Vandaag wandelen naar Surveyor-7 Geen uitkering Rampenfonds voor Zierikzee Nog hoop op herstel van televisiecamera Bredase rechtbank doet vervroegde uitspraak in moordzaak- Princenhage Onlusten bij Lagos Justitieel ondersoek naar leden Moratorium Bredaas diocesaan pastoraal beraad: WILSON NAAR NIXON Priesterambt open voor gehuwden en vrouwen Staking in Brussel door Rijkswacht gebroken AR-radicatai gaan met P.v.d.A. praten Goes niet enige vervuiler Scherts Gelach Chicago BLOEDENDE HOND GEÏDENTIFICEERD Vijf jaar voor schelden op Papadopoelos OPROEP TOT VOORZICHTIGHEID MET EXPLOSIEVEN Raad Borssele niet akkoord vaststelling artikel 4-lijn Activiteiten carnaval in Clinge De Oosterschelde PERFOLATEX DirekteurP. J. van de Sonde Telefoon(01150)—207» 1' Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand J 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 25e Jaargang No. 6117 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handds- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel ™e"\r 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nununer vrijdag tot n.m, 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen ZINGEND OP DE MAAN Ih het controlecentrum van de maanvlucht volgen de bemanningsleden van de Apollo 13 gespannen de vlucht van hun collega's. Het zijn v.l.n.r. Thomas Mattingly Fred Hatse (beiden nog „ruimte-groentjes) en veteraan James LovelL Dit drietal zal de derde bemande maanvlucht maken in 1970. (Van onze redactie buitenland) ZEE DER STORMEN/HOUSTON (VS) - Een uitbun- dige stemming gistermiddag in de Zee der Stormen, waar de twee enige levende wezens zingend hun werk deden. Uitbundigheid in Houston. Enthousiasme aan boord van de American Clipper waar de eenzaam achtergebleven Gordon niettemin voor een primeur kon zorgenhet eerste visueel contact tussen moederschip en maanlander. Teleurstelling tenslotte op aarde omdat de tv-camera uitviel. Maar naast de teleurstelling ook bewondering, vooral vanwege het haast ongelooflijke feit dat de maanlander Intrepid op slechts 180 meter van de Surveyor-3 vandaan landde. Toen Pete Conrad (39) als eerste de Intrepid verliet kon hjj de Surveyor met het blote oog zien. Teleurstelling om het wegvallen van de tv-verbindingen heerste na tuurlijk vooral in de gezinnen van de maanwandelaars Conrad en Alan Bean (37). „Ik was erg gelukkig en opgewon den" zei Jane Conrad. Zij kon net echter niet laten eraan toe te voegen: Ik vond het het ergste toen de tele visiecamera het niet meer deed Ook Sue Bean vond het jammer dat de camera kapotging. Maar het was niet zo belangrijk, als de rest maar goed ging, verklaarde zij Bij hun „maanwandeling die met een vertraging van een halfuur be gon installeerden Conrad en Bean op korte afstand van de maanlander een wetenschappelijk station met een klei ne kerncentrale als energiebron. Voor de televisiekijkers die op 380.000 km afstand hadden gedacht getuige te kunnen zijn van de verrichtingen van de twee ruimtevaarders, verliep net experiment teleurstellend, doordat een televisiecamera, waarschijnlijk als gevolg van verbranding van een deel van de optiek door de felle zon, defect raakte. Om 12.44 uur had de commandant van de Apollo-12, Conrad, als derde mens na de astronauten Armstrong en Aldrin van de Apollo-11 be hoedzaam via de trap van de „InVe- pid" de maanbodem betreden, om 13.14 gevolgd door Bean, comman dant van de maanlander. Conrad, die enige centimeters in het maanstof wegzakte, lachte na de eerste schre den ontspannen en riep: „Ik kan heel goed lopen". Schertsend merkte de slechts 1.66 meter metende Apollo- commandant op: „Voor Neil (Arm strong) was de eerste schrede welis waar een kleine stap, maar voor mij een zeer