SPAREN JA OF NEEN? 1 kiis!» kaarsjes 4houdertjes kleibin itjes Ski 1.39 snaasappe B riblappen 69 79 85 98 Kopen bij de Spar is sparen bij de koop DRUKWERK 115 j39 Door Greet Buchner JAARMARKT IN AXEL Hulster postzegelclub houdt bijeenkomst Bronchi letten P.J.Z. ontspannings avond in Axel boerenmet- m worst J9 lunchwersf fl£| a horstlappen 189 "»9fe 1= runderlappen a?3 3<:a doorregen 500^ sir runderlappen UP 115 150 po ®Drop- zak 250 gram toffees 89 ©Rook- worst 98 ®Groene aq erwten uu ©split- erwten #0 Custard 70 ©Slasaus m Spaanse „50 wijn Ananas sgo Suikerkransjes ®Kerststaaf met zuiver spijs 180 gram ®Fonilantkransjes kerstkransjes Chocolade kransjes Musketkransjes 4.75 3.75 1.95 2.25 VOOR AL UW DRUKKERIJ VAN DE SANDE (£)kerstboomstandaard 225 Kerstballen in alle soorten ©Kerstpiek ©Spuitsneeuw ©Kerstkleed juist in de dure decembermaand Korte Kerkstraat 1 -3 Tel. 2050 Terneuzen Donderdag 11 december 1969 DE VRIJE ZEEUW Deze keer twee korte verhalen. Verhaal één: De zusjes Clasina en Joanna wer den rond de eeuwwisseling geboren, als dochters van een welgesteld ar chitect. Ze waren bijzonder op elk aar gesteld, te meer daar er verder geen kinderen waren in het gezin. Toen de ouders overleden, lieten ze de twee zusjes, inmiddels uitge groeid tot forse vrouwen, een aar dig vermogen na. Dat werd, zoals gebruikelijk, eer lijk samen gedeeld. Deze verdeling leverde geen enkele moeilijkheid op. Nóch juridisch, nóch menselijk. De twee zusters konden immers goed met elkaar overweg. De moei lijkheden tussen die twee kwamen pas tot stand, bij de besteding van het vaderlijk erfdeel. Joanna, de vrolijkste en meest le venslustige uit het gezin, de flie refluiter, wist wel weg met het geld. Ze kocht gloednieuwe meu bels met alles erop en eraan voor het gezin, nieuwe kleren voor man, kinderen en zichzelf, en een super- deluxe auto voor de man. Toen ze zag dat er nog wat geld over was, ging ze met -iet hele gezin op va kantie in Hiltonstijl. Clasina, bedachtzamer, voorzichti ger en minder tierig van aard, zette al het geld op de bank. Elke keer als een van haar kinde ren in het huwelijk trad, dan ging er een forse hap af. Maar uitein delijk bleef er nog flink wat op de bank staan. „Voor onze oude dag", zei Clasina dan met een verwijtende blik naar de duurgeklede en fraai gekapte zuster. Die lachte vrolijk en zei iets in de trant van: „Wie dan leeft die dan zorgt", of ook wel: „Plezier moet je maken zolang je jong bent. Je hebt immers niets meer aan je geld als je oud en sukkelig wordt." Clasina schudde dan wat meewarig haar hoofd en bleef even zuinig als altijd. Ze wist dat zij uiteindelijk aan het langste eind zou trekken. En zo naderden de twee zusters de AOW-leeftijd en moesten ze het ineens doen met een klein pensioen van de man, aangevuld met AOW. Clasina de zuinige, had er nog de rente van haar kapitaal bij en rooide het heel goed. Maar Joanna zag het niet meer. Daarom zocht ze met haar man toevluoht in een bejaardentehuis. Er was immers pas een luxueus en fraai tehuis gebouwd in haar dorp! Wat ze tekort kwam, werd aange vuld door de Bijstand en Joanna kon weer leven als een prinses. Clasina zag dat gemakkelijke le ventje in een tehuis en begon er ook voor te voelen. Maar helaas, hoe ze ook cijferde en rekende, het totaal-inkomen inclusief rente, was te gering voor haar man en haar zelf. Ze kon het bejaardentehuis eenvoudig niet betalen. Clasina dacht niet eens aan de Bij stand. Daarvoor