Ooststraat Sas van Gent veranderde van gezicht Reuze-kabeljauw voor sportvisser uit Kloosterzande Lagere school Graauw wordt gesloopt Burgelijke stand Terneuzen Ongelukken in weekend VIJF DODEN BIJ BREST EERSTE VROUWELIJKE PREDIKANT IN GEREF. KERKEN Inbraak:accu's vermist A. de Maat van St.-Eloy in opmars op biljart „Brigade des doods" doodt weer 8 mensen C. Verdonk KVP stelt GS vragen over fruitteelt MYSTERIEUS ONGELUK IN AMSTERDAM Jubilarissen Cokesfabriek onderscheiden VANDAAG Tentoonstellingen (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Een vergelij king tussen de twee foto's van de Ooststraat in Sas van Gent leert, dat het gezicht van deze zijstraat van de Westkade in de 'oop der jaren een grote verandering heeft ondergaan. Omstreeks de eeuwwis seling telde Sas heeft wat meer ca feetjes of estaminé's dan tegen woordig. Op de oude foto ziet men op de voorgrond de draaibrug die in de meidagen van 1940 door te rugtrekkende Belgische soldaten werd opgeblazen. Rechts op de hoek van de Ooststraat en West kade stond café De Roos, later herdoopt in café Du Commerce. De oorsprong van dit pand gaat te rug tot de 80-jarige oorlog toen het een kazerne was van Spaanse onderofficieren. Op de tegenover liggende hoek stond eertijds een bakkerij (later een café) een fiet- senzaak en de slagerij yan De Nocker. Daarnaast, op de Westkade woonde de alom bekende Toon Klein in een klein huisje, dat zo smal was dat hij het zelf spottend „mijn konijnepijp", noemde. Op deze plaats staat nu het kantoor van de Nederlandse Middenstands- bank. Café Du Commerce werd in september van dit jaar afgebro ken om te herrijzen als de moder ne verlichtings-, radio- en televi siezaak van Vervaet en Zoon. Op de oude foto onderscheidt men ver der nog de nog niet ontwiekte mo len op de Molenberg. Daar stond ook de staande wip, waar de scherpschutters uit Sas van Gent en wijde omgeving elkaar de vo gels betwistten en waar menige overwinning met veel pinten bier is gevierd. (Va® een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het lid van pro vinciale staten voor de KVPde heer C. Verdonk, heeft het college van G.S. enkele vragen gesteld met be trekking tot de moeilijkheden in de Zeeuwse fruitteeltsector. „Heeft het college met de geëigende orgamsa ties uit het bedrijfsleven contact over de situatie gehad, en zo ja, welke resultaten?", wil de heer- Verdonk weten. Bovendien maakt hij de wens ken baar, dat hij op korte termijn een onderzoek wordt ingesteld naar de kansen van gehele of gedeeltelijke overschakeling van- fruittelthedrijven naar de recreatiesector. In dat ver band vraagt hij het college te be vorderen, eventueel bij wijze van overgangsmaatregel, dat de voor sta caravans geldende bepalingen uiterst soepel worden gehanteerd. (Van onze correspondent) In het afgelopen weekeinde zijn de volgende ongevallen gebeurd. In Vlissingen reed een onder in vloed zijnde bestuurder van een per sonenauto J. M. de K. uit West-Sou burg op een langs de Badhuisstraat geparkeerd staande personenauto van de heer M, B. uit Vlissingen. Hierdoor werd de auto van M. B. geheel vernield, terwijl ook de auto van de dader aanzienlijke materiële schade opliep. In Axel reed mej M. J. uit Baas rode (Bi met een personenauto op het Szydlowskiplein van het parkeer vak achteruit en botste op een pas serende personenauto, bestuurd door mevrouw L. H.