Gevaar voor kabinet- de Jong verdwenen Bloedspoor kan van hond zijn MMoclc Paola Rossi Veel hangt nog af van socialisten Y anmiddag wandeling op de maan Zoon achtervolgt vader tot op het bureau J. Kennedy overleden „KONINGIN ZIJN LUKT ME ZO INGEWIKKELD" LUITENANT AAN MASSAMOORD NIEUW GEGEVEN IN CARNAVALSMOORD Mr. Cou wenberg bedankt voor KVP-commissie „Ouwe Nol" uit rechtszaal verwijderd ANTWOORD GEEN STAP TERUG Wiimaar no. 121.809 in het Chevron kleurenspel Middengroep katholieken verenigen zich In de Kal verstraat 42 in Amsterdam Feijenoord- AC. Milan en PSY-Roma beide op t.v. Felicitaties van 40.000 kinderen met ingebreide badstofzooi RADIO DE A9CK ZEELUI ZOEK ■1 DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: f 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 19 NOVEMBER 1969 25e Jaargang No. 6116 Advertentieprijs per mm 16 cent; mninkum per advertentie f2,40, exclusief 4% B.l.w. Rubriek ..Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bil vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 u»r. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen A.R.- BIESHEUVEL (Van onze radio- en t.v.- redacteur) HILVERSUM —-De N.O.S.-te- levisie zal op woensdag 26 no vember zowel de wedstrijd Feijenoord - AC Milan, die in Rotterdam wordt gespeeld, als de in Eindhoven te spelen wed strijd PSV - AS Roma recht streeks via de televisie uitzen den. Omdat de wedstrijden elkaar gedeeltelijk overlappen (de wed strijd in Eindhoven begint om half acht en die in Rotterdam kwart over acht), zal een inte grale uitzending van beide duels niet mogelijk zijn. Daar om zal in het half uur tussen half negen en negen uur, waar in zowel in Eindhoven als in Rotterdam gevoetbald wordt, tussen beide stadions geschakeld worden. In overleg met de betreffende clubs heeft de NOS-teievisie voor de uitzending tussen 19.25 en 22.00 uur via Nederland 1 het volgende schema vastgesteld: 19.25-20.15 uur: eerste helft PSV - AS Roma. 20.15-20.30 uur: eerste kwartier Feijenoord - AC Milan. 20.30-21.00 uur: afwisselende beelden uit Rotterdam en Eindhoven, waarbij het inte ressante spelverloop de keuze der beelden zal bepalen. 21.00-21.15 uur: laatste kwartier van PSV - AS Roma. 21.15-22.00 uur: tweede helft van Feijenoord - AC Milan. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een dag na de behandeling van de „Bredase carnavalsmoord' voor de rechtbank te Breda is plotseling nog een nieuw element aan de zaak toegevoegd. Gisteren hebben overburen van verdachte André van B. (21) tegenover de politie verklaard dat op de dag van de ontdekking van de moord (17 februari) hun hond met een bloedende poot de straat is overgestoken en wel vanaf het trottoir voor de woning van Van B., die op nummer 26 woont. Hoofdinspecteur L. F. Verhagen van de Bredase politie deelde o»ns gisteravond desgevraagd mee dat de politie deze nieuwe gegevens nader op waarheid onderzoekt. „Het is nog al vreemd dat dit nu pas te berde komt. Maar het is niet te verwaar lozen", aldus de heer Verhagen. Het bloedspoor in de sneeuw over de straat tegenover het huis van Van B. is maandag voor het eerst door de officier van justitie, mr. K. M. A. DEN HAAG (ANP) De voor zitter van het Democratisch Centrum Nederland, mr. dr. S. W. Couwen- berg en de heer A. J. Copray, lid van de KVP-fractie in de Eerste Ka mer, hebben bedankt voor het lid maatschap van de commissie-duide lijkheid van de KVP waarvan zij na mens het DCN een stroming in de KVP deel uitmaakten. Zij de den dit vanwege de ontoelaatbare wijze waarop de partijleiding van de KVP zich bij herhaling heeft ge men-gd in het werk van de commissie. Thijssen, ter sprake gebracht. Dit spoor was ontdekt door twee kinde ren uit de Heilaarstraat. Op die plek had de politie eerder niets gezien. Tijdens de rechtbankzitting is rui me aandacht besteed aan de aanwe zige bloedsporen in de sneeuw. In Je lezing van de officier van justitie zou verdachte Van B. het spoor ge maakt hebben toen hij de straat overstak om te kijken of zijn vader al wakker was. Deze nieuwe ontwikkeling laat een heel nieuw licht schijnen over de bloedsporen, die in deze zaak een belangrijke rol spelen. Er zijn twee sporen: één, dat loopt van het pand nr. 26 naar pand nr. 34. Verder was het niet terug te vinden, omdat de stoep voor pand nr. 36 reeds was ge veegd, toen de politie arriveerde. Daarnaast is er een spoor, dat van nr. 26 naar de overkant loopt. Wanneer het spoor inderdaad door de gewonde hond zou zijn gemaakt, zou dat betekenen, dat de hond door de Heilaarstraat is gelopen van nr. 34 (of 36) na-ar nr. 26 en daar de straat is overgestoken. Overigens is indertijd niet vastge steld kunnen worden wie of wat het afkomstig was, omdat het bloedspoor in de sneeuw lag, waardoor exacte analyse onmogelijk was geworden. