Totaal stijgingspercentage koppelen aan kostenpeil Oud-strijders luisteren Kamercommissie ook ademtest bij alcohol in het verkeer Paola Rossi Parlement achter keuze Maastricht Personeelstekort in ziekenhuizen kost mensenlevens Schijndelse gif zaak neemt zes dagen in beslag I/dmJ nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations Winnaar no. 75.132 in het Chevron kleurenspel Oorlog China Rusland niet te vermijden Sneeuw in Engeland Feyenoord-Milan mogelijk 's middags RADIO DE KOCK In de Kalverstraat 42 in Amsterdam f 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. De 8ste medische faculteit Prineipi Sovjet-historicus: Voorschot Inflatie Belasting Vakantie Italiaanse Jersey lanceert maxi-mode MINISTER BEVESTIGT: Hart Verhuisd Parathion Rampenbrigade nagenoeg inzetbaar Als speciale aanbieding Mantelkostuums en japonnen 20 pet. korting. f 500,- Direkteur-Hoofdredakteur: P. J. van de Sand® Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 5 NOVEMBER 1969 15e Jaargang No. 6106 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handelft- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre® bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen METAAL VRAAGT DRIE PCT. NETTO (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De inetaalvakbonden willen voor de ko mende twee jaren een reële loonsverbetering van drie procent per jaar veilig stellen. Met hoeveel procent de lo nen in totaal moeten stijgen, om deze werkelijke verbete ring mogelijk te maken, laten de vakbonden nu in liet midden. Dat nominale percentage willen zij afhankelijk stellen van de kos ten van levensonderhoud. Daartoe willen zq in hun nieuwe c.a.o. voor de jaren 1970 en 1971 een „aanpassingsmechanisme" inbouwen, zodat op elk moment van de tweejaarlijkse looptijd van de c.a.o., de jaarlijk se reële drie procentsverbetering „volledig overeind blijft". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het staat nu reeds vrijwel vast dat een grote meerder heid van de Tweede Kamer achter de ministeriële keuze staat van Maastricht als vestigingsplaats voor de achtste medische faculteit. Dit be treft met name de regeringspartijen KVP, WD, ARP, CHU en daarnaast de PvdA. De fracties zijn daarbij „enthou siast" over de manier waarop de PvdA de pil voor Brabant en Twen- the wil vergulden, namelijk door In de onderwijsbegroting van 1970 op te nemen een memoriepost met be trekking tot „de uitgroei van Til burg en Eindhoven tot een Brabantse universiteit en Enschede tot een Brabantse universiteit en Enschede tot een Twentse universiteit". Een desbetreffend amendement werd gisteravond door de PvdA ingediend. Het was de bedoeling, dat de rege ringspartijen met een motie zouden komen, die hetzelfde beoogt als de amendementen van de PvdA. De mo tie wordt door deze amendementen overbodig. De regeringspartijen slui ten zich echter volgaarne aan bij de ze aanvullingen. De fracties sluiten zich hiermee aan bij de opmerkingen van minister Veringa diens nota over de achtste medische faculteit, waarbij de minis ter zijn voorkeur uitspreekt voor Maastricht. Deze voorkeur wordt, aldus de PvdA, duidelijk gekoppeld aan hei scheppen van de mogelijkheid voor de reeds in Twente en Noord-Brabant bestaande instellingen van weten schappelijk onderwijs om eveneens uit te groeien tot universiteit. Daar om acht deze fractie het beter dat deze principe-stellingname wordt vastgelegd in de begroting. PARIJS (Reuter) De Russische historicus Alexeiewitsj Amalrik heeft de „val van het Russische rijk" bin nen vijftien jaar na een oorlog met China voorspeld. „Oorlog met China is ongetwijfeld niet te vermijden", en zal tussen 1975 en 1980 uitbreken, aldus de 31-jarige historicus in een verslag dat uit de Sovjet-Unie is ge smokkeld en dat gisteren is gepubli ceerd door het Franse weekblad „L'Ëxpress". Amalrik is volgens het Franse blad door de universiteit van Kiev ontslagen en voor dertig maan den naar Siberië verbannen geweest. Thans zou hij nabij Moskou wonen. Dit is de kern van de verlanglijst van 21 punten die de bonden hebben opgesteld voor de onderhandelingen met de FME, de werkgeversorganisa tie die partij is in de metaal-cao. Algemeen