was ze te zelfstan dig. Bovendien wis ze dat ze er toch niet voor in aanmerking zou komen. Ze had immers kapitaal. Dus bleef ze moeizaam scharrelen in haar eigen huis dat inmiddels te groot en te ongemakkelijk gewor den was. Clasina, toch al niet tierig, is nu ronduit sjagrijnig. Ze weet dat Jo anna wéér aan het langste touw trekt. Dat kan ze maar moeilijk verkroppen. Verhaal twee: Dirksen en Cornelissen werken in dezelfde stad, in hetzelfde bedrijf. Ze zijn even oud, ingedeeld in de zelfde vakgroep en krijgen jaar op jaar hetzelfde waarderingscijfer. Kenners van dit systeem weten dus dat Dirksen en Cornelissen tot op de cent nauwkeurig hetzelfde ver dienen. Maar ze leven niet op de zelfde wijze. De vrouw van Dirksen is nogal zui nig. Die doet alles zelf en weet centje bij centje apart te leggen. Op deze wijze heeft ze, al jaren ge leden, de aankoop van een eigen huis mogelijk gemaakt en sedert kort heeft ze dat helemaal af weten te lossen. Dat eigen huis is de trots en glorie van het gezin Dirksen. Bij Cornelissen leven ze wat roy aler. De vrouw van Cornelissen houdi niet van huishoudelijk werk. Ze heeft een hulp en doet veel de deur uit. Ze leeft er gemakkelijk van, maar houdt dan ook nooit één cent over. Over bezitsvorming wordt in het gezin Cornelissen dan ook nimmer gesproken. Dirksen en Cornelissen hebben dus hetzelfde werk en hetzelfde inko men. Ze hebben geheel verschillen de vrouwen, maar ze hebben weer wél twee zonen van hetzelfde soort. Twee professionele dwarsliggers. Moeilijke jongens, die in beide ge zinnen onrust en herrie tussen de ouders weten te veroorzaken. Wat doe je in deze tijd met zulke jongens? Je gaat ermee naar het Medisch Op voedkundig Bureau. En wat zei het Medisch Opvoedkundig Bureau in beide gevallen: „Ach die jongens zijn zo kwaad niet. Zorg ervoor dat ze een tijdje ergens anders onder dak vinden. Dan Ieren ze het eigen huis wel weer waarderen. Dan groeien ze vanzelf door die dwarse tijd heen." En zo gingen beide zonen de stad èn de deur uit. Helaas bleek dat een nogal kost bare aangelegenheid te zijn. Een kleine zevenduizend gulden per jaar extra, berekenden de beide vaders. Maar ja, je moet wat voor je kind overhebben. Oók als het een dwars kind is. Dus werd er bij Dirksen minder suiker in de thee gedaan en minder boter op het brood gesmeerd. Vlees werd een zeldzame luxe. Cornelis sen daarentegen stapte vlot met zijn moeilijkheden naar de Bij stand. En jawel hoor, hij kreeg een aardige vergoeding voor de zoon, die op deskundig advies de deur uit moest. De geestelijke volksgezond heid stond immers op het spel. Daar is de Bijstand voor. Toen Dirksen dit hoorde, ging hij óók eens praten. Bij hetzelfde instituut, in dezelfde stad. Maar wat kreeg hij te horen? „Meneer, u woont in een eigen huis, vrij van hypotheek. Dacht u nu werkelijk dat u een beroep op het geld van de gemeenschap kunt maken? Verkoop eerst maar eens uw huis." Dirksen blijft droog brood eten en thee zonder suiker drinken. En hij niet alleen, het hele gezin leeft zo. Als Dirksen collega Cornelissen tussen de middag zijn dikbelegde boterhammen en krentenbroodjes ziet verorberen, dan vraagt hij zich in alle ernst af of het wel zin heeft om zuinig te zijn in een land als het onze. Net als bij Clasina, begint zijn hu meur te lijden onder het feitelijke antwoord op deze vraag. Want dat luidt neen. GREET BUCHNER (Van onze correspondent) AXEL Donderdag wordt in Axel de 22e