Lugters meldt zich vrijwillig Mevr. Gandhi uit eigen partij gezet 0LGA Regering actief voor werkende jongeren DDT-verbod in Amerika DDR WIL PRATEN MET BONN Windhozen richten veel schade aan Landbouw schap wil regeling van schade Hnzmaai De Block: Ontslag voor 300 man in Utrecht en Hengelo Conservatieve vleugel van Congrespartij neemt wraak Volgend jaar nota Recht Sympathie Bezetting Zorgen Henkes overgenomen door Spiritusfabriek in Bergen op Zoom Justitie gelooft niet meer in schuld aan misdaden in 1966 Kerstverlof 1966 Discriminatie vrouw in VS erger dan discriminatie neger Brandt: spoedig ondertekening atoomverdrag Verkiezing Campagne Dijken worden scherp in het oog gehouden LUCHTVERVUILING PéCHINEY IN SL0E de heerlijk zachte matras DirefchsurP. J. <fe Send* Telefoon: (01150)—2071 Redaktie- en Administr»tie-adre«: Smidswal Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. .#1 DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 25e Jaargang No. 6112 Advertentieprijsper mm 16 cent; per advertentie 2,40. exclusief 4 B.l.w. Rubriek ..Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere r?6el 23 cent. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging- Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen STAKERS BEZETTEN WERKSPOOR (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/UTRECHT. Het ziet er naar uit dat ook vandaag de 2200 werknemers van Werkspoor Utrecht zullen staken. Sinds gistermorgen is het bedrijf door de werknemers, geleid door de vakbonden, bezet. Gisteravond werd door de ondernemingsraad van het platliggende bedrijf en door de vakbonden bekend gemaakt dat de staking „voor waardelijk tot 24 uur zou worden beperkt". De voorwaarde geldt een gunstige uitslag van het overleg dat de vakbonden gisteren in Den Haag begonnen met de Raad van Bestuur van de VMF. Dit beraad werd gisteravond echter zonder resultaat verdaagd tot vandaag. De kern van de eis van de vakbon den is dat geen personeel zal wor den ontslagen als Werkspoor is voorzien van (N.S.)-órders. Volgens een mededeling van minister De Block in de Tweede Kamer gister middag, kan VMF er echter niet aan ontkomen 300 man te ontslaan in het kader van de broodnodige reorgani satie. Er moeten veel meer mensen het veld ruimen, maar de rest kan langs natuurlijke weg afvloeien. Van de 300 ontslagen moeten er 200 in Utrecht vallen en 100 in Hengelo (Stork). Overigens, zo bleek in de kamer, is bij de reorganisatie nog geen re kening gehouden met een besluit van staatssecretaris Keijzer om bij uitzondering de N.S. 60 treinstellen vervroegd bij Werkspoor te doen be stellen. Bekeken moet dus nog wor den of deze order een deel van de ontslagen kan voorkomen. Minister De Block deelde mee dat de regering nog niet heeft beslist over het verzoek om garanties van de zijde van de VMF. Wel is de re gering van mening, aldus de minis ter, dat de moeilijkheden bij de VMF niet afgewenteld mogen wor den op de Nederlandse Spoorwegen. DEN HAAG (ANP) Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Rooivink wil per 1 augus tus 1970 in het kader van de ar beidswet 1919 een voorwaardelijk arbeidsverbod voor vijftienjarigen van kracht laten warden. Zij hebben hierover advies gevraagd aan de So ciaal-Economische Raad. Met deze maatregel lopen zij voor uit op de invoering van een partiële en vormingsplioht voor deze catego rie van jongeren. Het voorwaardelijk arbeidsverbod zal naar schatting be trekking hebben op 25.000 a 30.000 jongens en meisjes. De belangen van de werkende jon geren staan bij minister Veringa en diens staatssecretaris hoog genoteerd. Dit bleek gisteren uit de verdere ant woorden van de bewindslieden op de pleidooien die de Tweede Kamer vo rige week bij