grote". Hij zinspeelde hier mee op de historische woorden, die Armstrong in juli j.l. bij het betre den van de maanbodem sprak: „Dit is voor een mens een kleine stap, maar een grote sprong voor de mens- heid". De wetenschappelijke instrumenten werden ditmaal verder van de maan lander opgesteld dan bij de vlucht van de Apollo-11. Men deed dit om schade bij het vertrek van de maan- sloep op donderdagmiddag te voor komen. Bij het opzetten van de kleine atoomcentrbie ondervonden de astro nauten moeilijkheden, toen zij de staaf plutonium uit de speciaal be veiligde koffer wilden halen. Bean, die tevoren de defecte tele visiecamera met een hamer had „be handeld", slaagde er onder luid ge lach in met behulp van dit instrument de radio-actieve staaf los te krijgen. Door een schakelaar om te draaien stelde „Pete" Conrad daarna het we tenschappelijk station in bedrijf. Om 15.22 meldde Houston, dat men daar de eerste gegevens van het station had ontvangen. Tot het station behoren een seis mometer, een magnetometer, een ionosfeer- en een atmosfeermeter en een zonnewind-speetrometer. Dit laat» ste instrument is bestemd voor het onderzoeken van de in de zonnewind aanwezige atoomkernen en elektro nen. Met de stroom van de kleine kerncentrale, bestaande uit een iso- topenbatterij, moeten de genoemde apparaten minstens een jaar kunnen werken. HET MINISTERIE van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk zal volg d jaar meer geld uittrekken voor de letterkundigen, om het hun mogelijk te maken meer tijd te be steden aan scheppende letterkundige arbeid. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van justitie gaat na of sommige van de deelne mers aan de grote antl-oorlogsbeto gingen van zaterdag j.l. in Washing ton de federale anti-oproerwet heb ben overtreden. De bewuste wet verbiedt overschrij ding van de grenzen van een der sta ten met uitlokking van geweld als doel, en vormt de basis voor het huidige proces in Chicago tegen ze. ven personen, die beschuldigd wor den van oproerstichting tijdens de Democratische Conventie van 1968. Tot diegenen naar wie een onder zoek wordt ingesteld behoren enkele bestuursleden van het „Nieuwe Mo bilisatiecomité tot beëindiging van de oorlog in Vietnam", dat de grote de monstratie organiseerde. Ondermi nister Kleindienst verklaarde op een persconferentie, van mening te zijn dat de hoeveelheid gegevens waar over men beschikt op z'n minst een onderzoek rechtvaardigt. Kleindienst zei dat zijn vertrou wen ln de leiders van het mobilisatie- comité door de sporadische geweld daden van het afgelopen weekeinde aanzienlijk geslonken was. Ze had den volgens hem tijdens de bijeen Komst bij het Washington-monument de microfoon nooit mogen overdra gen aan David Dellinger, Abie Hoff man en Jerry Rubin, verdachten in het proces te Chicago. De daaropvolgende botsing tussen politie en demonstranten voor het ministerie van justitie was groten deels in de hand gewerkt door op roepen vanaf het spreekgestoelte tot een mars naar het departement. SINDS zondavond wordt in Ambt Delden een 22-jarige landbouwer ver mist. Hij is uit een café in de richting van zijn huis vertrokken, maar daar is hy niet aangekomen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Vanmorgen om tien uur zal de rechtbank in Breda vervroegd uitspraak doen in de zaak van de Bredase carnavalsmoord". Aan vankelijk zou de uitspraak op 1 de cember gebeuren. Verdachte André van B. (21) heeft maandag voor zijn rechters gestaan. De Bredase recherche heeft giste- teren kunnen vaststellen dat een hond met een gewonde poot inder daad een bloedspoor heeft gemaakt in de omgeving van de woning van Van B. Gisteren berichtten wij daar over. Een nader buurtonderzoek