Apollo maakt vandaag rechtsomkeert Vrijspraak in Princenhaagse moordzaak WEER POOLS VLIEGTUIG GEKAAPT morgen lekkere saucijzen CONRAD EN BEAN MAAKTEN ER SNOEPREIS VAN Belasting voorstellen aangenomen Cobot Lodge afgetreden GEBREK AAN BEWIJS Vliegtuig stort neer: 85 doden Winnaar no. 126.252 in het Chevron kleurenspel r DRQSTE DE MMnflSPEClAlJS Nieuw! bonbons in moderne zeskantige dozen Scholieren gestraft voor deelnemen aan betoging Climax Gevangen Timmerman dood na val door dak REEDS BIJNA ZESDUIZEND MILJONAIRS IN ONS LAND Afstoffen Regering wil iets doen aan kolendamp problemen Navigator valt uit vliegtuig Bejaardenhuis 10 pet. duurder Kapers vragen asiel in Wenen f 100,- V een goed stuk vlees hoort erbij DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: f 8,per kwartaal; per' maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 21 NOVEMBER 1969 25e Jaargang No. 6118 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.w. Rubriek ..Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen „MAANFEEST" TEN EIND (Van onze parlementaire redactile) DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) heeft zijn wetsvoorstel len tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting er in de Tweede Kamer ongewijzigd doorgekregen. De kamer ging gisteren in meerderheid met deze plannen akkoord. Tegen stemden echter PvdA, D '66, PSP, CPN, PPR en de AR-afgevaar- digde Boersma. Ook alle overige belastingvoorstel len haalden de eindstreep. Dit gold de voorstellen tot tijdelijke verho ging van de vermogensbelasting en van de accijns op aloohol, bier en benzine. Ook de wijzigingen in de omzetbelasting en de motorrijtuigen belasting werden aanvaard, evenals de voorstellen inzake de vennoot schapsbelasting. De KVP'er Peijnenburg boekte suc ces met een amendement om voor de schoenindustrie machines, apparatu- ren en gebouwen uit te zonderen van de overgangsregeling inzake omzet belasting op nieuwe investeringen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Elf leerlingen van de op enbare ulo-school in Goes mogen deze week niet meer op school ko men, omdat ze gisteren hebben mee gelopen in een demonstratietocht voor Biafra (hierover elders in dit blad). Het hoofd van de school, de heer P. A. van der Weele, had zijn leerlingen verboden om mee te doen, omdat hij de zin van een dergelijke actie niet inzag. „Biafra is niet gediend met scho lieren, die onder schooltijd achter spandoeken lopen", was zijn com mentaar. „Ik wist, dat die tocht zou worden georganiseerd en ook de ouders voor gesteld in plaats van mee te doen een geldinzamelingsactie te houden. Daar heeft Biafra meer aan, geloof ik. Iedereen bleekw het daarmee eens te zijn. Besloten werd daarom niet aan de demonstiatie mee te doen." „Nu toch een aantal leerlingen heeft meegelopen tegen de afspraak in, voelde ik me genoodzaakt maat regelen te treffen. Ik dacht, dat dit toch heel begrijpelijk was." „Onder schooltijd kan alles", aldus de heer Van der Weele, „maar je moet eens na schooltijd met iets komen aDn zijn de meesten niet thuis. Of je moet de leerlingen eens vragen voor een week hun zakgeld af te staan Ik denk, dat ze daar weinig voor voelen. Wij beginnen morgen met het inzamelen van geld op school. Ik moet nog zien, wat er binnen komt." „Als er geld binnenkomt, zal dat gestort worden op gironummer 400 voor Biafrahulp in Utrecht. EEN TWEEMOTORIG vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „Mohawk-Airlines" is met 14 personen 11 passagiers en 3 be manningsleden neergestort. Alle inzittenden vonden daarbij de dood. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON Een van de meest opgewekte astronau tenteams uit de geschiedenis van de ruimtevaart is her enigd. Na een feilloze lancering vanaf de maan en een spannende achtervolging, bereikte de maanlander Intre pid, met aan boord de bestofte maanwandelaars Conrad en Bean, de Yankee Clipper. Ook de koppeling van beide capsules leverde geen moeilijkheden op. De tweede maanexpeditie was hiermee feitelijk afgelopen. Het is overigens een van de op merkelijkste ruimte-expedities ge weest tot nu toe. Conrad en Bean wekten met hun gezang, hun grap pen en opgewekte commentaren voortdurend de indruk dat ze het hele maanavontuur als een heerlijk snoepreisje beschouwden. Al was de televisieverbinding tot teleurstelling van vele aardbewoners uitgevallen, men kon zich kostelijk amuseren met de commentaren van het duo. Een reeks menselijke misgrepen en vergissingen zoals het bederven van de aardse televisiepret, het uit de maanlander werpen van een ver keerde filmrol en een valpartij van Conrad doorbraken de strakke technologische regie en maakten van de hele gebeurtenis een menselijke onderneming. Dat Conrad gevallen was, hoorde Houston pas toen h,et grondcontrole- centrum de astronauten waarschuw de vooral voorzichtig te lopen, omdat opstaan een heel karwei zou- blijken te zijn door de dikte van hun pakken, Conrad zei toen dat hij al gevallen was en geen enkele moeite had gehad met opstaan. Het net als de vorige keer weei spannende opstijgen van de maan, leverde geen problemen op. Met een krachtige stoot van de eni ge raketmotor van de „Intrepid" wer den de astronauten van het onderstel van hun maanlander afgetild en de ruimte ingeslingerd. Zeven minuten later was de bovenste helft van de maanlander in een baan om de maan. De opstijging vormde de climax van een drukke dag voor de astro nauten. Eerder hadden zij een wan deling van l',6 kilometer door het kale maanlandschap gemaakt en daar bij een zorgvuldige selectie van we tenschappelijke schatten verzameld. Na een spannende „achtervolging", die op de televisie uitstekend te vol gen was maakte de „Intrepid" om streeks zeven uur donderdagavond, drie en een half uur na het opstijgen vanaf de maan, vast aan de „Yankee Clipper". Via de kleuren-tv-camera, in het meoderschip bediend door Ri chard Gordon, zag men de maansloep meter voor meter naderen tot ze het gehele beeld vulde. Vlak voor de koppelingsmanoeuvre deelde de vluchtleiding in Houston het moeedrschip in marinetaai mee: „Go", voor koppeling, draai bij en ontvang de kapiteinsboot. „Aye, Aye, sir", was Gordons antwoord. „Gevangen", schreeuwde een der astronauten enthousiast toen de maansloep vergrendeld werd. Con- (Van onze correspondent) GOES Bij werkzaamheden aan het dak van een der bedrijfsloodsen van Houthandel Van Riesen n.v. te Goes, is gisteren de zestienjarige tim merman M. J. Oele uit Oudelande, om het leven gekomen. Hij werkte aan het dak toen hij door een asbest- plaat zakte en circa zes en een halve meter omlaag viel. Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis. (Van onze correspondent) DEN HAAG In een jaar tijds is het aantal miljonairs in ons land met zo'n 300 toegenomen. Dit blijkt uit de jongste statis tische gegevens van het CBS, die betrekking hebben op het jaar 1964. Waren er begin 1964 nog 5.500 miljonairs in ons land, aan het eind van het jaar was dit aantal gestegen tot 5.800. Ook in het jaar daarvoor haden zich enige honderden Nederlanders in de rijen der miljonairs kun nen voegen. Het gezamenlijke vermogen der Nederlandse miljonairs steeg in 1964 met ongeveer 1,1 miljard gulden, te weten van 12.042 miljoen tot 13.155 mil joen. Het aantal bezitters van een vermogen van een ton of meer nam in hetzelfde jaar toe met 17.600, namelijk van 155.200 tot 173.600. rad wuifde door een venster naar Gordon, die sinds woensdagochtend alleen in de Apollocabine om de maan heeft gecirkeld, en zei: „Hallo daar". Hij noemde de koppeling een „pracht- karwei". De „Intrepid" was het moe derschip met behulp van zijn stuur- raketten genaderd. De feitelijke kop peling werd door Gordon in de Apol locabine verricht. Nadat Conrad en Bean in de „Yan kee Clipper" waren teruggekeerd, werd de maansloep afgestoten. Zij moest op de maan te pletter slaan. Geleerden hoopten dat de klap zou worden waargenomen door de op de maan achtergelaten seismo- en mag netometers. Na enkele navigatiepeflingen be gon in de maansloep de grote oprui ming. Eerst moesten de zakken met maanstof en -stenen naar het moe derschip worden overgebracht. Daar