Zware sneeuwval hindert weekend verkeer OLGA INTERGAS" VERZOET NARIGHEID MET TWEE KILOMETER BANKET Nigeria en Biafra vinden nieuwe basis van gesprek TWEE KONINGINNENOP EEN MUNT osselappenala proven^ale MOEILIJKHEDEN IN GEHEEL EUROPA BELGISCHE VISSERS VERMIST IN SNEEUW JACHT Spiritustablet opnieuw „snoepgoed" MAN MET NIEUWE STEM DOOD Paard holt van Tilburg naar Dongen Belgische vogel vrienden op de vuist Drama op Oosterschelde electra Geen medicijnen voor dertien miljoen zieke Italianen Waarschuwing voor „lichte" chemische wapens MAANDAG/ DINSDAG 8-9 DECEMBER 1969 6130 25e Jaargang Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen NIEUWS KLACHT IN OOSTERHOUT Zilveren tientje: herinnering aan bevrijding Ramp met bus bij Dinant te wijten aan menselijk falen een goed strik vlees hoort erbij DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (011501—2073 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: f 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40. exclusief 4% B.i.vv. Rubriek ..Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel 23 cent. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verboging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. (Van onze correspondent) WEMELDINGE Twee Belgische sportvissers worden sinds gistermid dag na een vispartij op de Ooster schelde vermist. De rijkspolitie vreest het ergste voor beide mannen vanwege het slechte weer op de Oos terschelde. Tot gisteravond laat heb ben de reddingsboot Jan Leis van Westerschouwen en de RP 18 van de Rijkspolitie te water in dichte sneeuwbuien vergeefs gezocht naar de twee Belgen, die een open poly ester speedboat het water waren op gegaan. Tot nu toe is alleen dé naam van een van de vissers bekend, namelijk de heer Limberg (26) uit Merksem. De identiteit van deze visser werd achterhaald via de achtergelaten au to. De personalia van -de andere Belg zijn nog onbekend. De beide vissers hadden aange kondigd tot vijf uur te willen gaan vissen. Toen zij gistermiddag om zes uur niet waren teruggekeerd bij het Sas van Goes, werd alarm geslagen door de heer W. J. van Gilst, van het café 't Loze Vissertje in Wilhelmina- dorp. De rijkspolitie en de redding boot begonnen in de sneeuwjacht hun vergeefse speurtocht. Tot overmaat van ramp viel de radar van de po- litieboot enige tijd uit. Eerder op de dag was een van de Belgische vissers overboord geslagen bij het binnenhalen van een kabel jauw. Hij wist weer aan boord te komer en keerde met het bootje te rug naar de wal. Daar voorzag hij zich van droge kleren en ging daarna opnieuw het water op om te gaan vissen. Het weer was in het begin van de middag vrij goed, maar de verwachting was slecht. De beide vissers zijn ofwel verdwaald óf dat is een ander vermoeden de buitenboordmotor is uitgevallen, waardoor zij de wal niet meer heb ben kunnen bereiken. Opperwacht meester J. Bout van de rijkspolitie vreesde gisteravond toen het zoe ken onder zware omstandigheden in de sneeuwbuien werd voortgezet het ergste vanwege de koude. DORDRECHÏ (ANP) Ook in Dordrecht heeft een kind gesnoept van tabletjes die gebruikt worden voor de verwarming van speelgoed fornuisjes. In tegenstelling tot het onlangs in Apeldoorn voorgekomen geval, waarin een kind aan de gevolgen van het eten van een dergelijk ta bletje overleed, konden door onmid dellijk medisch ingrijpen ernstige ge volgen voorkomen worden. (ADVERTENTIE) (Van onze verslaggevers) MIDDELBURG - BREDA - DE BILT De zware, aan houdende sneeuwval heeft gisteravond in ons gehele land tal loze verkeersongelukken veroorzaakt. Het autoverkeer, dat