heeft uitgewezen dat vier of vijf buurtbe woners dit spoor ook gezien hebben. Naar hoofdinspecteur L. F. Verha gen van de Bredase politie ons mee deelde is dit spoor echter op de middag van dinsdag 18 februari aan getroffen. En niet op de dag van de moord (17 februari). Buurtbewoners en de eigenaar van de hond, de heer Van Poppel, hebben dit pertinent verklaard, zei hij. Blijft het spoor dat twee kinde ren die maandag hebben getuigd in de rechtzaak 's maandagsmor gens tussen 11 en 12 uur in de di recte omgeving van de woning van Van B. hebben gezien. De heer Ver- Hagen meent, dat dit er dan ook ge legen heeft. De politie heeft dit spoor, evenmin als dat van de hond kunnen vinden. De twee kinderen (14 en 15 jaar) zijn ongeveer veertien dagen geleden voor het eerst met hun verklaring ^Dinsdag herinnerde de stiefvader van Van B. zich dat hy een hond met een bloedende poot had zien lopen omstreeks de dag van de moord. Dat bracht hij in verband met de verklaring, die hij maandag tijdens de rechtbank-zitting van de kinderen hoorde. Naar de mening van de Bredase politie betreft het hier dus twee bloedsporen die ongeveer in een tijds bestek van 36 uur naast elkaar zijn terecht gekomen. „Het spoor van de hond is 's middags gezien. Afdruk ken van een hondepoot in de sneeuw met in het midden wat bloed. Het spoor dat de kinderen een dag eer der 's morgens hebben gezien, be stond uit druppels", aldus de heer Verhagen. Desgevraagd deelde hij mee, dat naar zyn mening niets is afgedaan aan de reconstructie die de officier van justitie, mr. K. M. A. Thijssen, Hansje van Foppel met zijn hond. in zijn requisitoir heeft gemaakt. In het bericht in de krant van gis teren is overigens een fout geslopen. Het bloedspoor dat wèl door de po litie is gesignaleerd liep niet tussen de panden genummerd 26 en 34 maar vanaf de steeg, waar het lichaam van het slachtoffer is gevonden, in zuide lijke richting, tot aan hef pand num mer 34. Voor het naastgelegen huis was het trottoir al geveegd, toen de politie het spoor naliep. Tussen die plek en het huis van Van B. (nummer 26) heeft de politie geen bloedsporen kuinnen ontdekken. Pas weer voor de woning van Van B. is bloed ontdekt. Niet door de politie, maar door de twee kinderen, die daar pas ruim acht maanden later aangifte van de den. LONDEN (AFP/RTR) Premier Wilson van Engeland zal op 27 en 28 januari een bezoek aan Washington brengen. Dit ii in Londen officieel bekendgemaakt. ATHENE (DPA/Reuter) De Griekse ex-majoor Angelos Pneuma- tikos is gisteren door het bijzonder militair gerechtshof in Athene ver. oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens belediging van staatsinstel lingen. Hij is ervan beschuldigd pre mier George Papadopoelos in een brief onder meer voor „moordenaar en sadist" te hebben uitgemaakt. De 41-jarige Pneumatikos werd uit de dienst ontslagen wegens zijn aan deel in de mislukte coup van koning Constantijn in december 1967. Hij was al door een rechtbank in Saloni- ki veroordeeld tot tien en een half jaar gevangenis op beschuldiging van samenzwering tegen het bewind. Deze straf zit hy nu uit. Het proces van woensdag werd achter gesloten deuren behandeld omdat een openbare behandeling, volgens het militaire gerechtshof „schadelijk voor het nationale belang en de openbare orde" zou zijn ge weest. (Van een onzer verslaggevers) BREDAHet Diocesaan Pastor »il Beraad van Breda, beleidsadviserr id orgaan van het bisdombestuur, h \ft zich woensdag tijdens zijn vergade ring in Breda in meerderheid uitge sproken voor opheffing van de celi baatsverplichting voor priesters en voor openstelling van het priester ambt ook voor gehuwden en ook voor vrouwen. Bisschop H. Ernst noemde deze