PROVINCIAAL NIEUWS Goedkoop de^winter Vervoerscijfers op Wesferscheldeveren blijven stijgen Mohammed Hatta Indonesische bevolking moet democratisch worden opgevoed RIUMPH PALESTIJNEN AANVAARDEN BESTAND Rhodesië krijgt nieuwe apartheids grondwet RUSSISCHE SOLDATEN BLIJVEN (VOORLOPIG) EN TSJ.-SL0WAKME DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Breskens Bruinisse IJzendijke Zaamslag VRAAG DEMONSTRATIE MATURA RUNBERG's handelsbureau Demonstraties bij opening auto tentoonstelling Duitsers „ontsierden portretten van Mao" Te veel ambtenaren NEDERLANDSE KUSTVAARDER AAN DE GROND Tewaterlating voorschip mammoettanker Mysella Balans van overstromingen in Tunesië Troepen terug uit Borneo I Donderdag 30 oktober '69 Twee Amsterdammers verdacht van diefstal In de nacht van dinsdag op woensdag heeft de gemeente politie te Terneuzen na een ach tervolging, die begon bij de drukkerij Van Aken nan de Mr. F. J. Haarmanwee. wee Am sterdammers, de 23-j vige J. H. en de 22-jarige J. M. V., met hun auto in de Axelsestraat aan"> houden. Een verder onderzoek volgde toen beiden geen aannemeliiha verklaring over hun aanwezig heid nabij drukkerij Van AI—i konden geven. Er kwamen daar bij voldoende aan het licht om hen te arresteren od verdenking van inbraak in de drukkerij, het gebouw van de woningbouwver eniging „Terneuzen" en de min der validen werkplaats „De Ha ven". De auto is waarschijnlijk tijdens het weekeinde in Am sterdam gestolen. Auto gestolen In de nacht van dinsdag op woensdag werd in de Geranium straat een personenauto ont vreemd, die gisteren te Bier vliet werd teruggevonden. In die gemeente werd eenzelfde type auto gestolen, die nog niet werd teruggevonden. Wafels en kunst in Julianaziekenhuis De geur van versgebakken wa fels kwam gisteren de bezoekers van het Julianaziekenhuis in Terneuzen tegemoet. Een van de gangen was herschapen in een schilderijengalerij. De combinatie wafels en kunst was een aardig initiatief van het bestuur van de personeelsvereniging van het ziekenhuis, het jonge Advendo II. Na een modeshow dacht het' be stuur een nieuwe stunt uit, die letterlijk erg in de smaak is ge vallen. In de kerkzaal stonden tafel tjes keurig gedekt om de gasten tégen een geringe vergoeding op koffie en wafels te tracteren. Twee verpleegsters hadden de handen vol om steeds niéuwe wa fels uit de ijzers te laten glijden. Zo zullen een duizendtal mooi gebruinde wafels hun goede doel hebben bereikt. De opbrengst is bestemd om de kas van de per soneelsvereniging een steviger inhoud te geven. Vooral na het bezoekuur was het in het nieuw bakken wafelkraam, dat gezellig was verlicht met allerlei lan taarns uit de kamers van de ver pleegsters, een drukte van be lang. Ook tal van patiënten lie ten zich het smakkelijke hapje niet .qntgjippen. Beslag en koffie waren" door de directie welwil lend ter beschikking gesteld. De kunstzinnige omlijsting van de gelegenheidswafeltent kwam op naam van mevr. Rie van Driel. Een groot aantal doeken en teke ningen aangevuld met enkele vruchten van boetseerarbeid sier den de wanden en vensterban ken. De expositie in het ziekenhuis is nog een viertal weken te be zichtigen, dan echter zonder het genot van een knappend verse wafel, want verpleegsters heb ben toevallig ook nog wat anders om handen. Nieuws uit de schaakclub De volgende partijen werden gespeeld voor de onderlinge com petitie van de Terneuzense schaakclub: C. H. Provoost mr. J. E. Hubbeling' (rectificatie) K. H. Cohen C. H. Provoost 10 G, W.