RAPPORT „SPORTACCOMMODATIES IN ZEELAND" Elf velden zijn niet bespeelbaar „CORN BOYS WIL NU EERHERSTEL" Moller Y.C.-R.H.B.S. topduel WINSTKANS VOOR LVC Hekkesluiter SOA naar leider EMM KOFFIE HAD V spaart hart en zenuwen Crosskampioenschap in Wolphaartsdijk Titelstrijd keurturnen in Yerseke CONCLUSIES DIE VRAGEN OM DADEN Logisch gevolg Walcheren-clames favoriet PIET VONCK FAVORIET Hersteld ZEBRA VERSTREKKEND ONGUNSTIG TE INTENSIEF Rijden sportmensen soms een sclieve schaats? echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ Vrijdag 12 december 1969 DE VRIJE ZEEUW (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Uit het deze week verschenen rapport „Sportac commodaties in Zeeland", uitgebracht door de Stichting Zeeland, in opdracht van de Zeeuwse Sportraad, zijn wat sportvelden be treft, de volgende conclusies getrokken. Totaal beschikt Zeeland over 174 sportvelden en 41 aparte oefen terreinen (exclusief de half verharde velden, de atletiekaccommo- daties, en de in september van dit jaar gereedgekomen zes sport velden aan de Breeweg in Middelburg). Relatief is het grootste aantal voetbalvelden en andere sport velden aangetroffen in de regio's Schouwen-Duiveland en Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen, Tholen - St. Philipsland, en Oostelijk Zuid- Beveland hebben relatief het geringste aantal sportvelden. Bij eenderde van de sportvelden is de oefengelegenheid beslist onvol doende of ontbreekt geheel. Elf velden zijn onbespeelbaar. Totaal aantal inwoners per voet balveld in Zeeland bedraagt 2178 (voor landelijke gebieden is de plan ningsnorm 1700). Hoe groter de gemeente, hoe ge ringer het aantal velden (relatief). Tien gemeenten in Zeeland be schikken niet over een sportveld. Tholein-St. Philipsland, oostelijk Zuid-Beveland en Midden- en Noord- Zuid-Beveland zijn de enige regio's die niet aan de planningsnorm van een voetbalveld per 1700 inwoners beantwoorden. Het zijn nogal verstrekkende con clusies van rapporteur drs. D. W. M. Jansen. Conclusies ook die om daden vragen. A. L. van Geesbergen, de voorzitter van de Zeeuwse Sportraad, zegt in zijn voorwoord zo: „Achter al le projecten-op-papier zullen cijfers moeten worden ingevuld. Anders ge zegd: alle wensen zullen in geld moe ten worden vertaald. En dan zullen de nodige fondsen verkregen moeten worden. Wij kunnen slechts de hoop uitspreken dat de weg daarheen niet al zuchtend behoeft te worden afge legd". De inventarisatie van de velden in Zeeland is als volgt: totaal zijn er 95 voetbalvelden waarop uitsluitend wordt gevoetbald, zeventien velden waarop tevens wordt getraind, en 25 terreinen waar ook andere sporten dan voetbal op worden bedreven. Verder zijn er negentien velden waar op uitsluitend wordt gekorfbald, drie korfbalvelden waar ook andere spor ten aan bod komen, drie velden waar op uitsluitend wordt gehockeyd, vier hockeyvelden waarop ook andere sporten worden bedreven, twee velden die uitsluitend voor handbal worden gebruikt, en zes golfvelden. Het rapport van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland gaat ook regiogewijs in op de „velden- dichtheid" in Zeeland. Het gunstigst staat Noord-Beveland er voor. Terwijl het Zeeuwse gemid delde .van het aantal inwoners op een voetbalveld ligt op 2178 personen, heeft Noord-Beveland het lage gemid delde van 1261 mensen. Opmerke lijk is ook dat er op Noord-Beve land alleen maar