Uiterlijk 1 juli 1970 - gesprek met Engeland Gerechtsgebouw Middelburg in brand gestoken Kleuter fietst over snelweg van1 Achtmaal naar Breda DRQSTE een naam in letters Twee kinderen uit één gezin verongelukt Oosterhouts aardgas „vervuild55 Romeinse pomphouders overvielen collega's DOSSIERS VERBRAND: Weer staking op Curacao NAVO-MINISTERS VERGADEREN Na 1971 geen voorzitter fractie meer Gasprobleem in Oosterhout Havenarbeiders Benelux solidair met Britten Parlement Compromis Top W arschaupact bijeen in Moskou Hitte Daders SCHMELZER BEVESTIGT; Ted Kennedy: 300.000 Zuidvietnamese burgers gedood RADIO DE K0CK: DirekteurP. J. van do Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: f 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE WOENSDAG 3 DECEMBER 1969 ZEEUW 25e Jaargang 6126 Advertentieprijsper mm 16 cent; mininslïï? per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.x. Rubriek Kleine Advertenties" (geen handelf- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel ine 23 cent. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adies bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur- Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer "rijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Het Brabantse Oosterhout zit al een paar dagen zonder gas. Alle gasgeisers en waakvlammetjes floepen uit. Oorzaak: vermoedelijk een olieachtige substantie in de transportbuizen van het aardgas. Honderd fitters zijn nu bezig om de schade te herstellen. (Foto). LONDEN (Reuter) De Neder landse en Belgische havenarbeiders zullen zich verzetten tegen een per manente verplaatsing van de eind- haven van het Australië-Europa Con tainer Consortium naar het Europe se vasteland. Vertegenwoordigers van hun bon den deelden dat gisteren in Londen mee. De huidige moderne containerha ven in Tilbury bij Londen, die circa 45 miljoen gulden heeft gekost, ligt stil door een actie van havenarbei ders voor hogere lonen en betere ar beidsvoorwaarden. Nadat vorige week het consortium de keuze van Antwerpen had bekend gemaakt, riepen de Londense bonden hun collega's in Antwerpen en Rot terdam op de containerschepen te boycotten die nu van deze havens gebruik maken. EMMELOORD (ANP) Bij Es- pel in de Noordoostpolder zijn twee kinderen uit één gezin dodelijk ver ongelukt. De kinderen, de negenja rige Wilhelmus Pasker en zijn zes jarig zusje Henrica waren per fiets op weg naar school. Toen ze een langzaam rijdende trekker met aan hangwagens wilden inhalen zijn hun sturen vermoedelijk in elkaar ge raakt. Ze kwamen onder de wielen van de zwaar met bieten heiaden wagens terecht. De Oosterhoutse huisvrouwen zit ten met grote problemen want de gasvoorziening laat verstek gaan. Geisers doen het niet, de verwarming valt uit etc. etc. Er wordt weliswaar massaal gewerk om het euvel te ver helpen, maar het is een ingewikkelde zaak. Zie reportage op pagina 3. ROME (Reuter) In Rome zijn, na moeizaam onderzoek naar onge veer tachtig aanvallen op benzine stations in 1968 en begin dit jaar, veertien pomphouders gearresteerd. De arrestanten, o.w. de voorzitter van een vakbond van pomphouders hadden grote sommen geld gevraagd van collega's die indertijd weigerden mee te doen aan stakingen voor een hoger winstpercentage. Van degenen die niets wilden betalen werden de benzinestations met zelfgemaakte bommen beschadigd, miten ingegooid en benzineslangen stukgesneden. MEER DAN 2000 New Yorkse vuil nisophalers zijn in staking gegaan omdat ze hogere lonen en pensioenen wensen. IN NOORD-VIETNAM zijn in een krijgsgevangenkamp twee leden van de hulpdienst van de Maltezer Orde overleden, een 29-jarige verpleegster en een 25-jarige verpleger, beiden af komstig uit West-Duitsland. ALS GEVOLG van een technische fout zijn elf personen op het ruimte vaartcentrum in Texas aan de „nieuwe" maanstof van de Apollo 12 blootgesteld. Alle „besmetten", waar onder zeven geleerden, zijn im qua rantaine genomen. E.E.G. REDT GEZICHT (Van onze correspondent) MIDDELBURG Tot nu toe onbekende daders hebben