Strauss kaatst beschuldigingen terug In Zuid-Libanon wordt weer gevochten van brandstichter Rohan „MINISTER SCHILLER VERKONDIGT EEN LEGENDE Ook cyclamatenverbod in BAKKERS WILLEN WEER HOGERE BROODPRIJS Australische schapenherder noemt zich ontoerekenbaar Amerikaans-Russisch voorstel op ontwapeningsconferentie HET WEER VRIJDAG 31 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6103 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Speculatiegolf Deskundig advies Tweede Kamer akkoord met begroting gemeentefonds Vijftien jaar voor „zwarte panter" „Prins" uitgewezen Dode in Tripoli Aanval op vliegtuigbasis Onwettig kind Zelfmoord mislukt Weerbericht Zon- en Wildstanden NOBELPRIJS VOOR NATUURKUNDE NOBELPRIJS VOOR SCHEIKUNDE Hoogwater hantering bij aïottftë»ent: TERNEUZEN !.'t BSrekteur-Hoofdredakteur: P. J. van de Sande Telefoon: (01150)2073. Gironummer: 38150 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 10 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. ïn het bondsdagdebat over de regeringsverklaring van bonds kanselier Brandt heeft donderdag de leider van de christelijk-sociale unie, de oud-minister van finan ciën Franz Josef Strauss, „kritiek geoefend op het uitgestipelde be leid. De regeringsverklaring ken schetste hij als een „geslaagde poging om veel te bieden". Hoe wel hij kon instemmen met vele punten van de economische koers van minister Schiller, had hij be denkingen tegen de wiize waarop deze zijn doel wil bereiken. Met nadruk stelde Strauss, dat de tegenwoordige oppositie in de afgelopen twintig jaar op syste matische wijze met behulp van de gehele bevolking het moderne Duitsland van vandaag heeft op gebouwd. De CSU-leider zei positief te staan tegenover een „conjuctuur- politiek Van de grote lijn", maar 'nii wees „zenuwachtige correcties in onderdelen" van de hand. Zo betu'gde hij ook zijn instemming met Brandts verklaring, dat hij 'n nationale landbouwpolitiek voor staat maar hij vond dat man niet „zoals in het plan-Mansholt" be paalde takken van de economie door ondergangsprognoses op lan ge termijn in permanente angst mag houden." Over de revaluatie van de mark zei Strauss, dat minister Schiller aan een legende werkt, waarin hij de rol speelt van de redder en alle tegenstanders van een op waardering worden afgeschilderd als de vijanden van een gezonde economische politiek. Hij bestreed de beschuldigingen van 3randt en Schiller, dat door zijn houding als minister van financiën in het ka- öinet-Kiesinger de speculatiegolf was losgekomen. Straus betoogde dat deze speculaties het gevolg wa>en geweest van het aftreden van president De Gaulle en de daarop gevolgde devaluatie van de Franse franc. Met klem waarschuwde bii voor de gevolgen van de revaluatie voor de Duitse uitvoer. „Het is moei lijk exportmarkten te veroveren, het is gemakkelijk deze te verlie zen en het is vrijwel «mmogeliik om verloren gegane uitvoermark- ten te heroveren", aldus de leider van de C.S.M. De huidige minister van finan ciën, Alex Möller, sprak tegen dat de de export te zwaar belast zou worden door de revaluatie met 8,5 procent. Hij wees er op dat dit percentage moet worden vermin derd met de uitvoerbelasting van 4 procent, die het vorige kabinet na de devaluatie van de Franse franc had ingevoerd en die nu is afgeschaft. Tot Strauss en diens liberale voorganger Heinz Starke verklaarde Möller dat hij ook in de toekomst graag gebruik zou maken van hun „deskundig ad vies". Hij gaf de verzekering dat hij zou streven naar een „solide financiële economie", die in har monie zal zijn met de sociale ta ken en de algemene economische behoeften van de bondsrepubliek, De Belgische hoge raad voor de gezondheid heeft de regering aanbevolen het gebruik van cy- clamaten in levensmiddelen en dranken te verbieden. Dranken die cyclamaten bevatten, zou den binnen drie maanden uit de handel moeten worden geno men. De Belgische minister van ge zondheid had om het advies ge vraagd en bereidt reeds de no dige maatregelen voor, zo