na volgden de filmcassettes, hand schoenen, helmen en delen van de Surveyor-3, waarna Conrad en Bean zelf overstapten na zich met een spe ciale „stofzuiger" zo zorgvuldig mo gelijk van maanstof te hebben ont daan. Om tien voor half twaalf donder dagavond brak voor de astronauten een welverdiende rustperiode van minstens zeven en een half uur aan. De Apollocabine blijft vandaag om de maan cirkelen, waarbij foto's zul len worden gemaakt van eventuele toekomstige landingsplaatsen. Om 21.43 uur vanavond wordt dan de hoofdmotor ontstoken voor de terug reis naar de aarde. WASHINGTON (AFP) Het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de Parijse vredesbesprekingen over Vietnam, Henry Cabot Lodge en zijn plaatsvervanger Walsh, heb ben him ontslag ingediend. President Nixon van de V.S. heeft het ontslag met leedwezen aanvaard, aldus een bekendmaking van het Witte Huis. In hun ontslagbrieven aan presi dent Nixon hebben beiden er hun teleurstelling over uitgesproken, dat „zinvolle" besprekingen door de hou ding van de tegenpartij niet ontstaan zijn. Daarom had hun aanwezigheid in Parijs niet veel zin meer. DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris dr. Kruisinga (Volksgezond heid) zal bevorderen dat in toene mende mate door pers, radio en te levisie en anderszins voorlichting zal worden gegeven ter voorkoming van kolendampvergiftiging. Voorts zal op degenen die bij zieken en bejaarden aan huls komen een beroep worden gedaan om, waar zulks nodig en mogelijk effect zal kunnen sorteren, te waarschuwen te gen de gevaren verbonden aan ver keerd stoken, slechte verwarmings apparatuur, ondeugdelijke of niet- geveegde schoorstenen e.d. Ook wordt onderzocht of in sa menwerking met het KNMI en de Stichting Vaste Brandstoffen een ef fectief waarschuwingssysteem zou kunnen worden voorbereid voor ge vallen dat klimatologische omstan digheden het gevaar voor kolendamp vergiftiging doen toenemen. De bewindsman heeft dit geant woord op de schriftelijke vragen van mej. Kessel, lid van de Tweede Ka mer voor de PPR. (Van een onzer verslaggevers) BREDA André van Breugel (21) uit Breda, die verdacht werd van de moord op de typograaf J. Mallens uit Etten-Leur, is vrijgesproken. De rechtbank in Breda heeft de schuld van Van Breugel niet bewezen ge oordeeld. Gistermorgen omstreeks elf uur is hij in vrijheid gesteld. De officier van justitie, mr. K. M. A. Thijssen, zei ons gisteren dat hij nog niet heeft gedacht over de mo gelijkheid in hoger beroep te gaan bij het gerechtshof in Den Bosch. „Het ligt misschien wel in de lijn, maar ik moet eerst eens rustig na denken. Van Breugel is voor mij al tijd nog de dader. Het is alleen moei lijk te bewijzen, omdat we de natuur tegen hebben gehad", aldus de of1 ficier van justitie. Gistermorgen om kwart voor tien hoorde de verdachte dat een kwar tier later uitspraak zou worden ge daan in zijn zaak. Maandag heeft de rechtbank de „Bredase carnavals- moord" behandeld. Officier mr. Thijs sen had acht jaar geëist wegens dood slag, die hij bewezen achtte op ba sis van drie elementen: in de sneeuw gevonden bloedsporen, „buitenge rechtelijke bekentenissen" in het Huis van Bewaring te Breda tegen over medegedetineerden, en sorteer- proeven met een speurhond. PARIJS (DPA) De navigator van een Franse Mirage-4-straalja- ger is tijdens een vlucht uit het toe stel geslingerd, vermoedelijk omdat hij bij vergissing de schietstoel in werking had gesteld. Ongeveer 200 Franse soldaten, po litieagenten en leden van de civiele verdediging zijn in de buurt van Or leans op zoek naar de ongelukkige navigator. De Mirage-4 is een straal- bommenwerper die tweemaal de snelheid van het geluid kan halen. Zoals bekend is Van Breugel op maandag vijf augustus voor de moord in de Princenhaagse Heillaorstraat, waar hij zelf woont, in arrest gesteld. Op 19 september achtte de raadka mer van de Bredase rechtbank on voldoende bewijs aanwezig om hem nog langer in voorarrest te houden. De officier van justitie ging tegen deze beslissing in appel waarop het hof in Den Bosch