Ruim tehuis schipperskind IN TERNEUZEN IS 11 <*]o LID, OPENBARE BIBLIOTHEEK Groeiende belangstelling bij de tieners voor oorlogslectuur Concert van fanfares uit Axel en Terneuzen Varenscentrum huurt in Terneuzen pand Verenigingen krijgen inspraak in sportraad Voldoende accommodatie in Terneuzen Begeleiding Studie Televisie Geschikte kandidaat Donateursactie Kerstavond huisvrouwen Biblio-bus niet op tijd gereed Sint-Nicolaas in Kloosterzande en Walsoorden Breskens Raad Sas van Gent beslist A. Vink in raad benoemd Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen november 1969 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „In het nieu we tehuis heh ik beslist geen moeite gehad om te wennen. Onze huidige recreatiezaal is bijvoor beeld even groot als de barak waar we met zo'n 80 kinderen en tien stafleden tot vorig jaar au gustus in hebben gewoond. In het huidige gebouw zijn acht woon kamers en volop slaapkamers voor 113 kinderen aanwezig". Dit ver telde mej. A. D. Bezemer direc trice van het tehuis Koningin Ju liana voor schipperskinderen in Terneuzen. Vorig jaar oktober werd dit groot opgezette complex door Prinses Mar griet officieel geopend- Het woord „internaat" is van de voorgevel ver dwenen om voor de vriendelijkere uitdrukking „tehuis" plaats te ma ken. Nieuwbouw in Terneuzen was geen overbodige luxe. Tien jaar geleden werd met acht kinderen gestart in een aantal flats. De ontwikkeling van deze havenstad hield gelijke tred met de plaatsing van kinderen op dit in ternaat. Op het laatst was het nood zakelijk een houten barak als dag verblijf te betrekken. De vijf woon- flats waren tot de laatste plaats toe bezet. Directrice Bezemer en haar staf hadden de beschikking over twee douches en toiletten. Met 80 kinde ren bleek dat een onhoudbare zaak. Op dit moment wonen er 113 kin deren in het tehuis aan de Iepen laan. „Variërend in de leeftijd van 6 tot 17 jaar. De jongens en meis jes zijn onderverdeeld in 7 groepen. Er zijn twee stafleden voor elke -groep aanwezig. Van 's morgens zeven tot 's avonds tien worden de pupillen be geleid. We maken hier wel lange da gen. Per week komt dat neer op on geveer 58 uur. Het werken met deze kinderen is heel boeiend. Ik ben nu vier jaar in Terneuzen. Daarvoor heb ik 20 jaar met voogdij-kinderen be moeienis gehad- Nu merk je pas dat deze schipperskinderen nog kunnen spelen. Ze zijn dat gewend aan boord. Het werken in dit tehuis is boven dien enorm afwisselend. Het kan ge beuren. dat je opeens een ziek kind naar zijn ouders in Wemeldinge moet brengen. Want alle ouders hebben na tuurlijk graag hun kind bij zich als het ziek is. De meeste ouders van de kinderen varen op Frankrijk. In geval van nood kan ik altijd via een waladres contact met de betrokken vader en moeder opnemen. Een ander punt is dat de kinderen hier voor hun studie zijn. Het is onze taak daar vooral op te letten. We moeten daarom wel wat streng zijn wat betreft het uitgaan van de jonge lui naar allerlei jongerencentra. Een doublure voor een kindl kan de ou ders veel geld kosten. Men moet namelijk naargelang de inkomsten bijdragen in de kosten van huisvesting in het tehuis. Op dit mo ment zitten de kinderen op elf ver schillende scholen. Ik hen er geen voorstandster van om de jongens en meisjes te dwingen bepaalde creatie ve dingen ter hand te nemen. De he le dag is het al een moeten. Vooral voor de kinderen die op de schippers- school gaan is het een zware dag. Van zeg maar 's ochtends half zeven tot half zes 's avonds. Wel wordt el ke laatste vrijdag van januari een ou deravond gehouden waarop alle groe pen met iets voor de dag komen- Over het algemeen vinden de kin deren het fijn in het tehuis. Ik hoor wel eens van moeders, dat er met hun kinderen tijdens de grote vakan tie geen land mee te bezeilen valt. Dat komt natuurlijk niet door de ou ders, maar door het ruimtegebrek aan boord van zo'n schip. Hier kun nen de kinderen hollen zonder ge vaar. Ook met de oudere jongens en meis jes hek ik geen last. Het is een kwestie van oren en ogen wijd open houden. „Het is jammer