- de Ridder P. Smolders 10 E. Elbertse G. W. de Ridder 0—1 A. P. Beishuizen C. H. Provoost afg. D. de Jonge mr. J. E. Hubbeling 01 P. Neve A. Stadhouders jr. 10 Zaterdag a.s. speelt „Terneu zen" voor de eerste klasse van de Zeeuwse schaakbond tegen Zie- rikzee. KANAAL TERNEUZEN-GENT SCHEEPVAARTBEWEGING Bestemd voor Terneuzen Maurice Delmas, van Bordeaux Daniël, van Leith Voor Dow Chemical Alacrity, van Tawley Voor Sluiskil Bohuus, van Gdynia Vertrokken van Terneuzen Boekanier, naar Goole Anne Herfurth, naar Antwerpen Gepasseerd naar Gent Helmi, van Kotha Albion, van Antwerpen Burtonia, van Djakarta Don Carlos, van Harwich Triton, van Londen Repeto, van Rotterdam Ballymena, van Landullas Meliora, van Ghazaouet (Alg.) Gepasseerd van Gent Grada Westers, naar Cork Burro, naar Antwerpen Draka, naar Kopenhagen Njord, naar Sundsvall Klaziens, naar. Bejfast Gemeenteraad vergaderde Voor de derde maal heeft de gemeenteraad van Breskens zich bezig gehouden met de weige ring van een bouwvergunning aan de heer De Badts voor een serre. Voorgesteld werd het be roep ongegrond te verklaren, waarvoor de raad niets voelde. De heer Van Schaick zei dat de adviezen geen nieuwe ge zichtpunten opleverden. Hij kreeg steun van de heren Maas, Cambier en Carels. Het voorstel van het college werd met 7 te gen 4 stemmen verworpen. De burgemeester heft 't recht tegen dit raadsbesluit beroep aan te tekenen. Een andere kwestie betrof de benoeming van een kleuterleid ster. Het college stelde voor een onbevoegde kracht te belasten met de waarneming. Een be voegde sollicitante moest het veld ruimen, omdat anders een in tijdelijke dienst zijnde leid ster ontslagen zou worden. De heer Van Schaick vond het vreemd dat men deze gang van- zaken volgde, waarbij de heer Cambier aantekende niet te geloven dat het de bedoeling van de wetgever is geweest al dus te handelen. Tenslotte stem den de heren Cambier, Maas en Van Schaick tegen het voorstel. De stichting Jachthavenbe- langen had een brief ingezon den voor het verstrekken van meerdere vuilnisemmers of het beschikbaar stellen van een con tainer. B. en W. meenden dat het niet op de weg van de ge meente lag om hierin te voor zien. Men kan zoveel emmers krijgen als men wil en men kan ook storten op de vuilnisbelt. De heer Van Schaick bracht nog eens de eerder gedane sug gestie van plastic zakken naar voren. De heer Vergouwe meen de dat men per schip kan beta len. Ook de zomerhuisjes op de camping moeten per huisje be talen. Men kan niet alles op de gemeente afschuiven. De heer Carels was van me ning dat de stichting de jacht- recreatie in de gemeente tracht te bevorderen. Wanneer men de liggelden te duur gaat maken, zal men de haven niet meer aandoen. Op andere plaatsen worden grote bedragen voor de watersport beschikbaar gesteld. De raad bleef echter van me ning dat de taak van de ge meente niet verder kan gaan. Tot gemeenteopzichter werd benoemd de heer Meijaard. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 18 t/m 25 oktober aangevoerd: 25791 kg garnalen 1,162,02; 99 kg bot 0,16; 1743 kg schar 0,16 1,—5593 kg schol 0,30—0,78; 16.689 kg tong 4,455,81; 216 kg rog 0,581,19; 5695 kg kabel jauw 0,341,20; 645 kg wijting 0,24—0,58; 161 kg griet 0,96— 2,66; 803 kg tarbot 1,6,5 kg makreel 0,43; 6,04 kg poon 0,40—0.99; 465 kg haai 0,16—0,50; 91 kg kommeraal 0,200,49: 485 kg tongschar 0,94—1,64; 3 kg ham 1,52. Motorschip na aanvaring gezonken Het 400 ton grote motorschip „Vuurbaak" is dinsdag 't slacht offer