Eiland drooggelegd na spontane stakingsgolf KRO ontsloeg Frits v. d. Poel ten onrechte Beernink kan grap niet waarderen Twee mannen vermoorden vrouw in rijdende auto *e€_2s breda NILFISK Winters weekeinde Autogids Dode door nekkramp MAN SCHIET FAMILIE EN BUREN DOOD Mariniers Auto in slip; één dode Arbitragecommissie stelt ex t.v.-journalist in het gelijk Nederland en Engeland in contact over hulp aan Biafra TWEE SLOFFEN VAN BAARLESE „PIETERMANNEN" „PERFECTE MISDAAD" MISLUKT DOOR PANIEK BU DADERS gratis Jwrijtechriek x^het hevron Autoriteiten =orum RADIO DE KOCK HAARWERK de MUL Gas- verwarming saudjzebroodjes BANKETBAKKERIJ STOFZUIGERS UIT DENEMARKEN ft DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—207S Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: 1 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 6 DECEMBER 1969 25e Jaargang 6129 Advertentieprijsper mm 16 cent; uMninwu1 per advertentie t 2.40. exclusief 4 BJl» Rubriek Kleine Advertenties" (geen handel- advertenties) 5 regels 1,15 Iedere regel 23 cent Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adr«» bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 nur- Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P, J. van de Sande, Terneuzen WEER SPANNING OP CURACAO (Van onze redactie buitenland) WILLEMSTAD (Curasao) Een golf van stakingen veroorzaakt opnieuw spanning op Curasao. Overheids maatregelen, waaronder de drooglegging van het eiland, dragen er toe bij dal er een sfeer ontstaat die gedachten op roept aan de rampzalige gebeurtenissen in mei van dit jaar. De stakingsgolf kwam in bewe ging nadat 1500 arbeiders in dienst van het Eilandgebied Curasao (de ovenheid) met een staking een loons verhoging van 21 procent afdwon gen. Dit gebeurde begin deze week. Met dit voorbeeld voor ogen volg den eergisteren 500 werknemers van de Cura?aose Droogdok Maatschap pij. De deelnemers aan deze wilde staking eisten ondermeer optrekking van hun lonen tot het loonpeil dat de overheid nu betaalt. Gistermorgen werd bij de Overzee- sehe Gas- en Electriciteitsmij om de zelfde redenen het werk neergelegd. Ook in de bouwsector werd gestaakt, o.a. bij de Overseas Caribean Con struction Cy die een nieuw dok bouwt. Tot nu toe gaat het om wil de stakingen die niet officieel door de vakbonden worden gesteund. Sinds gistermiddag twaalf uur is op het eiland geen druppel alcohol houdende drank meer te krijgen. Koffiehuizen, tapperijen, sociëteiten, bierhuizen, slijterijen en grossierde- rijen zijn gesloten tot nader order. Restaurants, zaken zoals apotheken levensmiddelen- en manifacturen- zaken waaraan tevens een „vergun ningsinrichting" is verbonden mogen wel open blijven, maar de vergun ninghouder moet- er op letten dat geen druppel drank zijn bedrijf ver laat. Ook de hotels mogen geen alcohol houdende dranken serveren of per fles verkopen. De gezaghebber van Curacao, tevens hoofd van de poli tie dreigt met strenge maatregelen als verguninghouders de verordening overtreden. De „drooglegging" duurt tot nader te bepalen datum. De correspondent van het ANP in Willemstad vernam gisteren voorts dat de radiostations het verzoek heb ben gekregen geen nieuws om te roe pen zonder toestemming van de mi nister-president. DE BILT. Wij blijven dit week einde in een hoofdzakelijke noord westelijke stroming met koude lucht. Een storing die vandaag ten westen van ons land naar het zuidoosten trekt, kan tijdelijk weer wat sneeuw val veroorzaken. De sneeuwbuien bleven de laatste paar dagen voor namelijk beperkt tot de kustgebieden. In Zeeland werd gisteren behalve sneeuw en hagel, ook nog. onweer bij die buien gemeld. 