NIET GESCHIKT VOOR ELKE DAG Veel fantasie in Florence in november Lekker Tante Pos leeft 's nachts vrij-uit Ik hou u in de gaten De geur Curieus Dranken Duur Brievenbus Aardrijkskunde Stoken Niets zien Over vreemde kle derdracht gesproken: de Amerikaanse pop zanger Mama Cass paradeerde in deze kledij over Man chester Square in Londen. Om de aan dacht te trekken. Dat deed hij, zelfs hij de Engelsen. n psychis an de kol lijven «plaveide st i» twintig jaar gee ijn achtergaar enoegd tuss hem ge der is e lende leggen. Van jjmg, beschik Het perso PPwillen maa - een loos sym rekje tussen r van de fi ol om haar ng en aan aarzelend ..pchte maxi-jassen tot de enkels "vind ik fijner dan die modellen tot de kuiten", aldus Karin Eylders in haar boetiek in de Amsterdamse P.C. Hooftstraat. Ze gelooft echter niet dat ze er echt in zullen komen voor iedere d!aig. „Veel te onhandig als je in de tram of auto of op de fiets moet stappen", maar wel voor bijvoor beeld boodschappen doen in de stad of 's avonds uitgaan. Met daaronder passende broeken of jumpsuits. Zelf is ze nog niet zo lang geleden getrouwd in een beige jersey maxi- jas met ceintuur over een broek van hetzelfde materiaal, waarover iedereen enthousiast was. Voor deze winter worden in haar boetiek ook diverse maxi-jassen verkocht. Met een sportief uiterlijk van diverse tweedstoffen in groen, beige en roodbruin en voor meer geklede ge legenheden ook van jersey. Van hetzelfde materiaal worden ook pantalons en jumpsuits gemaakt. De ze jumpsuits of hansoppakken gaan soms vergezeld van 'n bijpassend (mouwloos) vest en hebben wan neer ze van tweed worden gemaakt ook wel jersey bovenstukken. Voor vrouwen die niet van lange broeken houden zijn er voor in huis of voor huiselijke feestjes enkellange ovengooiers van tweed en jersey, jur ken met o.a. een streepdessin. „Aan jurken denk ik liever niet", vertelde Karin, die persoonlijk de voorkeur geeft aan broekpakken voor deze winter. Niettemin zijn er diverse jersey jurk jes met een kol die zo lang is, dat hij als capuchon over het hoofd ge trokken kan worden. Verder zijn er ook jurkjes met een overslag en V- hads. Erg aantrekkelijk zijn ook de lange vesten die door thuisbreisters zijn gemaakt. Ze hebben kabelpatronen en zijn er in verschillende kleuren (o.a. in een bruin-wit gemêleerde tint). Soms sluiten ze met een rits sluiting die boog doorloopt én soms met knopen. In het laatste geval hebben de modellen een V-hals. Bij de gebreide body-stockings in verschillende kleuren (kousen, broekje, lijfje met lange mouwen aan één stuk) worden o.a. wikkelrokjes gemaakt met jersey of jurkjes met opengewerkte zijkanten. Van een dun, zeer licht aanvoelend kunstmateriaal zijn er o.a. jassen met Borg-voering en broeken met mouwloze vesten ingekocht. Andere dingen die in de rekken han gen, waren o.a. een lamsvest met metalen sluitingen, een suède broek, met passende tuniekjurk, jersey tu nieken met geborduurde bloemmo tieven en overgooiers met een lage halslijn. Deze winter worden in de boetiek ook bontjassen verkocht van hamster, lam (maxi en mini) en roodvos. He Italiaanse mode pousseert voor dit voorjaar en deze zomer een maxi mode, welke even radicaal is als de mini mode welke zij eerder heeft gelanceerd. Deze mode maakt, vreemd genoeg de grootste kans bij de zeer jonge vrouwen, omdat de oudere bang zijn, dat de maxi mode hen ouder zal doen lijken. De zoom daalt tot het onderbeen of zelfs de enkel. Lange mouwen en hoge kraaighalsen sluiten het geheel van boven af. Maxi kleding is mooi wanneer deze blijk geeft van fantasie. Lange rok ken en de losse, vrij vallende lijn zorgen daarvoor. Glad satijn en zachte crepe zijn opnieuw favoriete materialen. De lijn zal ongetwijfeld de fabrikan ten van corsetten en andere „hulp middelen" hoofdpijn bezorgen, want al dit hulpmateriaal is door de ont werpers in de ban gedaan. De kleu ren op de shows in Florence waren diep en vol-paars, helrood en don kerbruin. Caumont kwam met een collectie die een Spaanse inslag ver toonde en precies dat beetje extra- theatrale had, dat momenteel erg in is. Rood zwarte bolero's en hokken die tot halfweg de kuit reikten, fla mingo zigeunerjurken met veel fran je. November mag de somberste maand van het jaar genoemd worden, in wezen is het toch een van de gezelligste. November is de maand van de voor bereidingen, van alvast-wat-marse- pein-of-banket-eten, van inkopen doen en het bedenken van leuke cadeaus en verrassingen. November is daarom ook een heel sfeervolle maand, en niet