Hoe laat is het? Kijk op uw heilege Kies uit de volledige kollektie! Tweede dag van proces tegen Haarlemse rechter ARAM - DE HEER DER SLANGEN „ONDER INVLOED" 17-JARIGE BROMFIETSER AANGEREDEN DIT JAAR HOGE PRIJZEN VOOR AARDAPPELEN Termijnmarkt bereikte een hoogtepunt PllfOlbrengl Vrijdag 31 oktober 1969 DE VRIJE ZEEUW 7 Slipdeskundige Alcohol Dorpmais leïdlt Feijenoord—Ajax Twee weken cel voor doping Heroine- smokkelaars Eiland bij Ierse kust voor hippies 1,05 promille Niet merkbaar Geregelde gebruiker? Onhebbelijkheden Slechte reuk Direkteur verduisterde 80 mille Gunstig prijspeil De consument ZIGEUNERS UITGEWEZEN Poging tot zelfverbranding in Moravië Agenda KREUPELHOUT- BRANDEN De belangstelling voor de straf zaak tegen de 60-jarige Haarlemse rechter mr. H. G. R. was donder dag iets minder dan de eerste dag Mr. R. staat terecht voor de Haag se rechtbank wegens een dodelijk verkeersongeluk, dat hij op 21 februari van het vorige jaar ver oorzaakte in Haarlem, terwijl hij onder invloed verkeerde. B'j dat ongeluk werd de 17-jarige brom fietser Henk Lammers uit Hille- gom gedood. De behandeling werd voortgezet met het horen van de rijksrecher cheur R. Scherer uit Amstelveen, die een onderzoek instelde naar de bandenaffaire. In de rechtszaal stonden ook de portieren en de spatborden van de auto van mr. R. opgesteld. De vijf autobanden stonden in een rij voor het hek in de zaai. Rechercheur R. Scherer had het „geboortebewijs" van de auto op gespoord, waaraan diverse ge gevens waren ontleend. De heer Scherer hield staande, dat de gladde band onder de auto van mr. R. had gezeten op de dag van het ongeluk. De opperwachtmeester A. Bloe men, slipdeskundige van de rijks politie, gaf een verklaring voor het feit, dat na het ongeluk de span ning van de twee banden aan de rechterkant van de auto veel ver schilde met die van de banden aan de linkerkant. „Het is moge- Hiils» dat de banden bij de garage alle vier op 29 pond spanning zijn aebracht. De auto is waarschijn lijk tijdens het slippen met de rech- terwielen tegen de linkerstoep rand geslagen, waarbij de banden gemakkelijk lucht konden verlie zen", zo zei hij. De heer Bloemen merkte op, dat de hoge banden spanning op het slechte wegdek het slipgevaar verhoogd kunnen hebben. De profilering van de banden was onvoldoende. De huisarts van mr. R„ dokter H. H. Blaauw uit Haarlem, werd ondervraagd over zijn onderhoud met twee rechercheurs, die het een en ander wilden weten over de medicamenten die verdachte regelmatig gebruikte. De politie mannen hadden de huisarts ge zegd, dat mr. R. na het ongeluk onduidelijk had gesproken, wat na De wedstrijd Feijeaoord—Ajax -al geleid worden dor de Arn- lemse scheidsrechter Dorpmans. Hij valt in Vöor Bogaerts, die een knieblessure heeft. Boogaerts was op whg naar Florence, waar bij met de heren Dorpmans en Van Ravens een cursus voor scheidsrechters bijwoont, be trokken geraakt bij een ketting botsing. Donderdag heeft de heer Bogaerts uit Florence ge meld, dat de knieverwonding 't hem onmogelijk maakt de wed strijd Feijenoord—Ajax te flui ten. De Westduitse wielrenner Wolfgang Schulze is donderdag door een rechtbank in Gent tot twee weken gevangenisstraf ver oordeeld wegens het gebruik van stimulerende middelen. De West duitser werd bovendien bestraft met 'n geldboete van 4000 francs. Schulze, die vorig jaar in Gent werd betrapt, mag de komende zes maanden niet in België rij den. Twee Chilenen, een man en 'n meisje van 17 jaar, zijn door de politie van Montreal gearresteerd nadat de douane van het vlieg veld van Montreal ontdekt had, dat zij heroïne bij zich hadden voor een waarde van bijna ze ven miljoen gulden. De Londense hippies mogen 'n door de beatle John Lennon ge kocht eiland voor de Ierse kust gebruiken. Dit heeft de hippy-leider Sid Rawle gezegd. eeJohn heeft ons gezegd, dat wij het eiland kunnen gebruiken zo als wij dat willen", aldus Raw le. Lennon zelf heeft nooit op het eiland gewoond, dat ligt ter