ALLEEN GEDETINEERDE „SLIKT" VOORWERPEN EISEN VAN AMSTERDAMSE STUDENTEN Collegestaking bijna volledig Kans op spoedige beslissing over bezoldiging Minister Den Toom (def.) „ernstig bezorgd" I le^elUct AANBOD BIAFRA NIET NIEUW Ontheffingen (38) minimum- broodprijs Man bijt in kuit OYER STERKE DALING DEFENSIE-UITGAVEN j Onderzoek in centraal ziekenhuis van gevangeniswezen Beernink wil grotere invloed van voorkeurstem Exploitatie artillerie- inrichtingen in studie Prof. Bogaardt directeur UCN Eis de originele EEtaEmir buitenbijts Congregatie geloofsleer zei deuren open voor moderne theologie ■Hf Nigeria: Moties Ultimatum Jk Verhoogde militaire activiteit in Vietnam KRIJGSTUCHT Uw werk krijgt een lift met King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie waardoor u nèt iets meer presteert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. Woensdag 5 november 1969 DE VRIJE ZEEUW Zo drukten de studenten hun ver-l langen naar „één man, één stem" uit (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Het doorslikken van vreemde voorwerpen, zonder dat er sprake is van een duidelijk „ongeluk", beroepsrisico, bravouregedrag of ern stig psychotisch lijden komt vrijwel uitsluitend voor bij gedetineerden, uitgezonderd Nederlandse militaire delinquenten. Dit is gebleken uit een door het centraal ziekenhuis van het gevange niswezen ingesteld onderzoek, waar van de resultaten door de arts J. H. Vermeyden zijn gepubliceerd in het „Maandblad voor berechting en re classering". Van 47 van de 141 patiën ten in het centraal ziekenhuis van het gevangeniswezen is bekend dat zij tijdens een detentie zichzelf min of meer ernstige schade hebben toege bracht door snijverwondingen, slaap middelenintoxicatie, operatiewonden open trekken, met hoofd tegen de muur slaan, pyjama of matras in brand steken e.d. Eén patiënt stak stro in de keelholte en stak dit aan en bij tien patiënten werden gegevens gevonden dat zij in vrijheid min of meer ernstige pogingen tot zelfmoord hebben ondernomen. Uit het onderzoek bleek voorts, dat ongeveer een kwart van de patiënten ai direct bij de arrestatie op het po litiebureau heeft geslikt, 50 tot 60 procent in het huis van bewaring (meestal in de eerste weken) en om streeks 25 procent slikt alleen in de gevangenis of in het asiel. Met uitzondering van één patiënt („Ik stond voor de keuze de dokter kelen of slikken") is bij geen van de patiënten in het gevangenisziekenhuis de diagnose schizofrenie gesteld. Van de 141 patiënten kregen er 65 in de loop van hun justitiële contacten t.b.r. opgelegd. Dit vinden de onderzoekers opvallend hoog. In gevangenissen en asiels wordt opvallend weinig geslikt. Dat komt, omdat in deze instituten de opvangmogelijkheden veel ruimer zijn dan op een politiebureau of in een huis van bewaring. De beweegredenen om in de gevan genis of het asiel te slikken zijn veel meer gericht tegen de penitentiaire situatie als zodanig (dwingen tot overplaatsing of ander werk, dwin gen tot proefverlof, miskenning en wrokgevoelens). De gevangenissitua tie wordt beter „geslikt" dan de voor- rrrestsituatif De patiënten worden vriendelijk en goedwillend benaderd in een zo vrij mogelijke verpleging. Maar een aantal slikte daarop prompt weer toen ze hoorden dat ze terug moesten naar het gesticht van herkomst. De indi catie tot operatieve therapie is in de loop der jaren steeds scherper gesteld. Soms is men in het centraal zieken huis van het gevangeniswezen even wel genoodzaakt de patiënt wegens penitentiaire omstandigheden te ope reren. Iemand met twee klerenhaken of een half tafelmes in de buik is moeilijk te reclasseren, zo meent dok ter Vermeyden. Overigens valt het met zelfmoor den in de inrichtingen van het gevan geniswezen nogal mee. Tussen 1956 en 1967 pleegden gemiddeld 1 tot 5 delinquenten per jaar zelfmoord. De dagsterkte van het gevangeniswezen bedraagt ongeveer 4500. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Verwerping van de nota-Veringa, een eis tot uit stel van de behandeling van het wetsontwerp voor de zogenaamde 100 procentsregeling én een ultimatum aan het curatoren-college van de Amsterdamse universiteit om het bestuursstructuurplan vóór de indiening bij de gemeenteraad eerst in de universitaire gemeenschap in stemming te brengen. Dat waren de voornaamste beslis singen die gisteren tijdens de alge mene vergadering van de studenten vereniging Asva werden genomen. De Asva, die tevens had opgeroepen tot een collegestaking, daarbij gesteund door de wetenschappelijke staf van de universiteit van Amsterdam, had de vergadering uitgeschreven uit pro test tegen de nota-Veringa. LAGOS (Reuter) Een woord voerder van de federale Nigeriaanse regering heeft in Lagos verklaard dat het aanbod dat Blafra gedaan zou hebben om een einde aan de oorlog te maken, niets nieuws bevat. De woordvoerder zei dat deze ver klaring niet ernstig genomen kan worden, gezien het feit dat de Biafraanse leider, generaal-majoor Ojoekwoe, de organisatie voor Afri kaanse eenheid zelf en haar pogin gen om het vredesoverleg op gang te brengen, heeft veroordeeld. Oejoekwoe heeft dinsdag verklaard dat er geen vrede zal zijn zolang Ni geriaanse troepen Biafpaans gebied bezet hooiden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Son (Econ. Zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat het produkt- schap voor grainen, zaden en peul vruchten in totaal 58 verzoeken om ontheffing van de minimum-brood prijs heeft ontvangen. In 38 gevallen werd een voorlopige ontheffing ver leend. In 16 van deze gevallen is een definitieve ontheffing gegeven, met dien verstande dat in drie gevallen het verzoek om ontheffing slechts gedeeltelijk werd ingewilligd. (Van onze pari. red.) DEN HAAG Minister Beer nink (Binnenlandze Zaken) heeft de Tweede Kamer voorstellen ge daan om het effekt van de voor keurstem bij verkiezingen te ver groten. Daartoe wil hij de kieswet wijzigen. Dit overeenkomstig een advies van de staatscommissie Cals-Don- brengen van voorkeurstemmen nage- ner inzake grondwet en kieswet. De praktijk onder de huidige rege ling heeft aangetoond, dat het uit- noeg nooit tot een andere aanwij zing van gekozenen leidt, dan wan neer iedere kiezer gewoon op num mer één van de lijst van zijn keuze had gestemd. Wanneer men aan voorkeurstem men meer effekt wil geven, kan dit door een kandidaat met een stem- menaantal hoger dan 50 procent van de lijstkiesdeler onmiddellijk gekozen te verklaren na degenen, die recht streeks en zonder overdracht van stemmen de volledige lijstkiesdeler halen. Een andere mogelijkheid is de be staande grens van 50 procent van de lijstkiesdeler te verlagen. Beide mo gelijkheden kunnen ook gecombi neerd worden toegepast. De staatscommissie Cals-Donner heeft er voor gekozen om het percen tage waarboven de voorkeurstemmen een sterker effekt hebben tot 25 te verlagen. Volgens mr. Beernink, wegen voor het kabinet ook de door de commis sie-Berger aangevoerde praktische ■redenen voor afschaffing van de op komstplicht, zwaar. De staking was bijna volledig. De collegezalen in de Oudemanhuispoort wamen iin de meeste gevallen leeg of enkele studenten aan een discussie. Prof, mr. Ch. J. Enschede probeerde gistermorgen nog college te geven, dat echter door een aantal oproeri- gen werd vertoord. Enkele ooileges zijn normaal doorgegaan. Op de b- faculteiten gingen de colleges in het algemeen over in discussies, zoals dat ook het geval was op de Vrije Uni versiteit Was het aantal thuisblijvers in de ochtenduren vrij -groot, in de middaig kwamen ruim 2000 student-en naar de aula van de universiteit van Amster dam om daar over de actuele pro blemen vam gedachten te wisselen. Door een overgrote meerderheid wer den diverse moties aangenomen. Aan het eind van die vergadering, toen vele studenten de zaal reeds hadden verlaten, ontstond onenigheid over het tijdstip van te nemen acties na het ultimatum aan curatoren. Tenslotte besloot men de acties op een vergadering op 18 november a.s. aan de orde te stellen, een dag nadat de curatoren hun standpunt over de interimsitructuur zullen hebben be paald. De discussie over de 100-procent- resudteerdie