na het Sintérklaasweekeind zeer intensief was, ondervond lang durige stagnaties. Ondanks het tijdig en geregeld rijden van strooiwagens sneeuwden de wegen overal weer zeer snel onder. In West-Brabant waren de hoofdwegen voor het autoverkeer redelijk berijdbaar, wanneer er gestrooid werd. In Zeeland speelden sneeuw en gladde wegen het verkeer behoor lijk parten. Nergens deden zich daar DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER (Van onze redactie buitenland) ROBiE Naar schatting 13 miljoen Italianen liggen op het ogenblik in bed met Aziatische griep. Het virus dat deze griep veroorzaakt, is geïdentificeerd als „A 2 Hongkong 1968". Men kampt in Italië met een tekort aan medicijnen door de stakingen van de arbeiders in de farmaceutische industrie in de afgelopen drie maanden. In Ro me hebben apothekers en vak bondsleiders de autoriteiten drin gend om noodvoorraden medicij nen verzocht ten behoeve van de 800.000 grieppatiënten in de stad. BRUSSEL (ANP) Een 62-jarige Belgische veldwachter, Jean Borre- mans, op wie in februari j.l, een volledig strottenhoofd werd overge plant, is zaterdagochtend in het Aca demisch Ziekenhuis te Gent over leden. Borremans, die aan keelkanker leed, was in juni uit het ziekenhuis ontslagen. Hij was gedurende twee maanden na de transplantatie kunst matig gevoed, waarna zijn gezond heid zich gestadig aan goed ontwik kelde en hij met zijn nieuwe stem banden ook weer kon praten. Eind augustus en in oktober moest hij echter nieuwe operaties aan het strottenhoofd ondergaan. Drie weken geleden was zijn toestand zozeer achteruitgegaan, dat hij opnieuw in het Academisch Ziekenhuis moest worden opgenomen. Zaterdagoch tend overleed hij RATNA Sari Dewi, de Japanse echtgenote van oud-president Soe- karno, heeft in een open brief in het Japanse weekblad „Sjoekan Gendai" president Soeharto van Indonesië verantwoordelijk gesteld voor de dood van verscheidenen honderddui zenden onschuldige Indonesiërs. echter ernstige ongevallen voor. Niet alleen in ons land maar in geheel Europa legden sneeuwstormen het verkeer lam. In Polen bereikte de sneeuw een hoogte van anderhalve meter; in Oos tenrijk twee tot drie meter. In De Bilt verwacht men, dat het sneeuw- front vandaag ons land voorhij zal trekken, waarna de middagtempera- turen aanzienlijk hoger zullen wor den dan gisteren. Onder de winterse weersomstan digheden, sneuvelde dit weekeinde het grootste deel van het voetbal programma. De amateurs speelden (met uitzondering van Zuid II) zater dag en zondag niet, de semi-profs echter werkten hun wedstrijd nor maal af. Het slechte weer was ook oorzaak van het nagenoeg geheel af gelasten van het hockey-programma. In Breda moest men de B.B.A.- stadsdienst nu en dan staken, in de hoofdstraten werd volgens deze dienst wél gestrooid, maar in de buitenwijken noemde men het bus- verkeer „levensgevaarlijk". Op de buitenlijnen werd - ijs en weder dienende - doorgereden. Vertragingen van 20 of 30 minuten waren echter geen uitzondering. Ook de N.S. ondervond moeilijkheden. Omstreeks 7 uur gisteravond viel de trein Roosendaal-Breda uit. Het treinverkeer op dit traject werd lan ge tijd gestagneerd. Treinen vanaf Tilburg kwamen toen ai met vertra gingen van een kwartier binnen. Onze verslaggevers in Zeeland meld den enige vertraging voor de bussen van de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Mij. Op de lijn naar Breda liepen de ze stagnaties op het rijschema soms uit van een half tot een uur. Er werd op rijks- en provinciale wegen ge strooid. Bij de KNAC Wegeninformatie dienst stond de