Memorandum O osterschelde Studiegroep tégen afsluiting COMPROMIS IN ROTTERDAM BredaseTurf schip' nu officieel in de vaart Fabery de Jonge Eenvoudig werk voor zwakbegaafden moeilijk te krijgen Vlissingen gunt burgers „inkijkje nstuiff zeeland Brabants-Zeeuwse christelijke werkgevers vereniging opgericht Dijken Landbouwstudieclubs voor 11e maal bijeen Nieuw werk voor 8000 man in Belgische industrie Ongeduldige schenkster CONGRESCENTRUM TUSSEN ROTTERDAM EN ANTWERPEN Schakelfunctie „Verslindt groene revolutie liaar eigen kinderen Neerslag Ik Halffabrikaten Buitenland Gepensioneerden van PZEM houden reünie in Middelburg VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Hedendaags toneel Racisme in Zeeland Zaterdag 13 december 1969 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) BREDA Door schepen L. Delwaide van Antwerpen en burgemeester W. Thomassen van Rotterdam als eregasten uit te nodigen bij de opening van het Congres-, Concert- en tentoonstellingscentrum „Het Turfschip" heeft Breda giste- den getoond zich bewust te zijn van zijn schakelfunctie tussen de derde en eerste haven van de wereld. Beide havenbaronnen hadden voor deze gelegenheid een emmer water meegebracht. Schepen Delwaide een oranje emmer met „onbezoedeld Scheldewater" en burgemeester Tho massen een dito emmer met Maaswa ter van niet nader aangeduide kwali teit. Zij werden uitgenodigd om on der de flitslampen van de talrijke fo tografen de emmers leeg te gieten in een ton, waaruit burgemeester ir. W. Merkx van Breda enkele ogenblikken later met vaardige hand een karaf champagne wist te tappen. Burgemeester Merkx had in zijn openingsspeech tegen zijn beide pa- ranymphen gezegd: „Mocht er eens I iets zijn, wat u beiden op neutraal terrein wilt bespreken, dan kunt u hier,in Breda terecht.' Een nieuw Turfschip te water laten in onze stad", zei de Bredase burge meester verder, „kan niet plaatsvin den zonder in herinnering te roepen het echte turfschip, dat op carnavals dag 4 maart 1590, met Adriaan van Bergen en zijn verborgen lading sol daten van prins Maurits, de Mark kwam afzakken en de kasteelgracht binnenyoer". De heer Merkx wees met nadruk op de schakelfunctie van Breda tussen noor(y en zuid en de mogelijkheden, diq. „Het Turfschip" daarvoor biedt. Verder sprak hij over de verzorgings functie, die Breda in West-Brabant heeft als koopcentrum, alsook op het gebied van onderwijs, cultuur en re creatie. Hij hoopte, dat de particulieren in de totstandkoming van Het Turfschip een stimulans zullen vinden voor het ontwikkelen van initiatieven. De be hoefte aan hotelaccommodatie doet zich in Breda nu duidelijk voelen, al dus burgemeester Merkx, die verder zei het van groot belang te achten, dat in West-Brabant en in verschil lende delen van dit gewest een goede en effectieve samenwerkingsvorm be reikt kan worden. De samenwerking tussen de haven steden Rotterdam en Antwerpen wordt steeds beter als men de vrien delijke woorden van burgemeester (Van een onzer verslaggevers) GOES „Verslindt de groene re volutie haar eigen kinderen?" Deze tot de verbeelding sprekende titel staat boven de rede, die ir. D. S. Tuynman, secretaris van de Hol landse maatschappij van landbouw en lid van de Tweede Kamer, zal houden op de algemene vergadering van de Zeeuwse landbouwmaatschap- Pij. Deze algemene vergadering wordt op 22 december a.s. om twee uur in de Prins van Oranje te Goes gehou den. Ir. Tuynman zal na het huishou delijke gedeelte van de vergadering het woord voeren. Er wordt daarna gelegenheid tot gedachtenwisseling gegeven. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.M.I. op vrijdag om 18.00 uur: Hier en daar neerslag en temperaturen in het algemeen om het vriespunt. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 2: min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: van 2 tot 7 graden on der normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 90 pro cent: kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 2: min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: van 0 tot 6 graden onder normaal: kans op een droge periods van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Thomassen en schepen Delwaide mag geloven. De heer Delwaide, die in zijn toe spraak de historische banden tussen Breda en Antwerpen had belicht, trok de volgende vergelijking. „De signo- ren hebben zich in vroeger jaren ge warmd aan de turf uit de Brabantse moeren. Binnenkort gaat Antwerpen brandstof van Rotterdam betrekken via een oliebuis". In een gesprek later op de avond met enkele journalisten liet de Antwerpse schepen weten, dat die olieleiding er spoedig zal komen. Te meer nu Chevron toegezegd heeft een olieraffinaderij te gaan bouwen in Henegouwen aan het kanaal van Brussel naar Charleroi. „Antwerpen", zo zei hij verder, „hoopt snel Baalhoek te bereiken ter verdere ontwikkeling van de Wester- schelde-oever. Maar", zo voegde hij hieraan toe, „ook in Antwerpen wordt steeds harder tegen mij geroepen, dat ik niet alleen aan welvaart, maar ook aan het welzijn moet denken". (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Brabantse Ka tholieke Werkgevers Vereniging is opgeheven. Daarvoor in de plaats is een Brabants-Zeeuwse christelijke werkgeversvereniging opgericht. De nieuwe organisatie telt ruim 1100 le den. Dit besluit van de federatie, waarin de katholieke werkgevers vereniging in de diocesen Den Bosch en Breda hebben samengewerkt, is vrijdag genomen. Dat gebeurde in navolging van de twee grote centrale conventionele werkgeversorganisaties in ons land. Die hebben zich onlangs verenigde in één Nederlands Christelijk Werk gevers Verbond. Voor de nieuwe Zuidnederlandse werkgeversorgani satie is, zo stelde de voorzitter van de opgeheven federatie, de heer L. A. J. M. van Heijst, een grote toe komst weggelegd. Ze bestaat immers uit ondernemers die hun bedrijven hebben in een gebied dat ligt aan de groeiende grote centrale West- europese zeehaven, waarvan de com plexen zich uit zullen gaan strek ken van Amsterdam tot voorbij Ant werpen. Bovendien ligt dit gebied centraal tussen drie grote zeehavens en de enorme industriële gebieden van West-Europa. Dat zal in Brabant en Zeeland de kans scheppen diensten te gaan verlenen voor overslag en transport en opent tevens de moge- lijikheid voor verwerkende indu strieën zich er te vestigen. Ook zul len er ongetwijfeld filiaalvestigin gen van grote overzeese maatschap pijen komen. De heer Van Heijst stelde dat in twintig jaar in dit gebied bijna dui zend nieuwe industrieën zijn geves tigd, waarvan 700 ontstonden vanuit bestaande Brabantse bedrijven. Het aantal arbeidsplaatsen steeg er in twintig jaar met zeventigduizend. Hij vertelde dat de concentratietendens ook in dit gebied bestaat. Maar te vens is duidelijk dat de kleine en middelgrote bedrijven niet alleen een bestaansrecht hebben, maar dat ze voor de toekomst van deze gewesten ook nodig zijn. De futuroloog prof. dr. F. L. Po lak gaf zijn visie op de toekomstige ontwikkelingen. Zijn verhaal mond de uit'in de opmerking dat met na me één punt met betrekking tot de toekomst in Europa als men dat vergelijkt met de Verenigde Staten aanzienlijk wordt veronacht zaamd. Dat terrein is het denken over de toekomst. Hij