NEDERLANDSE SCHOOLJEUGD LIEVER VIES DAN BLOOT OP PARTIJRAAD IN TILBURG: K.V.P.-radikalen willen uitspraak samenwerking AANSLAG OP EL AL-ATHENE Wilhelmshaf en zet lokaas uit LUNS ONDER VUUR OVER WEST-IRIAN Tante Mimi huilt om Beatle V DRPSTE een naam in letters TOUWTREKKEN OM TOTAL Emotioneel debat over lot Papoea's SAMKALDEN WEIGERT DUITS LINTJE Kinderbijslag voor meer kleine zelfstandigen Winnaar no. 142.618 in het Chevron kleurenspel V Campagne in Noorwegen tegen liimsnuivers Zatopek kan geen werk meer vinden Roofoverval Gemeenten (in 1953 zelf getroffen) helpen Tunesië f 500,- DirekteurP. J. van de Sand* Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: f 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE VRIJDAG 28 NOVEMBER 1969 '25e Jaargang 6123 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 wir. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. =*r (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Met de hygiëne onder de Nederlandse schooljeugd is het droevig gesteld. Meer dan de helft gaat slechts één keer per week in bad. De schuld ligt bij de ouders. Niet meer dan een kwart van de moeders vindt dat hun kroost een dagelijkse wasbeurt moet hebben. Deze conclusies zijn te destilleren uit het rapport „Schoolkind en hygiëne", dat in op dracht van de Stichting Hygiëne en de Stichting Gezondheidsvoor lichting en Opvoeding is opgesteld en dat gisteren in Amsterdam openbaar is gemaakt. Gelegenheid voor een gedegen wascultuur is er wel, aldus een an dere gevolgtrekking. Zeventig per cent van de 3,5 miljoen woningen in Nederland hebben een douche, bad of lavet. Maar veelal wordt de ze ruimte gebruikt als berghok en haalt men hem slechts op zaterda gen leeg voor het wekelijkse bad- ritueel. Het minst hygiënisch is de plat- telandsjeugd, concludeert het rap port. Daar blijkt driekwart van de ondervraagde kinderen niet meer dan één keer per week in bad te gaan en wast 40 pet. zich 's mor gens met de kleren aan. Voor de grote stad is het laatste cijfer 20 pet. Slechts 5 percent van de jongens wast zich 's morgens helemaal bloot cn meisjes doen het nooit. Daar staat tegenover dat een derde van de meisjes elke dag schoon ondergoed krijgt tegen 1 op de 10 jongens. Met de slaap-hygiëne is het even min best gesteld. Driekwart van de ondervraagde kinderen draagt 's nachts onder pyjama of nachtpon ondergoed. De slechte gewoonte om onder sportkleding ondergoed te dragen, heerst bij 81 pet. van de schooljeugd. Eenderde van de kin deren wast voor het eten de han den. Grote steden en kleine gezin nen gaan hierbij voorop. In de grote steden wast meer dan de helft van de schooljeugd na ge bruik van de wc de handen op het platteland slechts 17 percent. Driekwart van de scholen voldoet niet aan het voorschrift, dat er twee wasbakken per klaslokaal dienen te zijn en 1 op de 10 scholen heeft bij die wasbakken geen zeep of geen handdoek. Slechts één kwart van de Nederlandse scholen verschaft zijn leerlingen broodnodi ge hygiënische attributen als was bak, toiletpapier, zeep en handdoek. OSLO (AP) De Noorse auto riteiten zijn een grote campagne begonnen om een einde te maken aan de gevaarlijke gewoonte van tieners om lijm te snuiven. Volgens de medische autoritei ten te Oslo heeft deze gewoonte al tot de dood van verscheidene jonge mensen geleid. Erik Enger, chef-arts van het UI. levaalziekenhuis, heeft verklaard dat de levens van drie jonge mensen slechts met behulp van een kunstnier kon worden gered. De politie-arts Hendrik Bauge, zegt, dat sinds de zomer door de politie van Oslo meer dan 200 jonge mensen zijn opgepakt, die door het snuiven van ljjm in een roes verkeerden. Allen hadden medische hulp nodig. Jonge mensen krijgen een kick van het snuiven van lijm of kunststofprodukten, die peroxide bevatten. Industrie-arbeiders die deze produkten maken, moeten beschermende maskers dragen, de produkten zijn echter overal in doe-het-zelfwinkels te koop voor huisgebruik. