rjerelyct ARRESTATIES IN TATE-MOORDZAAK METAAL EN OVERHEID KOMEN MET PERCENTAGES Norm voor loonsverhogingen V.M.F. VRAAGT KREDIET VAN 35 MILJOEN 'n *^eV**zoutje EEG redt gezicht Krant: „straf voor weelderige levenswijze" Aanslag op veehandelaar VenkcJk. arno... kent u ze al? Augustijnen „nieuwe vorm" alleen derde orde (Rome) Bernhard op jacht vliegtuigen aan de grond Vuurgevechten in Lyon: vier doden „Vertaling" Opt: Drie keer ontsnapt HAAGSE KOOPMAN NU GEGREPEN imisme Ambtenaren Utrecht" Zeemeeuwen „vellen" Boeing 707 57 bejaarden vermist na brand e; v Het feest van surprise en rij, is pas compleet met bloemen. Van die grote, kleurige bossen. Jf een fijne plant. woensdag 3 december 1969 DE VRIJE ZEEUW De 'Jl-jarige Ier, die samen arresteerd. (Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES. Drie leden an een rondtrekkende groep jon- jren zijn gisteren in de Verenigde taten gearresteerd in verband met e moord op de actrice Sharon Tate n zes anderen in augustus van dit aar. De politie van Los Angeles eeft meegedeeld dat men tegen ier of vijf andere personen bewij- en van schuld in deze moordzaak al zoeken. De gearresteerden zijn de 24-jarl- ge Charles Watson en de 21-jarigc Patricia Kernwink- Patricia Kernwinkel die in Los An- met Watson is ge- geles werden aangehouden. Later op de dag werd de 19-jarige Linda Kasabian gearresteerd in Concord, New Hampshire. Volgens het dagblad „Los Angeles Times" zijn de drie verdachten lid van een occulte, haatdragende jeugdgroepering, en zouden ze be halve de Tate-moord, minstens vier andere „groteske" moorden in de omgeving van Los Angeles hebben gepleegd. Het blad noemde slechts één andere moord, die op een 34- jarige oud muziekleraar Gary Hln- man, die neergestoken werd in zijn huis, ongeveer 12 kilometer van het huis van Sharon Tate. Volgens de politie zou men de slachtoffers hebben gedood om hen te „strafen" voor hun weelderige levensstijl en om hen ervan te „be vrijden". De Los Angeles Times schrijft dav de leden van de „mystieke doden- cultus"-bende zichzelf beschouwen als slaven van de leider van deze groep 20-eeuwse nomaden. Vorige week zou een jonge vrouw, eveneens lid van de bende, aan de politie bijzonderheden van de moord hebben verschaft, die alleen aan de moordenaars bekend konden zijn. Hierop zijn de arrestaties gevolgd. Rechercheurs zouden hebben ge concludeerd dat den mensen „die de Tate-moorden pleegden" ook de moordenaars zijn van Leno en Ro semary Lebianca, eigenaars van een groot aantal supermarkten. De verdachten zouden hebben ss mengewoond in een commune, me een groot aantal hippies. Volgens de politie zijn er op he ogenblik geen aanwijzingen dat zi Sharon Tate en haar vrienden per soonlijk kenden. Een aantal mooré wapens zijn gevonden. Een zegsman van de politie ver klaarde te vermoeden dat er „gods dienstige" motieven voor de moorc zijn geweest. Hij weigerde echte: commentaar te leveren op het ge bruik van stimulerende middeler door de moordenaars, daar dit de eventuele jury zou kunnen bevoor- oordelen Een archieffoto van Cnanes verdacht wordt van de „Tate-moorden". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit, dat deze sinterklaasweek een belangrijke episode zal zijn voor de loonvorming van 1970. De indruk lijkt gewettigd, dat de onderhandelingen over een nieuwe metaal c.a.o. nagenoeg zijn afgerond, terwijl insiders de verwachting uit spreken, dat de (voorlopige) verhoging van de lonen en salarissen hij de overheid deze dagen eveneens zal worden vastgesteld. Aldus krijgt men in andere bedrijfstakken en ondernemingen een zekere norm voor de loonsverhogingen voor het komende jaar alsmede een formule om te hereiken, dat de werknemers in 1970 niet de dupe wor den van onverwachte kostenstijgingen. kunnen ontlenen. En tenslotte is het zaak de reeds voorziene kostenstij gingen (hogere premies, hogere hu ren e.d.) zo goed mogelijk te „ver talen" in een percentage loonstijging, te realiseren bovenop de reeds ge noemde 2,5 a 3 pet. bij het begin van het nieuwe contract. Die „vertaling" en de formule vormen de moeilijke punten bij het loonoverleg. De