voetbalvelden zijn. In Wissekerke, Kats en Kortgene ont breekt echter een trainingsmogelijk heid. De rapporteur, die onder velden- dichtheid het verhoudingsgetal ver staat dat weergeeft hoeveel inwoners c.q. tien tot en met 25-jarigen er in een bepaalde regio zijn per voet balveld, en/of sportveld, noteerde in Midden- en noordelijk Zuid-Beveland en in de Zak van Znid-Beve'and een over het alremeen ongunstige vel- den-dichtheid. Vooral voor de voet balvelden is de situatie slecht, terwijl hier een redelijk gemiddelde wordt gehaald als men van het totaal aan- atl sportvelden uitgaat. Dit wijst volgens het rapport op een relatief tekort aan voetbalvelden en eenrelatief zeer gering of geen tekort aan overige velden. Hoewel in de Zak van Zuid-Beve land volgens het rapport het grootst aantal gemeentekernen ligt, dat geen veldenaccommodatie heeft, (Wisse, Ellewoutsdijk. 's Gravenpolder, Hoe- dekenskerke, en Oudelande) is het velden-dichtheidscijfer juist hier het gunstigst van heel Zeeland. De oor zaak hiervan ligt in het gering aan tal inwoners. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen lig gen de velden-dichtheidscijfers gun stiger dan de gemiddelden van de provnicie. Oostburg steekt echter in negatieve zin af met slechts een voet balveld voor 4012 inwoners en 966 ni- woners in de leeftijdscategorie van 10 tot en met 25 jaar. Verder, zijn de bijbehorende accommodaties in Oost burg en in Nieuw vliet de slechtste van deze streek. De gemeenten Cad- zand. Waterlandkerkje, Zuidzande en de kern Aardenburg-Eede hebben in deze omgeving in het geheel geen veldaccommodatie. Bij elkaar hebben zij een inwo nersaantal van 2917. Verder vermeldt het rapport dat oefengelegenheden in Hoofdplaat, Nieuwvliet, Retranchement, Schoon- dijke. Sluis en IJzendijke beslist on voldoende zijn. De veldendichtheid in Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen is zonder meer gunstig te noemen. Tenminste in vergelijking met de al gemene provinciale gemdidelden. In deze regio is er een specifiek hoc keyveld en een echt zevenhandbal- terrein in Terneuzen. Overige vel den in deze streek zijn alle voetbal velden, met uitzondering van Zaam- slag waar een voetbalveld ook voor korfbal wordt gebruikt. In het rapport wordt geconstateerd dat in totaal drie velden niet vol doen aan de eisen: in Sas van Gent en in Zaamslag. Verder zijn volgens het rapport de velden van Zaamslag en Koewacht te intensief in gebruik. De trainingsmogelijkheden in deze streek zijn zeer matig. Er bevinden zich vijf aparte oefenvelden en zes velden waar naast wedstrijden ook op geoefend wordt. De traningsmoge- lijkheden in Koewacht, Zaamslag, Philippine, Sluiskil, Westdorpe, Sas van Gent en Terneuzen zijn bepaald onvoldoende. Verbetering valt te verwachten bin nenkort in Koewacht, waarop het ogenblik twee velden worden aange legd. en in.Sas van Gent. waar al twee terreinen klaar zijn, die de oude moeten vervangen. De situatie in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren is wat betreft de voetbalvel den. gezien het Zeeuws gemiddelde, gunstig. Maar wat betreft de sport velden in het algemeen is het gemid delde van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en hoger er dus ongunstiger dan dat "■an heel Zeeland. In Graauw gn Langendam is volgens het rapport =en veld dat biizonder slecht is-. Er bestaat verder onvoldoende trai- "inosgelegenheid en