geworden van de mist. Het schip, geladen met betonpalen, werd op het Kramer midscheeps aangevaren door de Belgische motortanker Victor H., geladen met 500 ton stookolie, komende van Rotterdam en bestemd voor Antwerpen. Het schip zonk on middellijk in het diepe vaar water. Bij laag water staat er nog zeven meter water op. Schipper Van Leeuwen en zijn knecht konden door de tanker aan boord worden genomen en zijn in Bruinisse aan land gezet. Clubhuis verkenners geopend Het clubhuis voor de verken ners, dat onder garantie van de gemeente kon worden aange kocht, werd zondagmiddag ge opend. Aangezien mej. E. Ter- mont een stuk boomgaard aan de Tivoli voor de bouw beschikbaar had gesteld, heeft de verkennerij niet alleen de- beschikking over een mooi gebouw, maar ook een terrein om hun activiteiten te kunnen botvieren. Toen de voor zitter de heer G. Calon zijn ope ningsspeech hield, waren vele genodigden aanwezig, o.a. de beide wethouders, pastoor en kapelaan, de districtcommissaris de heer J. Ouwendijk uit Oost burg, mevr. Backérac districts- commissaresse der welpen oud hopman Langeraert uit Terneu zen en vele oud-verkenners. Na de speech van voorzitter Calon werd door een der welpen op een kussen de sleutel aan mej. Ter- mont overhandigd en opende zij de deur waardoor het gebouw officieel in gebruik werd geno men. De verkenners verkochten loten om hun schuldenlast iets te verlichten. Gemeenteavond Vrijdag a.s. zal er in de consis torie der herv. kerk een gemeen te-avond worden gehouden en wel des avonds om 19.30 u. Vóór de pauze zal ds. Van An- rooy een praatje houden over be stuur van de kerk, waar mevr. Van Anrooy dia's zal vertonen van de intrededienst en de be- jaardenreis. Na de pauze volgt een film. Kapelaan overgeplaatst Kapelaan E. Hermans, die ruim twee jaar in de parochie te IJzendijke werkzaam is ge weest, is met ingang van 1 no vember benoemd tot kapelaan te Groenendijk. In zijn plaats is tot kapelaan te IJzendijke benoemd kapelaan F. Buysse van de paro chie Hulst. Zowel het- auto- als het passagiersvervoer op de drie Wester- scheldeveren blijven zich in stijgende lijn bewegen. Het sterkst komt dit tot uiting, zoals uit onderstaande overzichten blijkt, in de aantallen auto's die van 1 januari tot en met 30 september werden overgezet (bijna 100.000 méér). Het aantal passagiers steeg gedurende de eerste negen maanden van dit jaar in geringere mate en vertoonde op de diensten VlissingenBreskens en Ter neuzenHoekekenskerke zelfs een teruggang. Er bleven overigens weer heel wat auto's staan wachten. Perkpolder spande in dat op zicht over de genoemde negen maanden de kroon met een aantal van ruim 9200. In Kruiningen bedroeg dit aantal 6830, in Vlissin gen 3100 en in Breskens 2600. Terneuzen en Hoedekenskerke (resp. 9 en 12) zijn in vergelijking daarmee te verwaarlozen. OVERZICHT NEGEN MAANDEN 1969: VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolderhaven Aantal passagiers 1967 3.134.609 262.190 1.666.806 1968 3.144.887 229.774 1.757.255 1969 3.112.426 209.999 1.875.814 5.063.605 5.131.916 Aantal auto's VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolderhaven 808.953 35.347 630.895 860.182 36.624 701.013 5.198.239 882.006 32.051 782.857 1.475.195 1.597.819 DE MAAND SEPTEMBER: Vlissingen—Breskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolderhaven Aantal passagiers 297.381 297.783 25.794 20.193 138.574 202.458 1.696.914 311.687 22.283 210.493 511.749 Aantal auto's VlissingenBreskens 85.479 