de onderwijsbegrotings behandeling voor de werkende jeugd hield. Minister Veringa zei er sterk over te denken de afdelingen vormings werk voor leerplichtvrije jeugd en het leerlingwezen van zijn ministerie samen te brengen in een nieuw te vormen directie binnen het directo raat-generaal voor het onderwijs. Dit voor wat betreft de organisatorische kant. Staatssecretaris Grosheide zette uit een welke concrete maatregelen de regering op korte tremijn zal tref fen om de opleidingsmogelijkheden te verbeteren. De staatssecretaris zal met school besturen en vakopleidingsorganen gaan praten over spoedige algehele afschaffing van het avondonderwijs in het kader van het leerlingwezen voor de 14 t.m. 17-jarigen. Afschaffing van de cursusgelden voor leerlingen met leerovereenkomst beneden de 18. Bevordering van ex perimenten met streekcentra voor werkende jongeren. Het uiteindelijke doel van de rege ring is een recht op onderwijs en vorming een dag per week voor alle jongeren tot 18 jaar. Volgend jaar krijgt de kamer een beleidsnota over deze op langere ter mijn te nemen structurele maatrege len. WASHINGTON (AFP) De Ame- rikaanse minister van volksgezond heid, John Finch, heeft aan president Nixon een wetsontwerp voorgelegd voor een verbod van het verkopen van het insektendodende middel DDT. Sinds april jl. houdt een com missie van specialisten zich bezig met een onderzoek naar de eventuele schadelijke gevolgen van het middel. In antwoord op een vraag van de socialist Van den Doel, zei de minis ter dat ook de aandeelhouders zullen voelen dat er moeilijkheden zijn en niet alleen de werknemers, die ont slag boven het hoofd hangt en die bo vendien hun winstuitkering van 8 pet. zien ingehouden. De staking bij Werkspoor werd on dersteund door een groot aantal sympathiestakingen bij andere VMF- bedrijven. Er werd gestaakt in Am sterdam (bij Werkspoor zowel als bij Stork), in Sneek, Grouw en Gorre- dijk, in Weesp en in Bergen op Zoom. Soms gold het korte stakin gen of sit-down-acties, maar in Ber gen op Zoom werd de hele middag niet gewerkt. 450 man (handarbei ders) namen aan de staking deel. De staking bij Werkspoor in Utrecht had een uiterst gediscipli neerd verloop. In feite is sprake van een bedrijfsbezetting. Stakingsleider J. Meijnikman van de NW-metaal- bedrijfsbond, stelde met behulp van vakbondsvertegenwoordigers, onder nemingsraadsleden en leden van af delingscommissies een ordedienst in en vestigde daarmee een strak regi me. Het was niet mogelijk om zo maar zonder verlofbriefje de poort uit te wandelen om naar Milan- Feijnoord te gaan kijken; zelfs niet voor Meijnikmans eigen dochter, die nog een heel wat betere „smoes" had, namelijk een afspraak met de dokter. Pas nadat om half vijf in de kan tine was bekendgemaakt dat ook de nachtploeg niet zou werken (omdat de staking immers in principe 24 uur zou duren) gingen de poorten open en konden de 2200 Werkspoor-sta kers naar huis. De avondploeg van 250 man betrok daarna de kantines om daar tot 2 uur vannacht te blij ven. De gemeentebesturen van Utrecht en Hengelo hebben zich respectieve lijk per speciale koerier en per tele gram tot de regering gewend om blijk te geven van hun grote be zorgdheid over de werkgelegenheid in hun steden (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM De N.V. Zuidnederlandse Spiritusfabriek in Bergen op Zoom heeft de aandelen overgenomen van d!e N.V. Henkes Distilleerderijen in Hendrik Ido Am bacht. Dit blijkt uit een publikatie in het voorlichtingsblad van de CSM, waarvan de Spiritusfabriek weer een onderdeel is. Onder de hoede van de Spiritusfa briek bevond zich ook al de distil leerderij en alcoholfabriek „De Pa pegaai". (Van een onzer verslaggevers) TILBURG-BREDA