noemde die toekomst een grote uitdaging en stelde dat met name de ondernemers er goed aan zullen doen tijdig de problemen te onderkennen die die toekomst ons stelt. Zij zullen tijdig antwoorden moe ten vinden. Als zij dat niet doen gaat een grote kans voor hen verloren. (Van een onzer verslaggevers" VEERE „Mogelijk is afsluiting van de Oosterschelde de meest radicale maatregel, die in het zuidelijk deltagfebied kan worden genomen om de verlangde veiligheid te bereiken. Dit is echter ook de mees simplistische maatregel, omdat daarbij geen rekening wordt gehouden met de ontwikkelingen, die de afgelopen tien tot twintig jaren op economisch en technologisch gebied plaatsvonden, én die, welke in dit opzicht nog verwacht moeten worden, nóch met de verschillende bestaande econo' mische en sociologische belangen". In deze niet mis te verstane be woordingen richt de „Studiegroep Oosterschelde" een memorandum aan de vaste commissie voor Ver keer en Waterstaat uit de Twee de Kamer. Het draagt de titel „De beveiliging van het zuidelijk del tagebied tegen stormvloeden". De studiecommissie neemt in een uitvoerige analyse ook de water huishouding in de Oosterschelde on der de loep. Zij besluit haar conclu sies met de opmerking, dat zij het toe zou juichen, wanneer de vaste kamercommissie een politiek initia tief zou nemen om de sluiting van de Oosterschelde af te wenden. Secretaris ir. J. Loeff te Veere heeft de Provinciale Staten van Zee land ook van het memorandum in kennis gesteld. Dit vooral in ver band met naar het oordeel van de Studiegroep Oosterschelde on bevredigende antwoord, dat Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben gegeven op een vraag, die door de begrotingscommissie voor water staat over de afsluiting van de Oos terschelde werd gesteld. In de motigering van haar stellin gen schrikt de Studiegroep Ooster schelde er niet voor terug Rijkswa terstaat koekjes te bakken van ei gen deeg. Gegevens, die de kritiek op de zeewaartse afsluiting van de Oosterschelde tussen Noord-Beve land en Schouwen-Duivelan-' moeten staven worden onder andere geput uit een studie van de Deltadienst van de Rijkswaterstaat. De studiecommissie meent te kun nen vaststellen, dat de beoogde vei ligheid tegen stormvloeden ongetwij feld te bereiken is door het verzwa ren en het op delta-hoogte brengen van de dijken langs de Oosterschel de en de aansluitende wateren. Naar aanleiding vin de verklaring van de Deltadienst, dat door het verminderen van de in en uit de Oosterschelde stromende waterhoe- veelheden, de Noordzeestromen zul len gaan overheersen, komt bij de studiecommissie de vraag boven, of door het uitbannen van gevaar door middel van een afsluitdam een nieuw, niet te veronachtzamen ge vaar voor de uit de kustlijn steken de kusten van Walcheren en Schou wen wordt aangetrokken. Bij de .toekomstige waterhuishou ding, na afsluiting van de Ooster schelde, zet de studiecommissie ook een paar heel grote vraagtekens. Dit na een aantal gegevens opge dist te hebben over de ontzilting van het zuidelijk deltabekken, de zoutbelasting van de Rijn, de ver ontreiniging van de Rijn door ande re anorganische en organische stof fen, alsook over de watervoorzie ning uit het zuidelijk deltabekken ten behoeve van de landbouw in zuidwestelijk Nederland. Hieruit meent de Studiegroep Oos terschelde te kunnen concluderen, dat er onzekerheid bestaat of het zo genaamde Zeeuwse Meer (de naam (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het consulent schap voor de akkerbouw en de rundveehouderij houdt op vrijdag 19 december zijn elfde Zeeuwsch- Vlaamse studiedag