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Hoewel de Franse oliemaatschappij Total in de huidige omstandigheden het liefst een olieraffinaderij in Zeeland zou stichten worden de onderhandelingen hierover met de Nederlandse regering plotseling doorkruist met aanbiedingen vanuit West-Duits- land. Met name Wilhelmshafen gooit hoge ogen met zulke aantrek kelijke financiële voorstellen dat het nadeel van de excentrische lig' ging er ruimschoots door gecompenseerd zou kunnen worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een aantal K.V.P.-radikalen wil op de partijraad in Tilburg een principieel debat uitlokken over de gespreksgroep 18 en de samenwerking met de A.R. en de C..H.U. Deze groep gaat er vanuit, dat niet de gespreksgroep van de 18, maar de KVP zelf een duidelijke uitspraak moet doen over deze sa menwerking. Desnoods moet daarvoor het gesprek met de AR en CHU in de groep 18 voorlopig stil gelegd worden. Deze KVP radika- len zijn het op dit punt volledig eens met de AR-radikalen, die on langs op hun partijconvent het zelfde bepleit hebben. De KVP dient eerst met een eigen kernprogramma te komen voordat over de samenwerking met de AR en de CHU verder gepraat wordt, aldus deze groep, die waarschijnlijk de Am sterdamse KVP-er P. Beugels als woordvoerder laat optreden. De heer Beugels is onlangs ook toe getreden als KVP-er tot heht gesprek in heht zogenaamde PAK, 't Progres sief Akkoord. De KVP-partijraad, die vanavond en morgen in Tilburg bijeen is, heeft gisteren een ontwerp-resolutie over de christelijke samenwerking ontvan gen. Daarin wordt de partijraad ge vraagd: „zich onomwonden voor een nauwe samenwerking met de AR en de CHU uit te spreken". Bedoelde KVP-radikalen menen dat de partijraad hierover nu nog niet kan beslissen. „Eerst dient een eigen kernprogram goedgekeurd te wor den en dan pas mag een uitspraak volgen over samenwerking", aldus deze groep. De vraag is verder of de partijraad de „blauwdruk voor de zeventiger jaren" als basis wil aanvaarden voor een concreet werkprogramma voor de parlementaire periode 1971-1975. Volgens de ontwerp resolutie van het dagelijks bestuur moet dit werkpro gram medio 1970 gereed zijn. Uit de agendastukken blijkt echter, dat vrij veel kieskringen kritiek hebben op deze blauwdruk, die onlangs versche nen is. In Breda bijvoorbeeld had men weliswaar waardering voor het „gewenste paradijs", maar men miste duidelijk de uitgangspunten voor een toekomstgericht beleid op korte en lange termijn. Men verwacht dat deze blauwdruk voor een groot deel herschreven moet worden. En dat zij in eerste instantie daarom waarschijnlijk door het dage lijks bestuur zal worden teruggeno men. PARIJS (ANP) De vrouw van de beroemde Tsjechische lange-af- standloper Emil Zatopek, Dana Za- topekova heeft in een Interview ver klaard, dat haar man, na zijn openlij ke afkeuring van de Russische inval in Tsjechoslowakjje, geen werk meer kan vinden. Dana Zatopekova, die zelf in 1952 Olympisch kampioene speerwerpen was, vertelde verder dat de drievou dige gouden medaille-winnaar van Helsinki vorig jaar was ontheven van zijn functie in het leger en nu ook het lidmaatschap van de communistische partij was ontzegd. Zoals bericht voert Total reeds ge ruime tijd besprekingen met het mi nisterie van Economische Zaken over de vestiging van een raffinaderij in Nederland. De