telefoon de gehele avond roodgloeiend (070-814391). De lijnen waren constant bezet. .estig ntergaswagens verden geladen net 7300 banketletters. Intergas-directeur J van Buitenen een banketletter aan: biedt een cliënt in de Drossaardstraat (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De inwoners van Oosterhout werden zaterdag rond bet middaguur verrast met 7300 banketletters voorstellende de „I" van Intergas met een totale lengte van twee kilometer. Deze vormden de troostprijs van het regionale gasbedrijf voor meer dan een week aardgas- narigheid, die bijna zevenduizend klachten over verstoppingen van gas- apparaten opleverde. Veel cliënten van Intergas toonden hun waardering voor deze geste, alsook"voor de ijver waarmee tientallen gasfitters van de vroege morgen tot de late avond klaar gestaan hebben om gaskachels en geisers weer te laten branden. Om half elf zaterdagmorgen gaf directeur J. van Buitenen ing. in de kantine van het Intergaskantoor aan de Gasstraat te Oosterhout zijn laatste instructies aan de bestuurders en bijrijders van de circa zestig wagens, die de banketletters deur voor deur zouden gaan bezorgen. „Het grootste deel van de bevolking van Oosterhout heeft begrip ge toond voor de verontreiniging van het gasnet, die buiten onze schuld is ont staan", zei hij. „Maar", zo voegde hij hieraan toe, „het is noodzakelijk, dat wij de goodwill, die wij in het verleden hebben gekweekt, bewaren". Onder leiding van de heer H. Wubbolts, die zich de afgelopen week een voortreffelijk organisator toonde, en voorafgegaan door de Oosterhoutse ge meentepolitie, maakten de met banket gevulde Intergaswagens een rondrit door de stad. Een geluidswagen verkondigde het verheugende nieuws, dat de gasmoeilijkheden nagenoeg waren opgelost. Wethouder Janssen maakte de tocht door de stad ook mee, evenals Leo Wellens minister-president van de Oosterhoutse carnavalsvereniging die al plannen heeft om het Oosterhoutse gasdrama een niet al te bescheiden rol te laten spelen in de eerstvolgende carnavalsoptocht. Vandaag worden aan alle Oosterhoutse gasverbruikers schadeformulie ren uitgereikt, iedereen wordt dringend verzocht deze nauwkeurig in te vul len in verband met de noodzakelijke nazorg. Nauwkeurig zal worden nagegaan hoe het gasnet in het nieuwe stads deel Oosterheide de olie, die de verstoppingen veroorzaakte, heeft door staan. Het gasnet in Oosterheide bestaat namelijk uit plasticbuizen, die erg gevoelig zijn voor olie. (Van een onzer verslaggevers) DONGEN De bemanningen van drie surveillance-auto's van de Til- burgse gemeentepolitie hebben zon dagmiddag op de Dongenseweg nabij Dongen een paard tot staan weten te brengen, dat in Tilburg op hol was geslagen. Wie de eigenaar van het paard is. wa. gisteravond nog niet bekend Tilburgse politiemensen op patrouille zagen gistermiddag op een ringbaan nabij het centrum bet paard plotse ling lopen. Me' drie surveillance auto's werd het paard achterna gezet en pas nabij Dongen kon het paard worden gevangen. Het dier had ove rigens prikkeldraad rond staart en achterpoot en was hierdoor op ver schillende plaatsen gewond geraakt. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Nauwelijks hadden de medewerkers van In tergas N.V. zaterdagmiddag hun banketletter-actie na een week vol aardgasperikelen beëindigd, of er kwam een nieuwe klacht binnen. Op klachtenformulier nummer 6689 jammerden de bewoners van een pand in de Arendstraat, dat zij geen boterletter hadden ontvangen. Zij waren echter wei zo sportief om een kwartier later te bellen, dat de klacht onge grond was. Een nader onderzoek in de huiselijke kring had name lijk uitgewezen, dat zoonlief de letter had aangenomen en met een soldaat had gemaakt. (Van onze correspondent) LONDEN - LAGOS De regering van Biafra is bereid om haar eis voor onafhankelijkheid op te geven om zo tot een vreedzame over eenkomst met de federale regering te komen. NEW YORK (Reuter) Een com missie van de Wereldgezondheids organisatie heeft gewaarschuwd voor onderschatting van de gevaren van traangas en andere chemische anti-oproermiddeien. De uit 18 leden bestaande groep verklaart in een rapport dat „geen scherpe scheidslijn" kan worden ge trokken tussen dodelijke stoffen enÉ stoffen die louter bedoeld zijn om iemand tijdelijk buiten gevecht te stellen. De laatste konden onder be paalde omstandigheden dodetijk zijn of iemand voor het leven invalide maken. Veel middelen voor militair gebruik zijn totaal ongeschikt voor de politie. Het rapport is onder alle lidstaten van de Ver. Naties ver spreid door secretaris-generaal O? Thant, die om instelling van de com missie had verzocht. Maar het struikelblok voor de toe komstige onderhandelingen zal nog steeds de definitie van „Eén Nigeria" vormen, die opgesteld is in de reso lutie die door de leden van de orga nisatie van Afrikaanse eenheid (D.A.E.) tijdens een topconferentie te Addis Abeba in september jl. werd opgesteld. Nigeria heeft erin toegestemd vol gende week in Ethiopië vertegen woordigers van Biafra te ontmoeten, waarbij de eenheid van Nigeria niet als vooraf zai worden gesteld. De belangrijkste Biafraanse onder handelaar, opperrechter Sir Lewis Mbanefo, staat op het standpunt, dat Biafra „niet aandringt op souvereini- teit" maar een heldere omschrijving wil van Nigeria, voordat het dit idee accepteert. „Betekent één Nige ria een militaire dictatuur? Betekent het een federatie? Betekent het dat generaal Owon leider zal zijn, of be tekent het een losse confederatie? vroeg sir Lewis. De Biafraanse leider, generaal Ojoekwoe staat op het standpunt „Souvereiniteit is een van de woor den, die zowel Nigeria ais Biafra ge durende dit conflict getiranniseerd hebben. Hij vervolgt „Wij zijn bereid om iets van onze souvereiniteit op te geven, zodat wij de vrede verwerven en een goede natuurlijke verstand houding. De huidige impasse in de oorlog is niet aangetast door een federaal of Nigeriaans offensief, dat meer dan zes weken geleden werd gelanceerd. Na een -paar kilometer terreinwinst werden de Nigeriaanse troepen tot stilstand gebracht en sinds die tijd is de militaire situatie onveranderd gebleven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ter herdenking van de bevrijding, 25 jaar geleden zal volgend jaar een zilveren „tien tje" in omloop worden gebracht. Hei muntstuk met de hoedanigheid var wettig betaalmiddel van tien gulder zal uitsluitend in 1970 worden ge slagen als een eenmalige gedenk munt Dit schrijft minister Witte veen (Financiën) aan de Tweedi Kamer in het voorstel tot wijzigint van de muntwet. In eerste aanleg zullen van de bijzondere munt vijf miljoen stuks worden aangemaakt die tegen 5 mei 1970 in omloop zul len worden gebracht. Er zal een methode van uitgifte worden bedacht, waardoor iedereen in staat wordt gesteld zich een exemplaar van het zilveren „tien tje" te verschaffen. De regering heeft gemeend, aldus schrijft minister Witteveen, dat in de komende viering van de 25e ver jaardag van de bevrijding plaats 's voor een herinnering met een blij vend karakter Het zilveren „tien tje" krijgt aan de ene kant de beel- denaai van Juliana en aan de an dere kant van wijlen koningin