te vergeten hoogseizoen voor winkeliers en wa renhuizen. Reclamecampagnes lokken kopers uit hun ten t. De advertenties zijn zo gesteld, dat je je eigenlijk een vrek voelt als je toch niet minstens een gouden horloge voor je ega koopt, om maar iets te noemen. De kwali teiten van allerlei artikelen worden zo aantrekkelijk geschilderd, dat je ze al gekocht hebt voor je het goed weet. Men gaat daarbij overigens niet zo ver als in de Verenigde Staten, waar in levensmiddelenzaken de klant di- as worden vertoond van laten we zeggen een gebraden kippetje. Meestal bezwijken de kopers daar voor. Maar totaal onweerstaanbaar wordt het getoonde kippetje daardat men de dia begeleidt met de geur ervan. In de Sinterklaastijd zou dat hier waarschijnlijk tot veel onpasse lijkheid leiden Hoe het ook zij, in de snoephran- che gaat het altijd wel goed. En ook op speelgoedgebied is er weer keus te over. De mechanisatie neemt hand over hand toe, en dat is in speel goedzaken duidelijk te merken. Er is allerlei ruimtespeelgoed, raketje e.d., die overigens wel leuk zijn, maar ontzettend gauw kapot. En dan natuurlijk de nodige poppen, die ook al tot de vreemdste dingen in staat zijn als je ze opwindt. Zoals de Italiaanse pop (ongeveeT 30 gulden) met een grammofoonplaatje in haar buik, waarop aan de ene kant kinderliedjes en aan de andere kant conservatie in de trant van: „Dag mammie, het is feest vandaag, 'waarna een stilte valt (voor mam mie om te antwoorden) en dan komt er weer een nieuwe opmerking. Niet zozeer een "troetelpop voor een dochtertje, die ze mee naar bed neemt. Maar een curiositeit is het wel. Verder is er voor cosmetica grote belangstelling. Ook mannencosmeti- ca. Veel meisjes die een vriendje hebben dat ze nog niet zo lang ken nen kopen iets als after-shave. En ook mannen zoeken het vaak in cos metica voor hun vrouw. „Maar laten ze wel even kijken wat voor merk ze gebruikt, anders krijgen we hier na 5 december allemaal dames die hun cadeaus komen ruilen", waar schuwt de verkoopster. De duurdere artikelen als gram mofoons, transistors, en zelfs band recorders worden goed verkocht. Er bestaat trouwens toch een ten dens om allerlei zaken in een dure uitvoering te kopen. "Dat is de wel vaart", merkt een winkelier filoso fisch op. Grammofoonplaten vliegen weg en ook kleinigheidjes worden nog wel gegeven, maar goedkope prullen nauwelijks meer. Op de foto de Engelse mannequin Joanna Dodwell, die dergelijke fan- tasiekleding uitstekend staat. En dan de alcohol. In drankzaken zijn zeer aantrekkelijke geschenk verpakkingen te krijgen. Sherry in een fraai karaf met bijbehorend glas likeur, jenever, whisky in mooie do zen. Een verkoper: „Er is ontzettend veel belangstelling voor onze artike len. Niet alleen als cadeau, maar ook gewoon om het zelf te drinken op Sinterklaasavond. Dat is de laatste tijd steeds meer een gewoonte ge worden: de chocolademelk vervan gen door sherry". Een Zweeds recept ditmaal: een ap pelschotel. U hebt nodig 1 kg moesappels citroensap 100 gram suiker 50 gram gepelde amandelen 5 beschuiten 25 gram boter 25gram boter 1/8 liter slagroom 25 gram suiker. Van de apels met een bodem water een stevige appelmoes koken en de ze smakkelijk maken met citroensap en suiker. De amandelen niet te fijn hakken op de broodplank, bestruid met suiker om wegspringen tegen te gaan. De beschuiten fijn maken en ver mengen met de amandelen en de suiker. Een vuurvaste schaal invet ten, hier de appelmoes in doen en er het mengsel over strooien. De bo ter smelten en over de schaal verde len. De oven voorverwannen (stand thermostaat 4 of 5) en de Zweedse appelschotel op het rooster middenin de oven plaatsen, ongeveer 20 minu ten, tot de bovenzijde mooi van kleur is geworden. De room met de suiker niet al te stijf slaan, het nagerecht op een kou de dag warm opdienen met de room er apart bij, op een warme dag koud, bespoten of bedekt met de room. Tiet is altijd leuk te weten als je niet alleen lijdt. Een typische Nederlands lijden dachten wij is de duurte. Maar ook in Frankrijk schijnt dat een kwelling te zijn. Een consumentenvereniging in de Elzas doet er nu wat aan. In zelfbedie ningswinkels prikken de damesleden kaartjes op artikelendie naar hun mening ten onrechte in prijs zijn verhoogd. Opschrift„Jc vous ai a Voeïlofwel „Ik houd u in de ga ten Men zegtdat het helpt JE schrijft een brief aan een vriend, - er mag dan telefoon zijn, maaT er zijn nu eenmaal dingen die men beter schriftelijk kan afhandelen en je rekent uit: het is maandag, hij