Dr. RANDALL'S REPUTATIE Gemeenteraad van Axel behandelde gemeentebegroting voor 1970 Voor de rondag KERKDIENSTEN Sloan's Liniment Maandag lagere benzineprijzen CHRISTELIJK-HISTORISCHE VROUWEN OVER ABORTUS EN ECHTSCHEIDING s DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 1 november 1969 Voor onmiddellijke verlichting De pijnverdrijver met onmiddellijke werking, Agenda WEEKENDARBEID IN ROTTERDAMSE HAVEN? Bevoegd team Schuldvraag (Slot) De heer J. Dieleman oefende namens de fractie van de partij van de arbeid felle kritiek op het financieel beleid der regering met betrekking tot de gemeen ten. Reeds in de aanbiedings brief bij de gemeentebegroting 1968 hebben B. en W. hun be zorgdheid uitgesproken over de remmende werking, die de wet kapitaalsuitgaven publiekrechte lijke lichamen uitoefent op de uitvoering van noodzakelijke werken. In begrijpelijk Neder lands, aldus de heer Dieleman, betekent dit, dat de gemeenten geen kapitaalswerken zoals de aanleg van straten, rioleringen en parkeerterreinen kunnen uit- Doet geen ding door twis ting of ijdele eer, maar door ootmoedigheid achte de een de ander uitnemen- der dan zich zeiven. Filip. 2 3. Hoe staan wij tegenover dit woord, als wij er de uitingen van ons leven en ons hart aan toet sen? Hebben wij ons niet diep te schamen tegenover Hem, die de harten tot in de schuilhoeken kent? Hoe vaak hebben wij al ijdele eer, dat wil zeggen voor bijgaande en waardeloze eer van mensen nagejaagd in ons streven en in onze gesprekken! En dit is juist het gevaarlijke voor ons geestelijk leven wij deden het, zonder het ons zelf te bekennen. Wij belijden in de Heiland te geloven en Hem te willen volgen, die gezegd heeft: Eén is uw Meester, en gij zijt allen broeders. De Heiland, die dit Zijn woord heeft bezegeld door Zijn eigen heerlijkheid af te leggen, en in de gestalte der ver nedering onder ons rond te wan delen. En intussen is er onder ons tweedracht en afgunst. De een verbeeldt zich voortdurend meer te zijn dan de, ander, in volstrekte tegenspraak met 'het Heilandswoord: wie onder u de meeste wij zijn, die zij aller die naar. Het verwondere ons dus niet, dat er zo weinig kracht uit gaat van de christelijke belijde nis onzer dagen. Wij zijn zo zel den de getuigen van onze Hei land in ons leven van iedere dag' Trachten wij heden eens te be denken. dat een christelijk leven met ootmoed bekleed moet zijn. Heiland, Gij kunt door uw lering Harten vormen tot bekering, Bron van ootmoed, leer Gij mij Stil, ootmoedig zijn als Gij! (Uit Nieuw Bijbels Dagboekje.') voeren, omdat de gemeenten af hankelijk zijn van de landsrege ring. Aan de andere kant dringt de regering de gemeenten over te gaan tot de verhoging van de gemeentelijke belastingen, die voor een groot deel moeten wor den opgebracht door mensen met een smalle beurs. Onze gemeente, zo ging de heer Dieleman verder, wordt een uit gesproken woongemeente, maar helaas ook nog aan krotoprui ming moet worden gedaan. Wij zullen moeten zorgen voor een in alle opzichten goed leef klimaat, maar het geld om de no dige voorzieningen te treffen wordt ons door de regering ont houden. In tegenstelling tot vorige ja ren zullen wij geen wensen aan het college voorleggen, al zijn die er wel,' aldus de heer Diele man. De reden van deze terug houdendheid is, dat realisering van ingrijpende voorzieningen te zeer afhankelijk is van het ja of nee van de regering. Maar, zo liet spreker hierop volgen, na de geringe belasting verhogingen die thans zijn voor gesteld, zullen wij aan geen en kele belastingverhoging van be tekenis meer meewerken. „De maat is vol en eens moet er een punt achter worden gezet". Evenmin zal de fractie mee werken aan verslechteringen, die een stap terug zouden betekenen voor de gemeentelijke huishou ding. Wat de rioolbelasting betreft had dé fractie van