Vakbonden en VMF vinden eikaar IN UTRECHT DREIGT NU WILDE STAKING Stakers verwerpen akkoord „Ruiltante" bleek zeer handige winkeldievegge DAALT SNELST IN ZUIDELIJKE Winst bij Philips Britse weerdienst verwacht kou PHILIPS NEEMT ERRES OVER VS-Iuitenant van moord beschuldigd WARENHUIS VOOR 10 MILLE LICHTER Katholieken telden koppen: GEMIDDELDE PRIJZEN APPELEN EN PEREN Winnaar no. 109.886 in het Chevron kleurenspel Grosheide tegen leerplicht werkende jeugd Inspaak Dubbel Paskamer Tinbergen besteedt geld Nobelprijs aan ontwikkelingswerk Weer goedkope koelhuisboter Roermond Reactie f 500,- Wie zei er ook weer dat alle verpakte tarwebrood hetzelfde was? VAN OVERBEEKE Direkteur P. J. van de Sande Telefoon (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: f 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 25e Jaargang No. 6113 Advertentieprijsper mm 16 cent; per advertentie 2,40, exclusief 4 o.i.w. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handelj- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regelmeer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/UTRECHT De werknemers van Werk spoor in Utrecht hebben gisteren tijdens een emotionele vergadering in de bedrijfskantine >,nee" gezegd tegen de resultaten van het overleg dat de vakbonden met de Raad van Bestuur der VMF in Den Haag hebben ge voerd. Dit betekent dat het allerminst zeker is dat het werk vanmorgen wordt hervat. Blijven de Werkspoorders staken, dan is het een wilde staking want de vakbonden hebben zich wél akkoord verklaard met de resultaten van het overleg. De vakhonden zullen twee stakings dagen uitbetalen aan hun leden. Wat de niet-leden krijgen staat niet vast. „Voor hen sta ik hier niet" zei stakingsleider en NW-functio- naris J. Meijnikman. De stakingsleider die twee dagen lang de directie van het bezette be drijf waarnam en van de hele actie een uiterst gedisciplineerde demon stratie wist te maken, werd bijna weggehoond. Toen hij, gevolgd door een aantal beledigde ondernemingsraadsleden (zij waren ervan beschuldigd „met koffie gevulde magen" te hebben) wegging, werd vanuit de zaal geroe pen „dit alles is een truc van de di rectie". De belangrijkste grief van de Werk spoor-stakers is dat de bonden bij het overleg in Den Haag niet voldoende te weten zijn gekomen (of garanties hebben gekregen) met betrekking tot de continuïteit van het bedrijf op lan gere termijn. EINDHOVEN Het Phiüpsconcern heeft in het derde kwartaal van dit jaar een netto-winst geboekt van 114 miljoen gulden, bij een omzet van 2.965 miljoen. De cijfers van de overeenkomstige periode van 1968 waren: 2.619 miljoen; winst 97 mil joen. Inmiddels werd gisteren ook be kend dat Philips.alle activiteiten die R. S. Stokvis .en Zonen N.V. onder de naam Erres voert, zal overnemen. Hiertoe wordt een nieuwe N.V. ge sticht, de N.V. Erres-Nederland. De bij Erres-Stokvis werkzame werk nemers (60 iham) zullen deels over gaan naar de nieuwe N.V. en voor een deel bij Stokvis kunnen blijven. COLUMBUS (Reuter) Een Amerikaanse luitenant is in staat van beschuldiging gesteld in ver band met moorden op Zuidvietname- se burgers, die in maart vorig jaar zouden zijn gepleegd. Het is de 26-jarige William Cal- ley, tegen wie een onderzoek gaande is. C alley is thans gelegerd te Fort Benning, bij Columbus. Hij is niet in hechtenis genomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide (Onderwijs) is er tegen de werkende jongeren te verplichten minstens een dag in de week aan onderwijs of vorming te besteden. Hij zou niet graag zien dat ouders voor de kantonrechter kunen ko men omdat hun kind de partiële on- derwijsplicht op een dag per week ontduikt. Volgens staatssecretaris Grosheide moeten de werkende jon geren zelf opgewekt en gemotiveerd worden van hun recht gebruik te ma- 'ken. Het moeilijke punt is, aldus de staatssecretaris, of de bedrijven ver plicht kunnen worden loon door te betalen, wanneer er een arbeidsver- 'bod van een dag per week komt voor werkende jongeren. Zo'n partieel ar- beidsverbod zou wel de beste oplos sing zijn om de jongeren hun recht op onderwijs en vorming te garan deren. Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft laten weten dat hij be reid is in de arbeidswet het partiële 'arbeidsverbod voor jongeren en door betaling van loon te regelen, maar daarover moet dan eerst een spoed ■advies van de SER komen. Samenvattend komt de overeen stemming die de vakbonden en het VMF-bestuur in Den Haag bereikten er op neer dat VMF grotere openheid zal betrachten b(j het bedrijfsbeleid en dan in het bijzonder bij de reor ganisatie en herstructurering ervan. De vakbonden zullen inzage krijgen in alle belangrijke cijfers en inspraak bij de uitvoering van reorganisaties, vooral als het gaat om afvloeiing of ontslag van personeel. De vakbonden hebben niet zover willen gaan te eisen dat de reorgani satie zijn beslag krijgt zonder een en kel ontslag. Daartegenover heeft VMF be loofd de 300 ontslagen, waarover mi nister de Block het woensdag in de Tweede Kamer ook al heeft gehad, zoveel mogelijk te beperken. Voor Utrecht zit er echter nog wel ontslag voor minstens honderd man voor eind 1970 in. De vakbonden zuilen ook inzage krijgen van het rapport dat een dui delijk beeld geeft van de sociale en economische situatie van het concern Vertegenwoordigers van de vakbe weging zal ook inzicht verschaft wor den in de situatie van de gieterijen binnen het concern. Ten aanzien van de afvloeiingsre geling werd overeengekomen dat de „gecorrigeerde,, Kromhoutregeling van Kracht zal zijn. Ook is de Raad van Bestuur bereid de vakbonden de brief te tonen die VMF aan minister De Block stuurde en waarin om regeringsgaranties werd gevraagd. Personeelsaanpassingen zullen in principe in de eerste plaats moeten worden opgevangen door het natuur lijke verloop. De vakbondsvertegenwoordigers toonden zich tevreden met het be reikte resultaat. „Het is een basis waarop we weer aan de slag kunnen gaan", aldus NW-bestuurder War»- steker. Sint-Eloy-bestuurder Boode lichtte nog eens toe dat de actie van de vak beweging zich voornamelijk richtte tegen een dreigende sluiting van de afdeling rollend materieeL Dat was en blijft voor de vakbeweging on aanvaardbaar, zo zei de heer Boode. IN HAAR WONING in Den Haag is de 75-jarige mevrouw N. C. de Reus dood aangetroffen. Zij bleek overle den aan kolendampvergiftiging. IN CHICAGO zijn bij een schietpar tij tussen de politie en gangsters 2 doden een politieagent en een gangster gevallen en 7 gewonden. DE N.V. „VEREENIGDE Industrieën Rotterdam" v/h Ph. Verhagen en Zoon heeft over het boekjaar 1968 een verlies geleden van f 1,4 min. (v.j. f 1,5 min). Een deel van de buit, uitgestald in het Bredase politiebureau. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Daar heb je de ruiltante weer. De hoeveelste keer is dat al", was de laatste maanden een veelgehoorde zin in de Klantenservice van C en A te Breda. Die ruiltante was de keurige, 42-jaar oude mevrouw C. H. K. uit Tilburg, die een uiterst geslepen winkeldievegge blijkt te zijn. Bjj huiszoeking werden 105 kledingstukken gevonden, de meeste met de prijskaartjes er nog op. Die buit hangt nu als in een kledingmagazijn aan rekken in een kamer van het Bredase politiebureau. Een voorzichtige schatting komt op een totaal bedrag van 10.000 gulden. zaak van dezelfde firma in een an dere stad, waar zij de jurk inruilt. Methode drie: ze gaat binnen en koopt een jas. Ze betaalt die en gaat naar huis. Enkele dagen later komt zij terug met de bon van de jas. Ze steelt precies dezelfde jas en gaat naar de Klantenservice met de jas en de bon. De politie heeft de indruk, dat er nog wel meer boven water zal ko men. Een aanwijzing in die rich ting geeft al de aanwezigheid in haar huis van 44flessen sterke drank, die in enkele kasten ston den opgeslagen. Deze zijn ook in beslag genomen. De vrouw had drie methoden om kleding te stelen. Ze deed dat