Meisjes dwingen met staking schoolbestuur tot aftreden de Formidabel LERARESSENOPLEIDING IN GRONINGEN Kogel uit ballpoint' mist Dordts kastelein Dereiyd Opnieuw Amerikaanse oorlogs misdaden gemeld „Nederland moet Biafra erkennen' Dienstweigeraar Boot optimistisch over erkenning van zijn bezwaren Sloan's Balsem Politiemannen weigeren Duitse onderscheiding Miniatuurwapen .CONFRONTATIE' BLIJFT Bemiddelt Zwitserland in Nigeriaanse oorlog? Romme wijst uitdaging Aarden tot debat al Nieuwe tekst „Vapoma" EDY naar Hagemeijer Rockefeller minister buitenlandse zaken? PAK in Leiden „Afschuwelijk" PROCES-ROHAN VERDAAGD Hair" toch in mobiel theater Echtscheidings- wet Italië maakt kans J PPR IN NOTA: Sato: Japan wijst kenwapens op Okinawa af Voor onmiddellijke verlichting: metonmi Depijnverdrijver snmiddollijke werking. november 1969 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Drie Haagse po litiemannen hebben het „Kruis van verdienste", dat hen werd aange boden ter gelegenheid van het be zoek van de Westduitse president Heinemann geweigerd. Dit gebeurde gistermiddag op het hoofdbureau van politie waar hoofdcommissaris J. H. A. K. Gual- therie van Weezei tijdens een bij eenkomst in zijn kamer zeven lint jes zou uitreiken. Een Duitse onderscheiding kreeg de hoofdcommissaris zelf opgespeld door waarnemend hoofdcommissaris J. W. H. Planje. De vier andere po litiemannen die het kruis wel ac cepteerden, zijn adjundant F. van der Heiden en de brigadiers S. Al- serda en K. J. Vernooy en de hoofd agent J. Koets. De namen van de politiefunktio- narissen die „neen" zeiden, weiger de de Haagse politie bekend te ma ken. Ook over de reden van hun weigering zwijgt men. Vermoed wordt echter dat het om een com missaris, een hoofdcommissaris en een inspecteur gaat. Wat er nu met de drie overgeble ven lintjes gebeurt ,is niet bekend. De politie beschouwt dit als een „interne zaak". (Van onze correspondent) DORDRECHT Met een op 'n ballpoint gelijkend miniatuurvuurwa pen, dat dodelijk doel kan treffen, heeft de 33-jarige pijplasser A. J. K. uit Zwijndrecht in de nacht van dins dag op woensdag geprobeerd kaste lein Van Ast van café de Meijerijsche Kar uit Dordrecht het zwijgen op te leggen. De woedende klant, Hongaar van geboorte, kwam vorige week in het nieuws, toen hij tijdenk een gesprek met een Zwijndreehtse wethouder en de chef van de Sociale Dienst, een gemeentelijk bureau in een puin hoop veranderde en laatstgenoemde ambtenaar verwondde. Het schot uit het ballpointpistool, van Duitse makelij, miste doel, hoe wel de schutter nauwelijks een me ter van de kastelein af stond. De ko gel schoot in het plafond van de ge lagkamer. De politie heeft bij onder zoek een 'hoeveelheid munitie en nóg een pistool in beslag genomen. De lasser barstte in woede uit, toen hij bij de kastelein ging afrekenen. Hij was het niet eens met het wisselgeld dat hij terugkreeg. K. haalde plot seling de ballpoint te voorschijn en richte die op de kastelein. Men heeft de Hongaar in verzekerde bewaring gesteld. DEN HAAG (KNP) Omdat het overleg over samengaan met het nieuwe blad „Katholiek Leven" sle pend is gebleven, heeft de redactie van het maandblad „Confrontatie" besloten zelfstandig voort te gaan. „Confrontatie" had „Katholiek Le ven" voorstellen gedaan samen tot een breed opgezet weekblad te ko men, dat behalve godsdienst ook maatschappelijke en culturele pro blemen zou bestrijken. President Heinemann van W. Duitsland, op staatsbezoek in Neder land, heeft gisteren bezoeken gebracht o.a. aan enkele onderwijsinstellingen in Den Haag en omgeving. Hier be wondert hij met koningin Juliana bloemen op de Westlandse snijbloe- menvedling in Honselersdijk. De woordvoerder van de Westduitse regering, Conrad Ahlers, heeft giste ren gesproken van een gunstige uit werking op de verhoudingen