in een motie, uitstel van behandeling van het wetsontwerp in de Tweedie Ka mer wordt geëist totdat de herstruc turering van het bestuur van de uni versiteiten is doorgevoerd. Voorts hebben de studenten besloten er bij de senaat op aan te dringen dat deze in het belang van de universiteit ai- les in het werk zal stellen alsnog tot overeenstemming te geraken met de overigen geledingen. Aan het eind van de vergadering, toen ongeveer de helft van de stu denten reeds was vertrokken, kwam men overeen een ultimatum te stel len aan het college van curatoren, dat op maandag 17 november a.s. om 12.00 afloopt. Van de curatoren wordit geëist dat zij het bestiuursstructuurplam, dat door hen aan de gemeenteraad van Amsterdam wordt voorgelegd, in stemming brengen bij de gehele uni versitaire gemeenschap volgens het systeem „een man een stem" en ook per geleding. De d-aig daarop zal het antwoord van de curatoren in een algemene universiteitsvergaderinig worden besproken en alsmede even tuele acties. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een 21-j-airige vrouw is in de Vondelstraat in Am sterdam door een ombekende man in de rechterkuit gebeten. Terwijl zij gebukt stond om het slot van haar fiets te openen voelde de vrouw plot seling een scherpe pijn aan haar been. Toen zij zich omdraaide zag zij een man bard weglopen. Een afdruk van een gebit en een bloeduitstorting in haar volgens een politieman welge vormde kuit vormden het duidelijke bewijs dat zij slachtoffer van een „kuiteabijter" was geworden. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Nog voordat president Nixon zijn rede gistermorgen had uit gesproken hebben de militaire acti viteiten van de Vietcong en de Noordvietnamezen zich aanmerkelijk uitgebreid. Elf provincies in de omgeving van Saigon zijn het toneel geweest van gevechten die volgens een Ameri kaanse woordvoerder aan 138 Viet- cong-strijders het leven hebben ge kost. Aain Amerikaanse zijde vielen 3 doden en 58 gewonden. In totaal zijn 45 mortier en raketaanvallen op Amerikaanse stellingen geregis treerd. Het waren de zwaarste aan vallen sinds twee maanden. De stemming onder de 2000 studen ten, die gisteren in de universiteit van Amsterdam bijeen waren ge komen, over de nota-Veringa. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Toom van Defensie heeft een onafhanke lijk bureau opdracht gegeven een studie te maken over de artillerie inrichtingen aan de Hembrug. Pas dan is het hem mogelijk een uit spraak te doen over het al dan niet voortbestaan van dit staatsbedrijf. Wel wees de minister gistermid dag de Tweede Kamer op de positie van de ruim 1600 werknemers bij het bedrijf. Daarom moeten volgens hem de consequenties van het eventueel sluiten van het bedrijf ernstig over dacht worden. De minister van Defensie ging hiemee in op de opmerkingen die het liberale Tweede-Kamerlid Koudijs vorige week bij de begrotingsbehan deling van Defensie reeds gemaakt had. Ook deze had aangedrongen op een studie van het mogelijk voortbe staan van de artillerie-inrichtingen. De heer Koudijs had daarbij opge merkt dat zelfstandige binnen- en buitenlandss fabrieken waarschijn lijk goedkopere munitie zouden kun nen leveren dan het staatsbedrijf. Minister Den Toom zette hier echter gistermiddag een groot vraagteken, maar ook hij wil de resultaten af wachten van de studie waarvoor hij enige tijd geleden reeds opdracht heeft gegeven (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) BREDA Oud-Bredanaar prof. dr. M. Bogaardt, hoogleraar aan de t.h. in Eindhoven is benoemd tot di recteur van de Ultra-Centrifuge Ne derland n.v. (UCN), een onderneming die centrifuges zal gaan vervaardi gen voor het verrijken van uranium. Dit kan na verdere bewerking als splijtstof in kernreactoren worden gebruikt voor de produktie van elek triciteit. De n.v. zal ook een proef fabriek exploiteren, waarin de ver vaardigde centrifuges zullen worden opgesteld. In de nieuwe n.v. werken de Staatsmijnen, Philips, Shell, VMF en Rijn-Schelde alsmede het Reactor Centrum Nederland samen