heeft de brief dus dinsdag. Het is een dringende kwestie, dus hij zal woensdag wel terugschrijven. Dan kan ik donderdag zijn antwoord te gemoet zien. Het is donderdag, de brief ligt er. Je had eigenlijk niet anders ver wacht. Maar je staat er niet bij stil wat er allemaal aan vastzit dat deze brief op tijd is. Vanzelfsprekend, de postzegels worden almaar duurder Jawel, maar toch Er zijn de laatste tijd, zoveel klachten over dat bezorgen. Terwijl de laatste reizigerstrein het nachtelijke Utrecht binnenloopt, en gapende mensen zich een weg banen naar de uitgang, begint het postwe zen pas echt te leven. Van alle kan ten lopen treinen binnen, uit alle de len van het land. Op de trein met de laatste lichting post van Nijme gen en Arnhem wordt door postbe ambten (lichtelijk) gemopperd. „In Nijmegen komt bijna geen post meer nu er maar één lichting is. De grote hap komt in Arnhem. Ik vind het maar niks zegt een beambte. Ondertussen rollen in de brievenbus van de postwagen nog wat brieven. De heer Westgeest, hoofdvervoer PTT„Die mogelijkheid kennen, weinig mensen, dat je op de trein naar Utrecht nog brieven kunt pos ten. Zakenmensen maken er nog weieens gebruik van". PTT-mensen sjouwen rond met zwaarbeladen wagens vol postzak ken. Hier komt de post uit heel Ne derland, en wordt ze verdeeld over nachtposttreinen die om half twee uit Utrecht vertrekken. Voor het zover is moet er nog heel wat gebeuren. De post uit de ver schillende treinen, die op grote plaatsen met hun „uitgangen" (klei nere plaatsen in de omgeving) gesor teerd is, moet in de goede nachtpost trein terechtkomen. „Als er maar één zak verkeerd aankomt, is de ramp niet te overzien", zegt de heer Westgeest, „en dat is weieens een keer gebeurd. De vertragingen die dat geeft Maar zoiets komt maar heel zelden voor". Als de treinen op vertrekken staan komt er ineens nog een enorme zen ding kranten. „Dat is altijd hetzelfde liedje, op 't laatste nippertje komen de eerste edities nog binnen. Het is altijd een soort sport voor de mensen hier om alles toch op tijd in te la den". Op de perrons wordt druk met zak ken gereden, op de treinen zijn een man of tien (per trein) bezig de Dat wordt wat straks met Kerst en Nieuwjaar De postwagens hebben iets ouder wets gezelligs. Dat ligt waarschijn lijk aan de grote kolenkachels, waar mee ze verwarmd worden. „Gas is technisch niet mogelijk, oliestook te gevaarlijk" aldus de heer Westigeest. De Zeeuwen stoken al, en er zijn er meer die dat doen. Een Groningse sorteerder merkt met gepaste trots op: „Wij steken de kachel altijd het laatst aan. Gehard volk. De Friezen zijn steevast het eerst „grof' uitgezochte post op dorpen en gehuchten te sorteren. Ze hebben een verbluffende aardrijkskundige kennis: ze weten onder welke ge meente de plaats Meppen thuishoort, terwijl noch Surhuistermedium, noch Terwissel of Biddinkhuizen een pro bleem voor ze vormen. Ze worden er dan ook grondig voor opgeleid. Meestal zijn ze eerst brievenbestel ler, daarna op kantoor en tenslotte op de treinen. De heer Westgeest: „Het werk op de tremen is enorm in trek, ondanks de nachturen en de onregelmatige, vaak erg lange, werktijden. We gebruiken het zelfs als strafmaatregel iemand weer naar kantoor te sturen Vaak is dat overigens niet nodig: de men sen werken gedisciplineerd, en dat zonder toezicht van een chef. „De vrijheid, dït trekt ze". Hij is bezig post te sorteren voor o.a. Veenhuizen. Er zijn veel brieven voor strafgevangenen, van hun vrouw, van hun kinderen. Op één enveloppe staat als afzender: „Je liefhebbend zoontje Frans". „Acht wij zien dat niet meer. We kijken alleen naar de plaaits. Verder niet". En grinnikkend: „Alleen een an sichtkaart, die draaien we weieens om Daar staan soms de gekste din gen op De trein rijdt inmiddels. Aangezien het uitzicht versperd wordt door post, zakken en sorteervakken, kun je niet zien welke kant je uitgaat. Dat is een vreemde gewaarwording. „Maar daar raak je wel aan gewend, hoor. Ik werk hier nu zeventien jaar op de treinen. Je komt overal en ziet niets. Maar nu kan ik aan de wissels en spoorbruggen voelen waar we zijn Het is inmiddels al bijna ochtend. De stemming is nog steeds goed. „Ach ja, om drie uur 's nachts voelen wij ons net zo fit als jullie om drie uur 's middags, en dan hebben we er toch vaak al een uur of tien opzit ten De trein loopt binnen in het eindstation. Postauto's wachten bui ten om de zakken verder naar de plaats van bestemming te vervieren.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 6