ZEEUWSE KRUISRAAD WERKT UITSTEKEND 20% extra op uw effectenaankoop verdienen P.v.d.A.-jongeren toetsen mening van alle partijen r~ min Hoe laat is het? Kijk op uw horloge Kies uit de voiieiiïge koüektie u kuilt 's werelds meest gevraagde model Samenwerking Wit-Gele, Groene en Oranje Groene sparen... verstandig en SS handig Inspraak burgemeestersbenoemingen Verwaarloosde jaren Voor f 1431,- aan tinnen bordjes te St. Jansteen Zeeuwse jeugd musiceerde in Kanelle Voor de bezorging en incasso van een krantenwijk in Terneuzen Antwoorden Eigen boezem Aanrijdingen in en rond Terneuzen Uitbreiding van kleedgelegenheid in Steense raad Overeenstemming over kwestie Zuid-Tirol Burgerlijke stand Terneuzen Beroep naar Sas en Sluiskil niet aangenomen Biervliet Maandag 1 en dinsdag 2 december 1969 DE VRIJE ZEEUW (Van onze correspondent) TERNEUZEN „Dit jaar zijn wij, het Zeeuwse Wit-Ge- le, het Groene en het Oranje- Groene Kruis begonnen met een hechtere, samenwerking, door de oprichting van een „Zeeuwse Kruisraad". Dit zei zaterdagmorgen tijdens de jaarvergadering van het Pro vinciale Wit-GeleKruis in Zeeland, die in Hotel „Rotter dam" te Terneuzen werd ge houden, de voorzitter, de heer F. Hagenaar. Hij bleek over deze samenwerking op het ge bied van kinderhygiëne, kan ker- en reumabestrijding en geestelijke volksgezondheid, zeer tevreden. In aanwezigheid van af ge vaardig, den van de beide zusterverenigingen en van de nationale federatie van het Wit-Gele Kruis zei de heer Ha genaar tot zijn tairijke toehoorders te hopen dat in de naaste toekoms ook op het gebied van de hart- en vaatziekten nauiv zal kunnen wor- worden samengewerkt. De heer Hagenaar zei verder in zijn voorwoord het toe te juichen, dat de overheid sporthallen en zwemba den bouwt, maar betreurde het, dat in de leeftijd van na de lagere school tot aan net 65e jaar weinig aandacht wordt besteed aan het lichamelijke welzijn van de mensen. „Er eerste een lalve eeuw niets aan doen en dan een beetje bejaarden- gymnastiek is zeker niet bevordelijk voor de gezondheid van de mensen". Hij achtte een keuring per twee jaar zeker noodzakelijk Voorts zei de heet Hagenaar, dat de besturen van de kruisverenigingen zich moeten be raden op de te nemen maatregelen als de herindeling een feit is gewor den. Tenslotte herinnerde hij er aan, dat het nieuwe provinciale gebouw bijna gereed is en dat het Wit-Gele Kruis in 1970 zijn veertig-jarig be staan hoopt te vieren De inleiding van de heer W. de Kloe, arts waarnemend directeur van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te 's Gravenhage over de re latie tussen de voeding en het ont staan van hart- en vaatziekten, werd met grote belangstelling beluisterd. Toch waarschuwde de inleider voor een te gemakkelijke benadering van het probleem, althans op wetenschap pelijke basis. Er zijn nog heel veel vraagtekens en geleerden van naam als professor Groen en Keys (om een paar te noemen) verschillen nogal eens van mening De onderzoekin gen op dit gebied, die reeds gedu rende vele jaren en veelvuldig wer den gedaan, hebben niet altijd een helder licht op deze vraagstukken ge worpen. Wel is duidelijk gebleken, dat net gebruik van vet en suiker in hoge mate de kans op een hartin farct verhoogt en gebleken is, dat een „overwicht" van 20 procent de kans op een hartinfarct met 44 pro cent verhoogt Alie tevoren reeds toegezonden jaarverslagen werden goedgekeurd. De heren J Verwilghen (Terneuzen) en C.J van Hootegem (Hontenisse) waren aan de beurt van aftreden en werden herbenoemd. Het bestuur werd uitgebreid door de benoeming van de heer G. Schillemans, voor zitter van de afdeling Goes. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN De raad van de gemeente Sint Jansteen zal woensdag in de raadsverga dering een voorstel in behande ling nemen om eventueel te be sluiten tot het voteren van een bedrag van 1431,— voor de aanschaf van 27 tinnen herinne ringsbordjes van 53,— per stuk. De bordjes zullen bij de ophef fing van de gemeente worden uitgereikt aan de leden van de gemeenteraad de burgemeester, de secretaris, de ontvanger het personeel ter secretarie, de ge meenteopzichter en de gemeente arbeiders. (Van onze correspondent) KAPE1.LE Afgeladen vol was de grote zaal van het gemeenschaps huis „De Vroone", waar jeugdmu- ziekkorpsen uit Kapelle, Heinkens- zand, Kloetinge, Axel, Wemeldinge, Waarde en Kruiningen een bijzonder geslaagd concert gaven. Onder het motto „Zeeuwsehe jeuga musiceert" werd dit concert gege ven. Het werd een groot succes door de wijze waarop de jeugdige muzi kanten hun taak uitvoerden. De heer C. Wisse uit Biezelinge sprak een openingswoord en de heer J. F. Man- uaert uit Hulst gaf een toelichting op dit concert. De heer Mannaert is docent aan de Zeeuwse muziekschool. Voor de pauze traden alle jeugdgroe pen op en zeer verdienstelijk brach ten ze hun stukken, die soms lang uiet eenvoudig waren. Het doel van deze avond was om ouders en belang stellenden te laten zien wat de leer lingen kunnen en dat is zeker ge slaagd. Na de pauze bracht het korps „Jong Euterpe" uit Heinkenszand 'n viertal nummers- Di* korps staat on der leiding van de heer C. Traas. De voorzitter van de Zeeuwse bond van harmonie en fanfare gezelschappen. Je heer Jac. Uitterhoeve uit Hoede- kenskerke sprak een slotwoord. (ADVERTENTIES) Heel eenvoudig, door met uw vrouw deel te nemen aan het Premie Spaarplan. Als u samen jaarlijks via effec- tenbewijzen voor f 500,— of minder een aandeeltje of obligatie koopt, krijgt u over dat bedrag later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,—). Belastingvrij. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,-. Het maximum spaarbedrag is f 250,- per deelnemer per jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens inlichtingen over dit spaarsysteem met effeotenbewijzen.Banken,Boerenleenbanken,Raiff- eisenbanken, Spaarbanken en Hypotheekbanken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting bezitsvorming, ^<©\Postbus 51. Den Haag. |gjj vragen wij een NET EN BETROUWBAAR PERSOON Ruime bijverdienste. Aanmelden telefonisch of schriftelijk BOEKHANDEL v/d SANDE Noordstraat 57, Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De federatie van jongerengroepen van de P.v.d.A., afdeling Zeeland, is ge ruime tijd geleden begonnen met het toetsen van de meningen die de Zeeuwse afdelingen, gewesten of kieskringen van de politieke partijen, over de benoeming van burgemeesters in Zeeland heb ben. De correspondentie hieromtrent is, volgens een de laaste tijd snel in zwang komende gewoonte pri mair openbaar De jongerenfede- ratie speelt het spel via de publi- citeitsorganen in Zeeland, waar door er een zekere druk wordt gezet op de partijen om ten eer ste met een antwoord te komen en ten tweede, voor de inhoud van dit antwoord ook intern de volledige