's Nachts is er een afkoeling tot en kele graden beneden het vriespunt. Het is waarschijnlijk dat dit week einde een winters karakter houdt, want eerst maandag een volgende storing via IJsland naar de Noordzee trekken, met tijdelijk weer iets min der koude Noordzeelucht. Het is op vallend dat de temperatuur in de kustgebieden veel hoger blijft dan in het binnenland hetgeen voornamelijk is toe te schrijven aan de nog steeds hoge zeewatertemperauur van zeven tot acht graden boven het vriespunt. (Van onze correspondent) VENLO In het St-Jozefzieken- huis in Venlo is het 18-jarige Lot- tumse meisje C. van B. aan nek kramp gestorven. In hetzelfde zieken huis wordt verder nog een jongeman met nekkramp verpleegd. De bij beide gevallen betrokken artsen hebben de nodige maatregelen genomen om een eventuele epidemie te voorkomen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. Vrijdagmorgen is een metselaar uit een psychiatrische in richting ontsnapt en heeft hij in Fer- riere-en-Brie achtereenvolgens zijn vrouw, een nicht, een te hulp gescho ten buurvrouw en haar zoontje van negen jaar doodgeschoten en vervol gens de hand aan zichzelf geslagen. Toen de politie ter plaatse kwam leefden de buurvrouw en haar zoon tje nog, maar beiden stierven in het ziekenhuis. De man leed aan vervolgingswaan zin en was in een inrichting opgeno men, omdat hij naar hij zei verplicht was zijn vrouw uit de weg te ruimen. Hoe de metselaar na zijn ontsnapping aan een karabijn is gekomen is nog een raadsel. In het gezin blijven zes weeskinderen achter, van wie de jongste anderhalf jaar. HET AMERIKAANSE ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse ambassadeur in Polen in Warschau een kort gesprek heeft gehad met diplomaten van com munistisch China. EEN UITGEVER van Arabische pu- blikaties in Israël de 37-jarige Ara bische Israëliër Gazi Kama] Saadi, is officieel beschuldigd van samen zwering tot militaire spionage voor de Syrische geheime dienst. Zolas bekend heersen op Curacao onrechtvaardige sociale toestanden. In mei van dit jaar kwam het tot een ernstige explosie. Woedende Cura- Caoënaars staken toen na een demon stratiemars het winkelcentrum van Willemstad in brand. De Nederland se regering zond een extra contingent mariniers om de „orde te herstel len". In Nederland bleek men daar niet onverdeeld gelukkig mee. De betrokken mariniers zijn al lang te rug in het land. Op Curasao en Aru ba bevinden zich thans slechts de gebruikelijke eenheden van de ma rine. Premier De Jong heeft later, toen er spanningen ontstonden tussen Su riname en 't buurland Gyama her haaldelijk verzekerd dat daar in elk geval géén Nederlandse troepen heen zouden worden gezonden. (Van onze correspondent) KAATSHEUVEL Tussen Loon op Zand en Tilburg ter hoogte van de kasteellaan is door onverklaarbare oorzaak een personenwagen in een slip geraakt. De auto kwam tegen een boom tot stilstand. De betsuurder was op slag dood. Het slachtoffer was de heer F. Eikhout uit Tilburg, was gehuwd en vader van twee kinderen nl. van vier en een jaar. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De jurnalist Frits van der Poel is eind vorig jaar ten onrechte door de KRO ontslagen, aldus heeft de naar aanleiding van deze kwestie ingestelde arbitragecommissie geoordeeld. De commissie heeft Van der Poel in, het gelijk gesteld, de KRO ver oordeeld tot een schadeloosstelling ten bedrage van 13.088 gulden en de omroepvereniging voorts verplicht tot betaling van de kosten van het geding. (Alles bijeen kost de zaak de KRO 20.000). Frits van der Poel (eiser) en KRO-voorzitter Van Doorn (gedaagde) zfjn gisteren schriftelijk over de uitspraken ingelicht. De KRO-voorzitter heeft Frits van der Poel gisteren in een telegram meegedeeld, de condlusie van de arbitragecommissie uiteraard te res pecteren. „Proficiat met voor u in belangrijk opzicht gunstige uit spraak", aldus besloot de heer van Doorn zijn telegram. De KRO heeft voorts laten we ten er geen behoefte aan te heb ben commentaar te leveren op de uitspraak. Frits van der Poel, die thans deel uitmaakt van de redactie van Het Vrije Volk verklaarde gisteravond in zijn woning in Loenen aan de Vecht niet verrast te zijn door de uitspraak. „Ik heb het altijd zo'n gekke zaak gevonden, dat ik wel verwacht had dat de zaak zo zou ein digen". Wat