TerneuzenHoedekenskerke 3.767 KruiningenPerkpolderhaven 77.173 520.434 91.068 3.626 86.469 544.463 96.715 3.726 94.797 Zaamslag krijgt twee „Turkse" tennisbanen Aan de Sportlaan in Zaamslag is een begin gemaakt met de aanleg van twee tennisbanen. Geen bijzonder feit, ware het niet dat deze velden een speci fiek „Turkse" inslag krijgen. Het werk wordt namelijk uit gevoerd door een vijf man ster ke ploeg van „Turkse" werk krachten die in dienst zijn van het aannemingsbedrijf Werninks uit Leiden. De leider van het team is de 36-jarige uitvoerder Raif Binici, wiens wieg in Ela- zig in Oost-Turkije stond. De heer Binici woont met zijn land genoten in Katwijk aan Zee. Omdat het te bezwaarlijk is da gelijks heen en weer te reizen, wonen ze in een grote caravan vlak bij de in aanbouw zijnde tennisbanen. De Turkse gastar beiders zijn gespecialiseerd in de aanleg van dit soort „objec ten". We hebben pas nog in Duitsland zes banen aangelegd en ook een in Huijbergen bij Bergen op Zoom, zegt de heer Binici in goed verstaanbaar Ne derlands. Ik woon nu vijf jaar in Nederland en het bevalt me hier prima. We verdienen een goed loon. Met het geld kunnen we meer doen dan van ons loon in Turkije. Als we iets in Ne derland overhouden, maken we er een spaarpotje van voor la ter als we in ons vaderland te rug zijn. Wanneer zullen de tennisba nen klaar zijn? Binici lacht al zijn witte tanden bloot. „Dat weet alleen God", zegt hij. „Als hij ons mooi weer geeft, duurt het vijf tot zes weken. Als we veel regen krijgen, kan het wel drie maanden duren". Is er iets dat hij in Zaamslag mist? Na even nagedacht te hebben: „Ja. een moskee. De dichtsbijzijnde staat in Rotter dam en dat is natuurlijk te ver, maar in onze caravan behelpen we ons wel". Dr. Mohammed Hatta, de 67- iarige voormalige vice-presi dent van Indonesië, heeft op 'n vergadering van de Westsuma- van de en direct al felbegeerde SCHRIJFMACHINE Noordstraat 78, Terneuzen Tel. 01150-23( 166.418 181.163 195.338 De Palestijnse verzetsorganisa ties hebben op voorstel van de stafchef van het Libanese leger, generaal Joessef Sjmeit, een sta ken van het vuren aanvaard, zo heeft de in Cairo staande radio van de Palestijnse bevrijdings organisatie meegedeeld. Het be stand duurt 24 uur en is woens dagmiddag om 12.30 uur inge gaan. In Cairo werd meegedeeld dat van Libanese zijde bepaalde voor stellen zijn gedaan die „een goe de basis" vormen voor regeling van het conflict met de Pales tijnse commando's. De Libane- zen hebben volledig begrip ge toond voor de toestand en zijn bereid met de commando-orga nisatie samen te werken. Honderden stakende metaalar beiders en scholieren hebben woensdagmorgen gedemonstreerd bij de opening van een autoten toonstelling in Turijn. De arbei ders droegen spandoeken met eisen voor een nieuwe arbeids overeenkomst en betere arbeids voorwaarden. De demonstranten groepeerden zich tot een stoet, die naar het centrum van Turijn trok. Winkeliers, die zich haast ten de luiken voor hun etalages neer te laten, werden gerustge steld met de mededeling dat de stakers slechts een vreedzame protestmars wilden houden. La ter verzamelde zich een nieuwe groep demonstranten van linkse organisaties voor de autotentoon stelling. De toegang tot het ge bouw werd versperd door politie agenten en militairen. De auto van de Britse consul kwam in het gedrang terecht en kreeg 'n aan tal trappen mee van jeugdige be togers Het merendeel van de de monstranten verspreidde zich te gen de middag. Het Rhodesische