hoogte van Westport in 't zuid- ierse graafschap Mayo. Hij heeft het eiland ook heel weinig be zocht sinds hij er de eigenaar van is. Mocht het eiland de hippies bevallen, dan wil Rawle er in 't voorjaar van 1970 'n hippy-ge- meenschap vestigen. tien minuten over was. De huis arts meende, dat dit had moeten worden genoteerd, want dat dit niet op gebruik van alcohol wees. De arts en farmacoloog en pri vaatdocent aan de rijksuniversiteit in Utrcht, dr. F. A. Nelemans, werd als deskundige a charge ge hoord. De oresident, prof. mr. W F. C. van Hattum, releveerde dat het laboratorium een bloed- en urine-onderzoek had verricht. Daarbij werd een alcoholpromil lage aangetroffen van 1,05 De deskundige verklaarde, dat deze hoeveelheid niet in overeenstem ming kan zijn met de verklaring van mr. R„ dat hij slechts toma tensap met een scheut wodka, een zogenaamde „bloody mary", had gedronken. Mr. R. gebruikte a) jarenlang ongeveer 80 milligram luminal per dag, een hoeveelheid die, aldus dr. Nelemans, veel patiënten goed ver dragen. Dat de arts dr. S. K. Lie, die het bloed van mr. R. voor de proef afnam, had geconstateerd dat mr. R. niet merkbaar onder invloed van alcohol was, hield dr. Nele mans wel voor mogelijk. Naar aanleiding van vragen van de verdediging verklaarde dr. Nelemans, dat iedereen die met alcohol in zijn bloed auto rijdt, slechter rijdt dan wanneer hij on der dezelfde omstandigheden rijdt zonder alcohol in zijn lichaam. Vervolgens werd mr. R. gehoord over het laatste onderdeel van de P RISMA' zeer modieus hanghorlog'e, doublé uitvoering zonder collier 89.- PRfSMAv chroom dameshorloge, sportief model 75.- PRISMAV doublé dameshorloge, moderne vormgeving 85.- andere modellen in doublé reeds vanaf 64.- Alle Prisma horloges Incabloc shockproof tenlasteleging, dat hij „onder in vloed" zou hebben verkeerd. Op de vraag of hij een geregeld alkoholgebruiker was, antwoord de verdachte dat het zijn gewoon te is aan tafel wijn te drinken en ook wel te drinken voor het naar bed gaan. De mogelijkheid dat hij een ogenblik afwezig was, al was het maar een seconde, toen het on geluk gebeurde, sloot mr. R. niet uit. Hij verklaarde na de slippartij n:et te hebben gemerkt, dat een ander uit de sloot werd gevist, nadat hij met zijn auto tot stilstand was gekomen. Mr. R. dacht dat er een wrak uit de sloot werd getrok ken. Hij was afgeleid, omdat voort durend andere mensen hem iets vroegen. Uit de verklaringen maakte de president op, dat verdachte niet belei wist dan dat de politie pas aan drankgebruik dacht, toen ze hem op het bureau had verzocht drie keer te blazen. Prof. Van Hattum wees ver dachte erop, dat al eerder iets was gezegd over drankgebruik. Mr. R. had zelf om een bloed proef gevraagd. Een politiearts nam hem bloed af uit zijn linker arm. Dokter Lie uit Haarlem had bloed van mr. R. afgenomen. Volgens hem rook verdachte naar alcohol. Overigens vertoon de hij geen van de verschijnse len die op het formulier wer den vermeld, dat deze arts ook invulde. Als indruk had hij ge noteerd, dat mr. R. niet merk baar onder invloed verkeerde. Of dit inhield, dat verdachte zonder meer bekwaam moest worden geacht om auto te rij den, wilde dokter Lie niet be amen. Toen dokter Lie hoorde, dat het alcoholgehalte 1,05 promille had bedragen, viel hem dat te gen. Hij bleef er bij, dat zijn indruk was, dat mr. R. „niet merkbaar onder invloed" moest worden genoemd. De rechercheur van de Haar lemse politie P. Remans rele veerde, dat mr. R. direct na het ongeluk een erg versufte indruk had gemaakt. Volgens de poli tieman was het duidelijk te zien dat hij een borreltje had ge dronken. Na in het ziekenhuis te zijn behandeld werd mr. R. naar het politiebureau gebracht. Hij zou toen tegen de politieman heb ben gezegd: „Ik ben rechter Rambonnet, u kunt wel ver trekken". De politieman had zich ofschoon de rechter nog meer onhebbelijkheden had ge debiteerd, niet-beledigd geacht. De administrateur Heiko Horst uit Heemstede had