Scylla uit de strijd ■HR KNGV: contact NKGB blijft FINALE SLECHT BEZET Nü 41% rente op heÏAMRCK spaarboekje! AMATEURCONTRACT WORDT NU UNIFORM Wilt u uw spaargeld zien groeien? Dat kan. \MRO BANK Bracke faalde voor 2e keer Het nit—iken van de traditie-oir Niet denderend U kunt ook een AMRO-Spaarrekening nemen. Die geeft u - afhankelijk van de termijn - een rente van 4]/2, 5, 5]/2, 6 of zelfs 7 procent. U ziet het: sparen bij de AMRO Bank gaat sneller. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Marathon Wie beweert, dat hij meer caramboles maakt omdat hij ïwiï) rookt, overdrijft natuurlijk sterk. Wie echter beweert, dat \-twUv een prima halfzware shag is, heeft gelijk Of u nu anker kader 47/2 of gewoon tien over rood speelt, steek er een (M*) bij op, dan rookt u in ieder geval voortreffelijk Maandag 10 en dinsdag 11 november 1969 DE VRIJf 2EEUW LEIDEN (A.N.P.) De Leidse ta feltennisvereniging Scylla heeft in de tweede ronde van het Europa- Cuptoernooi voor landskampioenen, een duidelijke nederlaag geleden te gen de Westduitse titelhouder VFL Osnabrück. De Nederlanders slaag den er niet in ook maar een game te winnen tegen de technische betere Duitsers, die bovendien een hoger tempo speelden. Het dichtst bij een succesje kwam nog Bert van der Helm, die in zijn eerste game tegen de 34-jarige Ernst Gomolla drie kansen kreeg de Duit ser op een achterstand te zetten. De Nederlandse kampioen, die wegens een armblessure een week niet heeft kunnen spelen, kon het beslissende punt echter niet maken (22—24). In volgende game was hij kansloos (17 21). Deze overwinning bracht de Duitsers op 50, zodat de wedstrijd reglementair ten einde was. Ook in de vier eerste partijen van de avond werden de Nederlanders weggespeeld. Ed van den Berg was kansloos tegen Ernst Gomolla, die ruim tien jaar geleden internationaal kampioen van Nederland was en wiens flitsende backhandsmashes de Nederlanders steeds verrasten. Spe lend aanvoerder Gerard Bakker was niet opgewassen tegen de uiterst ta lentvolle Bernd Jansen. De volumineuze operazanger Hans Michaeloff (33) bedwong Bert van der Helm. Jansen had bij zijn twee de optreden niet de minste moeite met Ed van den Berg (2112 219). Alle partijen waren binnen het kwartier beslist. Bert van der Helm: winst. geen HANS VULTINK: TITEL (Van onze gymnastiekmedewerker) UTRECHT De contacten, voort vloeiende uit de overeenkomst van 13 juni 1964 zullen voorlopig de eni ge vormen van samenwerking zijn tussen het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond en de Neder landse Katholieke Gymnastiek Bond, aldus de uitspraak van de Algemene Vergadering van het KNGV, die za terdag in Utrecht werd gehouden. Door de vergadering werd voorts een motie aangenomen, waarin men zijn teleurstelling uitsprak over het af wijzen van de voorstellen van het Verbondsbestuur aan de NKGB ge daan. De samenwerking tussen het KN GV en de NKGB was een van de belangrijkste onderwerpen op de agenda, waarvoor de ongeveer 100 afgevaardigden naar het Utrechtse Tivoli waren gekomen. Inzake de samenwerking met de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond, vroeg de heer De Jong de ver gadering een duidelijke uitspraak te doen omtrent de te nemen stappen. De heer De Jong was duidelijk te leurgesteld over het feit dat de NK GB niet wilde overgaan tot een fusie met het KNGV. Een fusie die het KNGV geleidelijk aan had willen doen verlopen en waarvan de