Piet Lugters is uit eigen beweging terugge keerd naar het rijksasiel de „Kogelenbergh" te Den Haag, waar hij zjjn ter beschikkingstelling van de regering ondergaat. Gistermiddag is dr. E. C. Essen, de directeur-geneesheer van het rijksasiel, hem persoonlijk komen ophalen van het Tilhurgse woonwagencentrum. Donderdag j.l. had Lugters zich tij dens een familiebezoek op het kamp ontdaan van zijn begeleider. De in- rekening van Piet Lugters is op „vrij unieke wijze" gebeurd, zoals de offi cier van justitie in Breda, mr. E. Bauwens het noemde. Politie en justitie waren vrijwel onmiddellijk op de hoogte van het feit, dat Piet Lugters zich schuil hield in het Tilburgse woonwagencentrum. „Van het begin af aan heeft hij zijn verdwijnen als een onbezonnen daad beschouwd. Hij heeft vaak in dubio gestaan over wat hij zou moeten doen. Dat weten we van zijn familie, die niet ingenomen was met de zelf genomen vrijheid van Piet. De poli tie is meermalen in en om de wagen van de vader van Piet Lugters ge weest, maar kwam er steeds te vroeg of te laat", zo deelde mr. Bauwens ons gisteravond mee. De betrokken autoriteiten hebben er angstvallig voor gewaakt, de zaak niet te forceren. „Het is bijzonder eenvoudig een simpele man als Lug ters tegen het plafond te jagen", al dus de officier van justitie. „We heb ben steeds geweten waar hij onge veer zat. We hebben de zaak in de gaten gehouden om indien nodig bij de geringste misslag in te grij pen. De vorige maal werd hij ver dacht van een groot aantal misdaden. Nu lag dat anders, bovendien heeft hij zich in de „Kogelenbergh" altijd goed gedragen". Maandag heeft de directeur-ge- neesheer van de „Kogelenbergh" een brief geschreven aan de vader van Piet Lugters en daarin meegedeeld, dat Piet met zijn wegblijven dat juridisch niet strafbaar is zijn proefverlof met Kerstmis riskeerde. Piet zou met trouwplannen rondlo pen en wil na zijn terugkeer in Til burg als autosloper beginnen, zo deel de mr. Bauwens verder mee. „Het is nu wel de vraag of zijn proefverlof nu inderdaad zal doorgaan". Volgens de officier van justitie is Lugters „bepaald geen hopeloos ge val. Je moet nu eenmaal iemand, die t.b.r. heeft langzamerhand aan een zekere vrijheid laten wennen. Soms gaat dat wel eens met wat strubbe lingen gepaard. Maar als je altijd tien politiemannen om hem heen zet, is hij inderdaad snel geschikt voor iedereen levenslang onmogelijk te worden". Mr. Bauwens merkte tenslotte op, dat hij in de loop der laatste jaren er aan is gaan twijfelen of Lugters in 1966 inderdaad ook wel al dan niet in gezelschap van zijn jeugdvriend Piet Damen de reeks misdaden heeft gepleegd, die aan hen zijn toe geschreven. „Hij is er niet voor ver. oordeeld en ik geloof inmiddels ook niet meer, dat hij ze gepleegd heeft", aldus mr. Bauwens. BERLIJN (DPA) De premier van Oost-Duitsland, Stoph, heeft Bonn onderhandelingen aangeboden over het aanknopen van wederzijdse betrekkingen op basis van gelijkge rechtigheid. Iri een rede ter gelegenheid van het 550-jarig bestaan van de univer siteit van Rostock verlangde Stoph van de Westduitse regering dat zij haar „in strijd met het volkenrecht zijnde inmengingen in de betrekkin gen van de DDR met andere staten" opgeeft. Hij oefende voorts kritiek op de van de nieuwe socialistisch-liberale Westduitse regering afkomstige „te genstrijdige opvattingen en dubbel zinnigheden over de te volgen poli tiek". In zijn regeringsverklaring had bondskanselier Brandt weliswaar over de existentie van twee Duitse staten gesproken - een novum in de officiële politiek van Bonn - maar hij had een volkenrechtelijke er kenning van de DDR evenwel van de hand gewezen. Naar de mening van Stoph konden de betrekkingen