de heer Diele- man overwogen met een eigen voorstel te komen, maar na enig beraad is daarvan afgezien en be sloten te wachten tot de herinde ling een feit zal zijn. De heer Dieleman acht de kans van slagen dan groter, omdat ook in Koewacht, Zuiddorpe en Over slag veel mensen met een smal le beurs in een eigen woning hui zen, voor wie een rioolbelasting van 90 te zwaar is. ANTWOORD VAN HET COLLEGE De burgemeester zegt dat het ook B. en W. spijt dat de herin deling op 1 januari nog niet zal doorgaan. Er is wel reeds over leg geweest tussen de besturen der vier samen te voegen ge meenten. Dat er op Zoutespui sprake zou zijn van een achterstand, kan het college niet toegegeven. De heer Oggel weet dat er een uitbrei dingsplan was, maar er bestond weinig belangstelling om daar te bouwen. As het opgespoten terrein een maal bebouwd wordt, zal de gro te kreek een groene tong worden ZATERDAG 1 NOVEMBER 1969 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 19 uur H. Mis. Biervliet: 19 uur H. Mie. Clinge: 19 uur H. Mis. Hoek: H. Kruiskerk: 19 uur H. Mis. Hulst: 19 uur H. Mis. Oostburg: 19 uur H. Mis. Philippine: 19 uur H. Mis. Sas van Gent: 19,15 uur H. Mis. Sluiskil: 19 uur H. Mis. Terneuzen: Grote kerk: 19 uur H. Mis. Triniteitskerk: 19.15 uur H. Mis. Westdorpe: 19 uur H. Mis. Zandstraat: 19 uur H. Mis. Zuiddorpe: 19 uur H. Mis. ZONDAG 2 NOVEMBER 1969 NED. HERV. KERK Aardenburg: 10.30 uur Ds. H. Faber. Axel: 8.45 en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings (10.30 uur H. Doop). Breskens: 9.30 uur Ds. Ph. J Leen- mans. Cadzand: 9.30 uur Ds. P. A. L'. Brinkman, van Schoondijke. Groede: 9.30 uur Ds. D. J. Baars. H. Avondmaal. Hoek: 9 en 10.45 uur Ds. W. J. van Meeuwen (10.45 uur H. Doop). Hontenisse: 10.30 uur Ds. J. A. Poelman, van Terneuzen. Hoofdplaat: 11 uur Ds. F. C. G. van Anrooy, van IJzendijke. Hulst: 9 uur Mei. Ds. H B. de Neeling. Nieuwvliet: 11 uur Ds. D. J. Baars. H. Avondmaal. Oostburg: 10 uur Ds. T. A. C. van Drunen. Retranchement: 10.45 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerk- je- Philipoine: 9 uur Geen dienst. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. P. J. Pennings, van Axel. Schoondijke: 11 uur Ds. P. A. L. Brinkman. St. Anna ter muiden: 11 uur Ds. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. H. Faber. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Sluiskil: 10.30 uur Mej. Ds. H. B. de Neeling, van Hontenisse. H. Doop. Terneuzen: Gr..'- 'nrk uu, Ds. J. Scholten. H. Doop. Goede Herderkerk 10 uur Ds. E. J. Rietveld. H. Doop; 19 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Waterlandkerkje: 9.30 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. F. C. G. van Anrooy. H. Avondmaal. Zaamslag: 10 en 14.30 uur Ds. A. T. Deinum. Zuidzande: 10 uur Ds. J. van den Hoek. GEREFORMEERDE KERK Terneuzen: Noordstraat: 10.30 uur Ds. L. Berger; 16.30 uur Ds. Zwaan, van Zaamslag. Mozarthof: 9 uur Ds. L. Berger. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in het hart van Axel. De finan ciering is voorlopig echter een rem. B. en W. zijn, aldus de burge meester, in onderhandeling met een grote maatschappij, die mo gelijk gronden zal verwerven om bouwrijp te maken en daarna te bebouwen, een en ander onder supervisie van de gemeente. De opmerking is gemaakt, dat er maar weinig is uitgevoerd. De voorzitter wijst er in dit verband op, dat in een recordtijd het cul tureel centrum, de sportterreinen en de sanering' van de Oudewijk tot stand zijn gebracht. Er is voor de sport inderdaad veel geld uit gegeven, maar dat was nodig en het geld is goed besteed, evenals voor de Zuidsingel. Het is normaal dat er geen post op de begroting voorkomt voor een nieuw zwembad, want er zijn nog geen definitieve plan nen. Er is opdracht gegeven eeh plan te ontwerpen voor een in- structiebad en voorts