verantwoordelijkheid te dragen. Het provinciaal comité van AR- kiesverenigingen in Zeeland is de eerste geweest, ne de FJG op een aantal vragen omtrent de burge meestersbenoemingen heeft geant woord Dit waren de vragen van de jonge ren* ederatie: A Ben1 u van mening, dat één v<r de belangrijkste voordelen van een gemeentelijke herindeling, een vergroting van de bestuurskracht is' E Kunnen de kwaliteiten van een bui gemeester de bestuurskracht van een gemeente in belangrijke mate bepalen? C Behoort bij het zoeken van de juiste personen de keus niet zo ruim mogelijk te zijn en behoren om dip reden de sollicitaties in Zuid-Be veland niet te worden opengesteld? D Moet de gemeenteraad het recht van veto hebben inzake de benoe ming van burgemeesters E Moei de gemeenteraad worden betrokken bij het bepalen van de keuze en moet zij daarom inzage krijgen var de sollicitatiebrieven? F Moe- er, nu dit alles achterwege blijft in Zuid-Beveland niet gespro ken worden van een onbevredigende en ondemocratische gang van zaken? (Hei standpunt van de FJ.G blijft niet onder de tafel „Wij vinden de benoemingsprocedures, als deze naar de letter wordt gehanteerd, zeer ondemocratisch" zeggen de P.v.d.A. iongeren Red.) Hei provinciaal comité van A R.- kiesverenigingen in Zeeland geeft op de vragen A en B een onverbloemd „ja" als antwoord. Ook op punt C. gaat de AR met de P.v.d.A-jongeren mee Zij plaatst hier een kantteke ning Bij openstelling van de sollici taties komt het we] eens moeilijk worden om reeds per 1 januari de verlangde krachtige burgemeesters aan te stellen Niettemin* „het be lang dat met de benoeming van een krachtige burgemeester gemoeid is, weegt ruimschoots op tegen het voor korte tijd ontbreken van een defini tieve burgemeester", zegt de AR Een vetorecht voor de raad (vraag D) wijst de AR krachtig van de hand „De raa.i kan niet alle kwaliteiten van de sollicitanten beoordelen Wel ke maatstaven moet zij aanleggen? Eén burgemeester is bovendien niet alleen maar uitvoerder of zetbaas van de gemeenteraad", zegt 't pro vinciaal comité. Vraag E Wel inspraak voor de raad, maar dan in deze vorm, zo zegt de AR, dat men aangeeft aan welke kwaliteiten een burgemeester voor een bepaalde gemeente moet voldoen Een voordracht voor een burgemeestersbenoeming, op te ma ken door de raad, gaat de AR ech ter veel te ver De onafhankelijkheid van de burgemeester kan er door in het gedrang komen. Vraag F Ook bij de AR vindt men de gang van zaken in Zuid-Beveland onbevredigend De AR-raadsleden in Zuid-Beveland hebben dat trouwens de minister van Binnenlandse Zaken al eens meegedeeld en wel in de zo mer van dit jaar. Het provinciaal comité van AR-kiesverenigingen wijst er nog op, dat men de vraag naar een krachtig bestuur niet alleen op de burgemeester moet toespitsen. Van veel belang is de vraag: welke secretaris heeft hij naast zich en hoe ts het college van wethouders' Bij het naar voren schuiven van wethoudersfiguren moeten de politie ke partijen (dat hebben ze zelf in handen) op dat element van bestuurs kracht letten. Bij de benoeming van gemeentesecretarissen moet voorts niet alleen op dc politieke kleur van de betrokkene gelet worden, maar vooral op zijn capaciteiten, aldus de AR. Wij tekenen hierbij aan, dat de com missaris der koningin in Zeeland, zo wel tegenover b. en w. van Middel burg als tegenover de gemeenteraad van de nieuwe Zuid-Bevelandse ge meenten. heeft