voor lopige indruk is, dat voorshands voor de nominale loonstijging niet de ver wachte 5 pet. uit de bus zal komen, doch dat men tussen de 5 en 6 pet. uitkomt. Die formule zal in alle loononder handelingen een belangrijke rol gaan spelen. In de Sociaal-Economische Raad was het bedrijfsleven het er over eens geworden, dat de werk nemers het komende jaar een reële stijging van de bestedingsmogelijk heden zouden moeten krijgen van 2,3 a 3 procent. Gesteld werd, dat de werknemers in 1969 door de onrust barende kostenstijgingen hun loons verhogingen (vrijwel) geheel hadden zien verdwijnen en geen of nauwe lijks welvaartsverruiming hadden kunnen constateren. Die verruiming zou er in 1970 moeten uitkomen. An derzijds was iedereen beducht voor een hoog percentage loonsverhoging als resultante van de behoefte aan verruiming van de bestedingsmoge lijkheden plus compensatie voor kos tenstijgingen omdat men dan de in flatiespiraal draaiende hield. Hoge loonstijgingen monden immers meest al uit in prijsverhogingen. Daarom werd een schema opgesteld om de kostenstijgingen zo laag mogelijk te houden. Bij uitvoering van dat sche ma zou kunnen worden volstaan met een loonstijging van circa vijf pro cent. Deze loonstijging plus de ver laging van de belastingdruk zou re sulteren in een feitelijke verbetering van de bestedingsmogelijkheden met 2,5 tot 3 pet. Voorzover aan het loonfront de on derhandelingen zijn ingezet, heeft de vakbeweging in het algemeen een re- ele positieverbetering als uitgangs punt genomen. Het punt is echter welke formule men moet kiezen om ervoor te zorgen dat deze verbetering het hele jaar overeind blijft. Telkens moet worden nagegaan, of nieuwe kostenstijgingen, tussentijdse loons verhogingen tijdens de loop van de c.a.o. noodzakelijk maken. In aanslui ting daarop zal men aan het eind van het jaar dan nog wel willen peilen of de produktiviteit in de bedrijfstak sterk is gestegen om daaraan even tueel een extra-loonsverhoging te (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Na drie keer te zijn ontsnapt is een 36-jarige koop man uit Den Haag de politie gisteren niet „voor kunnen" blijven. De man had vijf boetes voor verkeersover tredingen niet betaald. Er moesten gisteren vier politie mensen aan te pas komen om hem in een politieauto te krijgen. Twee agenten hadden de koop man zien lopen. Hij trachtte even als de vorige keren te vluchten. Bij zijn huis haalde politie hem in. Ofschoon de man de knevelketting werd aangelegd moesten twee an dere agenten hun collega's assisteren om de koopman te kunnen arreste ren. Een agent liep een gebroken neus been op. (ADVERTENTIE) Belangrijk in dit verband zal uiter aard zijn, hoe de „leiders" zich zullen opstellen. Tot die leiders hoort onge twijfeld per traditie en als gevolg van haar omvang, naar het aantal werknemers (300.000) gerekend, de metaalindustrie. De onderhandelin gen over de metaal-c.a.o. zijn in volle gang. Uitgangspunt was het voltooien van de onderhandelingen uiterlijk 10 de cember. Tot dusver hebben zij niet tot wezenlijke conflicten geleid, waaruit sommigen het optimisme put ten, dat men deze week nog tot prin cipiële overeenstemming komt. Wel licht zijn vanavond reeds bekendma kingen te verwachten. Het georganiseerd overleg bij de overheid is ook reeds een heel eind op weg. De regering heeft een verho ging van 4,5 pet. aangeboden per 1 januari a.s., maar de ambtenarenbon den vinden dit veel te weinig. Zij willen tenminste 5 a 6 pet. Welk per centage er ook uitkomt donderdag vergadert men weer en het ziet er naar uit, dat dan een percentage wordt vastgesteld het overheids personeel zal er uiteindelijk niets aan tekort komen, omdat in de loop van 1970 de definitieve vormgeving zal worden bepaald op dezelfde hoogte als het gemiddelde, dat in het parti culiere bedrijfsleven is gegeven. De regering wil echter het „voorschot" zo laag mogelijk houden om te voor komen, dat het percentage van dat voorschot als norm zou gaan gelden. De ambtenarenbonden daarentegen willen meteen een behoorlijk percen tage om de kostenontwikkeling voor te zijn. Weliswaar