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Amerikaan se legerleiding zal naar verwachting deze week beslissen, of een proces zal worden aangespannen tegen eer ste luitenant William Calley uit Mi ami (zie foto) die een honderdtal Zuidvietnamese burgers vermoord zou hebben, zo is uit welingelichte bron vernomen. De moorden, waarbij ook een ser geant was betrokken, zou verleden jaar in de stad Kwang Ngai zijn ge pleegd. Sinds maart is een onderzoek gaande tegen luitenant Calley. In september werd hij beschuldigd van moord op een niet nader genoemd aantal Vietnamese burgers. Sergeant David Mitchell, die dien de in de eenheid van luitenant Calley tijdens de beweerde massamoord, is verleden week in staat van beschut diging gesteld. Hij bevindt zich nu in Fort Hood te Texas. De legerleiding heeft geen details over het incident willen geven, en een woordvoerder van het ministerie van defensie weigerde commentaar op de beschuldigingen tegen de twee. UTRECHT (KNP) Een aan zienlijke groep van katholieken, die zich noch thuis voelt in conserva tieve bewegingen als „Confrontatie" en het „Michaellegioen", noch bij ex treem progressieven, wil komen tot de oprichting van nationale en plaat selijke raden. Deze raden zouden dan het platform moeten worden voor die katholieken, die de vernieuwing es sentiële noodzaak vinden, maar die de band met het verleden niet wil len verbreken of tot extremiteiten vervallen. Het is de bedoeling, dat deze groep zich binnenkort aan de katholieken van Nederland presenteert. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De correctie op de- loon- en inkomstenbe lasting, die mr. B. Biesheuvel in oktober reeds bij de alge mene beschouwingen in de Tweede Kamer had aangevoch ten, heeft nu tot een verdeelde opvatting in de AR-Tweede- Kamerfractie geleid. De voorstellen van minister Witteveen van Financiën, om deze correctie (in feite verlaging) van 900 miljoen gulden totaal te ver delen in 600 miljoen gulden voor volgend jaar en 300 miljoen gulden voor 1971, had de AR-fractie vorige maand al afgewezen. Volgens fractievoorzitter Biesheuvel is, zoals gisteren gemeld, een fifty-fifty- verdeling over twee jaar veel beter, mede met het oog op een solide dekking van de rijksbegroting 1970 en voor de bestrijding van de inflatie. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON De bemanning van de ApolIo-12 heeft gisteren haar laat ste grote rustpauze voor de landing op de maan gehouden. Om 23.00 uur gisteravond begonnen de voorberei dingen voor de maanlanding. Voor vandaag staat het volgende op bet programma van de astronau ten van de Apollo-12, nadat Conrad en Bean om 01.21 uur in de maan- sloep Intrepid waren overgestapt: 03:16 u. de maai&loep maakt zich los van de Yankee Clipper, 06.45 u. de ma-anslioep gaat in een andere baan om de maan, 07.42 u. de maansloep begint aan de afdaling, 07.53 u. maanlanding in de Zee der Stormen, 11.55 u. astronauten openen luik, 12.09 u. Conrad zet voet oip de maan, 12.36 u. Bean voegt zich bij Conrad op de maanbodem, 12.47 u. het planten van de Ameri kaan-se vlag, uitpakken van de tech nische apparatuur, 14.55 u. Bea-n gaat terug in de maan sloep, 15.15 u. Conrad volt Bean (einde eer ste maanwandelinig, morgen volgt een tweede). Nederland 1 geeft vandaag op de t.v. van 7.00 tot 8.15 een rechtstreek se reportage van de maanlanding, om 11.15 tot 15.45 rechtstreekse repor tage van de maan wandeling. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/EINDHOVEN Ouwe Nol (R.), die in hoger beroep terechtstaat op beschuldiging van het aanzetten tot moord, is gisteren tij dens de tweede dag van zijn proces uit de rechtszaal van het gerechts hof in Amsterdam gezet. Hij had di verse malen de zenuwarts dr. J. Schnitzler beledigd. Hans vain Z., die gisteren als ge tuige moest optreden in de zaak te gen Ouwe Nol, weigerde een eed te doen en een verklarimg af te leggen. „Er is", zo zei hij, „maar één waar heid en dat is dat dit hof een grote sinistere grap is". Waarna hij werd afgevoerd. In het gebouw van het kantonge recht te Eindhoven is het er gisteren evenmin rustig aan toe gegaan. Daar moest de „kruidendokter" uit Caste ren, W. van de Moos'dijfc, terecht staan. Die was echter niet komen op dagen, reden voor de kantonrechter, mr. A. R-oeffen, om de zitting, zo gauw hij dit bemerkte, te schorsen. (Zie voor de zaak Van de Moosdijk pag. 3) (Voor de zaak „Ouwe Nol" pag. 13) (Van onze correspondent) GRONINGEN In het bureau van de Groninger gemeentepolitie hebben zich gisternacht enkele wilde to nelen afgespeeld, waarbij de 20-jarige E. P. uit Gronin gen zijn 55-jarige vader met een mes wilde doodsteken, maar daar op het laatste nippertje door een aantal politieagenten vanaf kon worden gehouden. De jon geman kon onmiddellijk in het bureau blijven, ver dacht van poging tot dood slag. De vader werd later in het Academisch ziekenhuis behandeld. De zaak had een al maan den slepende voorgeschie denis. Vader P. bleek se dert mei in een echtschei dingsprocedure gewikkeld, maar desalniettemin zocht hij regelmatig zijn vrouw op, waarvan hij gescheiden leefde. Dit tot ongenoegen van de vrouw en de bij haar inwonende zoon. Gisternacht was het weer zover Nadat de vrouw en de zoon op langdurig bonsen en bellen van de vader geen gehoor gaven, sloeg de man ten lange leste een ruitje in en verwondde hier bij zijn hand. Met een slag aderlijke bloeding snelde hij naar het politiebureau cm zich daar te laten verbin den; dat geschiedde in de hal van het bureau. Op het moment dat de agenten de man behandel den, stormde echter de zoon de hal binnen. Hij greep een mes uit zijn zak en wilde daarmee zijn va der, die nog door een aantal agenten omringd was, ste ken. De agenten konden nog net voorkomen dat de jongen de vader in de rug raakte. Het bleef bij een lichte steek. De politie overmeesterde de jongen en sloot hem in. De vader werd naar het Academisch ziekenhuis van Groningen gebracht. Na af loop van de behandeling werd hij op het bureau na der verhoord. Gisteren werd in de Tweede Ka mer bekend, dat zijn fractie niet meer achter hem staat. Volgens de algemene opvattingen zouden name lijk vier A.R.-Tweede Kamerleden stemmen tegen een amendement van hun fractiegenoot-Kieft om de cor rectie twee keer voor de helft toe te passen. Dit amendement zal vandaag ingediend worden, nadat de Tweede Kamer gisteren met de behandeling van bet pakket belastingvoorstellen begonnen was. Met de verdeelde houding van de A.R. is, naar politiek Den Haag gis teravond aannam, ieder gevaar voor het kabinet-De Jong verdwenen. Hoewel vanmorgen enkele ministers, die direkt met het pakket belasting maatregelen vam minister Witteveen te maken hebben, toch nog overleg zouden plegen voordat de minister van financiën vanmiddag de Tweede Kamer zal antwoorden. Na het antwoord van prof. Witte veen zal echter pas duidelijk worden, hoe de politieke kaarten in de Tweede Kamer over het pakket be lastingvoorstellen precies liggen. De kans is namelijk bijzonder groot dat de socialisten die overigens tegen iedere belastingeorrectie zijn, zoals de socialist Berg gistermiddag ver klaarde, toch met het amendement- Kieft zuilen meegaan, alleen al om het kabinet-De Jong in moeilijkheden te brengen. Volgens de socialisten is het in ieder geval beter 450 miljoen belas tingeorrectie in 1970 te moeten aan vaarden, dan 600 miljoen gulden, ook al omdat een groot deel van een re geringsfractie als de A.R. dan uit de regeringsboot zou kunnen vallen. Het pakket belastingvoorstellen van minister Witteveen heeft tot doel een behoorlijke dekking vooor 1970 te verkrijgen. Bovendien moet de correctie van de loon- en inkomsten belasting ertoe leiden, dat het reëel besteedbaar innkomen iin 1970 met 2,5 procent kan stijgen. Daarom ook heeft de regering totnutoe hartstoch telijk vastgehouden aan de verdeling 600 miljoen300 miljoen gulden. De socialisten bestreden de nood zaak gistermiddag hiervan, D'66 nam het voorstel van de A.R. om vol gend jaar 450 miljoen gulden uit te trekken voor deze correctie over. De K.V.P. en de C.H.U. verklaarden zich met de 600 miljoen gulden van minister Witteveen akkoord, terwijl de liberale fractie nogmaals nadruk kelijk verklaarde de 600300 miljoen gulden van minister Witteveen als een uiterste grens te beschouwen. De liberalen doen geen stap meer terug, aldus de heer Portheine aan het adres van de A.R.