meest al bij C en A in Den Bosch en Bre da. De politie gaat uitzoeken of de vrouw nog in andere kledingmaga zijnen een bekende blijkt te zijn. De eerste methode was: de vtouw gaat de zaak binnen, zoekt op de grond naar prijskaartjes van ver kochte kledingstukken. Met zo'n kaartje loopt rij de rekken langs tot zij iets van gelijke prijs heeft gevon den. Daarmee stapt ze naar de Klan tenservice en vertelt, dat zij bij na der inzien het kledingstuk toch maar liever wil ruilen. Methode twee: op de drukste uren gaat zij naar binnen en zoekt drie kledingstukken uit. Feitelijk mag zij er maar twee mee de paskamer in nemen, maar wie ziet dat ze er een meer meeneemt? In de paskamer verstopt zij b.v. een jurk onder haar jas en loopt met de twee andere kledingstukken iin de hand er weer uit. Ze gaat naar buiten, trekt de jurk weer uit en gaat met kaartje en jurk naar een Ze ruilt de jas in en gaat met het eerder betaalde geld naar huis, waar de eerste jas ligt. Daarom bevreemdt het ook niet dat in het kledingrek in het politiebureau enkele keren tweemaal dezelfde kledingstukken hangt. De vrouw wordt vandaag voorge leid aan de officier van justitie te Breda. De zaak kwam aan het rollen, toen de vrouw woensdagmiddag bij C en A in Breda weer aan het rondsnuffelen was. Op zeker mo ment kwam z'ij met een kassabon en een damesjas naar de Klanten service. Omdat men daar toch wel wilde weten of de vrouw de zaak niet oplichtte werd de bon eens goed bekeken. Uit de code bleek, dat het de bon van een herenjas was. Dat was voldoende om de po litóe te waarschuwen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Prof. J. Tinbergen winnaar van de Nobelprijs voor eco nomie, heeft besloten het bedrag van deze prijs te besteden aan een on derzoek in het belang van de ontwik kelingslanden. Het onderzoek zal gaan over de bijdrage die een belas ting op grondgrondbezit zou kunnen leveren tot 1. versterking van de belastingont vangsten; 2. het bereiken van minder ongelijk heid en 3. het verhogen van de produktie van de landbouw. Prof. Tinbergen zal het Nederlands Economisch Instituut verzoeken dit onderzoek ter hand te nemen. (Van onze weerkundige medewerker) Na de vliegende storm van zon dagavond met in het noorden wind stoten boven 120 km per uur, kwa men wij tijdelijk weer in zachte lucht terecht van 13 a 14 graden. Toch verwacht Engeland in deze maand kouder weer als gevolg van lucht uit de poolstreken, die de tem peratuur aan de lage kant zou hou den met kans op sneeuwbuien en nachten met wat lichte vorst. In het midden van de week zagen wij deze koude pooilucht al met ha gel- en sneeuwbuien in de richting van Schotland stromen. Het is waar schijnlijk dat tegen het einde van de week de temperatuur een daling te zien zal geven. De kans op wat lich te vorst in de nacht gaat toenemen, vooral in het binnenland en de mo gelijkheid voor een paar natte sneeuwbuien is rond midden novem ber vrij groot. Verleden jaar kregen wij na een warm begin midden november ook kouder weer met zelfs al spiegel gladde wegen. In 1965 werd in het noorden na een lichte sneeuwbui 's nachts al 13 graden vorst geme ten. Wat dat betreft kan november soms al winters uit de slof schieten. ROME: Filmactrice Gina Lollobrigida heeft vandaag haar verloofde George Kaufman aan de pers voorgesteld. Op de foto: het paar op het vliegveld van Rome. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kerkbezoek van katholieken in de bisdommen Breda en Den Bosch is in de af gelopen dirie jaar met vijftien procent teruggelopen. Deze twee zuidelijke bisdommen noteren de scherpste daling in kerkbezoek. In het bisdom Breda gaat iets minder dan de helft (49 pet) nog naar de kerk. In Den Bosch nog 56 procent. (Van onze correspondent) DEN HAAG Goedkope koel huisboter, die bij een redelijke dek king van de kosten van de betrok ken distributieschakels voor de de tailhandel tegen 1,20 per pakje van 250 gram kan worden verkocht, zal binnen enkele dagen verkrijgbaar zijn. Aldus een mededeling van het ministerie van landbouw. Zoals bekenld kreeg de minister van iandbouiw en visserij, ir. P. J. Lardtoois, in de ritting van de EEG- raad van landbouwministers op 27 oktober de vereiste toestemming om 7500 ton koelhu: "..