van de twee Duits- landen zich slechts ontwikkelen wan neer zij gebaseerd zijn op interna tionaai erkende rechtsregels, vrij van elke vorm van discriminatie. De ves tiging van dergelijke betrekkingen is een onvermijdelijke noodzaak, zo be sloot premier Stoph zijn toespraak. Personeel van Werkspoor-Utrecht verzameld in de grote kantine van het bedrijf, stakend, discussiërend, af wachtend. WASHINGTON (RTR) Ameri kaanse vrouwen hebben in veel ge vallen van een grotere discriminatie te lijden dan negers. Dit heeft de voorzitster van een door president Nixon ingestelde vrouwenraad ver klaard. (Van onze verslaggevers) BAARLE-NASSAU/BREDA Windhozen hebben gistermiddag op verschillende plaatsen in Nederland en België schade aangericht. In Baar- le-Nassau werd een kalverstal met daarin honderd kalveren uit elkaar gerukt. De dieren bleven ongedeerd omdat het puin terechtkwam op de boxen waarin ze stonden. Ook ande re schuren in Baarle werden geheel of gedeeltelijk vernield. Kippenhokken sloegen aan stuk ken, bomen werden ontworteld. De schade loopt in de tienduizenden gul dens. In Venray trof een windhoos een kalkoenmesterij. De hokken werden weggeblazen en ruim 1000 kalkoenen werden gedood. Schade ongeveer 80 mille. Het Noordoostpolder-dorp Nagele werd eveneens getroffen. Van tien tallen huizen sneuvelden de ramen. In Noord-België hield het nood weer ook behoorlijk huis. In Antwer pen knapte een gigantische container kraan af als een lucifer. Schepen sloegen los en van drie gebouwen braken de daken los. Laat in de mid dag dreigde het centrum van de stad onder te lopen maar precies op het kritieke moment keerde het tij. Er werd in Antwerpen en Mechelen, maar ook in andere Noordbelgische plaatsen voor tientallen miljoenen franken schade aangericht. BONN (DPA) Bondskanselier Brandt heeft gisteren in het West duitse parlement duidelijk te kennen gegeven, dat hij van plan is ondanks de voortdurende bezwaren daartegen van de christen-democratische oppo sitie het verdrag tegen de versprei ding van kernwapens spoedig te on dertekenen. Hij verwierp het verwijt van een overhaaste behandeling" en waar schuwde met klem voor de nadelen, die een nog langer uitstel van de on dertekening zou meebrengen. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI Het al lang du rende conflict tussen de Indiase pre mier, mevrouw Indira Gandhi en een krachtige conservatieve groepering uit haar eigen partij, heeft er giste ren toe geleid dat mevrouw Gandhi uit de Congrespartij is gezet. De Indiase minister van binnen landse zaken Jasjwantrao heeft mee gedeeld dat deze breuk tussen de partij en de premier geen invlode zal hebben op de regering. Het royement is een actie van het dagelijks bestuur waarin mevrouw Gandhi's felste tegenstander, de con servatieve partijvoorzitter S. Nija- lingappa en zijn aanhangers de over hand hebben. Toen het bestuur het besluit nam waren 11 van de 21 le den aanwezig. De strijd om de macht in de rege rende Congrc-spartij tussen premier Indira Gandhi en de „conservatieve" leiders in de partij, trad in juli aan de dag bij de aanwijzing van een kandidaat voor de presidentsverkie zingen. Met het oog op een komende nederlaag bij de keus van een op volger van de op 3 juni overleden president Zakir Hoessein, pleitte pre mier Gandhi op het partijcongres te Bangalore (10 tot 13 juli) voor na tionalisatie van zes grote banken. Dit voorstel bracht haar in direct*, botsing met de rechtervleugel van de partij en in het bijzonder met vice-premier en minister van finan ciën Morarji Desai. Op 16 juli ont sloeg zij Desai en nam zelf het mi nisterie van financiën over. Drie da gen later besloot premier Gandhi, na een spoedtoijeenkomst van het kabi