is donderdag in Brussel bekendge maakt. Volgens de Belgische hoge raad kunnen cyclamaten wel gebruikt worden voor verbrui kers van kunstmatige zoetstof op geneeskundige gronden en voor dieetwaren voor mensen die aan bepaalde ziekten lijden. De tweede kamer heeft zich gisteren akkoord verklaard met de begroting 1970 van het ge meentefonds. Tegen aanvaar ding van deze begroting spraken zich uit de fracties van de par tij van de arbeid, psn en cpn. Ook de begroting van het pro vinciefonds 1970 werd aangeno men. De kamer verwierp de amen- dementen-Franssen (partij van de arbeid), waarin enerzijds het begrotingsbeleid van het kabi net werd afgewezen en ander zijds aangedrongen werd op het veilig stellen van het investe ringsniveau voor de gemeenten van althans 6110 milioen voor 1969 en van 6460 miljoen voor 1970. Deze laatste motie ver kreeg slechts de steun van de fracties van de pvda, psp, D'6'6, cpn en van de groep-Aarden. Amerika en Rusland hebben donderdag op de ontwapenings conferentie in Genève een ge wijzigd ontwerp-verdrag inza ke een vreedzaam gebruikvan de zeebodem ingediend. Op vier punten is aan de bezwaren van andere landen tegemoet geko men: a. de mogendheden met kernwapens hebben niet meer 't recht van veto tegen het indienen van amendementen, b. bij een geschil over de controle kan een beroep op de veiligheidsraad worden gedaan, c. vijf jaar na 't van kracht worden van het ver drag zal een conferentie worden belegd om over een eventuele herziening te praten. Tenslotte wordt in het ontwerp beyestigd, dat de oevgrstaat soeverein is over de aangrenzende kuststrook van 12 mijl. De kern van het ontwerp blijft het verbieden van het aan brengen van wapens voor mas sale vernietiging op de zeebo dem buiten de genoemde zone van 12 mijl. Het bestuur van het bedrijf schap voor het bakkersbedrijf heeft donderdag aan de minister van economische zaken het vol gende telegram gezonden: „Het bestuur van het bedrijf schap voor het bakkersbedrijf doet een dringend beroep op uwe excellentie om op korte termijn gevolg te geven aan de door de bakkerijstichting kenbaar ge maakte gerechtvaardigde verlan gens ten aanzien van de brood prijs, vooral met het oog op de door uw accountantsdienst ge constateerde slechte rentabiliteit in onze bedrijfstak". Op 15 oktober heeft de bakke rijstichting de minister om een verhoging van de broodprijs met drie cent per 800 gram gevraagd. Zij grondde dit verzoek op uit komsten van een door de accoun tantsdienst van het ministerie verricht onderzoek naar de ren tabiliteit van bakkersbedrijven. De minister heeft dit onder zoek doen instellen om te kunnen beoordelen, of een reeds eerder door de stichting gedaan verzoek om broodprijsverhoging gerecht vaardigd was. Het onderzoek is in het voorjaar van dit jaar be gonnen en nog niet geëindigd. De stichting acht de reeds verkregen resultaten voldoende om haar eis te rechtvaardigen. De keuze van de onderzochte bedrijven is in overleg tussen het ministerie en de stichting gedaan. Het voorstel van verscheidene niet-gebonden landen om inge val van twijfel verdachte instal laties op de zeebodem zelf te on derzoeken, i&jjjet door. Am.erikg en Rusland overgenomen. Vol gens het huidige ontwerp zal men in dergelijke gevallen moe ten volstaan met „waarneming- gen" en „overleg". De 22-jarige Warren Wells, lid van de „zwarte panters", is in Californië veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf voor zijn aan deel in een gevecht met de poli tie, waarbij twee politieagenten werden gewond en een lid van de zwarte panters werd gedood. OHIO (V.S.): Woensdag is het hier tot ernstige ongeregeldhe den gekomen tussen leden van de vakbond van metaalbewerkers en ongeorganiseerden, die een wilde staking hielden. De auto van de secretaris-penningmeester van de bond werd met een brand bom bekogeld, waarop de wa gen in brand vloog en de man John Angelo ernstig werd ge wond. Bij de rel viel een dode en werden vijf mensen gewond. Politie moest schieten en traan