de toiletten ver dienen verbetering. In Lamswaarde werd het ontbreken van een wasgele genheid geconstateerd. De slotopmer king over dit gebied betreft de sin telhaan in Hulst die hard aan verbe tering toe is. (Van onze sportredactie) SAS VAN GENT - Corn Boys, de vierde klasser uit Sas van Gent, vertoeft de laatste maanden in het beruchte hoekje waar de doffe dreu nen vallen. Doffe dreunen in de vorm van gestaakte wedstrijden, uit het veld gestuurde spelers, en een anti-campagne in de Zeeuwse voet balwereld. Kortom door alle gebeur tenissen verkeert Corn Boys in de situatie dal het de schijn sterk tegen heeft. Immers, vaak wordt gesteld, na de incidenten die elkaar nogal vlug opvolgden; bij Corn Boys is er altijd wat. Corn Boys-voorzitter L. E. M. Magquininie en secretaris R. Kouij zer betreuren dat bijzonder. Zij wil len dat Corn Boys binnen de korst mogelijke tijd van die praatjes ver schoond blijft. „Want", aldus praeses Marquininie, „Com Boys is hele maal geen vereniging die altijd moei lijkheden zoekt of heeft. Wij als be stuur streven naar een vereniging van vrienden. En ik moet zeggen dat het uitstekend gaat. Er wordt dik wijls tegen de jeugd van tegenwoor dig gekankerd, maar dat is niet te recht. We hebben helemaal geen kla gen over de medewerking van de jongeren. Vroeger was die medewer king veel minder aanwezig. Ik ben nu twaalf jaar voorzitter en juist de laatste tijd gaat het beter met Corn Boys". De heer Marquininie ziet die men taliteitsverandering als een logisch gevolg van de verschuivingen in de maatschappij. „Het hele leven is de laatste tijd harder en zakelijker ge worden. Dat wordt vanzelf overge bracht op het spel dat de mensen spe len", filosofeert hij met zorg. Corn Boys heeft zich voor het jaar 1972 als de club veertig jaar bestaat, tot doel gesteld dat het een aardig par tijtje kan meebiazen in de top van de vierde klas. Marquininie, verbeten vechtend te gen de opwelling om het uit te schreeuwen dat zijn ploeg nooit bui ten de perken van het sportieve gaat: „Dit seizoen hebben we het ge luk gehad dat er een paar jongens bekwamen die wisten wat voetballen was. Voorheen kampten we met een paar zwakke plekken maar nu is dat helemaal over. Ons eerste elftal draait lekker. Dat ligt ook voor een groot deel aan de voorbereiding van dit seizoen. We zijn al in juli begon nen met het afwerken van een uitge breid oefenprogramma. Toen de com petitie eenmaal begon, waren alle spelers van het eerste op elkaar inge steld" Als bewijs dat er ook anders wordt gedacht over „zijn" Corn. Boys spoedt voorzitter Marquininie zich naar zijn werkkamer, waar hij even later met een clubblad van de Roo- sendaalse eersteklasser Alliance uit (Van onze medewerker) BREDA Het hoogtepunt van de eredivisie deze week is ongetwijfeld de strijd om de leiding bij de dames tussen de volleybalteams van Vre- destein en Bekkerveld. Met twee ne derlagen is dit voor Vredestein prak tisch de laaste kans. Karanoi kan voor een verrassing zorgen tegen Haag'68 en Rapid dient zich via Val- bovol wat omhoog te werken. Bij de heren ontvangt AMVJ de noordelijke kampioen SFC en Orawi moet naar DTS in Enkhuizen. Voor de leiders geen onoverkomeniijke moeilijkheden Minder krachtsverschil is te ver wachten bij de andere wedstrijden. Tornado kan een kansrijke aanval doen op de derde plaats tegen Blok keer en Libanon is in staat om in ei gen huis het Venlose