net, veertien banken te nationalise- Maar de „conservatieven" hadden nog steeds een zeer kleine meerder heid in een acht leden tellend col lege uit de parlementsfractie, dat op 12 juli de voorzitter van het Lager huis, Sanjiva Reddy, als de officiële presidentskandidaat aanwees. Dit on danks een verbitterde oppositie van mevrouw Gandhi, die haar steun gaf aan de onafhankelijke kandidaat Giri. Bij de verkiezingen van 20 augus tus boekte de premier een overwin ning door de verkiezing van Giri tot president. Hierna bestond er weer hoop dat de eenheid in de partij zou worden hersteld, maar deze werd verijdeld door partijvoorzitter Nija- lingappa, die het dagelijks bestuur van de Congrespartij bijeenriep om disciplinaire maatregelen tegen me vrouw Gandhi en de bestuursleden, die voor Giri hadden gestemd, te overwegen. Het dagelijks bestuur was echter tegen iedere actie tegen de premier en haar aanhangers. In oktober begon de groep-Gandhi een openlijke campagne om Nija- lingappa weg te krijgen. De partij voorzitter sloeg terug door twee van mevrouw Gandhi's aanhangers uit het dagelijks bestuur te ontslaan. De premier boycotte daarop be gin november een bestuursvergade ring en verklaarde, dat het optreden van het dagelijks bestuur illegaal was. Beide groepen schreven daarop een vergadering van het landelijke partijbestuur uit. Mevrouw Gandhi voor 21 november en Nijalingappa voor december. (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD/VLISSINGEN De stormachtige wind heeft gisteren in Zeeland en West-Brabant voor eni ge onrust gezorgd. Het heemraad schap de Brabantse Bandijk heeft zelfs gistermiddag enige tijd een (zeer) beperkte dijkwacht ingesteld. De aankondiging van de verhoog de windkracht maakte het n.l. nood zakelijk, dat de Brabantse kust in de gaten werd gehouden. Overigens had den zich gisteravond tijdens het hoogwater geen abnormale situaties voorgedaan. De rijkspolitie te water en de kustbewakers bereiden zich overigens voor op een zwaar dagje: vanmorgen zou de wind nog zo krachtig zijn, dat er tijdens het hoog water weer een riskante toestand zou kunnen ontstaan. PREMIER GANDHI buiten gezet (Van een onzer verslaggevers) GOES De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het landbouwschap heeft het college van G.S. van Zee land om een onderhoud op korte ter mijn gevraagd naar aanleiding van een rapport over de gevolgen van de vestiging van Péchiney in het Sloe- gebied. In dit rapport, dat is samen gesteld door dr. J. Tesink (directeur van de provinciale gezondheidsdienst voor dieren) en ir. J. Prins (voorzit ter van de ZLM), wordt geconclu deerd dat er een halt moet worden toegeroepen aan de ontwikkelingen in het Sloe. In elk geval zal een odie^ raffinaderij in dit gebied moeten war den geweigerd. Als alternatief geveif de rapporteurs het land van Saefi tinghe, dat volgens hen het zeeëa* venindustriegebied moet worden. lit het verzoek aan GS wordt als het voorlopige standpunt van de gewes telijke raad van het landbouwschap in Zeeland en Brabant gegeven. La ter zal een definitieve nota worden uitgebreid. Het standpunt van de landbouw is, dat er een bufferzone (beplantings gordel) moet worden aangelegd rond fluoruitstotende bedrijven in het Sloe en dat er een sluitende schaderege ling moet worden ontworpen voor de bedrijven die schade lijden van Pé chiney. Door de provincie zou een fonds hiervoor moeten worden inge steld. Verder meent de gewestelijke raad dat deskundigen in een vroeger stadium moeten worden betrokken bij de besprekingen over vestiging van industrieën in Zeeland. De land bouw voelt zich op dit punt ernstig kortgesloten. (ADVERTENTIE) 4 t! •t

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1