is de mo gelijkheid voor een sporthal in studie. B. en W. hebben goede hoop dat binnenkort financiën be schikbaar komen voor verbete ring van de betonwoningen. Voor de bebouwing van de grond rond het Kennedyplein is er contact met een ontwikkelingsmaat schappij. Wethouder Van der Lee wijst de heer Oggel er op, dat deze bij de bedragen aan gemeentelijke belastingen per inwoner in een verkeerde kolom heeft gezocht. Dat is namelijk geen 572 maar 68,61. Ware het eerste bedrag het goede, dan zou Axel van alle problemen bevrijd zijn. Het jaar 1968 is een duur jaar geweest met de bouw van de nieuwe chr. school, de restauratie van de Zuidsingel en het Mavo experiment, maar het is in het belang van de gemeente, dat al les voortgang vindt. Dat de reinigingsrechten ver hoogd zouden zijn om de begro ting sluitend te maken, wijst de wethouder van de hand. Hier is sprake van een retributie voor verleende diensten. Nadat de heren Oggel en Die leman in twee instantie aan het woord zijn geweest, wordt de ge meentebegroting goedgekeurd. RONDVRAAG De heer Maas vraagt wat er met de werkzaamheden in „De Vurssche" aan de hand is. De voorzitter deelt mee dat de pleisterlaag op enkele plaatsen losliet hetgeen thans wordt her steld. De heer Oggel stelt de volgen de vragen: 1. Is het B. en W. bekend dat in het weekend de verontreiniging in de buurt van de markt, Noord straat en Zeestraat grote vormen aanneemt en veel hinder veroor zaakt?; 2. Zijn B. en W. bereid dit euvel te beperken door toe te zien, dat friteszakjes e.d., in de daartoe geplaatste vaten worden gedeponeerd en wil het college desnoods het aantal vaten uit breiden? VOORSTEL Vervolgens dient de heer Og- Axel, 10 e» 15 uur Ds. A. Kuiper. «1°»™"' Hoek: 10 en 14.30 uur Ds. A. Kui per, van Axel. Terneuzen: l^RO en 15.00 uur Ds. K. D. van Dijk. Zaamslag: 9.30 en 14.30 uur Ds. A. C. Haitsma. Zoutespui: 10 en 14.30 uur Ds. J. v. d. Wielen. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 en 14.30 uur 'Ds. P. Sneep. GEREFORMEERDE GEMEENTE Hoek: 14 uur Leesdienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat): 9.30 en 18 uur Ds. J. Pannekoek; 14 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Axel: 10 en 15 uur Leesdienst; 19 uur. Ds. Zijderveld, van Middel burg. Terneuzen (Frans Halslaan): 10 uur Ds. Zijderveld, van Middel burg. H. Avondmaal; 15 uur Ds. Zijderveld. H. Doop. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur Ds. A. de Reuver. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE „F1LADELFIA" Terneuzen (Vlooswijkstraat SI): 10 uur Samenkomst: 20.30 uur Bid stond LEGER DES HEILS Terneuzen: 9.30 uur Bidstond; 10 en 19.30 uur Lte C. Jongejans. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 8.15, 9.30 en 11 uur H. Mis Biervliet: 7.30 en 10.30 uur H. Mis Clinge: 7, 8.30 en 10 uur H. Mis Hoek: H. Kruiskerk: 9.30 uur H Mis. Hulst: 8, 10, 11.30 en 19 uur H. Mis. Oostburg: 8.30. 10.30 en 17 uur H. Mis. Philippine: 7.30 en 10 uur H. Mis; 14.30 uur Lof. Sas van Gent: 8, 9.30, 11 en 17 uur H. Mis. Sluiskil: 7.30, 9 en 10.45 uur H. Mis. Terneuzen: Grote kerk: 8 en 11.45 uur H. Mis. Triniteitskerk: 9 en 10.30 uur H. Mis. Westdorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. Zandstraat: 10 uur H. Mis. Zuiddorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. een voorstel in betreffende de openbare verkoop van voorbe hoedsmiddelen. Hij geeft hierbij de volgende toelichting. Zoals bekend is bij de wet van 28 augustus 1969, Stbl. 350, het Wetboek van Strafrecht gewijzigd. Als gevolg van deze wijziging is het verstrekken van middelen tot voorkoming van zwangerschap ook aan jeugdigen wettelijk toegestaan. In deze wet is echter een ar tikel II opgenomen, waarin o.m. wordt bepaald: ning kunnen met betrekking tot middelen tot voorkoming van zwangerschap uitsluitend bepalingen