-woordvoerder Kieft. (Van onze redactie buitenland) HYANNISPORT Joseph P. Ken nedy, de vader van wijlen president John F. Kennedy en wijlen senator Robert Kennedy, is gisteren in Hyan- nisport, Massachusetts, overleden. Hij is 81 jaar geworden. Joseph Kennedy het hoofd vam de „Kenn-edy-clam" heeft op ster ven gelegen sedert hij zaterdag een ogenschijnlijk lichte hartaanval had. Hij was invalide sedert hij op 19 de cember 1961, zes weken na de ver kiezing van zijn zoon tot president, door een zware beroerte getroffen was. Zijn vrouw, mevr. Rose Kennedy (79), en zijn enige nog in leven zijnde zoon, senator Edward M. Kennedy van Massachusetts, waren bedden aan zijn sterfbed. Ook aanwezig was mevr. JacqueEne Onassis, de her trouwde weduwe van president John Kennedy. (Zie voor levensbeschrijving pag. 13 Koningin Juliana temidden van haar jeugdige gasten. UTRECHT (ANP) „Beste koningin ik ben erg trots op u want die andere zijn veel ver waander (andere koninginnen en koningen)". Dit huldeblijk is af komstig van de elfjarige Crétien uit Meerssen, een van de 40.000 kinderen die de koningin bij haar zestigste verjaardag een kaart schreven. Dat gebeurde in het ka der van de felicitatiekaartenactie van het Nationaal Jeugdzorg fonds. De voorzitter van het fonds mr. S. A. C. Begeer, bood koningin Juliana gistermiddag op paleis Soestdijk met een delegatie van 22 kinderen (een jongen en een meisje uit elk - prw..cie) de al bums met de kaarten aan. De waarde van de bijgeplakte postzegels, bijna 60.000, komt ten goede aan het N.J.F. Een land regeren Hikt heel veel kinderen een moeilijke zaak, zo als wel blijkt uit de opmerkin gen op hun kaarten: „Ik wil niet graag koningin zijn, want dat lijkt me zo ingewikkeld". „Ik vind het helemaal niet leuk om koningin te Zijn. Dan hen je zo voornaam". „Hoe vind u regeren en hoe laat staat u op?". „Ik vind het een hele prestatie voor een koningin om met haar 60ste verjaardag nog door te gaan te regeren, ik geloof niet dat vele dat presteren". En „Is het nou niet naar om konin gin te zijn?". „Ik hoop dat u nog veel jaar tjes mee kan als koningin", schreef Jaap (10) uit Rilland Bath. Arnold (9) uit Rotterdam dacht ook in die richting: „Ma jesteit, u hebt de 60 bereikt, maar houdt uw moed aan want dan be reikt u de 70". Nog verder vooruit keek Michel (8) uit Den Haag: „U bent nu 60 jaar geworden. Nog 40 jaar en dan bent u 100 jaar. En dan komt de burgemeester". „Straks kan u rustig am gaan doen", belooofde Anita (10) uit Den Haag en Judith (8) uit Nij megen vroeg: „Gaat u nouw over 2 jaar met pensioen?". Een wijs gerige opmerking van Jan-Kees (9) uit Oost-Kapelle: „Ik ben blij dat ik nog geen zestig ben, maar misschien bent u wel blij dat u geen 9 bent". Willem uit Rotter dam bekeek het van de praktische kant: „Ik ben een zesde deel van u, 10 jaar dus. Het is jammer dat u op een woensdag jarig is, want nu hebben we maar een halve dag vrij". (ADVERTENTIE) in prafcica' Orlon* Noordstraat 107 Tel. 01150-4255 TERNE tiZEN ROTTERDAM (ANP) Tijdens een kort bezoek van het Oostduitse passagiersschip „Fritz Heckert" zijn maandagavond vier bemanningsle den van dit schip van boord gegaan en niet tijdig teruggekeerd voor het vertrek. Bij het Westduitse consulaat in Rotterdam neemt men aan dat de vier de korte stop in de Maasstad hebben gebruikt om naar West- Duitsland te vluchten. J De Heer J. W. Th. van Leuteren Hertenlaan 27 Arnhem. Totaal 187.278 prijzen Chevron van f1,-t/m f1000,-. f Tank bij Chevron en win zo'n prijs. vindt u Paola Rossi waar het zo goed kiezen is uit de grootste juwelierscoliectie van Amsterdam Amsterdam Kalverstraat 42 vlak bij de Dam

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1