-B uit Axel. Beide auto's werden beschadigd. Persoon lijk letsel deed zich niet voor. P M. uit Axel reed met zijn brom fiets tegen een voor hem rijdende com.vi-wagen bestuurd door E. D uit Axel De bromfiets werd flink be schadigd Ook hier geen persoonlijk letsel. M. D uit Axel kwam met zijn per sonenauto in de Gen. Maczekstraat te slippen en botste tegen een licht mast Auto en lichtmast werden zwaar beschadigd Zondagmiddag is in de personen wagen van B. van O. uit Sas van Gent brand ontstaan op de Axelse Sassing Toen de rijkspolitie ter plaatse kwam was de brand eblust en was de auto afgesloten achterge laten. In de auto was nogal wat schade ontstaan. AMSTERDAM (ANP) Zondag morgen omstreeks kwart voor vier is op de Kattenburgerbrug vlak bij het Marine-etablissement in Amsterdam een nog steeds mysterieus auto-onge luk gebeurd dat twee do-den en vier gewonden waaronder een ernstige heeft geëist. Zondagavond kon de recherche van het politiebureau Kattenburgerjjracht nog niet met zekerheid zeggen wat er was gebeurd. Eventuele getuigen, o.m. de bestuurders van twee auto's die kort na het ongeluk ter plaatse zijn gestopt maar direct daarop door reden, worden verzocht zich onver wijld met de Amsterdamse politie in verbinding te stellen. BREST (AFP) Zaterdagavond heeft zich tussen Brest en Lander- neau een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, dat aan-vij4 mensen het leven gekost heeft. Er is een ernstig gewonde. Vièr van de doden waren leden van een gezin uit Brest. Hun auto botste op een vrachtauto. (Van onze correspondent) SLUISKIL Ter gelegenheid van hun veertigjarig dienstjubileum op de Cokesfabriek te Sluiskil hebben de heren L.N. Dal Mas, chef van het teken- en ontwerpbureau G.M. Bra- cke, eveneens uit Sluiskil, bankwer ker in de mechanische werkplaats resp. de zilveren en bronzen medaille behorende bij de orde van Oranje Nassau gekregen. Burgemees ter J.C. Aschoff van Terneuzen reik te de onderscheidingen uit. De heer A.P. Vinke, metselaar op hetzelfde bedrijf, uit Hoek, kreeg eveneens de bronzen medaille, die werd uitgereikt door loco-burgemeester J. van der Peijl uit Hoek. Tevoren waren de ju bilarissen door de directie gehuldigd. Behalve de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde de direc teur, de heer A. Julien, de veertigja rige jubilarissen de gouden medaille van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Namens de directie wenste de person-eelchef de heer J. Commandeur, de jubila rissen van harte geluk en dankte hen voor het vele dat zij in dienst van de cokesfabriek hebben gedaan. De plechtigheden werden bijgewoond door de directie en volledige staf, af gevaardigden van de mechanische werkplaats en uit de onderhouds dienst en alle beambten. Mede na mens de beide andere jubilarissen sprak de. heer Dal Mas een dank woord. UTRECHT (ANP) Binnenkort kan in de gereformeerde kerken de intrede van de eerste vrouwelijke predikant verwacht worden. De kerk ordelijke bepalingen hiervoor zijn door de gereformeerde synode thans definitief vastgesteld. In laatste instantie ging het er nog om of vrouwen van het ambt onthe ven moesten worden, wanneer zij trouwden. Tenslotte is bepaald, dat dit niet altijd hoeft en dat zij predi kant kan blijven wanneer een kerke- raad tot de conclusie komt, dat het gehuwd-zijn geen belemmeding vormt voor de vervulling van haar kerkelij ke opdracht. De classis en de betrok ken deputaten van de provinciale sy node moeten hiermee echter akkoord gaan. De eerste vrouwelijke predikant zal, naar men aanneemt, mej. E. G. van Egmond te, Baarn worden. Bebor'en: Brian Jonesy, zoon van: Dooms, José Leunis en Scheele, Ma ria, Zaamslag, Brugstraat 24, Othe- ne. Maatje Adriana, dochter van: De Footer, Michiel en Wisse, Adriana, Terneuzen, Marisstraat 11. Boude- wijn Rafaël Jozien. zoon van: Mar tens, Willy Marie Camiel en De Block, Lilian Elisa, Koewacht, Nieuwstraat 42. Patrick, zoon van: Dooms, Jacobus Jean en Pielaat, Louisa Marie, Terneuzen, Eikenstraat 68, Fokkina Frouwkje, dochter van: Van Oord, Hugo Anne én Kikkert, Marianne Anjeline Geertruida, Ter neuzen, Langs de Kreek 31. Wendy, dochter van: Van de Putte, Johan Cle ment en Donze, Adriana, Terneuzen, Oranjestraat 48. Christina Alida, dochter van IJsebaert, Ftorirnond Willem en Witte, Adriana, Terneu zen, Zuidlandstraat 71. Erik Helena Arnoldus Elisabeth, zoon van: Smul ders, Petrus Josephus en Van Deur zen, Helena Maria, Sas van Gent, Zandstraat 44. Marcel, zoon van: De Theije, Jan Francies en Platschorre, Maria Barendina, Terneuzen, Die- penbockstaat 117. Johan Anthony Sergei, zoon van: Wattimena, Johan Ezau Jozin en Sinay, Antomina, Ter neuzen, Stijn Streuvelsstraat 11, Ja- coba Pieter. dochter van: De Wulf, Camiel en Joos, Marguerite, Terneu zen, Woonwagenkamp. Margaretha Johanna, dochter van: Van Boom, Gi deon én Jacobs, Maria Johanna, Ter neuzen, Jac.' v. Looystraat 17. Eliza beth, dochter van: Ten Kate, Johan nes Albertus en Lubbinge, Cornelia, Zwolle, Van Galenstraat 52. Hendri- ka Klazina, dochter vein: Van den Boogaart, Witte en Lenten, Hendrika Adriana, Terneuzen, ms. Verandering t.o. Scheepswerf. Simon Antony, zoon van: Ratcliffe, Antony Donald en McGrath, Patricia Ann, Terneuzen, Dorus Rijkersstraat 1. Aarnout Ma- rinus, zoon van: De Jonge, Jozias Cor nells en Kaijser, Cornelia, Terneuzen, Beethovenhof 126. Hebrina. dochter van: Hamelink, Jan Frangois en Van den Broeke, Dina, Zaamslag, Veer- straat 5. Ylse Maria Aloysius, dochter van: Dophemont, Theodorus Alphon- sus en Sponselee, Emilia Maria Jo- sepha, Axel, Bachstraat 39. Werner Marinus Nicolas, zoon van: Postma, Aaldert en Herrebout, Marina, Ter neuzen, Nieuwstraat 18. Huwelijksaangiften: Klaassen, Jan 21 jr, Hoek, Knol C. 69 en: Bouman, Cornelia 20 jr., Terneuzen, Jozina- straat 4. Toekomstig adres: Terneu zen, Klaassenstraat 17. Ferket, Ro- main Emiel Madeleine 23 jr., Moer- beke (Be), Kerkstraat 4 en: Kopmels. Catharina Johanna 20 jr., Terneuzen, Vinkenstraat 6 Sik. Toekomstig adres: Teder op eigen adres. Huwelijksvoltrekkingen: Snoeren Adrianus Franciskus 22 jr., Terneu zen, Schoollaan 7 en: Hoekwater, Ju dith 22 jr.. Terneuzen, Mascagnistraat 7. Toekomstig adres: Terneuzen, Die- penbrockstraat 107. Kaijser, Adriaan Lodewijk 22 jr., Terneuzen, Zonne bloemstraat 6 en: Kalfsvel, Gonny Gerarda 21' jr., Sas van Gent, Zand^ straat 91. Toekomstig adres: Terneu zen, Eikstraat 64. De Zeeuw, Abra ham Adriaan 19 jr., Terneuzen. Axel- sestraat 72 en: H-allegraeff, Sonja Ma ria 16 jr., Terneuzen, Burg. Geill- straat 12. Toekomstig adres: Terneu zen, Axelsestraat 72. Van den Ber gen, Eduardus Jacobus Wilhelmus 22 jr., Terneuzen, Margrietstraat 4 en: Van Me-gen, Hendrika Francisca Ma ria 22 jr., Terneuzen, Nieuwe Kerk straat 17b. Toekomstig adres: Ter neuzen, Nieuwe Kerkstraat 17 b Sik. Bergmans, Hubertus Lambertus Jan 23 jr., Halsteren, Moerstraatsebaan 503 en: Van de Velde, Catharina Pie- ternella, 24 jr., Bergen op Zoom, Koe voetstraat 49. Toekomstig adres: Ieder op eigen adres. Overleden: Thom-aes, Arnold Louis 53 jr. geh., Terneuzen, Leeuwenlaan 