is het plezierig om in de loop van het jaar nog eens een verhoging met terugwerkende kracht te krijgen, maar tot dat moment heeft men de kostenstijgingen al moe ten dragen, zo redeneert men. Boven dien kijkenvelen met schele ogen naar de ambtenaren als deze tussen tijdse loonsverhogingen krijgen, niet beseffend dat het overheidspersoneel dan pas krijgt wat men in het be drijfsleven al lahg ontvangen heeft. BRANDEND WATER heeft gister morgen in Dordrecht zware schade toegebracht aan twee schepen die voor reparatie bij een werf lagen en aan een drijvend schaftlokaal. De brand op het water moet zijn ont staan toen brandbare bestanddelen vlam vatten toen het personeel van de werf met branders aan de schepen ging werken. Een pittig zoutje dat met echte Goudse kaas bestrooid is! Hoog tijd dat u het eens proeft. Morgen! 72 ot p. zakje. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De voorzitter van de PvdA, de heer Vondeling, die gis teren de buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Verenig de Machinefabrieken Stork-Werk- spoor in het Amsterdamse Hilton- hotei heeft bijgewoond, heeft er bij de raad van bestuur op aangedron gen, de werknemers van het concern, ondanks de verliezen, alsnog een winstuitkering te geven. Zoals bekend heeft de raad van bestuur besloten, gezien de weinig rooskleurig financiële positie van het concern, niet tot winstuitkering over te gaan. De heer Vondeling meende echter, dat dit toch maar moet ge beuren. „U zult nog wel over een of ander fonds beschikken, dat hiervoor kan worden aangewend. Het achterwege laten van de uit kering betekent een feitelijke loons verlaging met 8 procent", aldus de heer Vondeling. Voorzitter jhr. mr. F, O. J. Sickinghe gaf toe, dat het voor de werknemers hard aankomt, dat zij dit jaar geen uitkering ont vangen. „Maar het kam nu eenmaal niet anders". De heer Sickinghe ging tijdens de vergadering, die inet alleen door aan deelhouders werd bijgewoond maar ook door de secretarissen van de ver schillende ondernemingsraden van de VMF, langdurig in op de huidige po sitie van het concern. Hij wees er met nadruk op, dat de raad van be stuur vertrouwen heeft in de toekom stige ontwikkeling van de VMF. „De feitelijke situatie komt er op neer", aldus de heer Simckinghe, „dat 70 procent van de omzet duidelijk ren dabel genoemd kan worden. De ove rige dertig procent geeft ons zorgen." De heer Sickinghe deelde mee, dat over enkele weken zal worden beslist over het wel of niet continueren van de apparatenfabriek van Werkspoor- Utrecht. By de apparatenfabriek werken ongeveer vierhonderd men sen. Over de risico's, die in het ver leden z(jn genomen, waardoor aan zienlijke stroppen zijn gehaald, zei hij, dat maatregelen zijn getroffen om dergelijke risico's zoveel mogelijk te vermijden. 99 De kwestie-Werkspoor-Utrecht kwam uiteraard ook ter sprake. Ver schillende aandeelhouders en ook de heer Vondeling vroegen zich af, hoe de toekomst voor Werkspoor-Utrecht moet worden gezien. De heer Sickin ghe zei het nogal krachtig: „Als de afdeling rollend materieel in Utrecnt niet rendabel wordt en er op den duur niet meer te verdienen valt, dan gaat Werkspoor-Utrecht naar de blik' sem". Naar zijn mening is Werk spoor-Utrecht volledig afhankelijk van de spoorwegen. „Als de NS niet spoedig met een filosofie komen voor de jaren 70 en we niet snel weten wat de NS wil gaan doen, dan stop pen we met Werkspoor-Utrecht". De heer Sickinghe drong er op aan, dat zo .spoedig mojgelijk met de overheid overeenstemming moet worden be reikt o/ci de toekomst van Werk spoor-Utrecht. „Gebeurt dit niet, dan is in feite de beslissing over het voortbestaan van Werkspoor-Utrecht gevallen". Om de herstructurering van het ge hele concern tot een goed einde te brengen, zal aan de regering een krediet van 35 miljoen gulden wor den gevraagd. Hierover worden mo menteel besprekingen gevoerd. Verschillende aandeelhouders wa ren van oordeel, dat de tijd was ge komen om een aandeelhouders-com missie in het leven te roepen, die dan oen vinger in de pap van het beleid moet krijgen, „Wij hebben minstens *oveel