Valuas te wip pen. He gedrang in de staartgroep maakt de ontmoetingen Hevok - DOS en Cito HML enorm belangrijk. In de hoofdklasse dames heeft Orawi maar weinig kans om de opmars van DOS te stoppen. Shot-Jong Pendrecht kan het lot van Shot nu al bezegelen. Bij de heren krijgt leider EVV een lastig karwei bij Rapid in Maastricht. Bij Were Di - Hajraa is de winnaar bijna veilig. Bermi moet zich verder naar de top toe kunnen schuiven nu Karanoi naar Roosendaal komt. De overgangsklas dames brengt belang rijke ontmoetingen in afdeling 7. RHBS krijgt de kans om voor op luchting te zorgen nu Den Dongen naar Breda komt. LC moet zijn ho ge plaats waar maken bij Dynamo in Grave. Lukt dit dan ligt de twee de plaats nog binnen bereik. Lyceum moet naar leider Set Up, waar een eervolle nederlaag al een goede pres tatie is. In afdeling 8, heren, is de topper deze week Moller VC-RHBS. De Bredase ploeg heeft nog een goe de kans van zijn strafpunten af te ko men en zit dan nog volop in de run ning. De uitslag van het grote duel in Bergen op Zoom is dan ook heel belangrijk Matador kan bij blijven door een zege op Flits en ook Sifrak heeft de beste kansen bij Juliana 2. Lyceum moet proberen de misstap van vorige week goed te maken bij CW, wat geen gemakkelijke opgave is. Onderaan krijgt EVVC de kans van zijn leven om zijn plaats in de overgangsklas veilig te stellen nu Delta 2 naar Vlissingen komt. terugkeert. „Hier, lees maar", zegt hij In het blad van Alliance onder het kopje „Sportief" de volgende tekst: „Tijdens de wedstrijd Alliance 2 Corn. Boys 2 was Willy Hee- ren gewei dig in vorm. Hij had -drie doelpunter gemaakt, toen zijn rech terschoen doormidden brak. De arbi ter verbood hem verder te spelen. Een van de reservespelers van Corn. Boys stelde toen geheel vrijwillig zijn schoer. ter beschikking. Het werd nota bene 7-1 voor Alliance 2. Gaarr ne memoreren wij dit verheugende voorval Het staat in schrille tegen stelling tot de klachten over voetbal verwildering, die men elders signa leert. Zoals een onzer supporters la ter zei: „Dat is wat anders dan bij ten". Tot zover het clubblad van Al liance. „Kijk, zulke stukjes doen mij nu goed. Die bewijzen dat veel mensen die Corn. Boys constant door de modder halen, ongelijk hebben" zegt voorzitter Marquininie. „Ik heb zelf een zware dagtaak. Dacht je wer kelijk dat als het bij Corn. Boys een rotzooitje was. zoals velen beweren, dat ik dan nog voorzitter zou willen blijven. Nee, dan was ik er al lang mee gestopt. Ik ga er van uit dat het plezierig moet gaan in de ver- eniging. Wij pogen het iedereen naar de zin te maken. Ik geloof dat we daar aardig in slagen, want het le denverloop in onze vereniging is bij zonder klein. Bijna alle leden blijven voor hun leven lid". Het eerste succes in de drang naar eerherstel arriveerde deze week ten huize van voorzitter Marquininie. Het bestuur van de KNVB liet Corn. Boys weten dat men na schriftelijk en mondeling onderzoek van het inci dent bij de bekerwedstrijd Corn. Boys HVV geen aanleiding zag maatre gelen te nemen tegn de Sas van Gent se club. De KNVB deelde verder mee dat nader wordt bekeken wat er niet de gestaakte wedstrijd Corn. Boys - HW zal gebeuren. Marqui ninie: „Dat is het bewijs dat de za ken ais Corn. Boys er bij betrokken is veel te veel worden opgeblazen". De Corn. Boys-voorzitter trekt vanavond met niet minder dan acht getuigen naar