worden vastgesteld, die betrekking hebben op de verkoop of verstrekking van deze middelen, voor zover die verkoop of die verstrekking plaatsvindt buiten gesloten ruimten." De minister van justitie heeft in zijn memorie van antwoord aan de eerste kamer o.m. het volgende verklaard: „Zo zullen de gemeenteraden kunnen verbieden dat contra ceptiva óp of aan de openbare weg (in het algemeen of op bepaalde plaatsen) openlijk of ongevraagd. b.v. door middel van automaten ten verkoop worden aangeboden dan wel aldaar aan minderjarigen wor den verstrekt." Als gevolg van de wetswij ziging is de verkoop van con traceptiva vrij geworden, ook aan jeugdige personen. Het openlijk te koop aanbieden van contraceptieve, bijv. door mid del van automaten, is ook niet in overeenstemming met de in tieme sfeer - waarvoor deze middelen zijn bestemd. Zonder de bedoeling iemands vrijheid aan te tasten, maar uit een oogpunt van openbare zedelijkheid stellen wij voor in de algemene politieverordening de volgende bepaling op te ne men. „Het is veV+mden enig mid del tot voorkoming van zwan gerschap ten verkoop aan te bieden of te verstrekken. Dit verbod geldt niet voorzover de verkoop of de verstrekking plaatsvindt in een besloten ruimte." Van de zijde van de automa tenhandel bestaat, naar de on dervinding leert, belangstelling voor het plaatsen van contra ceptiva-automaten in openbare gebouwen. Soms zijn dit beslo ten ruimten, die door ieder zo wel jong als oud worden be zocht. Voor de plaatsing van dergelijke automaten is toe stemming van het gemeente bestuur vereist! Tegen de ver koop van contraceptiva in der gelijke gelegenheden bestaan dezelfde bezwaren als tegen de verkoop, langs de openbare weg. Wij stellen voor cm: openbare gebouwen deze ver ordening van toepassing te r- klaren en voorts uit te spreken dat het ten verkoop aanbieden of verstrekken van middelen ter voorkoming van zwanger schap niet mogelijk behoort te zijn in gebouwen en op terrei nen in eigendom of gebruik bij „Bij gemeentelijke verorde- de gemeente, aan het gemeen- Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke piek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. l!lllll«!lllll!lllll!l!lllll!!llllll!lllll!IIIIIIIIIN ZATERDAG 1 NOVEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Wat niet weet, wat nir' deert". Zuidersportpark, 3 uur: Tem. BoysDinteloord. ZONDAG 2 NOVEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Fotomodellen voor Marokko"; 5 en 8 uur: „Wat niet weet, wat niet deert." MAANDAG 2 NOVEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Fotomodellen voor Ma rokko". DINSDAG 3 NOVEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „Fotomodellen voor Ma rokko". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii door ADELINE MCELFRISH 41) Terwijl zuster Eberly hem hielp met zijn steriele rubber handschoenen vervolgde Mrs. Findley: „En Sally is bezig nieuwe gordijnen voor mijn ka mer te naaien, ze denkt dat zij ze de volgende week wel af heeft als ik thuis kom. Dan ga ik haar meteen leren breien." Altijd haar gezin, altijd plan nen voor de toekomst. Lee on derdrukte een zucht. Alsof ze nog een heel leven voor zich had Zuster Eberly merkte wel, dat hij veel langer over 't onderzoek deed dan nodig was; Mrs. Findley, die geheel opging in het gesprek, viel het niet op. Eindelijk richtte hij zich op. „Gaat het een beetje?" vroeg Mrs. Findley. „Het gaat prima." Dat was in zekere zin ook zo; ze ging voor- noch achteruit, hetgeen wel merkwaardig was. Het viel Lee steeds moeilijker, de komedie vol te houden. „Telefoon voor dokter Ran dall! waarschuwde zuster Ridgeton, die op de drempel verscheen. En Lee was blij, dat hij zo kon ontsnappen. Onherroepelijk kwam de herfst naderbij. De school begon weer, en onder de nieuwe leerlingen bevonden zich ook de jonge