getuigd van zijn be reidheid naar adviezen van de raden te luisteren, waar het gaat om de eisen die een bepaalde gemeente aan haar burgemeester stelt. De com missaris gaat daartoe op 3 december zelf de raden langs. Red.) (Var. onze correspondent) TERNEUZEN Op het kruispunt Mr. F. J. Haarmanweg Dokweg verleende de bestuurder van een au to, J. de B uit Terneuzen, geen voor rang aan de Amerikaan J. E. D. Bei de voertuigen liepen zware schade op. De automobilist G. H. slipte op de weg vanaf de nieuwe brug naar Zaamsiag ter hoogte van het viaduct, ten gevolge van een sneeuw- en ha gelbui. De auto kwam in de midden berm tegen een paai terécht en werd vrij zwaai beschadigd. Op het kruispunt nabij St. Anna polder kwamen een tankauto, be stuurd door A. J. uit Koewacht, en een vrachtauto, bestuurd door A. J. van R. uit St. Jansteen in botsing, omdat eerstgenoemde moest afrem men voor een Belgische personenau to, bestuurd door E E. V. uit Eeke ren. Beide voertuigen liepen zware schade op. Nabij de jachtwerf (Oostsluis) ver leende W G. uit Wijk aan Zee geen voorrang aan J. P. v.d. K. uit Middel burg Beide auto's liepen zware scha de op Op de Oudelandseweg, voor de stoplichten aan de wegversmalling ontstond een gecompliceerde aanrij ding waarbij een ZVTM-bus en drie personenauto's betrokken waren. Achter de bus, Destuurd door E. V. uit Westdorpe, stond een personen auto, bestuurd door H. D. H. uit Ter neuzen te wachten. Uit de richting Terneuzen kwam E. H. V., die de wachtende personenauto te laat zag en een aanrijding trachtte te voorko men door naar links uit te wijken. Op dat moment kwam een personenau to, bestuurd door A.V. uit Terneuzen, van de tegenover gestelde richting. E H week weer naar rechts uit en kwam tegen de door H D H. be stuurde personenauto. Deze schoof door tegen de ZVTM-bus, sloeg naar links af en raakte de auto van A V. Er was veel materiële schade. Op het kruispunt Lindenlaan - Ze ven Triniteitsstraat botsten de auto's van O. de C. uit Sas van Gent en C. A U uit Terneuzen, doordat eerst genoemde geen voorrang verleende. De echtgenote van De C. moest voor de verzorging van een daarbij opge lopen hoofdwonde naar het zieken huis worden gebracht. De auto's lie pen zware schade op. Twee personenauto's, respectieve lijk bestuurd dooi W N. en J. B. uit Terneuzen die over de Guido Ge- zellestraat richting Driewegen reden, kwamen met elkaar in botsing door dat J- B. bij het inhalen te snel weer naar rechts reed De auto's sleepten elkaar enkele tientallen meters mee en kwamen tegen een verkeersbord tot stilstand. De auto's liepen zwa re schade op. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN Als één vain de voornaamste punten van de agen da, die de raad van de gemeente Sint Jansteen woensdag zal behandelen, is een voorstel van het college van bur gemeester en wethouders om te be sluiten tot het aangaan van een geld leningsovereenkomst met de Coöpe ratieve Raiffeisenbank Sint Jansteen- Clinge, tot een bedrag van f 99.500. Dit bedrag is benodigd voor de fi nanciering van de uitbreiding van de kleedgelegenheid op de gemeentelijke sportterreinen aan de Sportlaan. De minister van Binnenlandse Zaken heeft, ingevolge artikel 5 van de wet Kapitaalsuitgaven, ten aanzien van deze geldlening ontheffing verleend van het voorschrift, dat publiekrech telijke lichamen geldleningen met ean looptijd van lager dan een jaar, slechts mogen