natuurlijk niet wil zeg gen dat ik ook niet weieens getwij feld heb aan een voor mij gunstige uitspraak. Het is voor mij een fraaie sinterklaasverrassing. Ik ben volkomen tevreden, want ik heb nooit geëist dat de KRO mij weer in dienst zou nemen. Het be langrijkste vind ik echter voor de mensen in Hilversum. Er is nu over deze zaak jurisprudentie ontstaan waar men zo nodig op kan terug vallen', aldus Frits van der Poel. V. D. POEL De arbitragecommissie zegt in haar vonnis, dat aan van der Poel voor de beide feiten het interview met fotomodel Phil Blooni en het vertrek van Prof. Plate naar Canada ver schillende andere straffen opgelegd hadden kunnen worden. Men con stateert, dat het ontslag in de vorm, waarin het nu werd gegeven en de wijze waarop het werd gemotiveerd, voor de betrokkene zelf uitermate zware straf was, die in ernstige ma te zijn toekomstmogelijkheden be lemmerde. BRUSSEL De minister van Bui tenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren tot verslagge vers in Brussel gezegd dat een po ging van Nederland, in samenwer king met Groot-Brittannië hulp te verlenen aan de hongerende bevol king van Biafra, kans op succes heeft als het huidige Brits-Nigeriaanse overleg uitzicht biedt op een politie ke oplossing. De Britse onderminister van bui tenlandse zaken, Fowley, is op het ogenblik in Lagos om te trachten een politieke oplossing te bewerkstelli gen. Minister Luns wees erop dat Ne derland ook in het verleden al her haaldelijk getracht heeft iets voor Biafra te doen en dat deze nieuwe poging niet als een spectaculaire ont wikkeling moet worden beschouwd. Donderdag had minister Luns meegedeeld dat hij met zijn Britse ambtgenoot, Stewart, over hulpver lening aan Biafra had gesproken en dat het niet onmogelijk was, dat er een zekere samenwerking tussen Ne derland en Groot-Brittannië op dat gebied zal komen. De minister zei vrijdag dat Groot-Brittannië thans bereid is politieke druk achter een operatie op humanitair terrein te plaatsen en eventueel zelf mee te doen. Geen enkele land wil een lucht brug aan Lagos opdringen, omdat hier een oorlogstoestand is, er een soevereine staat in het geding is en er moeilijkheden met derde landen zul len ontstaan. Minister Luns deelde ook mee dat de Nederlandse minister van Defen sie, de heer W. den Toom, technische aspecten van een eventuele hulpver lening had besproken met diens Brit se ambtgenoot, Healey. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink (Binnenl. Zaken) heeft deze week per post van „twee zwartepieten uit Baarle Hertog" een nadere aan duiding ontbrak een pakket met twee sloffen sigaretten (met Bel gische banderrollen) ontvangen. Omdat terugsturen onmogelijk was heeft minister Beernink de sigaretten aan zijn chauffeur gegeven met het verzoek om ze samen met de portier en enkele bodes op het ministerie van Binnenlandse Zaken te verdelen. Volgens berichten uit Baarle-Her- tog zou deze surprise het werk zijn van een Belgische winkelier en een Nederlandse hotelier. De Brabantse douane zoekt ter plaatse uit hoe deze verzending precies in zijn werk is gegaan, omdat de verzenders waar schijnlijk in strijd met de geldende douane-voorschriften gehandeld heb ben. In ieder geval heeft minister Beer nink zich niet verplicht geacht aan gifte te doen van ontvangst van een „smokkelzending". Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken liet doorschemeren dat de mi nister deze grap uit de grensstreek niet bijzonder waardeert. Zoals be kend heeft minister Beernink des tijds in zijn officiële verklaring over de geruchtmakende sigarettenaffaire gesteld, dat hij te goeder trouw had gehandeld. Niettemin Is de zaak als de „Mini-smokkel van Beernink" de historie ingegaan. Op het ministerie van Financiën wordt een en ander als een scherts- zaak beschouwd. De voorlichtings dienst zei dat van een officieel on derzoek geen sprake is. Ook is het volgens de voorlichtingsdienst niet juist dat de minister de sigaretten niet had mogen accepteren, zoals in een landelijk dagblad is gemeld. „Hij kan toch niet weten of ze van smok kel afkomstig zijn?", aldus de voor lichtingsdienst van het ministerie van Financien, (Van onze correspondent) PAPENDRECHT De afschuwelijke dood van de 44-jarige Papendrechtse huisvrouw Neeltje K.