>ier uit de opslag van het voedselvoorzienongs in- en verkoopbureau (VIB) op de binnen landse markt te brengen. (Van onze correspondent) GOES Uit een overzicht van de afdeling Statistiek van het Produkt- schap voor Groenten en Frurt blijkt, dat in de maand september de ge middelde prijs van appelen in ons land 21 cent per kg bedroeg tegen het vorig jaar 29 cent per kg en twee jaar geleden 24 cent. Landelijk gezien was in d emaaind september de Jo nathan gemiddeld het goedkoopst met 7 cent per kg. James Grieve kwam aan een middenprijs van 19 cent per kg tegen het vorig jaar 30 cent. Cox's Orange Pippin bracht gemid deld 30 cenit per kg op tegen in 1968 40 cent. De gemiddelde prijs van peren was in de maand september op de Ne derlandse veilingen 31 cent per kg. Het vorig jaar was dat in deze maand maar 19 cent en 43 cent was de mid- denprijs van 1967. Précoee de Tre- voux was met 15 cent per kg de goed koopste peer. Het vorig jaar was de middenprijs hiervan 17 cent en in 1967 38 cent. Conference kwam dit jaar in de maand september aan een gemiddelde prijs van 32 cent per kg tegen 19 cent het vorig jaar er. 40 oeat twee jaar geleden. ABBA ELAN, de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, zal be gin. volgend jaar officiële bezoeken aan Nederland en België brengen. De cijfers zijn afkomstig van het katholiek sociaal kerkelijk instituut (k.a. s.k.i.) in Rotterdam dat van 12 tot 19 oktober in allle kerken en ka pellen in Nederland een telling hield. In heel Nederland zet de dialende tendens van de laatste jaren zich voort. Het gemidldeOldie dalinigscijfer ten opzichte van de telling van 1966 is 13 procent, ofwel 420.000 kerk gangers minder. Ook het zuiidölijke hisdom Roer mond zakte ondier het landelijke da- lingscijfer uit: 14 procent. De ge ringste teruggang vertoonde Gro ningen waar ook de kerkgang met 66 procent nog altijd het hoogst is. Een absoluut diepterecord boekt Rottendam, hoewel de daling (12 procent) onder Viands gemiddelde bleef: slechts 39 procent. De perschef van het bisdom Breda, de heer Frans Oudejans, gaf desge vraagd het volgende commentaar: Het bisdom Breda heeft altijd grote kerksheid gekend, oko al door het bestaan van ettelijke kleine dorpen (parochies), waar de kerk de rol van sociaal en samenbindend element heeft vertolkt. Nu alom van ver stedelijking sprake is, spreekt het vanzelf, dat dit ook kenbaar wordt in het kerkbezoek. Verder is de opvat ting inzake zondagsplicht duidelijk minder krachtig aan het wordien. Hoewel niemand de teruggang toe juicht, behoeft dat niet onmiddellijk aanleiding te geven tot paniek. De kerk kan er ook een uitdaging in zien: hoe slaagt ze niet alleen in het vasthouden van trouwe bezoekers, maar ook en vooral in het aantrek kelijk zijn voor de jonge gerentie? De jongerendiensten die op vele plaat sen worden gehouden, behoren nu al tot de best bezochte missen. Meer dan op zwaarwichtige discussies over ondergeschikte zaken in de traditio nele liturgie dient hier de aandacht aan te worden gegeven. (ADVERTENTIES) Mevrouw P. A. Slabbers Kelperweg 1 Keipen. (Limburg) Totaal 187.278 prijzen ChüVTOn van f1,- t/m (1000.-. Tank bij Chevron en win zo'n prijs. Een aardige mevrouw in Axel zei dat. Maar die kon het niet weten, want ze had nog nooit King Corn Stout gegeten. De meeste mensen weten wél dat King Corn Stout tarwebrood zichtbaar lekkerder en gezonder is. King Corn, overal in Nederland elke nacht vers gebakken, dagelijks vers op tafel en dagenlanger vers. King Corn-.'t enige dat u weggooit, is de verpakking. GEDISTILLEERD WIJN BIER FRISDRANKEN Ook voor geschenkverpakkingen WESTKOLKESTR./DIJKSTR. TEL. 2231

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1