parlement heeft woensdag na een debat van drie weken het ontwerp voor een nieuwe grondwet goedgekeurd. De nieuwe constitutie voorziet in een vorm van geografische en po litieke apartheid. Volgens deze grondwet wordt Rhodesië een republiek, los van Engeland waarvan het zich vier jaar gele den eenzijdig onafhankelijk ver klaarde. Verwacht wordt dat de con stitutie begin volgend jaar van kracht zal worden. Daarna ko men er parlementsverkiezingen. Van de 66 zetels die het lager huis zal tellen, zullen er 50 door blanken en zestien door Afrika nen worden bezet. De vertegen woordiging van de vijf miljoen negers tegenover 240.000 blan ken kan worden uitgebreid naarmate het aandeel van deze bevolkingsgroep in de inkom stenbelasting toeneemt. Als ne gers en blanken evenveel belas ting betalen, zullen zij over even veel zetels beschikken, maar dat ogenblik ligt nog in een ver ver schiet. Op geografisch gebied be tekent het apartheidsstreven in de nieuwe constitutie, dat in de toekomst het land verdeeld wordt in Afrikaanse en „blanke" gebieden. De vijf miljoen negers krijgen dan ongeveer evenveel grond als de nog geen kwart mil joen blanken. De Afrikaanse oppositie heeft zich fel verzet tegen het ont- werpgrondwet, dat zij onrecht vaardig acht en volkomen in strijd met de wensen van de oor spronkelijke bewoners van het land. Zeven Westduitsers, die 14 maanden in China zijn vastge houden, werden beschuldigd van economische spionage en „het ontsieren van portretten van Mao tse-Toeng", zo verluidde woens dag in Hongkong. De Duitsers hebben een aantal bekentenissen ondertekend, omdat hun verteld was dat zij anders geen uitreis vergunning zouden krijgen. traanse wetgevende vergadering gezegd, dat het hem onverschil lig laat of de Indonesische re gering wel of geen algemene verkiezingen laat houden. In een door het persbureau Antara gepubliceerde verkla ring heeft de man, die in 1945 met Soekamo de Indonesische onaf hankelij kheids verklaring tekende, gezegd dat het thans belangrijker is het volk in de mocratie op te voeden. „Alge mene verkiezingen of niet, het is mij om het even", aldus Hat ta. Hij zinspeelde op de impas se tussen de militaire heersers van Indonesië en de politieke partijen met betrekking tot een wetsontwerp, dat tegen het eind van dit jaar moet worden goed gekeurd, willen er in 1971 ver kiezingen zijn, zoals door het volkscongres is gelast. Volgens dr. Hatta kan Indo nesië onmogelijk vorderingen maken en kunnen zijn ontwik kelingsplannen niet worden uit gevoerd, als niet eerst de ratio nalisatie in alle sectoren van het leven ingang heeft gevonden. De drie miljoen ambtenaren in Indonesië zouden tot 750.000 teruggebracht dienen te wor den. Het leger zou verminderd dienen te worden tot 50.000 man, gesteund door een militie van 150.000 man. De kosten per man zouden minder zijn, omdat de opgeroepenen ongehuwd zou den zijn. Dr. Hatta zei dat hij met dé voormalige Amerikaanse am bassadeur Marshall Green voor stellen had besproken, waarbij de Verenigde Staten zouden helpen bij de rationalisatie van het leger en bij niet-militaire projecten, waaronder de ver huizing van bevolkingsdelen. Maar spoedig daarna werden de Verenigde Staten in grote mate in Vietnam betrokken. Thans nam Washington tegen over Indonesië een afwachtende houding aan, aldus Hatta. De Nederlandse kustvaarder Merweborg van 500 ton is woens dagmorgen vroeg tijdens een he vige storm in het eilandenge- bied in de buurt van Stockholm aan de grond gelopen. Dit