zich bij de po litie gemeld naar aanleiding van een oproep. Hij was vlak na het ongeluk ter plaatse. Nu was hij als getuige a dé charge verschenen. Hij verhaalde, dat hij mr R. uit de auto had ge holpen en met een arm om hem heen naar de weg had gebracht. Mr R, had op hem een wezenloze indruk gemaakt. De administra teur had niets van een alcohol- lucht waargenomen. Ook had hij geen opmerkingen gehoord over drankgebruik. Als daarover is gesproken, was het later gebeurd, toen hij aan het helpen was om de bromfietser uit de sloot te ha len. Bij ondervraging moest deze getuige toegeven een slechte reuk te hebben. Vandaag zullen drie deskundi gen worden gehoord in verband met de mogelijkheden van rij- vaardigheidverminderende stof fen. Daarna komt de officier van justitie aan het woord. LONDEN: Ook hij blies een num mertje weg, of: De verjonging aan de militaire muziek een feit? Hij verwekte enige ergernis tij dens de rondrit van de Engelse koningin na de opening van het parlement, omdat zijn nummer waarschijnlijk niet was goedge keurd door de directeur van de militaire muziek. AMSTERDAM: Het Victoria Ho tel te Amsterdam is in eigendom overgegaan aan Grand Metropo litan Hotels Ltd., dat hotels be zit in Engeland, de Verenigde Staten en op het vasteland van Europa. Op de foto: exterieur van het Victoria Hotel aan het Damrak. De 43-jarige J. H. K. uit de hoofdstad wordt ervan verdacht de afgelopen drie jaar als direc teur van een inkoopcombinatie in dameskleding in Amsterdam ca 80.000 te hebben verduisterd. De man, die inmiddels is ont slagen. is voor de officier van justitie geleid. Hij zou het geld hebben gebruikt om zijn woning op te knappen. Voor Nederlandse aardappe len worden dit jaar hoge prij zen betaald. Klei-bintjes en eigenheimers van 40 mm mid dellijn en groter brachten in sept. op de Rotterdamse aard- appelbeurs meer op dan sinds 1961 in die maand het geval was, resp. 18,50 en 23,50 per honderd kilo. Vorige september- duurterecords: voor bintjes 16,25 in 1965, voor eigenhei mers 20,40 in 1966. Goedkoop- te-records: voor bintjes ƒ9,55 in '61, voor eigenheimers 12,40 in 1963. In oktober ging de prijsstijging voort. Op de zesde deden de bintjes en de eigen heimers in de genoemde sorte ringen resp. 20 en 24,50, op de twintigste resp. ƒ21,75 en ƒ26. Op de termijnmarkt noteer den de bintjes van 40 mm voor op april 1970 gedane zaken in de derde week van oktober ƒ32,20. Het hoogste peil dat sinds 1960 in die week was be reikt, was tot nu toe ƒ22,10 in 1965. De notering od de termijn markt is dit jaar opgelopen van ƒ15,85 in de derde week van juni tot 32,20 in de derde week van oktober. De export bedroeg tot 1 ok tober j.l. 62.000 ton. Daarvan ging alleen in de maand septem ber 47.000 ton weg en het secre tariaat van het produktschan voor aardappelen voorspelt dat de export in oktober nog groter zal zijn. Dat betekent dat de export tot 1 november hoger zal zijn dan in andere jaren. Vorig jaar bedroeg ze 90.000 ton. Het produktschap meent dat, zoals de internationale con- sumptie-aardappelmarkt zich thans laat aanzien, een gunstig prijspeil gerechtvaardigd is. De Westduitse oogst is 17 pet. klei ner dan vorig jaar. De met aardappelen bebouwde opper vlakten namen af met 10 pet. in België en 13 pet. in Engeland. In Oost-Europa is de oogst klei ner dan vorig jaar als gevolg van droogte, Scandinavië heeft een sterk ingekrompen areaal en dit jaar ook lagere opbreng sten. Goede oogsten in Zwitserland en Oostenrijk en volgens voor lopige cijfers in Frankrijk staan hier tegenover. Of de prijsontwikkeling kan doorgaan zoals de laatste tijd het geval was, is onzeker, zegt het produktschap. Niet bekend is namelijk hoeveel aardappe len bij dit prijspeil uit de yoer- sector op de consumptiefnarkt zullen worden gebracht. De aardappelen hebben dit jaar een betere kwaliteit en er is minder uitschot bij dan vorig jaar. Volgens voorlopige oogstra- ming is er dit jaar een bruto- oogst van 2.652.000 ton klei- en