tussen ons land en de bondsrepubliek. Volgens Ahlers is president Heine mann er in de loop van twee dagen in geslaagd het bezoek een meer onge dwongen karakter te geven. Dit is volgens hem ook te danken aan het feit dat de Nederlandse ko ninklijke familie het bezoek een „par ticulier karakter" heeft gegeven. LEIDEN (ANP) In Leiden is een progressief akkoord voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen bereikt tussen PvdA, PSP, PPR en D'66. Men gaat de gemeenteraads verkiezingen met vier aparte lijsten BERN (AEP) De Zwitserse re gering zal vandaag of vrijdag ant woorden op een verzoek om bemid deling in het geschil met Nigeria, dat de Biafraanse regeringsleider onlangs aan de Zwitserse bondspre sident heeft gedaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vroegere KVF'er Aarden, fractievoorzitter van de Ra- dikalen in de Tweede Kamer, wil een openbaar debat met mr. C. P. M. Romme, oud-fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer en nu lid van de Raad van State. Mr. Romme, die in een open brief tot het debat was uitgedaagd heeft inmiddels laten weten de uitdaging niet aan te nemen. Het openbaar de bat had duidelijkheid moeten ver schaffen over een aantal uitspraken van mr. Romme, gedaan in een vraaggesprek met een weekblad, al dus Aarden. GRONINGEN (ANP) De „Groninger schoolslag", waarin onge veer 120 leerlingen van de leraressenopleiding van de industrieschool voor meisjes het hadden opgenomen etgen het bestuur van deze school, is gewonnen door de meisjes, die door middel van een staking het bestuur tot aftreden hebben gedwongen. Na een ouderavond, dinsdag, waarop de ouders zich geheel achter de wensen en eisen van hun dochters hadden gesteld, heeft het zittend bestuur thans zijn zetels beschikbaar gesteld. Inmiddels is een commissie van goede diensten in het leven geroepen die zal bemiddelen bij de totstandko ming van een nieuwe structuur. In een perscommuniqué werd gis termiddag meegedeeld dat zo spoe dig mogelijk een ledenvergadering zal worden uitgeschreven, waarbij een nieuw bestuur zal worden geko zen. Op dit moment wordt met de leer lingen overleg gepleegd of zij maan dag aanstaande de lessen op school willen hervatten. Intussen is de toe gang tot de school weer vrij, zodat de discussies in de school gehouden kunnen worden. Blijkens het com muniqué zal een statutenwijziging worden voorgesteld, waarin het lid maatschap van de vereniging voor alle leerlingen en docenten geregeld wordt. De moeilijkheden op deze school zijn reeds vorig jaar maart begonnen, toen tegen de wens van docenten en leerlingen in een nieuwe directrice werd benoemd. De leerlingen kwalificeerden de sfeer op school sindsdien als „af schuwelijk". Sedert deze benoeming zijn diverse pogingen ondernomen om een nieuwe structuur voor de school op te stellen, een structuur waarin voor alle geledingen medebeslissings recht gewaarborgd zal worden. Een door het bestuur enkele maan den geleden voorgestelde nieuwe structuur werd door de leerlingen en het grootste deel van het docenten korps van de hand gewezen. Het be stuur besloot daarop dat alles bij het oude zou blijven. De 120 meisjesleer lingen besloten toen in staking te gaan om het bestuur te dwingen af te treden. Na vier dagén staking stelden de leerlingen het bestuur een ultimatum waarin het aftreden vóór 24 novem ber werd geëist. Omdat hieraan geen gevolg werd gegeven, werd de sta kingsactie voortgezet en onder meer de bemiddeling van de minister van Onderwijs gevraagd. Inmiddels werden de leerlingen in een eigen opgesteld leerprogramma begeleid door leden van de Groninger studentenraad, terwijl de afdeling Groningen van „kritische leraren" en een aantal docenten van de be trokken school bereid waren het on derwijs buiten de school te begelei den. Van de zijde van directie