Goes waar de zaak van de gestaakte wedstrijd tegen Oostburg door de commissie van de KNVB monderling onderzocht zal worden. Marquininie, tot slot: „Ik ben er van overtuigd dat de waarheid aan het licht zal komen. Dat is ons enige doel. (Van onze medewerker) BREDA De dames van Walche ren staan in de hoofdklasse zaal handbal op de tweede plaats. „Na de nederlaag vaa Swift (Roermond) tegen Hellas Den Haag zijn alle kan sen weer aanwezig voor de bovenste plaats voor de dames van Walche ren," aldus de heer A. Schoute, voorzitter van Walcheren „Onze da mes staan nu gelijk met Swift en nog twee punten achter op de koploper, de dames van het Amsterdamse Ni- loc, maar deze ploeg ontmoeten we nog tweemaal, uit en thuis. De eerste helft van de zaalhandbal competitie is nog niet verstreken en er zijn dus weer goede vooruitzichten. Zondag gaan we onze positie trach ten te versterken. Hygiëa uit Den Haag. dat met Quintes op de onder ste plaats staat, komt naar Vlissin gen. Gezien de stand op de ranglijst moeten onze da-mes van Hygiëa kunnen winnen. Overigens spelen wij thuis altiju sterke wedstrijden en kan Walcheren rekenen op de steun en aanmoediging van omze supporters." De heren van E.M.M. uit Middel burg doen in de overgangsklas uitste kend. Zondag gaan de Middelburgse heren de bovenste plaats verdedigen tegen Hermes (Den Haag) dat dit jaar niet zo goed van start is gegaan. Wanneer E.M.M. niet met pech krijgt te kampen zal het zich op de bovenste plaats kunnen handhaven. In de districtsklas dames is slechts een wedstrijd vastgesteld. Hekkeslui ter S.O.A. (Breda) gaat naar Middel burg om te duelleren met lijstaan voerder E.M.M. De Middelburgse da mes zullen het echter niet cadeau krijgen, want de Bredase dames zijn sterker dan hun plaats- op de rang lijst zou doen vermoeden. De meeste wedstrijden werden met een klein verschil aan doelpunten verloren. Verder heeft S.O.A. tot heden prak tisch alle sterke ploegen uit de dis trictsklas ontmoet. (ADVERTENTIE) Alcohol en nicotine zijn taboe als men sportieve prestaties wil leveren. M coffeïrie eigenlijk ook. Genieten sport mensen dus nooit van een kop koffie r. Hö, wacht even, zij kunnen zonder De- zwaar Koffie Hag drinken. De beste koffiebonen, maar dan vrij van coffeme en andere schadelijke stoffen. Toch met de verkwikking van lekkere koffie. Spaart hart, zenuwen, bloedsomloop en maag, lever en gal. Pittige, geurige Koffie Hag. De beste koffiebonen... maar dan coffeïnevrij. (ADVERTENTIE) (Van onze atletiekmedewerker) TERNEUZEN De Goese atle tiekvereniging A.V. '56 houdt zater dag a.s de Zeeuwse cross-kam- piocnschappen te Wolphaartsdijk. Het oorspronkelijke plan om deze kampioenschappen te Goes te orga niseren heeft AV '56 laten varen in verband met het feit dat de mogelijk heid niet was uitgesloten dat het par cours bij slecht weer zou worden af gekeurd. Het was de bedoeling om het bosplan Zuid uit te zetten. Het bleek echter dat de Dienst Gemeen tewerken het parkoers voor de aan vang moest keuren. s Gezien het jaargetijde heeft het bestuur van A.V. '56 gemeend geen enkel risico te kunnen nemen en de ze kampioenschappen te Wolphaarts dijk te moeten houden. Het parkoers daar is gelegen langs het Veerse Meer en start en finish zijn in de onmid dellijke nabijheid van de zeilschool „De Viking". In deze zeilschool is ook de kleedgelegenheid en het wed strijd-secretariaat. Deze verplaatsing