Woonlasten binnen één jaar f 75.- verhoogd VERHOGING BOUWSUBSIDIES BEPLEIT VASCO-surprise voor ex-werknemers BETERE RESULTATEN, ETNA-DAALDEROP VERVOER NIKKELERTS DOOR MARTIN AIR Shell-complex in Japan 29ste BANK MEES EN HOPE IN ARNHEM Westerse landen gaan olie boren in Sinaï albert heijn dan laag zijn de zeven weekaanbiedingen bij Albert Heijn, waaronder een zeer aantrekkelijke aanbieding met de beroemde 'Pale Sherry 887'.'t Zou goed zijn om, met december in het verschiet, vast een voorraadje in te slaan... Nieuwe 8-procent B.N.G.-lening Autodief gepakt Predikbeurten op dankdag voor het gewas Zóveel voordeel tegelijk, dat vindt u nergens.... alleen bij Donderdag 27 november 1969 DE VRIJE ZEEUW HEERLEN De VASCO-mij te Heerlen heeft een bedrag van f 165.000 overgemaakt aan het hoofdbestuur van de Kath. Bond van Werknemers in de Bouwnij verheid St. Jozef. Dit bedrag is bestemd voor uitbetaling van achterstallig loon aan bouwvak kers die destijds bij de VASCO- mij werkzaam waren. In een bij eenkomst in het Pancratiushuis te Heerlen zullen donderdag avond nadere mededelingen wor den gedaan over de verdeelsleu tel en over de wijze van uitbe taling die aan de ex-VASCO- personeelsleden uiterlijk begin december zal geschieden. (Van ome fin.-econ. redactie) BREDA De raad van beheer van Etna-Daalderop Holding n.v. deelt mede, dat de in het fusiebericht van 27 februari 1969 uitgesproken ver wachting van een verbetering in de resultaten, zal worden gerealiseerd. De eerder gegeven mening dat de Holding over 1969 een dividend van ten minste 20 procent zal kunnen uit keren, blijft onvoorziene omstan digheden voorbehouden gehand haafd. SCHIPHOL Nog deze week zal een begin worden gemaakt met het vervoer van in totaal 1500 ton nikkel- erts door de lucht van Toronto in Canada naar Noorwegen. ,Een groot gedeelte hiervan wordt vervoerd met DC-Sen, van Marfipair Holland. Deze ongebruikelijke wijze van erts-transport is het gevolg van een staking bij de erts-producent in To ronto, waardoor het verwerkend be drijf, Falcotmhridge Nikkel Verk. in Kristiamsand, dat het erts gewoonlijk per schip krijgt aangevoerd, zonder grondstof dreigde te raken. Martinair zal in opdracht van de KLM tenminste 16 vluchten uitvoe ren met vliegtuigen van het type DC- 8-55f, die per keer 34 ton op pallets kunnen meevoeren. Het erts wordt geladen in drums met een capaciteit van 680 kg. (Van onze fin.-econ. redactie) DEN HAAG De n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten is voorne mens over te gaan tot de uitgifte van een 8-pct. 25-jarige obligatielening 1969; 2e lening groot f 100 min. De koers van uitgifte zal op maandag 8 december 1969 voor de beurs wor den bekend gemaakt en in de offi ciële prijscourant van de Vereniging voor den Effectenhandel van die dag worden gepubliceerd. De lening zal worden afgelost in 15-jaarlijkse ter mijnen, afwisselend 7, 6 en 7 pet, per jaar, waarvan de eerste vervalt op 1 januari 1981. Vervroegde extra aflos singen zijn gedurende de eerste 10 jaar van de looptijd niet toegestaan. Daarna is zij in de jaren 1980 t/m 1984 alleen mogelijk tot de koers van 101% pet. en gedurende de verdere looptijd van de lening tot de koers van 101 pet. De lening is verdeeld in coupures van fl. 1000 en fl. 500. Da tum van inschrijving woensdag 10 december 1969 en datum van storting maandag 5 januari 1970 met bijbeta ling van vier dagen rente. Ook aan deze lening zal een schuldregister worden verbonden. Opname van deze lening in de beursnotering te Amster dam en Rotterdam zal worden aange vraagd. Het prospectus zal dinsdag a.s. verschijnen. (Van onze fin.