Geslaagde experimentele dagen in S Iedenesse Eén Groene Kruis in W.-Z.-Vlaanderen Stroperij uit auto's richt slachting aan onder hazenstand Driekoningenavond een plezierig kijkspel ZEE EN A JEUGDEESTIVAE IN W. Z.-VEAANDEREN KRIJGT M VORM Inschrijving Kamer van Koophandel V oorrangskruisi ng in Terneuzen Sin! Nicolaas was in Koewacht Duizenden dia's Maandag eerste paal sporthal In Zuidlandtheater Terneuzen Gedeeltelijk parkeerverbod in Zuidlandstraat Grondaankopen bestemmingsplan in raad Hontenisse Winkeldiefstal in Terneuzen Gouden bruidspaar in Hoofdplaat Nieuwe cursus veilig verkeer in Terneuzen Lichtmast iu Sluiskil beschadigd Drie auto's beschadigd in Terneuzen Vergadering Oud-Terneuzen Wat en waar T VANDAAG Tentoonstellingen woensdag 3 december 1969 DE VRIJE ZEEUW BIERVLIET In deze dagen voor de traditionele familiefees ten met welvoorziene tafels viert de wildstroperij hoogtij. Duizen den hazen en konijnen vallen als slachtoffer van beroeps- en ama teurstropers. De met een waas van romantiek omgeven tijd van het strikkenzetten is (zijnde niet Ionend meer) al lang voorbij. Daarvoor in de plaats is gekomen het stropen vanuit behaaglijk verwarmde auto's. „Het zijn al lang niet meer de een voudige mensen, die zich met deze laffe en onsportieve manier van ja gen bezig houden. Dokters, ingeni eurs en directeuren ontzien zich niet deze zogenaamde sport te beoefe nen", zegt jachtopziener C. Riem slag (48) van het recreatiegebied „De Braakman" in Zeeuwsch-Vlaan deren. „De autostroperij neemt hand over hand toe. Ik schat dat het aan tal gevallen de laatste tijd meer dan verdubbeld is. Het wordt deze stro pers dit jaar wel erg gemakkelijk gemaakt. Het is maandenlang droog geweest en daarom kunnen ze op de droge grond diep het jachtterrein binnendringen. Soms zitten de heren gewoon tussen de koplampen om het wild neer te knallen. Deze stropers richten zeer grote schade aan bij de wildotand". „Als ze regelmatig op pad gaan kunnen ze wel tachtig procent van het wild afschieten Met die snelle auto's zijn ze moeilijk te pakken, maar ik heb er toch al verschillen de te grazen gehad en dan krijgen za subiet een proces verbaal. De kantonrechter is niet mals met ver oordelingen. Een week cel is geen uitzondering en vaak wordt ook de auto, waarin ze gesnapt worden ver beurd verklaard". De heer Riemslag een geboren Brabander, afkomstig uit Dongen is van kindsbeen „in het veld ge weest", zoals hij het uitdrukt. „De liefde voor de natuur heb ik van mijn vader en grootvader geërfde Daar om ben ik ook zo fel gebeten ik ze op autostropers. Soms moet ik ze op een wildwestmanier achtervolgen, totdat ik ze klem heb gereden. Mijr. herdershond „Kazan" is maar al te graag bereid bij te springen als het moet". „In deze tijd van het jaar brengen vooral hazen een gepeperde prijs op In België gaat een flinke haas grif voor zestien, zeventien gulden van de hand. Een buit van tien hazen per stroopnacht is vrij gauw bij el kaar geschoten. „Vroeger waren het voornamelijk Belgen die in Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen stropen, maar de laatste ja ren hebben ook vele Nederlanders de smaak van het autostropen te pakken gekregen. Daarbij komt nog, dat je in België heel gemakkelijk een jachtgeweer kan kopen en daar voor geen vergunning nodig hebt. De laatste tijd zie je 'ook steeds meer dat ze met 6-millimetergewe- ren stropen". Een andere tak van stroperij, waar mee de heer Riemslag in „De Braak man steeds veelvuldiger wordt ge confronteerd, is het vangen van kop pels patrijzen. De vogels kunnen