkigen die ergens werken waar koffie-automaten zijn. Ondanks klachten over de kwaliteit is de run op deze apparaten enorm. Ze moeten een paar maal per dag worden bijgevuld, en op welk uur van de dag je ook komt, je staat al tijd in de rij. Een visite kan staan of vallen met koffie. Koffie als slootwater is een uitstekende gespreksdoder. Een avondje theedrinken is vrijwel nooit een succes hoogstens voor mensen die bang zijn niet in slaap te kun nen komen, en voor liefhebbers, die nu het Verre Oosten „in" is zich specialiseren in theemengen. Hoe belangrijk koffie is blijkt wel uit een paar gegevens In 1968 is in Nederland ruim 500 miljoen gulden aan koffie uitgegeven. De gemiddel de huisvrouw besteedt aan koffie de helft van het bedrag dat ze aan brood besteedt na olie is koffie het belangrijkste produkt in de wereld handel. ÏN BUENOS AIRES vond een wed- strijd plaats, wie de bestgekrui- de spijzen kon bereiden. De eerste prijs viel toe aan de Mexicaan Edu- ardo Ramirez met een gerecht, dat „duivelsbiefstuk" heette. Drie leden van de jury moesten zich na het proeven onder behandeling van een arts stellen. Een jaartje buitenland, leuk, avontuurlijkMaar wel riskant. Er zijn al heel wat meisjes te leurgesteld teruggekomen uit Frankrijk of Engeland. Van de cursussen die ze zouden volgen, van de „sight-seeing" die ze zouden doen, was niets terecht gekomenmeneer en mevrouw hadden hen goedkope krach ten uitgebuit. Koud in deze dagen? Michele Ro-1 goolse jack met capuchon showen. dien iets aparts, sier liet in Parijs deze zwarte Mon-[ Het zit warm en het is boven-1 3 Net als een reusachtige dompelaar ziet het „Badefix" elektro-inzetstuk eruit, waarmee een ouderwetse, met kolen gestookte geiser binnen enkele minuten in een moderne elektrobod- ler veranderd kan worden. Hiervoor hoeft alleen maar de kachelpijp ver wijderd en het inzetstuk van boven in de waterketel gestoken te worden. Een thermostaat zorgt voor de ge wenste watertemperatuur. Het appa raat kan aan elke normale lichtlei- ding aangesloten worden. lip IPlIilpll - Je--- IMMi..

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 6