recht op inzicht als de vak bonden, die niet alleen de beschik king hebben over een uitvoerig rap port." De suggestie van aandeelhouders vond evenwel in de ogen van de raad van bestuur geen genade. „Aandeel houders zullen volledig inzicht krij gen, daar bestaat geen twijfel over. Maar we zijn er beslist tegen, dat ze een vinger in de pap krijgen, De vak bonden vormen geen schaduw-direc- tie", zo werd vanachter te bestuurs tafel betoogd. ROME (KNP) De congregatie voor de religieuzen in Rome, het cu rie-orgaan, dat toezicht houdt op alle orden en congregaties in de hele kerk, vindt het best dat de Neder landse augustijnen van plan zijn een federatie te stichten, waarin gehuw den en ongehuwden, mannen en vrouwen, het lidmaatschap kunnen verwerven. „Maar", aldus de secretaris van de congregatie, pater Edward Heston, „noem het dan geen augustijnen meer. Noem het gewoon een groepe ring van de derde orde of een gilde". Een groot aantal zeemeeuwen vloog gistermiddag in de moto< ren van een vertrekkende Boeing 707 van de Pan American Air lines. Het vliegtuig kwam daar door niet van de grond, en raak te van de startbaan om terecht te komen in een weiland. Geen van de inzittenden werd gewond. Het geheel leverde wél veel schade én deze foto op. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het militaire vliegverkeer op de vliegbasis Twente is donderdag 13 novem ber j.l. stilgelegd in verband met een jachtpartij van prins Bernhard in de omgeving. Dit heeft minister W. den Toom van Defensie gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Imp- kamp (D'66). De maatregel om niet te gaan vliegen werd evenals in voor gaande jaren genomen zonder medeweten van de prins zelf. De minister tekende hierbij aan dat alle vliegbasiscommandanten bij de Koninklijke Luchtmacht al jaren de instructie hebben zich, voor wat betreft het vliegen, waar nodig en waar mogelijk aan te passen aan bijzondere voorvallen in de omgeving. Het vliegprogramma zou door deze maatregel niet in gevaar komen omdat de betrokken toestellen naar andere bases worden gedi rigeerd. (Van onze redactie buitenland) NOTRE-DAME-DU-LAC Zeven envijftig mensen, onder wie 51 oude mannen, worden vermist na een brand in een houten tehuis voor be jaarden van drie verdiepingen in de Canadese plaats Notre-Dame-Du- Lac. Men vreest dat zij om het leven zijn gekomen. Er woonden in totaal 69 bejaar den in het tehuis, van wie 17 verlamd waren. Er zijn tot nu toe slechts vier lijken geborgen. De brandweer had had de brand binnen een uur ge blust. WINTERSWIJK (ANP) Een nog onbekende dader heeft gistermorgen vroeg een aanslag gepleegd op de 71-jarige veehandelaar A. D. van G. in Winterswijk. Toen de heer Van G. om tien over half vijf zijn woning verliet, werd hij aangevallen en neer geslagen. Hij werd vrij ernstig aan zijn hoofd gewond en in een ziekenhuis opgenomen. Op zijn hulpgeroep snelde een arbeider, die op weg was naar zijn werk, toe. Vermoedelijk nam de dader door het verschijnen van deze arbeider de vlucht. Over het motief van de aanslag tast de politie nog in het duister. De heer Van G., die als veehandelaar nogal veel geld op zak heeft, had ditmaal niet zoveel bij zich. VERVOLG VAN PAGINA 1. Men vreesde in de middaguren nog het ergste voor de topconferentie en daardoor ook voor de EEG. Vooral toen zich het gerucht verspreidde dat president Pompidou om vier uur de Ridderzaal al wilde verlaten. Later werd gezegd, dat dit op een misverstand berustte, ook de komst van de uitgebreide motorescorte voor de Franse president om hem naar het paleis Huis ten Bosch te begeleiden, even voor vier uur zou een vergis sing zijn. De regeringsleiders hadden tenslot te nog 2,5 uur nodig om het over de slotverklaring eens te worden. Hoe veel aan de ohtwerpverklaring ver anderd moest worden, werd niet dui delijk. Vooral niet omdat Italië in de middaguren ieder compromis nog van de hand gewezen had. Nederland, West-Duitsland, Italië en Luxemburg hadden in de ochtend vergadering nog een zeer dringend beroep op Frankrijk gedaan om de EEG voor een ernstig gezichtsverlies te sparen. Verlies in