16. IJsebaart, Jacobus 81 jr., geh. gew. Hoek. Ingekomen personen: A. S. Faas van Overdulve, Hogen'dijk 25, Zaam slag; M, M. H. A. van Hest, Beetho venhof 140, Sas van Gent; C. Gillis sen, Van Steenbergenlaan 25a, Mid delburg; R. D. Dieleman, West-kolk- straat 4, Axel; J. de Jong, Diepen brockstraat 111, 's-Gravenh;^; F, A. Oldgrtburg, Schoollaan 4, V eisen; J. F. L. Asselman, Nieuwe Kerkstraat 17, Hontenisse; F. A. Beukers, Die- penbrockstraat 33, Schiedam, D. J. van der Hooft, Diepenbrockstraat 67, Nieuwvliet; H, J. Koke, Bilderdijk- straat 9, Amsterdam; T. van der Zwan, Diepenbrockstraat 3, Maas sluis; J. H. Otterloo, Korte Dij-kstraat 7, Hoek; J. B. de Kesel, Diepenbrock straat 95, Westdorpe; J. Brands, Ei kenstraat 52, Hoogezand-Sappemeer; (14). Vertrokken personen: M. P. Janse- Eggermont, Oostkade 17, Bergen op Zoom; P. C. de Regt, Erasmusstraat 73, Tilburg; J. K, Berkheij, Kastanje laan 68, Kruiningen; K. D. Schwei- gert, Markt 6, Zwitserland; J. M. Toft. Bellamystraat 135, Vejle, Den.; A. P. Cornelis-v. d. Wege, v. Steen- bergéhlaan 30, Rotterdam; A. M. van Hecke, Hobbemastraat 7, Vlissingen; M. Sentse, Pijnboomstraat 44, Hoek; K, Saman, Pijnboomstraat 44, Hoek; K. D. Enthoven, Beethovenhof 47, Neuenheim, W.-Dld.; E. A. J. Ton- neijk, Beethovenstraat 38, Best; H. J. M. Berrevoets, Da Costastraat 20, Bre da; G. Verdouw, St. Streuvelsstraat 17, Apeldoorn; G. W. Dieleman, Ro zenstraat 2, Middelburg; M. G. de Vriend, Jac. v. Lennepstraat 8, Rot terdam; A. Nijssen. Debussyhof 191 ZdSmslag; (16). (Var. onze correspondent) BRESKENS In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbeken den zich toegang verschaft tot werk plaats en magazijn van de heer Kos ten aan de Handelshaven te Bres- kens. Er worden een gelijkrichter en acht accu's vermist. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Met vis serslatijn houdt de heer R. Boo gaert. Kloosterstraat 2 in Klooster zande, zich niet op. Verwoed sport visser als hij is bewijst hij liever metterdaad dat zijn vangsten be slist geen fabeltjes zijn. Dit week einde sloeg hij op de Westerschelde een formidabele kabeljauw aan de haak. Van bek tot staart meet het monster maar liefst 110 cm bij een gewicht van bijna 12,5 kilogram een vangst, die voor menige henge laar alleen nog maar een illusie is. De heer Boogaert dobberde met nog vier leden van de sporthenge- laarsvereniging „De Vogel" zater dag in hun motorboot in het Schaar bij Ossenisse. Hij vertelt: „Ik had mijn hengel rechtop in de mast vastgezet en wilde een ijslaagje van het dak van de boot verwijderen, toein ik plotseling een flinke tik te gen mijn hoofd kreeg. Ik kon die klap niet direct thuisbrengen, totdat ik zag, dat mijn hengel vreselijk stond te zwiepen. Nou, dacht ik, dat moet een flinke knaap zijn, die daar aan zit te trekken. Hoe dichter ik hem naar de boot toe haalde, hoe erger hij te keer ging. Maar na on geveer tien minuten had ik hem te gen de stroom in toch binnen boord. Het was een geluk, dat ik niet alleen was. Zonder de hulp van een van mijn maats had ik hem misschien toch nog verspeeld". Niet zo lang geleden ving de heer Boogaert een kabeljauw van 9,8 ki logram, waarmee hij onbetwist aan de top kwam van de ranglijst van zijn vereniging. Die positie heeft hij OP DE FOTO De beer R. Boogaert uit Kloos terzande met de reuzenkabeljauw, die hij op de Westerschelde ver schalkte. nu met zijn laatste hengelprestatie nog extra verstevigd. „Vissen op deze grote kabeljauwen kan je ver