gas gebruiken om de zaak te kla ren. In Zuid-Libanon bij het doro Aiha is donderdag weer hevig gevochten tussen Palestijnse commando's en Libanese mili tairen. Honderden Palestijnse commando's zijn woensdagnacht het Racliiya-gebied in Zuid- Libanon binnengevallen, waar ze hernieuwde aanvallen heb ben gedaan op legerposities, al dus betrouwbare bronnen in Beiroet. Voor het eerst is mel ding gemaakt van het gebruik van artilleriewapens op grote schaal. Aan weerszijden zijn ge wonden gevallen. De commando's willen met deze aanvallen waarschijnlijk de weg van de Syrische grens naar de commando-eenheden in Zuid-Libanon bij de Israëlische grens in handen krijgen. Aiha ligt op slechts een kilometer af stand van Rachiya,- waar .El.Fa^, tah-commando's woensdag een zelfmoord-aanval uitvoerden op een fort, dat de weg naar het zuiden blokkeert. De nieuwe gevechten zijn op gelaaid ondanks de plaatselijke vredesbesprekingen die drie da gen geleden in Ablah zijn be gonnen tussen commandoleiders en legeraanvoerders. Woensdag is er ook contact geweest tus sen de guerrilla's en plaatselij ke autoriteiten. De bewering van de guerril la's dat in Ablah is overeenge komen dat zij de weg naar het zuiden zonder belemmeringen mogen gebruiken voor het ver voer van mensen en voorraden, is volgens betrouwbare kringen onjuist. Een delegatie van inwo ners uit dorpen, die onder con trole van de Palestijnen staan, zou w,oensdag de plaatselijke autoriteiten hebben meegedeeld dat er tijdens de nacht niet ge vochten zou worden. Later zijn er echter honderden guerrilla's ter versterking aangekomen en hebben de commando's de leger posities aangevallen. Volgens waarnemers in Beiroet willen de commando's door hun aan vallen een zo sterk mogelijke positie innemen voor de be sprekingen tussen Libanezen en Palestijnen in Cairo beginnen. Libanon heeft woensdagavond een prins uit Koeweit, die deel uitmaakte van de guerrillatroe pen in Zuid-Libanon, uitgewe zen. Sjeik Fahd al-Ahmed al- Sabbah is uit Beiroet op een vliegtuig naar Koeweit gezet. In de Libanese stad Tripoli is donderdagmorgen een persoon gedood tijdens gevechten tussen gewapende mannen en een Liba nese patrouille. Langs de Syrisch-Libanese grens waar vrijdagnacht j.l. de eerste infiltraties van Palestijnen plaatsvonden, zouden de Syri sche troepen versterkingen heb ben gekregen, zo is in Beiroet vernomen. Gewapende mannen hebben de Libanese viiegtuigbases Ko- leyte in noord-Libanon met ra ketten en mortiervuur aangeval len. Volgens een officiële be kendmaking is één soldaat bij de aanval gewond geraakt en werd schade toegebracht aan de gebou wen van de basis. NOORDZEE: De Engelse prinses Anne is de eerste vrouw die ooit een bezoek aan het booreiland „Amoco-B", 60 km buiten de kust van Norfolk, heeft gebracht. De prinses, gekleed in een rood broekpal-c en een bijpassende ,highwayman-hoed", vloog per I helicopter naar het booreiland. Het proces In Jeruzalem tegen de Australische schanenherder Mi chael Rohan, die bekend heeft de Al Aksa-moskee in brand te heb ben gestoken, is donderdag na een onderbreking van twee weken hervat. De zitting was geschorst voor een psychiatrisch onderzoek. De 28-jarige Rohan, die zich er op beroept, dat hij ontoerekenings vatbaar was, werd donderdag toe gelaten tot het bewijs. Om veilig heidsredenen legde hij zijn verkla ring niet af in de getuigenbank, maar in de kogelvrije glazen kooi waar hij tot nu toe het proces heeft bijgewoond. Op een vraag van zijn advocaat, waarom hij de moskee in brand tempel wil laten bouwen en dat hij mil tot koning van Jeruzalem en Judea zal maken". Zijn eerste goddelijke boodschap had Rohan in maart 1965 ontvan gen, verklaarde hij. „Ik lag alleen in bed in miin flat, toen een stem zei: „Gloria". Vesvolgens waren hem verschillende openbaringen gedaan, waaronder: „Morgen zul je worden gerespecteerd" en „Glo ria moet met de vader van San- dVa trouwen". Gloria is Rohans vrouw en Sandra haar onwettige kind. De eerste openbaring was „als heeft gestoken, antwoordde hij: electrische schokken, die in gn!