heer De Jong aannam dat deze na de be sprekingen van april zo goed als rond zou zijn. Desondanks was de heer De Jong van mening dat het niet aan vaarden van de uitgestoken hand, niet mocht leiden tot verbreking van de contacten met de NKGB. Nadat de vergadering een tiental minuten geschorst was, kregen de di verse kringvertegenwoordigers de gelegenheid het woord te voeren. Ve len stelden zich op achter het Ver bondsbestuur en waren voor hand having van de contacten zoals die bestonden voordat de fusievoorstel- len aan de NKGB werden gedaan. Dit betekende dat de overeenkomst van 13 juni 1964 de enige band zou zijn tussen KNGV en NKGB. Toch was er ook een duidelijke op positie te bemerken, die bij monde van de heer Blom van de Stichting Turnkring aan het licht kwam Hij stelde onder meer dat de overeen komst op papier verbroken diende te worden, maar dat men ten alle tijde bereid moest zijn om samen te wer ken met alle tumorganisaties, waar onder ook begrepen het Koninklijk Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond, een organisatie die tot dus ver door het KNGV-bestuur. bewust of onbewust, wordt doodgezwegen Deze samenwerking zou dan het bes te van onder af aan, dus vanuit de verenigingen, plaats kunnen vinden, waarbij men dan aan geen beperken de bepalingen onderworpen zou moe ten zijn. Bij monde van verbondsvoorzitter J. D de Jong kreeg de vergadering te horen dat de heer G C Veenen- daal, tot nu toe directeur van het KNGV, op zijn verzoek van deze functie was ontheven en benoemd tot bedrijfsleider van het KNGV-recrea- tiecentrum te Beekbergen Tot op volger van de heer Veenendaal was door het Verbondsbestuur reeds ge- installeerd de heer W J de Wolf die tot heden de taak van Contact en Voorlichtingsfunctionaris vervulde. Met ingang van 1 januari zal door het KNGV naast het bestaande offi ciële orgaan ..Het Turnblad" een tweede tijdschrift worden uitgegeven ten behoeve van de verenigingslei- ders en -leidsters Daarbii werd be sloten de bondsverenigingscontribu- ties te verhogen van f 5.tot 15. De verkiezingen leverden niet al te veel moeiliikheden od Alle af tredende functionarissen hadden zich weer herkiesbaar gesteld en werden als zodanig door de vergadering bh acclamatie herkozen vaardigheidswimpels was zoals altijd weer een grote gebeurtenis. Voor de Zeeuws-Brabantse Turnkring was er alle reden tot vreugde. Uit handen van Verbondsvoorzitter J. D. de Jong mocht de heer H. A. Ossewaarde, voorzitter van de ZEBRA, de wim pels in ontvangst nemen voor de vaardigheidsproeven gymnastiek en de jeugd-vaardigheidsproeven gym nastiek. De wimpel voor de vaardig heidsproeven atletiek werd uitgereikt aan de kring Westerkwartier Noor denveld, die voor jeugd vaardigheids- proeven atletiek aan de kring Oost- Groningen. De begroting die Verbondspenning- meester, de heer M. Wevers, voor het jaar 1970 had opgesteld, bedraagt de som van maar liefst 1,3 miljoen gul den. Van dit enorme bedrag zal 48% door het KNGV zelf moeten worden opgebracht, terwijl het resterende zal moeten komen uit subsidies van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de Neder landse Sportfederatie en het Neder lands Olympisch Comité. (Van onze sportredactie) HENGELO Het Nederlands kampioenschap anker kader 47/1 in het Gelderse plaatsje Hengelo is uitgedraaid op een bijzonder saaie vertoning. Een biljarttoneel- stuk met slechts een hoofdrolspe ler: Hans Vultink. De kaderspe