gelijken met jagen °P gr°f wild", zegt hij. De hengelploeg waarvan de heer Boogaert deel uit maakt is trou wens al eens eerder met spectacu laire vangsten thuis gekomen. Hun grootste buit op één ochtend be stond uit 44 stuks zeevis met een totaal gewicht van 240 kilogram. (Van onze correspondent) OOSTBURG De St. Eloy-speler A de Maat gaf zijn tegenstanders .J te Beet en C de WHte een lesje 110-72, 110-40. Koploper Er Leduy- ze kreeg klop' van R. Meulsblok: 4020 R, Dhaenens versloeg A. v. Danime: 4033. j te Beek herstel de zich tegen P. v. Damme: 50—38. C de Witte gaf met een moyenne van 9.25 J te Beek geen schijn van kans: 12074 In de B-klasse nam J. Duste door 2 fraaie overwinnin gen opnieuw de leiding tegen H. Verwey 146 en tegen G Boonman 1418 W de Coen? ontfermde zich over A Luteijrv 366. Fiims GOES Grand 20 uur Ontsnapping uit Siberië 14 jaar HULST Bioscoopgebouw 20 uur De zoete zonden van Sexy Suzanne 18 jaar MIDDELBURG City 20 uur Die Fledermaus 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Elvis Presley in het Wilde Westen 14 jaar VLISSINGEN Alhambra 20 uur Rendez-vous met de dood 14 jaar ANTWERPEN Astrid: Heintje met een hart op reis a.l. Rex: De uitzonderlijke ontsnap ping a.l. Forum: De slag om Engeland 14 j. Ribens: Ben Hur 14 jaar Metro: De brug van Remagen 18 j. Odeon: De woedende vrouw 18 j. Pathé: Aprilgekken 18 jaar Quellin: Vampiers op het bal 18 j. GENT Capitole: Hibernatus a.l. Majestic: De slag om Engeland 14 jaar Select: Tweegevecht in de Stille Zuidzee 14 jaar Century: Heden ik, morgen jij 18 jaar Plaza: Erotissimo 18 jaar Toneel - Muziek - Dans ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 20 uur „Dodendans" van ziugust Strin-d- berg Schietingen CLINGE St.-Cecilia bij J. de Vilder 15 uur Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. BERGEN OP ZOOM Etcetera, aan de Molstr. Expositie van werken van de schilder Pifet Bulthuis (t.m. 21 dec.) HULST Kunsthandel van Geyt: Expositie Maxi-Mini-Kunst van Nederlandse en Belgische schilders (t.m. 31 dec.) Gemeentehuis: Expositie Verbond voor Veilig Verkeer (t.m. 11 dec.) WESTDORPE Galerie Troutzaerte Expositie schil derijen Roel Frankot (t.m. 12 dec.) RIO DE JANEIRO (AFP) Acht mensen zijn vrijdag in Brazilië te rechtgesteld door leden van de „bri gade des doods". Deze brigade jaagt al jaren ongestraft op moordenaars, handelaars in verdovende middelen, souteneurs en prosituees, maar ook vaak omschuldigen voornamelijk in de staten Guanabara, Rio de Janeiro en Sao Paulo. Vier slachtoffers van de „brigade des doods" zijn gevonden in de staat Guanabara en vier i-n de staat Sao Paulo. ma ei' swbb -ii (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW Slopers zijn in Graauw begonnen met de afbraak van de voormalige lagere school. Het gebouw is danig aangetast door de tand dés tjjds en voldeed al geruime tijd niet meer aan de eisesan van modern onderwijs. In 1960 heeft het gebouw al afgedaan als lagere school, toen elders in de gemeente een nieuw ge bouw in gebruik genomen kon wor den, Tot voor kort heeft het oude complex dienst gedaan als bedrijfs ruimte. Het complex is ruim 105 jaar oud en heeft tot 1920 gediend als onderkomen voor de openbare la gere school. Als de school geheel za-1 zij-n afgebroken, worden op dezelfde plaats een parkeerterrein en een plantsoen aangelegd, waarvan de to tale a-anlegkosten f. 50.000 zijn maandag 8 en dinsdag 9 december 1969 DE VRIJE ZEEUW

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2