Gekaapte Boeing van Californië naar Egypte? Sowjet-Unie wil overleg over midden oosten Beschuldiging tegen Indonesische legerleiding Drie dagen vóór Vietnam-rede van Nixon Labour verloor lagerhuiszetel Eis van 3 maanden tegen Haarlemse rechter warme saucijzebroodies BANKETBAKKERIJ^ RADIO DE K0CK „Machthebbers in Israël willen geen vrede" Libië neemt deel aan strijd tegen Kremlin optimistisch over Russisch-Chinees overleg Israël Russen zien „positieve elementen in Brandts regeringsprogram de MUL Gasverwarming l HET WEER ZATERDAG 1 NOVEMBER 1969 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen I Staking van Japans spoorweg personeel Kaper 'n marinier? Vonnis van Arizahalaga gewijzigd Piloten PROCES IN ATHENE Nieuw initiatief van Nixon? Weerbericht Acht jaar voor brandstichter- brandweerman Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TEBNEUZEN Direkteur-Hoofdredakteur: P. J. van de Sande Telefoon: (01150)2073. Gironummer: 38150 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: ƒ8,per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW 25e Jaargang No. 6104 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een boven Californië gekaapt lijnvliegtuig van de Amerikaanse maatschappij „Trans World Air lines" bevond zich vrijdagavond op een spookvlucht boven de At lantische Oceaan^ op weg naar Shannon in Ierland met als mo gelijk einddoel Egypte. De kaper beschreven als „een door en door Amerikaanse, zeer correcte jongeman van 19 of 20 jaar met een zeer vriendelijk uiterlijk" dwong volgens de Amerikaanse luchtvaartautoriteiten de beman ning van de Boeing 707 tussen Los Angeles en San Francisco, koers te zetten naar Cairo. Hij was gewapend met een geweer, dat hij ingepakt aan boord had gebracht met de mededeling dat het een vishengel was. Na de koerswijziging begon een dramatische vlucht van de Ame rikaanse west- naar de oostkust. Omdat het toestel, een Boeing 707 voor korte afstanden, gere geld bij moest tanken, maakte het drie tussenlandingen. Eerst in Denver, waar de 39 passagiers en drie stewardessen mochten uit stappen. Daarna op de internatio nale luchthaven Kennedy bij New York waar twee „verse" piloten EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Portret van prins Claus, zoals we dat maar zelden te zien zul len krijgen: genomen na het on dergronds bezoek van de prins aan de mijn Julia te Eijgels- hoven. Donderdag zijn in vijf Britse kiesdistricten tussentijdse verkie zingen gehouden. Alle vijf zijn tientallen jaren lang labour-bolwer- ken geweest. In vier is opnieuw voor de labourafgevaardigde geko zen. In het andere district, Swin don (Wiltshire), won de conserva tieve kandidaat, die 477 stemmen meer kreeg dan zijn labour-rivaal. Bij de algemene verkiezingen van 1966 kreeg labour daar nog een stemmenmeerderheid van 10.443. De vier districten die labour be hield', zijn Glasgo-Gorbals in Schot land, Islington North en Padding- ton North, beide in Londen, en Newcastle-under-Lyme in midden- Engeland. In alle vier nam het overwicht van labour af. De con servatieven kregen van 7,8 tot 11,4 procent meer stemmen dan in 1966. Aan een winst van 4 procent op labour hebben zij voldoende om de volgende algemene verkiezingen te winnen. De opkomst van de kiezers was matig. In het grootste deel van Japan was het treinverkeer gisteren tot stilstand gekomen door een sta king van 17 uur van het spoor wegpersoneel. Deze staking is ge richt tegen het plan van de di- rektie van de spoorwegen om de funktie van hulpbestuurder op te heffen. met grote ervaring op internatio nale lijnen aan boord mochten komen. De kaper vond daar de toestand kennelijk te gevaarlijk, loste een waarschuwingsschot toen het toestel omsingeld werd door politieauto's, en liet het weer vertrekken zonder dat het bijgetankt had. Als laatste „hal te" voor de oversteek van de oceaan deed de Boeing het vlieg veld van Bangor in de staat Mai ne aan, waar brandstof werd in genomen voor een vlucht van zes uur naar Shannon. Een luchtvaartdeskundige zei dat het vliegtuig niet met sterke tegenwind te kampen moest krij gen, wilde het met de brandstof uitkomen. Aan boord bevonden zich behalve de twee nieuwe vlie gers en de kaper nog de eerste en tweede piloot, een boord werk tuigkundige en een stewardess, de 21-jarige Tracey Coleman. die vrijwillig aan boord was geble ven. Het is de 55ste en tevens meest sensationele vliegtuigontvoering in de Verenigde Staten dit jaar. In alle andere gevallen ging het om mensen die naar Cuba wilden. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft vrijdagavond meegedeeld dat de kaper van de nu naar Ierland vliegende Boeing vermoedelijk een Amerikaanse marinier eerste klasse is, die ont snapte terwijl hij Oip weg was om voor een krijgsraad te verschij nen. Hij werd geïdentificeerd als de Vietnam-veteraan Raphael Minichiello. De Haagse officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, heeft vrijdag drie maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van twee jaar gevorderd tegen de 60-jarige rechter mr. H. G. R. uit Haarlem. De rechtbank zal op 14 novem ber uitspraak doen. Noordstraat 107 - Tel. 01150-415; TERNEUZEN De nieuwe Spaanse regering, die vrijdag haar eerste kabinets vergadering heeft gehouden, heeft het doodvonnis dat een Spaanse militaire rechtbank eer der deze week had uitgesproken over de Baskische nationalist Antonio Arizabalaga, gewijzigd in 30 jaar gevangenisstraf. De Scwjet-TJnie acht hervat ting van het overleg van de grote vier over het conflict i" het midden-oosten gewenst. Zii zal de Arabische landen blijven steunen in hun strijd tegen Is raël en is van mening dat Is raël alle voorstellen voor een nolitieke regeling van het con flict torpedeert. Dit blijkt uit een verkiezing, vrijdag op een persconferentie in Moskou voorgelezen door een woordvoerder van het Russi sche ministerie van buitenland se zaken. Er moeten maatrege len worden genomen ter uitvoe ring van de resolutie van de veiligheidsraad van 22 novem ber 1967, aldus de verklaring De volkerenorganisatie en haar organen 'hebben voldoende mid delen hiervoor. Uit de jongste gebeurtenissen in en om Liba non, zo gaat de verklaring ver der, blijkt dat in het midden oosten een net van intriges wordt gespannen om de eenheid van de Arabische landen en vol keren te ondermijnen. De macht hebbers in Israël willen geen vrede. In de verklaring wordt gewe zen op de steun van de V. S. aan Israël. Het besluit van de Amerikaanse regering om de Amerikaanse burgers die dienst nemen bij de Israëlische strijd- krachten, het burgerschap te laten houden, betekent in feite dat Israël „niet alleen Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen maar ook Amerikaanse piloten en technici kan krijgen". Dit, aldus de verklaring, zal kunnen lei den tot ernstige complicaties in het midden-oosten. In de ver klaring wordt er tot slot op ge wezen dat er een rechtvaardige oplossing voor de kwestie van de Palestijnse vluchtelingen ge vonden moet worden en dat het overleg van de grote vier in de eerste plaats gericht moet zijn op het wegnemen van de gevol gen van de Israëlische agressie wat onder meer inhoudt terug trekking van alle Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden. Van de correspondent van het A.N.P., 'n vooraanstaande Dja- kartaanse advocaat heeft vrij dag het Indonesische leger er van beschuldigd, Noord-Suma- tra te terroriseren. Hii heeft 'n beroep gedaan op president Soe- harto, een eind hieraan te ma ken. De publikatie van deze be schuldiging door het officiële Indonesische persbureau Anta- ra verlëènfc tevens enige ge loofwaardigheid aan geruchten, volgens welke (^jyaal Soehar- 10 "voornemens rs maatregélen te nemen tegen enkele van de „militaire potentaten", die hem omringen. (In het algemeen is het regel, dat geen dat geen aanvallen op generaals doorAn- tara mochten gepubliceerd zon der toestemming van kolonel Ali Siregar, de inspecteur-gene raal van 't Indonesische leger). De eerder genoemde advocaat heet Adnan Boeyoeng Nasoe- tion. Hjj heeft kort geleden een van de negen jongeren verde digd, die in Medan (Noord-Su- matra) tot gevangenisstraffen werden veroordeeld nadat zij zich gekant hadden tegen de verkiezing van de burgemees ter. Hun was ten laste gelegd, dat zij leden van het jeugdfront van hun vrijheid hadden be- De Russische regeringswoord voerder Zamjatin heeft vrijdag op een persconferentie verklaard dat de Sowj et-autoriteiten opti mistisch zijn wat het resultaat betreft van de besprekingen tus sen de Sowjet-Unie en China die op het ogenblik