cialist uit Groenlo kreeg in ei gen omgeving de titel cadeau. Niet dat zijn tegenstanders het Vultink niet moeilijk probeerden te maken, maar eenvoudig omdat zij een klasse minder speelden dan Vultink, die zaterdagavond al kampioen werd, door zelfs te winnen van de Hagenaar Rij vers terwijl de jonge talentvolle Limburger Jean Bessems de laat ste papieren concurrent van Vul tink Lambert van Leur versloeg. Feest dus voor de supporters van Vultink, die er genoeg waren in Hen gelo, maar het werd niet zo'n uit bundig feest. Het kampioenschap miste de glans, omdat het behaald werd in een zeer zwak bezette finale. Door het ontbreken van Roodenburg, De Kleine, Scholte en Wijnen deva lueerde dit kampioenschap. Boven dien was er nog het feit dat alle deelnemers lange tijd nodig hadden om in hun normale spel te komen. „De ballen deugden niet", was niet alleen de klacht vain de lange Steen bergenaar Bert van Nijnatten, maar ook van kampioen Vultink die zich het eerst acclimatiseerde. Hoe slecht er gespeeld werd blijkt wel uit het feit dat vijf van de acht spelers met een moyenne stonden te spelen dat beneden de grens van 12.00 voor de ereklassers ligt. Mol, Rijvers, Jacobs (degradatie), Sundquest en Van Nij natten (degradatie) faalden jammer lijk in Hengelo. Niet denderend dus, vooral niet van Bert van Nijnatten, die vorig jaar in het Nederlands kampioen schap zo uitstekend tweede werd, achter Vultink met een gemiddelde van 20.63. Van Nijnatten werd nu eveneens tweede. Van Leur, die een hoger moyenne had eindigde name lijk met twee matchpunten minder omdat hij de finale zondagmiddag, die niet meer dan een formaliteit be tekende, van Vu'tink verloor. Van Nijnatten was, ondanks zijn degra datie, toch tevreden: „Ik ben bijzonder slecht begonnen. Na twee nederlagen, tegen Rijvers en Vultink, heb ik me uitstekend hersteld. Ik heb de laatste vijf par tijen gewonnen, dat is niet gek. Jam- ADVERTENTIE) Hans Vultink, die door de afwezigheid van Roodenburg, Wijnen, Scholte en De Kleine, geen tegenstand van betekenis had in het biljartkampioen schap anker kader 47/1. mei van die nederlaag tegen Vul tink. Daar kwam ik maar drie ca ramboles tegen tekort. Als ik die partij had gewonnen, en die kansen heb ik volop gehad, had het toernooi een geheel andere wending gekre gen. Nu was de strijd in feite al in de tweede ronde beslist." Lambert van Leur, de goedlachse slager uit Oss draaide tot zaterdag wel goed mee in de kopgroep, met een zeer acceptabel moyenne van rond de zestien is namelijk geen man met titelaspiraties. Van Leur: „Ik ging als kansloze naar Hengelo, en ik ben niet zo'n vechtjas als Vultink. Ik heb mijn kansen zo goed mogelijk verdedigd. Ik kon niet beter." Van Leur verspeelde zijn tweede plaats tegen Jean Bessems, die zich gesteund door enkele trouwe sup porters uit Cadier en Keer uitste kend weerde. Het positieve van Jean Bessems, die de echte hardheid nog mist is dat hij nooit carrotte zal spe len. „Ik denk het eerst aan mijn ge middelde. Wat heb ik er nu aan als ik twee matchpunten meer haal, maar ik sta op het punt te degrade ren." Wat Bessems in zijn partij te gen Van Leur demonstreerde was pure klasse. Een serie van 184 vorm de de basis voor een knappe overwin ning (300-109 in 11 beurten). Bes sems, de komende jaren beslist een van de grootste concurrenten van mannen als Vultink en Wijnen, kan beslist terugzien op een bijzonder geslaagd toernooi. Bessems behoorde