in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken en brand gesticht in het ge rechtsgebouw van Middelburg. De brand werd ontdekt door een omwonende. De brandweer kon niet verhinderen dat alle dossiers, die in het parket van de officier van justitie lagen, door de vlammen werden vernietigd. De vleugel, waarin het parket was gevestigd, brandde geheel uit. De daarboven gelegen rechtszaal liep zware schade op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Europese topconferentie in Den Haag heeft besloten uiterlijk op 1 juli 1970, zo mogelijk eer der, te beginnen met de onderhandelingen tussen de EEG en Engeland. Dit staat echter niet in de officiële slotverklaring van de conferentie, die gisteravond uigegeven werd Minister-president P. J. S. de Jong, voorzitter van de bijeenkomst, legde, er na afloop echter de nadruk op, dat de delegaties deze datum onder elkaar overeen gekomen waren, ook de Franse delegatie. Pre sident Pompidou noch zijn minister-president of minister van buiten landse zaken hadden zich tegen deze tijdslimiet verzet. In het officiële slotcommuniqué werd wel opgenomen, dat „de onont beerlijke voorbereidende werkzaam heden voor dit overleg met Engeland zo snel mogelijk in de eerste drie maanden van 1970 moeten beginnen en dat daarna op het daartoe meest geschikte ogenblik het gesprek ge opend moet worden." Deze conclusie van de Franse pre sident werd tenslotte door alle dele gaties onderschreven, nadat in onder ling overleg de datum van 30 juni als uiterlijke einddatum van de voorbe reidende werkzaamheden aanvaard Met dit compromis redde de Euro pese topconferentie gisteravond na twee dagen vergaderen het gezicht van de EEG. Daarvoor was echter een overleg van uren nodig over de ver klaringen, waarvoor zelfs, schorsingen en intern beraad aangegrepen moes ben worden om tot de slotverklaring te kunnen komen. Het slotcommuniqué van de top conferentie legt ook de nadruk op de voltooiing van de overgangsperiode van de EEG. Op 1 januari moet daar om de definitieve regeling van de gemeenschappelijke landbouwfinan- ciering gereed liggen. Deze gemeen schappelijke landbouwfinanciering moet vervolgens door de zes afzon derlijke parlementen worden goed gekeurd, terwijl daarvan ook afhan kelijk gesteld wordt de grotere be voegdheden van het Europese parle ment. Over de rechtstreekse verkiezin gen voor het Europese parlement moeten nog de nodige studies ver richt worden. Eenstemmig werd ook besloten, dat de landbouwfinancieringsrege- ling met eenstemmigheid van de zes aangepast kan, worden voor de kan didaatleden van de EEG, zonder dat het beginsel aangetast mag worden. Op dit punt is Frankrijk de vijf ove rige EEG-partners tegemoet geko men in ruil voor de voorzichtige con clusies in de slotverklaring over de onderhandelingen. Het werd tegen alle verwachtingen in een nog redelijk compromis, omdat verschillende delegaties zich in de middaguren nog vrij pessimistisch hadden uitgelaten over de resultaten van de bijeenkomst. Het compromis werd ook na veel moeite bereikt. Een speciale commis sie uit de zes delegaties was dinsdag morgen om negen uur al aan de tekst van de slotverklaring begonnen. Zij bleef tot 's middags half vijf in het gebouw van de Raad van State af gezonderd bijeen. Toen pas konden de regeringsleiders van de zes EEG- landen na een ruime schorsing aan het bespreken van de ontwerpver- klaring beginnen. Deze officiële verklaring bevatte tenslotte zes pagina's Nederlandse tekst. Intussen was ook minister Luns geruime tijd afwezig geweest. Hij had zich, naar men zegt, in zijn departe ment teruggetrokken om Londen te lefonisch op de hoogte te stellen van de result"*en Den Haag. (Vervolg op pag. 5) WILLEMSTAD (ANP) Gisteren is op Curasao een staking uitgebro ken onder de werknemers in dienst van het Eilandgebied Curasao. Bij de staking zijn ongeveer 1500 man be trokken. Het betreft hoofdzakelijk werknemers van de dienst openbare werken. Aanleiding tot de staking was o.m. het feit, dat de arbeiders bij de dienst openbare