eigen land van de gemeenschap en voor West-Euro pa in de gehele wereld. Naar men zegt heeft de duidelijk ultimatieve verklaring van de Westduitse bonds kanselier Willy Brandt, gistermiddag afgelegd, veel invloed gehad op het uiteindelijke standpunt van de Fran se president en zijn delegatie. Minister Luns overlegde in de mid daguren eerst nog met president Pompidou en bondskanselier Willy Brandt om tot een voor ieder aan vaardbare tekst voor het slotcommu niqué te komen. Dit leidde tenslotte tot een rede lijk officiële verklaring als besluit van de tweedaagse conferentie in Den Haag. Duidelijk is nu geworden dat: 1. De definitieve financieringsrege ling voor het gemeenschappelijk landbouwbeleid op 1 januari a.s. gereed moet zijn. 2. Deze financieringsregeling met eenstemmigheid van stemmen voor eventuele kandidaten aange past kan worden. 3. De bevoegdheden van het Euro pees parlement vergroot moeten worden. 4. De besprekingen met Engeland over toetreding tot de EEG op uiterlijk 1 juli 1970 moeten be ginnen. Ook moet overleg mogelijk blijven met landen die tot een bepaalde regeling met de EEG willen ko men. 5. De ministerraad van de EEG de de studie over de rechtstreekse verkiezingen voor het Europees parlement moet voortzetten. Dit laatste wilde de Franse delega tie nadrukkelijk - genoemd hebben. Frankrijk meent namelijk dat recht streekse verkiezingen tot een struc tuurverandering van de EEG kunnen leiden, waardoor mogelijk ook nieu we verdragen opgesteld moeten wor den. Toch begin ik te vermoeden dat er ïeer achter züt, mi de Franse lent Pompidou het been stijf bW™ ïouden, als het over de Britse toe- reding tot de EEG gaat. Misschien heef t-ie wel een houten been? Hé, wat is dat? Een vat op 't wad, én een gat in 't vat: Niet de jutter, maar de zee is zat. (Sü). Als je als Sint vain zo ver karnt en notabene huisgenoten des geloofs gooien je de zaal uit, ja, Afghainistain- rot! De, wat Nixon noemt, zwijgende meerderheid schreeuwt het uit: Love it or leave it (en met „it" bedoelen ze Amerika). En wat roept de (spre kende) minderheid dan over Viet nam? Love it and leave it. Een briefschrijfster in het Ame rikaanse blad Newsweek citeert Ham let n.a.v. de vrijgegeven pornografie- handel in een naburig Skandinavisch land: There's something rotten in the «tate of Denmark. Katholiek verlanglijstje: een ouwe katechismus, een houvast, een Johannes XXIV, een mantel (der liefde), een studentenpastor vrouw en zes kinderen), een lichtbaken, pastoorwarmers, een celibatair, een nog Heel heilig huisje. Volgens mij denkt Luns dat hij gastheer was op de EEG-topconfe- rentie. Hoe zou het toch met krenten- Koosje gaan? Wat heeft een soldaat in zijn ge weer? Een soldaat heeft vertrouwen in zijn geweer! China, u hebt het kunnen lezen, versterkt zijn defensie met sneltrein vaart: TsjoeTsjoe Tsjoe TsjoeTsjoe Tsjoe, Tsjoe, Tsjoe, sjoe, sjoe, oe, oei/!/// Keizer ernstig gewond! Als je dat zo met vette koppen in een krant ziet staan, en het stond er, dan schrik je wel even. Maar het blijkt geluk kig mee te vallen. Ik vond het zo zielig voor de kei zerin. Ik moet toegeven dat een vrouw die een ei uitbroedt, niet zo bijzon der is. Veel interessanter zou een kip zijn die een kind legt. Maar dat gaat nu eenmaal nog niet. Vrienden en vriendinnen, pak ze en rijm ze! MERIJN. (Van onze redactie binnenland) LYON Bij vuurgevechten in de Franse stad Lyon zijn gisteren vier doden gevallen. In een café vielen drie doden: een politieman en twee figuren uit de onderwereld. De in het café doodgeschoten gangsters werden al lang door de politie gezocht in verband met een reeks roofovervallen. Een van hen trok een pistool en schoot toen de politie het café binnenkwam. In het volgende vuurgevecht werden twee gangsters en een politieman dodelijk getroffen. Een kassier van een spaarbank in Loyon werd kort daarna gedood. Hü werd neergeschoten toen hij twee gewapende overvallers, die hij op de vlucht had gejaagd met een stoel te gooien, probeerde tegen te houden. (ADVERTENTIE) Originele 5 december-verrassingen!

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5