uit spraken aan het einde van de verga dering belangrijk voor de vorming van mening en mentaliteit op dit ge bied. Hij zei zelf graag zyn medewer king te zullen geven aan de bevorde ring van dat proces van mentaliteits vorming, maar voegde eraan toe: „U weet waar voor mij de grens ligt". Daarmee doelde hij op een uitspraak, eerder in deze vergadering gedaan, dat hij beleidsbeslissingen over deze zaken alleen maar wil nemen in over leg met de andere bisschoppen. „Als u zoudt willen dat ik mij apart opstel, dan moet ik u zeggen dat ik daartoe niet bereid ben", verklaarde hij. De uitspraken van het Diocesaan Pastoraal Beraad zoals hierboven ge noemd kwamen voor een belangrijk deel voort uit aanbevelingen die wa ren gedaan door theologiestudenten van het bisdom Breda, naar aanlei ding van een stuk over het ambt dat ter vergadering behandeld werd. Het Pastoraal Concilie heeft voor zijn januarizitting een rapport over het ambt klaar liggen waarin dezelf de punten ter sprake komen. BRUSSEU (ANP) Circa 100 man van de Belgische rijkswacht hebben gistermiddag in de Brusselse gemeente Vorst een einde gemaakt aan een wilde staking van buiten landse arbeiders in een montagefa- briek van Citroen. De staking was uitgebroken, nadat een Italiaanse arbeider was ontslagen die overplaatsing naar een ander deel van de fabriek had geweigerd. Nadat onderhandelingen waren mis lukt en geen gevolg was gegeven aain een ultimatum van de directie aan stakers, die werkwilligen de toe gang tot de fabriek beletten, greep de rijkswacht op verzoek van de di rectie in. In totaal zyn bij de politie actie, waarby zich overigens geen in cidenten voordeden, een 75-tal aan- - houdingen verricht. Stakers hebben vertklaar4 dat de directie de Italiaanse arbeider wilde overplaatsen om hein te scheiden van een makker, die evenals hij als een opruier werd beschouwd. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG De A.R.-radikalen gaan praten met de P.v.d.A. over allerlei politieke kwesties behalve over de P.v.d.A. en de K.V.P. Dit laatste heeft de P.v.d.A. al bij voor baat afgesneden. De ontmoeting blijft voorlopig beperkt tot een in formeel overleg. Het eerste misverstand is er ech ter al. De A.R.-radikalen hadden het eerste gesprek met de socialistische delegatie op vandaag, donderdag 20 november, genoteerd. De P.v.d.A. liet weten, dat beide groepen op dinsdag 25 november een eerste ge sprek hebben. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBXJRG/DEN HAAG Gisteravond is bekendgemaakt dat de enkele honderden gedupeerden van de mijnexplosie in Zierikzee (schade ruim 1 miljoen) waarschijn lijk geen uitkering uit het rampen fonds zullen ontvangen. Inmiddels heeft de commandant van de Binnenlandse Hulpverle ningsdienst, de heer J. Tammes, iedereen die in zijn tuin of in huis voorwerpen heeft die lichtvaardig als „ongevaarlijke projectielen" wor den beschouwd, aangeraden zich met de politie in zijn woonplaats in ver binding te stellen. De Binnenlandse Hulpverlenings dienst, die zich bezighoudt met het onschadelijk maken van sinistere oorlogsherinneringen, heeft na de fatale „klap" in Zierikzee een half dozijn verzoeken tot controle van oude zeemijnen gekregen. In één geval bevatte een overjarige zee mijn, in een apart, nooit opgemerkt vak, nog een gevaarlijke springla ding. De heer J. Tammes: „Vooral langs de kust treft men nog tal van oude zeemynen aan, die als bloembak in de voortuintjes staan te pronken". Er blijken zelfs mensen te zijn die aan een oude zeemijn een moderne bestemming willen geven, door er een barbecue van te maken. Zij bo ren gaten in de bodem, bevestigen een rooster in het grote gat aan de bovenzijde on stoken de mijn vervol gens warm