na-oorlogse jaarmarkt gehou den. Gezien de iets stijgende prijs voor slachtvee wordt dit jaar een bijzonder grote aanvoer verwacht. Op de jaarlijkse markt waarop zowel fok- als slachtvee wordt aangevoerd, wordt dit gecompleteerd met varkens schapen en pony's. De markt is niet alleen van plaat selijk belang. Er wordt uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen vee aange voerd. De kopers komen uit alle de len van Nederland. Voor de verschillende categorieën zijn bekers en medailles beschikbaar gesteld v/at een stimulans is om het beste wat men heeft hier te brengen. (Van onze correspondent) HULST Postzegelclub Het Land van Hulst komt zondagmiddag om half drie bijeen in de zaal van A. van Oosterom in Hulst. Vanaf half twee is de nieuwtjes- dienst aanwezig en bestaat er gele genheid om te ruilen. Na het officiële gedeelte is er een verloting met als hoofdprijs twintig verschillende en veloppen met erop series kinderze gels die afgestempeld zijn met het stempel „Autopostkantoor". Er wordt een veiling gehouden waarbij onge veer vijftig tafeltj es ter verkoop wor den aangeboden. (ADVERTENTIES) Hoestdrank in tabletvorm. 1." (Van onze correspondent) AXEL Vrijdag organiseert de afdeling Axel Zaamslag van de PJZ een ontspanningsavond in „De Halle" met een drukbezet program ma. De avond zal geopend worden door de boerenkapel van Concordia, waar na een revue ten tonele wordt ge bracht. Men gaat dan verder met het uit drie bedrijven bestaande blij spel „Het oude gezag" door J. Bos- ker, gevolgd door experimenteel to neel. Deze avond wordt besloten met een bal bij de muziek van het Til- burgse Mixer-Trio. EDKDOP ZUN? Wat u kpopt moet natuurlijk niet alleen goedkoop zijn, maar ook goed.U wilt vanzelfsprekend zekerheid in kwaliteit. Die zekerheid hebt u altijd bij de Spar. Ongeacht de lage prijs. Kijk straks maar eens hoe prachtig die Spar kaarsen branden. 200 gram van 142 voor 1 200 gram van 94 voor w de beste en goedkoopste aardap EEKENDAANBIEDINGEN pelen spaanse navg| 1'/, kilo (8 a9 stuks) keiharde M 500 gram 1 500 gram n De Spar uw Kerstman Extra stevige en kleuren per doos v.a. j zeer bijzonder model met servetten, "extra grote maat" grote bus 99 vacuum verpakt 225 gram extra pak 500 gram groot paK extra grote fles 3/4 liter I Zoete Z.UCIC hlik 4 hple erhiivon VOOT blik 4 hele schijven Uit de Spar Kersttracteertrommel 250 gram Gedecoreerde melk of puur 200 gram Gevulde 200 gram 150 gram prijswijzigingen voorbehouden. y/A 1 it Fonduestel met spiri tusbrander, regelaar en dover. 3 Kleuren. Normaal 22.50. Nu 18.95. Zes vorken met kleurmerkjes Neem voor Kerst en Oudjaar nog wat van die fonkelende wijn glazen in huis. Nu 6 voor 3.95. En port- glazen 6 voor Prachtig met de hand bewerkt India koper. Kandelaars, drie mo dellen, waaronder blaker Ook van dat fijn be werkte India koper. Een kaarsensnuiter (om de pit te knippen) 2.75. En een kaarsen- dover Emaille frituurpan met Wit porseleinen kan- opstaande handvatten delaars met rood voor het uitlekken, roosje. Drie model- 0 20 cm 6,95 len, waarvan één met zwaantje. Prijzen 1.95 en Sneeuw. Voor de boom, de kerststal, de ramen. In spuitbus 89 ct. Verlichte ad- ventster. 0 24cm7.95 1.50 nu3.95 WOLFERT Dit zijn aanbiedingen die u niet mag missen! Speciaalzaak-kwaliteit en tóch guldens voordeel. Kom snel! Want deze buitenkansjes gelden slechts zeven dagen ZOLANG DE VOORRAAD STREKTI

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 6