Al- varezjes, met uitzondering van Manuel, die moest leren lopen met behulp van krukken. Het gezin had nu een huisje op het erf van Tomkins, waar Alvarez ook werkte tenminste, wan neer hij niet bezig was op de boerderij van Alex Haley. Soms vroeg Lee zich af, wat Ed Say- lor daar wel van zou vinden. Maar zo Ed al bekend was, dat de familie Alvarez nog in Wodbine woonde, hfj deed er het zwijgen toe. En toen Lee zijn medisch rapport opstelde voor de maand, die vooraf ging aan de bestuursvergadering van september, nam Saylor alles zonder meer aan. Hij kreeg on middellijk steun van Jane O' Bryan, net of er in heel dat rapport geen sprake was van Juan en Manuel „Dank je," zei Lee. „Nu is er nog iets. Ik vind het bij zonder hinderlijk weer over die lift te beginnen, maar „Ik stel voor, een nieuwe lift te installeren." In de verbijsterende stilte, die op Alex Haley's woprden volg de, barstte Ed Saylor uit: „He, hè, kalm aan een beetje tebestuur rekenplichtige of door het gemeentebestuur gesubsi dieerde instellingen." Hierdoor kan een bijdrage worden geleverd tot bevordering der openbare zedelijkheid zon der persoonlijke vr;;heid aan te tasten. Dit voorstel is in handen ge steld van B. en W. Aan het eind van de be°'o- tingszitting sluit de voorzitter de vergadering op de gebruike lijke wijze. De heren J. C. van Luijk en A. de Waard waren wegens ziekte afwezig. Dit is niet iets waarover we meteen kunnen beslissen „Ik schaar me achter Haley?" Dat was Ray Lowell. Lee constateerde het met eni ge verbazing. Zou Lowell zijn hypotheek hebben afgelost? Voorheen had hij altijd eerst afgewacht, uit- welke hoek de wind woei „Zoals ik reeds zei," hield Ed Saylor koppig vol, „we kunnen hierover niet meteen beslissen. Ik ben meer dan eens met die lift op en neer gegaan, wij al lemaal trouwens. Ik ben van mening, dat dokter Randall moeilijkheden ziet, waar die niet zijn, maar. hij keek welwillend het vertrek rond „ik ben bereid hem in zo verre tegemoet te komen dat we een goede elektriciën om diens mening vragen. Als hij van oordeel is dat de lift niet deugt, zullen we een nieuwe bestellen. Mr. Lowell kunt u het hier mee eens zijn?" Ed keek nu ook Lee aan. „En Lee? Hoe lijkt je dat?" „Afgesproken." Naderhand vertelde Lee aan Blanchard, dat het hem was of hij het in Keu len hoorde donderen. „Als ik maar wist, waar ik het aan te danken heb vroeg hij zich af. Zijn collega grinnikte. „Mjjn vader zegt altijd dat je een ge geven paard nooit in de bek moet kijken," zei hij. „Neem het nu maar aan, en verdiep je er verder niet in. En trakteer Alex Haley eens op een glas bier, als je hem weer tegen komt." Ja, dat zou hij zeker doen, De grote oliemaatschappijen Esso, Shell en Chevron delen mee dat met ingang van maan dag 3 november de prijzen voor super en gewone benzine met 1,3 cent per liter worden verlaagd. Deze prijsverlaging is mogelijk geworden door marktomstandig heden zoals seizoensinvloeden en concurrentie-overwegingen. Bij deze oliemaatschappijen is men van mening dat de kleinere maatschappijen spoedig met een soortgelijke prijsverlaging zullen volgen. Algemeen wordt aange nomen dat ook de z.g. „witte pompen" een overeenkomstige prijsdaling zullen afkondigen". Uit protest tegen de wijze waar op de rechtszaak tegen Black- Panther-leider Bobby Seale wordt behandeld, protesteerden donderdag een aantal demon stranten te Chicago, wier mon den voor deze gelegenheid ook gesnoerd waren. Tussen werknemers en werk gevers in de Rotterdamse haven worden onderhandelingen ge voerd om voor Europe Contai ner Terminus n.v. in de Maas stad een c.a.o. tot stand te bren gen, waarin het mogelijk zal worden dat de containerschepen ook in de weekeinden behandeld kunnen worden. Op het ogen blik worden in de Rotterdamse haven in de weekeinden geen schepen geladen of gelost. De werkgevers en met name de di rectie van E.C.T. achten een c.a.o.