wordt aan de metaal-cao groot belang gehecht, niet alleen om dat er zo'n groot aantal werknemers onder valt (bijna 270.000 man), maar meer nog omdat de metaal-cao vaak fungeert als „trekker" voor de an dere cao's. De metaalwerkgevers hebben in een eerste reactie laten weten, dat het voorstel van de bonden een bruik baar uitgangspunt voor de onderhan delingen b De vakbonden hebben dus nog geen percentage genoemd, waarmee de lo nen en salarissen voor handarbeiders en beambten moeten stijgen in 1970 en 1971. Dat nominale percentage komt uit de bus zodra men inzicht heeft in de ontwikkeling van de kos ten van levensonderhoud. In de onderhandelingen, die men in maximaal vier weken met ten hoog ste acht vergaderingen wil afronden, zal moeten worden vastgesteld op welke tijdstippen de verhoging van de kosten van levensonderhoud moet worden vastgesteld, elke verhoging zal tot verdere loonsverhoging lei den. Wel zal per 1 januari a.s. al een „voorschot" op de kostenontwikkeling in de vorm van een percentage bo ven op de genoemde drie procent moeten worden verstrekt, dat uiter aard later in het jaar voor verreke ning in aanmerking komt. „Men zou kunnen stellen, dat ons dat nominale percentage koud laat. Uiteraard vinden wij het ook belang rijk dat de inflatie wordt terugge drongen. Wij zijn niet gebaat met een hoog percentage waarvan reëel weinig overblijft. Maar we willen evenmin, dat kostenstijgingen afge wenteld worden op de werknemers. Daarom moet er netto drie procent overblijven. Wanneer later aanvullende loon eisen worden ingediend op grond van objectieve indexcijfers voor de kos ten van levensonderhoud zal duidelijk worden, dat die nieuwe looneisen niet onze schuld zijn", aldus woordvoer ders van de vakbeweging. Deze woordvoerders stelden zeer duidelijk, dat in deze drie procent niet bgerepen zijn incidentele loons verhogingen en evenmin de correc tie (verlaging) van de loon- en in komstenbelasting, omdat het effect daarvan per werknemer sterk kan variëren. De bonden willen voorts in de loonsfeer extra aandacht besteden aan de positie van de laagstbetaalden. In geen geval zullen in de loonta- bellen voor werknemers van 23 jaar en ouder bedragen mogen voorkomen, die lager zijn dan het wettelijk mini mumloon. Op de verlanglijst van de vakbon den staat onder meer nog: Verkorting van de werkweek van 43,75 uur naar 42,5 uur; Uitbreiding van de vakantie met twee dagen voor alle categorieën; Verhoging van de minimum va kantietoeslag tot 625.- (nu 540,-); Opleiding in de „tijd van de baas" voor jongelui die onder het leerlin genstelsel vallen, in die gevallen dat zij voor hun onderwijs buiten het be drit f moeten: Een nieuwe formulering van de stakingsparagraaf en een vaste rela tie tussen de lonen van „vaste" werk nemers en die van „geleende arbei ders". LONDEN (AFP) De lange zomer in Engeland is ten einde. In het noor den van Engeland, met name in het „Lake district" is de eerste sneeuw gevallen. De temperatuur is overal sterk gedaald, vooral in Schotland waar het gisternacht reed» enkele graden vroor. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Feijenoord heeft gisteren bericht gekregen dat het mogelijk is dat de wedstrijd tegen AC Milan (12 november) niet 's avonds, maar 's middags zal wor den gespeelo. In Milaan, zo luidt het motief, vreest men mist in de avonduren. Vandaag valt de offi ciële beslissing over het aamvanjgs- uur. Wordt de wedstrijd naar de middag verzet, dan zal dit Europa Cup-duel om 14.00 beginnen. Intus sen onderhandelen televisie-instan ties met Milan en Roma voor uitzen ding van de wedstrijd tegen respec tievelijk Feijenoord en PSV. Het hangt louter van de financiële eisen van deze twee Italiaanse clubs af, of de televisiereportages gaat ver zorgen BRUSSEL (ANP) De Belgische Radio en Televisie zijn gisteravond gedurende een kwartier (van 19.45 tot 20 uur) uit de lucht geweest als gevolg van een staking van het per soneel. Aanleiding voor d!e „schok- staiking" was een oude klacht over de benoemniig van een nieuwe perso- neelsdirecteur, die enkele maanden geleden ook reeds tot een serie sta kingen leidde. FLORENCE (A.P.) De Ita liaanse industrie van Jersey- confectie