van Goes naar Wolphaartsdijk heeft schijnbaai geen nadelige invloed gehad op het aantal inschrijvingen, want reeds heeft een 200-tal KNAU- leden en ndet-KNAU-leden inge schreven door d-eze wedstrijden. Het is een uitgebreid programma dat zaterdagmiddag moet worden af gewerkt. De start voor de scholieren is op twee uur bepaald en voor de KNAU-leden op half drie. Bij de se nioren zijn dertig deelnemers inge schreven. Ook hebben enkele Bra bantse verenigingen ingeschreven met een vijftiental atleten. Piet Vonck van RKHAV gaat als de grote favo riet van start en gezien de successen die Vonck de laatste weken in Bel gië heeft geboekt zal hij ook dit jaar evenals het vorig jaar Zeeuws cross kampioen worden. stand ondervinden van Jan Jansma van Zeeland Sport. Bij de B-jongens zal de overwin ning ook wel naar een Hulstenaar gaan. Jo Vonck van RKHAV zal in deze groep ongetwijfeld 'a kampioen schap behalen. Bij de C-jongens is zijn clubgenoot Jo Schout de groot ste kanshebber voor het kampioen schap. Bij de meisjesgroepen zijn de D- en C-meisjes dit zijn de meis jes in de leeftijd van 11 tot en met 14 jaar het best vertegenwoordigd. Bij de oudere groepen vooral bij de dames is de deelname zeer mini maal. Bij de scholieren zijn de LTS en de Chr. Mavoschool uit Goes weer met grote groepen vertegen woordigd In verband met bovenge noemde verplaatsing van deze kam pioenschappen van Goes naar Wol phaartsdijk heeft A.V. '56 besloten de inschrijvingstermijn voor deze wed strijden open te stellen tot een uur voor de aanvang. (Van onze gymnastiekmedewerker) YERSEKE Onder auspiciën van de Zeeuws - Brabantse Turn kring houdt de gymnastiekvereni ging VZOS zaterdag in de zaal aan de Tuinstraat te Yerseke de jaar lijkse Kringkeurturnkampioenschap- pen voor dames en heren, die om 14.45 uur beginnen. Doordat na afloop van deze keur- turnkampioenschappen geen samen stelling van kringtrainingsgroepen meer plaatsvindt, h.eft dit jaar, zo wel bij de dames als bij de heren een verschuiving van de deelname aan de verschillende kringkampioen schappen plaatsgevonden ten gunste van de kringkampioenschappen eer ste, tweede en derde graad, die en kele weken geleden te Middelburg werden gehouden. Dit heeft tot ge volg gehad dat het aantal deelne mers aan de kringkeurturnkampi- oenschappen van zaterdag ten op zichte var, andere jaren is terugge lopen. Dat zal deze keurturnwed- strijd echter beslist ten goede komen, aangezien de grotere deelname in 't verleden het karakter van een keur- turnwedstrijd beslist vertroebelde. Bij de dames mogen Ria Dekker- Walraven van Volharding, Goes, en Bep Geelhoed-van Gelderen van VT V Vlissingen beslist tot de grootste kanshebsters worden gerekend. Bij de heren zijn dat Jan de Wee van VZOS, Yerseke, Cor Meesters van UDI, Bergen op Zoom, en Bennie Weststrate van Volharding, Goes. Zowel bij de dames als bij de he ren nemen enkele veelbelovende jon geren deel. De wedstrijdonderdelen zijn voor de dames: brug ongelijk, paardsprong evenwichtsbalk en vrije oefening; voor de heren: paardsprong, ringen, brug, rek, paardvoltige en vrije oe fening. Bij de A-jongens start als de favo riet de weer herstelde Kees van Da len van A.V. '56. Van Dalen, die we gens ziekte een paar maanden niet aan wedstrijden heeft kunnen deel nemen zal echter wel grote tegen- Vonck: grootste kanshebber. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5