vrij simpel met een net worden gevan gen. Meestal zijn de aldus verschalk te patrjjzen voor de export bestemd. In Spanje tellen grootgrondbezitters voor een patrijskoppel vijfenzeventig tot honderd gulden neer. Ondanks zijn felle jacht op stro pers die „De Braakman" onveilig maken, kan jachtopziener Riemslag een grappig incident ook wei waar deren. „Laatst kwam' ik een oud manne tje van tachtig tegen, die zich een beetje verdacht gedroeg. Ik zag, dat- ie iets wou verbergen en toen ik hem vroeg het te laten zien, haalde hij een oude en verroeste wiidklem var misschien wel honderd jaar oud te voorschijn. Ik zei tegen hem: als ik je nog eens met zo'n ding hier zie stop ik jc kop er in. Nou, hij wist niet hoe gauw hij weg moest komen" De heer Riemslag heeft de laatsie jaren een groeiende belangstelling voor zijn hobby gekweekt. Drie jaar geleden begon hij van de flora en fauna van „De Braakman" kleuren dia's te maken. Zijn verzameling loopt nu al in de duizenden opna men. Op scholen en verenigingsavon den is hij een welkome gast, die boeiend weet te vertellen over al het schoons dat hij in prachtige dia's heeft vastgelegd. „De meeste mensen hebben er geen flauw benul van hoeveel moois zij zo kort bij huis kunnen zien. Er zijn natuurlijk ook vogels, die je maar hoogst zelden in de vrije na tuur te zien krijgt. De ijsvogel bij voorbeeld en de waterral. Van de ransuil hebben we twee kolonies in „De Braakman" zitten. Ook de kie kendief kan je er zo nu en dan aan treffen". Een andere grote liefhebberij van jachtopziener Riemslag schilde ren heeft hij wegens drukke werk zaamheden er aan moeten geven. „Hoe jammer ik het ook vind, ik kan voor een hobby toch het veld niet in dc steek laten. De stropers zouden in hun vuistje lachen en dat gun ik ze nou ook weer niet". Jachtopziener C. Riemslag toont een afschuwelijke wiidklem die hij eens op een jacht naar stropers in „De Braakman" heeft gevonden. „Een echt moordwerktuig", zegt hij met diepe minachting. (Van een onzer verslaggevers; TERNEUZEN Burgemeester J. C. Aschoff zal maandag 8 december op het terrein aan de Alvarezlaan hoek Guido Gezellestraat in Terneu- zen-Zuid de eerste paal heien voor de sporthal. Het officiële begin van de bouw is om elf uur. TERNEEZEN Met Shakespeare kan men alle of althans vele kanten op. Dat bewees de Koninklijke Ne derlandse Schouwburg uit Antwer pen in het Terneuzense Zuidland theater met de Driekoningenavond of wat je maar wilt met de twee de titel genaamd: „Zullen we dc bloemetjes buiten zetten?" Regisseur Martin van Zundert zag kans de tekst van Shakespeare in een Nederlandse vertaling van Dolf Verspoor dusdanig aan deze tijd aan te passen, dat er een vlijmscherpe eigentijdse satire ontstond. Gelukkig wel met behoud van de af en toe ly rische en speciale Shakespeariaanse strofen. De Driekoningenavond of wat je maar wilt werd in 1602 geschreven bij de komst van een Italiaanse prins aan het hof van Elizabeth de Eer ste. Evenals het bezoek kreeg ook spel een dubbele inhoud mee* een naïeve en een geïnspireerde. Illu sie en werkelijkheid, leugen en waar heid, bedrog en eerlijkheid lopen bij de grote Shakespeare voort durend door elkaar Een getrouwe afspiegeling dus van de werkelijk heid. Olivia,-de hoofdfiguur in het stuk staat te boek als Elizabeth de Eerste. De minnaar van Olivia Orsi- ni, is de Italiaanse prins. Het ver haal is eenvoudig. De strekking niet. Afgunst, jaloezie, bedrog en onwer kelijkheid zijn slechts een paar for mules die Shakespeare in zijn tekst heeft verweven. Maak je bijvoorbeeld van Olivia