dat de sexu- ele voorlichting op de scholen nog zo gebrekkig is. Nu moeten wij het hier opvangen. Gelukkig is het een heel normale zaak en wordt er net zo gemakkelijk over gesproken als over het weer. Televisie is er voor de jongelui al leen in het weekeinde. Dus geen Fa beltjeskrant door de week voor de kleintjes. Zou je dat namelijk goed vinden dan is op het laatst het einde zoek. Dat was het geval met het mee nemen van huisdieren. Iedereen wil de een hond hebben. Daar moest ik een stokje voorsteken anders zou hier een aparte kennel nodig zijn geweest. Nu is er een vo0r allemaal", aldus directrice Bezemer. Over animo voor plaatsing behoeft het schipperstehuis in Terneuzen zich •geen zorgen te maken. Voor het ko mende jaar zijn er al 16 aanmeldin gen- Er zullen er nog wel meer ko men. AHes goed en wel", zegt juf frouw Bezemer, „bij de 128ste stopt het. Er komt geen bed meer bij. An ders zitten we straks weer met de zelfde toestand als in de barak". - Elke groep heeft zijn eigen woon kamer. Daar wordt gegeten, ge speeld en huiswerk gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Donderdag 18 de cember houdt de afdeling Terneuzen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in hotel Rotterdam een kerstavond. Medewerking verleent het huis vrouwenkoor onder leiding van me vrouw Van Gelder. BRESKENS West-Zeeuwsch- Vlaanderen moet nog even op zijn biblio-bus wachten. Oorspronkelijk zou de bus op 29 november worden afgeleverd. Er de den zich echter enkele moeilijkhe den bij de aflevering voor. Nu is de overdracht vastgesteld op 13 decem ber. In de slaapkamers (vier en zes bedden) wordt niet op orde en net heid gelet. De bewoners kunnen de meest bizarre platen ophangen. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Sint-Nico- laas zal dit jaar, na een kort bezoek aan de kleuters van Walsoorden, voorafgegaan door de harmonie, weer zijn tocht maken door Kloosterzande. Om een uur zal de Sint van Wals oorden vertrekken, om dan via de Julianastraat naar de gymzaal van de jongensschool in Groenendijk te gaan. De Sint brengt hier een be zoek aan de kinderen van de kleuter school en de leerlingen van de eerste en tweede klas van de lagere scho len. Van de Groenendijk wordt Sint- Nicolaas door de grotere kinderen van de derde klas en hoger begeleid naar het Marktplein in Kloosterzande Op het Marktplein wordt de Sint be groet door de burgemeester. Daarna gaat de Sint zich naar de zaal van Hotel Van Leuven, waar de grotere lagere schoolkinderen, intussen heb ben plaats genomen en de Sint ver wachten. Ook hier zullen om wille van de kinderen, geen groteren wor den toegelaten. Het tijdschema van de feestdag 29 november is als volgt: half een aan komst in Walsoorden; een uur ver trek van Walsoorden; half twee aan komst in Kloosterzande. De route is Julianastraat; Beatrixstraat; Mar grietstraat; Tulpstraat; Crocusstraat Lelystraat; Pastoor Smuldersstraat. 13.45 uur aankomst jongensschool; 14.45 uur vertrek naar gemeentehuis via Gloosterstraat; drie uur aankomst gemeentehuis; half vier zaal Hotel Van Leuven en zes uur Huize Sint- Antonius. Vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 17 t.m. 22 november aangevoerd: 15671 kg garnalen 1,37-3,42, 993 kg bot 0,16-0,67, 81 kg schar 1,29-1,80, 3142 kg schol 0,73-1,72, 4431 kg tong 7,02-9,40, 35 kg rog 1,30-1,59, 4074 kg kabeljauw 0,87-2,08, 790 kg wijting 0,85-1,50, 17 kg griet 1,00-4,50, 133 kg tarbot 2,90-7,50, 67 kg poon 1,09-1,26, 91 kg haai 0,60-0,61, 30 kg kommeraal 0,18-1,03, 55 kg tongschar 2,74-2,9- 2 kg ham 3,90, 5 kg spiering 1,34. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Liefhebbers van harmo- niemuziek kunnen vanavond (don derdag) in het culturele centrum De Halle in Axel ruimschoots aan hun trekken komen. Om acht uur wordt namelijk door de christelijke fanfare Hosanna uit Axel en de harmonie Terneuzen, respectievelijk onder lei ding van de heren J. C. de Witte en P. Eekman, een concert gegeven. Het optreden heeft plaats in het kader van een zij het bescheiden uitwisselingsprogramma. In Zeeuwsch-Vlaanderen bestaat een bijzonder goede onderlinge verstand houding tussen de verschillende mu ziekkorpsen en het concert, dat van avond zijn beslag zal krijgen, is het resultaat van die prettige samenwer king. Het is de bedoeling, dat het Axelse korps over enige tijd een te genbezoek zal brengen aan het mu ziekgezelschap van Terneuzen. Voor uitlopend daarop is op Terneuzens grondgebied reeds een repetitie ge weest. Wat het korps uit Axel be treft, in de nabije toekomst gaan nog diverse andere activiteiten gebeuren. Rond Kerstmis verleent Hosanna on der meer medewerking aan een kerst-zangavond in de katholieke kerk. Voorts bestaan er plannen, om, on der auspiciën van de Federatie van fanfare- en harmoniegezelschappen, een concours te organiseren, waar aan alle korpsen uit Zeeuwsch- Vlaanderen kunnen deelnemen. De verwachtingen bij Hosanna wat betreft het komende concert zijn blijkens de reacties van de be stuursleden nogal hoog gespannen. Om het optreden voor een zo groot mogelijke groep aantrekkelijk te maken, is de toegang tot het concert gratis. Beide gezelschappen kunnen ongetwijfeld rekenen op de grote in teresse van de steeds toenemende achterban. De populariteit van Ho sanna is de laatste tijd toegenomen, dank zij de verschillende successen op verschillende concoursen. Het gemeentebestuur gaf blijk van zijn (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de algemene bestuursvergadering van de Stichting Varenscentrum Kanaalzone Z. Vlaanderen, onder voorzitterschap van de heer H. de Meijer, is meege deeld dat de stichting in de gelegen heid zal worden gesteld van de ge meente Terneuzen het pand West- kolkstraat 11 (de vroegere haven meesterswoning) te huren voor f 3.000,per jaar. Omdat het pand door het gemeen- bestuur is bestemd voor de sloop -larkeerruimte) werd door de heer Blok meegedeeld, dat met de af raak van deze woning geen haast zal worden gemaakt. Dit zal minstens nog vjjf jaar duren. Deze mededeling ontlokte de voorzitter de hoop dat het toch nog wel wat meer dan vijf jaar zal duren, (hij sprak van in to taal 10 of misschien wel 15), want de verbouwingskosten belopen volgens de thans gereedgekomen begroting toch altijd nog,f 80.000, De voorzitter deelde mee reeds een geschikte kandidaat voor de leiding van het toekomstige zeemanshuis (ook de mensen van de binnenvaart zullen er terecht kunnen) te hebben gevonden. De heer en mevrouw Ken- tink-Duerinek, runden ruim twee jaar „Stella Maris" te Gent. Deze mensen hebben gedurende die tijd bij de zeevarenden, die „Stella Maris" bezochten een uitstekende reputatie gekregen. Het bestuur wil zich vooral gaan toeleggen op het werven van dona teurs en daarom zal de kerstactie voor 1969 wat bescheidener zijn dan het vorige jaar, hoewel men daaraan de prettigste herinneringen bewaart. „Je weet zelf niet hoe welkom je bent, als je met Kerstmis of Nieuw jaar aan boord van een zeeschip komt waar personeelsleden in een kleine ruimte „met de fles" voor zich zitten en je brengt een kerstpakket. De mensen zijn je dan verschrikkelijk dankbaar", zei de heer De Meijer. waardering door de subsidie in het verleden fors te vertogen. Dat wil overigens niet zeggen, dat voor het Axelse gezelschap op finan cieel gebied alles rozegeur en ma neschijn is. „We hebben moeite ge noeg om ons hoofd boven water te houden", vertelt voorzitter J. Ie Fe- ber. Een gelukkige bijkomstigheid is dat de belangstelling van de zijde van de jongeren voor het succesvolle gezelschap tamelijk groot is. De fanfare recruteert de jonge le den van de muziekschool, die meest al enthousiaste aspirant-muzikanten aflevert. De officiële optredens van het gezelschap blijken over het al gemeen ook voor deze jongere leden een goede stimulans te zijn. Vandaar dat de Hosanna-bestuurders bijzon der ingenomen zijn met de goede on derlinge muziekcontacten, die de mo gelijkheden van het geven van con certen alleen maar vergroot. Het op treden van vanavond begint om acht uur. Eerst zullen beide korpsen ge zamenlijk optreden, daarna Terneu zen en Axel ieder afzonderlijk, met tenslotte weer een gezamenlijke fi nale. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De verenigde openbare leeszaal en bibliotheek in Terneuzen telt 2900 ingeschrevenen. Dat is elf procent van de plaatse lijke bevolking en twee procent meer dan het landelijk gemiddelde- Opvallend bij de lezers tussen 14 en 17 jaar is de groeiende belangstel ling voor oorlogsboeken en geschie denisboeken. „Ze willen precies weten wat er allemaal in de oorlog is gebeurd", zegt bibliotheekassistente Hanny Moelker (21). Onder de tieners be staat nauwelijks interesse voor boe ken over seksuele voorlichting. „We hebben over dit onderwerp enkele boeken staan, maar de vraag is niet groot. Bij de volwassenen en met na me onder leerkrachten is de vraag naar boeken over seksuele voorlich ting wel groeiende. Het is een on derwerp dat duidelijk aan belang stelling wint". De verenigde openbare leeszaal en bibliotheek aan de Leeuwenlaan, maar ook die in Sluiskil, mag over het gebrek aan toeloop niet klagen. Uit de aanwezige voorraad van 16.500 boeken (11.000 voor volwasse nen en 5.500 voor jeugdige lezers) kan men een ruime keus maken. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Tijdens de raadsvergadering van Sas van Gent op dinsdag 25 november is de raad met het voorstel accoord gegaan om een sportraad in te stellen, die als volgt is samen gesteld: tien leden uit de sport (gezien er vijf sportverenigingen zijn, twee leden per sportvereni ging) en tevens drie raadsleden en drie plaatsvervangers uit de raad. Het college zal vertegen woordigd worden door wethou der W. Colsen. Met algemene stemmen werden de heren J. de Rijk met als plaatsver vanger de heer van Assche, de heer Rijnders met als plaatsvervanger de heer de Meijer, de heer Scheffer met als plaatsvervanger de heer de Groff gekozen. Door deze samenstelling zul len de verenigingen een reële moge lijkheid van inspraak hebben. Tevens werd in de vergadering de thans geldende verordening op de heffing en invordering van een staan geld voor woon- en paswagens die tot 1 januari 1970 is goedgekeurd, opnieuw vastgesteld. Een ander punt van de vergadering was de aanvraag voor het eervol ont slag van mevrouw J. M. van Amstel- IJzer, xiderwijzeres aan de Openba re lagere school Prins Frederik Hen drik, met ingang van 1 januari 1970. Aan de voorlopige vaststelling der gemeentebegroting en de rekeningen van de takken van dienst en de be handeling van de gemeentebegroting en de begroting van eerder genoemde takken van dienst, gaat een onder zoek door een commissie van onder zoek vooraf. Voor het jaar 1970 is de commissie van onderzoek als volgt samengesteld: de heren de Rijk, Scheffer en de Meijer. Men ging niet akkoord met het ont werpbesluit voor het invoeren van een parkeerverbod aan de Wintstraat en het zuidelijke gedeelte van de Beneluxstraat. Men heeft besloten om het wegdek van de Wintstraat één meter te verbreden. Tevens zal de verbindingsweg Poelstraat - Plataan straat in het belang van de verkeers veiligheid in beide richtingen geslo ten worden. Voor de gebruikers van een garage alhier, zal men een mach tiging verstrekken. Verder werd bekend gemaakt dat de gemeentepolitie in Terneuzen een hulpcentrale voor heel Zeeuwsch- Vlaanderen zou krijgen, die men kan bereiken onder het nummer 4444, voor ongevallen op de weg. Dit hulp centrum zal o.a. zeven hulpverle ningswagens, reddingsmateriaal en medicamenten bevatten. De gemeen telijke bijdrage hiervoor is f 7000, In de Noordstraat wordt het eenzij dig parkeerverbod, van de westelijke naar de oostelijke kant van de straat verplaatst. De heer de Groff (PvdA) toonde zich bezorgd over een tekort van f 32.000,- bij de woningbouwver eniging Vooruit. Dit tekort wordt veroorzaakt doordat de woningbouw vereniging geen huurders kan vin den voor de in 1968-1969 gebouwde huizen. Betreffende de stankkwestie heeft men een onderzoek ingesteld bij de inspectrice van de Volksgezondheid die te kennen gaf, dat dit waarschijn- te wijten was aan het aanhoudende warme weer en het hierdoor gekre gen gebrek aan zuurstof. Men wacht nu