in Peking wor den gevoerd. Zamjatin zei dat het nog te vroeg is om iets te zeggen- over de inhoud van deze besprekingen, die elf dagen geleden begonnen. Wij, aldus Zamjatin, willen het overleg op positieve wijze voeren en wij zijn ervan overtuigd dat ook de Chinezen dit willen. Toen het overleg begon, is mel ding gemaakt van meningsver schillen inzake het doel van de conferentie. De Chinezen zouden er aan hebben vastgehouden de besprekingen te beperken tot het grensgeschil tussen beide landen. De Russen daarentegen zouden het overleg in een breder kader willen voeren en ook andere vraagstukken inzake de betrek kingen tussen beide landen waar onder de kwestie van het herstel van de relaties op economisch gebied, aan de orde willen stellen. roofd door hen te dwingen, hun steun aan de burgemeester in te trekken. Hierbij zouden steekpenningen gebruikt zijn. De negen jongeren hebben- de beschuldiging tegengesproken en zijn tegen hun vonnissen van twee weken tot acht maanden gevangenis in beroep gegaan. Toen mr. Nasoetïon door het Indonesische legerblad „Berita Yoedha" beschuldigd werd van deelneming aan het proces om dat hij slechts uit was op publi citeit, opende Nasoetion 't vuur Cp bèt Tegev. Volgens het Antara-bericht, heeft hij gezegd, dat het bijzon dere commando voor het her stel van orde en gezag in Nrd- Sumatra zijn bevoegdheden te buiten ging, zodat het er thans op leek, dat de provincie in een oorlogstoestand verkeert. De mensen waren bang om hun mening te zeggen. Zij, die slechts weinig van de geldende opvat ting verschillende meningen verkondigden, liepen het risico gebrandmerkt te worden als mensen, die een zienswijze hul digden gelijk aan die van de communisten tijdens de staats- In Athene is donderdag voor de krijgsraad een proces begon nen tegen negen mannen en een meisje, die worden verdacht van het plegen van bomaanslagen in Athene begin deze maand. Onder de staat van beleg, die sinds april 1967 van kracht is, kunnen ze tot levenslang wor den veroordeeld. Volgens de aanklacht zijn de tien verdach ten lid van een ondergrondse organisatie „de Griekse demo cratische beweging" en hebben ze contact gehad met verbannen tegenstanders van het regime. Zij zouden in 1968 een sabotage groep hebben gevormd, die ver antwoordelijk wordt gesteld voor 20 bomaanslagen in Athene. Vol gens de politie zijn ze betrapt op het binnensmokkelen van gewe ren en explosieven. Verwacht wordt dat het proces, waarvoor strenge veiligheidsmaatregelen zijn genomen, twee dagen zal duren. Negentien democratische af gevaardigden onder wie „dui ven" en „haviken", hebben bij het Amerikaanse huis van af gevaardigden een resolutie in gediend met het oogmerk steun van het congres te demonstre ren voor een eenzijdige afkon diging van een staak-het-vuren in Vietnam. Drie dagen voordat president Nixon zijn Vietnam- rede zal houden, stellen de af gevaardigden voor een eenzij dig tot een staken van het vu ren over te gaan en meteen stappen te nemen voor een. ver snelde troepenterugtrekking. Robert Giamo uit Connecti cut, steeds een voorstander van het Amerikaanse optreden in Vietnam, zegt nu geen onmid dellijke terugtrekking voor te staan maar een verder verlies van mensenlevens ontoelaatbaar te achten. Edward Koch (New York) zei dat de resolutie is ingediend om te kennen te geven dat de pre sident in het huis van afgevaar digden steun zou hebben, mocht hü besluiten tot een wapenstil stand en een versnelde terug trekking. De resolutie stelt voor dat de Verenigde Staten een datum bekendmaken waarop de strijd krachten het vuren zullen sta ken, behalve in het geval er op hen wordt geschoten, er daar bij van uitgaand dat „de veilig heid van onze mannen van door slaggevend belang is". President Nixon zal in zijn aangekondigde rede op 3 no vember een nieuw initiatief be kend maken, waarover de rege ringen van Amerika en Zuid- Vietnam het eens zijn gewor den. Dit heeft de Zuidvietna- mese minister van buitenlandse zaken, Tran Van Lam, vrijdag in Saigon verklaard. Nadere bij zonderheden wilde hij niet ge ven. Sinds de Amerikaanse ambas sadeur in Zuid-Vietnam, Ells worth Bunker, op 14 oktober van vakantie in Saigon is terug gekeerd, heeft hij tweemaal met minister Lam en vijfmaal met president Thieu van gedachten