in hotel Rotter dam te Terneuzen. Het algemene thema luidt: „De structuur van het toekomstige landbouwbedrijf". Na de openingsinleidhiig door d-e voorzitter, de heer A. de Feyter, spreekt prof. dr. A. Maris over: „Is bedrijfsvergroting in de akkerbouw noodzakelijk?" Na de pauze houdt d-r. J. de Hoogh een inleiding over: „structuurveranderingen en fiman- cieriragsproblemén". Na de middagpauze spreekt de heer L. Somn enschein een inleiding over de fiscale problematiek en on dernemingsvorm. Aan het slot vain de middag wordt, aan de hand van de schriftelijk bin nengekomen vragen een forumdis cussie gehouden, die onder voorzit terschap staat van ir. Th. de Wit. voor de zeewaarts afgesloten Oos terschelde) ooit een waardevolle bij drage zal kunnen leveren voor de zoetwatervoorziening van de aan grenzende gebieden. Zodat de water, huishouding niet kan worden be schouwd ais een redelijke doelstel ling voor afsluiting van de Ooster schelde. Het argument van minister Bak ker, dat er al een aantal investerin gen zijn gedaan in het Oosterschelde gebied is volgens. de studiegroep geen reden om het afsluitingsplan te laten varen. Ze besluit: een goed Nederlands spreekwoord zegt „beter ten halve, gekeerd, dan ten hele ge dwaald". STAARTKLOKKEN !n wortelnoten of eiken kast. Met 8-daags belslagwerk. Maanaanwijzing. Handge schilderde of geëtste wijzer plaat. Prijzen vanaf 393,- JUWELIERS - HORLOGERS - SINDS 1834 LANGE KERKSTR. 30 - TEL. 5005 - GOES (Van een onzer verslaggevers) GOES Eenvoudig werk voor de zwakbegaafden, die werken in de Zeeuwse sociale werkplaatsen is steeds moeilijker te krijgen. Dit constateert de Stichting voor So ciale Werkplaatsen in Zeeland in een rapport oyer de periode 1967 —1968. De oorzaak van dit verschijnsel zjjn volgens de rapporteur de automatisering en mechanisatie in het bedrijfsleven. Voor de zeer zwak begaafden is mechanisatie slechts in beperkte mate moge lijk. Men blijft noodzakelijk aan gewezen op handwerk. r Een inventarisatie van de verschil lende soorten handicaps en een re servering van arbeid, die hiervoor geschikt is, kan op den duur de enige methode zijn om de sociale werkvoor ziening volledig aan haar doel te le- ten beantwoorden, aldus het verslag. De teruggang in de conjunctuur, die overigens van korte duur was, in de periode '67-'68 bleef de werk- plaatsbesturen en directies eraan her inneren, dat de werkvoorziening in de sociale werkplaatsen dubbel af hankelijk is van de conjunctuur. Or ders, die werden uitgevoerd voor gro te en kleine bedrijven vielen weg. Bij de opdrachtgevers zelf werd prac- tisch geen personeel ontslagen. Daar mee is weer eens bewezen, zo lezen wij verder, dat een groot deel van de door de werkplaatsen verrichte loonopdrachten zich bevindt in de zo genaamde sector orderpieken uit het bedrijfsleven. Enkele werkplaatsen zijn inmiddels begonnen met het fabriceren van een assortiment eigen produkten, die via de bonafide groothandel op de markt wordt gebracht. Verder wordt aan research gedaan om in de toekomst met een aantal nieuwe profukten op de markt te komen. Verder begint ook het idee te le ven om heel- of halffabrikaten te vervaardigen, die door het bedrijf zelf niet meer gemaakt worden. Hier door worden de werkplaatsen opgeno men in de normale planning van de betrokken bedrijven. De federatie had een actief aan deel in de researchwerkzaamheden, Getracht werd ook te bevorderen, dat er onderling werk werd uitbe steed. Bij het verkrijgen van een aan tal nieuwe orders kon bemiddeld wo den. Het ging hier in hoofdzaak om vervaardiging van reclamemateriaal huishoudelijke artikelen verpakking