Franse onderneming heeft haar aanvankelijke wens om zich in Rotterdam of omgeving tte vestigen moeten loslaten. De andere in aanmerking komende plaatsen Amsterdam of Zeeland zijn voor een raffinaderij ongunstiger gelegen. De onmogelijkheid om daar reuzentankers te lossen maakt dat het oliebedrijf onder commercieel minder gunstige omstandigheden werkt. Amsterdam heeft het voordeel dat er al een olietransportleiding uit Rot terdam ligt, waarvan alleen door Mo bil Oil wordt gebruik gemaakt. Naar Zeeland zou een eigen pijpleiding moeten worden aangelegd. Total grondt haar verzoek aan de regering om een financiële bijdrage op deze ongunstiger exploitatie-omstandighe den. Zij wil onder gelijke concurren tieverhoudingen met Shell, Esso en Mobil Oil werken. Het is nog geen uitgemaakte zaak welke alternatieve mogelijkheden in Nederland voor To tal het aantrekkelijkst zullen blijken» Amsterdam heeft het voordeel vaif „een opgemaakt bed" te zijn: de ter reinen zijn al in gevorderd stadium bouwrijp gemaakt. En de pijpleiding ligt er al. Daar staat tegenover dat Zeeland uit een oogpunt van verbinding met de potentiële afzetgebieden van To tal de beste papieren heeft. Er wor den drie vestigingsplaatsen overwo gen, namelijk Vlissingen-Sloehaven, Borssele of Ossenisse. Laatstgenoem de,plaats maakt echter niet veel kans. Het ministerie, van Economische Za ken houdt zich thans actief bezig met deze kwestie. Bij Total hoopt men nog voor 1 oktober van het volgend jaar met de bouw van een raffiliade' rij te kunnen beginnen. GENèVE (DPA) Op het Geneef- se vliegveld Cointrin hebben giste renmorgen drie gewapende mannen een kasloper van de Zwitserse lucht vaartmaatschappij Swissair beroofd van een bedrag van meer dan een kwart miljoen frank (ruim 220.000 gulden), het geld was bestemd voor salarisbetaling. STANDDAARBUITEN (ANP) De gemeenten Fijnaard en Heinin gen, Duiveland, St.-Philipsland, Kort. gene, Kruiningen en Oude- en Nieu we Tonge zullen op dinsdag 2 de cember in een gezamenlijke actie een geldinzameling houden onder de be volking van die plaatsen ten bate van de slachtoffers van de ramp in Tunesië. Aanleiding tot de actie is het feit dat genoemde plaatsen in 1953 zelf door een watersnoodramp getroffen werden. De actie zal voor afgaan aan de landelijke actie, die op 3 december wordt gehouden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Felle kritiek leverden gisteren (donderdag) de kleine rechter groeperingen in de Tweede Kamer op de houding van minister Luns in de Verenigde Naties, enkele weken geleden, toen daar de volks raadpleging door Indonesië in West-Irian ter sprake kwam. Toen is op gezamenlijk voorstel van Indonesië, Nederland en nog en kele landen een resolutie aangeno men waarin geen enkele kritiek wordt geleverd op de manier waarop Indonesië de daad van vrije keuze heeft uitgevoerd, maar waarin wel wordt gesproken over de verplich tingen van Indonesië tegenover de ontwikkeling van het Papoea-eiland. De heer Jongeling (G.P.V.), die van de Kamer toestemming had hierover minister Luns vragen te tsellen, noemde de volksraadpleging het laat ste stadium van een treurspel. De Boliviaan Ortiz Sanz, die namens de V.N. de volksraadpleging op het vroegere Nieuw-Guinea bijwoonde, schrijft in zijn rapport dat de manier waarop de volksraadpleging heeft plaatsgehad, niet klopt volgens in ternationale opvattingen maar een typisch Indonesisch gebruik is. Aan deze kritiek van Sanz is door minis ter Luns geen aandacht besteed, zei de heer Jongeling. Hij diende een motie in die minister Luns' houding afkeurt. In het debat dat volgde werden er geen doekjes meer om gewonden. De heer Koekoek (Boerenpartij) noem de het optreden van minister Luns in de V.N. laag, en wenste zijn woor den niet terug te nemen. Later werd hem het woord door de voorzitster, mevrouw Wittewaal van Stoetwegen, ontnomen. De heer Van Dis (S.G.P.) sprak van een volksverraadpleging. De heer Nuyens (Boerenpartij) zei, dat de Papoea's door Nederland in de steek zijn gelaten, en de heer Van der Brake (Afgescheide Boer) sprak over de dictatuur van de Indonesiërs, die hjj vergeleek met dictatuur van de Oost-Europese staten. Minister Luns zei dat wat is ge beurd, het beste is voor de Papoea's. In 1962 heeft Nederland zittend in een dwangpositie het akkoord van New York over de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië moeten tekenen, het enige wat Nederland nu nog voor de Papoea's kan doen, is via goede betrekkingen met Indonesië een goede uitvoering van het ak koord van New York en een voor spoedige ontwikkeling van West-Iri an te bevorderen, zei minister Luns. Door de gezamenlijke resolutie in de V.N. is door de V.N. de taak vain In donesië tegenover de Papoea's vast gelegd, en dat is het allerbeste wat Nederland in deze situatie voor de Papoea's heeft kunnen doen, hield minister Luns staande. Hij werd in deze opvatting gesteund door alle re geringspartijen. De heer Luns wond zich vervol gens op over het betoog van d eheer Dankert (PvdA). Deze zei dat minis ter Luns zich voor schut heeft gezet door in de V.N. hand- en spandien sten te gaan verlenen aan Indonesië dioor samen een resolutie voor te stellen. Het was de taak van Neder land, aldus de heer Dankert, erop toe te zien dat Indonesië de daad van vrije keuze eerlijk uitvoerde, en des noods daarop in de V.N. open kritiek te hebben. Minister Luns had eerder gezegd dat een dergelijke kritiek van Nederlandse zijde in de V.N. ons land daar verdacht zou hebben gemaakt, LONDEN (AP) Beatle John Lennon is gisteren op zijn nummer gezet door zijn tante Mimi, die hem met tranen in de ogen uit schold omdat hij zijn „M.B.E."-medaiIIe terug heeft gestuurd naar Buc kingham Palace. „Ik ben erg ontdaan", verklaarde tante Mimi, die Lennon heeft grootge bracht. „Ik begrijp niet wat hem bezielt". De 29-jarige Lennon zond zijn medaille dinsdag terug aan koningin Elizabeth H met een protest over de rol die Engeland in het Biaf- raanse conflict speelt, en over de steun van Enge land aan de Verenigde Staten in de oorlog in Viet nam. De andere Beatles heb ben tot nu toe niet laten weten dat zjj hun onder scheidingen, die in 1965 werden uitgereikt voor de bijdrag* van de Beatlee aan de Britse dollar-reser ves, terug zuilen sturen. Tante Mimi zei het wel eens te zijn met haar neef wat betreft Nigeria cn Vietnam, maar vond dit geen geschikt protest. „Ik heb geen oog dicht gedaan sinds ik ervan hoorde", verklaarde zij. Lennon, die op het ogen blik een paardenstaart draagt, zei erg ontdaan te zijn dat zijn tante Mimi zijn protest zo had opgevat. Intussen was in Buc kingham Palace het zoeken begonnen naar een medail le die in 1944 aan Cyril Hearne was uitgereikt, wegens zijn moedige optre den in de tweede wereld oorlog. Hearne heeft zijn medaille destijds terugge stuurd uit protest tegen de onderscheiding van de Beatles. Nu wil hij de zij ne weer terug hebben, maar in het paleis is de medaille zoek. (Var.i'i't \-'e buitenland) ATHENE Een Arabier heeft gistermorgen in het centrum van Athene een handgranaat geworpen in de hal van het kantoor van de Israë lische luchtvaartmaatschappij El Al. (iZe foto). Bij de aanslag werden 32 personen gewond, van wie drie ern stig. De dader is gearresteerd. Het is de 23-jarige kleermaker Ilias Derga- rabedian, een Jordaniër afkomstig uit