aangaan bij aangewe zen instellingen. KOPENHAGEN (Reuter) Oos tenrijk en Italië hebben zondag in Kopenhagen overeenstemming be reikt over alle vraagstukken met be trekking tot de toekomst van Zuid- Tirol. Italië heeft zich nu bereid ver klaard de Duitssprekenden meer au tonomie te geven, de werkgelegen heid beter te verdelen, het Duits als officiële taal beter tot zijn recht te laten komen en de invoer van Duits gesproken films te vergemakkelijken. (ADVERTENTIE) De 9aS" en setM'ice VOOR DE HANDEL: B.D. LEEFSMA N.V. ItëRKSTR. 26 AMSTERDAM, TEL 2327271 Geboren Karin Helena, dochter van: Hamelink, Daniël en de Ridder, Kri- na Louisa, Zaamsiag, Puntstraat 13; Jürgen Willy Germania zoon van: Herman, Gerard en de Doelder, Vic- torina Cornelia, Sas van Gent, Vas- systraat 13. Johannes Job, zoon van Walhout, Anthonie Adriaan en de Visser, Paulina Adriana Cornelia, Zaamsiag, Hoek van den Dijk 10. Rowdy, Aloys, zoon van Mahoney, George Francis en Bockstael, Tini Johan Marie, Terneuzen, Steenkamp- laan 78. Angélique, dochter van: Ver- stelle, Willem en van Winsberghe, Liliana Celina Maria, Terneuzen, Amberboomstraat 46; Peter zoon van: Adriaanse, Cornells en Korstanje, Wilhelmina, Terneuzen, Olmenstraat 5. Mario, zoon van: Buijze, Gijsbrecht en Vanhijfte, Louise Augusta, Axel, van Gistellelaan 30. Michel, zoon van Buijze, Gijsbrecht en Vanhijfte, Loui se 'Augusta, Axel, van Gistellelaan 30. Johannes, zoon van: Rouw, Mari- nus Pieter Aarnout en Lahr, Catha- rina Maria, Axel, Marijkestraat 66. Adwin Jan, zoon van: Huberts, Al- bertus Hendrik en Tekkelenburg, Jennie, Hoek, Julianastraat 37; Ma rina, dochter van: van Urk, lede en Griffioen, Sophia, Terneuzen, Markt 9. Kenneth Carol, dochter van: van Toll, Ernst Leopold en Daniëls, Netty Sas van Gent, Het Hoge Sas 21. Huwelijksaangiften: Dezutter, Ceril Joseph 19 jr, Terneuzen, van Steen bergenlaan 50 en: de Jonge, Annie Nellij Susanna, 17 jr. Toekomstig a- dres: Terneuzen, le de Fey terstraat 35; Stolk, Lodewijk Jan 23 jr, Tei- neuzen, Margrietstraat 2 en: Kreutz- kamp, Maria Cunigunde Agatte 21 jr, Schaesberg, Heistraat 37. Toekom stig adres: Alphen a/d Rijn, Briljant straat 288. Naeije, Abraham Johannes Floras 23 jr Axel, Gontsevaartstraat 37 en: Martens, Gemma Maria 21 jr Terneuzen, Joh. Vermeerstraat 30. Toekomstig adres: Ieder op eigen adres, van Overmeeren, Willem Pe trus Cornelis 23 jr, Sluis St.-Anna- straat 26 en: de Regt, Marius Anna Paulowna 23 jr, Terneuzen, Staring straat 1. Toekomstig adres: Ieder op eigen adres, de Visser, Ludovicus Franciscus 27 jr, Terneuzen, Beuken straat 2 en: Verlinden, Maria Helena 18 jr, Sas van Gent, Gentsestraat 73. Toekomstig adres: Terneuzen, Beu kenstraat 2. Wieland, Anthonie 25 jr, Terneuzen Azaleastraat 9 en: Dec ker, Dorothea Gerarda 18 jr, Terneu zen, Wilgenplantsoen 1. Toekomstig adres: Terneuzen, H. Heyermansstr. 67. Huwelijksvoltrekkingen: Neyt, Johan Edmond 26 jr, Dordrecht, Oranjelaan 59 en Kunst, Christina Henrietta 22 jr, Terneuzen, Jeroen Boschstraat 31. Toekomstig adres: Dordrecht, Bos boom Toussaintstraat 34. Meertens, Hendrik Marinus 20 jr, Terneuzen, Zandstraat 3 en: Quaars, Wilhelmina Stoffelina Geertruida 19 jr, Terneu zen, D. Visserstraat 73. Toekomstig adres: Terneuzen, Donze Visserstraat 73. Pleijte, Jan 69 jr, Terneuzen, Nieuwediepstraat 55 en: Herrebout. Cornelia 65 jr, Terneuzen, Nieuwe- diepstr. 