met Van Leur en kampioen Vultink tot de spelers die tevreden kunnen zijn. Toch was Vultink dat met hele maal: „Ik heb te veel zwakke par tijen gespeeld. Het liep niet zoals ik wilde. Het toernooi is inderdaad wat zwakker bezet dan vorig jaar, maar vergeet niet dat ik toen ook won, terwijl Wijnen en Roodenburg er wel bij waren. Ik zou dus niet willen stellen dat ik hier veel geluk gehad heb." Twee spelers behoorden zeer ze ker niet in dit toernooi thuis. De Amsterdammers Toon Mol en Janus Jacobs. Dat het alleen maar irrite rend is dat zij in dergelijke kam pioenschappen uitkomen bewezen zij toen zij zaterdagmiddag tegen elkaar aantraden. Een marathonzitting van bijna drie uur was het resultaat. Mol won (300-252 in de recordreeks van 43 beurten) maar of dat hem veel voldoening zal hebben geschonken blijft de vraag. Voor het publiek een volkomen oninteressant duel en voor de organisatie lastig omdat men ver achterop komt met het tijdschema. Juist wat spelers als Mol en Ja cobs betreft is het misschien zo gek nog niet als het bcmdsbestuur zich eens gaat beraden over de sugges tie van KNBB-voorzitter P. vain En gelen. Hij stelt voor wanneer in de toekomst blijkt dat de kadertop in Nederland smaller wordt te over wegen het Belgische systeem in te gaan voeren. Dat houdt in, finales in de ereklasse niet met acht maar met zes spelers. Voor wat Hengelo be treft zou dit de ideale formule ge weest zijn. Heel wat aantrekkelijker en aanzienlijk minder tijdrovend. TON KOOMEN De eerste drie van het eindklassement (Resp.: punten, hoogste serie, alg. gemidd.): 1 Nederlands kampioen Hans Vultink (Groenlo) 14 205 21,42 2 Bert van Nijnatten (Steenbergen) 10 90 11,85 3 Lambert van Leur (Oss) 8 109 16,46 (Van onze sportredactie) DIDAM De koehandel van en met de amateur wielrenners, die voor steeds meer geld van de ene naar de andere ploeg verhuizen, gaat verdwij nen. Tijdens de zaterdag in het Gel derse plaatsje Didam gehouden ama teur sponsorvergadsring werd name lijk besloten om voor 1971 te komen tot een standaard-contract. Daartoe is een werkcommissie samengesteld, be staande uit de heren Stoop (Peugeot), Kouwenhoven (Batavus) en Rook (Pionier), die van alle sponsors de contracten van dit jaar of de concept- contracten voor 1971 toegestuurd krijgt. Dit drietal zal uit de binnenge komen gegeven een maximumvergoe ding distelleren, waarvan niet naar boven toe mag worden afgeweken. Dit vormde het voornaamste punt van de bespreking, die diende om ge zamenlijk een pakket wensen aan de KNWU aan te bieden. Die wensen zullen zaterdag op een vergadering van de KNWU en de sponsors worden behandeld. Ongeveer dertig vertegen woordigers van in totaal zestien mer kenploegen (er waren negentien MEXICO STAD (A.N.P.) Op nieuw is Ferdinand Bracke er niet in geslaagd het werelduurrecord van de Deen Ole Ritter over te nemen. En weer voltooide hij zijn race tegen het horloge niet. Vorige week zondag stapte Bracke af omdat de baan te glad was en het hem moeite kostte zijn evenwicht te bewaren. Zaterdag wachtte hij tever geefs twee uur tot de wind zou gaan liggen. Die ivindstilte kwam niet en daarom verscheen Bracke gisteren opnieuw op de Olympische wieler baan van Mexico Stad. Bracke was niet snel "an start. De eerste vijf kilometer legde hij af in 6 minuten 14,7 seconden, waarmee hij bijna vijf seconden achter bleef op zijn ontworpen schema en bijna vier seconden op de tijd. die wereld recordhouder