en be stuur was geen commentaar te ver krijgen. ROTTERDAM (ANP) De pro blemen rond de begeleidende tekst bij de „Vaponastrip" (een insecten verdelger van Shell Chemie) zijn op gelost. Shell Nederland N.V. zal de Vaponastrip met ingang van 1 janu ari 1970 met een nieuwe begeleiden de tekst in de handel brengen. JERUZALEM (Reuter) Het pro ces-Rohan in Jeruzalem is verdaagd na een allerlaatste pleidooi van de advocaat Toenik voor niet-schuldig- verklaring van zijn cliënt. Wanneer het hof uitspraak doet is niet bekend. Volgens waarnemers kan het reces wel een maand duren. Toenik betoogde opnieuw dat de Australiër wegens zijn gestoordheid strafrechtelijk niet schuldig kon worden verklaard aan de brandstich ting in de El Aksa-moskee. Zijn gees tesziekte was ernstig en hij zou er wellicht nooit meer vanaf komen. Verpleging, niet gevangenisstraf, was geboden. Rohan „leeft op een andere planeet, in een andere wereld, een wereld van zijn eigen waarden, zijn eigen god, zijn eigen waanvoorstel lingen", aldus Toenik. 95 (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Vanaf januari zal de musical Hair toch in ons land te zien zijn. De musical zal opge voerd worden in een voormalig cine rama-theater dat plaats biedt aan zo'n anderhalfduizend mensen. Het theater is mobiel. Het ligt in de bedoeling ermee op toernee te gaan door Nederland. De première van „Hair" wordt op 2 januari te Amsterdam gegeven. Zoals bekend hebben Willy Hof man en Piet Meerburg, co-pioducen- ten van de internationale produktie van „Hair" zich deze week om fi nanciële redenen teruggetrokken. Dit zou de opvoering echter niet in gevaar brengen. PAULUS VI (Van onze redactie buitenland) ROME Paus Paulus en de Ita liaanse christen-democratische prem ier, Mariano Rumor, hebben zich gis teren in het Italiaanse debat over echtscheiding gestort, in een laatste poging te voorkomen, dat echtschei ding voor alle Italianen mogelijk wordt. Paus Paulus deed een beroep op de Italiaanse wetgever het katholieke principe van de onontbindbaarheid van het huwelijk „te eren en verdedi gen". Premier Rumor vroeg de leden van het parlement „voor de laatste keer voorzichtig na te denken". Vol gens hem zou echtscheiding de be trekkingen tussen zijn christen-de mocratische regering en het Vatikaan „bemoeilijken". Het Italiaanse huis van afgevaar digden verhinderde gisteravond een poging van de christendemocratische partij om het wetsontwerp dat echt scheiding beperkt mogelijk wil ma ken te torpederen. Met 322 tegen 290 stemmen werd een motie van de christen-democraten verworpen om het wetsontwerp niet verder te be handelen. Er zal nu over elk van de artikelen worden gestemd. RUMOR (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON Steeds meer getuigenverklaringen over een slachtpartij door Amerikaanse militairen in het Vietnamese dorp Song My komen los in de V.S. Gisteren heeft opnieuw een oud-militair voor de Ame rikaanse televisie verklaard dat hij aanwezig was bij de slachting en dat hij zelf burgers heeft gedood. Hij zei ongeveer tien Zuidvietnamese burgers te hebben doodgeschoten onder wie een vrouw en een kind van twee jaar. DEN HAAG (ANP) In een dis cussie-nota „Nigeria-Biafra" bepleit de Politieke Partij Radikalen de er kenning door Nederland van Biafra. In de gisteren verschenen nota, sa mengesteld door de commissie „vre despolitiek" van de PPR, wordt het zeer noodzakelijk genoemd dat er verandering komt in de Nederlandse steun aan de oorlog. De oorlog die Nigeria tegen Biafra voert, wordt voor een deel met Ne derlandse gelden gefinancierd aldus de nota. Aangedrongen wordt op het voeren van een actief beleid, want in het conflict neemt, zo zegt de com missie vredespolitiek, ons land „een zeer belangrijke positie in, een sleu tel-positie haast". Er wordt op gewezen, dat ons land de