- „Om te bewijzen, dat God mij zijn ven uit mijn hoofd begonnen en door mijn vingers en voeten weg gingen", aldus Rohan. „Deze er varing verrukte mij en tilde mij uit boven mijn neerslachtigheid. Ik begon direkt te huilen en zei: „Dank u vader, dank u vader". Hij bevestigde dat hij de politie had gezegd, Gods uitverkorene te zijn. Hij 'was tot deze overtuiging gekomen door het lezen van de bijbel. Rohan vervolgde: „De mensheid zou niet geloven wat ik weet, tenzij ik een daad zou stel len. Want na de daad zal ik in Gods handen zijn". Vóór zijn eerste „openbaring" was Rohan erg gedeprimeerd ge weest en had hij geprobeerd zelf moord te plegen. Hij zei in Sydney een doos slaappillen te hebben ge kocht en daarna naar Queensland te zijn gegaan om daar de tablet ten in te nemen en zich in het struikgewas te verstoppen, zodat zijn lijk nooit zou worden gevon den. Hii nam 15 tabletten. Hij viel achter het stuur van zijn auto in zwijm, voordat hij zijn plan ten uitvoer had kunnen brengen. Hij werd na een botsing in een ziekenhuis opgenomen. Sinds zijn herstel was hij geestelijk oneven wichtig en terneergeslagen. De maximumstraf voor opzette lijke brandstichting en de onthei liging van de moskee die Rohan kan worden opgelegd is 44 jaar gevangenis. De brand heeft in de hele mohammedaanse wereld pro testen uitgelokt en geleid tot de beschuldiging, dat Israël verant woordelijk was voor deze aantas ting van het islamitische heilig dom. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel bewolking In het algemeen veel bewol king, maar vrijwel nergens meer een bui. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON MAAN op onder op onder Okt. 31 07.33 17.14 21.08 14.05 Nov. 1 7.34 17.12 22.22 14.30 2 7.36 17.10 23.36 14.49 De nobelprijs voor natuurkun de 1969 is toegekend aan prof. Murray GeilMann, hoogleraar in de Ver. Staten. Prof. Gell-Mann, die hoog leraar is aan het instituut voor tech.no1<~>.gie te Pasadena in Ca lifornië, kreeg' de prijs van de Zweedse academie van weten schappen voor „zijn ontdekkin gen en bijdragen met betrek king tot de classificatie van ele mentaire deeltjes en hun wissel werking". De prijs bedraagt 375.000 Zweedse kronen, (circa 261.000 gulden). De nobelprijs voor scheikun de voor 1969 is toegekend aan de Noorse hoogleraar Odd Has- sel en aan de Engelse weten schapsman Derek Barton. Zij hebben de prijs gekregen voor hun bijdrage aan de ont wikkeling en toepassing van de idee van de aanpassing in de scheikunde. Zij krijgen samen een bedrag van 375.000 Zweed se kronen. Professor Hassel is verbonden aan de universiteit van Oslo, professor Barton werkt aan het „Interpial College of Science and Technology" in Londen. VEEL BEWOLKING Noordwestelijke winden voer den donderdag onstabiele lucht naar onze omgeving. Vooral in het noorden en oosten van het land zijn daarbij talrijke buien gevallen, waarvan sommige ver gezeld gingen van hagel. Van de waarnemingsstations meldden Eelde en Twente met ongeveer 10 mm in vierentwintig uur tijds de meeste neerslag. In Zeeland werd op de stations in dezelfde perio de geen neex-slag geregistreerd. De noordwestelijke stroming wordt in stand gehouden door een depressie nabij Finland en een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland. langs de noordflank van dit luchtdrukmaximum stroomt vandaag iets minder on stabiele lucht naar ons land. Er worden daarom vrijwel nergens meer buien verwacht. Wel zal er veel bewolking zijn. De wind zal matig tot krachtig zijn uit rich tingen tussen west en noord west, waarbij de temperaturen niet veel zullen verschillen van die van donderdag. VRIJDAG 31 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 5.13 5.31 Terneuzen 5.49 6.07 Hansweert 6.28 6.46 Walsoorden 6.32 6.50 ZATERDAG 1 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 6.05 6.28 Terneuzen 6.41 7.04 Hansweert 7.20 7.43 Walsoorden 7.24 7.47 V.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1