Wil- helmina De beeidenaar van Wilhel- mina krijgt als omschrift: Nederland herrijst de waarde-aanduiding 10 g„ de jaartallen 1945 en 1970, het muntteken en het muntmeesterste ken. „Aan de eisen van uiterlijke schoonheid en duurzaamheid wordt voldaan door dit een uitvoering te geven die overeenkomt met de vroe gere rijksdaalder, die werd geslagen van zilver van het gehalte 720 dui zendsten Het gewicht was 25 gram de middellijn 38 mm. De gladde rand was voorzien van het rand schrift: „God zij met ons". Door deze gedenkmunt zullen de herinnering aan de bevrijding en de waardering voor Wilhelmina kun nen blijven voortleven, aldus mi nister Witteveen. Voor de aanmaak van vijf mil joen zilveren „tientjes" is het nodi ge materiaal verkregen door ont munting van 20 miljoen zilveren guldens Deze zijn beschikbaar ge komen, doordat zij door nikkelen munten zijn vervangen. De minister deelt mee nog geen standpunt te hebben bepaald over de invoering van vijf en tien gul den-muntstukken Het advies van een commissie onder leiding van prof. dr Th A. Stevers wordt hier voor afgewacht. BRUSSEL (A.N.P.) De ramp met de Nederlandse autobus, die op 15 juli j.l. te Dinant (België) in de Maas reed en waarbij 21 Nederlan ders om het leven zijn gekomen, is te wijten aan menselijk falen.. Aldus de uitspraak van de raadkamer van de rechtbank te Dinant die de zaak vrijdag heeft behandeld. Het onderzoek door deskundigen heeft uitgewezen, aldus de conclusie van de raadkamer, dat de signalisa tie op de route, die de Nederlandse autobus volgde, de weggebruikers wijst op het gevaar van de afdaling naar de Maas Ook is gebleken dat de Eindhovense bus technisch iü goe^ de staat verkeerde. Aangezien de bestuurder van de bus bij de ramp om het leven is ge komen, kan geen verdere rechtsver volging worden ingesteld, aldus deze beslissing. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL Twee soorten vo gelvrienden hebben zondag in 't West-Vlaamse Brugge (België) betoogd: liefhebbers die vogeltjes willen vangen en verzamelen en liefhebbers die daar tegen zijn. Daarbij is het tot enkele vecht partijen gekomen waarbij de po litie moest ingrijpen om de vo gelvrienden tegen elkander in bescherming te nemen. Enkele mensen liepen lichte verwondin gen op. Aanleiding was een congres van de nationale federatie van Belgische vogelvrienden, d.w.z. de voorstanders van de vogel vangst die in België in tegen stelling tot de andere Europese landen nog vrij intensief als liefhebberij wordt beoefend. De ze vogelvrienden protesteerden tegen de geleidelijk aan strenger wordende wettelijke eisen, die aan de vogelvangst worden ge steld. Zij dreigden met een mars op Brussel, als de voorschriften nog verder verscherpt zouden worden Hun leuze is: „Ook wjj zijn natuurvrienden" en „Waar om mag de kleine man zijn vo gelliefhebberij niet hebben en de meer gegoede wel zijn jachtpar tij". De vogelvangers trokken voor hun congres met spandoeken door de straten van Brugge, waarop zij het recht op hun lief hebberij opeisten. Naar schat ting vah de politie waren het er een tienduizend. Volgens de vo gelvangers zelf trokken ca. 25.000 mensen in de stoet mee. Bij deze gelegenheid lieten ook vogelbe schermers. opgeroepen door een speciaal actiecomité tegen de vo gelvangst zich horen met leuzen va.i een geheel tegengestelde strekking. (ADVERTENTIE) lekker eten tips Snel braden en daarna stoven met laurier, kruidnagel en zilveruitjes. Deze laatste in de jus laten meekoken. Doe er ook een scheutje rode wijn In. 2 2'/2 uur stoven.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1