VERKOOPSTER ^Cookboeksn DINSDAG-REKLAME Fabriek in Stoppeldijk maakt vierduizend hoefijzers per dag Spataderen groot ongemak tijdens de zwangerschap VERSE WORST 500 gram 2.48 Dordtenaar stak links en rechts Opnieuw uitroeien dorpje in Vietnam gemeld BOEKHANDELVAN DE SANDE WERKPAARDEN VERMAAR HAUSSE IN PAARDESPORT - STEIGER BOUWERS Fa. Rheinhold Mahla Nederland N.V. PROFITEERT VAN ONZE SPECIALE ALLEEN DINSDAG 5XTRA VOORDELIG Gevraagd Boekhandel Van de Sande AXELSESTRAAT TEL. 2530 Klachten Telefoniste (29) neergestoken Boerderijbrand Maatregelen Ingreep Schoenen DRIE GEWONDEN We hebben de crisis overleefd" paarden niet actueel meer was en vertelt eigenaar P. Kerckhaert. En men nog. niet meteen kon overscha- met die crisis bedoelt hij de tijd, kelen op de produktie van ijzers dat de hoefijzerproduktie voor werk- voor renpaarden. De Nederlandse, op DOW CHEMICAL Goed loon Prettige werkkring Tel. 01150 - 4976 Voor direct gevraagd Noordstraat 55 - TERNEUZEN - Tel. 2073 Noordstraat 57 - Terneuzen - Tel. 2073 SCHULDENREGELINGEN d.w.z. concentratie der be talingen op één punt voor particulieren, ambtenaren en zakendrijvenden met zo no gelijk een overkoepelen de lening of bedrijfskrediet ter voorkoming van faillis sement en loonjbeslag verkoop enz. enz. Medewerking erkenning van Voorschot- en Finan- cieringsbanken, alsmede met hen die zich belasten met de invordering van schuldposten. LANDELIJK ADVIESBUREAU voor de MIDDENSTAND gevestigd in Bussum, Koningin Em. malaan 18, telefoon 02159- 16903 DE THEIJE maandag 8 en dinsdag 9 december 1969 DE VRIJE ZEEUW (Van onze medische medewerker) BREDA De zomermaanden juli en augustus zijn steeds maan den van hoog-conjunctuur' wat de voortplanting betreft. De vrije tijd, open lucht en de romantiek van het toeristische uitgaansleven spelen hierin een niet te onderschatten rol. Feit is, dat menige vrouw aan de voorbije vakantie herinnerd wordt door een toenemend wij zigen van haar figuurtje. Meteen beginnen allerhande ongemakken op te treden. De minst gewenste is zonder twijfel de abnormale uit zetting van de aders vlak onder de huid. Wanneer een ader door ontaarding van haar wand uitgezet is, spreekt men van een varikeuse vene, varix, varice, of doodgewoon van spatader. De rest van dit artikel handelt vooral over varices, die optreden bij een zwangerschap, dit in tegenstel ling tot spataderen die reeds be staan vóór de zwangerschap maar bij die gelegenheid doorgaans toene men. Over de oorzaken van zwan- gerschapsvarices wordt nog gerede twist. Men is het er echter over eens, dat zowel erfelijke als hormo nale invloeden een rol spelen. Inder daad, sommige families zijn werke lijk voorbeschikt om varices te krij gen. Blijkbaar zijn hun aders van mindere kwaliteit. Ook aan de rol van de vrouwelijke hormonen, meer bepaald het „progresteron" dat ge durende de zwangerschap in grotere concentratie in het organisme aan wezig is, wordt niet meer getwij feld. Het progesteron heeft immers een relaxerende invloed op de ader- wand. Ook het spijsverteringsstelsel en de baarmoeder ondervinden de zelfde ontspannende invloed ervan. Indirect wordt de rol van progeste ron ook bewezen door het feit, dat de spataderen plotseling verbeteren of verdwijnen nadat de vrucht in de baarmoeder afgestorven is. Dit laatste gaat immers gepaard met een daling van het progesteron-ge- halte in het lichaam. Echte zwan- gerschapsvarices kunnen zeer vroeg optreden en zijn soms zo karakteris tiek, dat ze de vroegtijdige diagnose van zwangerschap doen veronder stellen. De plaats van zwanger- schapsvariceg is zeer typisch, name lijk aan de buitenkant van de dij en ter hoogte van de buitenenkel. In het beginstadium zien ze er uit als kleine blauwe vlekken. Deze hebben echter de neiging om snel sameno te vloeien en kunnen aldus 'n groot ge deelte van 't onderbeen en van de kuit bedekken. Een uitgezette ader is niet alleen een ontsiering voor ieder welge vormd been, maar kan daarenboven ROTTERDAM (ANP) In een bar op Katendrecht in Rotterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 39-jarige telefoniste uit de Maas stad door een 34-jarige koopman enkele malen met een mes gestoken. De vrouw kreeg verwondingen aan het hoofd en enkele steken in de rug. Zijmoest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Volgens de politie is haar toestand niet ernstig. De da der, de 34-jarige koopman Oscar L. uit Rotterdam, is aangehouden. NAGELE (ANP) Te Nagele (N.O.