-van de W., die het resul taat had moeten zijn van 'n degelijk voorbereide „perfecte mis daad", is door de politie zonder enige moeite ontrafeld kunnen worden. De auto waarin Neeltje K, om het leven werd gebracht. In pandek genaakt door de aanblik van wat zij hadden aangericht, hiel den de echtgenoot wan het slachtof fer, de 45-jarige A. K. en zijn vriend, zich niet aan „het plan". Bovendien ginig K. zichzelf by de pdlitie mel den. Zijn vxienid, Rimus V. (59) die de dodelijke slagen had toegebracht werd kort daarop daar de Dordrecht- se politie van zijn bed gelicht. Beide mannen hebben volledige bekente nissen afgelegd. Het lijk vain de vrouw is door de rijkspolitie te wa ter uit de rivier de Nieuwe Merwede geborgen. Neeltje K. werd het slachtoffer van een komplat dat haar man en diens vriend en collega al maanden gele den hadden gesmeed. „Ik houd het mïett meer uitv Mijn vrouw moet dood", had Adri K. al talloze malen onder het werk tegen Rimus V. ge zegd. De afgelopen maanden hadden de twee al enkele mallen tijdstippen vastgesteld waarop het misdrijf ten uitvoer zou jgtoeten wwden gebracht, maar door diverse oorzaken kwaim het er niet van. Donderdagmorgen liet Adri K. zijn vriend weten dat het die avond zou moeten gebeuren. Neeltje was 's mor gens naar Zeeland gereisd om in Vlissingen familie te bezoeken. Ze zou 's avonds met de trein van kwart over negen in Dordrecht aankomen. Adri zou haar met de auto van het Dordfee station ophalen en tijdens de rit naar huig in Papendrecht zou het misdrijf worden gepleegd. Donderdagavond om kwart over negen stond de auto van Adri te wachten bij het station in Dordrecht. Rinus zat achter in de auto met maast zich op de bank een zware staaf ijzer. Niets vermoedend stapte Neeltje in de auto voor de korte rit naar huis. Even voor de Merwedebrug tussen Dordreoht en Papendrecht, draaide de wagen het donkere industriege bied van Papendrecht in. Daar pakte Rimus V. de ijzeren staaf en sloeg de voor hem zittende vrouw drie maal op het hoofd. Volgens het „draaiboek" van Adri bij elke Chevron pomp. (Kpogno's «psvom ojtomobtal Chevron K. en Rinus V. zou het lijk moeten verdwijnen. Daarmee zou, zo geloof den de twee, een perfecte moord zijn gepleegd. Zij zouden geen last met de politie krijgen omdat Neeltje „ge woon" door de faimilie en de politie als vermist zou warden beschouwd. „Het plan, zoals dait van te voren was beraamd, werd echter niet ten uitvoer gebracht. Bij het zien van de vreselijke verwondingen die de ijze ren staaf had veroorzaakt raakten de twee in paniek. Zij vergaten het zwa re blok beton dat in de auto lag en dat, alweer volgens het draaiboek, het lichaam van de vrouw naar de bodem van de Nieuwe Merwede had moeten laten zakken. De twee mannen reden wel naar het water en haalden het lichaam uit de auto. Zij sleurden het van het talud en gooiden het ih de rivier. Om er zeker vam te zijn dat de vrouw dood was hielden de twee mannen het hoofd van de Vrouw nog enige tijd onder water. Vervolgens stapten Adri K. en Rinus V. weer in en re den weg. Adri bracht zijn vriend naar de auto, die hij ergens in Pa pendrecht had geparkeerd en reed naar huis, Rinus vertrok maar zijn huis in Dordrecht waar zijn vrouw en kind al laing wanen, gaan slapen. (ADVERTENTIES) EEN BEGRIP VOOR Erkend gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 TERNEUZEN Warme Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De grootste kollektie dames- - en herenhaarwerk vindt Uihde showrooms van Gtinnekenweg 43, telefoon01600-32288 Verkoop ook via Uw kapper, vraat, hem een introduktie. *roag Vraag er om aan üw Goedheiligrnan"

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1