en Orsini eigentijdse kinderen en plaats ze in een huidige situatie, dan ontstaat eenzelfde beeld als drie honderd jaar geleden. Alleen is het blauwe bloed in deze tijd vervan gen door blauwe briefjes. Zowel vroeger als nu kijken wij daar wrang tegen op. Een dergelijk effect bereik te de KNS door dit toneelstuk op deze wijze te spelen. Een functioneel toegevoegd ele ment was de muziek. Natuurlijk ei gentijds. terwijl de muzikanten te vens de taak hadden als publiek op het toneel de voor hun ogen ontrol lende intriges met minachtig en mee warigheid te aanschouwen. Juist die buitenstaanders namen onze plaats van publiek in, want zoals de dorps gek Fabio het op een bepaald mo ment in het stuk zegt„Als ze zo iets op het toneel brachten, dan kraakte ik het af als een onwaar schijnlijk verzinsel". Waarmee maar weer blijkt, dat relativeren een schone zaak is. Zo zag Shakespeare dat blijkbaar ook. ALEX SCHELL (Van onze correspondent) CADZAND Zoals de folder die de dagen „Zee en Asfalt", in hét oecumenisch vormingscen trum Hedenesse te Cadzand aan kondigde reeds deed vermoeden, zijn deze dagen voor jonge vol wassenen tussen 18 en 30 jaar op vrij experimentele wijze verlo pen. Met de naam „Zee en Asfalt" heeft men het contrast willen weergeven tussen cultuur en na tuur, welk onderwerp dan ook centraal stond. Het voorstellen, in het program ma als kennismakingsspel aange kondigd, vond op een zeer ongebrui kelijke wijze plaats. Iedere deelne mer kreeg een partner toegewezen, met wie hij enkele persoonlijke ge gevens uitwisselde. Daarna stelde elke deelnemer de ander aan de groep voor in bijvoorbeeld dicht vorm of het uitbeelden van het door de ander bedreven beroep. Tij dens een strandwandeling (het leven van de zee) werden allerlei aan het strand aangespoelde voorwerpen verzameld De betekenis hiervan zou de deelnemers later duidelijk worden Voorts kregen de deelne mers de opdracht hun belevingen in zelf gekozen vormen weer te geven, hetgeen een meterslang werkstuk opleverde waarin alle deelnemers hun indrukken vastlegden. De ver toonde film en de zee was niet meer van Bert Haanstra en werd door de deelnemers met gemengde gevoelens ontvangen. Op zichzelf, zo bleek uit het nagesprek, vond men dit geen slechte film, maar door Deelnemers van het weekend „Zee en asfalt" bezig met het ma ken van zeemuziek. haar romantische vormgeving zo was men algemeen van mening, paste de film niet in dit weekend. Met het maken v&n zeemuziek kwam wederóm de experimentele kant aan de orde. De op het veld aangetroffen en verzamelde voor werpen werden op een krant uitge spreid en ieder die er behoefte aan had mocht uit deze voorwerpen een of ander geluid voortbrengen, het geen resulteerde in een ritmisch ge heel Reacties van de deelnemers: iets wat in het begin onzinnig leek te zijn, blijkt wel degelijk nuttig te kunnen zijn. Zo zie je dingen die normaal gesproken voor iemand waardeloos heten te zijn, tot iets nuttigs groeien. Uiteraard werden er tijdens dit weekeinde oök veel discussies gehouden, waarvan het uitgangspunt was: „Wat- heeft de cultuur-voor invloed op de natuur en omgekeerd" De cursusleider en -leidster Mark Claus en Riekje ten Haven gaven in het nagesprek te kennen in principe wel te voelen om in de toekomst, gedacht wordt aan februari of maart, weer een derge lijk weekend op touw te zetten. TERNEUZEN In het handels register van de Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch-Vlaanderen werd ingeschreven: 10254: heren kapsalon Remery, Bernhardstraat 29 Westdorpe. (Eig. Th.E.A.M. Re mery. (Tevens kleinhandel in par fumerieën) (Van een onzer verslaggevers; TERNEUZEN B. en w. van Ter- neuzen hebben besloten de kruising Dwarsstraat Vlooswijkstraat Nieuwediepstraat als voorrangskrui sing aan te wijzen met dien verstan de, dat het verkeer op de Vlooswijk straat en de Nieuwediepstraat voor rang heeft. Genoemde kruising staat bekend als bijzonder onoverzichte lijk. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN B. en w. van Ter- neuzen hebben met het oog op het Zuidlandtheater en de geringe breed te van de Zuidlandstraat besloten een parkeerverbod in te stellen voor de zuidzijde van de Zuidlandstraat tus sen de kruising BellamystraatZuid. landstraat en een punt op een af stand van 75 meter vanaf deze krui sing in oostelijke richting. X (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE In afwachting van goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het bestemmingsplan Lamswaarde stelt het College van B. en W. van Hontenisse de raads leden voor een aantal maatregelen goed te keuren. Na de goedkeuring van G. S. kan men zo snel mogelijk de plannen uitvoeren. Daartoe beho ren onder meer een voorstel tot wij ziging van de begroting 1969 en een voorstel over te gaan tot de aankoop van diverse gronden. Hierover moet de raad van Hontenisse tijdens de raadsvergadering van vanmiddag 'n besluit nemen. Met betrekking tot de aanbesteding wordt nog voorgesteld het College van B en W. te machtigen een en ander in overleg met de Centrale Dienst te regelen. Verwacht wordt, dat uit de opbrengst van de grondver. kopen voor het bouwplan 19691970 de nodige financiële middelen be trokken kunnen worden. De agenda voor de komende raads vergadering vermeldt nog een aantal onderwijszaken. Het bestuur van de r.-k. lagere school in Terhole heeft medewerking gevraagd voor de aan leg van beplanting rond het school gebouw De kosten daarvoor worden geraamd op 3.654. Omdat de even tueel aar te brengen beplanting slechts dient ter verfraaiing stelt 't College van B. en W. voor, over de aanvrage afwijzend te beschikken. Het bestuur van de r.k. lagere school in Lamswaarde heeft kredie ten van resp. 2 336 en 4.898 ge vraagd voor de aanschaffing van een nieuwe lees- en schrijfmethode en voor het invoeren van het vak han denarbeid De methode voor lezen en schrijven, die nu nog wordt gebruikt, is al vijftien jaar oud. Het is daar om noodzakelijk, dat vooral de me thode voor leren lezen wordt aange past. Samenhangend daarmee is het dan ook onvermijdelijk tegelijkertijd de methode van het leren schrijven aan te passen (Van onze correspondent) TERNEUZEN In „Het Geschen kenhuis" in de Terneuzense Noord straat ontdekte men dat een dief de winkelkasa had gelicht en een bedrag van ongeveer 125,had meegeno men. De dader is door een met ge sloten achterdeur het pand binnenge drongen. (Van onze correspondent) KOEWACHT Sint Nicolaas is in Koewacht geweest. Na een rondrit door de buitenwijken van de ge meente werd de Heilige Man aan de kom ontvangen om direct, voorafge gaan door het muziek, aan zijn rond rit door dt straten te beginnen. y *n het patronaat, het einddoel van de rondrit, ontving burgemeester Dierick de Sint hartelijk. Na de of ficiële toespraken waarbij uiteraard ook de opheffing van de gemeente ter sprake kwam. kwamen de kinde ren aan de beurt. Voor ieder kind was er een leuke surprise. (Van onze correspondent) OOSTBURG Nadat er in 1965 reeds pogingen in een dergelijke richting waren ondernomen, is dinsdagmorgen in hotel De Een hoorn in Oostburg de Stichting Groene Kruis voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen (gevestigd te Oostburg) in het leven geroe pen. Het bestuur wordt gevormd door de heer A. Arendse, voorzit ter, de heer I. J. Herman, secre taris, en dokter Bom, lid. Alle West-Zeeuwsch-Vlaamse afdelin gen nemen deel aan deze nieuwe stichting, met uitzondering van Breskens. Deze afdeling meent bepaalde re denen te hebben om (althans nu nog) niet tot deze stichting tóe te treden. Bovendien is het ledental van dien aard (900), dat men het verantwoord acht voorlopig nog zelf standig te blijven. De volgende gemeenten zijn ech ter wel in de stichting opgenomen. Aardenburg 285 leden (1 wijkver pleegster), Biervliet en Hoofdplaat 375 leden (1 wijkverpleegster), Cad zand 324 leden (1 wijkverpleegster), Groede 398 leden (1 wijkverpleeg ster) Nieuwvliet 178 léden, Oost- burg 585 leden (1 wijkverpleegster), Retranchement 143 leden, Schoondij- ke 442 leden (-1 wijkverpleegster), Sluis 215 leden, IJzendijke en Wa terlandkerkje 305 leden, Zuidzande 204 leden De stichting telt op dit ogenblik dus 3353 leden. Het doel van de kersverse stichting is, de onderlinge samenwerking te stimuleren en voor de wijkverpleegsters een zo zinvol mogelijke dagtaak te creeren Dit zal men trachten te doen door een efficiënte indeling van de rayons, zodat de verpleegsters ieder een ge lijk aantal patiënten krijgen. Ook zal er nu in alle afdelingen een zelfde contributie worden geheven. In de statuten is de mogelijkheid opengelaten voor ahdere Zeeuwsch- Vlaamse afdelingen ook aan deze stichting deel te nemen. De wens wordt gekoesterd na verloop van tijd een overkoepelend orgaan voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen te krij gen. Gehoopt wordt, dat het voor beeld van de West-Zeeuwsch-Vlaam se afdelingen gevolgd zal worden. Op Zuid-Beveland wordt op dit ogen blik ook al gewerkt om tot een der gelijke samenwerking te komen, met dit verschil, dat men er geen stich ting van wil maken, maar een ver eniging. Zeven kleinere verenigingen zullen dan moeten worden geliqui deerd. (Van onze correspondente) HOOFDPLAAT Donderdag 4 de cember hopen de heer en mevrouw J. J. SteijaertDe Waele vijftig jaar getrouwd te zijn. Om twee uur wordt ter gelegenheid van het gouden hu welijksfeest in de r.-k. kerk in Hoofd plaat een mis opgedragen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Verbond voor Veilig Verkeer afdeling Terneuzen organiseert weer een kosteloze ver- keerscursus voor iedereen. De lessen worden op dindag 9, 16 en 23 decem ber en op 6 januari 1970 gegeven in de kantine van het politiebureau. Aanvang half acht. Inschrijvingen aan het politiebureau. (Van onze correspondent) SLUISKIL Te Sluiskil slipte de auto van A P de S uit Sas van Gent, toen hij vanaf de Baljuwlaan de Rentmeesterstraat inreed. De auto kwam tegen een lichtmast, die daar bij schade opliep, tot stilstand Ook de auto had heel wat averij (Van onze correspondent; TERNEUZEN Nabij de weste lijke oprit aan de nieuwe brug ver leende de. automobilist D. van V uit Zuidwolde geen voorrang aan me vrouw L. E. L R -de L uit Terneu zen. Haar auto botste eerst tegen de wagen van Van V. en vervolgens te gen een geparkeerde auto, waarna zii in de berm terechtkwam. Alle drie de auto's liepen aanzienlijke schade op. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De leden van de vereniging „Oud Terneuzen" komen op dinsdag 9 december a.s. om 20.00 uur bijeen in café „De Vriend schap". De heer W. Bauwens, archi varis van de gemeente Axel en Hulst zal op die avond een dia-ver toning over' Spanje verzorgen. (Van onze correspondent) OOSTBURG De werkcommissie, die zich inzet om in West-Zeeuwsch- Vlaanderen een jeugdfestival van de grond te krijgen, heeft in hotel De Eenhoorn in Oostburg een aantal suggesties uitgewerkt, die op een vergadering van 21 november j.l. werden gedaan. Wat de datum van dit festival betreft, is besloten zater dag 9 mei aan te houden. Er gingen stemmen op om dit fes tival over een heel weekend uit te spreiden, maar de praktische (over nachten en de financiële moeilijk heden, die hiermee gepaard zouden gaan, deed de werkcommissie onder leiding van de heer J. Oosterveld, jeugdadviseur, besluiten om het fes tival tot één dag te beperken. Als plaats werd Oostburg, centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen, gekozen. Wat de programma's betreft is besloten het experiment centraal te stellen. Gedacht wordt aan experimenteel toneel, ballet, een levende-objecten show, cabaret en een poppentheater Ook zullen underground-discussies en tekenfilms de nodige aandacht krijgen. Er zal een ruimte beschik baar worden gesteld, waar de gehe le dag alle soorten muziek te horen zullen zijn. Op de markt wil men een aantal stands oprichten, waar de NVSH, de BVD (Bond Voor Dienstweigeraars), sex, kunstenaars en schrijvers te vinden zullen zijn. Bovendien wordt getracht de nodige ruimte beschikbaar te stellen voor hei:, die zelf iets willen doen (schil deren e.d.). Wat lokaliteiten betreft gaan vooral de gedachten uit naar hotel Victory, het hervormd jeugd- gebouw, het Ledeltheater, de Kleine Markt (d.w.z. voor het hervormd jeugdgebouw), de oude sociale werk plaats en garage Oosterbaan met daarnaast eventueel kleinere tenten. De financiering van dit festival (ge rekend wordt oD ongeveer duizend bezoekers) vergt een entreeprijs van rond de zeven en een halve gulden. De gemeente, middenstand, banken, ZVU en G.S. zullen om een finan ciële bijdrage worden gevraagd. De propaganda zal vooral worden ge richt op Zeeland en een gedeelte van Belgie. Begin januari 1970 zal worden begonnen met de werkelijke organisatie van dit unieke festival. Films ANTWERPEN Quellin Vampiers op het bal, 18 j. 14, 16.30, 19 en 21.30 uur Rex De dolle kever, a.l. 10, 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 Odeon Erotissimo, 18 j. 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Ambassades Heil in the Pacific, a.l. 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur Metro De brug over Remagen, 18 j. 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur Pathe The april-fools, a.l. 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur GEUT Capitole Hibernatus Riva De sprookjeswereld van de gebroeders Grimm Majestic De slag om Engeland Royale Funny girl Century De vier moordenaars van het Ave Maria Plaza Eroiissimo ST. NIKLAAS Century Chitty Chitty bang bang Renova Winnetou en de zucht naar het zwarte goud Select De bastaard Scala De teenagers Toneel Muziek Dans ANTWERPEN Arenbergschouwburg 20.15 uur Tóón Hermans met zijn one-man- show Diversen HULST Koning van Engeland Alg. verga dering Waterschap Hulster Am bacht ST. JANSTEEN Gemeentehuis 16.30 uur Raadsvergadering Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg AXEL De Halle Expositie „25 jaar Zee land" (t.m 3 dec.) HULST Kunsthandel v. Geyt Expositie Maxi-Mini-Kunst van Nederlandse en Belgische schilders (t.m. 31 dec.) Gemeentehuis Expositie Verbond voor Veilig Verkeer (t.m. 11 dec.) VESTDORPE Galerie Trmitzaerte Expositie schil drijen Roel Frankot (t.m. 12 dec.)

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2