werken een circulaire kre gen, waarin werd meegedeeld, dat speciale premies, die werden toege kend voor het uitvoeren van zwaar, vuil of speciaal werk, voor een groot gedeelte werden verminderd. MOSKOU (Reuter) De leiders van de landen van het Verdrag van Warschau zijn gisteren in Moskou aangekomen voor een topconferentie over internationale aangelegenheden die woensdag begint. Verwacht wordt, dat men een geeo ordineerd beleid zal pogen vast te leggen tegenover het nieuwe bewind in West-Duitsland. In Moskou bevinden zich thans de partyleiders van Oost-Duitsland, Roe menië, Tsjechoslowakye, Polen, Bul garije en Hongarije. (Van onze correspondent) BRUSSEL v Vandaag vergaderen in Brussel de NATO-mimisters van defensie. Zij zullen spreken over het gebruik van tactische kernwapens en over de defensiebq dragen van de verschillende lidstaten. Hun vergadering werd gisteren reeds voorbereid op een verga/dering van de NAVO-stafchefs. Ook de ministers van buitenlandse zaken komen bijeen. Zij zullen spre ken over de Oost-West-verhouding in het licht van de voorstellen ge daan door het oostblok, meer bepaald met betrekking tot een conferentie met het oostblok. DE POLITIE van Haarlem heeft in de afgelopen weken dertien jongens van 15 tot 19 jaar aangehouden, die betrokken zijn geweest bij 70 inbra ken en diefstallen met een totale buit vain ruim 19.000 gulden. i (Van een onzer verslaggevers) ACHTMAAL De vijfjarige, blonde Jolanda Wagemakers uit het kerkdorp Achtmaal, nabij Zundert, ontpopte zich maan dagmiddag als een wielrenster in klein formaat toen ze na schooltijd op haar blauwwitte kinderfietsje een tocht van ruim 20 km maakte die via Zundert en de rotonde in de zuidelijke Bredase randweg eindigde op de Bernhardsingel te Breda. weg fietste. Toen de duisternis inzette be reikte het meisje de rotonde bij Breda. Ze is die gevaarlijke weg overgestoken en in de richting van Breda gefietst. Over de grote snel weg. De politie vertelde ons dat een chauffeur van een tankwagen ach ter haar is blijven rijden om Jo landa voor het verkeer te bescher men. Later heeft bij een automo bilist gewaarschuwd om haar van de snelweg af te halen. Jolanda wilde niet bij die me neer in de wagen. Ze zou hebben gezegd dat mama het haar ver boden had oin bij vreemde men sen in de auto te stappen, vertelt mevrouw Wagemakers. De automobilist heeft haar ten slotte bij de familie Van Rijssel- berg aan de Bernhardsingel te Breda gebracht. De gewaarschuw de politie wist via het door de Zundertse politie verspreide telex bericht snel waar ze thuis hoorde. „Ik heb echt wel in de rats ge zeten", zegt de heer Wagemakers. ..Ze had geen licht op haar fietsje. Dat het allemaal zo gelukkig is afgelopen is een wonder". „Een hele goede engelbewaarder heeft ze", meent mevrouw Wagemakers. Jolanda weet van de prins geen kwaad. „Ze vertelde ons maandag avond niets. Ze was even gaan fiet sen", zei de heer Wagemakers. Haar ouders togen om kwart voor vier, toen Jolanda niet thuis kwam van de kleuterschool, op pad. maar moesten noodgedwon gen de politie inschakelen toen het dochtertje nergens te vinden was. Een speuractie van de plaatselij ke politie leverde ook niets op. Op de politietelex verscheen hier na het bericht van de opsporing van het meisje dat omstreeks vijf uur door een onbekend gebleven automobilist bij de familie van Riijsselberg aan de Bernhardsingel te Breda werd gebracht, waarna de politie werd gewaarschuwd. „Jolanda wordt altijd door haar zusje naar huis gebracht. Maar maandagmicldag had ze Jolanda niet gezien. Ik dacht, dat ze even tjes naar het speelgoed in de win kels aan het kijken was. Maar om kwart voor vier was ze nog niet thuis. Toen werd ik ongerust", ver telt mevrouw Wagemakers. Samen met haar man zocht ze de omge ving af. Niemand had de kleine Jolanda echter zien fietsen. Op de weg Zundert Rijsbergen vertel de de heer Jorissen uit Wernhout een meisje gezien te hebben, dat had gezegd naar huis terug te ke ren. Jolanda fietste echter niet terug naar Achtmaal, maar zette