met de staat. "B (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot dat het kabinet voor 1 januari een beslissing neemt over de definitieve bezoldiging voor de dienstplichti gen. Minister Den Toom van Defensie verwacht tenminste dat de inter departementale dienstplicht-beleidscommissie hierover voor het einde van dit jaar haar rapport gereed heeft. „Ik zal daarna in het kabinet aan dringen op een snelle beslissing", zei de minister gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens de voort gezette behandeling van zijn be groting. Vorige week heeft de socialist Wieldraaijer een motie ingediend om een Kameruitspraak te vragen over het optrekken binnen twee jaar van deze bezoldiging tot de wedde van de vrijwilligers. De minister ontraadde de motie gis termiddag ernstig. Hieruit zou men kunnen opmaken dat de bezoldiging zo die verhoogd wordt in ieder geval niet in twee jaar tijd gelijk zal zijn aan de wedde van de vrij willigers. De K.V.P.'ei Maenen drong er verder vorige week bij de minister op aan in ieder geval voor 1 januari een kabinetsbeslissing te bewerkstelligen. Mocht, aldus de heer Maenen, de oommissie adviseren tot verhoging van de bezoldiging, dan zou die iin ieder geval op 1 januari moeten in gaan. Minister Den Toom liet gister middag uitkomen dat hij onmoge lijk kon vooruitlopen op de kabinets beslissing, maar dat hij wel op grote spoed zou aandringen zodra het rap port aanwezig was. Hij was tegenover de Kamer min der positief over het toelaten van (eventueel'als experiment) politieke (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Toom van Defensie is ernstig bezorgd over de sterke daling van de defensie-uit gaven. Hij acht het niet uitgesloten dat het defensie-apparaat als gevolg hiervan, wat hij noemt, nog verder uitgehold wordt, tenzij in de nieuwe kabinetsperiode duidelijke afspraken gemaakt worden. Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de voortgezette behande ling van zijn begroting, nadat vorige week verschillende Kamerleden ge wezen hadden op mogelijke bezui- aingingen binnen net apparaat. De minister liet gistermiddag uit komen, dat de huidige grens welis waar omgebogen kan worden. Maar dan wel ten koste van de door Ne derland aangegane verplichtingen. Herziening van deze verplichtingen zal dan onherroepelijk aan de orde moeten komen. Een studie over de defensie-inspanning op langere ter mijn is daarom wel geboden. De kwestie speelt overigens aldus de mi nister ook in andere kleine en mid delgrote landen, dó® lid van de Navo zijn. In dit verband wees de minister oo kop de gevaren die verbonden zijn aan het terugbrengen van de zes parate brigades tot vier, zoals de socialist Wierd-a vorige week be toogd had. Dezelfde bezwaren gelden ook voor de opvattingen van de KVP er Jansen, die drie bri-gales volledig paraat wil houden, drie of twee bri gades semi-paraat en de rest van het legerkorps mobilisabel. Staatssecreta ris Haex van de landmacht wees er op dat dit niet kan zolang Nederland de toebedeelde taak binnen de Navo goed wil vervullen. Minister Den Toom ontraadde de Kamer ook ernstig de motie-Wierda over het onmiddellijk uit de vaart nemen van de twee kruisers bij de marine, het samenvoegen van de luchtmacht en de marine-luchtvaart- dienst en het ontnemen van de nuc leaire taak aan een aantal lucht macht-squadrons. „De kruisers hebben nog steeds een uiterst belangrijke taak in de Navo, tussen de luchtmacht en de marime- luchtvaardient bestaat al lang een lo gistieke samenwerking en het ontne men aan de luchtmacht van de door de Navo toebedeelde nucleaire taak is een allerminst goede zaak", aldus de minister. Desondanks stond in een der toilet ten van de Tweede Kaïmer aange plakt: „Nederland uit de Navo". discussies in de kazernes. Geruime tijd geleden heeft hij hierop al af wijzend beschikt, en nogmaals na het positief advies van de nationale raad welzijn militairen van onlangs. De minister wil wel, zo zei hij gisteren in de Kamer, de zogenaamde eenvou dige burgerschapskunde die gekomen is in de plaats van de blijkbaar