met behulp van houts kool, waarmee zij van de zeemijn feitelijk een kacheltje maken. „Treft men", aldus de heer Tammes, „een zeemijn die in een verborgen vak nog explosieven bevat, dan eindigt de eerste barbecue-maaltijd in een vreselijk drama". „Even gevaarlijk zijn", aldus de commandant van de BHD, „sommige mortiergranaten, die tot schemer lamp zijn omgebouwd, Men kan een projectiel nooit vertrouwen, tenzij door deskundigen is vastgesteld dat het absoluut veilig is". Hij raadt be zitters van dit soort siervoorwerpen dan ook aan, bij de geringste twijfel de politie te raadplegen, die op haar beurt de BHD zal inschakelen. „Ik hoop dat het fatale gebeuren in Zierikzee de ogen van de mensen weer eens heeft geopend", aldus de heer Tammes. (ZIE OOK PAGINA 3) LAGOS (Reuter) Mililairei, hebben het vuur geopend op een me nigte burgers te Moesjin, een dicht bevolkte voorstad van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos. Volgens de eerste oogg.ctuigeberichten zijn minstens drie mensen gedood en verscheide- nen gewond. Het schieten begon, nadat burgers winkels hadden geplunderd. Zij zou den ook enkele huizen in brand ge stoken hebben. De reden voor de onlusten is nog niet geheel duidelijk. Volgens som mige berichten werden burgers woe dend toen militairen openbare ver voersmiddelen wilden opvorderen. (Van een onzer verslaggevers) BORSSELE De mededeling van Gedeputeerde Staten, dat zij de zo genaamde artikelvier-lijn, de begren zing van het industriegebied rond Borsesele, hebben vastgesteld, is bij de gemeenteraad van Borssele slecht aangekomen. De raad weigert dit be richt voor kennisgeving aan te ne men. Het college van b. en w. gaat bezien, op welke manier het stand punt van de raad aan G.S. kenbaar kan worden gemaakt. Borssele heeft altijd al bezwaar gemaakt tegen de „opmars" van de industrieterreinen in de richting van het dorp. Duidelijk werd daarbij ge steld: óf Borssele verdwijnt in zijn geheel, óf de industrie blijft op een behoorlijke afstand. Vastgesteld is, dat een terrein vlakbij de gemeente uitgegeven zal worden aan de in dustrie en dat betekent volgens de raadsleden een gewisse dood van de oude kern. (Van onze correspondent) CLINGE Als voorbereiding op Rriekeputters een bal in zaai St. Ce cilia. Op dit gezellige bal, dat goed bezocht werd, waren verschillende attracties. Tijdens het bal kwamen prins car naval en de leden van de raad van elf zich voorstellen. Dit jaar ig Eug. Bol prins carnaval, onder de naam van prins Kriek I. In de raad van elf hebben zitting: Fr. Blommaert, Jo de Bakker, J. van den Buclk, G. van Boven, P. Everaert, Jo Kerkaert, G. Seghers, Jos Seghers, F. Taalman. Jo Verstraeten en M. de Wilde. Het oarnavalscomité zal zich nog nader gaan beraden over de verschil lende camavalsactiviteiten. (Van een onzer verslaggevers) GOES Volgens de Goese wet houder drs. J. Dijkgraaf zijn er mo menteel duidelijke aanwijzingen, dat Goes niet de enige vervuiler is van de Oosterschelde. Er wordt een nieuw onderzoek ingesteld. Dit deelde hij mee in de gemeen teraadsvergadering naar aanleiding van opmerkingen en vragen door het K.V.J.-raadslid F. Gerritsen over de chloorinstallatie, welke Goes heeft laten bouwen om het rioolwater, dat naar de oOsterschelde wordt afge voerd, zoveel mogelijk te zuiveren. Wij komen hierop nog nader terug. IN EEN MONTAGEFABRIEK van Citroën te Vorst bij Brussel is een wilde staking van circa duizend, meest buitenlandse arbeiders uitge broken. Zij protesteren tegen het ontslag van een Italiaanse kameraad, die geweigerd had een andere plaats aan de lopende band te aanvaarden. (ADVERTENTIE) OLGA matras super aktiverende nachtrust

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1