koers naar Rijsbergen. Volgens de politie van Zundert heeft een au tomobilist haar op de Parallelweg gezet, omdat de kleine op de snel- Volgens de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, staat het voor de volle honderd procent vast dat de brand moedwillig is aangestoken. Een sterke aanwijzing hiervoor is dat de brandweer bij de blussingswerk- zaaimheden ontdekte dat uit een bui tendeur een ruit was gesneden. „De verloren gegane dossiers, alle van lopende zaken, zowel van het kantongerecht als van de rechtbank, kunnen gereconstrueerd -worden, hoewel dat wat moeite zal kosten", verklaarde mr. Andreae. Onmiddellijk na de ontdekking van de brand om tien minuten over vijf gistermorgen, stelde de Middel burgse recherche een onderzoek in. Later in de morgen werd ze daarbij bijgestaan door de technische recher che uit Den Haag. Omstreeks negen uur bracht de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, een bezoek aan de plaats van de brand. „De brand.moet rond twee uur 's nachts zijn ontstaan. Toen wij om half zes p:-(veerden was de hitte owerwbldigteni"?* aldus brandweer commandant J. de Jonge. „Er heerste een temperatuur van 700 tot 800 gra den en op sommige plaatsen zelfs van 1000 graden. Door deze hitte kwamen de papieren in de stalen kasten tot ontbranding". De brandweer slaagde erin het oude, uit de achttiende eeuw stam mende gedeelte van het gerechts gebouw te redden. Dat de brand niet is overgeslagen naar de rechtszaal, waar de politierechter en de meer voudige kamer zitting houden, is vol gens brandweercommandant De Jong te danken aan de zware beton nen vloer van deze zaal. Omstreeks zeven uur gistermorgen was de brandweer de brand meester. Over de omvang van de schade was gis teravond nog niets bekend. Wat de dader of daders betreft tast men voorlopig nog in het duis ter. Wanneer men aanneemt dat ge zocht moet worden onder de be klaagden die eerstdaags terecht moe ten staan, dan zou men niet kunnen zeggen wie, daar er geen enkele ern stige zaak gaat dienen. De dossiers voor de zitting van de meervoudige kamer voor vrijdag a.s. bevonden zich bij één der rechters thuis. Deze zitting zal normaal doorgang vinden in een andere zaal. Op de hardnekkige geruchten, die na de brand in Middelburg de ron de deden, dat de brandstichting in verband zou staan met de zaken te gen langharige jongeren, reageerde mr. Andreae met de opmerking: „Ik weet het niet. We hebben daarvoor geen enkele aanwijzing. MEER DAN 200.000 werknemers in vitale industrieën iri Noorwegen heb ben gisteren een uur gestaakt uit pro test tegen de heffing van 20 pet BTW op bijna alle goederen en diensten. Het was de grootste staking in Noor wegen sinds het einde van de oor log. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. Schmelzer, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, heeft toegegeven na de verkiezingen van 1971 niet meer als fractievoorzitter te willen optre den. In het t.v.-programma „Van avond in Nieuwspoort" zei hij gister avond „het een gezonde zaak te vin den na acht jaar fractievoorzitter- schap de fakkel over te dragen". Schmelzer zal tijdig voor de verkie zingen van 1971 het definitieve be sluit nemen over het neerleggen van het politieke leiderschap van de KVP. WASHINGTON (DPA) Senator Edward Kennedy zegt over inlichtin gen te beschikken, dat in de afgelo pen vier jaar 300.000 Zuidvietnamese burgers zijn gedood. De meesten zou den door gevechtshandelingen van Zuidvietnamese en Amerikaanse een heden om het leven gekomen zijn. In het geheel werden in de afgelo pen vier jaar volgens Kennedy meer dan een miljoen Zuid-Vietnamezen gedood of gewond. „Een deel van deze verliezen zqn door de Vietcong toegebracht, maar het merendeel der verliezen onder de burgerbevolking van Zuid-Vietnam staat op rekening van de Zuidvietnamese en Ameri kaanse troepen", aldus senator Ken nedy. (ADVERTENTIES) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Van "A tot Z" koninklijke Droste kwaliteitl

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1