-polder) is zaterdagmiddag een boerderij geheel door brand verwoest. De brand werd veroorzaakt door drie kinderen die in de schuur een vuur tje hadden gestookt. nog heel wat last veroorzaken. De blauwe vlekken geven bij sommige patiënten alleen een licht stekende pijn. Bij anderen kan de pijn zeer hevig zijn. De getroffen streken voe len warm, elastisch en gespannen aan. Men spreekt dan ook van ,.hot varices". Jeuk is een zeer voorko mend symtoom. Deze symptomen zijn vrij karakteristiek in tegenstel ling met de gewone oppervlakkige spataderen, die niet verwekt worden door de zwangerschap. Gewone spataderen geven meestal een moe- heidsgevoel in de onderbenen, sa men met een uitgesproken span- ningsgevoel in de kuiten en de en kels. Warme baden en zon verhogen de last, die men van spataderen onder vindt. Zonnebaden zijn derhalve af te raden. De koude oefent daarente gen een gunstige invloed uit. Men moet er een gewoonte van maken iedere avond een koude douche te nemen. Dit vermindert niet alleen de klachten maar bevordert de wer king van de aders. Na de douche dient het been zachtjes gemasseerd te worden met een lotion op basis van menthol, levorinine of chloorbu- tol. De pijnlijke uitgezette adertjes, die een fijn netwerk vormen op dij en of benen, worden het best behan deld door samendrukking. Steunver- banden en spataderkousen geven natuurlijk geen genezing maar ver lichten alleen de klachten. Het dra gen van echte spataderkousen kan nochtans niet worden aangeraden. Draagt men slechts kousen tot aan de knie dan worden de aders tot die hoogte samengedrukt met het gevolg dat er hogerop een uitzet ting ontstaat. Wanneer men kousen draagt, die de hele of de halve dij omvatten, zullen de aders ter hoog te van de liesstreek uitgezet wor den. Daarom is het beste het dragen van echte steunkousen te beperken tot die perioden, dat men verplicht is langdurig te staan. Beter nog is het langdurig staan zoveel mogelijk te vermijden. Indien zware steunkou sen de klachten wel verminderen of opheffen, maar anderzijds de aders hogerop uitzetten, kiest men best een tussenoplossing onder de vorm van minder spannende suposekou- sen. Elastische verbanden worden beperkt tot zware spataderen, die beperkt zijn tot het onderbeen. Tot de hygiënische maatregelen behoort eveneens het dragen van gemakke lijke schoenen met een brede en halfhoge hak. Met uitzondering van zeer zware varices dient men gedurende de zwangerschap af te zien van iedere heelkundige behandeling van spat aderen. Zwangerschapsvarices heb ben immers de neiging om spontaan te verdwijnen zodra de geboorte achter de rug is. Tenminste moet men zes maanden wachten na de bevalling alvorens tot een heelkun dige ingreep over te gaan. Maar laat zowel de heelkundige ingreep als de medicamenteuze be handeling maar aan de geneesheer over en beperk u tot de elementai re hygiënische maatregelen. Het loont de moeite, althans zo lang de mini „in" blijft. Het is met hoefijzers hetzelfde als met schoenen voor de mens. Je kunt ze in alle maten, soorten, gewichten en afmetingen krijgen. De maten van de hoefijzers varieren van 14 mm breedte en 5 mm dikte tot 32 bij 16. Daarnaast zijn er nog ver schillende vormen, die bij elkaar het arsenaal van in totaal 300 verschil lende soorten vormen. Hoe tegenstrijdig het bij deze van oudsher gebruikte artikelen moge klinken: de produktie is voor een belangrijk deel geautomatiseerd. Vorig jaar kwam men met zes man aan een dagproduktie van 3000, nu met de helft van het personeel op 4000. In de gehele fabriek werken op het ogenblik tien mensen. In een langgerekte oven gaan kaarsrechte staven en worden daar in tot duizend graden verhit. De gloeiende staven worden op de pers gelegd, die het ijzer rondt en er gaten inponst. Op een tweede pers krijgen de ijzers hun vorm en een laatste plet het ijzer. Uiteraard ver vaardigt de fabriek in Stoppeldijk ook andere ijzerwaren. Hoefijzers FOTO'S: COR J. DE BOER TEKST: TON VERLIND Bij de foto's: Bij duizenden vlie gen ze er uit, iedere dag op nieuw (foto rechts). Links: de oven braakt een witgloeiende he te strip metaal uit. Twee minuten later zal het een hoefijzer zijn. Links onder: Het materiaal gaat van tang tot tang. De middelste machine gaat het ijzer zijn defini tieve vorm als hoefijzer