tweede handelspartner van Ni geria is en dat we veel hechte con tacten onderhouden met Engeland. „Laat Nederland daarom zijn positie niet onderschatten en laten we be reid zijn met alle middelen aan een oplossing van het conflict mee te werken", aldus de nota. Gesteld wordt o.m. dat ons land druk op Nigeria zou moeten uitoefe nen om in een onvoorwaardelijke staakt het vuren toe te stemmen. SPANKEREN (ANP) EDY „Emailleerfabriek De IJssel", zal vol ledig opgaan in het Hagemeijer-con- cern te Amsterdam, omdat het bod van 60% van Hagemejjer op de aan delen EDY door aandeelhouders EDY praktisch geheel is geaccepteerd. DEN HAAG (ANP) De 22-jarige dienstweigeraar Ron Boot uit Den Haag heeft gisteren in het ministe rie van Defensie voor de commissie gewetensbezwaren militaire dienst zijn bezwaren tegen het vervullen van de militaire dienst toegelicht. Na afloop van het gesprek zei Ron Boot ervan overtuigd te zijn dat hij ditmaal als gewetensbezwaarde zal worden erkend. „Ik heb dezelfde bezwaren als toen ik twee jaar geleden voor de com missie moest verschijnen, namelijk dat ik niet wil doden en niet in een leger wil dat opdracht kan geven om te doden, en dat ik verlies van mijn individualiteit vrees. Wel ver liep het gesprek nu heel anders dan toen", aldus Ron Boot. Zoals bekend werd Ron Boot's eer ste beroep op de wet gewetensbe zwaren militaire dienstplicht afge wezen, zowel door de commissie als in hoger beroep door de Raad van State. De krijgsraad in Den Haag veroor deelde Ron Boot wegens dienstwei gering tot anderhalf jaar gevange nisstraf en ontslag uit militaire dienst. In hoger beroep gaf het Hoog Mili tair Gerechtshof Ron Boot bij tus senvonnis in overweging nogmaals een beroep op de wet gewetensbe zwaren te doen, omdat het de in druk had gekregen, dat Boot's ge wetensbezwaren bij de commissie niet op de juiste wijze naar voren hadden kunnen komen. Ron Boot ging hierop in en werd, legen de wens van de advocaat-fiscaal in, vorige week woensdag op last van het Hof op vrije voeten gesteld in afwachting van de uitslag van het hernieuwd beroep op de wet ge wetensbezwaren. In de zaak-Boot is de eerstvolgende stap nu de beslissing, die de minis ter van Defensie zal nemen over het ingediende beroep. De commissie adviseert de minister. Op de Parijse vredesonderhande lingen noemde Ngoejen Van Tien, plaatsvervangend delegatieleider vafi het bevrijdingsfront de moordpartij „barbaarser dan de misdaden van de nazi's te Lidice en Oradour" Hij noemdë nog een aantal andere oor logsmisdaden die de Amerikanen zouden hebben bedreven sinds Nixon president is geworden. „In maart van dit jaar doodden Amerikanen en Zuidvietnamese troe pen meer dan 300 dorpelingen, ter wijl zij er 1200 bij Ba Lang An in zee dreven en lieten verdrinken'" aldus Tien, die er aan toevoegde dat drie dagen later het dorp Thai Hiep vernietigd werd door een Amerikaans bombardement waarbij meer dan 2000 dorpelingen zouden zijn gedood of gewond. Een Amerikaanse legerwoordvoer- der heeft gisteren in Saigon meege deeld dat een justitieel onderzoek is geopend naar een „incident" in de Mekong-Delta in juni van dit jaar, waarbij een compagnie van de Ame rikaanse negende infanteriedivisie een „schietoefening" zou hebben ge houden op een bewoond dorp. De leider van de Republikeinse minderheid in het Amerikaanse huis van afgevaardigden, Gerald Ford, heeft verklaard dat topfunctionaris sen van het leger op de hoogte waren van de massaslachting in Song My kort nadat deze had plaatsgehad. De zaak zou, volgens hem, in de doofpot zijn gestopt. Het Witte Huis heeft voor het eerst gisteren het zwijgen verbroken over het bloedbad in Song My. Er werd verklaard dat de slachting van Viet namese burgers in 1968 door Ameri kaanse militairen „weerzinwekkend is voor het geweten van het hele Amerikaanse