zeventien dagen later zijn gevangenneming wederom gelastte. Een zichtbaar opgeluchte André van Breugel vertelde gisteren thuis „dolblij" te zijn met de (vervroeg de) uitspraak. „Ik kan ook weer ach ter elkaaT terug naar mijn oude baas. Vanmorgen kreeg ik nog gauw mijn maandsalaris in het Huis van Bewa ring: twintig guldien en zes oenten". (Van onze parlementaire redactile) DEN HAAG Bejaardentehuizen mogen voortaan niet meer naar eigen voorkeur hun prijzen verhogen. Ze zullen daarvoor toestemming moe ten hebben van het provinciaal be stuur van hun provincie. Alle pro vincies en Den Haag zijn het erover eens dat er preventief toezicht moet komen op de tarieven van bejaar denoorden. Niettemin mag men erop rekenen, dat in 1970 de prijzen van bejaar dentehuizen met 6 tot 10 procent om hoog zullen gaan. In dit cijfer zijn nog niet meegerekend d* afzonder lijke gevallen dat bijvoorbeeld het aantal verpleegsters wordt opgetrok ken tot gebruikelijke normen, of dat een noodzakelijke nieuwbouw of sa nering plaatsvindt. De prijsverhoging van 10 procent is berekend door de Katholieke Ver eniging van Bejaardentehuizen. WENEN (DPA/AFP) Met een alarmpistool hebben twee jonge Po len gisteren de gezagvoerder van een tweemotorig „Antonov-24"-pas- sagiersvliegtuig van de Poolse lucht vaartmaatschappij LOT gedwongen naar Wenen te vliegen. Het toestel was op weg van Wroclaw (Breslau) naar Warschau. Het had zestien pas sagier» en vier bemanningsleden aan boord. De beide vliegtuigkapers zijn door de Oostenrijkse politie op het vlieg veld Wenen-Schweohat in hechtenis genomen. Hun leeftijd wordt opgegeven als twintig jaar en hun namen als Sosta- kowicz en Zierankievicz. Met het pis tool en met het dreigement dat er twee bommen in het toestel lagen LAGOS (RTR) Een VC-10- straalverkeersvliegtuig van de Nige- riaanse nationale luchtvaartmaat schappij met vermoedelijk 85 men sen aan boord is woensdagavond op een vlucht van Londen naar Lagos in de buurt tan de Nigeriaanse hoofdstad neergestort. Alle inzitten den zijn omgekomen. Het toestel stortte drie minuten voor de landing neer bij het dorp Ijoe. Het was de enige VC-10 van de Nigeriaanse luchifcvaartrnij. en was dit jaar gekocht van de Britse Maat schappij BOAC. Een woordvoerder van de Britse vlieigtuigenfahrieken' British Aircraft Corporation, die de VC-10 bouwen, zei dat het het eer ste ongeluk met een VC-10 is. BIJ HEVIGE gevechten in een vluchtelingenkamp in het zuiden van Libanon zijn zes Libanese militairen en negen Palestijnse commando's ge wond geraakt. Een woordvoerder van het Libanese leger schreef het incident toe aan de actie van infil tranten die de overeenkomst van Cairo wilden saboteren. wisten zij de gezagvoerder te dwin gen naar Wenen te vliegen. De ontvoering speelde zich af op dezelfde da>g, dat in West-Berlijn twee jonge Oostduitsers voor de rechtbank staan om zich te verant woorden voor het feit, dat zij op 19 oktober een Pools passagiersvlieg tuig dwongen naar West-Berlijn te vliegen. Het toestel, dat donderdag in We nen landde, was om 11.50 in Bres lau opgestegen en had om 12.50 in Warschau moeten arriveren. De Oos tenrijkse autoriteiten kregen een te- tefonische waarschuwing dat het in aantocht was. Vlak na het ver trek uit Breslau verschenen de bei de jongelui in de cockpit. Een van hen droeg een pistool, dat later een alarmpistool bleek te zijn en de an der een rol kabel, die met twee in het vliegtuig verborgen bommen verbonden zou zijn. De Oostenrijkse politie heeft het vliegtuig geïnspec teerd, maar er zijn geen bommen ge vonden. (ADVERTENTIES) de Heer C. K. Uittien van Geusaustraat40 Voorburg. Totaal 187.278 prijzen CheVTOII van 1,- t/m f1000,-. j Tank bij Chevron en win zo'n prijs. een fleurige verpakking voorkoninklijke Droste kwaliteitl Mayfair en Primrose 5,4$ het „centrale punt" waar uit alle windstreken honderden mooie MANTELS, REGENMANTELS, BONTMANTELS EN PAKJES zijn samengebracht bloemkool, savooiekool of witte kool met Opdienen met aardappelpuree. Smakelijk eten.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1