nog op antwoord van de Arbeidsinspectie. VOGELWAARDE In verband met zijn benoeming bij het NKV in Tilburg heeft de heer J. de Rijk ontslag genomen als lid van de raad van Vogelwaarde. In zijn plaats is op d» lijst F A. de Bakker de heer A. Vink uit Boschkapelle be noemd tot lid van de raad. De heer Vink heeft intussen zijn benoeming aangenomen. In de vol gende raadsvergadering zal zijn ge loofsbrief onderzocht worden. Van de 2900 ingeschrevenen zijn 1490 kinderen en 1410 ouderen. Maandelijks komen er 60 tot 70 nieu we boeken bij. „De kleintjes van vijf tot en met zeven jaar lezen het liefst de Die- deltjes-boeken van mevrouw Van de Berg-Akkerman, de Gijs-serie van R. van Rossum en natuurlijk de verhalen van Okki Pepernoot van Leonard Roggeveen. En dan zijn ook de verhaaltjes van Jip en Jan- neke van Annie M. G. Schmidt erg populair", vertelt mejuffrouw Moel ker. De laatste boekenweek heeft haar invloed op de vraag naar bekroonde jeugdboeken als Pompelmoes en Mompelpoes van Hans Andreus en het „Complot op volle zee" van Henk van Kerkwijk danig laten gel den. Van de oorlogslectuur wordt voor al „De kanonnen van Navarone" veel gevraagd- Veel gelezen door de tieners wordt verder „Wij waren er ook bij" van Gertie Evenhuis. Dit boek speelt zich in Zeeland af. De schrijfster heeft jarenlang in Bier vliet gewoond. Misschien is het daar om dat er zo veel belangstelling voor is", aldus Hanny Moelker. „Een opmerkelijk verschijnsel in de keuze van geregelde bezoekers van de openbare bibliotheek is de verbrede belangstelling voor maat schappelijke stromingen, ruimte vaart, techniek en politiek. Vrou wen, die vroeger voornamelijk ro mannetjes lazen, zie je nu steeds meer boeken over dit soort onder werpen meenemen. De televisie heeft volgens mij daaraan enorm veel bijgedragen". Het is het bestuur en de directie van de leeszaal en bibliotheek na tuurlijk veel aan gelegen om zoveel mogelijk publiek over de drempel te krijgen. Mejuffrouw Moelker: „Om de paar weken nodigen we een schoolklas uit om een bezoek aan de bibliotheek te brengen. De kinde ren worden rondgeleid en er wordt verteld wat voor boeken er zo alle maal staan. Daarna moeten ze in kleine groepjes enkele vragen beant woorden. Het resultaat van deze ken nismaking is bijzonder gunstig. We hebben daarmee heel wat nieuwe lezers kunnen boeken en daar gaat het natuurlijk om". Films ANTWERPEN Rex De dolle kever, a.l, :c, 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.39 uur Rubens Ben Hur, a.l. 14.30 en 20 uur Quellin Vampiers op het bal, 18 j. 14, 16.30, 19 en 21.30 uur Vendome De trap, 18 j. 12, '4, 16, 18, 20 en 22 uur Ambassades „If", 18 j. 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur Odeon Erotissimo, 18 j. 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Metro Er was eens in het verre westen, a.l. 11,45, 14, 16.30, 19 en 21.30 uur GENT Century Een reuze rommel, a.l. Riva, Muziek in het hart, a.l. Majestic De slag om Engeland, 14 j. Scala De jonge wilden, 14 j. Astrid De wraak van Ringo, 18 j. ST. NIKLAAS Renova Als vrijgezellen op zwier, alle leeft. Select Gejaagd door de wind, 14 j. Scala De slag, a.l. Toneel Muziek - Dans MIDDELBURG Schouwburg 20.30 uur Jeugd en Muziek - Jazz Popliga: Theo Loe vende Consort ANTWERPEN Arenbergschouwburg 20.15 uur Toon Hermans met zijn one man show Kon. Ned. Schouwburg 20 uur De Spaanse Brabander Diversen TERNFUZEN Gemeentehuis 10 uur Openbare vergadering van de raad van be stuur van de afvalwaterleiding Ka naalzone Zeeuwsch-Vlaanderen Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. mnUMMMK. AXEI De Halle Expositie „25 jaar Zee land" (t.m, 3 dec.) HULST Kunsthandel v. Geyt Expositie Maxi-Mini-Kunst van Nederlandse en Belgische schilders (t.m. 31 dec.) OOSTBURG Tntiekhal Markt 15: Expositie Jan Bruens en Den Bonte (t.m. 30 nov.) vi.ISSINGEN Stedelijk Museum Expositie „Vlis- .ingen in de jaren 1940-1944" (t.m. 30 nov.) 's Zondags gesloten WESTDORPE Galerie Troutzaerte Expositie schil derijen Roel Frankot (t.m. 12 dec.)

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2