-bepaling die werk in de weekeinden mogelijk maakt, van groot belang in verpand met het specifieke karakter van de E.C.T., de heer J. Portheine. zei vrijdagmiddag in Rotterdam dat overeenstemming tussen werkgevers en werknemers over weeendarbeid bij E.C.T. te :ver- wachten is. „Mogelijk zelfs vóór het eind van het jaar", zo voeg de hij daaraan toe. De centrale van christelijk- historische vrouwen heeft tijdens een vrijdag in Amersfoort gehou den studiedag gesproken over de kwestie van abortus provocatus en het vraagstuk van de echt scheiding. De vergadering stelde vast, dat een bespreking van deze maatschappelijke problemen van groot belang is. nam Lee zich voor. Hij moest trouwens nodig weer eens bij de familie Alvarez gaan kij ken. Manuel had wel een be moedigend woord nodig. Dat arme jong dat ziin grote avon tuur want een reis door de Verenigde Staten, ook al was die dan begonnen om werk te vinden, was voor de kinderen een avontuur nu zo moest eindigen! De dag verliep zonder enige bijzonderheid. Hij had het druk, maar er waren spoedgevallen, en toen die kleine, bejaarde Mrs. Cory kennelijk zin in een praatje had was het hem wel goed. Dankbaar aanvaardde hij haar uitnodiging „toch even een paar minuutjes uit te bla zen. Doktertje, je ziet er afge mat uit." Hij voelde zich ook afgemat en dat kwam heus niet van die wervelstorm of van zijn be zorgdheid om zijn patiënten. Het was zelfs niet de reactie op het feit dat zijn lange strijd tegen de vervloekte lift nu ge wonnen scheen te zijn. Terwijl Mrs. Cory even een glas limo nade voor hem haalde keek hij peinzend- naar de grote, dikke kater, die met knipperende ogen in de zon lag te soezen. „Als je nu eens weer komt doktertje," zei Mrs. Cory, ter wijl ze een ouderwets glas voor hem neerzette, „als je nu eens weer komt, moet je Delie Morris meenemen. Ik heb haar nog maar twee keer gezien sinds ik weer thuis ben." Ze schonk zijn glas vol. „En het is een lieve meid." (Wordt vervolgd) Abortus is en blijft een aantas ting van wordend leven. De kar dinale vraag is wanneer het leven begint. Een eerste vereiste blijft het voorkomen van ongewenste zwangerschappen. Hierbij moet, zo meende de vergadering, de na druk worden gelegd op de opvoe ding van de meisjes (en ook van de jongens). Er zou een verplich te sexuele voorlichting moeten worden ingevoerd, te beginnen op het laatst van het eerste jaar van'het vervolgonderwijs. Bij de voorlichting in het al gemeen moet de nadruk worden gelegd op de mogelijkheden van anti-conceptie, ook voor de ge huwde vrouw. Wanneer toch een ongewenste zwangerschap op treedt, moet de vrouw weten waar zij kan aankloppen. De vrouwen waren het er vrij wel unaniem over eens dat de beslissing omtrent de gevraagde abortus door de vrouw zelf moet worden genomen na advies van een bevoegd team. De centrale stelde vast dat het voor vele vrouwen moeilijk is om met haar nood in de openbaarheid te treden en dat daardoor de ille gale abortus aantrekkingskracht zal blijven houden, ook al wordt een verruiming gegeven aan de sociaal-medische indicatie, waar op een abortus legaal kan wor den uitgevoerd in bepaalde kli nieken. Over het echlscheidingsvraag- stuk concludeerde de centrale, dat de grondige ontwrichting van het huwelijk als enige grond voor echtscheiding aanvaardbaar is. Het losmaken van het recht op alimentatie van de schuldvraag is een belangrijke verbetering van de huidige regeling. Het kwam de vergadering wenselijk voor om steeds in het echtschei- dingsvonnis op te nemen de tus sen de echtgenoten gemaakte fi nanciële regeling en die omtrent de voogdij en de toeziende voog den over de minderjarige kinde ren. Een speciale regeling van het bezoekrecht aan het kind is gewenst.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2