Ritter destijds op de klokken had gebracht In de volgende vijf kilometer ver loor Bracke weer op Ritter en zes ronden later stak Bracke zijn hand omhoog ten teken dat liet, wat hem betrof, gebeurd was. Hij stapte vlak voor de ingang van de kleedkamers af en verdween onmiddellijk naar zijn hotel. Later verklaarde hij daar: „Ik kan in Mexico, op deze hoogte van bijna 2200 meter, met voldoende lucht krijgen De verkrijging van voldoende zuurstof kost hij te veel moeite en waarschijnlijk daardoor willen ook miin benen met rond. zo als ik graag zou zien. Het is voorbij. Maandag (vandaag) vlieg ik terug naar Europa. Ik heb niet het plan dit seizoen, bijvoorbeeld op de baan van Rome, nog eens een aanval op het record te doen". Piet de Wit en wereldkampioen op de weg Harm Ottenbros zullen een koppel vormer tijdens de zesdaagse van Münster die van 14 tot 20 no vember wordt gehouden. sponsors aangeschreven) waren in Didam samengekomen om de heer sende problemen in discussie te stel len. De wensen, die vandaag bij het bondsbureau van de KNWU in de bus worden gedaan, zijn: Reclame tijdens provinciale kam pioenschappen en Nederlands kam pioenschap. In ieder geval moeten de renners met reclame op het podium. Reclame algemeen. De 400 cm2 handhaven. Reclame op mouwtjes en weerszijden broek. Reclame op na tionale en eventueel wereldkam pioenstrui. Piet Liebregts, de ploeg leider van Trico Noble - Acifit, die met de heer Ketting het initiatief voor de amateursponsorvergadering nem, hierover: „Als er gefilmd wordt voor de televisie of gefotografeerd gebeurt dat meestal van opzij. Dan trek je het meeste profijt van de re clame als die op de mouwtjes en de broek voorkomt". De heren Van Steenbergen jr. en Ron aanwijzen voor de indeling van de volgwagens. Meer materiaalwa gens. Een roulatiesysteem,, waarbij ie dere ploegleider van tijd tot tijd eens vooraan de wedstrijd kan volgen. Af en toe ook eens sponsors mee te laten rijden. (Het punt meer materiaalwa gens wordt al door de KNWU behan deld, vertelde wegcoach Joop Mid- delink, die als vertegenwoordiger van Vredestein op de bijeenkomst aan wezig was). Verzorging in klassiekers eerder laten plaatsvinden, zo gauw als zich de mogelijkheid voordoet. (Ook met dit vraagstuk is de KNWU volgens de heer Middelink reeds bezig). De materiaalwagen van Jabo steeds vooraan laten rijden. Meer radio-ontvangers/zendappa- apparatuur voor dhr. Middelink als niet in de volgerskaravaan mee kun nen, maar het traject moeten afste ken. In ieder geval ontvangst/zend apparatuur van de heer Middeling als hij in klassiekers meerijdt, omdat hij tevens wegcoach is. In het verleden was dat niet altijd zo. Erkenning ploegenklassement in klassiekers. Soepelheid inschrijvingen. Alleen in gevallenen van force majeur. Meer steekproefsgewijze doping onderzoeken tijdens criteria en klas siekers. De Zeeuw Adriaan de Schipper (sportcommissielid van de KNWU) als contactpersoon tussen sponsors en KNWU op laten treden. rtj Aantekening op licenties ploeglei ders en verzorgers, waardoor zij vrij toegang hebben op criteria. De heer Ketting, die de vergade ring leidde, stelde in zijn inleiding met nadruk, dat de sponsors geen ei sen, maar voorstellen bij de KNWU zullen indienen. „Dit om niet het idee van een oppositiepartij te wekken. Wij willen in geen geval provocerend tegen de KNWU optreden". (ADVERTENTIE) 4 u

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7