de Syrische hoofdstad Damascus. Hij kwam drie dagen geleden in Grie kenland aan. De aanslag werd kort voor half tien gepleegd, toen de hal van het kantoor vol met reizigers was. Met bloed overdekte gewonden onder'wie vrouwen en kinderen, werden met ambulances en taxi's naar ziekenhui zen vervoerd. De dader werd buiten op straat overmeesterd door de di recteur van 'een aangrenzend Grieks reclamebureau. De schade in het El Ai-kantoor is groot. Later op de dag werd een medeplichtige aangehou den. Het was de tweede aanslag tegen Ei Al in Athene. Op tweede kerstdag van het vorig jaar ondernamen Ara bische commando's een aanval op een Israëlische Boeing op het vlieg veld van de Griekse hoofdstad, waar bij een passagier werd gedood en een stewardess gewond. Twee dagen later vermeide Israël bij een vergeldings actie op het vliegveld van Beiroet dertien Arabische vliegtuigen. Het Volksfront voor de bevrijding u®inT^estina heeft de verantwoorde lijkheid voor de aanslag opgeëist. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Burgemeester Sam- kaiden van Amsterdam heeft een Duitse onderscheiding geweigerd Hem was gevraagd, of hij naar aan leiding van het bezoek van bondspre sident Heinemann aan Nederland in aanmerking wilde komen voor het gebruikelijke lintje. Het antwoord van burgemeester Samkalden was ne gatief. Een motief voor zijn weigering heeft hij niet aangegeven. „Het was een zuiver persoonlijke reden", aldus een zegsman van de burgemeester. BEIROET (Reuter) Het revolu tionaire gerechtshof in Bagdad heeft zes Irakezen, onder wie twee hoge officieren, ter dood veroordeeld. Dit heeft semi-officiële dagblad Al- Sajjad gisteren bekendgemaakt. Het dagblad meldt niet of het vonnis al is voltrokken en wanneer de von nissen zijn uitgesproken. (Van onze parlementaire red.) DEN HAAG Minder-draag- krachtige bejaarden en kleine zelfstandigen krijgen na 1 janu ari een reductie op de premie voor hun ziektekostenverzekering. Het aantal kleine zelfstandigen dat voor kinderbijslag in aanmerking komt zal worden uitgebreid. De Tweede Kamer heeft (Egartoe gisteren besloten. Deze maatregelen om de lasten van minder-draagkrach- tigen te verlichten kosten 80 miljoen, waarvan 40 miljoen uit de AOW-pot en 40 miljoen uit de rijkskas wordt gehaald. Bejaagden met een inkomen van ten hoogste 10.395.— gulden per jaar zullen voor een premiereductie op de ziekenfondsverzekering in aanmer king komen. Door deze maatregel zul len 140.000 bejaarden méér profite ren van de goedkope bejaardeniver- zekering. Ook kleine zelfstandigen die recht hebben op deelneming in de vrijwillige ziekenfonds verzekering krijgen een reductie op de premie. Verder wordt de maximuminkomens grens voor het recht op kinderbijslag ten behoeve van kleine zelfstandigen opgetrokken tot het wettelijke mini mum-loon vermeerderd met 6 pro cent vakantietoeslag. De grens voor het recht op kinderbijslag voor het tweede kind van kleine zelfstandigen wordt eveneens verhoogd. Kleine zelfstandigen die nu een inkomen hebben beneden 7.450.per jaar krijgen kinderbijslag voor het eerste kind, met een inkomen onder 7.950. voor het tweede kind. Minister Roolvink (Sociale Zaken) wilde niet ingaan o<p een wens van de socialist Vellinga om de 80 mil joen meer-kosten helemaal te putten uit de rijkskas en niet voor de helft uit de AOW-pot, omdat het geld hier voor op de begroting voor sociale za ken niet beschikbaar is. ADVERTENTIES De Heer J. Disse Aldenhof 12-15 Nijmegen Totaal 187.278 prijzen CheVTOfl van ft,- t/m f1000,-. Tank bij Chevron I en win zo'n prijs, j Van "A tot Z" koninklijke Droste kwaliteit!

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1