te moeilijke gangbare cursus, toelaten als proef. De docratisering en vermaatschap pelijking van de krijgsmacht zei hij verder in het debat, houdt niet op bij het goed functioneren van de con tactcommissies, hie nuttig deze ook kunnen werken. Een goede en snelle communicatie is even belangrijk zo niet nog belangrijker. Bekeken wordt daarom hoe een snellere communica tie mogelijk is over bijvoorbeeld ge nomen beslissingen en hoe vooral on der-officieren meer ingeschakeld kunnen worden in allerlei beslis singen. De minister achtte het reglement op de krijgstucht even verouderd als de Kamerleden, al is het alleen al de taal, zoals hij zei. Maar herziening eist wel tijd Men is veel meer ge baat met een goed nieuw reglement, dan met een snel rapport over de noodzakelijke verbeteringen. De commissie-Lagerwerf, die hier over en over het geheel van de tucht rechtspraak moet adviseren, zal In ieder geval wel op 1 juli 1970 ge reed zijn, zo verzekerde de minister de KVP'er Maenen. Deze had er vorige week op gewe zen, dat hij dit rapport in ieder ge val om die tijd beschikbaar wil heb ben omdat de Kamer dan bij de volgende begroting over deze mate rie kan discussiëren. Als eerste en meest indrukwekken de feit dat de dag van gisteren heeft getypeerd en da-t ook die van vandaag nog danig zal beïnvloeden maig ik wel de nog steeds loeiende storm noemen. In zoverre vervelend, dat je er zo weinig tegen kunt doen. Tenzij: terugblazen. Nixonzin. „Wij zijn, onder Piet de Jong, aan geland in een toestand van onmete lijke tolerantie. Een rimpelloze stil stand van de gevoelens, en dat is de dood in de pot." (J. Arts in DNL) Alleen Dam-siapen, dat kan bij ons echt niet door de beugel. Terwijl we er ik speel nu even op uw za kelijke instincten toch een heerlijk hip stiuk Holland Promotion van had den kunnen maken. En in de Eerste of Tweede Kamer slapen mag weer wél'. Hat voordeel van een democratie is ondermeer dat je mag zeggen wat je denkt, je mag, om zo te zeggen, Hiltermann en paard noemen. Maar laten we elkaar geen antise miet] e noemen. Hoe zou het eigenlijk met minis ter Bakker zijn? Die is voorlopig op één punt uit de zorgen, nu na de verkiezingen in Suriname het Ko- ninikrijksstatuut nog wel even ge handhaafd kan blijven. Als je erover nadenkt is deze mi nster uitgerekend een man voor Overzeese Rijksdelen. Bakker in de West: een warme Bakker. Gisteren was het, zoals vele lezers die al langer dan vandaag in het zuiden wonen, wel weten, Hubertus- dag, ofwel „Hupkes-dag". Op die dag kon, en kun je nog wel, van die hele kl-eine broodjes bij de bakker krijgen. Ik heb-me laten vertellen dat som mige zeer intensieve katholieken zelfs ,wel zeven 'upkes' op zo'n dag nemen. -jj- Natte storm is veel viezer droge, hebt u dat gemerkt? dan Er staat een vakantietoeslag voor bejaarden op het programma, er is nu al gepleit voor vakantietoeslag voor dienstplichtigen, maar ik vind dat het hoog tijd wordt dat SCHOOL KINDEREN OOK VAKANTIETOE SLAG KRIJGEN. Die hebben per slot van rekening de langste vakan ties. Arabische modegek: Arafat. De nota-Veringa? Ach, hij is te be talen, maar het artikel is er ook naar. Zo, mannen en zet 'em op van avond tegen die Britten! MERIJN VATICAANSTAD (K.N.P.) Kar dinaal Seper, prefect van de congre gatie voor de geloofsleer, heeft een einde gemaakt aan de theologische eenzjjdigheid, waaraan zijn congre gatie lange tijd heeft geleden. Voortaan zal gestreefd worden naar intensieve uitwisseling tussen de verschillende theologische rich tingen. Dit is besproken op een ver-* gadering, waaraan ruim 10 bisschop pen uit de hele wereld, onder wie kardinaal Alfrink met prof. dr. E. Schillebeeckx o.p., hebben deelgeno* men. De congregatie voor de geloofs leer is sedert het tweede Vaticaanse Concilie en sedert het heengaan van kardinaal Ottaviani onder leiding van diens opvolger, kardinaal Seper aan een grondig hervorming onder worpen Maar deze hervorming gaat naar het oordeel van veel bisschop pen en theologen nog lang niet ver genoeg. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5