pousseert voor dit voorjaar en deze zomer een maximode, welke even radicaal is als de minimode, welke zij eerder heeft gelanceerd. Deze mode maakt, vreemd ge noeg, de grootste kans bij de zeer jonge vrouwen, omdat de ouderen bang zijn dat de maxi mode hen ouder zal doen lijken. De zoom daalt tot het onder been of zelfs de enkel. Lange mouwen en hoge kraaghalsen sluiten het geheel van boven af. Maxikleding is mooi wanneer deze blijk geeft van fantasie, maar die ontbrak in een groot gedeelte van de gisteren getoon de collecties, die uitgesproken saai waren en omdat slechts de mode van een jaar of 40 geleden werd gekopieerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa (onderwijs en wetenschappen) heeft min of meer toegegeven dat de on derbezetting bij ziekenhuizen men senlevens kost, In antwoord op vra gen van de Tweede Kamerleden Tans en Masman (PvdA) heeft hij de be schuldiging van prof. dr. H. N. Had- ders voorzitter medische faculteit Groningen, niet weerlegd dat de per sonele onderbezetting aan de Gro ningse universiteit mensenlevens heeft gekost. Minister Veringa zegt dait deze uit lating als een simplificatie moet wor den beschouwd vam een probleem dat zich in het bijzonder bij de medi sche wetenschap voordoet. De zeer snelle ontwikkeling van deze weten schap en de toepassing daarbij van nieuwe technieken doet een grote vraag ontstaan naar medische ingre pen die tevoren niet uitvoerbaar wa ren, aldus het ministeriële jargon. „Als met dergelijke technieken grote personele en materiële voorzie ningen gemoeid zijn, welke niet op korte termijn tot stand kunnen wor den gebracht, is het onvermijdelijk dat er een kloof ontstaat tussen de aanvragen voor een behandeling en de afwerking eTvan". Dit antwoord van de minister houdt dus in dalt nog niet iedereen de noodzakelijke hulp kan worden ge boden. Dit geldt in het bijzonder voor de hartchirurgie. Waar voor elke ope ratie een omvangrijk team van spe cialisten nodig is, alsmede een zeer uitgebreide apparatuur. De minister wijst er op dat het probleem van de wachttijd van hart patiënten in Groningen een onver mijdelijk ontwikkelingsverschijnsel is dat hij betreurt. Het probleem kan niet eenvoudig worden opgelost door het beschikbaar stellen van meer mensen. Een soortgelijke situatie doet zich min of meer voor bij alle hoog gespecialiseerde medische centra, al dus de minister. Oud-strijders uit Vietnam luiste ren naar de rede van de Amerikaanse president Richard Nixon over diens toekomstige beleid in Vietnam. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De rechtzaak te gen de 46-jarige Riet S.-H. in middels bekend geworden als de 'Schijndelse gifmengster' zal zes dagen in beslag gaan nemen. Offi cier van justitie mr. J. Booster bij de rechtbank in Den Bosch heeft meegedeeld dat de vrouw op 7 tot en met 9 en op 12 tot en met 14 janu ari a.s. voor de rechters zal moeten verschijnen. Haar zullen twee moorden en een groot aantal pogingen tot moord ten laste worden gelegd. Ze heeft nooit een volledige bekentenis afgelegd. Riet S., moeder van vijf kinderen, zou niet minder dan 22 pogingen tot moord op haar conto hebben. Ze zou er in 1960 te Geleen mee zijn begon nen. Haar eerste man, Jan van Eynd- hoven, moest het als eerste ontgel den, nadat zij een verhouding was be gonnen met de nu 50-jarige dokwer ker G. V. Met diens medeweten zou zij ook insectenbestrijdiragsmiddelen in de koffie van de echtgenote van V. hebben gedaan. V. is al veroor deeld. Zijn vrouw behield het leven. Riet S. verhuisde met haar gezin naar het Oostbrabantse Schijndel. Op 2 juni 1962 overleed daar op 35-jarige leeftijd Jan van Eyndhoven. Naar begin november van het vorige jaar pas zou blijken door vergiftiging. Riet S., heeft dat bekend. Nog maar nauwelijks getrouwd met haar tweede man, de 19 jaar oudere weduwnaar Frans S. (nu 65), zou ze al hebben geprobeerd hem te ver giftigen. Volgens de tenlastelegging vermoordde Riet in het jaar van haar tweede huwelijk 1964 haar vader, P. H. (82), door vergiftiging. Medio 1968 zou ze volgens de officiële beschuldiging weer ge probeerd hebben haar tweede man uit de weg te ruimen. Negenmaal moet hij parathion en thallium in zijn koffie en soep gekregen hebben. Deze aanzienlijke misdadenreeks Is een jaar geleden in volle omvang duidelijk geworden, nadiat Riet haar man Fnans uit zijn eigen huis zette. Echt boos geworden ging hij naar de rijkspolitie in Schijndel, die hij deel genote maakte van, zijn vermoedens. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamercommissie die het wets ontwerp op de bloedproef onderzoekt, vindt dat de bloedproef niet het enige wettelijke middel moet worden om het alcohol gehalte in het bloed te meten. Volgens de commissie is ook de ademtest een bruikbaar instrument. Verder vragen de Kamerleden zich af waarom het wetsontwerp zich ber perkt tot alcohol, en er geen maatre gelen worden voorgesteld tegen rijden onder invloed van geneesmiddelen. De wetenschap ls de laatste tijd erg verdeeld over de keuze tussen adem analyse en bloedproef, zo stelt de commissie. De suggestie wordt ge daan de bloedproef wettelijk in te voeren voor slechts vijf jaar. Ais voordeel van de ademtest noemen de Kamerleden het feit dat deze test ter plaatse is uit te voeren zodat de ver dachte minder tijd verliest en de uit slag meteen zelf kan horen. In de cafe's zouden apparaten geplaatst kunnen worden waarmee de alcohol gebruiker die per auto wil vertrek ken. via ademtest zelf kan zien hoe hoog het alcoholgehalte in zijn bloed' is. De commissie vraagt of het juist is dat een bloedproef bijna 70 gulden kost en een ademtest slechts vier gul den. Ook gelooft de Kamercommissie die de bespreking van het wetsont werp door de voltallige Tweede Ka mer voorbereidt, niet dat de ademtest zo onbetrouwbaar is als minister Bakker (Verkeer) en minister Polak (Justitie) in hun toelichting op het wetsontwerp bewerc" Zou een eenvoucuge ademtest niet gebruikt kunnen worden om een be stuurder onder invloed ter plaatse te verbieden verder te rijden, zo vraagt de commissie. Ook de verplichting van verdachte aan een bloedproef of ademtest mee te werken, roept bij de commissie veel vragen op. In het algemeen na melijk kan een verdachte niet ver plicht worden bewijsmateriaal tegen zichzelf aan te dragen. De Kamerleden zijn er niet zeker van dat door de voorgestelde wet het rijden onder invloed zal verminderen. Zij willen van de ministers de prin cipiële uitspraak dat alcohol en ver keer elkaar niet verdragen, en dat dus de verkeersdeelnemer in principe dient af te zien van elk gebruik van alcohol. De Kamercommissie dringt er op aan dat het wetsontwerp op korte termijn door de voltallige Kamer be handeld wordt. DEN HAAG (ANP) De Neder landse rampenbrigade zal vanaf half november volledig inzetbaar zijn. Dit is het geval nu de genieveldcompag- nie en de lichte trainsportcompagnie als laatste twee onderdelen van de rampenbrigade volledig ingeënt zijn. Medio november zullen de militai ren van deze compagnieën weer vol op dienst mogen doen. Dan is de voorgeschreven „rustperiode" na de vaccinaties verstreken. De overige onderdelen van de rampenbrigade, twee compagnieën mariniers, een pantserinfanterieba- taljon, een brigade geneeskundige compagnie, een peloton kon. mare chaussee en een geneeskundig deta chement, die naast hun taak in de rampenbrigade ook een V.N.-taak hebben, waren al langer direct in zetbaar. De totale sterkte van de rampenbrigade bedraagt ongeveer 1700 man. Aan materieel telt ze 300 voertuigen. Voorts beschikt ze over een Friendship met vliegend perso neel, drie helikopters met bijbeho rend vliegend en technisch personeel en een bevoorradingsschip en sche pen voor een eventueel hoofdkwar tier of voor logistieke ondersteuning. (ADVERTENTIES) Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN ZIE ELDERS IN DIT BLAD waarvan U slechts 1 weken kunt profiteren, geven wij op verschillende modellen TILBURG BREDA Heuvelstraat 44 Elndstraat 14 Tel. 04250-31620 Tel. 01600-31086 DEN BOSCH SCHAPENmarkt 1 7 Tel. 04100-39125 de Heer W. Boeman Baambrugge Totaal 187.278 prijzen CtlGVTOn van 1,- t/m (1000,-. Tank bij Chevron I en win zo'n prijs. vindt u Paola Rossi waar het zo goed kiezen is uit de grootste juwelierscollectie van Amsterdam Amsterdam Kalverstraat 42 vlak bij de Dam

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1