zandaardappelen, waarvan 14,5 pet. uitschot zodat de markt waardige opbrengst van 2.271.000 ton overblijft. Vorig jaar was het: bruto 3.015.000 ton, uitschot 19,5 pet., marktwaardig 2 mil joen 422.000 ton. Volgens de resultaten van steekproeven in de gemeenten Amsterdam en Den Haag ont wikkelden de consumentenprij zen zich daar als volgt. Op 4 september, 18 september, 2 ok tober en 16 okt. deden bintjes in Amsterdam gemiddeld 38, 34, 36 en 36 cent per kilo, in Den Haag 35%, 34, 34 en 34 cent. Eigenheimers in Amsterdam 43, 41, 43 en 42, in Den Haag 39,40, 39% en 38% cent. Behalve aardappelexporteur is Nederland ook een importeur van nieuwe aardappelen gewor den. Tot en met 31 augustus voerden we 57.500 ton in; van 1 september tot 20 oktober nog eens 8600 ton. in de huid gezondheid en zuiverheid 36. Als hij de laatste treden van de trap bereikt heeft, slentert Crimo. zijn zwaard op de rug verborgen houdend, het kerker gewelf in. „Gegroet vriend," zegt hij min zaam tot de schildwacht, die daar voor één der celdeuren op wacht staat. „En hoe gaat het met je gevangen wildeman?" „Hoe hij het maakt, messire?", grijnst de nietsvermoedende wachter, „wel, wie van heer Aram een klap krijgt, weet meestal de eerste uren van toeten noch blazen, ha-ha-ha!" Reeds is de hertog hun tot °P enkele passen genaderd. Dan, met een razend snelle beweging schiet zijn zwaard van achter zijn rug naar voren. En voor hij zijn schild heeft kunnen heffen treft het staal de ongelukkige wachter in de borst. Met een kreet zakt de man achterover tegen de kerker deur. Dan valt hij languit op de grond en blijft levenloos liggen. Haastig schuift Crimo de gren dels open. stapt achteloos over zijn slachtoffer heen en opent de zware kerkerdeur. „Kom, snel!" snauwt hij gebie dend tot de gevangene, die ver rast in zijn kerker overeind krabbelt. De Zweedse regering heeft on danks protesten uit de openbare mening donderdag besloten 47 zigeuners uit te wijzen. De zigeuners die uit Frankrijk afkomstig zijn en afgelopen zo mer illegaal Zweden waren bin nengekomen om zich daar te ves tigen, moeten zaterdag het land hebben verlaten. Na een eerdere beslissing van het immigratiebureau, de zigeu ners uit te wijzen, hadden ver scheidene groepen van de bevol king een verzoek tot de regering gericht deze beslissing ongedaan te maken. Hiervan zijn heftige discussies het gevolg geweest. In Vsietin in Moravië heeft dinsdag een 43-jarige man ge tracht zelfmoord te plegen door zich in brand te steken. Hij werd in ernstige toestand in een zie kenhuis opgenomen. Dit heeft bei Praagse blad „Svobodne Slovo donderdag gemeld. De man zou reeds tweemaal in een psychiatrische inrichting zijn verpleegd. Dit jaar hebben bijna 50 Tsj echoslowaken getracht door zelfverbranding een eind aan hun leven te maken, in navolging van Jan Palach die in januari zelfmoord pleegde om te proteste ren tegen het ongedaan maken van de hervormingen van Dub- cek en de zijnen. Slechts .tweevan zijn navolgers zouden uit politie ke motieven hebben gehandeld. ^tiniiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiilllillllllllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllli ZATERDAG 1 NOVEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Wat niet weet. wat niet deert". Zuidersportpark, 3 uur: Tern. BoysDinteloord. ZONDAG 2 NOVEMBER TERNEUZENLuxor-Theater, 2.30 uur: „Fotomodellen voor Marokko"; 5 en 8 uur: „Waf niet weet, wat niet deert." MAANDAG 2 NOVEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Fotomodellen vc r Ma rokko". DINSDAG 3 NOVEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Fotomodellen voor Ma rokko". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiEiiiis De noordelijke rand van Los An geles wordt geteisterd door kreu- pelhoutbranden. Acht villa's zijn in de as gelegd en 500 mensen ge vlucht. Drie brandweerlieden zijn gewond! Het vuur heeft tot dusver meer dan 2,000 ha verwoest

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7