meld de het Zweedse bergingsbedrijf „Neptun". De acht man tellende beman ning verkeerde niet in gevaar. Het Zweedse bergingsschip „Mercour" en een kotter van de Zweedse douane waren in de buurt van de Merweborg. De Merweborg heeft een la ding zout. Later is de coaster door mid del van een drijvende bok vlot gebracht. Het voorste deel van het schip is ernstig beschadigd. SAINT BANDRY, Frankrijk: De ontvoerde Sophie Duquet (3) is dinsdagavond laat teruggevon den, nadat het losgeld betaald was. Op de foto: de kleine So phie nog wat fronsend terug bij haar ouders in Saint Bandry. Zaterdag 1 november zal op de werf van de N.D.S.M. in Amster dam het voorschip van de in aan bouw zijnde 210.000 tons mam moettanker Mysella te water worden gelaten. De tanker is be stemd voor Shell Tankers Ltd. De Mysella heeft een lengte van 325,3 meter, de breedte is 47,2 meter, de holte 25,5 meter en de diepgang 19 meter. Op de vrijge komen helling zal de kiel worden gelegd van het achterschip yan de 210.000 tons „Marticia". De Tsjechoslowaakse partijlei der Gustav Husak, die dinsdag van besprekingen in Moskou te rugkeerde, heeft woensdag zijn landgenoten gevraagd, vriend schapsbanden aan te knopen met. de in Tsjecho-Slowakije geleger de Russische troepen. Waarne mers maken hieruit op dat de 80.000 militairen van het rode le ger voorlopig zullen blijven. Hu- sak. sprak tot ongeveer 8.000 Praagse communisten in het Ju lius Fucik-park. „Wij zijn uit Moskou terugge keerd met de vaste overtuiging dat de Sowj et-Unie niet alleen het machtigste socialistische land is, maar ook een wereldmacht met onbeperkte mogelijkheden tot ontwikkeling", aldus presi dent Ludvik Svoboda op dezelf de bijeenkomst. Hij meende dat degenen, „die denken dat het ge zag van de Sowjet-Unie in de wereld slechts tijdelijk is, een ernstige vergissing begaan". Svo boda verklaarde dat de Russische leiders niet hun mening opleg gen aan Tsjechoslowaken, „maar oprecht wensen dat Tsjecho-Slo wakije al zijn huidige moeilijk heden oplost". Op de bijeenkomst zei Husak dat de landen van het pact van Warschau verantwoordelijk zijn voor de verdediging van de gren zen van het hele socialistische kamp. „Praag krijgt weer een goede naam bij de socialistische lan den", zei Husak, doelend op de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van socialis tische landen, die vandaag be gint in het kasteel Lany, onge veer 50 km van Praag. De overstromingen die Tune sië een maand lang hebben ge teisterd, hebben aan 501 mensen het leven gekost. Er zijn 132.008 daklozen. 5.500 woningen zijn verloren gegaan. Dit zijn de cij fers die officieel zijn bekendge maakt. Een vijfde deel van het vee is verdronken. Wegen zijn over hon derden kilometers vernield. Veel bruggen zijn weggeslagen. De badplaats Sousse en omge ving zijn dinsdag door het water ingesloten na hevige regenval. Hetzelfde lot trof de stad Kai- roean, die zonder drinkwater en elektriciteit zit. De militaire commandant van West-Borneo heeft verklaard, dat 6.500 man Indonesische troepen teruggetrokken zullen worden uit het grensgebied met Malei sisch Borneo. Zij zullen niet wor den vervangen, zo meldt het In donesische persbureau Antara. Brigade-generaal Soemadi heeft gezegd, dat een kwart mil joen mensen, die in het grensge bied wonen, opgeleid worden in de bestrijding van de guerrilla strijders. De Indonesische troepen zouden worden teruggetrokken als deze opleiding voltooid is.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3