-econ. redactie) UTRECHT In een jaar tgd zijn de bruto woonlasten van de door snee nieuwe woning in Nederland met zeker f. 75,per maand toe genomen. De bouwsubsidies moeten daarom aanmerkelijk worde verhoogd. De voorzitter van de n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, m H. J. Wytema deelde mee, dat het bouwfonds zich deze zomer enke" malen schriftelijk tot de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelij Ordening heeft gewend. „Zolang de huidige huurpolitiek wordt gecontinueerd, zal een o andere bijdrageregeling noodzakelijk blijven. De regeling kan echte worden vereenvoudigd door de hoogte der bijdragen alleen nog afhan kelijk te laten zijn van het aantal verblijfseenheden en van de fun dering. Ook zouden de bijdragen niet meer verlaagd moeten worder, naarmate de prijs van het huis stijgt", aldus mr. Wytema. Een ander groot nadeel van de gel dende regeling is, dat zij het stre ven naar kwaliteitsverbetering frus treert. Kwaliteit moet dubbel wor den betaald: door verhoging van de bouwprijs en door het derven van een stuk subsidie. „Wij blijven vechten tegen de sub- siddeverschillen, die het rijk meent te moeten hanteren in verband met een volstrekt verouderde indeding van de gemeenten in klassen", zei mr. Wytema, „de veronderstelde stichtingskosten lopen uiteen in ver schillend geklasseerde gemeenten. Ze komen bij lange niet met de praktijk overeen. Het is onredelijk, dat door de hantering van de huidige tabellen de netto-woonlasten voor een be paalde woning hoger worden, naar mate de gemeente lager is geklas seerd. Eerder zou het omgekeerde waar moeten zjjn". Het bouwfonds juicht de instelling van een woonsubsidie toe. Helaas wordt in het advies van de raad voor de volkshuisvesting slechts gespro ken van huursubsidies. „Ik herhaal nog eens met klem", aldus mr. Wytema, „dat bij de be oordeling of iemand voor deze sub sidie in aanmerking komt en tot welk bedrag, naar onze mening het bewoner zijn van een huurhuis of van een eigen huis geen rol dient te spelen". De stijging van bouwkosten en rentelasten speelt het bouwfonds extra-parten. Door zijn hoge kwali teitseisen krijgen het fonds en zijn deelnemers te maken met een aan bod, waarbij niet de kwaliteit maar TOKIO De Royal Dutch-Shell is van plan op het zuidelijk hoofd eiland Kijoesjoe van Japan een petro chemische industrie te vestigen. De fabriek zou gevestigd worden in het district Tsoeroesaki. Het com plex zou moeten bestaan nit een olie raffinaderij met onder andere een ethyleenfabriek. De nieuwe maatschappij zou in 1974 met haar werkzaamheden beginnen. ARNHEM In het streven om buiten de randstad Holland een aan tal vestigingen te stichten in plaatsen die gelden als knooppunten voor in dustrie en handel, heeft de bank Mees en Hope N.V. zich ook in Arn hem gevestigd. Het is de 29e vesti ging. Mr. H. H. J. de Vries, lid van de hoofddirectie, onderstreepte daarbij dat men Arnhem uitkoos vanwege de industriële ontwikkeling en als centrum van recreatie en toerisme. Directeur van de nieuwe vestiging is mr. H. A. van Meyenfeldt. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Na een achter volging slaagde de rijkspolitie van de groep 's-Heer Arendskerke er maandagavond in de 28 jaar oude fotograaf P. L. uit Middelburg te grijpen. L. wordt ervan verdacht de auto in de nacht van 10 op 11 november in Middelburg te hebben gestolen. Hij heeft bekend. (Van onze correspondent) LONDEN Het schijnt, dat de Israëlische regering haar goedkeu ring heeft gegeven aan een koppel- transactie, waarbij Britse, Canadese en Amerikaanse oliemaatschappijen zijn betrokken, voor olie-booropera- ties op het Sinaï-schiereiland en in haar kustwateren. Het voorlopig con tract, dat meer dan f 5 miljoen waard is, is toegekend aan de Canadese Kenting Maatschappij, en het eerste boorplatvorm is reeds aan boord van een sahip op weg naar de Rode Zee via Kaap de Goede Hoop en de Oost- Afrikaanse kust. Dit nieuws, afkomstig uit handels kringen, veroorzaakte een politieke sensatie in Washington, Ottawa, Lon den en Cairo. Men gelooft, dat Nasser zich woedend over deze zaak maakt. Vermoedelijk stelde de regering van de Verenigde Arabische Republiek gisteravond protestnota's op om naar Londen, Ottawa en Washington te sturen. Het is toch wel zeer ongewoon, dat westerse maatschappijen zo maar in een oorlogszone op grote schaal naar olie gaan zoeken, terwijl hun rege ringen niet eens normaal diplomatiek cor'iet met Egypte hebben opgeno men. Groot-Brittannië en Canada hebben ambassades in Cairo. De Amerikanen kunnen, als ze dat willen, altijd via andere kanalen contact met de Egyp- fcenaren opnemen. (Copyright De Stem/The Guardian) de prijs doorsiaggevend wordt. Ooi de huidige subsidieregeling werkt ir de ongewenste richting. Vooral in dc inkomensgroepen rond de loongrens is men gedwongen de prijs zwaar te laten wegen en zal daardoor el gauw de voorkeur naar de goedkoopste aanbieding uitgaan. „Dit houdt het gevaar in, dat men in de juist meest kwetsbare groepen miskopen doet", aldus mr. Wytema. IET EUROPA-Australië c ontainer- .ehepen consortium heeft gisteren in Londen offioieel bevestigd dat het zijn oontainereindpunit zal overbren gen van Tilbury bij Londen naar Antwerpen. AAN dr. G. H. Bast, onderdirecteur van W. M. H. Müller en Co. is op zijn verzoek met ingang van 1 december a.s. eervol ontslag verleend. In Groot-Brittannië is een 12 me ter lange zeer snelle reddingboot ge bouwd voor de Nederlandse Maat schappij voor het redden van schip breukelingen. De „Komer" heeft een topsnelheid van 28 knopen en is daar mee waarschijnlijk de snelste red dingboot in Europa. Het schip is ge bouwd van met glasvezel versterkte kunststoffen. De boot zal over een periode van twee jaar door verschil lende Nederlandse reddingstations worden beproefd. HET internationaal goederenverkeer over zee van en naar Rotterdam was in de periode januari t.e.m. septem ber van dit jaar 13 procent meer dan in die periode van 1968. Het stuk goedvervoer via Rotterdam steeg met 14 procent, het vervoer van massa goed met 13 procent. Opvallend was ook nu weer de da> ling van het graanvervoer met 21 procent. De totale overslag was 132.3 mil joen ton (vorig jaar 117 miljoen ton). Donderdag 27 november 1969, donkdag voor het gewas. Geref. kerk vrijgemaakt Hoek: 10.30 uur: ds. C. Bijl van Hilversum. Geref. gemeente (Vlooswijkstraat>i 9.30 - 14.30 en 18.60 uur ds. Panne- koek. Deze dienst is in Terneuzen. Oud geref. gemeente Terneuzen: 9.30 - 14.00 en 18.00 uur: ds. De Reuver. Terneuzen: Gerf. Gemeente (Frams Balslaan) 14.30 en 19.30 uur ds. ZijdiarveM van Middelburg eoooooooecccoooooooooooooo Op zaterdag 29 november hoopt onze lieve vader, schoonvader en opa de heer J. B. DOOMS zijn 85e verjaardag te vie ren. Een feestelijke dag wordt hem toegewenst door M. G. Doorns A. Dooms-Beeldens J. M. Dooms J. F. Dooms-Scheele Jan - Ans - Els. Felicitatie-adres Schumannstraat 28, Terneuzen. Terneuzen, november 1969.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4