van plastic en metaaldraaiwerk. Geprobeerd is om contact aan te knopen met firma's in het buitenland, hetgeen echter weinig resultaat had. Een onderzoek werd ingesteld naar mogelijkheden om recreatieve voor zieningen te treffen voor de sociale werkverbanden. Voorts is 'n ontwerp op tafel gekomen voor een coöpe ratieve produkten-centrale. Helaas, aldus het rapport, is de tijd nog niet rijp voor een dergelijke ver doorge voerde samenwerkingsvorm. Regelmatig komen er van diverse kanten verzoeken om inlichtingen binnen. Dankzij de goede relaties met vele instanties op sociaal terrein kun nen gok deze mensen de weg worden gewezen. De outillage van de werkplaatsen werd geïnventariseerd. Alle directeu ren weten nu van elkaar welke ma chines iedere werkplaats heeft. Dit vergemakkelijkt het doorspelen van werk onderling aanzienlijk. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Ook dit jaar wordt weer een reünie voor de ge pensioneerden van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits - Maatschap pij gehouden "en wel op dinsdag 23 december. De reünie begint om twee uur, en is om ongeveer vijf uur af gelopen. Voor de eerste maal zal de ze reünie worden gehouden in de fraaie recreatiezaal van het Perso- neelsgebouw van de PZEM aan de Poelendaelesingel in Middelburg. BRUSSEL (ANP) De Belgische regering heeft haar goedkeuring ge hecht aan investeringsplannen van Belgische en buitenlandse onderne mingen waarmee 350 miljoen gul den is gemoeid en die nieuwe werk gelegenheid voor ruim 3.000 man zul len scheppen. De projecten die in aanmerking komen voor verschillen de vormen van overheidssteun, om vatten: Bayer en Shell, bouw van een fabriek voor schuimrubber te Ant werpen investeringstotaal 115 mil joen gulden nieuwe werkgelegen heid voor 120 man. Bekaert, produktie van fijn staal draad te Lanklaar 100 miljoen gulden 2.000 man. Atlas-Copco Metaalverwerken de industrie te Wilrijk 21,5 mil joen gulden 730 man. Airliquide zuurstoffabriek te Zandvliet 36 miljoen gulden 40 man. Borg-Fabrics spinnerij voor synthetische zevels te Sint Niklaas 14,5 miljoen gulden 265 man. Association Wiggings Tape- Mead Corporation investering in papierfabriek te Nijvel 64,5 mil joen gulden 160 man. De Belgische regering heeft op het ogenblik nog dossiers in studie van drie ondernemingen, met plan- hen voor investeringen tot 105 mil joen gulden en nieuwe werkgelegen heid voor 500 tot 600 man, aldus een overzicht van „De Standaard". (Van onze correspondent) ROTTERDAM De begrotings behandeling van Rotterdam, die drie dagen lang in 't teken van het haven- beleid beeft gestaan is in een wonder lijk en eigenlijk onuitgesproken com promis geëindigd. De gemeenteraad heeft de beleidsnota van burgemees ter Thomassen, waarin deze zijn vi sie op de ontwikkeling van de haven heeft gegeven, niet verworpen. Te gelijkertijd heeft de raad met een meerderheid, van 23 tegen 21 stem men een motie van de Partij van de Arbeid aangenomen, waarin feitelijk gezegd wordt dat Rotterdam alle in dustriële expansie moet opgeven, zich maar bij zijn haventaken moet houden en bovendien van de Hoek- sche Waard en Voorne Putten moet afblijven. Men zou kunnen zeggen dat de Partij van de Arbeid zijn burgemees ter niet heeft laten vallen door zijn beleid af te stemmen. De partij heeft tegelijk vast willen houden aan een beleidsombuiging, die 't verkiezings programma op basis van welzijn ge loofwaardig moe maken en daarbij dan nog net een breuk tussen burge meester en partij weten te voorko men. Dat laatste is wel even dubieus ge weest, want burgemeester Thomas sen ontraadde de Partij van de Ar