gewisseld. President Thieu verklaarde woensdag nog dat hij nog niet op de hoogte was gesteld van hetgeen de Amerikaanse presi dent op 3 november gaat zeg gen. greep van 1965, aldus mr. Na soetion. Mr. Nasoetion heeft ook een toespeling gemaakt op groot scheepse smokkelarij in Noord- Sumatra, die naar algemeen wordt aangenomen, door topfi guren in het Indonesische leger wordt georganiseerd. (President Speharto heeft in een rede op 16 augustus gewaarschuwd, dat het met de smokkel afgelopen moet ziin.) Libië zal troepen zenden om te helpen bij de Arabische strijd tegen Israël langs het Suezkanaal en in Jordanië, aldus de Libische minister van defensie, kolonel Adam al-Hawas, in een vraag gesprek met het semi-officiële Egyptische blad „Al Ahram". Kolonel Hawas verklaarde, dat de Libische strijdkrachten weer worden opgebouwd voor aktieve deelneming aan de strijd. De nieuwe hulpbronnen staan ter beschikking van de Arabische zaak, aldus de minister. Hij zal de Libische afvaardi ging naar de bijeenkomst van de verenigde Arabische defensie raad op 8 november in Cairo lei den. De Sowjet-Unie ziet in de re geringsverklaring die de West- duitse bondskanselier W. Brandt deze week in de bondsdag afleg de, zowel positieve elementen als „bepalingen die gericht zijn op bestendiging van de dogma's uit het vei'leden". Op een pers conferentie in Moskou wees gis teren de Russische regerings woordvoerder Zamjatin er met klem op, dat hij slechts zijn eer ste indrukken van het regerings program weergaf. „Er zijn enkele passages die de aandacht waart zijn. In de eerste plaats het door de bondsrepubliek geuite voornemen om het verdrag tegen de verspreiding van kern wapens te ondertekenen. Even eens positief is het plan van de regering van de bondsrepubliek, deel te nemen aan voorbereidin gen voor een algemeen-Europese veiligheidsconferentie", zei Zam jatin. „Aan de andere kant moet opgemerkt worden dat het pro gram bepalingen bevat die ge richt zijn op bestendiging van de dogma's uit het verleden. Hoe dan ook, in de komende tijd zal VEEL BEWOLKING Tussen een hogedrukgebied, waarvan 't centrum over Frank rijk oostwaarts trekt en een ge bied met lage barometerstanden boven Skandinavië en Noord- Rusland, handhaaft zich vandaag boven onze omgeving een noord westelijke stroming In de aange voerde lucht komt veel bewolkig voor. zodat het weer evenals vrij dag een somber karakter zal heb ben, maar regen van betekenis wordt er niet verwacht. Hoewel er niet veel zonneschijn zal zijn, zullen de temperaturen doordat de lucht via het nog betrekkelijk warme Noordzeewater toe stroomt tot ongeveer dertien gra den oplopen. De wind zal matig en voorna melijk in de kustgebieden nog af en toe krachtig zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel bewolking In 't algemeen veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige tot krachtige westelijke wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. de specifieke inhoud van het pro gram blijken". Waarnemers merken op dat Zamjatin, in overeenstemming met de nieuwe verzoenende hou ding van het Kremlin jegens Bonn, nu Brandt het kanselier schap van de christen-democraat Kiesinger heeft overgenomen, zich onthield van de gebruikelij ke beschuldigingen van „revan- chisme" en „militarisme". Een 22-jarige Belg, André van H., is vrijdag in Antwerpen ver oordeeld tot acht jaar gevange nisstraf, omdat hij te Ravels, zijn woonplaats, twee jaar geleden driemaal een brand had gesticht, die hij vervolgens als lid van de vrijwillige brandweer braaf had helpen blussen. Hij verontschuldigde zich voor de rechter met de verklaring, dat hij gehandeld had in een roes, waaraan hij geen weerstand had kunnen bieden. De man kreeg ook een boete van 3.000 gulden. ZATERDAG 1 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.05 6.41 7.20 7.24 n.m. 6.28 7.04 7.43 7.47 ZONDAG 2 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 7.06 7.33 7.42 8.09 8.21 8.48 8.25 8.52 MAANDAG 3 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.13 8.49 9.28 9.32 n.m. 8.45 9.21 10.00 10.04 ZON op onder Nov. 1 7.34 17.12 2 7.36 17.10 3 7.38 17.09 4 7.40 17.07 5 7.42 17.05 MAAN op onder 22.22 14.30 23.36 14.49 15.03 00.50 15.14 02.05 15.24

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1