geven. Rechts onder: Einde van het fa bricageproces: de gereedgekomen hoefijzers koelen af op een meta len ring. zijn evenwel de trots. In dé biireau- laden op de kantoren hebben dan ook niet de paperassen de over hand, maar de hoefijzers. Trekt mén een la open, dan openbaart zich een mini-verzameling van deze artikelen. Aan de muur hangen niet alleen schilderijen, maar ook hele collec tieshoefijzers. Of ook het paard van Sinterklaas voorzien is van Nederlandse hoef ijzers kon men niet vertellen. Ge zien de omvang van de produktie kan men evenwel veilig aannemen, dat het hoefgetrappel vrijdagavond o'p de Nederlandse daken en straten ongetwijfeld wordt veroorzaakt door een schimmel met onder zijn hoeven hoefijzers uit.... Stoppeldijk. (Van onze correspondent) DORDRECHT Opnieuw zijn drie Dordtenaren in de binnenstad ver wond na een staaltje van straatter reur in de nacht van zaterdag op zondag. De 22-jarige R. trok na een ruzie in een café zijn mes en rende daarmee de straat op. Drie willekeurige voorbijgangers werden het slachtoffer van zijn mes steken. Z- werden in het ziekenhuis opgenomen. Eén wordt daar op dit moment nog verpleegd voor steek wonden in handen en zij. Tegelijk met de 22-jarige R. werd de één jaar oudere P. gearresteerd. Zijn aandeel in de vechtpartij is nog onduidelijk. De cafetariahouder, die de vorige week in dezelfde buurt werd neergeslagen met een boksbeu gel, ligt nog bewusteloos in een Rot terdams ziekenhuis. Voor zijn leven wordt gevreesd. Toen werden ook vier Spanjaarden slachtoffer van de straatterreur. Duitse en Belgische renpaarden heb ben tenslotte de hoefijzerindustrie gered. Het aantal van deze paarden en het aantal maneges is de laatste zes jaar enorm gestegen en daar mee ook de verdere levenskansen voor hoefijzerfabriek Kerckhaert te Stoppeldijk. Het bedrijf bestaat al sinds 1916. Oprichter is de heer H. Kerckhaert sr. Volgend jaar draagt de huidige eigenaar P. Kerckhaert de hoefijzerfabriek over aam zijn zoons Rudi en Ronald, aan wie de verdere eer is om het Nederlandse, Duitse er. Belgische renpaard van passend schoeisel te voorzien. Voor al naar Belgie gaan ze: de Neder landse hoefijzers. Negentig procent van de produktie, om precies te zijn. „Dat komt", vertellen de insiders in Stoppeldijk, „omdat Belgie geen eigen hoefijzerindustrie heeft". Ne derland kan nog altijd prat gaan op twee bedrijven, namelijk in Stoppel dijk en een in Groningen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON - WASHINGTON - NEW YORK Een trieste lijst van 105 do de burgers en 250 gewonden zou op 2 maart 1967 het resultaat zijn geweest van een „moedwillige vernietiging" van het Zuidvietnamese dorpje Lang Vei. Twee Amerikaanse „Phantoms" zouden het met de grond hebben ge lijk gemaakt. De Amerikaanse „Stichting voor de Vrede" heeft een brief gezonden aan de Amerikaanse minister van defen sie, Meivin Laird, en aan acht leden van het Amerikaanse Congres, met het verzoek een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de toedracht. Bij deze brief sloot men documen ten in, die overtuigend zouden zijn voor „het begaan van een verschrik kelijke misdaad, die wellicht moed willig aan Lang Vei is begaan". Een briefwisseling tussen chefs van sta ven en aantekeningen over een tele foongesprek met het Witte Huis. zou den deze vernietiging tot onderwerp hebben. De Amerikaanse luchtmacht maak te de verwoesting op 13 april 1967 be kend. Deze wijdt de luchtaanval op Lang Vei aan een navigatiefout, be gaan bij slecht zicht. „In werkelijk heid", verklaart Joseph Lyford, pre sident van de stichting, „vielen de vliegtuigen het dorp drie keer aan met bommen en geschut, van geringe hoogte" Hij zegt zijn inlichtingen te hebben gekregen van ooggetuigen. (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Hoefijzers! Wie staat er tegenwoordig nog bij stil, dat deze attributen ook in deze moderne tijd nog vervaardigd moeten worden? Het aRntal werkpaarden is vooral de laatste decen nia in het bijzonder in Zeeland, hard teruggelopen. Verdrongen door mechanische arbeid. De hoefijzerproduktie daarentegen is hoe vreemd het moge klinken met sprongen naar boven gegaan. Het bedrijf van P. Kerckhaert te Stoppeldijk vervaardigdt er op dit moment zo'n vierduizend per dag. De catalogus vermeldt drie hon derd verschillende soorten.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4