55. Toekomstig adres: Ter neuzen, Nieuwediepstraat 55. Cornelis Gerard Jacobus 22 jr, Rotterdam, Campanulastraat 28 en: van de We- ge, Alida Pieternella 21 jr, Terneuzen van Steenbergenlaan 30. Toekomstig adres: Rotterdam, Ameidestr. 88c. Otterloo, Johannse Hendrik 19 jr, Hoek, Keijzerstraat 11 en: van Dalen, Levina Janna 19 jr, Terneuzen, Nieuwstraat 40. Toekomstig adres: Terneuzen, Korte Dijkstraat 7. Overleden: Bakker, Maatje 53 jr e.v van Langevelde K, Axel. Mattelé, Os car Joseph 85 jr geh. Axel. Scheijven Emilia 81 jr geh gew., Westdorpe. van Campen, Gilles Jacobus 68 jr geh., Terneuzen, Bernhardstraat 44. Stey- aert, Emma Maria 76 jr geh gew., Philippine. Ingekomen personen: P. Modder, W. Andriessenlaan 57, Hulst, L. P. M. van de Veire, G. Gezellestraat 5, Phi lippine. F. L. D'haene, Middenstraat 102, Westdorpe. D. G. Quataert, Me relstraat 4, Westdorpe. W. Vogel, Die penbrockstraat 36, Halsteren H. Wechgelaar, Spoorstraat 61, Leiden. L. A. A. Bertram, Nieuwe Kerkstraat 17, Hulst. A. Ros, Nieuwstraat 41, Brielle; J. Berends, Hendrikstraat 5, Avereest; M. Vasic, Fr. Lisztstraat 15, Joegoslavië; J. J. de Block, Diepen- brockstraat 89, Hontenisse; F. Koole, Diepenbrockstraat 40, Ovezande. P. S. van der Hooft, Diepenbrockstraat 67, Nieuwvliet; T. van Hoewijk, Veld- straat 23, Rotterdam. A. M. Rozen- daal, Diepenbrockstraat 99, Alphen a/d Rijn. A. Schell, Diepenbrockstr. 97, Oosterhout. Vertrokken personen: J. M. H. van der Linden, Jac. van Looystraat 14, Coral Babies VSA; J, C Bosch-v. d. Velde, van Steenbergenlaan 25a, Rot terdam: H. H. Kole, Bachlaan 144, Vlissingen; K. de Kraker-de Bruijne, Azaleastraat 122, Hoek; C. H. Neyt- Kunst, Jeroen Boschstraat 31, Dor drecht; A. E. Buijs, Hobbemastraat 3 Utrecht. C. E. Verduin, Tholensstraat 56, Amsterdam. T. M. van der Est- Huijssen, Acaciastraat 4. Hoek; E. J Legeer-van der Horst. Koninginne- Iaan 12, Hoek; D. Scheeie-van Doese laar, Pierssenspolderstr. 35, Hoek. G. Tichelman, Fr. van Eedenstraat 7, Hoek; A Bouman, Jozinastraat 4, Haarlemermeer. (ADVERTENTIE) EIND november 1959 werd de 31 Jarige Belg Daniel Carton, na een ongeluk bewusteloos in een zieken huis opgenomen. Nu, tien jaar later, verblijft hij er nog steeds, buiten be wustzijn. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT De hervormde gemeenten Sas van Gent en Sluiskil, die sinds kort zijn samengevoegd, hebben bericht gekregen van ds- Mulder uit Beek (Limburg) dat hij zijn beroep voor deze plaatsen niet aanneemt. Na deze teleurstellende mededeling hoopt men binnen korte tijd weer een dominee te mogen be roepen. PRISMA chroom jongenshorloge 63.- (in verschillende wijzerplaten) PRISMA chroom herenhorloge met technische wijzerplaat 79.- PRISMA chroom herenhorloge Dolphin 100, 100% waterdicht 99.- (in verschillende wijzerplaten verkrijgbaar,ook in edelstaal) prisma' edelstaal herenhorloge 115.- andere mbdellen in edelstaal reeds vanaf 95.- PRISMA' edelstaal duikerhorloge, automatic /datum 179.- in chroom 155.- PRISMA7 edelstaal duikerhorloge, chronograph, tachometer 245.- (chronograph modellen reeds vanaf 189.-) Alle Prisma horloges Incabloc shockproof jij Tot 31 december ontvangt u *J* bij aankoop van een Prisma herenhorloge gratis een doosje met 12 Prisma mini-kalendertjes om aan uw horlogehand te klemmen. Benoemd Op de gemeentese cretarie van Biervliet is benoemd tot klerk Th. de Milliano uit Oost burg.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2