beid haar motie met klem juist om dat daarmee onduidelijkheid geboren zou worden. Terecht merkten ande re sprekers in de raad op, dat wat de Partij van de Arbeid zo graag wil garanties voor leefbaarheid scheppen en niet de haven laten prevaleren ten koste van de bevol king al lang in het beleid van Tho massen ingebouwd is en dat er der halve helemaal geen beleid om te buigen viel. De Partij van de Arbeid was ech ter zo gebiologeerd door eigen kre ten over leefbaarheid en zat boven dien zo vast aan de P.S.P., waarmee men de verkiezingen in wil, dat men toch zijn motie wilde doordrijven. In middels was de motie al zo afgezwakt dat de Partij van de Arbeid-wethou ders haar konden steunen zonder de samenwerking in het college van b. en w. op te zeggen. De hatelijke op merking van de K.V.P., dat de motie van de P.v.d.A. een motie van wan trouwen was tegen de burgemeester die kennelijk geacht werd zijn eigen beleidsnota's niet uit te voeren werd met de grootst mogelijke kracht af gewezen De inwoners van de goede stad Vlissingen hebben allemaal een uitnodiging gehad om op 18 en 19 december eens in de raads zaal te komen kijken en luiste ren. Daar wordt op de beide da gen de gemeentebegroting voor het jaar 1970 behandeld. In een vriendelijke folder, welke begint met de woorden „Geachte stad genoot", maken burgemeester Roemers en secretaris Peters enkele opmerkingen over het huishoudboekje van de gemeen te, dat in de raad besproken zal worden. „U bent bij de huishou ding van de gemeente recht streeks betrokken", staat er in de folder. „Dat beperkt zich niet tot liet betalen van belasting al léén". In de folder laten zij aan de hand van beeldstatistieken zien op welke manier de gemeente een gulden ontvangt en hoe zij hem uitgeeft. Wat het ontvangen betreft: Vlissingen vult zijn schatkist voor 67 procent tnet rijksuitkeringen en -bijejragen. De uitgaven zijn voor vijftig procent bestemd voor de volkshuisves- ting, de volksgezondheid, het on derwijs en de cultuur. onze strijd tegen de Duitsers, hoe heroisch wij ons weerden te genover de maatregelen, die be stemd waren voor onze joodse- Nederlanders. Het sluimerende racisme ontstond na 1945 toen zich steeds meer donker ge kleurde mensen uit onze vroege re koloniën in Nederland vestig den. Hoe langer hoe meer werd de ontvangst van deze lieden on vriendelijker. Voor een Surina mer of andere kleurling is het nog steeds bijzonder moeilijk in Amsterdam of elke andere grote stad een kamer te vinden. Vol gens enkele Nederlandse sociolo gen bestaat er geen twijfel, dat er iin ons land radicale vooroor delen voorkomen. De Ambonezen zijn volgens het verhaal in News week de meest gediscrimineerde groep. Het is voorts een bekend feit dat de Ambonezen zich niet of nauwelijks aan onze leefom standigheden kunnen aanpassen. Zij willen terug naar Ambon. Vooral de jonge Ambonezen voe len de achteruitstelling hevig. Dat laatste gebeurde op een zeer duidelijke manier in een aantal dancings waar jonge Ambonezen En bij dat alles gaat bijna der tig miljoen gulden om! De folder van het Vlissingse gemeentebestuur aan de stad genoten, met de invitatie om op 18 en 19 december de begrotings behandeling te komen bijwonen. Wie zegt dat het hedendaagse toneelrepertoire aan Zeelands neus voorbij gaat, krijgt dit jaar opnieuw ongelijk. De toneelgroep „Studio" gaat, te beginnen op 10 januari, weer een serie heden daags toneel brengen. De serie begint met „Driemaal U.S.A.", bestaande uit drie Ame rikaanse éénakters. Op 14 maart komt „Studio" met „Hunka Hun- ka '69" naar Zeeland. Dit stuk vormt een persiflage op Shake speare's „Driekoningenavond" en op de hippe jeugdwereld. De Zeeuwse culturele agenda geeft onder meer deze beschrijving: „Liefde is waanzinnig, maar de natuur? Kan die gek en zinloos zijn? De jongen speeldé een meis je, dat voor jongen speelde. Daar na is die jongen weer een meisje geworden en heeft zich opnieuw veranderd in een jongen. Maar wat is tenslotte de schijn in deze komedie van vergissingen? Er is maar één antwoord: DE SEKSE. De liefde en de begeerte gaan on veranderd over van jongen op meisje en van meisje op jongen. De vermomming is een maske rade. Alles is werkelijk en on werkelijk, vals en waar tege lijk..." De derde (voorstelling in de se rie hedendaags toneel is getiteld „De nonnen", een parabel van Euardo Manet. Het lijkt in de geest van het voorgaande als wij van dit stuk vertellen, dat de non nen worden gespeeld door man- ne. Het stuk speelt in Haiti tijdens de slavenopstand. „De nonnen" is een Cubaans stuk. werden geweerd, omdat men be vreesd was voor vechtpartijen met „blanke" jongeren, die zich in het verleden wel eens voorde den. Meestal, aldus Newsweek is het voor de blanke al genoeg om tegen een kleurling „zwartkop" te roepen om een gevecht uit te lokken. Verder komen in het voor maatstaven van Newsweek lange verhaal enkele opmerkingen van ondervraagden voor, waaruit blijkt dat de stelling van de soci ologen, dat er wel degelijk voor oordelen in Nederland op het ge bied van de rassen bestaan, waar is. De slotzin van het artikel geeft duidelijk weer, dat het in derdaad gemakkelijk is om tole rant te zijn als je relatief weinig gekleurde medeburgers hebt. Maar komen er meer, dan zal je direct bemerken, dat de vooroor delen hun kop beginnen op te steken. Dat Zeeland het voor beeld juist in deze aangelegen heid moet geven is jammer. Vooral voor het Amerikaanse toerisme De naam Zeeland is zelfs door gedrongen in de kolommen van het Amerikaanse links liberale weekblad Newsweek. Helaas niet in gunstige zin. Het gaat n.l. over enkele rellen in Zeeuwse dan cings, waarbij racistische trekjes van de plaatselijke bevolking naar boven kwamen. Ditmaal betrof het de Ambonezen, die het slachtoffer werden van hun huidskleur en afkomst. Het artikel in Newsweek geeft allereerst een opsomming over Een inwoonster van Haarlem, mevrouw C. H. Theunissen-Oos- terhaven, vatte geruime tijd gele den het plan op, om een 17e-eeuws schilderij van de hand van C, Vroom aan het Vlissings gemeen temuseum te schenken. Het doek stelde voor: De stad Vlissingen in de eerste helft van de 17e eeuw. Op 23 oktober van dit jaar schreef mevrouw Theunissen een brief aan b. en w. van Vlissingen, waarin zij haar royale geste schrif telijk bevestigde. Binnen twee weken had zij de conservator van het Vlissings museum, de heer Veldhuis, op de stoep staan, die het doek kwam bekijken en er meteen verrukt van was. Wellicht heeft mevrouw Theu nissen verwacht, dat de conserva tor dit stuk, dat een waarde van duizenden guldens heeft (de ver zekerde waarde zou f 20.000.be lopen) direct onder de arm zou meenemen. Doch dat gebeurde niet. Het is nu een maal wettelijk vastgelegd, dat de gemeenteraad een schenking officieel aanvaardt. Daar kan wel eens lange tijd mee gemoeid zijn. Nu echter ontving de Vlissingse raad het voorstel om. het geschenk te aanvaarden reeds op 12 november. Vóór een en an der echter in de raad (die kort daarop gehouden) behandeld kon worden, werd de eigenaresse van het schilderij ongeduldig. Zij be sloot het aan een ander te geven. B. en w. van Vlissingen hadden geen andere keus, dan het voor stel in te trekken.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3