volk". Volgens Ronald Ziegler, de pers chef van het Witte Huis, had de Ame rikaanse regering van de moordpar tij niets afgeweten tot april 1969. Hij zei dat er stappen zullen worden on dernomen „om er zeker van te zijn, dat overeenkomstig de strenge wet ten der militaire justitie, tegen het onwettige en immorele gedrag zal worden opgetreden". TROY, NEW YORK (AP) Een radiostation in New York heeft medegedeeld dat president Nixon voornemens is minister van buiten landse zaken William P. Rogers te be noemen in het Amerikaanse hoogge rechtshof en gouverneur Nelson A. Rockefeller naar buitenlandse zaken te halen. Het Witte Huis heeft op het bericht nog geen commentaar gege ven. Brrr, tegenvallertje hè, die vorst. En dat al eind november. Met de warmte van de lange hete herfst nog in de botten valt zo'n vriesluchtje wel plotseling koud op het dak- En ze- kef ook van het gemotoriseerde ge deelte van onze bevolking dat zéér veel moeite heeft (vernam ik) om zijn vervoermiddel aan de praat te krijgen. Maar vrees niet! Zo'n vroeg vorstje zegt helemaal niets. Goed, de Euro pacuppers hebben er wat last van, maar wij normale stervelingen kun nen er eigenlijk toch best tegen. Een geluk is dat de vostperiodes in no vember meestal van korte duur zijn. November maakt ons deze week gewoon duidelijk dat de winter niet meer hoeft te komen, hij is er. En dat heelt ook Rosea Kemp (26, de vriendelijke blondine, die steeds de weerberichten voor de Engelse radio-uitzendingen samenstelde, be merkt. Ze is er gewoon mee gestopt. En teruggegaan naar haar (warme) vaderland Australië. Ze kon niet tegen het Engelse weer: ,flet Engelse klimaat mag dan in teressant zijn voor meteorologen, voor mij vormde het toch wel een beperking". Nixon wil zijn gifwapens vernieti gen. Nou zijn giftanden nog! Ni-nee en Frederïk. „Als een leraar bij herhaling veel onvoldoendes geeft, kan hij óf geen les geven, óf geen cijfers, of geen van beide" (Helge Bonset in zijn boek „Nooit met je rug naar de klas). Hans van den Doel, een socialis tisch Tweede-Kamerlid, heeft zich over diverse zaken opgewonden. De man doet dat overigens al jaren. Dit keer nam hij moeilijke taal in ons parlement op de korrel. Hij zei: „Volkshuisvesting vind zo belangrijk, dat ik het verdom om in beleefde, beschaafde en intelligen te zinnen te spreken, zoals hier in hét parlement gebruikelijk is". Nog Groent (achter de oren), de discussiekrant van de actiegroep „Leeftijdsgrenzen", houdt zich (uiter aard) bezig met de leeftijdsgrenzen. In het jongste nummer onder andere met „bestaande leeftijdsgrenzen". Twee voorbeeldjes spreken mij toch wel aan over de zeer merkwaardige situatie die zo langzamerhand is ont staan. Een meisje van 16 jaar mag met toestemming van haar ouders trou wen en wordt daardoor meerderjarig, maar ze mag nog steeds niet naar een film van boven de 18. Een jongen van 18 jaar mag een natuurlijk kind erkennen, maar tot zijn 21e kan hij alleen met toestem ming van zijn ouders of voogd een paspoort aanvragen. Engelse verslaggeefster: kippen borst! Gegroet. MERIJN TOKIO (RTR) Japan zal een opnieuw opslaan van Amerikaanse kernwapens op Okinawa afwijzen, als de Verenigde Staten dit eiland in 1972 aan Japan zullen terugge ven. Dit heeft premier Sato gisteren verklaard op een persconferentie na zijn terugkeer uit Washington. Hij voegde hier echter aan toe dat in geval van nood zijn regering met Amerika overleg zal plegen op ba sis van het beginsel, dat Japan geen kernwapens zal verwerven, vervaar digen of opslaan op zijn gebied. Amerika en Japan hebben nooit officieel verklaard, dat er nu kern wapens op Okinawa zijn opgeslagen, maar algemeen wordt aangenomen dat dit het geval is. (ADVERTENTIE) Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke piek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5